in energie. Amsterdam puinbak van Europa Prins Bernhard ziet af van reis naar Latijns-Amerika Misvers rond „proefballon Ft DAGBLAD VOOR ^ZUIDWEST-NEDERLAND Vele vrouwen kregen woensdag rode rozen IK BEN DE GROOTSTE TMD- EN HUISARTSEN MOGEN KOSTEN MAAR GEDEELTELIJK DOORBEREKENEN Wlaison Cla ire j De dood van een tovenaar VRIJDAG Pak de telefoon irons betekenen! |n moeten we ook |n. Zijn we zuinig 5 maart 1976 116e jaargang - no. 17890 zuinig zijn op I^eur. dr. w.a.j.m. harkx ji. Zijn we zuinig zijn op het gas W!k' de aarde halen, meer in. En wan- zoals de laatste |r zoveel nodig. Ikt. jiekers naar ver- [en. Maar laten we! ze nodig hebben, en met wat we Commissaris Toorenaar somber: T| a I,Als nieuwe \drugwet er komt" daag voor aktuele informatie op ieder moment Zwaarder Uitgelachen 99 Binnentanker lekgeslagen Benzine stroomt in Wester schelde Roels tot Lubbers: Belgo-Dutch kan gered worden Mike Mansfield verlaat politiek GROTE ECHTE ANTIEKBEURS .viaanöat»" J 'r"'Ta4n weten, dat hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van een onzer verslaggevers) BREDA/HULST - Zin- jende schoenwinkelier Wim bersten uit Den Bosch heeft wat aangericht met zijn car navalsliedje „Woensdag morgen krijg je rooie rozen". I Oeteldonker, die graag I doorgaat voor de componist van „de betere carnavalshit" zorgde er met zijn liedje voor, dat zijn collega middenstanders in de bloe misterij op aswoensdag een ongekende hausse in de ver koop van rozen beleefden. In Zeeland, Brabant en Limburg gingen de rozen bij bossen tegelijk over de toon bank. En dat terwijl de prijs in deze tijd van het jaar niet bepaald kinderachtig is: an derhalf tot twee gulden per stuk. Maar kennelijk onder het motto „We hebben 't gezon gen en beloofd is beloofd" wreven de carnavalsvierders zich woensdagmorgen de slaap uit de ogen en haastten zich naar de bloemist om vrouw- of manlief in de bloemen te zetten. Wim Ker sten zelf werd op woensdag z'n beeld uitgebeld om een boeket rozen voor zijn vrouw in ontvangst te nemen en in Den Bosch was er om tien uur al geen roos meer te krijgen. In Zuidwest-Nederland, waar de bloemisten over igens bijna allemaal reke ning gehouden hadden met „rozenwoensdag", werden de rozen verkocht in aantal len, die varieerden van twee tot vijfhonderd. „Ik heb 't tot drie uur 's middags vol kun nen houden, maar toen was ik door mijn voorraad heen", vertelde bloemist Pim van Gurp uit Breda, voorzitter van de plaatselijke patroon svereniging, die van zijn col lega's in Brabant en Limburg dezelfde voor de omzet zo opgewekte, geluiden had ge hoord. Vervolg op pag. buitenland 2. binnen- Hong Kong-man Yuen Muk I Chan kreeg 3 kogels in het I hoofd en 2 in het lijf. Hij werd I afgemaakt als een hond toen I hij op de straat lag en een agent 1 die dit alles van dichtbij zag, I kon niet schieten op de moor- I denaar omdat het zo druk was (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Dinsdagnacht halfeen knalden in lartje Amsterdam de schoten. Als in de gouden jaren van Capone schoot de ene gangsterbende de andere over loop. Een oorlog tussen Singapore-Chinezen en Hong ong-Chinezen met als inzet 20 kilo heroïne, ter waarde rond 2 miljoen. op straat. Chans lijfwacht, Yong Hang, kreeg ook enige kogels in zijn lijf en werd le vensgevaarlijk gewond afge voerd naar het ziekenhuis. Het is twijfelachtig of hij het haalt. „Amsterdam wordt de puin- bak van Europa", voorspelt een sombere commissaris G.J. Toorenaar, Chef Centrale Re cherche Amsterdam en onder meer belast met „narcotica". De schietpartij op de brug bij de Geldersekade-Binnen Bantammerstraat ziet hij als een voorloper