IK DURF T BOS NIET IN lts Waar blijft de cent? Politiek is geen gekissebis Moskou binnen perken houden linten met EVEN UITBLAZEN SBSfsas»? èrsX'Sr~ MEVROUW OMVAZOCKMR Kissingers politiek voor eerste 10 jaar: STAKENDE BARPKINSESSEN FF II? •- FF Spanje Vreemd geld Mensenhandel Jur9emeesters- benoemingen ut^g iD De stem van Hulp bij de kaas-party Amerika zegt gesprek met Rusland af Bemiddeling gevraagd in Paraguay. Kabinet doorÜi Jaap v.d. Doef (Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A.)-J Voorwaarden Zorg 4 dE stem VAN DONDERDAG 18 MAART 1976 W asef f Fison B V am ïfoon: 08362-1041* "v*v< t verder vertellen hoor. kunt het zeker als u jppies 'n krantje koop n lekker doorleest. ledereen begrijpt denk ik wel dat de hulsvesting van Surinaamse immigranten problemen geeft Het verblijf In kampenis al geen pretje en hetzoeken naar woningen en werk vraagt soms een onuit puttelijk geduld en....duri! Vooral ook dat laatste, zo dagen met een ambtenaar van deze dienst en ontdekte dat sommige Surinamers met problemen kampen waarvan wij niet het flauwste idee hebben. Surinamers, onderge bracht in een tijdelijke woon ruimte, ergens in het noorden van het land, wilden voor geen goud naar Zeeland waar hun werk en huis wachtten „omdat daar altijd overstromingen zijn". Om gekeerd wilde een Suri naams gezin in een Zeeuws opvangcentrum niet verhui zen naar Friesland „omdat het daar altijd vriest". Nog schrijnender eigenlijk was het commentaar van een moeder van zes kinderen, kamperend op een te kleine kamer in Den Haag toen de Rijksdienst haar een huis aanbood in een provincies tad: „Nee meneer, daar wil ik wét precies is" nog niet duidelijk maar er iets iets aan de hand met ons vakantiepatroon. We hebben daar al het een en ander over kunnen lezen: minder belangstelling voor Spanje, meer verre bestemmingen en tegelijk ook meer belangstelling voor dichterbij gelegen landen. De touroperators- zo heten de lieden die reizen verkopen - weten het zelf ook niet en zijn aan het gissen en onderzoeken geslagen. Het schijnt een feit te zijn dat we tot nu toe minder vakanties hebben geboekt dan vorig jaar rond deze tijd. Optimisten on der de reisorganisators nemen nu maar aan dat er nog een boekingsgolf op komst is en dat uiteindelijk zal blijken dat dit jaar vijf procent meer mensen een vliegvakantie zullen kopen dan in 1975. Een onderzoek, ingesteld in opdracht van Transavia Hol land ondersteunt de optimis ten. Deze week kregen de tou roperators de uitslag van het onderzoek gepresenteerd en al meteen bleek dat er onder hen ook pessimisten zijn. „Wij geloven niet in een late boekingsgolf", zei een van hen, „waarom zouden de Neder landers ineens laat boeken. Dat hebben ze in andere jaren ook niet gedaan". Zijn bureau is zelfs al zover gegaan overge bleven capaciteit af te stoten zodat late boekers bij hem niet eens meer terecht kunnen. Volgens het onderzoek van Transavia boekt dit jaar de helft van de vakantiegangers in fe bruari/maart, bijna een kwart wil dat doen in april/mei, zes procent in juni/juli en 20 pro cent nog later. Een merkwaar dig en hoogst onwaarschijnlijk boekingsgedrag, zeggen vele reisorganisators. geweest, schijnt Spanje lang zaam maar zeker uit de gratie te geraken. Met politiek en in gegooide ruiten bij Necker- mann c.s. heeft dat niets van doen, zo verzekert me een reisbureauman. Spanje is des tijds „gemaakt" door de voor trekkers, de toeristische avant-garde, trendsetters of hoe je ze maar noemen wilt. Die voorhoede ging al op zoek naar andere oorden toen aan de Spaanse kusten de eerste torenhotels werden opgetrok ken. Eerst gingen ze naar Noord-Afrika, daarna naar Centraal Afrika, het Verre Oos ten en de Verenigde Staten. Heel langzaam zie je steeds meer mensen hun sporen-vol gen. Aan de Noordafrikaanse kust is het nu net zo druk als tien jaar geleden aan de Spaanse. Vakantie is ook nog zoiets als een statussymbool. Vandaar. Overigens