Culturele prijs voor R* Oele BAS verwacht goede toekomst vliegbedrijf Ware vrienden van King eten nooit een rol achter-elkaar-op. Middelburg weer rijders onder invloed ,De Schouwse Smokkelaar' in herdruk Robert Lipari in Delta Bluesclub VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND Kwadendarnme Zandberg Heiokenszand Hoedekens kerke Kloetinge Jubilarissen bij Goese veiling Aarden by rg markten Viissi regen Het bijzondere van King-pepermunt King is een unieke.'instant verkwikker', die je altijd bij je hebt, maar pas gebruikt als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. Trouw, en matig: dat is de ware King-vriend. Een reputatie, vindt King, om zuinig op te zijn. KSÏ86Op zak, in tas Bowling competitie in Goes Fiets Rijbewijzen DE STEM VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1976 7 (Van een onzer verslaggevers) GOES - De beoordelings commissie voor de Culturele Prijs Goes 1975 heeft de Cultu rele Raad voorgesteld deze prijs toe te kennen aan de heer B Oele, voorzitter van de werkgroep Wooncultuur en Cultuurconservering van de Culturele Baad Goes. In eer. toelichting op de voordracht ste>t de beoordelings commissie dat d® heer Oele in het kader van het Monumen tenjaar 1975 zich persoqnlijlt buitengewoon heelt beijverd wat betreft de samenstelling, het opbouwen en de begelei ding van de tentoonstelling „Onder je voeten vandaan vlak voor je neus". Deze tentoonstelling ging in Goes van start en reisde de ge hele provincie Zeeland door. Achtereenvolgens was de ex positie te zien in Goes, Middel burg (tweemaal), Vlissingen (tweemaal), Aardenburg, Vee- re, Bruinisse, Zierikzee, IJzen- dijke, Axel en Hulst. Op het programma staan nog Brugge, Gent, Tongeren, Haarlem, Am sterdam, Tholen, St.- Philipsland, Borsele. Domburg en Arnemuiden. Volgens de beoordelings commissie heeft de heer Oele met de inzet van zijn gehele persoon een buitengewone bij drage geleverd tot de bevorde ring van de cultuur in de streek en ver daarbuiten. Voorts sti muleerde en begeleidde hij in de afgelopen zomer de ont vangst van de bond Heemshut in. Goes. De heer Oele, die in Kapelle woont, is architect in de sector Betere Woningbouw, hij werkt op het bureau van de provin ciale archeoloog. Hij verrichtte de bekende opgravingen op het terrein van het voormalige Romeinse castellum te Aar denburg als medewerker var de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Hetzelfde werk verrichtte hij ook bij het blootleggen van de restanten van het slot de Hel- lenburg en het slot Aldegonde. Voorts onderzocht hij grondig de gehele woonterp van Kloe- tinge. In het Zeeuws Museum cata logiseert de heer Oele de ver zameling archeologie. In het afgelopen jaar beijverde hij zich voor de oprichting van de Provinciale Monumenten- wacht Zeeland. Op grond var, deze verdiensten en activitei ten zal de heer Oele de zilveren legpenning van de Culturele Raad Goes worden uitgereikt en zal hem een receptie in de trouwzaal van het stadhuis worden aangeboden. Ter gele genheid van de toekenning van de culturele prijs zal de heer Oele voorts een lezing over ar cheologische vondsten worden aangeboden. Schieting - In het sportpal- viljoen vond een vriendschap pelijke wedstrijd tussen de plaatselijke luchtbuksvereni ging „de Missers" en de Belgi sche vereniging Oud-Knokke uit Knokke-Heist plaats. De uitslag: De Missers: 1. L. van Kruijssen 172 punten 11 rozen, 2. Th. Kockuijt 169-10, 3. A. van Loon 168-9,4. A. Ballegeer 166-5, 5. K. de Koeijer 164-8. De Missers belaaden 839 pun ten tegen Oud-Knokke 828. Coensdike - In het bejaar dentehuis „Coensdike" werd in het kader van het open be- jaardenwerk de film „Fanfa re" van Bert Haanstra ge draaid. Een beeldprent die bij de bewoners en gasten goed in de smaak viel. De bewoners van Coensdike brachten voor de slachtoffers van de waters nood in Puur (België) f 400.