XEDDUIM "T% 4 lil LI Politieke leiders zeer terughoudend Kerswaag: Is prins Berniiard ambtenaar Lockheed- miljoenen zaaien paniek in Japanse politiek Lockheed-topman bedoelt prins met Nederlandse functionaris Prins Bernhard ontkent geld te hebben gekregen Terlouw van D'66 wil parlementaire enquête BEDRIJFSAUTO RAI DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Hl "^andaag DE STEM Teengs Gerritsen blijft bij onsehuid prins Moord op taxi chauffeur helpt u bouwen 5 tm 14 FEBRUARI Maandag 9 februari 1976 116e jaargang - no. 17867 EDITIE VOOR ZEELAND Radio en televisie Trijntje Onafgebroken Man bekend moord op onderwij zeres van combi tot combinatie gÏnnekênweg 282-292 BredaTEL 076-652550 directeur, dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen K ARINF.T EN PRINS WILL '(V ONDERZOEK (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Vandaag of uiterlijk morgen zal het kabinet de samenstel ling bekend maken van een onafhankelijke commissie, die zal onderzoeken of prins Bernhard zich in de Lockheed-affaire aan laakbare handelingen schuldig heeft gemaakt. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond meegedeeld nadat twee feiten waren komen vast te staan: Met de hoge Nederlandse functionaris, die volgens de verklaringen van de vice- president van Lockheed, Kotchian, in 1961 of 1962 een bedrag van 1,1 miljoen dollar (ongeveer 4 miljoen gulden) heeft ontvangen, wordt prins Bernhard be doeld. Prins Bernhard heeft in een gesprek met premier Den Uyl ontkend dat hij ooit enig geld van Lockheed heeft gekregen of aanvaard. Prins Bernhard stelt, vol gens een verklaring van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) ook van zijn kant prijs op een onderzoek. Wij herinneren er aan dat de Rijksvoorlichtingsdienst een paar maanden geleden, toen de naam van prins Bernhard ook al nadrukkelijk in verband werd gebracht met de om kooppraktijken van Lockheed, zeer laconiek reageerde. RVD-directeur G. van der Wiel verklaarde toen tegenover De Stem dat hij de beschuldigin gen zo vaag vond dat hij de prins er niet eens over wilde lastig vallen. Sedert vrijdag is de zaak, zoals wij zaterdag en in onze extra editie van gisteren reeds meldden, in een stroomver snelling gekomen. Gisteren heeft premier Den Uyl zijn bevindingen over het gesprek met prins Bernhard mist Plaatselijk mist of motregen. Temperatuur omstreeks 6 graden. stad en streek Roels houdt vast aan snelle aanleg Wosterscheldeverbinding. Pagina 3 BINNEN en buitenland Spaanse politie slaags met oemonstranten. Pagina 5 Beroemde gerechterlijke dwaling op t.v. Pagina 4 Bfins Benard. doorgesproken met enkele mi nisters waaronder Van Agt van Justitie en De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken. Vandaag komt het kabinet voltallig bijeen om de situatie te bespreken en de leden van de onderzoekscommissie te be noemen. Morgen zal de Tweede Kamer volledig worden inge licht. In Haagse kringen is men er zich intussen volledig van be wust dat in deze uiterst deli cate kwestie de positie van de monarchie in het geding kan komen. Premier Den Uyl heeft giste ravond, na de bekendmaking van de conclusie, dat met „de hoge Nederlandse functiona ris" prins Bernhard wordt be doeld, gezegd dat een en ander niet betekent dat prins Be rnhard zich inderdaad aan laakbare handelingen heeft schuldig gemaakt. „Dat moet nu juist worden uitgezocht. Het is de plicht van de regering dat nauwgezet en grondig te onderzoeken en ook prins Be rnhard heeft daar recht op. Ik voeg daar nog iets aan toe", al dus Den Uyl, „niemand