Inzikale evenementen je verpleegtehuizen Nieuw centrum bui tenlanders in Terneuzen Gemeente maakt schoon in Oud-Vlissingen Wegen van chemische afval? TERNEUZENAAR STAL BLOEMEN VAN KERKHOF PvdA-Oostburg wil meer contact met gewone man Ïfi met Samen 14*-5 -- LïdclubGHetT van 13*10153 KUHLMANN-ZELZATE WIL GIPSBERG KWIJT Ouderavond R.-K. kleuterschool Nieuw plan voor gebouw Sociale Dienst Terneuzen Westdorpe Hoofdplaat Philippine Westdorpe Uitslagen roller wedstrijd Hoofdplaat Vismijn Breskens m fmm Werkgroep verontrust politierapport MINISTERIE KWAM KIJKEN IN SAS Wethouder Barbé verdedigde weigering bouw vergunningen (Van een onzer verslaggevers) De werkgroep Muziek van de culturele raad gaat de behoefte muzikale evenementen peilen bij verpleeginrichtingen rust en ziekenhuizen in de gemeente Terneuzen. De werkgroep besloot dit tijdens een vergadering deze week in het stadhuis. Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat bij de leden van de werkgroep de indruk bestaat, dat er op die behoefte-peiling enthousiaste reac ties zullen volgen. Het streven van de werkgroep is om via dit soort aktiviteiten te voldoen aan de doelstelling van de culturele raad, die stelt, dat een zo groot mogelijk deel van de bevolking kennis moet nemen van de culturele aktiviteiten. Een aantal werkgroepleden bepleitten verder een grotere spreiding van evenementen in Zeeuwsch Vlaanderen, dit in over leg met de werkgroep Uit. Voor de komende jaren wil de werk groep proberen om rond de nieuwjaarswisseling steeds met een aktiviteit te komen. De werkgroep wil zo'n Nieuwjaarsconcert voor Terneuzen tot een vaste traditie maken. Om in Terneuzen te komen tot de oprichting van een gemengd koor wil de werkgroep de helpende hand toesteken aan kandida ten voor zo'n koor. Aanvankelijk bestond bij de leden wat angst dat er bij koren in de omgeving goede krachten zouden worden weggetrokken wanneer in Terneuzen een nieuw koor wordt opge richt. De kans is bovendien aanwezig, dat het aantal liefhebbers uiteindelijk te klein zal blijken te zijn. Vanwege de lange agenda kwam de werkgroep niet toe aan het bespreken van de prblemen rond de muziekvergunningen van de Terneuzense horeca TERNEUZEN - Zeeland krijgt maar één centrum voor buitenlandse werknemers er bij. Aanvankelijk waren er plannen om naast het al be staande centrum in Vlissingen ook centra te stichten in Mid delburg en Terneuzen, maar het ministerie van C.R.M. vindt dat er voorlopig niet meer dan één centrum bij mag komen. En die komt dan in Terneuzen. Dat de voorkeur aan Terneuzen wordt gegeven komt omdat Middelburg niet zoveel buitenlandse werkne mers telt en die mensen boven dien gemakkelijk naar Vlissin gen kunnen gaan. De raadscommissies voor sociale zaken en financiën, cul tuur, recreatie en toerisme in Terneuzen stonden gistera vond tijdens hun vergaderin gen welwillend tegenover de gedachte om dit centrum voor de Kanaalzone te subsidiëren. Het centrum, waarvoor ook van de andere gemeenten in de Kanaalzone een bijdrage wordt gewaagd, wordt inge richt in het buurthuis De Sluis in Terneuzen. Tenminste, als de verdere afwikkeling van de plannen zonder problemen verloopt. Een moeilijkheid is bijvoorbeeld dat het ministerie "eg geen definitieve toezeg- (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT - Tijdens de 'erde rollenwedstrijd in café Wapen van Zeeland te "ofdplaat in de reeks van 5 rassen 5 trimclubs uit de Ka naalzone en West Zeeuwsch baanderen is trimclub La Be- e ue U'1 Terneuzen als win- ,e voorschijn gekomen e e®n krappe voorsprong n 1,2 seconden op naaste oncunent trimclub Dallinga rat Sluiskil. De coureurs F. Baert, G. van "«temde, D. de Kubber, C. de van ^iel en J- van Tiel «amen tot een eindtotaal van V seconden. J. van Tiel hp ,m met 22,2 seconden als einHi "ll,de bus' tweede Sl5u mc*ub Dall'nga uit Het beste persoonlijk resul- sel?S Voor P' Harms 23,1 3 TV en.' verdere uitslag Smit 2vfSte klossering W. de cluhM secondenl 4- Trim- seconHo et Philippine 149,5 nils 1 met a's beste klasse- de»i ,Hamelinck 24,1 secon- Roo's rimclub Engelen - ton en Van Gent 16°,1 *- 47 met als beste klasse- den Doeselaer 22,8 secon- !e s^and na 4 van de 5 ietotal* standi duHaeRStir^den is1- Trim" 10 tum, ^Ue Terneuzen liiisa o,en;, 2- Trimclub Dal- ^rkncluh u 17 P^ten; 3. 