fffl Inde ed" °Ii iien Broomchemiebouwen in Terneuzen Geen streep zetten onder herdenking van bevrijding Zeldenrust" en Scheldeschool wonnen tafeltennistoernooi NVSH HOUDT OPINIEPEILING ONDER LEDEN J. Hupkes overleden Goedbezocht tan-bodem- festival" Vrouw ernstig gewond G.S. VERLENEN VERGUNNINGEN VOORZITTER BOND MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS: stad streek •>r> in zeeland politierapport terneuzen - Oud -directeur van De Schelde Zonnig hoogwater Ui'®--, id duidelijk maken. aat. Wel kon de politie ;ellen dat het in ieder ge- et om een brand door een de gasleiding ging. Kloosterzande aanhuil van hun medebewoner t programma Toi toi tol tudi Carrel, terwijl zip ng" ten gehore bracht. als de gemeenschap ncl doet. In dit verban» ide hij het tot stand K»" van gezinsvervangen izen, arbeid of niet arbe^ beroepsopleidingen v0 ndicapten. - mber liet de heer zich uit over de huioig loosheid, waaraan einde zag komen, ttdeel zelfs. „Wie zijn irste slachtoffers van het uren", zo vroeg hijzlC :h af- lurlijk de man of nige handicap heeft- en nu reeds daar denken, wat eraa valt. Men zou in dit k» ïen denken aan het c van activiteitencentra (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben Broomchemie b.v. ver gunning verleend op grond van de hinderwet en de wet lucht verontreiniging voor de bouw van een fabriek van organische en anorganische broomderiva- ten en het omvullen van me thylbromide in Terneuzen. Aan de vergunning is een groot aantal voorwaarden verbon den. De hinderwetvergunning telt er ongeveer 200 en de ver gunning op grond van de wet luchtverontreiniging 90. Tegen het verlenen van de vergunningen aan Broomche mie was schriftelijk bezwaar gemaakt door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, het Milieu Aktiecentrum Neder land (MAN), afdeling Terneu zen, de gemeenschap Sluiskil en de PPR/D '66 afdeling Ter neuzen. Een bezwaarschrift van de stichting Natuur en Mi lieu kwam te laat binnen en was daarom niet ontvankelijk. Voorts werden mondelinge be zwaren ingediend door de heer H. Rijnders namens Elopak Nederland b.v., de heer G. Scheele te Terneuzen, me- vroew H. Schmidt te Utrecht, de heer Magermans namens PPR/D '66 en mevrouw A. Ley- ten namens het MAN. De be zwaren van het MAN werden ondersteund door 5000 hand tekeningen. Bijna alle indieners van de bezwaarschriften zagen geva ren in het gebruik van Broom en Chloor tijdens normaal be drijf en bij calamiteit. Volgens G.S. worden alle broomhoudende gasstromen pas na intensieve wassing met loog naar de buitenlucht afge voerd. Door de grote capaciteit van de wasser en de grote voor raad loog zal volgens het col lege ook bij een ernstige sto ring in het bedrijf de uitstoot van broom zeer gering blijven. Eventueel weggelekt vloeibaar broom wordt onmiddellijk on der water opgevangen, waar door verdamping wordt voor komen. De chlooropslagtanks worden door de dienst voor het stoomwezen aan een strenge keuring onderworpen. Een de fect aan de tanks, waardoor chloor zou kunnen ontsnap pen, is daardoor naar de me ning van G.S. vrijwel uitgeslo ten. Omdat er in feite geen uit stoot is van chloor en een zeer geringe uitstoot van broom kan er, volgens G.S., geen sprake zijn van enige beïn vloeding van de atmosfeer. Verder zijn G.S. van mening dat de afstand van het bedrijf tot de woonwijken ensandere bedrijven in de omgeving ruim voldoende is, zowel gelet op normaal bedrijf als op calami teiten. Stankoverlast valt vol gens het college niet te ver wachten omdat er nauwelijks verdamping plaats vindt. Als voorwaarde aan de ver gunningen is onder meer ge steld dat de opslagreservoirs voor chloor in een gebouw moéten worden geplaatst en dat het gebouw moet zijn aan gesloten op een chloorvernie- tigingsinstallatie. Tenslotte hebben G.S. bepaald dat op tenminste vier plaatsen ron dom de reservoirs voor broom en methylbromide op ten hoogste tien centimeter boven het maaiveld detectoren moe ten worden geplaatst. Deze