CENTEN IN KAARTPOTJE Vandaag begint tweede proces tegen Znid- Nolnkkers EVEN UITBLAZEN Edward VII in Suriname w IJ kennen hem nog niet, tenzij we naar de BRT kijken, maar in Suriname weten ze alles van hem: koning Edward VII van Engeland. De Britse televisie heeft er een tv-serie over gemaakt volgens het beproefde recept dat we al kennen van de Hendrikken VII en VIII en ook van het „Leven van Marlbo rough", de Forsyth Saga" en de „Pallisers". Geleerden ontdekken paars plantendek Ja moederneen moeder Café de la Paix is er beter op geworden binnenland buitenland MET WIM KOCK Nostalgie Bellefleur Keuleman een lentegroet via uw fleurop bloemist altijd en overal; Donderdag Bolwerk Vernieuwd Ruiterlijk De Gaulle Maar binnenin, en opbel terras mag men oprecht ver rukt zijn. De afdeling d'e „Restaurant Opera" heet en peperduur is, is bleekblauw met Louis XVI-stoelen die bij het wereldberoemde histori sche monument (het plafond) passen. Een nogal vulgair appendix-barretje is uitgc' roeid en door een bar in Na poleon III-stijl vervangen DE STEM VAN DINSDAG 23 MAART 1976 Vorige week vroeg ik de le zers of die soms wisten waar de centen bleven, waarvan er toch zoveel zijn maar waar aan bijna elke winkelier ge brek lijdt. Ik geloof dat ik erachter ben. Menige lezer gooide er enkele tientallen centen tele foonkosten tegenaan om het me te vertellen, enkele had den er zelfs vijftig centen voor over om me te schrij ven. Er tekenen zich drie cen- tenverslindende kanalen af: 1. De bijna laakbare (Wie het kleine niet eert etc.) slordig- heid met deze nietige munt doet veel centen voor de om loop verloren gaan. 2. De kaartpotjes voor de be jaarden. Citaat: Ik heb het sterke vermoeden dat al die losse centen in de kaartpo tjes van bejaardentehuizen, bejaardensozen e.d. zitten. Op die leeftijd heeft een cent nog waarde". (Mevr. A. Schöpping-Houx, Bavel); 3. De kinderspaarpotten. Vooral kleine kinderen spa ren graag centen omdat je daar al gauw „veel" van hebt. Ook hebben kinderen centen nodig om winkeltje te kunnen spelen. Van dit laatste schrijft me vrouw C. Visseren uit Moer dijk me een aardig voorbe eld. Haar dochter trouwde vorig jaar. Bij het opruimen van haar spulletjes kwamen er potjes, doosjes en porte- monneetjes tevoorschijn, vol centen. In totaal voor 80.- (dat zijn dus 8.000 centen!). Als kind had ze die gebrukkt bij het winkeltje spelen. Als er weer eens een potje cen ten kwijt was moesten er nieuwe centen komen en zo groeide dat „winkelkapi taaltje". Ook een andere dochter van mevrouw Visseren, spaart van jongsaf centen. Zij had een voorkeur voor „Willemientjes", centen met de beeldenaar van koningin Wilhelmina. Naar aanleiding van mijn centenverhaal van vorige week leverde zij ze in bij bakker, kruidenier en melkboer. Resultaat: ze kan er haar 19e verjaardags- feestje van betalen. Als U nog oude centenpo tjes heeft, en U hebt ze niet nodig als kaartgeld, maak er dan de kruidenier blij mee. Kunt U zelf ook een extraatje kopen. Dat is nog gezond voor de economie ook! ie weet nog hoe de sterappel, de notarisappel, de Goudrenet en de bellefleur smaken? Wie hapt nog weieens in het zoetzure, witte vlees van een sterappel om daarna verlekkerd naar de smakelijke rode adertjes te kijken, alvorens opnieuw toe te happen? Ik heb een oom die in zijn tuin nog flink wat fruitbomen van oude, lang vergeten ras sen heeft staan. Ze worden nooit gespoten en de vo- geafweer is bescheiden. In de vroege zomer houden kleinkinderen en oomzeg- gertjes hun bij voorbaat ver loren wedstrijden met de spreeuwen: wie de kersebo men het eerst heeft leegge geten. Oom helpt weieens een handje. Door draden in de bomen te spannen, er dode vogels in te hangen of soms door een welgericht schot met de luchtbuks. Maar hij geeft zich~gemakke- lijk gewonnen. „Die vogels moeten ook eten", zegt hij dan, „en de kleinmannen komen toch wel aan hun buikpijn. Kersen genoeg." In de nazomer en de vroege herfst is het