'and-rr Wapen van Zee- entnmch,Kn!rUljze HoofdPlaat "e,. beirii ^aHioet Philippi- rnmci„hriinet 10 punten; 5. ,an Gent j gelen Roos Sas ent 1 punten. gingen heeft gedaan over de subsidies van die kant. Het is ook nog de vraag of het minis terie akkoord gaat met de huur, die de Centrale Stichting in Terneuzen als eigenaar van het pand, vraagt. Voor.de Turken en de Joegos- laven komen er aparte ontmoe tingsruimten en voor beide groepen denkt men ook aan aparte ingangen. Ten behoeve van de Turken voorziet het plan in de inrichting van een moskee. Tijdens de vergadering van de commissie voor financiën, cultuur, recreatie en toerisme kwam gisteravond de vraag naar voren of de buitenlandse werknemers zelf niet te weinig moeten betalen voor dit ont moetingscentrum. Volgens de aanvankelijke begroting, die later is ingetrokken, werd per man maar tien tot vijftien gul den verlangd. De commissiele den vonden dat later, als de zaak goed draait, maar moet worden bekeken of die bij drage niet omhoog moet. Overigens moet de behoefte bij de buitenlandse werkne mers in de Kanaalzone aan een dergelijk centrum nog worden gepeild. Daarom zullen er twee hoorzittingen worden gehoudei Kaarting - In ae recreatie zaal van het bejaardentehuis „Het Verlaet" werd een kaart- prijskamp gehouden, waar voor een goede belangstelling bestond. De uitslag luidt 1. Camiel de Vrieze; 2. M. van de Bilt; 3. F. Soethaert; 4. Chr. van Baste- laere; 6. Richard Kamoen. N.K.V. - De afdeling West dorpe van het N.K.V. heeft voor de leden een drietal prijs- kaartingen georganiseerd Zondag 22 februari in café De Sport bij H. van der See; zon dag 21 maart in café Centraal bij A. Dehulsters; zondag 11 april in Het Oud Raedhuys Feestavond - De duivenve- reniging V.Z.V. uit Hoofdplaat houdt op zaterdag 14 februari om 20 uur een feestavond voor leden en donateurs in café De Vriendschap te Hoofdplaat. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het orkest El Ce- lino. (Van een onzer correspondenten) Breskens - Bij de vismijn te Breskens werd deze week aan gevoerd: 4873 kg. export gar nalen 250 - 4,52; 186 kg. pelle rij garnalen 3,06; 167 kg. bot 0,40 - 0,75; 2913 kg. schar 1,01 2,51; 43.187 kg. schol 0,92 - 1,84; 5490 kg. tong8,84 -14,37; 1034 kg. tarbot 3,97 - 15,00; 850 kg. griet 2,40-6,08; 11.065 kg. kabeljauw 0,80 - 2,49; 2885 kg. wijting 0,73 - 1,50; 197 kg. rog 1,09 - 3,01; 79 kg. poon 1,53 2,17; 127 kg. haai 2,97 - 2,64; 42 kg. ham 9,01 - 9,60; 1 kg. baars 6,77; 35 kg. kommeraal 2,96; 210 kg. tongschar 4,86 - 5,58; 3 kg. schelvis 1,50; 8 kg. leng 1,83 - 2,00; 69 kg. koolvis 1,27 - 2,27; 2 kg. pietermannen 2,76; 1506 kg. steenbolk 0,40 - 0,49. HOEK - De gemeente Terneuzen heeft gisteren een terrein aan de Molendijk te Hoek vrijgemaakt van puin en struikgewas en enkele bomen. Enkele leden van de werkgroep „Leefbaarheid Hoek" bleken verontrust over deze activiteit van de dienst openbare werken. Ze verkeerden in de veronderstelling, dat de gemeente wat al te voorbarig de baan aan het vrijmaken was voor de uitvoering van onderdelen van het rehabilitatie-plan Oud-Vlissingen. In het rehabilitatie-plan heeft de gemeente op de be doelde plaats in een hoekje van de Molendijk en Markt een insteekweg gepland als parkeerplaats voor auto's. Tijdens de hoorzitting over dit plan enkele maanden geleden drongen enkele bewoners van Hoek erop aan om van dit gebied een wandelterrein met een wandel pad te maken. Toen gistermorgen de „grondhapper" van openbare werken op het terrein verscheen en resoluut alles met de grond gelijk maakte sloeg hen de schrik om het hart De gemeente Terneuzen verzekerde bij monde van voorlichter J.C. Robesin dat er beslist geen sprake was van vooruitlopen op het plan Oud-Vlissingen. De heer Robesin „Dit heeft niets met het plan te maken. Het schuurtje is opgeruimd op verzoek van omwonenden, terwijl er alleen bomen en struiken gekapt worden, die dood of ziek zijn. HOOFDPLAAT - De R.