schijnt het Transavia-onderzoek het kwij nende Spanje-beeld niette be vestigen. Een reden te meer voor twijfel van de kant van de touroperators. zomertje krijgen. Dat betekent nu al vragen van vakantiegan gers over vreemde valuta. Wanneer moet ik kopen? Dalen pond, frank en lire nog verder of gaan ze weer stijgen? Sommi gen liggen de devaluatieram pen die enkele jaren geleden eerst Amerikaanse en daarna Engelse toeristen op het vaste land troffen, nog in het geheü- gen. Er valt weinig peil op te trek ken en alleen al daarom is het in het algemeen verstandig niet teveel buitenlandsgeld te ko pen voor vertrek. Briefjes van honderd gulden meenemen en ter plaatse mondjesmaat (al naar behoefte) wisselen is be ter. Zeker in de landen met zwakke valuta: Groot Brittan- nië, Spanje, Portugal, Italië en momenteel ook Frankrijk en tot op zekere hoogte zelfs België, u doet er goed aan bij een bank te wisselen, liever dan in winkel of hotel. Bezitters van Euro cheques en Girobetaalkaarten doen er het verstandigst aan die gewoon te benutten, tel kens als men geld nodig heeft. Na vele laren in Nederland de toeristische „topic" te zijn Het is niet onmogelijk dat we, monetair gezien, een Onrustig Alleen als het om ijzersterke munten gaat., kan het voordelig zijn tevoren te kopen en dan liefst op een dag waarop de koers wat laag is. Zulke sterke munten zijn de Zwitserse frank en zéker de Duitse mark. Een Rotterdams warenhuis biedt (per advertentie) 11,50 voor een tientje aan losse cen ten. Overal hoor je praten over een gebrek aan centen als wis selgeld. Toch zijn er sinds de oorlog 1,7 miljard centen in om loop gebracht en dat zijn er al tijd nog zo'n 120 per Nederlan der. Waar zitten al die centen. Pas geleden heb ik u in deze rubriek al uitgelegd dat ze voor de koperwaarde niet opgepot hoeven te worden. Een ver smolten cent is minder waard dan 0,01 en de aanmaak van éen koperen cent kost het rijk al ƒ.0,03. Nog in de laatste twee jaar zijn er 65 miljoen gloednieuwe centen aan onze nationale voorraad toegevoegd en toch blijven ze schaars. Hoe komt dat? Als u het antwoord weet of denkt te weten, laat me dat dan 'ns even horen. Als u centen spaart, ben ik bovendien zeer benieuwd naar de redeneh die u daarvoor heeft. papier oor uw pen Bneven voor deze rubriek moeten me' volledige naam en adres worden ondertekend. Bi| publikatie zullen de- re vermeld worden Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor- en afgeweken, Naam en adres zijn «n bi| de redactie bekend Publika- M van brieven (verkort of onverkort) eekent niet dat de redactie het in a"e gevallen eens is met inhoud, c q strekking. Het schijnt Polen econo- i ™sch met zo naar den vleze te n en daarom hebben zij een 5euw handeltje uitgedacht. «1 verkopen nu Duitsers. De ÏÏsrepubliek Duitsland iW? al wat besteld. Hon- J™Jkntwintigduizend. Ze «met duur. 18.400 Mark per M er de Rechten van de Me» gesproken!! BREDA drs'.e.campert ffiSWH?-' I'6' Veel m0eite 'Bestelde in het artikel van Ö-oiC.lUe derirtw grotendeels te on- graa„ 'ven- Ik wil er toch wel j fmakenenkelekaXlttekening Koning stelt, terecht, de mi- van binnenlandse zaken Vaa 2akenIrte'iik voor de gang voork,,. 05 wil toch ook niet uister van u terecht' de mi" veranh, blnnenlandse zaken Vaa 2aken°rn.e"ik voor de gang 'oorhiiu wU toch ook niet keer vi„a!!n aan de rol van de saris der i?Harten' Commis- vincie v oamgin in de pro- 'o'te z„ j bant- Tens- 'n de benoemingen ge schied, conform zijn voor dracht. In antwoord op vragen uit de Staten zei de C. de K. in het verleden eens: „Ik wil best socialisten benoemen, maar er dienen zich geen bekwame kandidaten aan". Ik vind zo'n bewering nogal ongeloof waardig, tenzij we aannemen dat de C. de K. heel andere maatstaven heeft als het gaat om bestuurlijke bekwaamheid dan de P.v.d.A.