appels rapen. En peren. Sterappels, renetjes, goudrenetten en harde, glanzende moesap pels voor de keuken. Er zit nogal eens een wormstekige tussen, maar wat hindert dat? Het gaatje zie je zo zitten en de worm is gemakkelijk te vinden. En dan zül je al eens een wormpje binnenkrijgen. Dat proef je niet eens. ik voel me altijd bevoor recht als ik met mijn zonen in die tuin rondstruin. Het sap loopt ze langs de kin. De win kelappels die soms smaken of ze, net als aardappels, in de grond worden gekweekt in plaats van aan bomen, zijn op slag vergeten. De fruitkweker wiens golden delicious ik gaarne inruil voor een bescheiden sterappeltje of bellefleurtje mag vinden dat ik een onzakelijke nostalgie koes ter, zoiets als de oude man die jaren na de oorlog nog mop perde dat de sigaren nog steeds niet hun vooroorlogse kwaliteit hadden bereikt; ik weet dat ik met mijn onzakelij ke, nostalgische smaak niet al leen sta. Dat bewijst de snel groei ende clientèle van fruitkweker Theo van den Bosch in het verre Horst-America die op zijn bedrijf oude appelrassen in ere herstelt en vermenigvuldigt. Het is begonnen als een hobby maar nu al maakt de verkoop van oude boomrassen twintig procent van zijn omzet uit en spoedig zal dat naar eigen ver wachting zestig tot zeventig procent zijn. Theo van den Bosch, in Bos- koop opgeleid in het boomkwe kersvak en daarna verder ge schoold op een boomteelt proeftuin, begon enkele jaren geleden zijn eigen kwekerij in de Limburgse Peel. In heel Brabant en Limburg zocht hij naar uitgangsmateriaal, jonge entbare twijgjes van oude ap pelrassen. Meestal moest hij die halen uit particuliere tuinen. De jonge twijgen entte hij op gezonde, snelgroeiende stammen en na drie groeijaren kon hij vorige herfst zijn eerste oogst verkopen. Gezonde, weinig of niet bespoten, jonge bomen van 22 rassen, goedge keurd door de Nederlandse Al gemene Keuringsdienst. De boompjes gaan bijna zonder uitzondering naar parti culieren, vooral jonge echtpa ren, die een of enkele fruitbo men in hun tuin willen. De ste rappel en de Brabantse notari sappel zijn favoriet. Maar ook de bellefleur en de goudrenet zijn populair. Nog een jaar of drie, dan gaan de boompjes vruchten dragen. Intussen is Van den Bosch bezig zijn assortiment verder uit te breiden tot zo'n zestig, zeventig rassen waaronder de midden-Nederlandse Graven- steiner, de zuid-Nederlandse Zigeunerin, de Present van Engeland en de Schone van Boskoop (een goudrenette). Hoe moeilijk het soms ge weest is nog geschikte oude bomen met entbare twijgen te vinden, toont het verhaal aan van de geelgroene, roodge streepte Keuleman, een echte Limburgse appel. In heel die provincie evenwel vond Van den Bosch zegge en schrijve één geschikte boom. De operatie „Redt de échte appel" lijkt geslaagd. Van den Bosch gaat zich nu dan ook richten op peren, perziken en pruimen. Het Surinaamse dagblad „De Vrije Stem" vindt het een leerzame serie maar heeft toch te klagen: „Het is alleen jammer dat we tot nu toe het verhaal niet kunnen volgen. We zagen Edward eerst als schooljongen, daarna als baby, ver volgens als volwassen man en toen weer als student. Nadat we de uitvaart van Edward's vader Albert hadden gezien, kwamen we hem op het scherm toch weer in levende lijve tegen". „Zijn de afleveringen misschien niet genummerd?", vraagt de Vrije Stem zich af, voorzichtig zoekend naar een verklaring voor de vreemde levensloop van Edward VII. (Van onze ruimtevaartmedewerker, Piet Smolders) SAN FRANCISCO - Bestaat er een planeet met een plan tendek dat niet overwegend groen is, zoals dat op aarde, maar paars? Geleerden van NASA en van de Universiteit van Californië kunnen dat niet langer uitsluiten. Dezer dagen maakten zij namelijk bekend, dat voor het eerst een pigment- stof is ontdekt die net als blad groen in staat is zonlicht om te zetten in energie. De kleur van dat pigment, dat veel lijkt op het pigment in onze ogen, is paars. Het groen in de