mag schuldig worden verklaard al vorens het bewijs van schuld is geleverd. Dat geldt voor iedere burger, dat geldt ook voor prins Bernhard. Ik hoop, dat wij ons in deze zaak, die ons allemaal zozeer raakt, bereid zijn ons daarnaar te gedra gen". Sinds vrijdag bekend werd, dat vice-president Kotchian voor de Amerikaanse senaats commissie belastende verkla ringen had afgelegd ten op zichte van een hoge Neder landse functionaris en vanaf dat moment uit allerlei Ameri kaanse bronnen de naam van prins Bernhard daaraan ge koppeld werd, is de regering vrijwel onafgebroken met deze zaak bezig geweest. De Neder landse ambassade in Washing ton kreeg opdracht alle infor maties in te winnen. Premier Den Uyl sprak zaterdag - zoals wij gisteren al konden melden - uitvoerig met prins Be rnhard, die uit Davos terug keerde. Op grond van de ver kregen informaties gaf de Rijksvoorlichtingsdienst gis teravond onderstaande ver klaring uit'; „De regering heeft kennis genomen van de verklaringen van afgelopen vrijdag in de subcommissie van de Ameri kaanse senaat, de zogenaamde commissie-Church m.b.t. beta lingen door de Lockheedmaat- schappij om de verkoop van Lockheed-vliegtuigen in Ne derland te stimuleren. De rege ring heeft op grond van de voor de commissie-Church afge legde verklaringen en van daaromtrent ingewonnen in lichtingen, alsmede op grond van gesprekken met prins Be rnhard de conclusies getrok ken dat met de hoge Neder landse functionaris, genoemd in de verklaringen, prins Be rnhard wordt bedoeld. Prins Bernhard heeft zijnerzijds verklaard nooit enig geld van Lockheed te hebben gekregen of aanvaard en stelt ook van zijn kant prijs op een onder zoek van de gang van zaken, waarbij zijn naam in het ge ding is gebracht. De regering heeft tot dit onderzoek beslo ten. Voorbereidingen worden getroffen om de grondigheid en onafhankelijkheid van het in te stellen onderzoek te waarborgen. Zo spoedig moge lijk zullen daarover nadere mededelingen ter kennis van de Staten-Generaal worden gebracht". DEN HAAG (ANP) - Hans Teengs Gerritsen, de Wasse- naarse zakenman, die Lock heed in Nederland vertegen woordigt, ziet in de regerings verklaring van gisteren geen aanleiding om zijn eerder in genomen standpunt over de betrokkenheid van prins Be rnhard bij Lockheed te her zien. Zo heeft Teengs Gerrit- sens zoon Victor gisteren ver klaard. Hans Teengs Gerritsen heeft eerder, toen de naam van de prins viel in verband met om koopaffaires, verklaard, dat de prins een goede vriend van hem is, die zich nooit met der gelijke zaken heeft ingelaten. Volgens Victor Teengs Ge rritsen was zijn vader nog geen agent voor Lockheed in de ja ren '60-'62, toen de 1,1 miljoen dollar aan een hoge Neder landse regeringsfunctionaris zouden zijn gegeven. ST. JEAN DE MAURI ENNE (ANP) - Bij de wintersport plaats Bonneval-sur-Arc in de Franse Alpen zijn gisteren twee kinderen door een lawine omgekomen. Prins Bernhard, midden 1962, aan de stuurknuppel van de Lockheed Jet Star, een klein luxueus passagiersvliegtuig. De prins maakte een proefvlucht van Schiphol naar Londen. Er was sprake van dat de Jet Star het nieuwe lesvliegtuig van de rijksluchtvaartschool zou worden. Dat is echter niet doorgegaan. Lockheed-directeur Kotchian verklaarde vorige week vrijdat dat Lockheed „de hoge Nederlandse functionaris" aanvankelijk een Jet Star cadeau had willen doen. Lockheed zou daar van hebben afgezien, omdat dat te veel op zou zijn gevallen. Daarna zou, aldus Kotchian, een bedrag zijn uitgekeerd dat overeenkwam met de nieuwbouwwaarde van het vliegtuig. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Fractieleiders uit de Tweede Kamer hebben uiterst terughoudend gerea geerd op de nieuwste ontwik kelingen in de Lockheed- affaire, waarbij de naam van Prins Bernhard in het geding is. De fractieleiders steunen de regering in haar pogen om door een onafhankelijk onderzoek achter de ware feiten te komen. D'66-fractieleider Terlouw gaat met zijn collega's uit de Tweede Kamer en met kamer voorzitter Vondeling overleg gen over de vraag of het parle ment niet ook zijn eigen ver antwoordelijkheid moet ne men. Hij meent dat een geëi gende weg zou zijn het instel len van een parlementaire en quête naar de besluitvorming rond en de aanschaf van de Starfighter en andere Lockheed-vliegtuigen. Terlouw lijkt te kunnen re kenen op de steun van PPR- fractieleider de Gaay Fortman, die in zijn commentaar liet we ten de wijze waarop de be sluitvorming over de aankoop van straaljagers tot stand is gekomen minstens zo belang rijk te vinden als de financiële relatie. „Het gaat over het functioneren van onze parle mentaire democratie", aldus de Gaay Fortman. CH-fractieleider Kruisinga bepleitte gisteravond een vol ledig verbreken van contacten met Lockheed. „Verdere con tacten met Amerikaanse maat schappijen als Lockheed, die zeggen zich met omkoping be zig te houden, moeten in de toekomst onmogelijk zijn. Het moet, zowel in nationaal ver band als in NAVO-verband, volstrekt uitgesloten zijn dat met maatschappijen als Lock heed overeenkomsten worden afgesloten". Verdere commentaren van de politieke leiders: Andriessen (KVP): „Het vol ste vertrouwen in het onder zoek dat door de regering wordt ingesteld. Wij wachten het resultaat van dit onderzoek af." Wiegel (VVD): „Terughou dendheid is geboden op dit ogenblik. Temeer waar prins Bernhard ontkent geld te heb ben aangenomen en de inlich tingen hierover afkomstig zijn van lieden die zich schuldig hebben gemaakt aan twijfe lachtige praktijken. Niets toe te voegen aan de verklaring van premier Den Uyl". VanThijn: „Geen oordeel zo lang de feiten niet op tafel lig gen. Terecht dat de regering de zaak op voortvarende wijze aanpakt. De in te stellen com missie moet de zaak tot op de bodem uitzoeken". Bakker (CPN): „Afgezien van personen, die genoemd worden in de Lockheed-zaak, staat vast, dat de bewape- Aantjes (ARP): „In een rechtstaat dient ieders goede trouw te worden weronder- steld, zolang het tegendeel niet is bewezen. Iedere speculatie omtrent feiten en personen is uit den boze." ningskoorts onvermijdelijk tot corruptie leidt. Kijk niet on welwillend aan tegen het idee van een parlementaire enquê te, maar wil toch eerst afwach ten, wat de onderzoekscom missie gaat doen". In de nacht van zaterdag op zondag is in Vaassen de 40- jarige taxichauffeur G.W. Wesselink (zie foto) uit Apel doorn vermoord. Over de da der en de oorzaak van de moord tast de politie nog in het duister. (Zie ook pag. 5) EPE (ANP) De 28-jarige grondwerker G.H. uit Hattem heeft tegenover de politie be kend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag de 21- jarige onderwijzeres Jannie Heida uit Epe heeft aangerand en gewurgd. Prof. Duynstee: (Van onze correspondent) NIJMEGEN - Is Prins Bernhard een ambtenaar of niet? Dat is de vraag die de grootste rol zal spelen voor het geval de prins in derdaad schuldig zal worden bevonden aan omkoperij in verband met de Lockheed-affaire. Volgens prof. mr. F.J.F.M. Duynstee van de Katholieke Universiteit van Nijmegen is deze vraag heel moeilijk te be antwoorden. Prins