Expo D om ons heen in Goes SCHAPEN FOKKERIJ FLOREERT «E JEUGD HELPT GEHANDICAPTE JEUGD Weer splijtstof- wisseling in kerncentrale ONVERWACHTE TOELOOP NAAR GROENE SCHOOL lü» IMBMB 8hü hëBHBB C arnavalsleut in Goese sporthal Hoogste lammerproduktie in W.-Z.- Vlaanderen Honden vielen schapen aan ZEVEN WEKEN „STOP" IN BORSSELE Breskens 99 EXAMENS REDDEND ZWEMMEN Bedrijfsleven en gemeente Goes praten met ETI markten E.O. naar Breskens :ij In één jaar 70 leerlingen meer B OFF. DEALER L K.T.V. A HiFi-STEREO U APPARATUUR P U N K T Dr. Boertien ziet graag meer Belgen in Zeeland Commissie Middelburg wil meer gegevens over Montedison dêstem VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 /EST-ZEEUWSCH- LAANDEREN .ardenburg: Parochie H. Ma ria Hemelvaart, zaterdaö 19.00 zondag 8.00 en lo oo uur. reskens; Parochie H. Barba- ra, zaterdag 17.00 uur, zon* dag 10.00 uur. Ide: Parochie H. Maria He» mei vaart, zaterdag 19 ooi uur, zondag 10.00 uur. iroede: Parochie H. Bavo za. terdag 19.00 uur, zondag; 9.30 uur. loofdplaat: Parochie H. Eli- gius, zaterdag 19.00 uur" zondag 9.00 uur. ichoondijke: Parochie Petrus Apostel, zondag 10.00 uur lostburg, Parochie H. Eligius zaterdag 19.00 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. 8 tlijkplaat: Maria Sterre der Zee zat. 17.00 uur. iluis: Parochie H. Johannes de Doper, zaterdag 19.00 uur zondag 8.00 en 10.00 uur. Jzendijke: Zaterdag 19.00 uur, zondag 10.30 uur. WALCHEREN Middelburg: Parochie H. l'e- trus en Paulus, zaterdag 19.00 uur, zondag 10.15 uur en 19.00 uur. Kerkcentrum Hoeksteen, zondag 11.30' uur. Domburg: H. Willibrordus- kerk in periode van novem ber tot en met maart, elke eerste en derde zondag om 9.00 uur. Vlissingen: Parochie O.L, Vrouw en St.-Jacob, zater dag 19.00 uur, zondag 9.30 en 12.00 uur. Oost- en West-Souburg: Paro chie H. Martinus, zaterdag 19.00 uur, zondag 10.30 uur. THOLEN Tholen: Parochie O.L. Vrouw Hemelvaart zaterdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. St.-Maartensdijk: In kantine constructiebedrijf Lamme ren aan Nijverheidsstraat, zaterdag 19.00 uur. ZUID-BEVELAND Goes: Parochie Maria Magda- lena, zaterdag 19.00 uur, zondag 8.30, 10.00 en 11.30; uur (in De Hoogte). Hansweert: Parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen, zaterdag 18.00 uur, zondag 11.30 uur. Kruiningen: In Ons Dorpshuis, zondag 9.00 uur. Rilland-Bath: Parochie H. Jo zef, zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.00 uur. Yerseke: Parochie H. Anna, za terdag 19.15 uur, zondag 9.45 uur. 's-Heerenhoek: Parochie H. Willibrordus, zaterdag 19.00 uur, zondag 7.30, 8.00 en 10.30 uur. Heinkenszand: Parochie H. Blasius, zaterdag 19.00 uur, zondag 9.00 en 10.30 uur. Kwadendamme: Parochie H. Bonifacius, zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 10.30 uur. Lewedorp: Parochie H. Eli gius, zaterdag 19.00 uur, zondag 7.30 en 10.00 uur. Ovezande: Parochie O.L. Vrouw Hemelvaart, zater dag 19.00 uur, zondag 8.00 en 10.00 uur. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Lees- dienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat). 9.30, 14 en 18 uur Lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axel: 10 en 14.30 uur Lees- dienst. Terneuzen (Frans Halslaan). 10 en 15 uur Ds. Van Raven- swaay. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstona, 10 en 19.30 uur Samen komst. Zaterdag. Volle EvangeliegeiB' Goes: EvangeUecentrum- Wijngaardstraat 19.30 uu Speciale Intra-kerkejij opwekkings- en evangeus - tiedienst voor iedereen. Zondag Volle Evangeliege»; Goes: Evangeliecentrum. Wijngaardstraat 10.15 uur- Gezinssamenkomst. pinkstergemeente Terneuzen: Geh. Bethel, i' Verbindingstraat 10.00 dienst. Woensdag 8.0 bidstond (le Verbindmgs traat 5). Goes: Goes ziekenhuizen» P® rochie Goes, Oost-Zuid-Beveland. w dag van 12.00-24.00 u Boekelman, tel. 13686. j, por 0" Zak van Zuid-Beveland. rar chie 's-Heerenhoek, kenszand, Lewedorp Ovezande. Zondag 12.00-24.00 uur: W- u ment, tel. 01196-12336 VOLLE EVANGELISCHE