peuterspeelzaal Philippine moeizaam erkend Vergadering sectie Culturele Raad «siaiHe» BOETE VOOR SNIJDEN AMBTENAAR VRIJMAKEN VOOR REHABILITATIE KRIJGT GELD TERUG Taal is wezenlijk kenmerk van een volk Gekleurde bruid wijkt voor witte bruid BIERVLIET „Een kannibaal" gaat niet door LTS Ternenzeii in halve finale veiligkMs- weÉfrijden Voorlichtings avond in Philippine Werkgroep Oud-Vlissingen BRUIDSSHOW FIESTA 29, Oostburg BURGEMEESTER CRAËBECKX: Brandweer Oostburg te laat Zilveren jubileum Terneuzens brigadier Terneuzen gewaar schuwd Sluiskil Kampioenschap Viertallen Zeeland Westdorpe Flitsend jack-pak en ruitshirt Ueding adviseur zaamslag 01153-1332 qc CT^M VAN DONDERDAG 18 MAART 1976 ij (Van een onze verslaggevers) I PHILIPPINE - „Er zijn S hier nog mensen, die denken Bdat zo'n peuterspeelzaal al- I leen maar voor luie moeders |is, die van hun kind af willen zijn. Dat merk je vooral in het oude Philippine". Aan het woord is Dim Eggebeen, leidster van de peuterspeel- izaal „Nijntje'' in Philippine. Met zc'n vijfentwintig be zoekers gemiddeld draait jj „Nijntje" nu redelijk. De 8 voorziening en in het onder- l komen van de peuterspeel zaal de Meerpaal, zijn echter niet om over naar huis te schrijven. Ook die factor werkt het enthousiasme voor het peuterspeelzaal werk in Philippine niet in de hand. Van de vijfentwintig km- tleré die op het ogenblik z'o.'n drie ochtenden per week naar,.De Meerpaal" komen, zijn er zo'n twintig uit het nieuwe gedeelte van Philip pine afkomstig. Dini Egge been'vindt dat een teken dat wijst op liet feit dal de „ech te" dorpsbewoners nog wat schroom hebbenm Dini: „Ze tónen weinig of geen belang stelling. Ze komen zelfs niet eens, kijken". Mevrouw H. Stam' is in Phi lippine voorzitter van de stichting „Peuterspeelzaal". Deze stichting is ook aktief in Sas van Gent en Westdorpe. Ze geeft een aantal argumen ten die de indruk, dat een peuterspeelzaal alleen maar een kinderopbergplaats is, moeten weerleggen. Me vrouw Stam: „Van een kant is het wel logisch dat er zo negatief gedacht wordt, maar je moet ook de voorde len bekijken. Als je als moe der met een of twee kinderen op een gegeven moment naar de dokter moet en je bent nieuw hier, dan zitje. Je kent niemand. Waar moeten die 'kinderen dan naar toe. Bo vendien is het gunstig voor een kind, dat opgroeit in een klein gezin, om met andere kinderen om te gaan. Het moet ook zonder moeder le ren spelen". Volgens haar speelt ook het punt van de kosten mee. Een morgen naar de peuterspeel zaal kost dneiihalve gulden. Mevrouw Stam: „Eenkleute- school kost niets. Zo is het hier een tijdje gebeurd, dat de kinderen al op de leeftijd van drieënhalf jaar naar de kleuterschool in Zandstraat konden, omdat er daar leer lingen te weinig waren. Dat is natuurlijk oneerlijke con currentie". Om klanten te werven voor „Nijntje" krijgen alle ouders in Philippine met kinderen die tweeënhalf jaar oud zijn een kaartje van het bestuur van de peutespeelzaal met het erzoek om eens langs te komen. In dit verband over weegt het bestuur ook om binnenkort een open dag te houden. Mevrouw Stam zegt te ho pen, dat het gemeentebes tuur van Sas van Gent ook financieel nog een keer over de brug wil komen om de kos ten van de peuterspelzaal te drukken. Bovendien zou er dan misschien nog eens wat gedaan kunnen worden aan de accommodatie in ,tDe Meerpaal". Dini Eggebeen vertelt over de werksituatie in dit gebouw: „Je werkt er zonder kindertoilet en zon der warm water. De ge meente is nog niet bereid om daar iets aan te veranderen. Als ik nu met de kinderen wil verven, dan moet je met koud water je de handjes wassen. Daar gaan je handen hele maal kapot van" (ADVERTENTIE) «"ra?,'* Ee„roT^ntp,), '""><'9*2?'""'"Mm '"""We!"6'"""» (Van 01135e rechtbankverslaggever) JUWELZEn - A.J.B. uit Ule niet- was verschenen, 117- .man