denis laven kker Experimentele houw in Oostburg „Lies van de pastoor" viert 40-jarig jubileum K m Inwoners kanaalzone liever niet weg voor industrie GOEDE BELANGSTELLING VOOR MOOI KOFFIECONCERT Y r ouwenpr aat- groep klaagt over gebrek aan speelruimte HEM Landbouw staat mnodig mi mldens af" m streek J W h ,gelegenheid is' Gewonden in Terne uzense Dijkstraat politierapport Zaamslag PLANNEN SPORTHAL DE VLAANDEREN VORDEREN nF STEM VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1976 's;qoaj jhom 'uai apuo sjfuij j[ob[ 'syqaa-t .iassiA jassiA jaoA 'sjpnx aaqqOQ Zeeuws Museum: Expositie „Zeeland in schilderij, teke ning prent en foto's. Zeeuws Kunstenaarscentrum, Her man Goetheer exposeert (t/m 26 februari). OOSTBURG Ledel Theater: 20.00 uur: „Tiroler slippertjes", 18 jaar. TERNEUZEN Luxor: 20.00 uur: „Freebee and the Bean", (alle leeftij den). Galerij des Beaux Arts: Wal ter Vermin exposeert schil derijen. Geopend dagelijks van 10.30-18.00 uur. Zondag van 13.00-15.00 uur. Maan dag gesloten (t/m 18 maart). VLISSINGEN Alhambra: 20.00 uur: Fran-j kenstein junior, 14 jaar. haven met de vrije en onvrije schippers. Gent was de „graanzolder van Vlaande ren" dankzij het stapelrecht van alle graan uit de streek, dat via Gent moest vervoerd worden. Stapelrecht werd door andere steden stapel plicht genoemd. In het tweede deel wordt hoofdzakelijk gesproken over de maritiame en com merciële ontwikkeling van de haven van Gent, vooral te danken aan de beslissing van Willem I om Gent met de Westerschei de te verbinden. Het kanaal naar Terneuzen werd gegraven in 1827. De uitgave moet hoofdza kelijk dienen als cadeau voor vooraanstaande personen die Gent bezoeken. „Iedere stad die zich respecteert heet zo'n luxeboek. In Gent be stond dat niet tot nu toe en dat was een leemte' zeS1 burgemeester Van den Daeie over de toekomstige uitgav eindredactie: rein van der helm VEST NEDERLAND Stem B.V., 5 per kwartaal, f 12,71 per maand, f 1 EN, Nleuwstraat 9, 01150-7920 ft 1751 (3 lijnen), GOES: Klokstraat 4,0110" •njdag 8.15-12 30 en 13.30-17 00 uur. Maandag "EBTENTIE-EXPLOITATIE: Breda 076-122341. Zondag van 20.00-za.v 1-Vla anderen: 01140-3751, Midden-Z«la HE: Chef Zeeuwse redactie- S C'f"j^d'drs. 1 50-5745 Algemeen redacteur zee" Zeeland: Goes, 01100-28138, redacteur Midd zenen apelle. 01102-2320 Redacteurwoor ur voor mrdstraat 45, Hoek, 01154-1556. J40-4159 Postma, Walmolenstraat 12,"u VrpUcvveg 4?' h-Vla anderen: B. van der Helm, JHSngs de umalist voor Zeeland: C.J- 5*e Troelsd"3 37, sportredactie Zeeland: A. Koom IE: Inspecteur Zeeland: W. Hendrik*, Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150 TERNEUZEN - In de serie koffie-concerten" van „Uit in Zeeland" concerteerde zon dagmiddag in het Zuidland- Iheater te Terneuzen een trio dat bestond uit Sylvia van frooyon, sopraan, Clement ,an den Bulck, klarinet en Arie Karreman, piano. Direct in het eerste werk, de „Fantasie Stucke" voor piano en klarinet van de Deense componist Niels Gade, bleek dat er serieus was gewerkt om tot een artistiek geheel te komen. Vooral de klarinetpartij was mooi op het instrument ge schreven, hetgeen vooral in het gebruik van de verschillende registers tot uiting kwam. Voor reder instrument (ook de zangstem) is registerwisseling een aparte moeilijkheid. Cle ment van den Bulck had daar geen moeite mee. Behalve deze technische kant is vooral (bij ieder instrument, zelfs bij een piano) ook de toonvorming van het grootste belang. Het sa menspel klopte magnifiek. Een criterium is altijd de vluggere begeleidingsfiguren in de pia nopartij. Zo bleek dan ook di rect dat Karreman weet te luis teren en daardoor ook kan be geleiden. Sylvia van Prooyen waagde zich aan het kunstlied. Ze zong drie heel bekende liederen van Schubert namelijk „Die Forel- Ie", „An die Musik" en „Auf dem Wasser zu singen". De in- spiratieve Schubert wist direct welke melodie en welke bege leiding bij