Bernhard is na melijk inspecteur- generaal van leger, land macht en marine. En dit is geen gewone rang als kor poraal of generaal. Nie mand anders kan deze rang dan ook bekleden. Het is dan ook de vraag of de prins uit hoofde van deze functie als normaal ambtenaar gezien moet worden. Maar onder deze noemer kan hij ook vallen krachtens artikel 84 van het Wetboek van Straf recht, dat stelt dat allen die deel uitmaken van de gewapende strijdmachten als ambtenaar worden be schouwd. De vraag of de prins ambtenaar is ja of nee is daarom zo kardinaal, om dat alleen een ambtenaar volgens het Wetboek van Strafrecht strafbaar kan zijn aan omkoperij. Een „burger" kan ook straf baar zijn, als hij buiten medeweten van zijn werkgever of lastgever gelden incasseert die met het werk voor die werkge ver of lastgever te maken hebben. Maar niemand kan be schouwd worden ais de werkgever of de lastgever van de prins. Het feit dat de prins lid is van het koninklijk huis staat volgens prof. Duyn stee buiten de kwestie. De prins is alleen lid van het koninklijk huis omdat hij met de koningin getrouwd is. Hij kan dus niet uit dit huis gezet worden en/of aftreden, en vanzelfspre kend heeft de kwestie Lockheed voor de konin gin helemaal geen conse quenties wat haar functie tenminste betreft. BECKEMEYER (UPI) - Za terdagavond zijn bij een bot sing op een spoorwegovergang te Beckemeyer in Amerika tus sen een trein en een kampeer auto 11 kinderen en een vol wassene om het leven gekomen en vier mensen geWond. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) TOKIO - De onthullingen over de steekoenningen die de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed zou hebben betaald aan Japanse functionarissen, zullen daar waarschijnlijk uit stel van de algemene verkie zingen tot gevolg hebben. De regerende liberaal- democratische partij zou de verkiezingen pas in de herfst, in plaats in april of mei, willen houden om in de tussentijd haar bezoedelde imago wat óp te kunnen lappen. Zaterdagnacht zouden de minister van financiën, Masa- yoshi Ohira, en de topman van de liberaal-democratische partij, Etsusaburo Shiina, hebben besloten tot uitstel van de ontbinding van het Japanse lagerhuis tot de herfst. De Ja panse politieke wereld lijkt tot in zijn grondvesten geschikt door de onthullingen voor de subcommissie van de Ameri kaanse senaat dat een aanzien lijk deel van de 12 miljoen dol lar steekpenningen die Lock heed in Japanuitdeelde, ten goede is gekomen aan regeringsfunctionarissen. Premier Takeo Miki gaf zijn kabinetschef Ichitaro Ide op dracht de waarheid over de omkoop-affaire grondig uit te zoeken. De liberaal- democratische partij is vooral pijnlijk getroffen door het feit dat Kenji Osano, een van de steunpilaren van ex-premier Kakoeei Tanaka, in de getuigenverklaring van Lockheed-directeur Kotchian is genoemd. Osano zou een deel van 7,08 miljoen dollar hebben ontvangen die de invloedrijke rechtse lobbyist Yoshio Ko- dama van Lockheed kreeg. Miki werd 14 maanden gele den als „politicus met schone handen" tot premier benoemd, nadat Tanaka wegens ondoor zichtige financiële manipula ties en wegens verdenkingen van corruptie en omkoperij het veld moest ruimen. Het Mexicaanse dagblad „Excelsior" meldt uit Was hington dat hoge legerfuncti- onarissen uit Colombia en Venezuela ook steekpenningen hebben ontvangen. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterdagen en Zondag van 10-17 uur Toegang f5,- Amsterdam 4CBI Trein-toegangbiljetten bij NS-stations

de Stem | 1976 | | pagina 1