SEXSAUNA IN HULST GESLOTEN Jeugd plantte bomen MONTEDISONVERLIES j VAN 87 MILJOEN Vestiging in Sloe stoat niet vast ZCR voor betaalde milieufunctionaris MONTEDISON AARZELT PPR kritiseert CD A-uitlating Turken sloegen Schiedammer Proces Koud waterstanden hoogwater HULST - B. en W. van Hulst hebben gistermiddag een fors nieuwbouwhuis aan de Tivoliweg 81a gesloten, waarin sinds een week een sex-sauna gevestigd zou zijn. „Een aanslag op de persoonlijke vrijheid" zo noemde „bewo ner" Staalman uit het Belgische Putte deze handeling, nadat ferme handen voor zijn woning een bord hadden getimmerd, waarop het bestuurlijke besluit was afgekondigd. Volgens B. en W. wordt het gebouw in strijd met het bestemmingsplan voor andere dan woondoeleinden gebruikt. Bovendien worden er, zo zeggen ze, bij wijze van beroep, nevenberoep of nevenbedrijf massagehandelingen verricht, waarbij hete lucht of stoom te pas komt. Voordat de bestuurlijke actie gistermiddag werd ondernomen hadden politieagenten al dagenlang een levendige belangstelling voor het gebouw aan de dag gelegd. Bijna constant werd het pand, dat woensdagavond zou zijn geopend, vanuit een politie-auto in de gaten gehouden. Bezoekers werden door de politie aangespro ken. Gistermiddag na de sluiting stapten drie agenten het pand binnen met een huiszoekingsbevel. Volgens de politie alleen om enkele personen binnen het pand te verhoren i van gegarandeerd U staan onze Verlevendiging van plein in Axel, TERNEUZEN-GOES In vele Zeeuwse dorpen en steden hebben gisteren vele honderden schoolkinderen bomen ge plant. Dit in het kader van de nationale boomplantdag. De activiteiten bleven niet alleen tot het planten van bomen be perkt, want ook op vele andere manieren werd de aandacht gevestigd op het belang van de natuur en de grote aandacht, oie het natuurbehoud verdient. In Terneuzen gaf loco-burgemeester drs. R. Barbé het voor beeld. Op professionele wijze hanteerde hij de spa op een terrein langs de Rooseveltlaan ter hoogte van de Merwede- straat. Hij plantte daar de eerste van ongeveer zeventig iepen. Leerlingen van de basisscholen De Hille, De Geule en de Meerpaal namen hem het verdere werk uit handen. Na het planten onthulde de heer Barbé een bord met daarop de na men van de scholen, die hadden meegewerkt. Ook kregen ze etn nerinneringsvaantje. Honderdvijftig zesdeklassers van zeven lagere scholen in de gemeente Axel (vier uit Axel zelf, één uit Koewacht, één uit verslag en één uit Zuiddorpe) hielpen gisteren mee bij het Planten van bomen bij het nieuwe zwembad van Axel. Onder oezicht van opzichter Goossens van Staatsbosbeheer werden e eerste lijsterbessen en esdoorns geplant door Koen Bonte, "ca Rottier, Peter van Gremberghen en Gertjan Otto. Voor- a de scholieren aan het werk gingen zagen ze een film over net natuurgebied Saeftinge. 'n ®ostburg waren gisteren ruim tachtig kinderen present r Planten van Japanse kers aan de Veerhoeklaan. Bur- be tester Schipper riep de hulp van de jeugd in voor het schermen van de natuur. Na afloop werden de kinderen in Van de sPortHal getrakteerd, cnoon de commissie Boomplantdag daar niet van op de Eehm aW3S £es,teH werd gisteren ook een plantaktie in Sluis straat ^'.u'sse kinderen plantten bomen in de Ridder straat jeuSd van Retranchement verfraaide de Dorp- tem s"?eerenk°ek werd het planten van bomen in diverse voord1 t '°ten met plaatsen van een boom op het plein Goes <^10eve' Ongeveer 200 kinderen waren darbij. In l,oerjWerd ket plantfestijn in de grote schuur van de jeugd- tr0)j eni 8e°pend. Na vertoning van enkele natuurfilms Vaickeni°ngeveer kinderen naar het Poelbos, het park vele t, jen 'let recreatiegebied De Hollandse Hoeve, waar lihge °o ,erden bomen de grond in gingen. In Kapelle, Bieze- Waal'a Wemeldinge en ook in de gemeente Reimers- gr amen er gisteren heel wat bomen bij. denh,War£n.er °°k plaatsen, waar niet geplant werd. In Aar- kat Hvoorbeeld vond men het tijdstip van de actie te Sepia t k°men goed groeien dan moeten ze veel eerder ie de k ^orden- Als het weer tegenzit groeit er geen boom. Als doen ren een voorbeeld wil geven, dan moet je het goed bestuu,.0 Was de °Pvatting van het Aardenburgse gemeente- geme?0(nuen'sse werd er niet geplant omdat er volgens het dag" bestuur dit