nieuwe wet vandaag in kabinetsberaad Sfeer verbeterd rond ondernemingsraad BIZAR ONGELUK Vredeling: gezamenlijk defensiebeleid nodig luchtmacht werkte in '75 veiliger Kamer verwerpt motie VVD TNO-mede werker Arends weer vrij longontsteking PALLIUM VOOR KARDINAAL WILLEBRANDS I ïesreuxd VAN BULTEN: OVERHEID BETUTTELT IET BIJ KABEL TELEVISIE Mogelijk nauwere samenwerking industriebonden NW en NKV WiTllURLIJKE STIER DOOD mor Nieuwe vestiging van Volvo cantpfna VOOR EUROPESE INTEGRATIE de stem van vrijdag 30 januari 1976 binnenland buitenland 13 17 Bomcampagne in Portugal opgevoerd ELSEVIER BESTSELLERLIJST 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 CIA-RAPPO RT NOG NIET OPENBAAR Ford vraagt hulp voor Israël in 't koi PvdA-bestuur blijft voor progressieve samenwerking DEN HAAG (ANP) - Terug blikkende op 1975 heeft luitenant-generaal J.H. Knoop, chef van de lucht machtstaf en bevelhebber der luchtstrijdkrachten, gister morgen vastgesteld dat de ko ninklijke luchtmacht in dat jaar veiliger heeft gewerkt dan in 1974. Hij deelde dat mee op de jaarlijkse persconferentie over de vlieg-, grond- en verkeers veiligheid van dit onderdeel van de strijdkrachten. Generaal Knoop heeft er agm herinnerd dat er, ter verminde ring van de exploitatiekosten, een geringer vliegeroefen programma moest worden op gesteld. Door het toewijzen van vlie guren aan ervaring op type en functie van de betrokken man, is de operationele ervaring op een zijns inziens goed te aan vaarden niveau gehandhaafd. Ook voor 1976 is een dergelijk oefenprogramma voor vliegers opgesteld. Naar zijn mening is zo'n programma van aanpassing niet onbeperkt vol te houden. Het vorige jaar is, wat het aantal ernstige en lichte vlieg ongevallen aangaat, een lichte daling opgetreden in verge lijking met 1974. Bij de zgn. in cidenten was er een lichte toe neming. Generaal Knoop noemde het een ernstige zaak dat in 1975 drie vliegers het leven hebben verloren bij ongevallen. Zowel in 1974 als in 1975 moesten zes vliegtuigen worden afge schreven. In 1974 kwam één vlieger bij een ongeluk met een vliegtuig om het leven. Van het totaal aantal onge vallen was een derde te wijten aan de zgn. vogelaanvaringen, botsingen tussen vliegtuigen en vogels. Bij de zgn. inciden ten was bijna de helft daaraan te wijten. Met het oog daarop heeft de luchtmacht nu een ornitholoog in vaste dienst, drs. L. S. Buurma, die voorheen als lui tenant bij de luchtmacht heeft gediend. Hij merkte op dat er reeds enkele jaren een toene mende schade door vogelaan varingen is waar te nemen. Cuba krijgt toch steun DEN HAAG - Ondanks scherpe afkeuring van de Cu baanse militaire actie in An gola voelt de meerderheid van de Tweede Kamer toch niets voor stopzetting van de 12 mil joen gulden ontwikkelings hulp aan dit land. Een motie van de liberaal Waalkens, waarin om stopzetting werd verzocht verwierp de Tweede Kamer. Deze motie kreeg al- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan de vooravond van het mogelijk beslis sende kabinetsberaad over de nieuwe wet op de ondernemingsraden is het politieke klimaat lichtelijk ver beterd. In de beraadsgroep van vijf uit kabinet (Den Uyl, Lubbers, Boersma, Van Agt en Trip) is woensdagavond nogmaals uitdrukkelijk vastgesteld, dat de groeperingen binnen het kabinet de besliste politieke wil hebben om uit de problemen te komen. Concreet is de beraadsgroep nog niet tot oplossingen geko men, maar „heel in de verte gloort er toch iets". AR- fractieleider mr. Aantjes heeft gisteren in zijn wekelijkse ru briek „van A tot U" in het blad van zijn partij nogmaals een poging gedaan de gemoederen te sussen. Hij waarschuwt progressie ven en christendemocraten over de herziening van de wet op de ondernemingsraden" geen onnodige of althsns geen voortijdige brokken te ma ken". Aantjes noemt het een I eerste vereiste dat voor deze - voor beide kampen zo gevoe- lige materie voorzichtig geope- j reerd wordt. Met de uitkomsten van het drukke informele overleg van de afgelopen weken - ook tus- sen de christendemocratische ministers en de fractievoorzit ters van ARP en KVP - moet, aldus Aantjes, uiterst voor zichtig worden omgegaan om het in beweging gebrachte overlegbinnen het kabinet