verd<»cht op 8 juli kom jSSC" ^'aSrette en Spui, fcde Uit1<1'' Hchti"g Axel, te Lu" nlde" een aanrijding vanavero™zaakt, waar- van 1 H. het slachtoffer as geworden. rijp !ze en mejuffrouw E.H., v«SchónetnS aU gÊtUiSe WaS «schenen, verklaarden dat,' kildo anL 1 een vrachtauto Öei^'T' een raet grote auto i ,.?cltferop komende haii en clax°nsignalen »eerfageVer Van '4 H- i?ad achternnr T htS '"gevoegd, de K - roP komende „sneed'' 'en drukt<? van 't H. in de berm. Hierbij werd diens auto beschadigd. Vervolgens haalde B. weer naar links uit en pas seerde de vrachtauto. In Ter- neuzen hadden Van 't H. en zijn getuige de auto van B. te ruggevonden. De officier van justitie constateérde dat B.' op verkeersgebied niet brand schoon was en vroeg éen boete van 250.-en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden. De kantonrech ter was het met deze eis eens en veroordéelde B. conform. De vrachtautobestuurder Ch. V. uit Westdorpe had op 25 juni. 19.75 té Sluiskil op de Oostkade met een snelheid van 71 kilometer gereden in plaats van dfe toègestane 50 kilome ter. De officier van justitie eiste een boete van f 65.-. De kantonrechter bracht deze te rug tot 50.-. J'. deP. uit Sintjansteen had in de Axelsestraat te Terneu- zen gereden met een snelheid van 65 kilometer, in plaats van toegestane 50 kilometer. Inge volge de eis werd "hij tot een boete van 45.-veroordeeld. Th. R. uit Terneuzen moest terechtstaan omdat hij op 25 oktober 1975 op de Roosevelt- laan te Terneuzen met zijn auto 82.kilometer zou hebben gereden, terwijl de toegestane maximumsnelheid op dat tijd stip slechts 50 kilometer be droeg. Zowel de kantonrechter als de officier van justitie wil den er rekening mee houden dat er eerst 7 0 kilometer mocht worden gereden, daarna 50 ki lometer nu weer 70 kilometer, ■1 II III II I U il hoewél beiden ervan overtuigd waren dat verdachte dit had kunnen weten. De kantonrech ter voldeed aan het verzoek van de officier van justitie en veroordeelde R. tot een boete van 35.-. De zaak tegen de Terneuze- naar J.B., die op 14 november 1975 op de Guido Gezelle- straat te Terneuzen met een snelheid van 104 kilometer zou hebben gereden, werd aange houden om getuigen te horen. Mevrouw J.V.S. uit Hulst reed met haar auto óp 12 no vember te Kapellebrug over de G.entsevaartstraat, zonder haar veiligheidsgordel om te hebben. De officier van justitie eiste een boete van 40.-. De kantonrechter veroordeelde haar tot een boete van 30.- Peuterspeelzaal Nijntje (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - „De taal is het meest duidelijk waarmerk waarmee een volk gekend wordt. Hiermee onderscheidt een volk zich van het andere en herkent het zichzelf". Tijdens een lezing, gehouden voor de afdeling west- 'Zeeuwsch-Vlaanderen van de ZVU, wilde burgemeester Lode Craebeckx, in het Oost- burgse gemeentehuis, hier maar mee zeggen, dat de taals trijd in België meer is als zo maar een conflict. Dat het De Vlaamse Beweging - onder werp van de inleiding - niet al leen gaat om het Nederlands spreken alleen, maar om het behoud van de uitbouw van dc Vlaamse cultuur. Was de Vlaamse Beweging eerst geconcentreerd op de taal, thans strekken zijn doel stellingen zich ook uit tot de sociale zorg en de maatschap pelijke welstand van de Vla mingen. Een ander Belgisch pro bleem is het vinden van een verdeelsleutel voor de beste ding van overheidsgelden. „De Vlamingen zijn talrijker dan de Walen. Maar als in Vlaande ren gelden besteed worden eist het Franssprekende deel even- grote investeringen. Denk hierbij aan de'haven van Zeeb- rugge en het Baalhoekkanaal Het is treurig dat dit soort de batten een passioneel karakter hebben", aldus Antwerps eer ste burger. (Van een onzer verslaggevers). De heer Craebeckx zette de tegenstellingen in België uit een. Hij wees op het streven naar