bladeren van planten-chlorofyl-zet zonlicht 'om in energie. Met behulp daarvan maken planten met water uit de bodem en kool dioxide uit de lucht zetmeel voor hun opbouw. Bij dit pro ces, dat fotosynthese wordt genoemd, komt zuurstof vrij. De fotosynthese kan zeker de grondslag van het leven op aarde worden genoemd, omdat mensen en dieren uiteindelijk van planten afhankelijk zijn voor voedsel en zuurstof. De paarse kleurstof, die nu dus over dezelfde vermogens blijkt te beschikken als blad groen, is een eiwit-molecuul. In de wereld van de biologen wordt deze ontdekking onge kend belangrijk genoemd. Al lereerst geeft de vondst meer inzicht in de principes van het leven. Omdat de kleurstof grote overeenkomst vertoont met het lichtgevoelige pigment in het oog zal deze ontdekking ongetwijfeld bijdragen tot een beter begrip van het menselijk gezichtsvermogen en de ma nier waarop dat in de loop van miljoenen jaren evolutie tot stand is gekomen. Daarnaast wordt nu al aan praktische toepassingen ge dacht. Zo is al ontdekt dat het paarse pigment de verdam pingssnelheid van zout sterk bevordert. Wellicht zou het kunnen worden gebruikt bij de ontzilting van zeewater om zo grote hoeveelheden drinkwa ter te produceren. Op dit mo ment is dit nog een belangrijk probleem. Ook lijkt het pig ment, waarvan de structuur nu precies bekend is, mogelijkhe den te bieden om zonlicht di- rekt om te zetten in elektrici teit. Daarmee zou een belang rijke bijdrage kunnen worden geleverd aan de oplossing van het wereld-energievraagstuk. De paarse kleurstof werd ge vonden in een al 100 jaar be kende bacterie die voorname lijk voorkomt in zoutvlakten rond de Middellandse Zee. De bacterie veroorzaakt de typi sche kleur van zogenaamde rode haring. De vondst van NASA en de Universiteit van Californië maakt deel uit van een pro gramma, dat gericht is op het onderzoeken van levensvor men in uitzonderlijke milieus. Doel van dat programma is een beter begrip van de mogelijk heden van levensvormen op andere planeten. (ADVERTENTIE) 1 een sympathieke verrassing. De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise. (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM - Vanmor gen om kwart voor tien be gint in het nieuwe gebouw van het kantongerecht aan de Parnassusweg in Amsterdam het proces tegen de zeven Zuidmolukkers die op 4 de cember van het vorig jaar het Indonesisch consulaat zijn binnengedrongen en daar 43 personen, onder wie 16 kin deren hebben gegijzeld. Het zal de tweede keer zijn dat een zitting van de rechtbank niet in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht in Am sterdam wordt gehouden, maar in het gemakkelijker te bewaken gebouw van het kantongerecht. De zeven Molukkers, de 22-jarige scholier Henkie M. (broer van een van de trein kapers), de 23-jarige impres- sario Jacob J. R.,de 23-jarige electriciën Jan W. D. L., de 23-jarige kantoorbediende Jozef H., de 22-jarige scho lier Johannes W. Z. S., de 23- jarige administratief mede werker Johannes S en de 22-jarige Christiaan P. K. (zonder beroep), allen uit Smilde, zal ten laste worden gelegd dat zij 43 personen wederrechtelijk van hun vrijheid hebben beroofd en dat zij deze gijzelaars met een misdrijf tegen het leven hebben bedreigd. Ook staat in de dagvaarding dat zij met scherpe patronen geladen vuurwapens op de gegijzelde personen hebben gericht on der bedreiging hen te doden, althans neer te schieten en dat zij enkele gijzelaars heb ben bedreigd door een mes tegen hun keel te houden. Tenslotte moeten zij zich verantwoorden voor het be zit van vuurwapens: twee pistool-mitrailleurs, een klein kaliber fn-geweer, een fn-pistool en een revolver. Vandaag zal het proces ge-' heel worden gewijd aan het verhoor van de zeven ver dachten. Daarna zal worden geschorst. Donderdagoch tend volgen het requisitoir en het pleidooi. De uitspraak kan vermoedelijk veertien dagen later tegemoet worden gezien. Mr B. van der Waerden zal