SeimtJEO- |Drie van Breda opnieuw in discussie NICO RIJNDERS OVERLEDEN MN HARTAANVAL Ifrificf VfatitaJe Muts Mfifec HlaBISi MWC0 fluilont PURINA uuy Bistm Össewit ^enZOTnZeSch-VlaanÖer0n I DAGBLAD VO LJK BOODSCHAP RAAD VAN KERKEN: LAAT ZE GAAN VOORJAARSSCHOONMAAK "^"andaag I !°ett!alvereniging 'cgelwaarde in de zorgen Winkels op zaterdag om vier of vijf uur dicht PREMIER WILSON STAPT OP V erkeerspolitie in wegspionnen iinfi CehavenvVeghel <s& f blend a mad WOENSDAG Benzine op 1 april 2,3 cent duurder IE STEM w KOOP MANS Catty Flora SARQMA B Smiths CHV PASTA CH0CA DeRiiijter Qtmlky Street |pt& ffc ^Sï% 17 maart 1976 116e jaargang - no. 17901 Strakker TECHNISCHE STORING Echtpaar hlaagde per j telefoon I Bomterreur overschaduwt Rwopacupduel Den Haag - I 'Vest Ham United I merijntje Niet uitgesloten Veel gewicht Geen reactie Tweede Kamer over sluitingswetsontwerp: Koopavonden Keiharde prof Franse frank stabiel Steenbergen Kuitaart 27en28 maart ■Uk W1 BÖSSIHK varopa cent» m ssfss- \ater*weten' v^" JL Vi> TIT3 C5 rrs TVT'^51 V JÖJ O 1"1^ üi directeur, dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze parlementaire redactie) nEN HAAG - De benzine wordt per 1 april 2,3 cent per liter duurder. Gisteren is namelijk ook de Eerste Kamer akkoord gegaan met de accijnsverhoging op de benzine. Tegen het voorstel stemden alleen de fracties van de VVD, de SGP. de BP en de CPN. De liberalen stemden tegen, omdat de grens van de belastingdruk nu ruimschoots over schreden wordt. De verhoging werd onredelijk genoemd. De liberaal Voute zei, dat de verhoging een onverdiende afstraffing is van hen, die in groeikernen zijn gaan wonen en die bij gebrek aan voldoende openbaar vervoer met de auto naar hun werk moeten gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- Het levenson derhoud is dit jaar tot half fe bruari 1,4 procent duurder geworden. Met name brood, koek en gebak, aardappelen, groenten, koffie, alcoholhou dende dranken, vlees- en vleeswaren, onderhouds kosten aan de woning, gas en elektriciteit, kleding, schoei sel, en tweedehandsauto's werden duurder. Het gaat hier oip 53 procent van het pakket gjèderen en diensten waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig prijsge gevens verzamelt. Zeventien procent van de goederen daalde in prijs. In het bijzon der fruit werd goedkoper. Een kwart van het pakket van goe deren en diensten bleef in prijs gelijk. Van half december vorig jaar tot half januari dit jaar werd het leven een half procent duurder. Toen werden prijs verhogingen gesignaleerd bij aardappelen, alcoholhou dende dranken, rundvlees, gas, elektriciteit, water, kappers, dagbladen, tabak, auto's en benzine. Kleding en schoeisel waren toen goedkoper als ge volg van de uitverkoop en ook groenten en fruit werden goedkoper. De uitverkoop hield de verhoging van het kos- tencijfer toen op een half pro cent. De FNV en CNV willen dat de regering een strakker prijs beleid gaat voeren. De FNV en CNV zijn erg teleurgesteld over de prijsstijging van 0,9 procent over de periode van half januari - half februari. „We kunnen gerust vaststel len, dat er grote vraagtekens zijn te plaatsen bij het door de regering gevoerde prijsbe leid". Tot onze spijt moest wegens eenernstige technische storing een pagina met Bevelands [nieuws vervallen. Wij bieden [onze lezers hiervoor onze ver ontschuldigingen aan. Redactie DORDRECHT (ANP) - In Dordrecht is een man opges poord, die met medewerking van zijn vrouw tientallen men- sen telefonisch lastig viel. Tot zijn slachtoffers behoor- jden de burgemeester en ver- icheidene artsen. Nadat het al weken opererende echtpaar 80 kesprekken achter elkaar loerde, kon het via de tele foondienst worden opges jord. Ter verantwoording geroe- )en bekenden man en vrouw !dat de actie bedoeld was ge weest om een man, aan wie zij Jen grote hekel hadden, in moeilijkheden te brengen. mistig droog I Maximumtemperatuur ®ht graden radio en televisie I Rolling Stones zetten Den Haag weer op stelten binnen-/bu1tenland-2 I Houding Irakse regerinq I wekt grote verontwaardiging in Den I ^339. binnen-/buitenland-3 Bven uitblazen over het 1We vrouwentekort kleine stem Jke[|9d wil historische muur I behouden sp0rt-1 