-afdelingen en gewesten die bepaalde kandi daturen steunen. En daar schuilt naar mijn mening het kwaad. Wanneer de politieke benoeming kan worden tegen gehouden doordat één man de bekwaamheid beoordeelt naar eigen persoonlijke (of politie ke) maatstaven, zullen én de V.V.D. én de P.v.d.A. nimmer naar behoren aan de bak ko men. Beter zou zijn dat een be noeming in twee fases ge schiedt. Eerst de keuze welke politieke partij zal worden uit genodigd kandidaten te stel len, dan de keuze van de perso nen. De eerste keuze kan dan volledig in de openbaarheid geschieden, er worden nog geen personen genoemd, bij de keuze van de perssson zal aan de partijorganen een behoor lijke inspraak moeten worden gegeven, omdat die partij ook medeverantwoordelijkheid dient te dragen voor de benoe ming. In feite is de benoeming in Oudenbosch nu ook een zuiver politieke. Niemand heeft een voorkeur geuit voor een V.V.D.-burgemeester, zelfs de V.V.D.-afvaardiging in deraad koos voor een C.D.A.-man. Ook in dit opzicht valt de ..euze van de heer Van der Har ten nauwelijks te bewonderen. Iedere Nederlander is on geacht zijn geloofsovertuiging in elke landsbediening be noembaar zegt onze grondwet. Volgens Koning betekent „ge schikt achten" ook dat de kan didaat wat geloofsovertuiging betreft past in de gemeente. Ik vraag mij af waarop Koning deze stelling, strijdig met de grondwet, baseert. En niet al leen hij. Iedereen kan toch we ten dat de confessionaliteit enorm afneemt. Ik durf de stel ling aan dat in Oudenbosch minder dan de helft van de kie zers de geloofsovertuiging van de nieuwe burgemeester een punt van overweging vindt. Vandaar mijn stelling dat het op principiële gronden en op praktische gronden verwerpe lijk is om iemands geloofsover tuiging te betrekken in welke benoeming dan ook met uit zondering van beroepen waarin die geloofsovertuiging een essentiële voorwaarde is voor de uitoefening ervan. En het valt mij wat tegen dat zo veel V.V.D.'ers er een andere benadering op na houden. Ik dacht dat het woord vrijheid voor een V.V.D.'er iets meer inhoud had dan de meer in het oog lopende betekenis van „vrijheid voor de rijken om rij ker en de armen om armer te worden". OUDENBOSCH A. VAN DER GRAAF (Van een onzer verslaggevers). TILBURG Na de aankon diging van het in wijnen gaan zaken doen van de Willem II sigarenfabrieken is nu be kendgemaakt dat André Ker- stens (wijnen en gedistilleerd) en Huub van den Hout (kaas) van plan zijn een franchise- keten op te richten) Het ligt in de bedoeling om te komen tot ongeveer vijftig vestigingen. Op dit moment zijn er reeds zes Kaas-Party-Service zaken, waaronder twee in Tilburg. In voorbereiding zijn ongeveer een vijftiental winkels. niet naar toe. Dat is te ver. Ik durf zover het bos niet in". Op aandrang van de amb tenaren ging ze toch. De kennismaking met de nieuwe woonplaats viel mee en ze woont er nu heel tevreden. Een bekwame automon teur in Den Haag zocht vruchteloos naar een baan en ook in zijn hoofd kwam het niet op zijn geluk eens buiten de Randstad te beproeven, totdat de dienst een handje hielp en een huis voor hem vond in het centrum van het land. Hij heeft er werk ge vonden en wil voor geen goud terug naar Den Haag. Je kunt natuurlijk lachen om al die aandoenlijke onwe tendheid maar wat weten wij eigenlijk van Suriname, be halve dat de hoofdstad Pa ramaribo heet en de sociale voorzieningen er slecht zijn? MET WIM KOCK In de Amerikaanse gok-, feest- en versierstad Las Vegas staakten deze week 12.000 kelners, buffetmeisjes, serveer sters en ander horeca-personeel voor meer loon. Deze twee parels van het horecawezen kozen als actieterrein de fontein voor de beroemde club Caesars Palace. Bij twintig graden kon dat wel. In „Marinenieuws" lees ik dat de koningin begin deze maand een nieuwe adjudant heeft gekregen. Een vrouw uiteraard. Het Is de marva-officier J. Prinsen blijkens de foto in „Marine- nieuws" een charmante dame. Wat me wel opvalt aan haar is de onuitsprekelijke rangaan duiding die zij voert: OMVA20CKMR. Dat betekent