een gedicht paste. Hij treft de sfeer en de illustra tie onmiddellijk. Wanneer een zangeres en pianist dit kunnen interpreteren is het lied een succes. Welnu, dit belangrijk-' ste element was goed getrof fen. We praten hier niet over techniek, want ik ga er al van uit dat die in ruime mate aan wezig is bij vaklui. En dat bleek ook wel. Een enkele keer was te merken dat ook concer ten geven een bepaalde routine eist, waardoor de zenuwen geen rol meer kunnen spelen. En waar dan de beheersing in het gedrang komt (in dit geval adembeheersing en adem steun) kon het soms gebeuren dat de toonvorming eronder leed. In het derde onderdeel van het programma was daar niets meer van te merken, het geen voor mij een bewijs te meer is dat het dikwijls een kwestie van ervaring is. In dit overbekende „Der Hirt auf dem Felsen" heeft de piano een ondergeschikte rol en gaat het voornamelijk om de klarinet en de sopraan. Heerlijke dialo gen, compleet met coloratuur- tjes maken dit werk tot een mooie luistermuziek. In dit werk vond ik Sylvia van Pro oyen op haar best. Zelfs hoge lange tonen bleven prachtig zingen en werden mooi aange zet. Arie Karreman en Clement van den Bulck speelden nog een aantal variaties van We ber, waarin beide musici meei techniek dan muziek moesten maken (en wat ook volledig lukte) en tenslotte de sonate van Francis Poulenc. In deze typische Poulenc-muziek met zijn ogenschijnlijk moeilijke harmonieën en ritmen was het een genot, beide muzikanten te horen. Het eerste deel met een reminiscentie aan een opera aria van Mozart (Non Piu And- rai) en in meerdere gevallen een sfeertje uit zijn beroemde Gloria. Prachtig gespeeld. Nogmaals vakwerk en een leuke keuze als slotnummer. De toegift van het laatste deel was voor mij niet nodig ge weest, vooral ook omdat het meestal heel moeilijk is om de zelfde spanning in een toch moeilijk te spelen werk terug te brengen. Dat een dergelijk koffie concert recht van bestaan heeft, bleek wel uit de zeer goede belangstelling die er voor bestond. Ofschoon er na tuurlijk voor een dergelijk trio niet zo bar veel literatuur be staat, is het te hopen dat deze musici het niet bij dit inciden teel optreden zullen laten. Trouwens, en dit geldt dan speciaal voor de sopraan, kunstliederen zijn er te kust en te keur in alle stijlen, evenals literatuur voor piano en klari net. We zien ernaar uit. Jo lvens. ELF TYPEN WONINGEN IN PLAN OOSTDIJK (Van een onzer verslagge vers) OOSTBURG Binnen enkele maanden start in opdracht van de Regionale Woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen an- aemer Van der Poel met de bouw van 64 woningewet- woningen in het Oostburgse bestemmingsplan Oostdij- ke. Deze 64 woningen om vatten de eerste fase van de in totaal 118 woningen die de bouwvereniging denkt bier neer te zetten. Qua si tuering en uitvoering van de woningen mag van een experiment gesproken worden, iets wat ook de ste- debouwkundige van de ge meente onderkent die een aanvraag voor premie uit de tg. „experimentenpot" beeft aangevraagd. De 64 te bouwen woningen zijn zodanig gepland dat door gaand verkeer de wijk -die tat te liggen langs de Melkweg- niet in mag en de privacy van de bewoners zo veel mogelijk is gewaarborgd. Behoudens een 2 6-tal garages - die niet op stel en sprong gerea liseerd zullen worden gezien de geringe animo elders voor Een maquette van de nieuwbouw in het Oostburase uitbreidingsplan autoboxen - zijn parkeervak ken aan de buitenkant van de woonwijk voorzien. In totaal 11 verschillende typen woningwetwoningen zullen in de 118 worden onder gebracht „Zij variëren van eenmanshuizen tot zeskamer woningen voor grote gezin nen", aldus de heer Th. van Rooy, directeur van de wo ningbouwvereniging.. „Wij wilden eens iets anders dan de bekende monotone nieuw bouwwijken en in samenwer king met gemeente, stede- bouwkundige, architect en bouwvereniging resulteerde dat in dit plan". De woningen