moeten in geval van lekkage van broom en methylbromide in de portiersloge alarm slaan. Op een afstand van 1,2 kilome ter mag het geluidsniveau van de fabriek niet meer zijn dan dertig decibel. VLISSINGEN - „Er mag geen streep gezet worden onder de herdenking van onze be vrijding. Voor ons, militaire oorlogsslachtoffers, is de oorlog nog niet afgelopen. Wij betalen nog iedere dag de rekening van de oorlog. Het treft ons pijnlijk dat er stemmen opgaan om dit te vergeten. Er is nog altijd een beschamende achterstand in de na zorg van de militaire oorlogsslachtoffers. Deze achter stand in te lopen is een van de voornaamste taken van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers". Tot deze slotsom kwam de heer W'.C.J.N. van Lanschot, president van de BNMO, te vens president van de World Veterans Federation, de inter nationale organisatie van oud-strijders, afgelopen za terdag in zijn toespraak op de jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de BNMO in de marinekazerne in Vlissin- gen. Volgens de heer Van Lan schot zijn in het dertigjarig be staan van de NBMO de offers die door de Nederlandse mili tairen in de laatste wereldoor- log zijn gebracht door anderen niet altijd op de juiste waarde geschat. „Nog altijd moeten wij met de overheid en de ge meenschap strijd leveren om materiële en immateriële voor zieningen zeker te stellen voor onze leden die nog dagelijks de tragische gevolgen van de oor log ondervinden. De NBMO- president kondigde aan dat binnenkort bij wijze van proef een doorlichting zal plaatsvin den van de Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers, een onderzoek dat zowel op me disch als sociaal en psychothe rapeutisch terrein zal liggen. Daarbij zullen ook de echtge note en/of verzorgster van de militaire oorlogsslachtoffer worden betrokken. De heer Van Lanschot bracht dank en hulde aan het bestuur van de afdeling Zee land van de BNMO voor zijn bijdrage in het bonds werk. Uit erkentelijkheid overhandigde hij namens het algemeen be stuur aan afdelingsvoorzitter D. Paree de nieuwe BNMO- vlag. De heer Paree werd we gens zijn verdiensten gedu rende zijn 25-jarig voorzitter schap van de afdeling Zeeland onderscheiden met het zilve ren bondskruis. De commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien werd door bonds voorzitter Van Lanschot geïn stalleerd als ere-voorzitter van de afdeling Zeeland, welk eer betoon gesymboliseerd werd door het omdoen van de BNMO-stropdas. Mevrouw Boertien ontving de bondss- jaal. De talrijke aanwezigen, on der wie ook afgevaardigden van Belgische zusteroganisa- ties, waren hartelijk verwel komd door de commandant van de marinekazerne, de ka pitein ter zee Huber. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De afde ling tafeltennis van de ge meentelijke schoolsport commissie te Terneuzen hield in samenwerking met „Effekt '71" in de sporthal Het Zwaantje een tafelten nistoernooi voor alle lagere- en middelbare- schoolleerlingen in de ge meente Terneuzen. Er deden ongeveer tweehonderd leer lingen aan de wedstrijden mee. De uitslagen luidden: Basisonderwijs, meisjes van 8 t/m 10 jaar: 1. Sylvie Lewis, Scheldeschool, 2. Erna van Langevelde, Wil lem Alexanderschool, 3. Andrea Gort, Zuidland- school. Jongens van 8 t/m 10 jaar: 1. R. van der Peiji, De Meer paal, 2. M. Tichelman, Wil lem van Oranjeschool, 3. A. Bogert, De Ark. Meisjes 11 jaar en ouder: 1. Tallie de Kever, Schelde school, 2. M. Riemens, De Stelle, 3. A. de Bruijne, De Terp. Jongens 11 jaar en ouder: 1. W. van Broekhoven, Scheldeschool, 2. G. de Jong, De Terp, 3. B. van Laere, Scheldeschool. Als eerste eindigde de Scheldeschool met drie eer ste plaatsen en 40 punten, 2. De Zuidlandschool, 40 pun ten. Voortgezet onderwijs hoogstè afdeling N.T.T.B. 16 jaar en ouder: 1. A. de Bruij ne, M.T.S., 2. P. Meertens, M.T.S., 3. A. Smit, Zelden- rustcollege. Voortgezet onderwijs 16 jaar en ouder: 1. E. Ferket, M.T.S., 2. B. Sturm, Zelden- rustcollege, 3. E. de