BP0RT-2 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren uiterst terug houdend gereageerd op de boodschap van de Raad van Kerken, waarin gevraagd wordt om vrijlating van de drie Duitse oorlogs misdadigers, die nog steeds verblijven in de strafgevangenis te Breda. Verschillende fracties besloten, geen commentaar op deze boodschap te leveren „om niet opnieuw allerlei emoties los te woelen". Dr. Drees (DS'70) vond de brief „een pijnlijke zaak". De heer Wiegel (VVD), zei: „Ons standpunt is sinds 1972 onve randerd". Slechts een enkel lid van., de toenmalige VVD- fractie stemde toen voor vrij lating. Ook de woordvoerder van de P.v.d.A. verwees naar 1972, toen 29 socialisten tegen en 8 socialisten voor vrijlating stemden. Een motie van de heer Voogd (P.v.d.A.) tegen vrijlating van de drie oorlogs misdadigers werd toen na emo tionele taferelen op 29 februari met 85 tegen 61 stemmen door de Kamer aangenomen. De motie werd toen gesteund door 9 van de 11 D'66'ers, doch volgens de woordvoerders van D'66 denkt de huidige Kamer fractie er nu in meerderheid anders over. De felste tegen standster was destijds me vrouw Anneke Goudsmit, die nu echter geen Kamerlid meer is. De fracties van de commu nisten, de pacifisten en de staatkundig-gereformeerden zijn ook nu nog tegen vrij lating. Bij de drie grote confes sionele partijen zijn daarente gen nog slechts kleine minder heden tegen vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers ge kant. Het wordt daarom niet uit gesloten geacht, dat eenzelfde motie-Voogd als in 1972 thans met een zeer gering verschil in stemmen door de Kamer zou worden verworpen. Minister Van Agt van Justitie heeft in tussen echter verklaard, dat de regering tijdens deze kabinetsperiode geen voorstel len tot vrijlating van de Drie van Breda zal doen. In ieder geval heeft zowel deze als de vorige regering van de Kamer beloofd, niet tot gelijktijdige invrijheidstelling van de drie oorlogsmisdadigers te zullen overgaan. Een verklaring van die strekking is destijds in de EEN Rus van 23 jaar die in ok tober van het vorig jaar was ter dood veroordeeld wegens moord op een taxichauffeur, is terechtgesteld, zo staat in het jongste nummer van „Soviets- kaja Estonia". (ADVERTENTIE) Labour geeft teveel 12 Vm 21 Maart geopend van 10-17 en 19-22 uur; za.enzo.10-17 uur, toegang f5,- kinderen tot )4 jaar f 2,50 - Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Staatscourant verschenen. Daarin werd wel het recht van de Kroon tot individuele gratieverlening onverlet gela ten. Intussen is echter afwij zend beschikt op een gratie verzoek van een van de drie, namelijk de kampbeul Kotalla, Hij verloor op dit punt ook een kort geding tegen de Staat der Nederlanden. De jodenjagers Fischer*en Aus der Fünten hebben de laatste jaren geen gratieverzoeken ingediend. In de kring van de confessio nele partijen wordt veel ge wicht gehecht aan de bood schap van de Raad van Kerken. Men was de vorige week al op de hoogte van de tekst van deze boodschap. Ook de fractielei ders van de niet-confessionele partijen hebben de vorige week onder embargo al een exemplaar van de nota ont vangen. Dit embargo is maandag telefonisch met een dag ver lengd, omdat de verklaring van de Raad van Kerken anders zou zijn verschenen op een Joodse feestdag: het poeriem- feest. Dit zou mogelijk extra heftige emoties hebben te weeggebracht. Verschillende fractieleiders uit de Tweede Kamer hebben gisteren met kracht tegengesproken, dat de Raad van Kerken in de afgelo pen dagen „gesprekken" zou hebben gehad met „de fractie leiders in de Eerste en Tweede Kamer", zoals door de raad is gesuggereerd. Men heeft van de Raad alleen de tekst onder embargo toegezonden gekre gen. Prof. dr. H. Berkhof, voorzit ter van de Raad van Kerken, heeft meegedeeld, dat vooraf gaande aan de publicatie van het document over de „Drie van Breda", het kabinet Den Uyl in kennis is gesteld van het voornemen van de Raad om het standpunt van de Raad van Kerken in deze te publiceren. Op deze brief, die gedateerd was op 13 november 1975, heeft de regering niet gerea geerd. (vervolg op pag. binnen-buitenland 2) (commentaar op pag. binnenland-buitenland 2) In het miniatuurstadje Madurodam, wordt