Officier- MarVa der 2e klasse Oudste Categorie Koninklijke Marine Reserve. Een hele mond vol. Bij de Marva spreken ze hun officieren dan ook aan met Mevrouw. WASHINGTON (UPI, DPA) - Als waarschuwing aan de Sowjet-Unie dat de Verenigde Staten niet meer dan een An gola zullen dulden, heeft de Amerikaanse regering abrupt een bijeenkomst van de Russisch-Amerikaanse ge mengde commissie voor ener- giesamenwerking, afgezegd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten- AMSTERDAM (ANP) - Am nesty International heeft de organisatie van Amerikaanse staten gevraagd een onderzoek in te stellen naar arrestaties, martelingen en verdwijningen en andere schendingen van de rechten van de mens in Para guay. In een brief aan dr. Luis Reque, secretaris van de inter-Amerikaanse commissie voor de rechten van de mens, noemt Amnesty 65 namen van mensen die eind 1975 gearres teerd en mishandeld zijn. Het bewind van president Alfredo Stroessner is bezig met een campagne tegen „onder mijnende communistische ac tiviteit" die volgens Amnesty gepaard gaat met razzia's en arrestatiegolven in de hoofd stad Asuncion en andere grote steden van Paraguay. In november en december, 1975 zouden zeker 200 mensen zijn gearresteerd, of verdwe nen. Vaak worden bezittingen in beslag genomen, en als de gezochten niet thuis zijn wor den familieleden meegenomen als gijzelaars. landse zaken dinsdag bekend gemaakt. De Sowjet-Unie is er van in kennis gesteld dat twee andere voorgenomen Russisch- Amerikaanse bijeenkomsten evenmin doorgaan. Deze zou den zijn gegaan over huisves tingsvraagstukken en over de economische en commerciële betrekkingen. De commissie voor energie- samenwerking zou maandag zijn bijeengekomen. Zij werd in 1974 opgericht krachtens een besluit dat president Ri chard M. Nixon en partijleider Brezjnjev in 1972 namen. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bracht het uitstel van de bijeenkomsten rechtstreeks in verband met de situatie in Angola. De Sowjet-Unie moet er de waar schuwing in zien dat de Ver enigde Staten geen tweede soortgelijke avontuur zullen dulden, zei hij. DE Zwitserse regering heeft gisteren geweigerd de voorma lige Portugese president Anto nio de Spinola uit te wijzen. DE Westduitse regering heeft gisteren gedreigd met repre saillemaatregelen in verband met de Oostduitse weigering drie Westduitse radioverslag gevers toe te laten tot de Leip- ziger Messe. DE dienstweigeraar Ger Pouw is nog steeds in hongerstaking. Om te protesteren tegen zijn veroordeling door het hoog mi litair gerechtshof in Den Haag weigert hij vanaf februari iets te eten. Hij drinktalleen water. nederlanders houden niet van politieke partijen. Slechts een paar procent is lid van een politieke partij. Zelfs de groot ste partij in Nederland, de Par tij van de Arbeid, heeft „slechts" honderdduizend le den. De KVP heeft ook in die buurt gezeten maar heeft tien duizenden leden zien verdwij nen, terwijl de VVD een sterke toeloop heeft, maar nog ver van de honderdduizend verwijderd is. Ik neem aan dat uit het per centage leden van politieke partijen iets valt af te leiden over politieke belangstelling en betrokkenheid bij wat er in de politiek gebeurt. Onderwijs is belangrijk, mi-> lieu is belangrijk, de prijzen zijn belangrijk, werkloosheid is verschrikkelijk, en oneer lijke verschillen in inkomen zijn onaanvaardbaar, maar we doen vaak alsof dat allemaal niets met politiek te maken heeft. De stap naar een poli tieke partij, nog niet eens om lid te worden, is moeilijk te zet ten. Politiek is voor ontzettend veel mensen „gedram", gelijk- hebberij, gekissebis, plat- praten" en het oordeel over po litieke partijen lijkt mij niet erg gunstig uit te vallen. Als ik het nu gan hebben over partij politieke dingen dan zal ik proberen te laten zien wat die zaken te maken hebben met de problemen van de mensen, of zoals politici het graag uit drukken: wat het te maken heeft