GEM. Goes, >es, EvangeüeeeL opwekkings- enevang tiedienst voor ïederec- ntrum- stranddiorama op de expositie Dieren om ons heen, trekt de aandacht van jeugdige bezoekers (Van onzer vers) verslagge- GOES - Deze bijzondere tentoonstelling verdient de belangstelling van ieder die het goed met onze natuur meent. De initiatiefnemers komt alle lof toe voor hun streven in Zeeland een na tuurhistorisch museum te stichten. Ik hoop van harte dat zij dit doel spoedig zullen bereiken. Met deze wens opende we thouder J.P. Lindenbergh gisteravond onder grote be langstelling in het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes de exposi tie Dieren om ons heen. De tentoonstelling is ingericht door de werkgroep het Zeeuws natuurhistorisch museum. De werkgroep stelt zich ten doel in Zeeland een natuurhistorisch museum te stichten. Eén van de redenen daartoe is volgens de werk groep het feit dat Zeeland geen dergelijk museum bezit en dat Zeeland de laatste ja ren zo sterk verandert onder invloed van de Deltawerken en de industrialisatie. „Als wij voor het nages lacht nog een afspiegeling willen behouden van deze, aan natuurschoon nog zo rijke provincie, dan zullen we allen de handen ineen moeten slaan voor de stich ting van een educatieve in stelling als een natuurhisto risch museum. Als men be denkt dat aan de scholen in Zeeland, die in vele gevallen geheel geen biologische col lectie bezitten, terwijl biolo gie wel op het lesrooster voorkomt, dan kan men na gaan welk een belangrijke functie zo'n museum kan hebben", aldus WimAFF UIT Yerseke, voorzitter van de werkgroep, in zijn inleiding voor de tentoonstelling. Aan de bezoekers van de expositie wordt verzocht hun mening over het doel van de werkgroep te geven. Op de expositie zijn een honderdtal van opgezette vogels in tal van soorten samengebracht. De meeste dieren waren slachtoffers van het verkeer, landbouwvergif of botulis- me. Op de tentoonstelling zijn twee diorama's te zien, een voorstellende het landle ven in een weiland in de win ter, terwijl een stranddio rama in beeld brengt hoe het strand er ongeveer tachtig jaar geleden moet hebben uitgezien met daarnaast een stukje strand van vandaag met plastic flessen, bekertjes, resten stookolie en door wa terverontreiniging omgeko men zeevogels. In vitrines worden de zangvogels van Nederland getoond en is een uitgebreide collectie schel pen bijeengebracht. De werkgroep" hoopt dat vooral de schooljeugd de ex positie dieren om on sheen zal beozken. De tentoonstel ling duurt tot 28 maart. De openingstijden van het mu seum zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. Toe gangsprijs volwassenen 1,- en kinderen tot 14 jaar 0,25. (Van een onzer verslaggevers) goes-„Het gaat goed met de schapenfokkerij in Zeeland, maar het kon nog beter. Het is onbegrijpelijk dat er in Zee- Mo naar koeien niet meer whapen worden gehouden. De schapenhonderij is een lonend c njf, vooral met het oog op c cste prijzen die voor lams- cs worden gemaakt." zei de heer J. Nieuwen- aan onze correspondent) middelburg - vrij- ^SSnaddag kreeg de poli- san Middelburg een dn» dat in een a^ëe~ !'°ten weiland langs het talud Nieuw ee bonden op schapen v van een oude dijk te Nleuw en St.-Joosland ®an het jagen waren. Toen Politie ter plaatse arri veerde waren de honden -„.-pen in de richting doenH1Wden' De dienst" hun agenten zagen tot in w ontsteltenis dat Ima weiland verschil- schapen ernstig polo rondIiepen. De versterkt, is SaaTn een klopjacht den H i1 0p de hon" Deschaneter.Ziin gePakt' elf 7 wee dode en ra, *aar verminkte die- W etgendom van M. ji"" Nieuw en St- branht Z'in overge- te Middpitr het abattoir zijn afaoi ig' waar zi3 henp!» hie h°n- advief6üaurS hebben het Politie e£en van de aSehnUnhond te laten huyse, voorzitter van het scha penstamboek voor Zeeland en van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Wolfederatie, op de algemene ledenvergadering van genoemde verenigingen in het Landbouwcentrum te Goes. Ten aanzien van de wol- prijzen