-K. kleuterschool „De Krabbe tjes" uit Hoofdplaat houdt voor de ouders van de kleuters en de ouders van de eerste en tweede klas van de r.k. basis school de jaarlijkse ouder avond op maandag 16 februari. De heer J. Herrel, pedagoog te Westdorpe, verzorgt deze avond en lezing over het ver antwoord kopen van speel goed. Voor kinderen in de leef tijd van 4 tot en met 8 jaar. Na de koffiepauze volgt een dis cussie over dit onderwerp. In het bestuur is de heer P. Temoerman aftredend, maar niet herkiesbaar. De dames M. de Ruijsscher-de Smit en M. Bleijenberg-Sijnesael zijn be iden periodiek aftredend, maar wel herkiesbaar. Verdere kandidaten kunnen zich opge ven bij juffrouw Magda van de kleuterschool. ZELZATE - Het chemisch bedrijf Kuhlmann te Zelzate denkt een oplossing te hebben gevonden voor zijn grote hoeveelheden afvalgips. Aan het Belgische ministerie van openbare werken werd voorgesteld voortaan daarmee de autowegen te verharden. Binnenkort zal tussen Zelzate en Moerbeke zo'n stuk als proef worden aangelegd. De profes soren Heyndrickx (toxicologie) en Riessauw (betoncon structies) van de Gentse universiteit reageren evenwel vrij sceptisch wanneer hun mening over dit voornemen wordt gevraagd. Kuhlmann stapelt al afval gips op sedert 40 jaar, maar het is vooral sinds de oorlog, dat de „voorraden" afval toegenomen zijn. Zij zijn nu opgelopen tot 6,5 miljoen ton. Vroeger heeft men het gips nog een tijdlang gebruikt bij de bereiding van amoniumsulfaat, maar later bleek dat niet rendabel te zijn. Men is het toen gewoon gaan opstapelen. Ook andere be drijven uit de chemische sec tor, zoals U.C.B. (Unie Chemi sche Bedrijven) te Wondelgem zitten opgescheept met veel van dergelijk afval. Soms wordt het per schip naar zee gevoerd, waar het dan wordt geloosd. Kuhlmann meent nu finan cieel een veel interessantere afzetmarkt te hebben ontdekt. Uit een studie van ons blijkt, MIDDELBURG - „Het geeft altijd een nare smaak als er iets wordt weggehaald of verkeerd gedaan op begraafplaatsen. Dat maakt de zaken altijd zwaarder". Dit zei gistermorgen de Middelburgse politierechter mr. P. van Empel tegen de Ter- neuzenaar H.B. Hij had op 23 november vorig jaar drie pot ten met kunstbloemen van een begraafplaats nabij zijn wo ning gestolen. „Ik zag ze staan en dacht die kan ik verko pen", aldus B. Hij had over igens nog meer op zijn kerf stok. Op 6 juni haalde hij een boormachine uit een berging van een flat aan de Alvarez- laan en op 14 augustus een ge reedschapskist uit eenzelfde soort berging aan de Debussy- hof. Opmerkelijk was dat B's sleutel paste op de sloten van beide bergingen. Hij ontkende overigens de sluitel gebruikt te hebben bij de Alvarezlaan. „Nee u liep toen achter het Leger des Heils aan, die spullen kwam opha len. U dacht wat het Leger kan gebruiken, kan ik ook gebrui ken", hield mr. van Empel hem voor. Officier van justitie mr. Kolkert eiste 3 weken voor waardelijk en een geldboete van 200 gulden. De politie rechter vonniste conform. dat het afval zou kunnen hel pen bij de mechanische stabili teit van de grond en de druk zou tegengaan, die ontstaat door het gewicht van de vrachtwagens op de autowe gen. Bovendien is het een ge schikt produkt als vervanger van zand, dat ook onmisbaar is bij de wegenbouw, zegt een woordvoerder van Kuhlmann. In België is het momenteel veel moeilijker geworden zand te verkrijgen voor de wegen bouw, omdat de wetgeving op dat punt is verscherpt. Prof. Heyndrickx van de Gentse universiteit meent, dat de Kuhlmannplannen niet zo goed zijn. Zegt hijDie moge lijkheid is vroeger al bespro ken voor de U.