jaar niets te planten viel. De „groene door "mP'eei met verkiezing van lentefee- ging gisteren niet steuj' n verbaad met het weer was er veel te weinig belang- Plantend meisje in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MILAAN - Montedison heeft het afgelopen jaar een verlies geleden van 87 miljoen dollar. Het jaar daarvoor had het concern een winst van 100 miljoen dollar gemaakt. Het verlies in 19 75 is veroorzaakt, aldus president Eugenio Cefis, door een sterke daling van de verkoop van chemische produkten en door de „uitverkoop van dood hout", zoals Cefis het omschreef. Hij bedoelde daarmee, dat zwakke onderde len van het concern zijn geliquideerd of overgedaan aan anderen. (Van onze correspondent) ROME - Het Italiaanse chemische Montedison heeft nog steeds geen beijslissing genomen waar in de zeer naaste toekomst een nieuwe petro chemische vestiging met ongeveer 700 arbeidsplaatsen zal komen. „Het Sloe-gebied in de buurt van Vlissingen blijft een van de serieuze kandidaat vestigingsplaatsen", zo deelde de woordvoerder van Monte dison in Milaan, dr. Negro, desgevraagd mee. „Maar een definitief besluit is nog niet genomen." Dr. Negro geeft toe dat het langer duurt dan aan vankelijk werd aangenomen voordat de Montedison- directie de knoop doorhakt. Eind vorig jaar al leek een be slissing in zicht, toen bij het hoofdkantoor van de poten tiële vestigingsplaatsen in di verse Noord- en Westeuropese landen. Montedison had en heeft in Nederland twee gebie den op het oog, het Sloe-gebied en de streek rond Delfzijl. De omgeving van Vlissingen lijkt vooralsnog favoriet. „Een kwestie van een paar weken, hooguit een maand of wat", al dus dr. Negro en dan zal de plaats voor de nieuwe oliepolyprophyleen-fabriek wel bekend zijn. In Milaan is men intussen volledig op de hoogte van de tegenstellingen in het Sloegebied over de even tuele aanstaande komst van een petrochemisch bedrijf. Ook de Italiaanse pers heeft van de standpunten van de voor- en tegenstanders mel ding gemaakt. Twee districten op Corsica en de bond van vissers in Bas- tia, op datzelfde (Franse) ei land hebben inmiddels een schadevergoeding van zo'n 40 miljoen gulden geëist van Montedison in verband met ernstige vervuiling van de zee rond Corsica. In de jaren 1969-1973 heeft Montedison in de Middelandse Zee enorme hoeveelheden chemisch afval gestort, de beruchte rode mod der, waardoor vooral de Corsi- caanse vissers een strop zou- TERNEUZEN - Drie in Ter neuzen wonende Turken, H.M., H.B. en HiK. hebben woensdagmorgen om vijf uur de Schiedammer E. van R. in de Terneuzense Dijkstraat in elkaar geslagen. De moeilijkheden begonnen in een café in de Dijkstraat, tussen de drie Turken ener zijds en de Schiedammer en een onbekende Yoegoslaaf aan de andere kant. De vechtpartij werd op straat voortgezet. Hierbij zou Van R. plotseling uit zijn auto een groot mes hebben gehaald, waarmee hij twee Turken bedreigde en de derde enkele houwen in het ge zicht toebracht. Eén van de Turken kon hem het mes af handig maken. Daarna zouden zij Van R. een stevig pak slaag hebben gegeven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Politieke Partij Radikalen (PPR) kan zich niet voor stellen, dat recente uitspraken van CDA-fractievoorzitter in de Zeeuwse Staten drs. H. Eversdijk ten aanzien va PPR-bewindslieden door de Zeeuwse christelijke partijen gedeeld worden. Dit heeft het Zeeuwse PPR-bestuur offi cieel laten weten aan de ARP, KVP en CHU in Zeeland. De uitlatingen (o.a. „Staatssecretaris Van Huiten orga niseert het verzet tegen de vaste oeververbinding en minis ter Trip van Wetenschapsbeleid heeft niets te doen") zijn volgens het Zeeuwse PPR-bestuur omfloerst van vaaghe den: bewijsvoering en motivatie ontbreken. De uitspraken zijn bij de PPR overgekomen als het geven van een brevet van onvermogen door de heer Eversdijk aan de CDA-partners in de regering. Immers, regeringsbeslui ten worden gezamenlijk genomen. „Heeft uw fractievoor zitter dan zo weinig vertrouwen in de bewindslieden van ARP en KVP, dat hijzelf dingen zou moeten constateren zonder dat zijn collega's dit ter plaatse kunnen?", aldus de vraag van het Zeeuwse PPR-bestuur aan de Zeeuwse CDA. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad kan zich volledig verenigen met een verzoek van het Zeeuws Coördinatie orgaan voor na tuur, landschaps en milieube houd om over te gaan tot het aanstellen van een betaalde functionaris. Een verzoek hier toe heeft de provincie bereikt. „Het is nodig en daarom willen wij dit graag ondersteunen", zo werd gistermiddag opge merkt. Tijdens de vergadering van de sectie is uitvoerig de ont werpbegroting 1977 van de provincie Zeeland besproken. Er werd nogal wat aandacht besteed aan het natuurbehoud en vandaar de stellingname ten opzichte van het Zeeuws Coördinatie Orgaan. De sectie vindt dat ook ge trokken moet worden aan de idee om te komen tot een werk centrum voor biologie en ge ologie. Momenteel is een werk groep met de bestudering hier van bezig en men is daarbij ge schrokken van de kosten die een dergelijk centrum met zich brengt. „De bestudering zou iets uit de ambtelijke sfeer ge haald moeten worden", zo meende men gisteren. De sectie betuigde adhesie aan een bezwaar van de rijks dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek tegen de al ternatieve tracee's van de lei dingstraat door Zuid- Beveland. De alternatieve rou tes zouden zogenaamde vlied bergen doorkruisen evenals de bekende romeinse oventjes. Gekozen wordt tracee nummer een, waarbij de sectie zich kan aansluiten. Met de gemeente Oostburg zal contact worden opgenomen om de in een brief aan het pro vinciaal bestuur geconsta teerde „bloedarmoede" van het streekmuseum in IJzen- dijke te bespreken. Het blijkt overigens een probleem te zijn dat in meer gemeenten speelt, onder meer in Tholen. Geop perd werd de gedachte contact op te hemen met de federatie van oudheidkamers om te be zien of die aan deze situatie iets kan veranderen. Overigens vond men de Oostburgse brief, waarin een provinciaal subsi die werd gevraagd, nogal vaag. In de begroting 1977 van de provincie moet volgens de sec tie rekening worden gehouden met een p.m. post voor een nieuwe rondreizende tentoon stelling van educatieve strek king. De heren Oele en Hofman van de sectie zullen voorberei dingen treffen om tot een der gelijke expositie te komen die zoals bekend vooraf is gegaan door de huidige rondreizende expositie „Onder je voeten vandaan, vlak voor de neus". den hebben geleden. De affaire van deze rode modder is inder tijd in Italië uitvoerig onder zocht. Montedison blijft vol houden dat het afval tevoren gereinigd was en dus onscha delijk. De gemelde schade claim wordt dan ook van de hand gewezen. Montedison probeert met alle mogelijke middelen het kwalijke imago van dat modder-verhaal kwijt te raken. Onlangs nog heeft het bedrijf aangekondigd de ko mende jaren grote bedragen te zullen investeren om de ecolo gie mee te helpen herstellen in die gebieden waar de natuur door chemische vervuiling ge leden heeft. Tegelijk heeft Montedison een strategie op gesteld om onder meer door een betere nationale planning voor de chemische sector, een betere produktieplanning en een andere financiëringspoli- tiek - dat alles samen met de overheid - fouten die in het ver leden gemaakt zijn in de toe komst te voorkomen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog en aanhoudend koud weer. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp: om streeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van min-' stens 12 uur: 95 procent. Kans - op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: om streeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. DEN HAAG De water hoogten van woensdagmorgen, meegedeeld door Rijkswater staat: Konstanz 259 onv., Rheinfelden 178 plus 4, Plit- tersdorf 305 min 26, Maxau 263 min 14, Plochingen 143 plus 2, Mannheim 193 plus 16, Steinbach 126 min 4, Mainz 202 min 1, Bingen 82 min 4, Kaub 116 min 2, Trier 258 min 13, Koblenz 142 min 2, Keulen 94 min 1, Ruhrort 243 min 4, Lobith 876 min 1, Pannerdense Kop 851 min 1, Nijmegen 680 onv. IJsselkop 832 plus 2, Eefde IJssel 366 min 6, Deven ter 144 min 5, Katerveer Spooldersluis 28 min 4, Mon- sin 5450 min 6, Borgharen 3875 min 12, Belfeld 1107 onv., Grave beneden de sluis 495 min 5. •Morgen, vrijdag 19 maart Bergen op Zoom 5.30 - 17.56 Hansweert 5.01 - 17.25 Terneuzen 4.20 - 16.44 Vlissingen 3.49 - 16.15 Wemeldinge 5.49 - 18.15

de Stem | 1976 | | pagina 13