mm I haff Belgische stakers strooien kraaiepoten op E-10 I \d@rkledkg\ DAGBLAD IDWEST-NI2E KOUDE WIND Premier zoekt compromis over Oosterschelde LENTE IN NIEUWE JAS Ned e rlandsch e Bank: economie in herstel AXEL ZATERDAG EEN MILJARD TE VERTEREN ten gratis Bon voor te snel rijden kan contant betaald worden CHU wil De Ruijte dames- en 01155 - 1783 01155 - 1347 20 maart 1976 116e jaargang - no. 17904 TEDE BEDRAG iersbedrijf KREGELIG Minister schrijft gemeenten: Verklaring niet-jood volstrekt onjuist Politieman bekent zijn vrouw te hebben verdronken N a 23 puzzels is de stand voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten precies: f 3.548.024,02. Toch wel een unieke zaak voor een nationale puzzelactie. En met nog drie puzzelopbrengsten in het vooruit zicht wordt de geschatte vier miljoen zeker bereikt. Grandioos, in één woord. Nederlandse tankauto's rijden lek 12*4.21 Maart W Betere voorlichting over Baalhoek- aanbestedingen Margaret en Tony uiteen LwViaanderen CDING -DRESSES SLEGANT y;ewen§te uitvoering: fORTHOPEDISCHE BREUKBANDEN - IN - BORST- I enz. i JAAR een begrip voor XENNIS - SERVICE DIRECTEUR. DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT- De lente begint dit weekeinde met een ooste lijke wind, die nog droge en koude lucht aanvoert. De koude wordt gecompenseerd door een sterke zonnestra ling, want in de loop van vrijdag is de bewolking in het hele land gaan oplossen. Daardoor zal het overdag, vooral in de middaguren, belangrijk aangenamer zijn maar de nacht en morgen is vrij koud met wat lichte vorst. Boven Denemar ken komt een hogedrukcentrum te liggen, dat voorlopig deze oostenwind in standhoudt. Een belangrijke tempera tuurstijging is er zeker tot de eerste helft van de volgende week nog niet te verwachten. Belangrijk warmer werd het al wel in Zuidwest-Europa. In Zuidwest-Frankrijk gister middag tot 22 graden, en ook in Spanje en op Mallorca werd de 20 graden iets overschreden. De depressies van de oceaan krijgen de eerste dagen geen schijn van kansom het vasteland van Europa te kunnen bereiken. DEN HAAG - De Neder landse jongelui tussen 6 en 19 jaar hebben een besteedbaar jaarinkomen van ruim één miljard gulden, het geld, dat de ouders voor hen uitgeven, niet meegerekend. Dit is naar voren gekomen uit een lande lijke enquête naar leesge woonten, interessen en gebruikspatronen van de jeugd, die door de N.O.V.U.M. (Nederlandse Onderneming voor Uitgevers Marktonderzoek) in samen werking met de N.V. v/h Ne derlandse Stichting voor de Statistiek is gehouden. Opdrachtgevers waren de uitgeverijen van jongeren bladen Oberon B.V. en Mu ziek Expres B.V. en Admedia B.V., de advertentiekern van de tijdschriftengroep van de V.N.U. De ruim één miljard gul den zijn de inkomsten van de jongeren uit zakgeld, jeugd loon en/of bijverdiensten. De helft van de jongens en meis jes tussen de 13 en 19 jaar heeft een vaste baan of bij verdienste, bleek uit het on derzoek, dat werd gehouden onder 2.748 jongeren uit 1.966 gezinnen. De Nederlandse jeugd wier gewoonten en voorkeur wer den geanalyseerd, bestaat uit 3.246.000 jongeren behorend tot 1.586.000 gezinnen. De Nederlandse jeugd, aldus de onderzoekers, is een kolos sale markt geworden met een zeer bewust en groeiend con sumptiepatroon. Bijvoorbe eld: 65 procent van de jon gens van 13 tot 19 jaar heeft zelf een platenspeler of re corder; daarvan heeft 44 pro cent het merk zelf gekozen; 61 procent van dezelfde leef tijdsgroep, die wel eens pla ten en/of cassettes koopt, doet dat minstens eenmaal per maand. Dat zijn dus 320.000 jongens. Jongens willen verreweg het liefst politieagent wor den; meisjes prefereren in grote meerderheid het be roep van verpleegster, res pectievelijk onderwijzeres. Kabinet blijft verdeeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hoewel het kabinet pas over zo'n twee maanden een definitieve beslissing moet nemen over de manier waarop straks de Oosterschelde moet worden afge sloten, betrekken diverse ministers en staatssecretarissen al hun stellingen, van waaruit ze hun opposanten binnen het kabinet bestrijden. Opende minister Gruyters eergisteren in het openbaar de aanval op de direct verant woordelijke minister (Wester terp, Verkeer en Waterstaat), gisteren schaarden de als mi