£.B. te Zand voorde. Toen is gebleken, dat wegen waarbij afvalgips voor de bouw werd gebruikt veel te glad worden wanneer het re gent. Het idee werd bij Streek-economie als onrealis tisch van de hand gewezen. Een andere professor, de heer Riessauw, liet zich in de zelfde zin uit. Gipswegen be staan niet. Ik sta daar zeer sceptisch tegenover. Derge lijke wegen zijn niet bestand tegen het water en ook niet heel sterk; ze kunnen geen zwaar vervoer verwerken, zegt hij. De proefnemingen zullen ge daan worden op een strook van de autoweg Antwerpen-kust tussen Zelzate en Moerbeke. Het wordt een zeer kort stuk, maximum één kilometer lang, zegt een woordvoerder van Kuhlmann. De begindatum hangt af van Openbare Werken, een instan tie waarmee overigens nog een en ander moet besproken wor den. De proefneing zou dan ook niet eerder dan binnen de drie vier maanden kunnen b BRESKENS - In De Veste, nabij het fort Frederik Hend rik is een personenauto gevon den, die eigendom bleek van garage Van Fraassen uit Mid delburg. De auto was woens dagavond in Middelburg ge stolen. Men had de auto met de voorwielen in het water van De Veste gereden en met enige boomstokken had men voorts de ruiten ingeslagen en de kop lampen vernield. Door de rijkspolitie en de technische recherche wordt een onder zoek ingesteld. AARDENBURG - Op de kruising Burchtstraat-St.- Bavostraat kwamen twee per sonenauto's met elkaar in bot sing, doordat A.R.O. uit Knokke geen voorrang ver leende aan H.E.N. uit Aarden burg. De auto van O. werd to taal vernield. Die van N., die nog tegen een lantaarnpaal te rechtkwam, werd zeer zwaar beschadigd. OOSTBURG - In'de Nieuw- straat is de bejaarde man A.J. van O. uit Oostburg aangere den door de bromfietser P. v.d. L. uit Aardenburg. Van O. stak plotseling de straat over. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht met enkelklachten. HULST - Gistermiddag om ongeveer 16.10 uur werden bij een aanrijding op de kruising Beneluxweg-Industrieweg te Hulst twee personenauto's vrij enrstig beschadigd. Het onge luk gebeurde doordat A.B. uit Hulst geen voorrang verleende aan de over de Industrieweg rijdende P. van E. uit Clinge. Schieting - Op zondag 15 fe bruari houdt de schuttersver eniging „Herleving" een schie ting bij C. Buijze in café Mari- net. De schieting op de lig gende wip begint om 15 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Wethouder L.A. van der Plas-Tanis van Sociale Zaken presenteerde gisteren tijdens de vergadering van de commissie Sociale Za ken een nieuw plan voor de bouw van een onderkomen voor de gemeentelijke Sociale Dienst. Het aanmerkelijk goedkopere plan (kosten 725.000 gulden) kreeg het stempel van goedkeuring van de commissieleden. De oorspronkelijke raming voor het gebouw van de So ciale Dienst bedroeg 685.000 gulden. Het eerste ontwerp met twee verdiepingen liep wat kosten betreft uit de hand tot een bedrag van 940.000 gulden. Dat vonden B. en W. van Terneuzen wat al te gortig. Het nieuwe ontwerp, gepland achter het gebouw van de dienst Openbare Werken krijgt een etage, met een inhoud van 1800 kubieke meter. Oor spronkelijk was dat 2200 ku bieke meter.Op het ogenblik moet de Sociale Dienst zich wat behelpen met de ruimte in het gemeentehuis. De heer O. Jacobs, directeur van de So ciale Dienst, zei hierover giste ren: „Het is niet ideaal nu. Het geeft soms wel wat opstopping in het werk". Hij sprak de hoop uit dat rond 15 april de eerste paal geslagen zou kunnen worden. Een tweede onderwerp wat de commissie aanroerde was de stichting van een ontmoe tingscentrum voor buiten landse werknemers in Terneu zen, in het buurthuis De Sluis. De komst van dit buurthuis is afhankelijk van het feit of het (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De contacten tussen de voorhoede van de PvdA en de „gewone man" zijn uiterst gering. Datgene wat in het