- bijeen. Eucharistieviering - Zondag morgen verzorgd het jonge renkoor Aardenburg een eu charistieviering om 10 uur in de parochiekerk. Er staat rit mische muziek en zang op het programma. Bjaardenbolling - Uitslag van de bejaardenbolling in café „De Zwaan" 1. E. Stan- daert - R. van Rie - Th. Voet. 2. C. van Quekelberge - M. van Killegem - M. de Smet, 3. N. Goethals - A. Rogiers - J. Sie- rens, 4. J. Hol - C.A. d'Hondt - C.Bauwens, 5. J. de Vreeze - A. Reijbroeck - P. Hendrikx, 6. P. Staelens - A. Marclé - A. Braert. Er waren 66 boilers op gekomen. De volgende bejaar denbolling wordt gehouden op 3 februari. Zilveren bejaardenwerk - Aardenburg maakt zich op om op 19 februari het zilveren ju bileum te vieren van de r.k. be jaardensociëteit die wekelijks in Maris Stella bijeenkomt. De dag wordt begonnen met een mis in de parochiekerk, waarna een ontvangst volgt in het clublokaal. (Van een onzer verslaggevers) GOES -Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het Zeeuwse bedrijfsleven in de naaste toekomst toch een in tensiever gebruik gaat maken van het vliegveld Midden- Zeeland. Dit verwacht de heer H. Grimmelt, directeur van het in Arnhem gevestigde Business Air Service (B.A.S.). De B.A.S. is een vliegbedrijf, dat gespecialiseerd is in za- kenvluchten. Het bedrijf vliegt met toestellen, die maximaal 18 personen kunnen bevatten, maar waarmee evenzeer vracht kan worden vervoerd. Business Air Service vliegt tot nog toe slechts af en toe op Midden-Zeeland, vertelde di recteur Grimmelt gisteren desgevraagd. Het ging dan om vluchten waarvoor een Zeeuws bedrijf zich uit eigener bewe ging tot de BAS had gewend. „We zijn de zaken nu gaan om draaien en hebben ons zelf aan het Zeeuwse bedrijfsleven ge presenteerd", aldus de heer Grimmelt. Onlangs heeft de B.A.S. namelijk een schrijven gericht aan de meeste Zeeuwse bedrijven en hen gewezen op de mogelijkheden van zaken- vluchten vanaf vliegveld Midden-Zeeland. Deze markt- verkennine werd mede ingege ven door de publiciteit rond het mogelijk verdwijnen van het vliegveld. Volgens B.A.S.-directeur Grimmelt heeft het Zeeuwse bedrijfsleven in het verleden te weinig stilgestaan bij de moge lijkheden van het Midden- Zeeuwse vliegveld. Hij leidt dat mede af uit het feit, dat er op dit moment erg veel reacties bij zijn bedrijf binnenkomen. Reacties van bedrijven uit Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlissingen om nadere in formatie. „Het begint te lopen en ik verwacht dat we spoedig de eerste vluchtopdrachten zul len krijgen", aldus de B.A.S.- directeur. Het Midden- Zeeuwse vliegveld legt wel be paalde beperkingen op. Zo kunnen er geen nachtvluchten worden uitgevoerd en is men ook erg afhankelijk van de weersomstandigheden van wege de grasbaan. Maar er blijven genoeg aantrekkelijk heden over voor het Zeeuwse bedrijfsleven om toch inten siever van het vliegveld ge bruik te maken, zo vindt de heer Grimmelt. De B.A.S. heeft op Midden- Zeeland geen vliegtuig gesta tioneerd. Over die mogelijk heid valt echter te denken, al dus de B.A.S.