krijgen alleen een eigen cv- installatie, een centraal anten nesysteem, een warmte- en ge luidsisolatie zijn voorzien. „Allemaal extra's, die geld kosten, maar wij denken toch met een zeer aanvaardbare huur te kunnen komen, die zal liggen gemiddeld rond ƒ250 per woning De heer Van Rooy erkent dat enig risico zit aan het opzetten van deze nieuwe woonwijk. Maar gezien het aantal aan vragen bij de bouwvereniging (150 eengezinswoningen en 29 bejaardenwoningen in de ge meente Oostburg, waarvan respectievelijk 42 en 8 in de kern Oostburg) denkt hij dat het bemannen van de 64 wo ningen geen al te grote pro blemen zal geven. „Wel wach ten we met het uitvoeren van de tweede fase tot de eerste vol is en wij inzicht hebben in de dan nog bestaande behoef- te.Maar op basis van de hui dige gegevens kan het". Overigens zullen weinig extra-grote huizen woren ge bouwd. „Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen is de landelijke trend merkbaar dat meer men sen alleen willen wonen. Daarme houden wij in dit nieuwe plan rekening. Met al die gevarieerde wonmgenty- pendie ook hoogteverschillen kennen, hopen wij een wijk te creren waar iedereen kan wo nen, jong en oud (er zijn ook bejaardenwoningen voorzien), Omdat afgeweken wordt van de traditionele dakbedekking er komt een soort lei op- krijgt men een wat levendiger aan blik. Voetgangers komen ook aan hun trekken, want er zijn zelfs poortjes voor hen in het bouwplan opgenomen. I een onzer verslaggevers) OOSTBURG Doordat «dbouwers onvoldoende op J 'hoogte zijn van bepaalde I '«ting-faeiliteiten (reserve- I '3S oudedagsvoorziening, in- 1 '*nsaftrek, zelfstandige - I «rek enz.) verlaten jaarlijks I "'tallen miljoenen guldens I ''landbouw, die niet aan de I «overheid verschuldigd Irüï zei gisteravond I a '"Voorlichter drs. W. I'sterhuis, tijdens de verga- I*"1? van de kring West- I ïUwsch-Vlaanderen van lïfL 'an<^°uw-organisatie. IiLj twintig aanwezigen Ij..gisteravond in hotel I Lu ra het zeer door- II «teti betoog, dat de heer l'a,6 hield over land- I ;«v en inkomensbeleid. Via I.Jfote lijnen in de recente l; "geschiedenis kwam de .JOosterhuis bij de huidige .run zaken in de land- Iduidelijk is, zo zei hij, I:structuurbeleid op de lit moet' Pl®n Mans lag 'S acflterhaald en bleek - 'e gaan voor een grote 1tnSr°ep agrariërs, waar- l'tidiruf1 n'euw structuurbe- Itidl u eVen 8eroePen moet 1)0,wees op het Euro- „i 0Uwbeleid. dat een Pees inkomen voor de lt0tiiuOe! garanderen, dat L' e Nederlandse boer is °P Nederlandse L.Hgwetten die zwaarder 1 De h"-ü1 de overige landen. ,"a«hge economische re- et ook zijn invloed ■neng' de landbouwinko- lH'flApriizen staan onder '""Structurele ontwikke- ibr»,?neens' omdat geen eI nu noS uit wil JSjtievp0I?dat er geen alter- iHedo- es'aan grote onze- I tv./'m bet vlak van de in- Een minimum in- Nbii °°,r een zelfstandige l "J°ok niet alles, daar op deze manier een gezonde be drijfsontwikkeling in gevaar kan komen met als gevolg kos tenstijgingen, terwijl de Ne derlandse agrarische bedrijf stak voor vijftig procent op ex port is aangewezen en dus moet kunnen concurreren. Aan de inleiding van de heer Oos terhuis ging het huishoudelijk gedeelte van de kringvergade- ringvooraf. Uithet jaarverslag bleek, dat het ledental was te ruggelopen van 104 naar 98, maar dat het saldo van de kring ten opzichte van 1974 met vijfhonderd gulden was gestegen. De aftredende be stuursleden P. Dekker, A. de Koeijer en J. Ramondt werden herkozen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Maandag morgen om drie uur werd de Terneuzense gemeente politie gealarmeerd voor een vecht partij, die in de Dijkstraat plaats had. Toen een patrouille even la ter arriveerde, trof zij de Ter- neuzenaar P. de H. aan, die snijwonden had opgelopen aan bovenlip en kin en de eveneens te Terneuzen wonende G.O. die een stevig pak slaag had gekregen. Voor zover het on derzoek maandag had plaats