met het beleid. Laten we eens kijken naar de samenstelling van het kabinet. Daarin vindt u tien progres sieve ministers (7 van de PvdA, 2 van de PPR en 1 van D'66), en zes van de combinatie KVP-AR (4 van de KVP 2 en van de AR). De drie progressieve par tijen hebben dus allen minis ters in het kabinet en steunen de regering. Bij de christelijke partijen ligt het moeilijker. KVP en AR zitten in de rege ring en de derde christelijke partij, de CHU niet. De CHU zit niet alleen niet in de rege ring, maar het voert ook een harde oppositie tegen de rege ring. En deze drie christelijke partijen zijn bezig om samen een CDA te maken, die bij de verkiezingen met één lijst zal uitkomen en met een gemeen schappelijk programma. Zo'n CDA kan dan maar één koers volgen, en zal dus of in de rege ring zitten of in de oppositie zijn. U moet zich voorstellen wat het voor de AR betekent om samen met de CHU naar een nieuwe gemeenschappelijke club te moeten werken en dage lijks te merken hoe de zuster- daar hard oppositie tegen voert? Het grote probleem is dus: hoe kan een CDA dat tot stand komt tussen partijen met zo verschillende opvattingen en praktijken beantwoorden aan de eisen die Aantjes stelt aan christelijke politiek? partij de CHU een totaal an dere opvatting heeft over wat er in Nederland moet gebeu ren, en ook probeert het rege ringsbeleid naar rechts te stu ren. De AR en KVP moeten zelfs zien en toestaan dat de CHU zich in de Tweede Kamer ge heel los maakt van een ge meenschappelijk programma en volstrekt tegen de zuster partijen in het kabinet te lijf gaat bijvoorbeeld bij het debat over het drugbeleid. AR-leider Aantjes had voor dat drugbe leid gezegd dat de opstelling van de CHU een toetssteen zou worden voor de mogelijke vorming van het CDA. De CHU ging er echter hard tegenaan, daarmee meer waarde hech tend aan het eigen gewin dan aan een gezamenlijke opstel ling met KVP en AR. Genoemde AR-leider Aan tjes heeft tot nu toe zware voorwaarden gesteld aan de totstandkoming van het CDA. Niet alleen eisen ten aanzien van de noodzakelijke persoon lijke christelijke inspiratie van CD A-vertegenwoordigers, maar vooral ten aanzien van het beleid dat in de kamer blijkt en het toekomstig pro gramma. Aantjes is niet voor niets po pulair in Nederland en wordt niet zo maar toevallig gezien als een integer man, die niet mee doet aan politiek geschar rel. Aantjes lijkt niet alleen in teger, hij is het ook. Hij is geen tegenstander van een CDA waarin KVP, AR en CHU op gaan, maar hij weigert mee te doen aan ongeloofwaardige en oneerlijke politiek. Want hoe kan hij tegenover de keizers duidelijk maken dat een deel van het CDA de regering steunt in het nemen van ver gaande veranderingsbesluiten, terwijl een ander CDA-deel In kringen van de Partij van de Arbeid wordt met zorg ge keken naar deze ontwikkeling. Vooral van belang wordt ge vonden of de besluiten om tot een CDA te komen betekenen dat het progressieve beleid van het kabinet Den Uyl kan wor den voortgezet. Er liggen grote plannen op het terrein van de vermogensaanwasdeling, op het terrein van de sturing van de Nederlandse economie, op het punt van de inkomens verdeling en de eerlijke verde ling van de arbeid. Gaan die plannen door, of zal de CHU en ook rechtse krachten in de KVP, werken aan een blokkade van die plannen en een ombuiging van het beleid naar rechts en in de richting van de VVD. Die rechtse krachten in de KVP zitten niet stil. De KVP- voorzitter Vergeer heefL bij voorbeeld al voorgesteld dat de PvdA maar moet besluiten de PPR te laten vallen, teneinde de CHU te kunnen opnemen. Natuurlijk is over die gedachte in kringen van de Partij van de Arbeid alleen maar gelachen, maar het is toch een teken aan de wand. In de komende weken wor den belangrijke beslissingen genomen in de AR-partij. Dan gaat het om de vraag of aan de voorwaarden van Aantjes om mee te werken aan het CDA is voldaan. Het is te hopen