van een situatie die binnen een paar jaar Am sterdam tot een bijzonder on veilige stad zal maken. En de reden van deze ontwikkeling is volgens de commissaris het zijns inziens te soepele drugbe leid van de regering. Met name als de huidige plannen door gang vinden voorspelt hij een complete ramp. Al een week is in Den Haag een debat aan de gang tussen parlement en rege ring over een nieuw drugbe leid. Het kabinet wil een soepe ler houding tegenover soft drug (hasj, marihuana) en strengere straffen voor hard drugs (heroïne, cocaïne). PvdA, PPR, PSP en AR zijn er met de ministers voorstander van om gebruik van soft drugs te legaliseren. Wie met minder dan 30 gram hennepprodukten op zak wordt aangetroffen, maakt zich - volgens de nieuwe plannen - niet meer schuldig aan een misdrijf, maar aan een overtreding. (maximaal 1 maand cel en/of 500 gulden boete). droog en ZONNIG Maximum temperatuur legen graden. RADIO EN TELEVISIE Instituut voor objectieve nitparade. binnen- en buitenland 2 Weer geweld in Baskenland. binnen- en buitenland 3 Ben bescheiden plaats voor ie wouwen. binnen- en bditenland 4 Ar9entijnse militairen jjereed om Isabelita te wippen. binnen- en ®ditenland 5 'anse wijnen bloedrood. SPORT 1 s2aanse Sheila Young J* nog lang SPORT 2 Waai 'lansen voor Wim de MERIJNTJE [ADVERTENTIE) Het laatste weerbericht: 003 De grens van 30 gram is op de praktijk gebaseerd. Het ka binet vindt het niet juist om al die tienduizenden soft drugs gebruikers tot misdadigers te bestempelen. Daarentegen wil de regering vooral de hande laars in hard drugs harder aanpakken. Een maximale cel straf van 12 jaar is straks mis schien mogelijk. Vooral van de zijde van de VVD, CHU, DS'70 en de rechtse splinterpartijen is verzet gerezen tegen de plannen. Commissaris Toor enaar („en ik ben toch een man met een aanzienlijke praktij kervaring") is blij met de zwaardere straffen voor her- oïnebezit („want dan zit Ne derland eindelijk op het straf- niveau van het buitenland") maar moet niets weten van de zachtere houding ten opzichte van hasj etc. („want iedere hard-druggebruiker is eens met soft drugs begonnen"). De commis'saris aan het woord, nog moe en slaperig van de zware nacht na de Chi nese moordpartij: „De rege ring zegt dat die soft druggebruikers geen crimine len zijn en daar ben ik het he lemaal mee eens. De politie ziet die mensen dan ook niet als vijand. Ikzelf loop al 4 jaar te gillen dat dat geen boeven zijn. Maar door die grens van 30 gram krijgt Nederland het au reool in het buitenland dat hier alles maar kan. Ik verwacht daarom dat Nederland binnen 2 jaar de puinbak van Europa wordt. Ik heb destijds al voor speld dat we hier ook heroïne zouden krijgen, na de soft drugs. En toen ben ik uitgela chen. (Vervolg op pagina binnen- buitenland 2) 99 DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard heeft afgezien van een eerder voorgenomen reis naar verschillende Zuidame- rikaanse landen, „teneinde zo veel mogelijk te kunnen bij dragen tot de voortgang van het werk van de commissie van drie", aldus heeft de Rijksvoor lichtingsdienst donderdagoch tend meegedeeld. De prins zou in april, in zijn functie van voorzitter van het Wereld-Natuurfonds, ver trekken voor een reis van en kele weken naar Venezuela, Columbia, Peru en Ecuador. Hij was hiervoor uitgenodigd door de presidenten van deze landen. Hoogtepunt van de reis had een bezoek aan de Galapa gos Eilanden moeten worden, waar nergens anders voorko mende planten en dieren met uitroeiing worden bedreigd. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT - Als de huisart sen en tandartsen niet net zoals de specialisten en de apothe kers afzien van de 4,5 procent prijscompensatie per I janua ri, zullen zij de kostenstijging over 1975 maar gedeeltelijk mogen doorberekenen. Zij vallen volgens de heer G.L. Hougee, bestuurder van de Federatie van Ziekenfond sen VMZ, dan namelijk onder de prijzenbeschikking 1976, die het incalculeren van tot en met 3 december 1975 opgetre den kostenstijgingen niet toe staat. De organisaties van spe cialisten en apothekers hebben besloten, geen aanspraak te maken op de 4,5 procent prij scompensatie waarop zij inge volge hun overeenkomst met de ziekenfondsen recht had den. Voorwaarde daarvoor was wel, dat de stijging van de praktijkkosten over het jaar 1975 volledig mocht worden doorberekend. Staatssecreta ris Hendriks (Volksgezond heid) en minister Lubbers (Economischhhhhe Zaken) hebben dit voorstel aanvaard. Als andere groepen medewer kers alsnog het voorbeeld van de specialisten en apothekers volgen geldt voor hen hetzelf de. Zo niet, aldus de heer Hou gee in „De ziekenfondsgids", dan zullen zij de stijging van de praktijkkosten slechts zeer ge deeltelijk mogen doorbereke nen, namelijk 85 procent van de in de kosten begrepen loon som (salaris assistenten, secre taresse e.d.) en van de andere kosten alleen maar enkele on belangrijke categorieën. Deze foto van de Zuidafri- kaanse fotograaf David Valen tine heeft de eerste prijs ge wonnen in de categorie „blij nieuws" van de World Press- fotowedstrijd. Valentine gaf zijn foto het motto mee „Ik ben de grootste". De uitslag van deze jaarlijkse wedstrijd werd gisteren bekendgemaakt. Zie hiervoor verdér de pagina Binnen- en Buitenland 5. TERNEUZEN (ANP) - Op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzcn is donderdaga vond het binnenvaart- tankschip Sultana, geladen met benzine, door een zeeschip aangevaren en lekgeslagen. Via de seheepsradio is gemeld dat de lading benzine uit het schip stroomt. Volgens de kapitein van de Sultana bevat de lekke lading tank honderd ton benzine. Vlissingen-radio heeft de schepen op de Westerschelde aangeraden uit de buurt te blijven. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - In De Stem van gisteren is gemeld, dat dr. Van Loon, raadadviseur bij het ministerie van Volks gezondheid, sprekende „na mens staatssecretaris Hend riks" van Volksgezondheid van mening is, dat bij de ge zondheidszorg de noodtoe stand moet worden afgekon digd. Dr. Van Loon sprak over die noodtoestand tij dens een lezing in Middel burg voor het Koninklijk Zeeuws Genootschap van Wetenschappen. Naderhand is ons gebleken, dat dr. Van Loon a titre personel heeft gesproken en niet „namens" staatssecretaris Hendriks. Een en ander is te wijten aan het feit, dat ons bericht geba seerd was op de ons toege zonden letterlijke tekst van de rede vam dr. Van loon. In die op het Ministerie van Volksgezondheid getypte tekst was abusievelijk bij „namens de staatssecretaris" - het woordje „niet" wegge vallen. Volksgezondheid heeft die fout tijdig ontdekt en het Koninklijk Zeeuws Genootschap verzocht de pers hierop te attenderen. Door een samenloop van om standigheden is dit niet ge beurd. Desgevraagd ver klaarde dr. Van Loon ons, dat hij niet namens de staatsse cretaris kon spreken in ver band met de politieke impli caties rond de grotere be zuinigingsoperatie, die thans door minister Duisenberg (Financiën) wordt voorbe reid. „Er is nog geen beslis sing genomen over de nood maatregelen, die ik in mijn lezing heb genoemd", aldus dr. Van Loon, „tegen die ach tergrond gezien kunt u mijn speech als een proefballon beschouwen". Die „proefbal lon" heeft, zo is ons gebleken, inmiddels