Broomt Geen herdt Dode bij brand in La Salette Gehandicapten kunnen geweldige macht vormen Postzegelexpo in Den Dullaert REGIONALE WEDSTRIJDEN EHBO Steen eerste Goedbezocht „Eigen-bodem festival" Schottevaer: Kreekrak- sluizen ratteval Inwoner Kloosterzande in „Toi toi toi bij Ted I VERLOVING MET NVY NOG GEEN HUWELIJK G.S. VERLENE VOORZITTER Hartbewaking in Goes VOOR VERKRIJGEN VAN RECHTEN EERST LOOS ALARM stad streek (Van een onzer verslaggevers) vei MIDDELBURG - Gedepu- mi teerde Staten van Zeeland gei hebben Broomchemie b.v. ver- Mi gunning verleend op grond van Mi de hinderwet en de wet lucht- lai verontreiniging voor de bouw zei van een fabriek van organische en en anorganische broomderiva- ne' ten en het omvallen van me- vai thylbromide in Terneuzen. lie wa Aan de vergunning is een groot Vo aantal voorwaarden verbon- zw den. De hinderwetvergunning H. telt er ongeveer 200 en de ver- Ne gunning op grond van de wet Sc] luchtverontreiniging 90. vrc VLISSINGEN - „Er mi worden onder de herden vrijding. Voor ons, militairi is de oorlog nog niet afgelo iedere dag de rekening var ons pijnlijk dat er stemmi vergeten. Er is nog altijd een beschamer zorg van de militaire oorlogssl stand in te lopen is een van de v Bond van Nederlandse Militaire Tot deze slotsom kwam de heer W.C.J.N. van Lanschot, president van de BNMO, te vens president van de World Veterans Federation, de inter nationale organisatie van oud-strijders, afgelopen za terdag in zijn toespraak op de jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de BNMO in de marinekazerne in Vlissin- gen. Volgens de heer Van Lan schot zijn in het dertigjarig be staan van de NBMO de offers die door de Nederlandse mili tairen in de laatste wereldoor log zijn gebracht door anderen niet altijd op de juiste waarde geschat. „Nog altijd moeten wij met de overheid en de ge meenschap strijd leveren om materiële en immateriële voor zieningen zeker te stellen voor onze leden die nog dagelijks de tragische gevolgen van de oor log ondervinden. De NBMO- president kondigde aan dat binnenkort bij wijze van proef een doorlichting zal plaatsvin den van de Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers, een onderzoek dat zowel op me disch als sociaal en psychothe rapeutisch terrein zal liggen. Daarbij zullen ook de echtge- no mi wo 1 brc bes lan bij. erk hij stu D. vla ger ren sch ont ren I gin C. VOO sta] de bet doe BN Bos jaa] E der van ties kon van pite (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De tweede uitgave van het lerneuzensg Eigen- ern-festival is voor de 0rf^iserende werkgroep J' Ul Terneuzen bevredigend open. Bij elkaar kwa- liotï. zo'n vierhonderd heihebbers naar het Zuid- andstheater om de pop van §en grond te beluisteren. Daarmee haalde J'uit onge- eer evenveel toeschouwers 'nnen als het vorig jaar. sWh?Vankeliik zag het er s echt uit. Het "festival 7 e met zo'n veertig be- tj ,ers- Later toen het fes- m-r, j °P gang kwam, line n°°k de belangstel- Ti,?» P0Pgroepen die DnH m terneuzen op het zei 'p111 dracht waren: Daz- Kfv aklt uit Zuidzande, Sn-: u. Uzendijke, Jerry en r g, and uit Middelburg ep- mk uit Terneuzen. Als al h Tuzdcaal eiland tussen eeuf i kar<iere elektronische *eld bracht de Terneu- jjei ar Gert de Meyer en ten zdn folknummers «i gehore. Van deze lied- nefter verschijnt bin- nk°rt een langspeelplaat. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN - De EHBO-afdeling Sint Jan steen won afgelopen zater dag voor de tweede achte reenvolgende maal de regio nale EHBO-wedstrijden. De wedstrijden vonden plaats in het verenigingsgebouw van Sint Jansteen. Als tweede eindigde het team Lams- waarde 2. De voorzitter van de jury was dr. W.C. Aerts uit Hulst. Omdat de EHBO-ers uit „Steen" de kunt om vak kundig een pleister te leggen ook verleden jaar al verston den vonden districtswed strijden dit jaar op „eigen veld" plaats. Met de nieuwe overwinning van de Steense EHBO-ers, mag de afdeling ook volgend jaar de wed strijden weer organiseren. De niet al te lichte opgaven werden onder grote publieke belangstelling uitgevoerd. De lótus-mensen (lotus is landelijke organisatie tot uitbeelding van slachtof fers). Na afloop van het „bloedige" gebeuren reikte wethouder B. de Keijzer van Hulst de prijzen uit. In totaal deden er drieëntwintig ploe gen mee. De uitslag luidt als volgt: 1. Sint Jansteen. 2. Lamswaarden 2, 3. Clinge 1 4, Kloosterzande 2 en Clinge 2, 6. Lamswaarde 1, 7. Goes 1,8. West-Dorpe2,9. Hulst2, 10. Koewacht 2, 11. Koe wacht 1, 12. Nieuw-Namen. De speciale commandanten- prijs ging naar de comman dant van het team Goes 2. Als tweede eindigde de com mandant van Sint Jansteen 1. Omdat Sint Jansteen 1 en Lamswaarde 2 als de num mers een en twee eindigden mogen deze ploegen dit jaar deelnemen aan de nationale EHBO-wedstrijden. Dokter Kok kijkt naar behandeling van een „gewonde". (Van onze correspondent) SAS VAN CENT Het NKV zit nog niet vastgebonden aan het NW. Dit maakte NKV-districtsbestuurder Th. Acker- mans duidelijk tijdens een huldigingsbijeenkomst van de in dustriebond NKV in Sas van Gent. „Een verloving met het NKV betekent nog geen huwelijk", zo zei de heer Ackermans in een toespraak tot de vele aanwezigen in zaal Plantetarium. De Sasse NKV-afdeling zette tien jubilaressen, 25 jaar lid, in het zonnetje. De districtsbestuurder wees in zijn speech ver der op het nut van de samenwerking met het NVV binnen de Nederlandse federatie van vakverenigingen. Het resulteerde naar zijn zeggen vooral in een effectiever beleid ten aanzien van de leden-werknemers. Hij benadrukte wel dat de federatie de tijd moest krijgen om op gang te komen. Ingaand op de werkgelegenheidssituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen en in het algemeen zei de heer Ackermans: „We zitten hier in de ka naalzone nog niet zo slecht. Er zijn lichtpunten zoals uitbrei dingen bij de NSM, en Dow Chemical." Aan de toespraak van de heer Ackermans ging een huishoudelijke bijeenkomst vooraf. Tussen het smeulende puin wordt naar bezittingen van bewoners gezocht. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Op vrijdag 26 maart wordt in het streekziekenhuis de Bevelanden in Goes de afde ling hartbewaking officieel in gebruik genomen. Tijdens een bijeenkomst van besturen en directies van het streekzieken huis en van de Nederlandse Hartstichting zullen verte genwoordigers van beide stichtingsbesturen het woord voeren. Philips Nederland zal door middel van video- recording via monitoren een beeld geven van de hartbewa- kingsafdeling. Daarna is er ge legenheid tot vragen stellen die door een arts beantwoord zul len worden. De bijeenkomst begint om 14 uur. ROTTERDAM - Zeven afde lingen van de Koninklijke schippersvereniging Schutte- vaer hebben de gevaarlijke si tuatie in de Kreekraksluizen als agendapunt opgevoerd voor de vergadering op 7 april te Alkmaar. De situatie voor opvarenden van binnenschepen wordt zelfs vergeleken met een ratteval. De opvarenden hebben geen schijn van kans op de wal te komen als ze te water mochten geraken. Zij brengen dan ook een aantal aanbevelingen ter vergadering die een einde aan dit soort situaties moet moge lijk maken. Een van die aanbevelingen betreft het verlengen van de trappen met drie meter zodat ook onder normale omstan digheden de onderste trede in het water komt. Deze maatre gel is niet