lieubewust bekendstaande progressieve ministers zich achter hem. De PPR-ministers Tripen Van Doorn hebben van hun partij het consigne gekre- I gen de aanval te openen op de j tegenstanders van het volledig openhouden van deze Zeeuwse zeearm. En minister Vorrink (Milieuhygiëne) en staatsse cretaris Meijer (CRM) beiden PvdA schaarden zich achter hem. Formeel is deze kwestie in de ministerraad echter nog lang I niet aan de orde, hoewel er on- I derling wel eens woorden over 1 worden gewisseld. Informaties j van Rijkswaterstaat wijzen in een richting, die minister Wes- zaak wij zijn, met een en",nl0 i een wip uw keus. eld 100,- bedraagt, krijs1 kado. Igende aankoop in mindê'ir,9 Tel" 011 In 2961 Tel. 01170 - binnen-/buitenland-2 Kans op oorlog in Rhodesië groter binnen-/buitenland-3 Laat de dienster maar pruttelen als de nota maar meevalt sport-extra Schaatsrecords kunnen nog steeds gebroken worden SP0RT-1 Rijvers in de wolken: psv 'egen Saint-Etienne SP0RT-2 Graauwse tafeltennissers °P weg naar Kampioenschap VRIJUIT De Westduitse soldaten blijven keurig Caritas: Geen liefdewerk-oud-papier De vos zendt uit Denksport merijntje JJn/ster Vorrink zal welt "'WVO Orrtn terterp het liefst zou zien: de afsluitbare dam wordt veel te duur en er is geen tijd voor een nieuwe, uitgebreide studie naar andere alternatieven. Mi nister Westerterp heeft de af gelopen weken vele malen in het openbaar gezegd, dat hij het besluit van de kamermeer derheid zal uitvoeren. En die meerderheid wil vooralsnog de Oosterschelde dichtgooien als de pijlerdam te duur blijkt te worden. Dat voortdurend hameren van deze bewindsman op de reëel aanwezige mogelijkheid dat straks in mei besloten wordt de Oosterschelde vol gens de oorspronkelijke plan nen af te sluiten, heeft de pro gressieven in het kabinet erg kregelig gemaakt. D '66 vond het hoog tijd worden dat de ei gen minister in het kabinet - Gruyters - in het openbaar wat tegenwicht bood. Overigens gaat fractieleider Terlouw (nog?) niet zover dat hij van Gruyters eist, dat de minister het onaanvaardbaar moet uitspreken over een dichte Oosterschelde. Hij heeft zelfs zijn fractie nog niet zover gekregen, waardoor de drei gementen van Gruyters - eer der deze week - niet zo zwaar zijn aangekomen in politiek Den Haag. Terlouw zelf zal in ieder geval aftreden als het ka binet toch de Oosterschelde zal afsluiten. Van staatssecretaris Meijer is bekend dat hij vierkant voor het openhouden van de zeearm is, maar zijn politieke invloed is natuurlijk binnen het kabi net gering. Van meer belang zal zijn de opstelling van zijn directe baas, minister Van Doorn. En hoewel deze heeft laten weten niets te voelen voor een dichte Oosterschelde, zal het onaanvaardbaar uit zijn mond voorlopig niet klin ken. Wel schaart hij zich ach ter de „actie" Gruyters. Vorrink is in feite de enige socialistische minister die nu al haar definitieve standpunt heeft bepaald. Maar aan haar oordeel wordt - volgens Haagse kringen - geen door slaggevende betekenis ge hecht. De andere progressieve ministers - Duisenberg van Fi nanciën voorop - zullen zich zoals de zaken er nu voor staan wel achter minister Westerterp scharen, evenals alle christen-democratische minis ters. Maar van doorslagge vende betekenis is natuurlijk de opstelling van premier Den Uyl die, geconfronteerd met het oplaaien van de strijd, nu al zinspeelt op een nieuw soort compromis, dat in de praktijk zou betekenen, dat Rijkswa terstaat wat meer tijd en geld krijgt voor de pijlerdam. Westerterp wil zich houden aan zijn toezegging aan de Tweede Kamer. Hij weet zich daarbij gesteund door vrijwel de gehele kamer, uitgezonderd de progressieve partijen. Dat is een comfortabele meerderheid en dat verklaart de reden, waarom Westerterp voortdu rend blijft hameren op de kans, dat de Oosterschelde helemaal dicht gaat. ■mnëxmT'?-¥11 Een van de modellen uit de nieuwe lente-zomercollectie van Max Heymans: Henriëtte in model „Washington": een broek met jas op kniehoogte. De stof is Hallenstein-tweed. De blouse en het interieur van de jas is vervaardigd van een stof van René Veron. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft een brief ge stuurd aan alle colleges van burgemeester en wethouders, waarin hij het afgeven door gemeentebesturen van niet- jood-zijn-verklaringen vol strekt onjuist vindt. De minis ter deelt dat mee in een brief aan de Eerste Kamer. Enkele senatoren hadden hem ge vraagd wat hij ging doen tegen gemeentebesturen die wel zo'n verklaring, zoals enkele Bra bantse gemeenten dat wilden (waaronder Prinsenbeek, deze gemeente is echter al weer op die beslissing teruggekomen). In zijn brief aan de gemeenten verzoekt hij hen er nauwlet tend op toe te zien dag geen niet-jood-verklaringen wor den afgegeven. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/DEN HAAG - Volgens de Nederlandsche Bank herstelt de Nederlandse economie zich, maar dat herstel wordt voor een groot deel gedragen door een stijgende export. De enige domper: het conjuncturele herstel zou wel eens van beperkte betekenis kunnen zijn voor de werkgelegenheid. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandsche Bank over het vierde kwartaal van 1975. Dat verslag is afgesloten op 10 maart. Volgens het ver slag deelde de Nederlandse economie in de beginnende conjuncturele opleving die zich in de loop van de tweede helft van 197 5 in het merendeel van de geïndustrialiseerde landen aftekende. In de laatste drie maanden van vorig jaar nam de export, ongerekend gas en olie, naar volume met 12 procent toe en bereikte daarmee weer ruim schoots het hoge niveau van de eerste helft van 1974. De uit- voerontwikkeling vond over igens haar tegenhanger in eveneens opmerkelijk toene ming van het invoervolume. (exclusief olie: 15 procent). In het jaarverslag worden oplevingen in de chemie en zelfs in ae bouw gesignaleerd. Ook minister Lubbers van Economische Zaken heeft een optimistisch geluid over onze economie laten horen. In een vraaggesprek met twee Russi sche journalisten zei hij te verwachten dat de verbetering in de economische situatie in ons land ertoe zal leiden, dat de gehele toestand in de winter van 1977 weer zal zijn gestabi liseerd. De minister wees erop, dat onze export en import voortdurend toenemen. Onze uitvoer ligt nu tien procent bo ven die van het vorig jaar, maar wij rekenen op een ver dere stijging, aldus Lubbers. Hij verklaarde verder, dat naar zijn mening een jaarlijkse eco nomische groei van 3,75 a 4 procent voldoende is voor een optimale werkgelegenheid in ons land. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - Een wacht meester van de rijkspolitie uit het district Den Bosch heeft gisteren bekend dat hij in au gustus 1974 zijn vrouw in het Gardameer in Italië heeft ver dronken. Dit is door de officier van justitie in 's- Hertogenbosch bevestigd. De verdachte, de wachtmeester eerste klas J.F.M.K., bevindt zich in voorlopige hechtenis. Nadat men aanvankelijk had gedacht dat het om een eenvoudig verdrinkingsonge val ging waarvan de vrouw het slachtoffer was geworden, ga ven de omstandigheden en achtergronden van het per soonlijk leven van de politie man aanleiding tot een nader onderzoek dat op last van de officier van justitie door de rijksrecherche werd verricht. Dit leidde tot de bekentenis van de wachtmeester dat hij zijn vrouw in een opwelling uit een rubberboot in het Garda meer had geduwd en haar on der water had gehouden. Het motief voor zijn daad zou zijn gelegen in een verhouding met een andere vrouw van een be vriend echtpaar. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De ministers De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken en Van Agt van Justitie hebben aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat de lijst van strafbare feiten waarvoor men de boete onmiddellijk aan de politie kan betalen zonder dat de zaak voor de rechter komt (de zogenaamde politie transactie) zal worden uitge breid met het rijden door rood licht of met te grote snelheid. Er is overigens wel geconsta teerd, dat bij de meest voor komende verkeersovertreding, namelijk het verkeerd parke ren, steeds minder overtreders op het politiebureau verschij nen om de parkeerbon te beta len. De extra-prijzenpot groeit eveneens wekelijks. Er kwam deze keer weer f 3.837.42 bij. Stand: f22.756,23. De hele situatie wordt spannend, want over een paar puzzels komen in puzzel 26, de laatste in deze actie, de fantastische extra-eindhoofdprijzen en eindhoofdprijzen ook nog bij de weekhoofdprijzen en weekprijzen. Wat dacht u van die extra-eindhoofdprijs van 100.000 gulden netto? De volhouders verdienen hun prijzen: dat was de goede oplossing van puzzel 23. De namen van de prijswinnaars van puzzel 23 vindt u op de vierde binnen- en buitenland pagina en de nieuwe puzzel in Vrij-Uit. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN - Een gevaarlijke actie van de stakers in de Belgische olieraffinaderijen heeft gisteren indirect het leven ge kost aan een jonge Franse chauffeur. Bovendien werd het verkeer tussen Breda en Antwerpen ernstig bemoeilijkt omdat een dozijn tankauto's op de E-10 tot stilstand werden gedwon gen nadat de demonstrerende stakers de banden door op de weg gestrooide „kraaiepoten" hadden vernield. Op de Bredabaan ter hoogte van Merksem waren ook „kraaiepoten" gegooid, waar door een Nederlandse vrach tauto met platte banden stil stond. Deze werd daarop van achteren aangereden door een Franse vrachtauto, waarvan de jeugdige bijrijder om het le ven kwam. De eerste chauffeur wordt ervan verdacht tijdens de rit door slaap overmand te zijn geweest. In de loop van de dag hebben stakers van de viaducten over de E-10 ter hoogte van Meir- Zundert en Loenhout honder den kraaiepoten op het wegdek gesmeten, waarbij zij het in het bijzonder hadden gemunt op uit Nederland naderende tan kauto's, waarvan zij veronder stelden dat deze de bevoorra ding van de Belgische raffina derijen verzekerden. Het ge- ADVERTENTIE) Sr4-1 geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,- kinderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam VSII Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations volg hiervan was dat alleen al bij de afritten naar Meir en Zundert acht tankwagens niet verder konden en bij Loenhout vier. „Kraaiepoten" zijn kruisvormige ijzeren haken, die ook door de douane worden gebruikt om mogelijke smok kelauto's tot stoppen te dwin gen. DEN HAAG Er is geen sprake van dat Nederlandse aannemers bevoordeeld wor den bij de aanbesteding van werken die voortvloeien uit het Baalhoekverdrag. Het is alleen mogelijk dat Belgische aan nemers vaak onvoldoende op de hoogte zijn van de procedu res die in Nederland bij aanbe stedingen gelden. „Discrimi natie verhalen zijn loze ge ruchten", aldus de Neder landse minister Lubbers van Economische Zaken, vrijdag in het Beneluxparlement in Den Haag. Hij vervolgde met te constateren dat de regeringen meer voorlichting op dit ge bied zullen moeten geven. Hij ging hierin mee met het voorstel van de Belgische so cialistische volksvertegen woordiger Wim Geldof die vroeg om betere wederzijdse betere informatie over de sys temen van aanbesteding zowel op rijks-, provinciaal en ge meentelijk niveau. LONDEN Prinses Marga ret en haar echtgenoot, lord Snowdon, zijn overeengeko men van tafel en bed te schei den. Dit is vrijdag officieel in Londen bekendgemaakt. Het huwelijk van de 45- jarige prinses, zuster van de Britse koningin, en de graaf van Snowdon heeft 16 jaar ge duurd. (zie ook pag. binnen- en bui tenland 2) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CH- Eerste-Kamerlid Van Hulst wif dat minister Van Keme- nade wat gaat doen aan de herdenking van de sterfdag van Michiel de Ruyter. Hij vraagt de bewindsman of hij bereid is de aandacht van de schoolgaande jeugd te vestigen op het feit,dathet29april aan staande 300 jaar geleden zal zijn dat de Nederlandse zee held bij Syracuse sneuvelde. Van Hulst wijst de be windsman daarbij op het voorbeeld van een van diens voorgangers, mr. Cals, die er in 1957 voor zorgde dat ter gele genheid van het feit dat De Ruyter 350 jaar geleden in Vlissingen het leven zag, het blad van het departement een speciaal nummer uitgaf: „In een blauw geruite kiel". Als Van Kemenade zelf nog geen plannen had in de rich ting van een herdenking, dan moet hij die maar snel maken, vindt Van Hulst. Hij wil een herdruk van het nummer uit 1957 en dat beschikbaar laten stellen aan alle scholen. Want deze voor ons land zo grote zeeheld moet in gedachten blijven, aldus de senator. Inmiddels bestaat er in Vlis singen een commissie die plaatselijk een herdenking voorbereidt met o.a. een con cert en een vlootshow. Ook de scholen zijn ingeschakeld. Daar worden werkstukken over de held gemaakt. I I

de Stem | 1976 | | pagina 1