niet te verstarren. In feite herhaalt Aantjes met deze uitspraken zijn kritiek op zijn collega Andriessen, aan wie hij verwijt dat hij zeer on voorzichtig heeft geopereerd door herhaalde malen het woord crisis in de mond te ne men. Over het waarom van Andriessens houding tast men zowel in AR- als in PvdA-kring in het duister. Opmerkelijk is, dat de KVP-leider niet positief heeft willen reageren op een verzoek van PvdA- fractieleider Van Thijn tot een gesprek. HEt heette, dat And riessen geen gaatje meer vrij had in zijn agenda. Fractieleider Terlouw van D'66 pleitte gisteren voor een aantal jaren experimenteren met verschillende vormen van bedrijfsdemocratisering. Hij denkt aan een oplossing zoals het experimentele karakter van de wet universitaire be- stuurshervormingen. In de wet op de onderne mingsraden zou dan kunnen worden opgenomen dat er twee of meer constructies zijn toege laten ten aanzien van de ondernemingsraad/personeelsi de positie van de directie daarin en de overlegstruc turen. (Van onze redactie binnenland) I DEN HAAG - Nico Arends, medewerker van de dienst grond waterverkenning TNO, die 15 november 1975 bij werkzaamheden e' Sebied tussen de westelijke Sahara en Mauretania werd gevangen genomen, is gezond en wel in veiligheid. Bij TNO en het hoofdbestuur De gevechten in de Spaanse Sahara tussen Algerijnse en Marokkaanse troepen zijn gis teren hun derde dag ingegaan en beide partijen hebben tanks en zwaar geschut in de strijd geworpen, aldus is hier in mili taire kringen vernomen. van het Nederlandse Rode juuis is donderdag het bericht Binnengekomen, dat de heer "'ends in Algiers is aangeko- ®en. Hij zal binnen enkele da gen naar Nederland terugke ien. I De geofysicus Nico Arends jut Borger werd zoals eerst la- I ter zou blijken, eigenlijk per vergissing gevangen genomen Mor een patrouille van de 'rente Polisario, de beweging ®e de onafhankelijkheid van j °eSahara nastreeft. Eerst had gedacht dat hij was gegij- l„?iS'efen hebben Neder- Jjdse kamerleden gesproken tvl ,een delegatie van de iJS p°l'sario. Gesproken «ril ?nder andere over de 'Ju die in de Sahara wordt gevoerd. ^an een onzer verslaggevers) TILBBrg - De stier, die s,u na een urenlange "vervolging aan de rand van nlb|Ucrg in het Wilhelminaka- Til, sProng en daarna door de van UrgSe brandweer werd ge bededen lon8ontstekinS g®1 dier leek zijn avontuur W, en vvel te hebben over- vnoencH13®1, in de loop van kop t eSon het met de lom schudden. Een diere- eonstateerde dat de stier Het di» i g ad opgelopen. dat m' eeg een spuit maar stier ,0> .niet "ueer baten. De avond. stierf in de loop van de Een bizar ongeluk heeft in Phillipsburg, Ohio, het teven aan zes mensen gekost, toen een wagen met twee inzitten den een huis binnenreed en er door een tegenoverliggende muur weer uitschoot. Vier huisbewoners werden in hun slaap gedood en ook beide in zittenden van de auto lieten het leven. Op de foto het totaal verwoeste huis. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LISSABON De nu al een maand aanhoudende bomaanslagen-campagne tegen linkse doelen is gisteren opgevoerd. In de Noordportu- gese stad Braga ontploften in de nacht van woensdag op donderdag binnen 10 minuten 6 bommen. Er waren geen slachtoffers, de schade wardt geschat op verscheidene miljoenen escu do's (meer dan 100.000 gul den). Huizen van communis ten, kantoren van vakbonden en andere linkse organisaties waren het mikpunt. In de kustplaats Povoa De- varzim, in de buurt van Braga, explodeerde een bom voor de woning van een links-radicale priester. In Oporto kwamen welis waar geen ontploffingen voor, maar daar werd de plaatselijke politie overstroomd met ano nieme bommeldingen. Deze vielen samen met een bezoek van de minister van binnen landse zaken, Manuel Almeida e Costa, aan de stad. In het noorden zijn sinds 1 januari bijna 50 bomaanslagen gepleegd, volgens de politie door rechtse extremisten. Zo wel het noorden als het midden van Portugal zijn, de linkse re volutie in Lissabon ten spijt, zeer conservatief gebleven. m Jan de Hartog - De oorlog van het Lam 122,50 Godfried Bomant Groot Sprookjesboek f 24,50 Gerard Reve - Een circusjongen f 14,90 Alistair MacLean - Circus f 12,50 