merkte de heer Nieu- wenhuyse op dat deze nogal aan schommelingen onderhe vig zijn. Hij meende echter dat het laagste punt is bereikt en dat de prijzen van wol wel weer een lichte stijging verto nen op de wereldmarkt. De vraag naar het natuurprodukt wol neemt nog steeds toe. Voorzitter Nieuwnhuyse kon digde aan dat dit jaar de wo- linname zal gebeuren door middel van een pers die balen van 150 kilogram vormt. Dat betekent een niet onaanzien lijke besparing van arbeid en transportkosten ten opzichte van de tot dusver gevolgde me thode van wolinname. Vooral voor de lamsvlees- produktie was 1975 een gun stig jaar. De heer Nieuwen- huyse zei dat per 1 januari 1978 de schapenverordeningen in EEG-verband tegemoet kunnen worden gezien. Datza) een groter aanbod van scha penvlees uit Frankrijk tot ge volg hebben. De concurrentie zal daardoor toenemen. In het jaarverslag over 1975 wordt de lammerproduktie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de hoogste van Zeeland ge noemd. Die op de Bevelanden is het laagst. In het schapen stamboek voor Zeeland wer den tweehonderd inschrijvin gen meer geboekt dan in 1974 het geval was. Het aantal leden liep enigszins terug, maar daartegenover staat een gro tere omvang van de bedrijven. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Nieuwen- huyse, H.C. Buyse en C.J. Zoe ter gekozen in het afdelings bestuur van de Nederlandse Wolfederatie. In het bestuur van het schapenstamboek werden gekozen de heren W. Verhage en J. Nieuwenhuyse. OOSTBURG In het zwem bad „De Veerhoek" te Oost burg werd door de K.N.B.R.D. examens afgenomen in de vaardigheid van het zwem mend redden. Voor brevet 2 slaagden J.A. Rieteco, R.F. Versaevel, C. Baarends en F.B. Stokkerman. Voor brevet 3: R.M. Robijn, J.M. Mientjes, A.W. Raes, M.D. Christiaan- sen, E.M. de Feyter, E. Pfaff, P.A. Vercruysse, M.A. v.d. Vij ver, S.O. Remijn, K.M. de Krij ger en J.I. v.d. Ameele. Voor brevet4: S.O. deLijser, J.W. de Jonge, K.R. Hameünk, M. Re- mijn en M. de Rijcke. Voor bre vet 5: M.S. Cauwels, J.D. Her- rebout, S. Carpentier, A.J. Spanhaak, M.M. Weemaes en E.J. Zonnevijlle. Er zijn geen kandidaten afgewezen. Voor de cursus jeugdinstrue- teur .slaagden de dames Inge Kraak, José Kok en de heren Jean Pierre de Vries, Hans Pe ter Weterings en Mare Wieme. Alle kandidaten van harte ge feliciteerd mede namens het bestuur. Tevens was de heer D.R. Kraak voor de laatste maal bij de diploma uitreiking aanwezig, daar hij de brigade als voorzitter gaat verlaten. De heer Kraak heeft al sinds de oprichting de voorzittersfunc tie op zich genomen om deze na 4 jaar over te geven aan de nieuwe voorziter de heer v.d. Plas. Het voltallige bestuur was bij het afscheid aanwezig. GOES - De stichting Arti- Carnaval is niet de enige in stantie in Goes die carnaval sactiviteiten ontplooit. Ook in veel verenigingen en wijkclubs wordt het carnavalsfeest niet vergeten. Het restaurant van de sporthal De Bevelanden zal op 27 en 28 februari van 20.00 uur afbruisen van de carna- valsleut. Op de muziek van de Martinellis kan op beide avon den gehost worden. De be heerder van het restaurant heeft het carnavalsfeest dit jaar over twee avonden ver spreid. De vrijdagavond is meer bestemd voor de oudere vierders. De jongeren komen op de zaterdagavond aan hun trekken. Zaterdagavond zal prins Kobus van Ganzehat met zijn Raad van Elf het feest op luisteren. (Van een onzer verslagge vers) GOES - Onder het motto „De gezonde jeugd helpt de gehandicapte jeugd" houdt het Christelijk Jongeren Verbond in Goes een actie. Binnenkort vindt er een slo- tavond plaats, waar men een vierhonderdtal bezoekers hoopt te krijgen. Er zijn at tracties als het rad van avon tuur, bingo, een grote verlo ting en een koffietent met lekkere hapjes. Verder is een beroep gedaan op het plaat selijke bedrijfsleven om de actie financieel te steunen of met een bijdrage in natura. Giften kunnen ook worden overgemaakt op de Neder landse Middenstandsbank te j Goes onder banknummer 