tijdens het proces als presi dent van de rechtbank funge ren. Officier van justitie is mr. J. J. Abspoel en de verde diger van de zeven verdach ten zal de Haagse advocaat mr. H. J. W. Droesen zijn. ANP - De dood van de In donesiër, die uit het raam van het consulaat is gesprongen, is de zeven verdachten niet ten laste gelegd. De Indone siër, die een uur na het begin van de bezetting in wanhoop uit het raam is gesprongen om aan zijn belagers te ont komen, kwam op het harde trottoir terecht. Hij leefde nog wel, maar overleed en kele dagen later aan zijn verwondingen. De verdachten hebben de kinderen binnen enkele da gen losgelaten, de volwassen gijzelaars zijn ruim twee we ken vastgehouden. Op de laatste dag van de bezetting hebben de verdachten hun wapens gebruikt, maar dat was om ze leeg te schieten vlak voor ze zich aan de poli tie hebben overgegeven. Officier van justitie mr. J. J. Abspoel, die volgende maand hoofd-officier van justitie te Alkmaar wordt en die met dit proces zijn loop baan bij het Openbaar Minis terie in Amsterdam afsluit, heeft het niet nodig of nuttig geacht gijzelaars als getuige a charge op te roepen. Van zijn kant zijn in het geheel geen getuigen gedagvaard. De verdediger, mr. H. J. W. Droesen zal waarschijnlijk wel enkele getuigen a de charge laten verschijnen. Er zijn op dit moment nog maar weinig ouderparen die het kindertal aan het toeval overlaten. Integendeel, anno 1976 kunnen we rustig stellen dat het ouderschap in vrijwel alle gevallen een bewust geko zen verantwoordelijkheid is, met alle voor- en nadelen van dien. Die nadelen komen dan wel voor rekening van de vrouw, zolang de rolverdeling tussen man en vrouw zich in een wat rommelig overgangs stadium tussen de oude rigide rolverdeling en de nage streefde gelijkstelling bevindt. Dat is dan een zaak die terdege overdacht dient te worden. Moederschap betekent na melijk niet alleen negen maan den in verwachting zijn en en kele maanden zelf voeden (vol gens de nieuwste inzichten weer veel beter dan de fles!!), maar ook nog 24 uur per et maal voor baby en peuter zor gen. De vaders nemen immers ook anno 1976, slechts een klein deel van deze zorg over, simpelweg omdat hun werk dat niet toelaat. Moederschap betekent dus een hele inbreuk in het leven van een carrièrebewuste vrouw. Een inbreuk waarover lang en breed nagedacht moet wor- den, met als inzet de vraag of de wens naar eigen kinderen wel opweegt tegen de wens naar een eigen carrière en naar veel zelfstandigheid. Germaine Greer, de auteur ,van De Vrouw als Eunuch, ge eft in genoemd boek een zeer acceptabele oplossing voor dit probleem. DOORlGREET BUCHNER Ze stelt dat we in het huidige cultuurpatroon het moeder schap beter over kunnen laten aan vrouwen die dol zijn op kinderen, terwijl alle vrouwen die 't eigen leven belangrijker vinden, dan maar geen kinde ren zouden moeten krijgen. Voorwaar een wijze oplossing. Heel wat wijzer dan het moe derschap nieuwe stijl dat zich meer en meer aandient, tot schande van onze samenle ving. Tot deze stelling kom ik ten gevolge van veel gesprekken met jonge vrouwen, die na en kele maanden zorg voor baij en peuter alleen nog terug vet. langen naar hun werk of sin. die, na het lezen van een artikt\ in Viva waarin een jong, vrouw zonder blieken of bfo. zen toegeeft moeder te hebben willen worden uit nieuwsgi(. righeid naar zwangerschap bevalling en moederschap e. na een interview voor de radio waarin een eveneens jon moeder frank en vrij verkot. digt dat haar kind het heeft in het kinderdagverblijj Deze vrouw wilde namelijk wel moeder worden, maar nia ten koste van haar baaii. Haat man voelde ook niets voor vet. andering van werkkring. Dut werd een kind gepland en vanaf zes weken in een kinder dagverblijf gestopt. Deze ver halen, waarvan ieder er toenemend aantal kent, je. voegd bij de toenemende kin dermishandeling en kinder- verwaarlozing stellen je wel voor de vraag of we op de goed/ weg zijn