dat de AR zich niet te veel laat leiden door de wens tot samenbren gen van de christelijke partijen in één verband, en vooral voor ogen houdt welke mogelijkhe den dat biedt om de soort poli tiek te voeren die zij voorstaat. Dat is ook de enige reden voor de grote belangstelling die er in de progressieve par tijen bestaat voor de eventuele totstandkoming van het CDA, en voor de gronden waarop dat eventueel wordt afgewezen. Het heeft namelijk alle beteke nis voor het beleid van het hui dige kabinet, en niet minder voor de mogelijkheid dat be leid voort te zetten na 1976. Het is dus geen gekissebis en gehakketak, maar een noodza kelijke discussie over de tot standkoming vaneen nieuw politiek verband, waar de be langen van alle Nederlanders mee gemoeid zijn. Ze mogen zich er best eens mee gaan be moeien. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissin ger heeft dinsdag aan het con gres zijn 67 bladzijden grote blauwdruk voor de Ameri kaanse buitenlandse politiek over de komende tien jaar voorgelegd. „Detente" is een woord dat de minister niet meer gebruikt. In de plaats daarvan heeft hij het over „creatieve diploma tie" die, terwijl zij ijvert voor vrede met Moskou, de Sowjet- russische macht binnen de perken houdt. Ongeremde Russische inter ventie zoals in Afrika en elders kan volgens de Amerikaanse minister leiden tot een onge kende ramp en een verlam mende verschuiving in het in ternationale machtseven wicht. Toch ziet Kissinger moge lijkheden voor een nieuw ver drag over beperking van de strategische kernbewapening tussen de twee supermogend- heden. „Wij en onze bondgenoten moeten de Sowjetmacht bin nen de perken houden en voor komen dat zij het internatio nale evenwicht verstoort", al dus de minister bij de aanbie ding van zijn blauwdruk aan de commissie voor buiten landse zaken van de senaat. Waar Kissinger normaliter zou hebben gesproken over „detente", als dit begrip niet door president Ford tot een ta- Kissinger. boe was verklaard, heeft hij het in zijn blauwdruk over „verlichting van spanningen".. Kissinger pleitte krachtig voor herstel van de niet- politieke benadering van de buitenlandse politiek door het congres en het Witte Huis, „omdat de wereld ons nodig heeft". Kissinger somde onder meer de volgende beginselen van het Amerikaanse buitenlands be leid op: „Wij kunnen nooit toelaten dat het strategisch evenwicht in ons nadeel wordt gewijzigd, zij het door onbevredigende overeenkomsten, schenamg van overeenkomsten, of door verwaarlozing van onze „de fensie", „Wij zijn vastbesloten te blijven streven naar een zinni ger en veiliger strategisch evenwicht op gelijke voor waarden omdat dit in ons be lang en in het belang van de wereldvrede is". Kissinger verklaarde dat hoewel de Verenigde Staten niet de politie-agent van de wereld zijn, zij hebben geleerd dat plaatselijke conflicten el ders „tot uitbarsting kunnen komen, zich verspreiden en di rect de belangen en het welzijn van ons land raken". „Hulp bij het regelen van ge schillen is een oude Ameri kaanse traditie, in ons belang en in het belang van de we reld", aldus de minister Kissinger ging de belang rijkste internationale vraag stukken een voor een af, als mede de houding van Ver enigde Staten tegenover de verschillende gebieden van de wereld. Hij herhaalde dat de Verenigde Staten zullen blij ven samenwerken in de eco nomische en technologische ontwikkeling van de jonge en arme landen. Hij verklaarde dat de kansen op een vreed zame regeling van het geschil tussen Israël en de Arabische landen bestaan en moeten worden gebruikt. Hij herhaalde wat president Ford onlangs heeft verklaard: de Verenigde Staten hechten eraan dat in Rhodesië en Na mibië een zwart meerder heidsbewind komt. Hij voegde hieraan toe dat Afrika vrij van conflicten moet worden ge maakt, dat plaatselijke con flicten er niet worden uitge breid door krachten van buite naf.

de Stem | 1976 | | pagina 5