-directeur, wan neer de zakenvluchten inder daad in voldoende mate toe nemen. Hij voegt hieraan toe, dat zijn bedrijf anderhalf jaar geleden startte met 1 toestel en dat er nu 5 in bedrijf zijn. Biljarten In café 's Lands Welvaren op Kwadendarnme wordt op 6 7 en 8 februari het nationaal kampioenschap li- bre vierde klas gehouden. Danscursus - Vrijdag 6 fe bruari gaat een danscursus van start in zaal „Van Oosterom" te Zandberg. Dat gebeurt on der leiding van dansschool Bilderbeek uit Axel. Men be gint om 9 uur. De cursus is spe ciaal bedoeld voor de zoge naamde „35 plussers" zo wordt uit Zandberg gemeld. GOES-KRABBENDIJKE, 29 januari - Golden Delicious KL.I 80/90: 46-55, 70/80: 46- 50, 65/70: 41, 60/65: 37. KL.I1 80/90: 43, 70/80: 39, 65/70: 34 60/65: 29. Goudrenet KL.II 95 en op 34, 85/95: 49, 75/85: 55- 60, 65/75:43, 60/65: 27. Confe rence KL.II 70/75: 117, 65/70: 119-120, 60/65: 117, 55/60' 111, 50/55: 87, 45/50: 76. Gevonden voorwerpen - Aan het bureau van gemeente politie te Vlissingen zijn in de periode van 14 tot 21 januari 1976 de volgende gevonden voorwerpen aan het bureau aangegeven: grijze wollen shawl, herenondergoed, hon- denriem, boek, plant, zwarte handschoenen skai, groenge- breude handschoen, zwarte wollen damesmuts, zilveren armbandje met inscriptie. Aan het bureau van gemeentepoli tie te O-Souburg zijn de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven in de periode van 14 tot 21-1-1976: paraplu, stoffen ceintuur, gymschoen, wieldop van auto. Vuilstortplaats - Op maan dag 9 februari om 10 uur ver gadert de commissie Gemeen schappelijke Regeling Vuilnis stortplaats Midden-Zeeland in het gemeentehuis te Heinkens- zand. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES -De Delta Blues Club Goes is er in geslaagd de Ameri kaanse zanger Robert „Bo" Lipari voor een optreden naar Goes te krijgen. Dat gebeurt op vrijdagavond 6 februari. Robert Lipari geeft slechts drie concerten in Nederland. Hij is in 1951 in New York geboren. Na de middelbare school studeerde hij theaterwetenschappen. In 1970 kwam hij voor het eerst naai Europa, wat hem zo goed beviel dat hij nu regelmatig voor korte t. Lipari speelt gitaar en dulcimer, e toernees terugkomt. Lipari speelt gitaar en dulcimer, een typisch instrument uit de Appalachian Mountains in Amerika. Zim mu ziek is folk en country en blues. Daarbij geeft hij een goed beeld van de Amerikaanse folk, speciaal Hillbilly, met_zijn invloeden vanuit Europa en omgekeers. In de muziek van „Bo„ Lipari zijn onmiskenbare invloeden van onder andere Woodie Gunthrie, Eli sabeth Cotton, Mississippi Jon Hurt eri The Firesign Theatre terug te vinden. Het optreden van Lipari in de Delta Blues Club in het ontmoetingscentrum De Veste begint om 20.30 uur. Na afloop zal de avond worden besloten met het voorlopig laatste optreden van de Blues groep Aiemehassus in de Delta Club. MIDDELBURG - Bij ver stek is gisteren de 35-jarige koopman M.H. uit Middelburg veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. H. was ten laste gelegd dat hij op 4 april vorig jaar ontucht had ge pleegd met een 14- en een 15- jarige jongen. Verkeersmaatregel - Het waterschap „De Brede Wate ring van Zuid-Beveland" is begonnen met het verbeteren en op quartaire breedte bren gen van de Kapuinhoekweg, Kerkepolderweg en de Baken- dorpseweg, vanaf de Boeiert- weg te Hoedekenskerke tot aan de dorpskom van Baarland. Als gevolg daarvan zijn deze wegen afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Deze afsluiting zal duren tot 1 april of zoveel korter als moge lijk en langer als noodzakelijk is. •ifS- W-\ vitale natuurzuivere bestanddelen (Van onze sportmedewerker) GOES - In het Goese bow lingcentrum aan de Beesten markt is de Bowlingclub Goes op 12 januari gestart met de Skol-competitie, waaraan 32 leden deelnemen. Na drie we ken en negen games luidt de stand bij de dames: 1. mevr. H. Steinhart, 1357 pins: 2. mej. T. v.d. Berg 1181 p; 3. mej. R. Aalders 1173p;Stand heren1 G. Groen 1365 p; 2. B. Stein hart 1348 p; 3. J.A. Gerritsen 1316 p. Algemene stand: 1. G. Groen 1365 p., 2. mevrouw H. Steinhart 1357 p., 3. B. Stein hart 1348 p. Blauw-wit - De korfbalver eniging Blauw-Wit hield in Amicitia een drukbezochte feestavond. Met veel succes voerde de amateurtoneelver eniging Platogo het blijspel „Een aap op visite" op. Een grote verloting, dansen bij de muziek van het Reimerswaal trio en een modeshow door le den van Blauw-Wit zorgden er verder voor dat ieder aan zijn of haar trekken kwam. De lei ding van de avond berustte bij mej. W. de Jager en heer P. Re- mijn. GOES - Vanmiddag (vrij dag) worden in het restaurant van de veiling in Goes drie ju bilarissen gehuldigd die 25 jaar bij de veiljng werkzaam zijn. Het zijn de neren J. van der Dries, J. de Rijke en H. Ba- zelaar. Tevens, wordt afscheid genomen van de heer C. Poort vliet die met pensioen gaat. De bijeenkomst begint om 15.45 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Ze waren er weer, gistermorgen. Auto mobilisten, een bromfietser, een fietser en zelfs een dame, die zih bij de Middelburgse po litierechter mr. P. van Empel moesten verantwoorden voor deelname aan het verkeer, terwijl teveel alcohol in het spel was. De dame in kwestie was de serveerster M.G. uit Vlissin gen, die op 13 september de bloedbroef had geweigerd, na dat drankgebruik was gecon stateerd. Zeven glazen volgens eigen zeggen. Officier van jusi- tie mr. A/Besier wees erop dat het normale tarief voor het weigeren van de bloedproef 2 weken cel is. Plus een ontzeg ging van de rijbevoegdheid. „Om een vrouw anders te be handelen dan een man gaat mij wat te ver, hoewel celstraf bi] dames harder aankomt dan bij mannen, omdat voor dames êeen Blankenbos bestaat, •aarom vraag ik 2 weken,v waai-van 1 voorwaardelijk en 6 maanden niet rijden en toe zicht van het ZCAD", zo luidde het requisitoir. Raadsman mr. Dieleman wees op het gezelschap dat verdachte zou aantreffen in de Rotterdamse strafgevangenis en dat het daar „bijzonder zwaar zitten is". Hij wees ook op het uitgebrachte rapport en de goede contacten tussen ver dachte en het ZCAD. Mr. P. van Empel wilde het mej. G. dan ook niet aanfioen de cel op te zoeken. Hij veroordeelde haar tot 1 week voorwaarde- (Van een onzer verslagge vers) GOES - Binnenkort gaat fcn herdruk verschijnen van "et boek „De Schouwse Smokkelaar" van de «euwse schrijver D.A. Pol- oermans. In de jaren twintig en dertig was dit boek in heel eeland, maar in het bijzon- op Schouwen- Uuiveland, wijd en zijd be- end. Niet alleen in Schou wen zelf, waar het verhaal Cj afspeelt, maar ook op "Mere plaatsen kende men "Ue Schouwse Smokkelaar" °P zijn duimpje. Het boek was in tal van ge- nnen een begrip en op chool lazen de „meesters" er r u U1t voor. De tweede we- "oorlog en de stormramp a') 1953 zijn er de oorzaak an dat nog slechts enkele Wspronkelijke exemplaren an het boek zijn overgeble- e.n, Tweedehands wordt het v ®n of nooit meer aange ven, want wie het bezit wil et boek perse niet kwijt. De scnrijver van „De Schouwse ®okkelaar", Daniël Adria ns Poldermans, werd gebo- u h np Ellemeet. Hij was van de openbare 1q,„°' te 's-Gravenpolder. In «9 overleed hij op 61- JariSe leeftijd. e Schouwse Smokke- Eén van de oorspronkelijke illustraties De Schouwse Smokkelaar. laar" speelt in de Franse tijd. Het verhaal begint in 1809 in de Dorpsherberg in Renesse. Hoofdpersonen zijn onder andere Andries Kempe, Jan Leendertse en Klaas en Joris de Jonge, die spannende avonturen beleven tijdens hun smokkelreizen door het zogenaamde platte van Schouwen. Het initiatief tot het herdrukken van het boek is genomen door de Zeeuwse Boekhandel te Zierikzee. De dochter van de schrijver, drs. E.J.A. Poldermans, die op Kwadendarnme woont, stelde het enige expemplaar dat zij nog bezit ter beschik king om de herdruk mogelijk te maken. „Mijn