666303274 ten name van P. Versluis Jeugdwerk Diako- nie, Meidoornstraat 4, Goes. Het batig saldo van de actie komt ten goede aan diverse tehuizen voor gehandicapten in Goes. RB (Van onze correspondent) MIDDELBURG - In verband met de jaarlijkse verversing van de brandstof en de periodieke in spectie, zal de kernenergiecentrale van de N.V. PZEM te Borssele voor de duur van naar schat ting c.a. zeven weken uit bedrijf worden geno men. Met de werkzaamheden wordt maandag 16 februari begonnen. In de periode van de „stop", zoals men de tijd van stilstand aanduidt, wordt een derde deel van de brandstof, die uit splijtbaar uranium bestaat, door nieuwe splijtstof vervan gen. De splijtstof bevindt zich in pijpjes van hoogwaardig metaal, die tot bundels - ele menten genaamd - zijn samen gevoegd. De splijtstofwisse ling geschiedt onder een me tersdikke laag water, met be hulp van op afstand bediende gereedschappen. Het water fungeert als scherm tegen de ioniserende straling die door het brandstofpakket wordt uitgezonden. In de periode tussen het einde van de vorige „stop", 8 april 1975 en nu, heeft de kere- nergiecentraie aan alle ver wachtingen voldaan, aldus de bedrijfsleiding. Het percen tage uren waarop de centrale voor de elektriciteitsproduktie beschikbaar was, lag dicht bij de honderd. De bedrijfstijd, gerekend over het kalender jaar 1975, waarin de eerste splijtstofwisseling in het be staan van de centrale viel, be droeg ruim 71 procent. Uit het gegeven over de bedrijfstijd kan worden afgeleid, dat de centrale, ondanks de lange duur van de eerste „stop" (twaalf weken) met succes heeft gedraaid. De afvoer van de opge brande splijtstofelementen na de eerste brandstofwisselpe- riode is zonder problemen ver lopen. Ook met het transport van de afvalstoffen die in de centrale worden geproduceerd heeft N.V. PZEM geen moei lijkheden gehad. Tijdens de komende splijtsstofwisseling wordt de kernernergiecentrale aan omvangrijke, periodieke inspecties onderworpen. (Van een onzer verslaggevers) GOES-Op 17 februari vindt in de Korenbeurs in Goes een contactbijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en van het plaatselijke bedrijfsleven. Een functionaris van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI) zal een in leiding houden over het werk van dit instituut. Daarbij zal onder meer worden ingegaan op de vraag hoe het ETI als ad viseur van het Goese gemeen tebestuur de bevordering van de werkgelegenheid ziet. GOES-KRABBENDLIKE - Groenten per kg, aardappels gr. 68, gr. sav.kool II86-87, ro dekool I 24, boerenkool II 79, witlof All 251-246-279, II 171-227, spruiten All 65-116, II 32-38, prei 125-143, peen II 27. KAPELLE-TERNEUZEN - Veiling van 13 febr.: Confe rence 117 0 119, 1160/70 112-123, 1155 110-115, 1150 81-88, 11X60 91-98, 11X45 46-77, voorverkoop: II65 128, 1160 126-128, 1155 115, 1150 87-91, 1145 71, Golden Delici ous voorverkoop 1170/80 57.40, 1165/70 52.40, Cox's Orange P. 170 130-135, 165 101, 160 73, IIA75 106-114, IIA70 112-121, IIA65 100-107, IIA60 71-74, IIA 55 40-43, 1175 100, 1170 96-111/ 1165 92-98, 1160 71, IIA65 51. TERNEUZEN/KAPELLE 13 februari - Per kilogram breekpeen 16-18, prei 119-131, spruiten 92-105, uien ongesorteerd 62-66, witlof B 255-263, Bil 245-251, afwij kend 87-182, stekwitlof 20. BRESKENS - Op woensdag 18 februari belegt de Evangeli sche Omroep een presentatie avond in de Hervormde Kerk te Breskens. Sprekers tijdens deze avond zijn J. Kits, be stuurslid van de E.O. en ds. G. Geurtsen, hervormd predikant te Oostburg. De avond begint om 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE-BIEZELINGE - De tuinbouwschool Ir. A.W. van de Plassche, beter bekend als de Groene School, in Kapelle-Biezelinge plukt dui delijk de vruchten van de ver anderde inzichten over milieubescherming en milieu behoud. Had het lager landbouw- en tuinbouwon- derwijs enkele jaren terug nauwelijks meer bestaans recht, het laatste jaar is gelet op de groei van de school in Kapelle-Biezelinge, daarin