alleen van belang in dien zich een ernstig ongeluk voordoet of in het geval er drenkelingen zijn maar vooral ook voor het vaak voorko mende geval dat er nog doua neformaliteiten moeten wor den verricht. Evenals bij de Volkerakslui- zen 'dient bij de Kreekrakslui zen een helicopterveldje te worden aangelegd voor afvoer van patiënten. VOGELWAARDE - Bij een brand in hoeve „La Sa- lette" te Vogelwaarde is gis teren de 42-jarige J. Semijn om het leven gekomen. Een hoogbejaarde bewoner ont snapte ternauwernood aan het vuur. Zondagmorgen rond kwart voor zes werd bij de brandweer in Vogelwaarde alarm gesla gen. Zes uur tevoren echtér, zaterdagavond, was de brandweer van Kloosterzande al naar de hoeve uitgerukt na, wat later een loos alarn bleek te zijn. De rijkspolitie in Kloosterzande kon gisteren nog niet zeggen of er opzet in het spel is geweest. Hoeve „La Salette" is het onderkomen van een gelijk namige, vniet gesubsidieerde instelling die zich bezighoudt met de verzorging van zoge naamde „sociale noodgeval len". In de hoeve verbleven dit weekeinde zo'n dertig perso nen. De brand ontstond zondag morgen in een bijgebouw van de hoeve waar op dit moment de 42-jarige J. Semijn en de 80-jarige J. Vervaet de nacht doorbrachten. De eerste kwam vermoedelijk door verstikking om het leven. Het stoffelijk overschot werd naar het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. Het vuur legde het hele bijgebouw in de as. De hoeve zelf kon door het optreden van de brandweer van Kloosterzande gespaard blijven. Het afgebrande bijge bouw, waar veel hout was op geslagen, stond op de nomina tie om vernieuwd te worden. Vanwege het loos alarm van zaterdagavond twaalf uur zit er ook de voor de betrokken politie-autoriteiten een raar luchtje aan deze brand. Een woordvoerder van de rijkspoli tie in Kloosterzande sprak gis teren van een „merkwaardige zaak". Hij wilde echter niet Biiiiii ÏÊk; Technische recherche zoekt aanwijzingen, die de oorzaak van de brand duidelijk maken. bevestigen of er sprake van brandstichting was. uok een woordvoerder van de stichting La Salette wilde.zich daarover niet uitlaten. De technische re cherche uit Middelburg was gisteren met drie man de hele dag met het onderzoek bezig. Tot gisteravond echter zonder resultaat. Wel kon de poUSl vaststellen dat het in ieder fl val niet om een brand doorie| lek in de gasleiding ging. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE - Zaterdagavond zaten vele inwoners van Kloosterzandeaan'1 televisietoestel gekluisterd om niets te missen van het tv-debuut van hun medebewj kruidenier E. van de Berge en zijn vrouw. Beiden traden op in het programma Toi to j bij Ted. De heer Van den Berge trad op als dubbelganger van Rudi Carrel, terwijlI vrouw met de bekende flaporen op: „Willem met de waterpomptang" ten gehore brad I HULST Als de 1,2 miljoen gehandicapten in Nederland - 11 procent van de bevolking - via hun belangenorganisatie in actie zouden komen om voor hun rechten op te komen, zou den zij een geweldige macht zijn. Dit zei de heer A. van Beek, voorzitter van de landelijke organisatie, zaterdagmiddag op een bijeenkomst van de ge handicaptenorganisatie Ne derland afdeling Zeeland, in Den Dullaert te Hulst. De heer Van Beek sprak daar over: „Het belang van een gehandi captenorganisatie" en wat het hoofdbestuur van de gehandi captenorganisatie Nederland zoal doet. Tot zijn spijt moest spreker constateren dat nog maar 60.000 gehandicapten lid zijn van een belangenorganisa tie. Gelukkig is echter wel dat de versnippering in de gehan dicapten organisaties, sinds de federatie in 1972, voor een groot deel verdwenen is. Van de 60.000 gehandicapten zijn