vader was een rijzige man, rustig en altijd vriende lijk. Hij was artistiek erg be gaafd. Zo schilderde en be eldhouwde hij en kon hij goed viool spelen", herin nerde mevrouw Poldermans (70) zich. „De Schouwse Smokke laar" was niet het enige boek dat haar vader schreef. Van zijn hand verschenen ook „De Katuil", dat zich tijdens de tachtigjarige oorlog in Zeeland afspeelt, „De Strandjutter", „Het Jutters- nest", „Deavonturen van Jan Kodde", „Zuid-Bevelands lief en leed" en „Langs die ken en wegen", geschreven in het Zuidbevelands dialect. Als hommage aan D.A. Pol dermans kreeg de in de ge meente Borsele rijdende bi bliobus de naam „Langs diek en wegenIn de herdruk van de „Schouwse Smokkelaar" wordt een voorwoord van mevrouw Poldermans opge nomen waarin zij enkele her inneringen aan haar vader heeft vastgelegd. Het boek is tegen de spe ciale intekenprijs van 19,50 bij de uitgever te be stellen. De oplage zal worden beperkt tot strikt duizend exemplaren. lijk, 300,- boete en drie maanden niet rijden, zodat zij in het seizoen als er weer werk is niet belemmerd wordt door een gebrek aan vervoermiddel. Als iemand dronken op de fiets zit, waarom zou je die dan een bloedproef laten afnemen. Heeft dat wel zin". Dit vroeg mr. Van Empel zich af toen de zaak diende van de Middel burger L.R., die de bloedproef had geweigerd, omdat hij meende dat die niet verplicht was voor fietsers. Wel had R. gewillig - en nog wel op het bureau - in het zakje geblazen. Toen brigadier H. v.d. W. sommeerde bloedproef te laten afnemen, weigerde hij. „Ik zou het eigenlijk ook gedacht heb ben". aldus mr. Van Empel, die er echter op wees dat een bevel van de politie opgevolgd moet worden. Hij veroordeelde R. tot een boete van 200,-. N.M. uit Westkapelle reed op eerste kerstdag zo dronken in zijn auto dat de politie maar van een bloedproef afzag. „Dat moet dan wel raak geweest zijn", werd gisteren opge merkt. Volgens officier van justitie mr. Besier betrof het geen incidenteel geval. Hij eiste dan ook 2 weken cel en 9 maanden niet rijden. Mr. Van Empel maakte er 2 weken, waarvan 1 voorwaardelijk van, en 8 maanden niet rijden waarvan 4 voorwaardelijk. „De streep ligt laag, een half promille heb je zo. Nul biertjes is eigenlijk het beste", zo zei mr. Van Empel tegen H.M. uit Middelburg die op 4 oktober vorigjaar was betrapt met 1,22 promille alcohol in het bloed. Het kostte hem 400,-, 11 we ken voorwaardelijk en 3 maanden voorwaardelijke Mevrouw drs. E.J.A. Poldermans en haar hond Robbertje in haar woning Met 1,09 promille op de broemfiets zitten kostte de Middelburger P.T. 200,-. W.M. uit Vlissingen was op 18 augustus gensnapt met 0,76 promille. „De rijvaardigheid van verdachte was goed", zo citeerde raadsman mr. Adri- aanse uit het proces-verbaal. M. liep nog in een proeftijd waarbij hem een ontzegging boven het hoofd hing. Officier van justitie mr. Besier merkte op dat M. vlak na dit gebeurde binnen korte tijd tot tweemaal toe een duplicaat rijbewijs op de provinciale griffie was we zen halen. „Zou hij zich heb ben willen indekken. In dat ge val wil ik wel een waarschu wende vinger opsteken", zei mr. Besier, die 400,- boete en verlenging van de proeftijd met een jaar vroeg. Mr. Van Empel vonniste met 300,- boete en de vraagde verlening van de proeftijd. DE GEMEENTE Terneuzen gaat op 5 februari de bewoners van de wijk hof Zeldenrust in formeren over de groenaan- kleding van hun omgeving. Dat gebeurt via een voorlich tingsavond over een aantal be plantingsplannen. Deze avond in de burgerzaal van het jge- meentehuis begint om 19.30 uur. Bij de beplantingen gaat om terreinen aan de Lekstraat, Diezestraat, Merwedelaan en

de Stem | 1976 | | pagina 7