een opvallende verbetering geko men. Sinds vorig jaar heeft de Groene School maar liefst ze ventig nieuwe leerlingen inge schreven, waardoor het totaal aantal leerlingen op rond 160 is gebracht. Deze, uiteraard voor de school verheugende ontwikke ling, hadden we niet verwacht. Zoals de zaken er nu voor staan, mogen we zelfs een ver dere stijging van het leerlin gental tegemoet zien", zegt de heer J. op 't Hof, de directeur van de Groene School, die offi cieel de naam draagt van Pro vinciale School voor Agrarisch en Natuurtechnisch Onder wijs. Het is een vierjarige dag school met een algemeen crea tief gerichte natuurtechnische opleiding, met de nadruk op de algemene vorming. Een be langrijke plaats in het leerpro- gramma neemt de landbouw- en hoveniersopleiding in. Na de Groene School kunnen de leerlingen de middelbare op leiding voor hovenier volgen in Breda en Rotterdam of de mid delbare landbouwschool te Goes. De groeiende belangstelling voor de natuur en het buitenle ven komt volgens directeur Op 't Hof onmiskenbaar tot uiting in een grotere toeloop van leer lingen naar het landbouw- en tuinbouwonderwijs. „Het boer-zijn heeft in ver gelijking met vroeger een wat minder materialistische grondslag gekregen. Op onze school blijkt dat onder meer ook uit de flinke belangstelling van de leerlingen voor het vak biologie". Ook op de open dag die de Groene School gisteren heeft gehouden hebben tal van be zoekers een kijkje genomen in de school. Zij lieten zich door de leerkrachten informeren over het onderwijsprogramma en de toekomstmogelijkheden. Leerlingen van de Groene School geven tijdens de open dag een demonstratie met een landbouw trekker. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN - Dr. C. Boer- tien, commissaris van de ko ningin in Zeeland heeft tijdens de tafelrede, die hij deze week hield voor de Belgisch- Nederlandse vereniging te Antwerpen, de wens uitge sproken dat in de toekomst nog meer Belgische toeristen naar Zeeland zullen komen. Hij merkte op, dat van ouds her veel Belgische recreanten naar Zeeland trekken. Dat aantal neemt nog steeds toe en de Zeeuwse commissaris der koningin vond dat een geluk kige omstandigheid. Hij wees er bovendien op, dat van de duizend tweede woningen in Zèeuwsch-Vlaanderen er on geveer vierhonderd een Belgi sche eigenaar hebben. Desgevraagd bevestigde dr. Boertien dat de verkoop van oude boerderijen en woningen als tweede woningen wat aan banden zal worden gelegd. Dit om de kleine kernen leefbaar te houden voor de autochtone be volking. MIDDELBURG De com missie voor Volksgezondheid, Milieuhygiëne en Sociale Za ken uit de gemeenteraad van Middelburg is van oordeel, dat er meer gegevens bekend wor den over de mate van luchtver ontreiniging, die Montedison eventueel gaat veroorzaken. De commissie ziet graag, dat de Middelburgse adviseur in het havenschap Vlissingen voor meer gegevens zorg draagt. De commissie besprak giste ren de eventuele komst van Montedison. De huidige pro- ceduren van het havenschap noemde de commissie een be gin naar meer openheid. Maar over de uitstoot aan veron treiniging van Montedison was niets bekend. De commissie vreesde dat dit soort zaken pas weer bekend zouden worden als de fabriek er eenmaal stond. In de praktijk bleek het namelijk heel moeilijk de in werkingstelling van een fa briek tegen te houden door het weigeren van een hinderwet vergunning, zo stelde de com missie. De commissie was verder van oordeel dat de komst van een h bedrijf op dit moment goed was voor de werkgele genheid. Maar de commissie vroeg zich daarbij af of Monte dison dan de meest gewenste kandidaat was. Jeugddienst - Zondag is er in de r.k. kerk te Breskens een jongerendienst om 10 uur. De litrugie is samengesteld door de liturgiegroep van het jonge renkoor. Voorganger is pastoor O. Gielleit. Het jongerenkoor o.l.v. de heren A. Maas verleent zijn medewerking. Tijdens deze jongerendienst zullen twee huwelijken worden inge zegend.

de Stem | 1976 | | pagina 19