gehad, bleek dat er een me- ningsverschilzou ontstaan zijn met een aantal Surinamers die de beide slachtoffers met mes sen, bijlen en stokken te lijf zou zijn gegaan. In de loop van maandag was het vrij onrustig in de Dijkstraat, hetgeen voor de politie aanleiding was om er diverse malen te patrouilleren. WESTDORPE - Volgende week maandag, 1 maart, is het feest in de pastorie van O.L. Vrouwe Visitatie paro chie te Westdorpe. Op die dag herdenkt mejuffrouw Elisa beth Normandie het feit, dat ze al veertig jaar in de pasto rie werkzaam is als huis houdster. Aan de viering van dit opmerkelijke jubileum wordt een flink feest vast geknoopt. Op zeventienjarige leeftijd trad Lies Normandie in dienst bij de toenmalige pas toor A. Ooninkx. Dat was op 1 maart 1936. Juffrouw Normandie, Lies in de West- dorpse volksmond, maakte in die jaren tot nu toe heel wat mee. Zo beleefde ze de ver woesting van de vroegere pa rochiekerk mee door het oor logsgeweld. Opvallend is dat Lies slechts bij twee pastoors heeft gewerkt, terwijl ze in al die jaren wel elf kapelaans zag komen en gaan. De laat ste jaren is er in de West- dorpse parochie geen kape laan meer. Omdat „Lies van de pas toor" in Westdorpe een ge ziene figuur is, is er ter gele genheid van haar komend jubileum een speciaal jubi leumcomité in het leven ge roepen. Maandag van vijf uur tot half zeven is er een recep tie in de voormalige raads zaal van Westdorpe. Daar gaat het comité namens de buurtbewoners een geschenk aan juffrouw Normandie aanbieden. Om ongeveer half zeven brengt de fanfare „Ei kels worden bomen" een mu zikale hulde aan de jubilaris. „Lies" Normandic bezig met het schikken van bloemen. MIDDELBURG - In de nacht van 22 op 23 februari is op het Oud Arnemuids voetpad te Middelburg een afgesloten bestelauto, eigendom van K.C. uit Middelburg opengebroken. Uit de auto werden weggeno men vier rijzadels en twee hoofdstellen, met een totale waarde van 2000,-. Van de daders ontbreekt elk spoor. MIDDELBURG - In de zelfde nacht werd een inbraak gepleegd in het bedrijfspand van Amgas op het klein indus trieterrein te Middelburg. Via een openslaand raam, dat ver moedelijk niet goed was afge sloten zijn de daders binnen gekomen. Er werden sigaret ten ter waarde van driehon derd gulden ontvreemd. De re cherche stelt een onderzoek in. GOES - Zondagavond deed mevrouw S.B.V.-K. uit Vlaar- dingen bij de Goese politie aangifte van een diefstal uit haar personenauto, die op de Westwal geparkeerd stond. Uit de koffer van de auto was een kartonnen doos, inhoudende een Carmen krulset en een Phi lips hoogtezon, gestolen. GOES Zaterdagavond deed mej. J.M. uit Nieuwdorp aangifte van de diefstal van haar donkerbruine bontjas ter waarde van 500,-. Deze bontmantel werd ontvreemd in bar Toro te Goes. Op de ambachtschool te Goes werd van de bromfiets van P.C. v. K. uit Ovezande het voorwiel en de voorvork om gewisseld voor een ander ver sleten stel. Dit gebeurde even eens bij de bromfiets van M.J. de J. uit Goes, die een oud ach terwiel terugkreeg voor zijn goede achterwiel. GOES - In de nacht van 20 op 21 februari werd van de personenauto, eigendom van P. v. d. W. uit Goes een kop lamp uit zijn Citroen 2 CV ge stolen. Dit was ook het geval bij de personenauto van A. v. D., die beide koplampen miste. Ook hier betrof het een 2cv. De politie stelt een onderzoek in. HULST - Toen J.L. uit Hulst gistermorgen bij zijn in de Mostaertstraat geparkeerde auto kwam zag hij dat deze door een aanrijding bescha- ,digd was. De dader is doorge reden. HULST - Gistermiddag om ongeveer 13.00 uur begon de geparkeerde auto van A.E. uit Hulst in de licht hellende van Waesberghestraat in Huslt, plotseling naar beneden te rol len. De wagen botste eerst tegen de eveneens geparkeerde auto van J.B. uit Hulst alvo rens tegen een gevel tot stil stand te komen. De auto van B liep zware schade op. TERHOLE - Tengevolge van een onachtzaamheid bij het repareren van zijn „cross- brommer" raakte de 14-jarige L.S. uit Terhole zo ernstig ge wond aan een vinger dat hij in het St.