hard gewerkt om alles weer keurig in orde te krijgen. Op 1 april worden de poorten van het stadje voor het publiek geopend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het zag er gisteravond naar uit dat de Tweede Kamer zal besluiten de winkels op zaterdagmiddag om vijf uur dicht te doen. Het voorstel van de PvdA om de winkels om vier uur op slot te doen leek net te weinig steun te zullen krijgen. Bij de stemming over de wijzigingsvoorstellen op het wetsontwerp winkelsluitingswet van staatssecretaris Hazekamp (Economi sche Zaken) die zelf vasthoudt aan sluiting op zes uur, zal het nauwkeurig koppen-tellen zijn. Een sluiting vom vier uur kan er ook in zitten. Het KVP-amendement om de winkels om vijf uur te slui ten en dat werd verdedigd door Krosse, kreeg de steun van D'66. Beekmans (D'66) be toogde dat eerdere sluiting tegen het belang van de con sument is, die winkelen op zaterdagmiddag als een vorm van recreatie ziet. Het wijzigingsvoorstel van de ARP-er De Boer had geen schijn van kans. De Boer stelde voor de winkelsluiting zaterdagmiddag geleidelijk te laten verlopen, zodat de win kels in 1980 om twee uur dicht kunnen. Hij vond de door Ha zekamp - deel uitmakende van de regering-Den Uyl - voorge stelde sluiting om zes uur on begrijpelijk. PPR en PSP waren voor slui ten om twee uur, om het winkelpersoneel vrijaf te kun nen geven. De PSP wilde de winkels van maandag tot vrij dag tot zeven uur openhouden. Krosse wilde het wetsontwerp met betrekking tot de winkel sluitingsavond op vrijdag wij zigen in donderdag. De ge meenten kunnen in zijn gedachtengang voor vrijdag kiezen. Het zag er niet naar uit dat de staatssecretaris zich tegen deze wijziging zou ver zetten. Mevrouw Salomons (PvdA) meende dat de koop avonden vrij geregeld moeten worden. Zij zag de wet als een mogelijkheid iets te doen aan de verbetering van de positie van de kleine zelfstandigen. Zij nodigde Hazekamp uit de controle op de na leving van het werktijdenbesluit winkels uit te breiden. Daartoe diende zij een motie in. TWEE Nederlanders hebben in de Britse kroonkolonie Hong Kong elk viereneenhalf jaar gevangenisstraf gekregen wegens bezit van verdovende middelen voor de handel. (Van onze correspondent) LONDEN - DEN HAAG - Als een donderslag bij heldere hemel kwam gisteren uit Dow ning Street 10 (de officiële re sidentie van de Britse regering) het nieuws dat premier Harold Wilson (60) ontslag wenst te nemen. In een communiqué werd gezegd, dat Wilson zijn kabinet op de hoogte had ge bracht en dat hij daarna naar Buckingham Palace was ge weest voor een audiëntie met de koningin. Zijn voornemen om af te treden was het best bewaarde politieke geheim van de eeuw. De socialistische premier neemt ontslag zodra Labour's parlementaire fractie een nieuwe partijleider gekozen heeft, die dan automatisch minister-president wordt. De socialistische Lagerhuishuis- leden zijn gisteravond in spe ciale vergadering bijeen ge weest om de verkiezing van een nieuwe leider te bespoedigen. Waarnemers verwachten, dat de machtsoverdracht tenmin ste een week in beslag zal ne men. Premier Den Uyl heett het aftreden van de Britse minister-president Wilson dinsdagmiddag een groot ver lies voor de Labourregering genoemd. „Engeland en zijn partij zullen zijn bewonder enswaardige stuurmanskunst missen", aldus de premier. Volgens hem liggen aan het af treden van Wilson eerder per soonlijke dan politieke over wegingen ten grondslag. „Hij heeft zichzelf niet gespaard. Ik heb veel goede opvolgers", zei hij toen we elkaar weken terug in Londen ontmoetten", aldus Den Uyl). (Vervolg op pag. binnen- buitenland 5). Wilson (Van onze sportredactie) BRUGGE - In de flat aan de Gistelse Steenweg te Sint Andries Brugge, waar oud- Bredanaar Nico Rijnders maandagnacht is overleden heeft zich een tafereel afge speeld dat het overlijden van de ex-speler van Baronie, NAC, GA Eagles, Ajax, Club Brugge en het Nederlands elftal een extra dramatischer wending geeft. Nico Rijn ders, die hoogstwaarschijn lijk voelde aankomen dat het niet goed met hem ging, heeft zelf nog het alarmnummer 900 gedraaid. Toen de ambu lance enkele minuten later ter plaatse was aangekomen, was het al te laat. De deur van