Graeve, Zeldenrustcollege. Jongens t/m 15 jaar: 1. Rien Folmer, Zeldenrustcol lege, 2. H. de Kort, Zelden rustcollege, 3. R. Pellikaan, Petrus Hondius. Meisjes t/m 15 jaar: 1. Jes sica de Jong, Zeldenrustcol lege, 2. Angela van der Hof, Petrus Hondius, 3. Dianne de Jong, Zeldenrustcollege. Het Zeldenrustcollege eindigde als eerste. Op de tweede en derde plaats volgden respec tievelijk de M.T.S. en Petrus Hondius. De wedstrijd tussen de leerkrachten eindigde als volgt: 1. J. Scholten, De Stel le, 2. J. Arnold, De Terp. BERGEN OP ZOOM Luxor - 20.00 u.: 1001 Nacht, 18 jr. Roxy - 20.00 u.: De Klokkenluider van de No tre Dame, 14 jr. Stichting Etcetera, Mol straat 10a - Expositie Kees Verwey, schilderijen. Geop. ma t/m vrij. 13.30-17.00 u, za. en zo. 13.30-18.00 u. Vrij ook van 19.00-21.00 u. (t/m 28 maart).Markiezenhof Ex positie Anton Heyboer en Stanley Brouwn. Geop. dag. van 14.00-17.00 u. (t/m 6 april). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland - Tentoon stelling „Dieren om ons heen", werkgroep voor na tuurhistorisch museum, Zee land (t/m 31 maart). HULST Koning van Engeland - 14.30 en 20.30 u.: Histoire d'O, 18 jr. 20.00 u.: My Fair Lady, a.l. W. Blommaert - 15.00 u.: Schieting. Galerie van Geij t - Exposi tie van vier Zeeuwse schil ders t.w. Jan Bruens, Dolf Jaspers, Adriaan de Regt en René Wagemakers (t/m 29 maart). KOEWACHT (B) J. de Guchteneire - 15.00 u.: schieting. MIDDELBURG City - 20.00 u.: Fantomas contra Scotland Yard. Zeeuws Kunstenaarscen trum - Expositie schilderijen van Albert Mastenbroek. Geopend van dinsdag t/m za terdag van 14.00-17.00 u. Woensdag van 19.30-21.30 u.; zondag van 10.30-12.00 u. (t/m 25 maart). Zeeuws Mu seum, - Expositie „Zeeland in schilderij, tekening, prent en foto's". OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 u.: Het jaar van de Kreeft, 18 jr. SAS VAN GENT Galerij Uilenspiegel - Werken van 30 kunstenaars (t/m 28 maart). TERNEUZEN Luxor - 20.00 u.: Het Jaar van de Kreeft, 18 jr. Galerie des Beaux Arts, Walter Vermin exposeert schilderijen. Geopend dage lijks van 10.30-18.00 u. Zon dag van 13.00-15.00 u. Maandag gesloten (t/m 18 maart). THOLEN Gasthuiskapel - Kunst uit Zeeland, grafiek. Op tijden ma. t/m vrij. 14-17.30 uur. Vrijdag ook van 19-21 uur (t/m 18 maart). VLISSINGEN Alhambra- 20.00 u.Klop jacht, 14 jr. ANTWERPEN Kon. Ned. schouwburg - 20.00 u.: De arrestatie. TERNEUZEN - De autobes tuurder M.L. uit Brussel wilde zaterdagmorgen vanaf de Leeuwenlaan de Axelsestraat te Terneuzen oversteken. Hij verleende hierbij geen voor rang aan F. de B. uit Terneu zen, die over de Axelsestraat in de richting van de Frederik van Eedenstraat reed. Beide auto's liepen aanzienlijk^ schade op. Er werd niemand gewond. TERNEUZEN - Zaterdag namiddag is de 54-jarige me vrouw K. de P.-D. uit Terneu zen, ten gevolge van een verkeersongeval ernstig ge wond geraakt. De bestuurder van een personenauto, J. van' den E. uit Terneuzen, die ko mende vanaf de provinciale weg over de Groeneweg reed, verleende op het kruispunt met de Molenweg geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door P. de P. uit Terneuzen. Door de botsing werd me vrouw De P., die naast haar man zat, uit de auto geslingerd en door de auto van haar man overreden. (Van een onzer verslaggevers) De het Eigen voor de tweede uitgave van terneuzense bodem-festival is organiserende werkgroep J' v" Terneuzen bevredigend open. B>) elkaar kwa- ïifn. 20 n vierhonderd '«hebbers naar het Zuid- 'andstheater om de pop van 0'gen grond te beluisteren. "aarmee haalde J'uitonge- Keer evenveel toeschouwers als het vorig jaar. slechtVanl^elijk za§ het er - uit. Het festival rtte met zo'n veertig be- i: rs- Later toen het fes- a °P gang kwam, lin 6 °°k belangstel- J'uit j?ePopgroepen n."i Terneuzen op ne Wium bracht waren: Daz Kpv uit Zuidzande, Ult Uzendijke, Jerry Pfingband uit Middelburg een u"' Terneuzen. Als al?,Uzikaal eiland tussen etJi j r(*ere elektronische *eld bracht de Terneu- y