sterk de aandacht getrokken. Ook „Medisch Contact" wijdt een serie be schouwingen aan de rede van dr. Van Loon. Vandaag ver volgen wij onze eigen artike lenserie terzake. (ADVERTENTIE) Karrestraatl Breda Morgen staan wij klaar om u te ontvangen Morgen gooien wij de deuren van ons nieuw Modehuis wagen-wijd open. Dan kan iedere modebewuste vrouw kennis komen nemen van de unieke kollektie eigentijdse mode en bruidsmode, die wij voor u uit heel Europa bijeen hebben gebracht. Wij bieden u dan graag de gelegenheid om naar hartelust te passen en te kiezen. Een ding is zeker, u zult nel zo blij zijn dat Maison Claire eindelijk open is als wij. Want Maison Claire brengt de grote mode binnen ieders bereik Nog maar I nachtje slapen dan is het zo ver. DEN HAAG (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Roels (PvdA) heeft donderdag schrif telijk aan de ministers Lubbers van Economische Zaken en Boersma van Sociale Zaken gevraagd waarom tijdelijke geldelijke steun geweigerd is aan het confectiebedrijf Belgo-Dutch te Sint Maar tensdijk. Met die steun zou de werkgelegenheid voor 55 man voorlopig behouden zijn. Volgens het kamerlid maakt Belgo-Dutch een kostuum van goede kwaliteit. Vele deskun digen zijn van mening dat deze kwaliteitsprodukten in Neder land geproduceerd kunnen blijven, ook als de confectie- industrie in het kader van een betere arbeidsverdeling gro tendeels het land zou verlaten, aldus Roels. Hij vroeg alsnog steun te verlenen aan het be drijf. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - De frac tieleider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft donderdag bekendgemaakt dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. De senator uit Montana, die op 16 maart 73 jaar wordt, heeft sinds 1953 in de senaat gezeten en was sinds 1961 lei der van de democratische frac tie. in het Zuidlandtheater Terneuzen Dit weekend, beide dagen van 11-18 uur Gratis taxatie van Uw eigen Antiek (Van onze correspondent) PARIJS - Een „tovenaar" die ervan beschuldigd werd mensen en dieren „te behek sen" is op ongeveer twee uren ten westen van Parijs door een van zijn vermeende slachtoffers, die echter ook een concurrent was, doodge schoten. De vermoorde, Ca mus geheten, had in de lande lijke omgeving de reputatie een wonderdokter te zijn, terwijl hij beweerde even eens over mysterieuze en oc culte gaven te beschikken. Michel Herisson, de moor denaar, beweerde eveneens in staat te zijn mensen en die ren te kunnen beheksen. Tus sen beide tovenaars had zich in de loop der jaren een bit tere concurrentie en haat ontwikkeld en Herisson leek in de rivaliteit het onderspit te delven. Op zijn hoeve werden die ren ziek en stierven, een van zijn familieleden kwam om, er deden zich steeds meer on gelukken voor, machines raakten regelmatig defect, zijn hond vertoonde sedert enige weken een merkwaar dig gedrag door 's nachts rechtovereind op z'n achter poten luidjankend over de binnenplaats te wandelen, de bewoners van de boerderij hadden mysterieuze pij- naanvallen en zijn vrouw beweerde, dat Camus dege nen die hij niet kon hebben „kanker stuurde". Enkele dagen geleden ver toonde de Franse televisie een film die rond de tovenarij die in 1976 nog steeds beoe fend wordt, met name in de landstreek Berri (midden- Frankrijk) en Herisson en zijn gezin werden door deze film sterk aangegrepen. Er werd een familieraad geor ganiseerd, en daarop werd besloten dat hij met zijn broer de concurrent die hem bovendien behekstete vermoorden. Met een jacht geweer werd Camus doodge schoten. De moordenaar en zijn broer zijn gearresteerd. 'i

de Stem | 1976 | | pagina 1