-Liduinaziekhuis in Hulst moest worden opgeno men. Eén en ander gebeurde toen de ketting van de cross- brommer eraf liep. GENT - Het merendeel van de bewoners van kanaalzone blijft liever in het vertrouwde huisje wonen, ook als dit meer en meer bedreigd wordt door industriële vestigingen. Een beperkte enquête, gehouden door het gemeentebestuur van Ertvelde, een gemeente aan de linkeroever van het kanaal van Gent naar Terneuzen, onder de inwoners van de wijk Rieme, toont aan dat 80 procent van de bwoners liever ter plaatse blijft dan onteigend te worden. Nochthans heeft het ge- meentebstuur aan de bewoners van enkele straten die opge nomen zijn in de industriezone linkeroever aangeboden om te verhuizen en ze daarvoor te vergoeden. Slechts drie van de betrokkenen zijn geneigd op dit voorstel in te gaan. De an deren blijven liever wonen te midden van de industrie, onder rokende schoorstenen. DVV - In café ,nHet Wapen van Zeeland" hield de kaart- vereniging DVV een kaartwed- strijd voor haar leden meetel lend voor het clubkampioen schap 1976 van de vereniging. De uitslag hiervan was als volgt: 1. G. van de Voorde, 2. J de Feijter, 3. M. Allaart, 4. J. van Doorn, 5. D. de Putter. Na twee gespeelde ronden is de stand voor het kampioenschap als volgt: 1. J. van Doorn 102 punten, 2. M. Allaart 101, 3. Jac. van Doorn 96, 4. A. de Zeeuw 92, 5. D. de Putter 92 punten. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - De plannen rond de bouw van een flinke sporthal in De Vlaanderen in Sas van Gent komen van de grond. Ook de juridische aspecten rond de aankoop van een deel van het Vlaanderencomplex krijgen volgende week de nodige aandacht. Dat gebeurt tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Sas van Gent, donderdag 26 februari. Een speciale nog op te richten coöperatieve vereniging van Eigenaren Vlaanderencomplex u.a. gaat de zaken van De Vlaan deren behartigen. Van deze vereniging wordt burgemeester W. Dusarduijn volgens de ontwerp-staturen automatisch voorzitter. Verder heeft het college van B. en W. van Sas al contact opge nomen met het architectenbureau Anne van der Meer b.v. te Drachten voor het maken van schetstekeningen van het sport complex. Om de nodige subsidies te kunnen krijgen van rijk en provincie moet Sas van Gent de plannen zo spoedig mogelijk besteksklaar hebben. (Van onze ocrrespondent) OOSTBURG - De vrouwen praatgroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen vindt dat er veel te weinig kleuterspeelplaatsen zijn en dat de bestaande hele maal niet zijn aangepast. Tot deze conclusie kwamen zij tij dens een bijeenkomst, onder voorzitterschap van mevrouw G. de Vries-Hommes, in hotel de Eenhoorn te Oostburg. Vooral het feit dat de kleu ters niet genoeg aan zelfwerk zaamheid kunnen doen, zat de dames erg hoog. „Aan keurig onderhouden grasveldjes, waarop zij niet mogen spelen, hebben de kinderen niets", al dus mevrouw De Vries. Zij was van mening dat er veel meer aandbakken, palen en plan ken, waarop de kleuters zich kunnen uitleven, moeten ko men. „Spelen draagt in hoge mate bij aan de ontwikkeling van het kind", vond mevrouw De Vries. Zij zei er van over tuigd te zijn dat de voorziecin- gen, die de dames op het oog hebben, niet zo kostbaar kun nen zijn. Wat de peuterspeelplaatsen betreft, waren de dames wel tevreden. Tijdens de vergade ring werd besloten de West- Zeeuws-Vlaamse gemeente besturen en de in dat gebied werkzame woningbouwver enigingen schriftelijk op de hoogte te stellen van hun be zwaren. Daarin zal ook wor den gewezen op het ontbreken van enige kleuterspeelgele- genheid in het plan Oostdijke te Oostburg. Op 11 maart komt de vrouwenpraatgroep op nieuw bijeen om de situatie van de bejaarden in- Zeeuwsch-Vlaanderen te be spreken.

de Stem | 1976 | | pagina 15