ar Gert de Meyer en ten „Vrn z'in folknummers .gehore Van deze lied- auger verschijnt bin- die het "ank erscnijnt orn- teen langspeelplaat. Een van de groepen van eigen bodem ""'■"■Tg (Van onze correspondent) GOES - Onder de leden van de NVSH (Nederlandse Ver eniging voor Seksuele Her vorming) regio Zeeland- West-Brabant zal een onder zoek worden inesteld naar wat men van de NVSH verwacht, hoe men er tegenover staat en wat men zou willen zien ge beuren. Op basis van deze gegevens zal het regionaal bestuur be kijken welke activiteiten men aan kan pakken en hoe dat moet gebeuren. Tot deze acti viteiten zal in ieder geval de telefonische hulpdienst beho ren die over niet al te lange tijd van start zal gaan. Daarnaast wil men het vormingswerk be ter aan gaan pakken. Speciaal hiervoor zullen enkele mede werkers dit najaar een basisop leiding gaan volgen. Deze za ken kwamen zaterdagmiddag naar voren tijdens de regionale dag van de NVSH in De Veste in Goes, 's Morgens hadden di verse sprekers een en ander al toegelicht. Zo ging de heer H. de Vroom, lid van het landelijk algemeen bestuur van de NVSH, in op de mogelijkheden die er zijn en waarvan men eventueel gebruik zou kunnen maken. Hij noemde hierbij o.a. filmavonden, ontmoetings avonden, middelenverkoop, werkgroepen en de telefoni sche hulpdienst. Hij wees er, evenals de heer A. Verschoor die belast is met de oplossing van problemen van de niet- professionele opvang en hulp verlening, op dat diegene die met een probleem bij de NVSH aanklopt moet merken dat er naar hem of haar geluisterd wordt. „Hij moet als individu benaderd worden en weer op zijn eigen benen komen te staan. Wij moeten hem daarbij helpen maar daarnaast wel zorgen dat de hulpbehoevende niet van ons afhankelijk wordt", aldus de heer Ver schoor. Mevr. J. Galjé, vormingsme dewerkster bij de NVSH, lichtte daarna de vormings- en voorlichtingsactiviteiten toe. De heer W. Holstein, vor mingsmedewerker van de NVSH in Zeeland, ging nog in op de activiteiten waarmee de NVSH-leden binnen de regio al mee bezig zijn zoals de cen trale werkgroep homofilie Zee land waarin diverse pastores, maatschappelijk werkers en de NVSH samenwerken en de ac tie Man-Vrouw-Maatschappij. 's Middags werd in kleine groepjes besproken hoe er voor zeeland en West-Brabant een aantal activiteiten kunnen worden georganiseerd. De ide eën die uit deze gesprekken naar voren kwamen werden daarna door het uit de drie in leiders bestaande forum getoe tst met als resultaat o.h. het onderzoek en de vormingsacti viteiten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Op 67- jarige leeftijd is in het Streek ziekenhuis in Bennekom plot seling overlden de heer J.W. Hupkes, oud-directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. De heer Hupkes was van 1948 tot 1969 directeur van De Schelde. Hij kwam in 1948 bij de Vlissingse werf in dienst als onderdirecteur. Een jaar later volgde zijn benoeming tot di recteur. De heer Hupkes was nauw betrokken bij het sa mengaan van de Vlissingse werf met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij de motorenfabriek Thomassen, de werf Wilton Feijenoord en Verolme, uit welke concentra tie de Rijn-Schelde-Verolme- groep is voortgekomen. De heer Hupkes bekleedde tal van functies in de Nederlandse scheepsbouwwereld. Ook ver tegenwoordigde hij de Neder landse scheepsbouwindustrie in verscheidene internationale organisaties. Hij heeft een vooraanstaande rol gespeeld bij de industrialisatie van het Sloe-gebied. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Droog en vrij zonnig. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp: om streeks 0 graden; max. temp: omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp: om streeks 0 graden; max. temp: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. MORGEN, DINSDAG 16 MAART Bergen op Zoom 3.32-15.56 Hansweert 3.01-15.29 Terneuzen 2.20-14.46 Vlissingen 1.51-14.15 Wemeldinge 3.41-16.05

de Stem | 1976 | | pagina 5