congres van de partij gebe urt staat heel ver weg van wat bij de mensen leeft. Deze opmerking maakte woensdagavond PvdA- afdelingsvoorzitter Kees Kra mer op de jaarvergadering van de afdeling West Zeeuwsch- •Vlaanderen. De vergadering, die redelijk werd bezocht werd gehouden in hotel de Een hoorn. Uit zijn inleiding bleek dat althans in Zeeuwsch- Vlaanderen pogingen in het werk gesteld zullen worden om het contact tussen PvdA. raadsleden en andere belang hebbenden te verstevigen. De gedachten gaan hierbij uit vormingsbij een- naar een komst. In zijn terugblik op de activi teiten van het afgelopen jaar noemde de heer Kramer de 1 mei viering geslaagd. Dit jaai valt 1 mei op zaterdag en wordt er aan gedacht een kindermid dag te organiseren. De heer Kramer laakte dt houding in Aardenburg t.o.v de peuterspeelzalen, die nog steeds geen subsidie gehad hebben. De heer Kramer wees er in dit verband op dat de raad van Aardenburg wel akkoord ging met een verdubbeling van de post „representatiekosten". De bestuursverkiezingen woensdagavond leverden geen verrassing meer op. De aftre dende bestuursleden werden allen herkozen. Wel zal eén po ging in het werk worden ge steld een vacature waar over igens geen kandidaten waren gesteld - te doen vervullen door een vertegenwoordiger van de partij uit Cadzand. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - De heer C. van Someren, consulent Stadsvernieuwing van het mi nisterie van Volkshuisvesting heeft gisteren zijn oor te luiste ren gelegd bij de bewoners van de Witte Wijk in Sas van Gent, bij de werkgroep Burgemees ter Hoefnagelstraat en bij de woningbouwvereniging Sas van Gent-Vooruit. Via deze eerste gesprekken wil het mi nisterie proberen om wat meer klaarheid te scheppen in de af faire rond de renovatie van de Witte Wijk en de Burgemeester Hoefnagelstraat. Vooralsnog stelde de man van Volkshuis vesting zich op het standpunt beide renovatie-plannen, het Witplan van de werkgroep re novatie en het plan „Half- steensmuur" van de Woning bouwvereniging aanvaard baar te vinden. In maart komt de heer Van Someren opnieuw naar Sas van Gent. ministerie van CRM akkoord gaat met de huur die de Cen trale Stichting, eigenaar van De Sluis, voor dit gebouw vraagt. Verder moet het minis terie nog een definitieve toe zegging doen wat betreft de subsidies. N.K.V. - De afdeling West dorpe van het N.K.V. heeft voor de leden een drietal prijs- kaartingen georganiseerd Zondag 22 februari in café De Sport bij H. van der See; zon dag 21 maart in café Centraal bij A. Dehulsters; zondag 11 april in Het Oud Raedhuys bij J. van der Goes. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Tijdens de vergadering van de commissie voor Openbare Werken, gisteravond in het Terneu zense gemeentehuis gaf de voorzitter, wethouder drs. R.C.E. Barbé een uiteenzetting over de Teden waarom aan de heer A. van den Heuvel de ver gunning was geweigerd voor het bouwen van een houten berging en het plaatsen van een pui op'het achtererf van zijn woning aan de Burgemees ter Geillstraat. De heren Verschelling, Re- mijnsen en Magermans meen den dat het weigeren van deze vergunning ten onrechte was gebeurd en pleitten alsnog voor het toestaan hiervan. Volgens de voorzitter waren er twee problemen. Op de eer ste plaats de brandveiligheid, waaraan niet kan worden vol daan, maar voornamelijk het geldende bestemmingsplan. Hetzelfde gold voor een aan vrage van de heer F. Franken te Biervliet, die zijn woning wilde verbouwen, terwijl hij woont in een „agrarisch" ge bied. Daar de woning niet dient voor de huisvesting van een bedrijfsleider van een ge vestigd agrarisch bedrijf, zal ook deze vergunning moeten worden geweigerd, zo meende de heer Barbé. Over de aanleg van wegen en rioleringen ten oosten van de Van Heetveldestraat in het ex ploitatieplan „Zaamslag" zei de heer Barbé, dat aanbeste ding onderhands zal worden gehouden.

de Stem | 1976 | | pagina 19