federalisme, een streven dat gevoed door linkse poli tieke stromingen, uit Walen land vooral na de Tweede We reldoorlog is toegenomen. „Hierbij wordt Vlaanderen als een blok aan het been gezien", zo zei de inleider tot zijn ge hoor van rond 60 personen. Het federalistische streven heeft al veranderingen in het Belgische staatsbevel teweeggebracht. Zo zijn er twee ministeries voor Nationale Opvoeding en twee voor Cultuur. TERNEUZEN - De opvoe ring van de muzical „Een kan nibaal zoals jij en ik", op za terdag 20 maart in het Zuid- landtheater in Terneuzen gaat niet door. De voorstelling van de musical is voorlipig afgelast omdat een van de speelsters Corrie van Gorp ziek is. Diegenen, die al kaarten voor de voorstelling in hun be zit hebben, kunnen deze te rugbrengen naar het bureau „Uit", Markt 11 in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De LTS in Terneuzen is doorgedrongen tot de halve finales van de re gionale veiligheidswedstrij den. Aan deze wedstrijden namen 177 leerlingen van de LTS deel. De halve finales, georgani seerd door het Veiligheidsin stituut in Amsterdam, worden op 1 april in Eindhoven gehou den. De school in Terneuzen stuurt drie afgevaardigden naar dit evenement. De leer lingen worden begeleid fppt veiligheidspromotor P. de Graaf. De LTS in Terneuzn doet voor het vijfde jaar aan de wedstrijden mee. Vorig jaar eindigde de school als vierde in de landelijke finales. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Met een re ceptie voor chefs en collega's in de kantine van het politiebu reau, herdacht brigadier A. van Alten van de Terneuzen gemeentepolitie zijn zilveren jubileum in overheidsdienst. Precies 25 jaar geleden, op 16 maart 1951, kwam de heer Van Alten als dienstplichtige bij de Koninklijke Marine. In 1952 besloot hij in beroeps- dienst te treden en kwam in het depot Apeldoorn van de Ko ninklijke Marechaussee. Daarna was de heer Van Alten tot 1959 gedetacheerd in ver schillende Brabantse gemeen ten. In 1959 werd hij als agent aangesteld bij de gemeentepo litie te Dordrecht en in 1962 kwam hij bij de Terneuzense gemeentepolitie in dienst, waar hij inmiddels de rang van brigadier verwierf. Trimclub - Zondag 14 maart was het vóór de trimmers van trimclub „Neutraal" een bij zondere drukke da'g. Na 's morgens een trip van 120 kilo meter .te hebben gereden, met twaalf deelnemers, werd er 's middags een tijdrit gereden van 10 kilomter. Hans van Leeuwen bewees zijn grote kracht, Hij eindigde als eerst met een tijd van 15 minuten en 8 seconden. Wim Wolf erts 16.11, 3. Johnny de Krijger 16.55, 4. Willy van de Velde 17.24, 5. Henk Grim 17.31, 6. Ludwig van Hecke 19.24, 7. Leo Grim 19.30, 8. Henk de Bruijne 20.10, 9. Hans Bartels 20.24. Op zondag 21 maart starten de trimmers van de T C Neutraal voor een toertocht van 60 kilometer in Kruisland, Noord Brabant. OOSTBURG - De brand weer van Oostburg is dinsda gavond pas een half uur na het uitbreken van een brand in een iandbouwschuur in Nieuw- vliet (gem. Oostburg) gewaar schuwd. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is dat gebe urd, omdat iemand, die toe zegde de brandweer te bellen, is gaan helpen blussen. De schuur brandde tot de grond toe af. De rijkspolitie schat de schade op vier ton: in de schuur lagen 50 ton pootaar- dappelen, een hoeveelheid kunstmest en wat landbouw werktuigen. NKV - De vrouwen van het NKV afdeling Sluiskil houden op woensdag 31 maart een voorlichtingsbijeenkomst in samenwerking met het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit. Deze avond vindt plaats in het Gildehuis te Sluiskil. Er komen vragen aan de orde over het gebruik van groenten en fruit, welke soorten er zijn en van welk belang deze pro- dukten zijn. Het produktschap geeft .antwoord via een twee uur durend afwisselend pro gramma met een praatje, dia's voorzien van commentaar en achtergrondmuziek plus een tweetal films en een groente hapje. De avond begint om 19.30 uur. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In hotel Des Pays Bas te Terneuzen werden de laatste wedstrijden ge speeld om het viertallen kam pioenschap van Zeeland van de Nederlandse bridgebond. De algemene bridgebond uit Middelburg werd in de beide klassen de overwinnaar. De uitslag luidt: Hoofdklas se: 1. A.B.C. Middelburg (de heren Kooman, Laurens, Co- nijn en Schrijnemakers) 87 punten; 2. Luctor (Terneuzen) 86 punten. Eerste klasse: 1. A.B.C. Mid delburg (mevrouw Kooman en de heren Schute, Cattoir en Vriesman) 156 punten; 2. Mid delburgse Bridgeclub (M.B.C.) 67 punten; 3. Oostburg 1.54 punten. De als eerste geëindigden in zowel de hoofdklasse als in de eerste klasse, dingen-mee naar de landelijke titel, waarvoor de wedstrijden in Breda worden gehouden. Wedstrijdleider was de heer M.P. 'van den Heuvel uit Mid delburg. (Van onze correspondent) PHILIPPINE - Voor de ou ders van de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de ba sisschool, gaven de directeur van de rk Mavo te Terneuzen, de heer G.P. Meert en de adjunct-directeur van de Ter neuzense Technische School, de heer M. de Bokx, een over zicht van de studiemogelijk heden voor de kinderen, na het verlaten van de basisschool. De heer De Bokx gaf een uit eenzetting over het lager be roepsonderwijs en de moge lijkheden daarna. De heer Meert vestigde de aandacht op het belang van een goed contact met een ad vies van het hoofd van de ba sisschool in verband met de te kiezen studierichting. „Voor de levensvreugde van de leer lingen is een juiste keuze van groot belang", zo betoogde de heer Meert. Hij gaf vervolgens een uiteenzetting over de mo gelijkheden voor het verkrij gen van reis- en studievergoe dingen. Voorts gaf de heer Meert een uiteenzetting over het verschil tussen de oude en nieuwe benamingen in het on derwijs en over de verdere stu diemogelijkheden. Voor deze bijeenkomst was er een goede belangstelling en van de zijde der ouders werden veel vragen gesteld. Kaartingen - In het kader van het winteramusement- spEogramma van. de afdeling Westdorpe, houdt het NKV op zondag 21 maart een kaart- wedstrijd voor de bondsleden. De kaarliefhebbers spelen deze keer in caf',Centraal" bij Armand Dehulsters. De NKV- leden hebben daarna nog een kaartwedstrijd te goed. Deze is gepland op zondag 11 april in de zaal van „Het Oud Raed- huys" bij J. van der Goes- Pluijm. (Van een onzer verslaggevers) HOEK - De werkgroep „Oud-Vlissingen" in Hoek Wil, dat de gemeente Terneuzen een ambtenaar aanstelt of vrijmaakt voor het begeleiden van bijvoorbeeld het rehabilitatieplan „Oud- Vlissingen". De werkgroep heeft deze wens kenbaar gemaakt in een brief aan het college van B. en W.van Terneuzen. Naar aanleiding van een buurtonderzoek door de werkgroep in de rehabilitatiewijk Oud-Vlissingen ingesteld, is volgens de brief, gebleken, dat veel bewoners van deze buurt weinig of niets afwe ten vém de gemeentelijke verhieuiVbouw-plannen. Iri dit verband verwijst de werkgroep naar de gemeente Oostburg waar een van de ambtenaren speciaal met de opdracht belast is om bewoners bij rehabilitatie-problemen te helpen en te begeleiden. Volgens de werkgroep kan het aanstellen van een dergelijke functionaris stimulerend werken bij het uitvoeren van rehabilitatie-plannen zowel in Hoek als in de Terneuzense bin nenstad terneuzen - Het Middel burgse bruidshuis Fiësta wachtte de komst van een vaste oeververbinding niet af, nam de boot en toonde haar bruidsmode 1976 in het Terneuzense Grand Hotel Rotterdam. Wat opviel was dat de gekleurde bruid het veld moet ruimen voor de traditionele witte bruid. Be ige werd daarnaast veel ge showd en de kleuren aqua, bléu, grijs en zachtgroen kwamen minder vaak