met het ouderschi nieuwe stijl: uit nieuwsgierig heid, zomaar of om „mee te doen", maar zonder de wil on ook maar iets op te offeren vom het jonge leven dat men wel bewust ter wereld heeft ge bracht. Toch wel reden om viat dieper na te denken over d vraag ja moeder, neen moeder Een archieffoto van de overval op het Indonesische con sulaat in Amsterdam. Een Indonesiër is in wanhoop uit het raam gesprongen om aan zijn belagers te ontkomen. Hij overleed na enkele dagen aan de vertondingn. U ARENLANG werd de ar geloze (meestal buitenlander of provinciaal) die voor een afspraak het terras van Café de Ia Paix voorstelde met ontzetting geantwoord: „Café de la Paix? Onmoge lijk. Hoe kom je erbij? Je kunt toch niet naar Café de la Paix gaan!" Met dezelfde veront waardiging van een Upper East-sider die men in New York voorstelt hem op Times Square te ontmoeten. En Café de la Paix en Ti mes Square zijn doorgaans zwart van de mensen en de gasten van Café de la Paix en de wandelaars van Times Square zijn zeker voor het merendeel fatsoenlijke lie den. Zij ontzetten niettemin de snobs omdat zij niet het „goede" snobisme van het ogenblik aanhangen... Café de la Paix - waar het uiteindelijk om gaat - is méér dan honderd jaren oud, 104 om precies te zijn. Het heeft in heel de wereld een zekere beroemdheid en is zelfs in Parijs niet onbekend. Guy de Maupassant, Oscar Wilde, Mistinguett, André Gide, Proust en Hemingway plach ten er geregeld te komen en Caruso, zo heet het, had de gewoonte de bordjes om te draaien en op de achterkant karikaturen te vervaardigen van vermaardheden, die aan de tafeltjes zaten, hetgeen hij aanvaardbaar, maar aan merkelijk minder goed dan zingen deed. Na de eerste wereldoorlog begon het voornamelijk een bolwerk van buitenlanders te worden. De Parijzenaars schaamden zich nog niet om er te gaan zitten, zij verbor gen zich nog maar half achter een krant, maar enkele jaren later was het min of meer zo iets geworden als de Folies Bergère of het Casino de Pa ris. Zéér Frans, zéér Parijs, maar noch voor Fransen en nog minder voor Parijze naars. Zoals elk kind weet ligt het ideaal strategisch op de hoek van de boulevard des Capu- cines en de Place de l'Opéra. Zo strategisch dat de Ameri kanen het na de bevrijding wilden vorderen. Een Franse generaal verbleekte en riep: „Café de la Paix? Waarom niet de Notre Dame?" Het geen de Amerikanen, die een gids van Parijs bezaten, be grepen moeten hebben. Een oud gezegde luidt, dat „als je maar lang genoeg op het ter ras van Café de la Paix zit, zie je iedereen voorbij komen die je kent." In tegenstelling met (lang geleden, natuurlijk, lang geleden) wel eens geze ten en mensen zien voorbij wandelen die wij een half mensenleven lang niet meer gezien hadden en voor het laatst aan het andere eind van de wereld. En toen, op zekere dag, an derhalf jaar geleden, werd bekend gemaakt dat het ge sloten werd voor vernieu wing; hoge schuttingen wer den opgetrokken en de we reld was de kluts kwijt, om dat zij niet meer wist waar zij een afspraak moest maken, waarvan degenen die het we ten konden, vonden dat het „Goede God, totaal onmoge lijk"! was. Niemand had eigenlijk be grepen waarom het ver nieuwd moest worden. Het deed zijn plicht want het stond altijd afgebeeld op in het buitenland verkochte reisgidsen van Parijs, op handleidingen Frans of stoomcursussen in die taal en op folders en affiches. De er varen café-gangers en chique terras-bewoners waren se dert lang naar de Champs Elysées verhuisd en de intel lectuelen, literatoren, jour nalisten en kunstenaars be volkten de terrassen van de „rive gauche" en kenden het alleen maar van „horen zeg gen" of van prentbriefkaar ten. Een Italiaans hotel concern had twee jaren gele den het Grand Hotel en het daarbijhorende Café de la Paix gekocht. Als er iets door een buitenlands concern ge kocht is, moet gerestaureerd en vernieuwd worden. Intus sen had het concern wilde bokkesprongen