het apparte ment moest worden openge broken maar toen lag Nico, die vermoedelijk heeft ge tracht nog naar buiten te komen om iemand te waar schuwen, reeds dood voor de deur. De politie van Brugge gaf als officiële overlijdingsver- kiaring af dat Rijnders aan een hartaanval was overle den. Na de succesvolle jaren in de voetballerij heeft de kei harde prof die Rijnders was, minstens evenveel tegensla gen als toen vergaarde suc cessen moeten incasseren. Hij deed dat op een bewonderigenswaardige manier, hoewel het hem niet altijd even gemakkelijk zal zijn gevallen. Na de ook nogal abrupte beëindiging van zijn trainersloopbaan bij Harelbeke, Rijnders wilde de voetballerij niet loslaten, wilde Rijnders een sportzaak in Brugge opbouwen. Mede door privé-moeilijkheden is het dat er niet van gekomen, waarna Rijnders zijn zaak verkocht. Nico Rijnders Ook de problemen met de uitbetaling van de verzeke ringspremie hebben Nico Rijnders steeds dwars gezeten. De verzekerings maatschappij wilde hem niet uitbetalen omdat ze het on geval van Rijnders als een ziekte omschreef. Een ter zake deskundige moest tens lotte uitmaken of het een on geval of ziekte was van welke uitspraak de uitkering van een bedrag van 350.000 af hing. Rijnders heeft zich de hele rompslomp rond deze affaire, waarvoor hij zelfs fy sieke inspanningen moest le veren, bijzonder aangetrok ken. Toen daarna nog, enkele maanden terug zijn enige persoonlijke houvast weg viel, zijn vrouw en driejarig zoontje verlieten hem, werd het voor Rijnders wel erg moeilijk. De laatste tijd leek hij zich echter boven de pro blemen uit te werken. Hij zou gaan werken voor Adidas en had serieuze plannen om de sportjournalistiek in te gaan. Hij verkeerde ook veelvuldig in Breda en had weer een prettig contact met zijn oude vereniging NAC opgebouwd. (Zie ook onze eerste sportpagina.) (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - DRIE BERGEN - De verkeersdienst van de Rijkspolitie gaat haar „stille" surveillance op de au toweg uitbreiden met snelle wagens in burgeruitvoering, voorzien van wegklapbare ca mera's en stopseinen en geca moufleerde mobilofoonanten nes. Ze zijn van buitenaf niet herkenbaar als politiewagens. De bemanning van deze „weg spionnen", die ook op de Lim burgse autowegen verschijnen, blijft overigens gekleed in uni form. Behalve de zestig opvallende patrouillewagens beschikt de „Porscheploeg" nu ook over negen gewone auto's in gang bare kleuren en van verschil lende merken, zoals BMW's, Alfa Romeo's, Ford Capri's en Opeis. Het ligt niet in de bedoe ling dit aantal nog uit te brei den, want dat zou uitdunning van de opvallende surveillance betekenen en dit laatste blijft men toch als het belangrijkste element beschouwen. De stille brigade zal voor taan letten op notoire verkeer- spiraten, die met extreem hoge snelheden rijden, rechts inha len of doorgetrokken witte strepen op bruggen en viaduc ten overschrijden. Maar ook op de zogenaamde „ruggenkrui- pers", automobilisten, die te dicht op hun voorganger rij den. Ze kunnen de verkeers- fouten registreren met came ra's die onder het rijden om hoog geklapt worden uit het dashboard of iemand somme ren om te stoppen via de be kende bordjes „stop-poiitie", die vanaf de hoedenplank voor de achterruit verschijnen. De verkeerscentrale in Drie bergen ontkent dat op deze wagens opzettelijk vrouwe lijke agenten als bijrijder wor den ingezet om de weggebrui ker in de waan te brengen dat het om_een echtpaar gaat. „Dat zou te ver voeren", was het commentaar van een woord voerder. PARIJS - Dinsdag is er weinig verandering gekomen in de dollar-koers van de Franse frank. Dinsdagmiddag werd gehandeld op 4,6675- 4,6725 tegen slotnotering maandag 4,6650-4,6750. Ten opzichte van de D-mark no teerde de frank dinsdag 1,8150-1,8250 tegen maandag 1,8200-1,8300. Hoewel de handelaren nog onzeker zijn over het koersverloop van de Belgische frank trad er toch een kleine verbetering op, ten opzichte van de gulden was de notering f. 1.00 tegen 14.74 frank tegen maandag 14.7495. (ADVERTENTIE) skow 18 /IQ en 2 C/maart Burg. van Loonstraat 38 (Gem. Lamswaarde) Fred. Hendrikstraat 60 Elke dag van 10.00-17.00 uur 035II I

de Stem | 1976 | | pagina 1