voor in het modebeeld van Fiësta. De versobering van kleu ren heeft tot gevolg gehad dat er aan de japonnen meer plissé-werk, borduursels en kantverwerkingen aange bracht werden. Dit geeft dan weer een uiterst romaritisch effect. Vooral het plissé- werk vond men terug als pel- lerine, cape of in de mouw en randverwerkingen. Öp de hoofden van de bruiden van 1976 vaak grote Panama- en pothoeden, steeds door de verwerkte stoffen en versiersels pas send bij de garneringen van de bruidsjurken. Soms cor sages en korte sluiers en aar zelend een enkele lange slui er. De fantasierijke bruid kan kiezen uit de volgende mate rialen: Katoenen jacquard, trevira, zijden jersey, diolen, voile en georgette, verwerkt in meestal ruim klokkende of cirkelrokken vaak met aan geknipte sleep. Veel bewondering van' de bezoeksters van de show1 kreeg de witte japon met ge borduurd overrokje en kap- mouwtjes, ditmaal met een korte 'sluier. Bruidsmoeders hadden de speciale aandacht van Bruidshuis FiEsta'. Vaak in wedijver met de bruiden droegen zij smaakvolle crea ties zoals een zwart-groen gedessineerde blouse en }ahffe rok of bijvoorbeeld de korte donkerblauwe krijt streep japon met aparte witte Eén van de pronkstukken van bruidshuis'Fiësta knoopgarnering op schouders en lanlit. de RIA' DE BOER eriaal zenden over ystemen voor ngen contact Fortex - de Juniortrend met 'n eigen aksent mmwesten WW PHILIPPINE - Op het kruispunt Provincialeweg - Kerkstraat te Philippine ver leende de bestuurder van een bestelauto, W.B. uit Philippine geen voorrang aan zijn plaats genoot de automobilist W.R. B. liep een lichte hersenschud ding op, de auto's werden licht beschadigd. im jnden). Faber wacht (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Dc sectie Vorming en Ontwikkeling van de Zeeuwse Culturele Raad komt in vergadering bijeen op dinsdag 6 april in het gebouw van de Stichting te Middelburg. De vergade ring begint om 19.15 uur, illjjJjgt.koi t..zal'.wprderb'gesprokén oyer de Open School, de Valthó'geschqbl 'Zeela'h.d, de 'Werkgroep Regionale Samenwer- kinj Internaten en een oriëntatiereis van vrouwenorganisaties naar België. Verder komt in de sectievergadering de ontwerp- rijksbijdrageregeling voorr het vormings- en ontwikkelingswerk met volwassenen aan de orde. Daarnaast zal de sectie zich buigen voer het cultuurplan en de culturele posten op de provinciale begroting van volgend jaar. Tenslotte behandelt de sectie Vorming en Ontwikkeling een beleidsnota van het Vormingscentrum Het Zilveren Schor te Ar- nemuiden. inwoners-equivalent. Een normale woning wordt aange slagen voor drie en een halve inwoner-equivalent, zodat het bedrag op f 24,50 komt. Het voorstel van de ge meente Terneuzen aan de raad komt ter sprake tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring op donderdag 25 maart. Deze vergadering in het ge meentehuis begint om 19.30 uur Zeehengelen CPC Op za terdag 13 maart jl. heeft de zeehengelvereniging van CPC de eerste wedstrijd van het sei zoen gehouden bij de buurtschp „De Griete" even voorbij Othene). De weersom standigheden waren redelijk goed en er werd behoorli jk wat vis gevangen. an een onzer verslaggevers). B1ERVLIET-TERNEUZEN - De inwoners van Biervliet krijgen van de gemeente Ter neuzen een bedrag van f 24,50 nis compensatie voor het feit dat dezen milieu-belasting be talen aan het waterschap „Het Irije van Sluis", terwijl ze ook via de algemene middelen van de gemeente Terneuzen mee betalen aan de A WL (Afvalwa terleiding Kanaalzone). Het atvalwater van Biervliet wordt afgevoerd door het waterschap •Het Vrije van Sluis". Biervliet behoort daarmee niet tot het werkgebied van de AWL. Het bedrag van f 24,50 is gebaseerd op de rijksveron- remigingsheffing op zoet wa- er voor 1975, Het rijk rekent "tervoor zeven gulden per

de Stem | 1976 | | pagina 17