er nu 50.000 binnen federatie- verband. De heer Van Beek: „In de ogen van de gemeen schap betekent gehandicapt zijn dat je plotseling niet meer volwaardig bent om deel te nemen aan die gemeenschap. Geleidelijk aan komen de ge handicapten echter, via hun belangenorganisatie waar ze steun vinden bij elkaar, tot het bewustzijn dit uitgerangeerd zijn niet meer zo maar accepte ren. Er is een beweging in de gehandicaptenwereld gaande zijn plaats te heroveren. Ook het karakter van de gehandi captenorganisatie is veran derd. Zij moet meer bieden dan alleen maar vormen van re creatie, vakantietrips en der gelijke". Als voorname taken van de belangenorganisatie zag de heer Van Beek onder meer het bewaken van verkre gen rechten. Daarnaast vond hij dat als er door anderen be slist wordt voor gehandicap ten, deze zelf ook een woordje moeten mogen meepraten. Verder het zelf tot oplossing brengen van bepaalde proble men, als de gemeenschap *1 niet doet. In dit verb P noemde hij het tot stand >1 men van gezinsvervang^'I tehuizen, arbeid of niet arb j en beroepsopleidingen v' I gehandicapten. Somber liet de beer I Beek zich uit over de hui»1!;! werkloosheid, waaraan -I geen einde zag komen, tegendeel zelfs. „Wie zijnI de eerste slachtoffers van gebeuren", zo vroeg hij z'® I Natuurlijk de man of_w"j'l die enige handicap heeft- moeten nu reeds daar gaan denken, wat er aa doen valt. Men zou in dit kunnen denken aan het fl1 I ren van activiteitencentra (Van onze correspondent) HULST - Zaterdagmorgen werd in het cultureel centrum Den Dullaert door wethouder J. Stolte, bij gelegenheid van het dertigjarige bestaan van de postzegelvereniging het Land van Hulst, een tentoonstelling geopend in het bijzijn van een zeventigtal genodigden. Vier honderdtwintig kaders met vele zeldzame en dikwijls met zeer hoge waarden aan postze gels waren tentoongesteld. De genodigden werden ver welkomd door voorzitter P. Everaert. Na een terugblik op de historie van de bloeiende vereniging geworpen te heb ben gaf hij het woord aan de heer H. Geilleit uit Middel burg, voorzitter van district 7, omvattende Zeeland en West-Brabant. Deze felici teerde de vereniging met de prachtige tentoonstelling, die een kenmerk was voor de bloei van de vereniging. Zelf had hij het opgroeien van het „Land van Hulst" meegemaakt. Nu was het de bloeiendste en meest actieve vereniging in district 7. Wethouders Stolte noemde het verzamelen van postzegels een van de rustigste hobby's. Hij vergeleek deze hobby met de voetbalsport. In het postze- gelverzamelen komen ook termen voor als kader, nieuw talent, aan- en verkoop, blok vormig, zeldzaam enz. Naast de bronzen legpenning die door het gemeentebestuur ge schonken was, overhandigde hij voorzitter Everaert een tweetal eerste dag enveloppen van Michelstadt. Vervolgens knipte hij het lint door, waar mee hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Hierop werd de erewijn gedronken. Tijdens de tentoonstelling liepen vijf keurmeesters t.w. J. Achilles uit Den Haag, A. v.d. Flier uit Den Haag, A. v.d. Merwe uit Breda, A. Dorije uit Vlissingen en Th. Smulders uit Den Haag rond, welke de in zendingen met punten waar deerden. In de middaguren was er een reusachtige veiling, waar voor ongeveer drieduizend gulden aan postzegels werd verkocht. Zondagmorgen was er een le denbijeenkomst, waar de ge bruikelijke activiteiten ont wikkeld werden. De belang stelling was uitermate groot. In de middaguren kwamen verschillende belangstellen den uit de postzegelwereld in België uit overig Zeeland en Brabant. In de namiddag maakte jury-voorzitter A. v.d. Flier de uitslagen van de bekroningen bekend.

de Stem | 1976 | | pagina 4