gemaakt, omdat het (het heette CIGA, Compagnia Italiana dei Grandi Alberghi) tot de groep van de Siciliaanse fi nancier Michele Sindona be hoorde, die in de zomer van '74 over de kop ging. Maar er werd gerestaureerd. Het duurde anderhalf jaar en kostte 18 miljoen franks, wat hardnekkig wereldkundig gemaakt werd. Maar waarom gerestaureerd werd, is nooit iemand duidelijk geworden. Het overige daarentegen overvloedig. Zo bijvoorbe eld: toen men de hele zaak vernieuwen wilde, stuitte men op een formidabel ob stakel. Er mocht niet geraakt worden aan het rose-kleurige plafond, nog aan de pui die door de Franse overheid tot historische monumenten verklaard waren. Iemand kreeg evenwel een geniale inval (hetgeen ter plaatse méér gebeurd moet zijn, met name overkwam het Marcel Proust) en verkondigde, dat het hele café dan zó ver nieuwd moest worden dat het een harmonisch geheel vormde met het historische en rose plafond. Daartoe moest men evenwel iemand uit Groot-Brittannië halen: de Condense architect Ri chard Lush, specialist in res tauraties van 19de eeuwse cafés (naar iemand verklaar de). Mister Lush bleef in de 19de eeuwse stijl van de Belle Epoque, hetgeen bij onverbe- terlijken andermaal de vraag deed rijzen waarom men dan in 's Heren naam aan het res taureren geslagen was. Interessant detail: bij het schoonmaken van de wanden en het beroemde plafond werden daar „honderd jaren nicotine vanaf gekrabd". De vragenstellers begonnen langzamerhand een ant woord te krijgen dat hun de mond snoerde: wat men voor 19de eeuws aangezien had, was helemaal niet 19de eeuws geweest en Mister Lush, die Sir Richard Lush zou moeten heten, wist wat hij deed. Toen vrijdag het gordijn opgehaald werd was Café de la Paix authentiek Belle Epoque, en de Fransen waren zo ruiterlijk te erkennen dal men er goed aan gedaan had „un Anglais" te halen, wal hun zelden overkomt (ruiter lijk zijn, met name als hel Engelsen betreft). Een inge lijste hotelrekening uit 1836 hangt aan de wand en een bordje met „Déjeuners 5 francs, vins, café et cognac compris, Diners concerts a 8 francs." Het dateert uit 1880. Intussen was Monsieur Georges Mossé (34) achter de schutting aan het werk ge weest. Hij is een genie. Presi dent Giscard d'Estaing heeft het voorwoord van een van zijn boeken geschreven. Hij is jurist, geleerde, specialist in metallurgie en de organi satie van luchtvaartmaat schappijen. Hij is de manager van de Société Nouvelle du Grand Hotel, houdt zich met dit hotel bezig, eveneens met Hotel Meurice, met Hotel Prince de Galles, met Café de la Paix. Hij heeft 600 „in terne formules" voor het café-bedrijf hervormd, het toelevingssysteem en de ka mersleutels, de helft van hel hogere personeel en veertig brave oude gedienden de deur uit gegooid en alles wal te concentreren was gecon centreerd. De man, zo heel het, is geen hotelier en heeft hoegenaamd geen hart. Ter vervanging van dit laatste anatomisch attribuut, heeft hij, hoewel dat in het be drijfsleven veeleer een blok aan het been is, een „direc teur voor menselijke rela ties" benoemd. Die, zo heet het andermaal, de veertig oude gedienden die op straat zijn komen te staan, moei troosten. Maar Monsieur Georges Mossé heeft zijn zaken voor elkaar en Café de la Paix kan er weer tegen aan. Van buiten is de vernieu wing nauwelijks te zien en de bomen die langs de laatste zestig meter van de boule vard des Capucines gekapt moesten worden (vermoede lijk in verband met métro vernieuwing) zijn nog niet door nieuwe, althans zonder loupe zichtbare, vervangen en het geheel doet nog wal kaal aan, waaraan de natura listische en aturistische en nudistische kleurenfoto's van de krantekiosk ervoor nog bijdragen. Kaal en bloot en kil. Er zullen nog altijd mensen zijn die uitroepen: Café de la Paix. Quelle horreur!" tD zeggen dat dat iets voor toe risten is. Maar het is er bete' op geworden en het hee" achttien miljoen gekost. JAN DRUMMEN'

de Stem | 1976 | | pagina 4