Kies uw auto. KNAC Autojaarboek 1976 f 6,90 Andrej Sacharov- Mijn land en de werefd 19,90 Len Deighton - Spion van gisteren f 13,90 George Marek - De va! van de adelaars f 32,50 A. v.d. Heyden/B. Kroon - Kijk op Amsterdam 122,50 Elsevlers Groot Kruidenboek f 24,50 WASHINGTON (UPI) - De commissie van orde van het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft in een stor machtig debat met 9 tegen 7 stemmen bepaald dat het rap port over de CIA en andere in stellingen niet mag worden vrijgegeven voordat president Fora heeft vastgesteld of er ge heimen in »iaan. De voorzitter van de com missi e van onderzoek, Otis Pi ke, had toestemming tot publi- katie gevraagd voordat het mandaat van zijn commissie zaterdag afloopt. (Van onze correspondent) HELMOND - Donderdag middag heeft de directeur- generaal voor de industrie, de heer J.A.M. Molkenboer, de eerste paal geslagen voor een nederzetting van het Zweedse automobielconcern Volvo in Helmond. Dit project waarvan de kosten 44 miljoen bedragen en dat aan bijna 700 hoogge kwalificeerde mensen werk zal verschaffen, zal eind 1977 zijn voltooid. et betreft hier de bouw van een technisch service-centrum en kantoorgebouw aan de auto weg Eindhoven-Helmond. Burgemeester Geukers van Helmond verklaarde zeer ver heugd te zijn met de vestiging van een bedrijf van wereldom- vang. (ADVERTE van de Campina-kok Magere ioeeurt met rozenbottelgelei V-2 liter magere Campina joggurt, 1 potje rozenbottelgelei (verkrijgbaar in delica tessenzaak). Verdeel de joggurt over de glazen en schep in ieder glas een eetlepel rozen bottelgelei. ■«if.uwts natuurlijk lekker leen de steun van de VVD, de CHU, DS '70, SGP, GPV de BP en van de KVP'ers Van der Sanden en Bremen. De liberaal Waalkens is van oordeel, dat Cuba eigen finan ciële middelen aanwendt voor hulp aan landen tot ver buiten het eigen continent. Hij acht het onjuist dat Nederland mede optreedt als financierder voor die acties die „onze" in stemming niet hebben. De meerderheid van de kamer was het echter met minister Pronk van ontwikkelingshulp eens, dat er inderdaad alle aanlei ding is om binnen afzienbare tijd voor het verlenen van ont wikkelingshulp nieuwe nor men vast te stellen. Bovendien was men van mening, dat het verlenen van ontwikkelings hulp geen goed- of afkeuring inhoudt van een regime. Ook was men het met de minister eens, dat zeker terughoudend heid betracht dient te worden. Op 8 januari heeft de regering al blijk gegeven van haar af keuring. Daarnaast is de hulp marginaal. Van de toegezegde 12 miljoen gulden voor spe ciale projecten is nog maar slechts drie ton uitgegeven aan vergoedingen voor medische experts, die nota's voorberei den over de gezondheidspro jecten in Cuba. Eenzijdige stopzetting van hulp aan Cuba zou geen bij drage levere aan de situatie in Angola. Het Amerikaanse ministerie van defensie schat dat er mo menteel 11.400 Cubaanse mili tairen in Angola zijn, bijna duizend meer dan een week ge leden. Volgens het Pentagon neen de MPLA militaire voorraden ter waarde van 108 miljoen dollar van de Sovjet-Unie ont vangen en zeventig miljoen van Cuba. De Sovjet-Unie schijnt plot seling voorstandster van een politieke oplossing van het conflict in Angola en ver klaarde gisteravond dat ook de door haar gesteunde volksbe weging voor de bevrijding van Angola daar voor is. In een duidelijk gezagheb bend artikel in het regerings blad Izvestia, na bezoeken van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger en de minister van buiten landse zaken van de MPLA, wordt te kennen gegeven dat zowel Moskou als de MPLA voor een oplossing van het con flict zijn welke „alle patriotti sche machten" tot elkaar brengt. De Amerikaanse regering overweegt ernstig het congres te vragen openlijke financiële steun aan de pro-westerse be vrijdingsbewegingen in An gola goed te keuren. Dit heeft minister van buitenlandse za ken Kissinger de subcommis sie van de senaat die zich met Afrika bezighoudt meege deeld. Kissinger getuigde voor de eerste maal in het openbaar voor het congres over de rol van de Verenigde Staten in Angola. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - De nieuwe aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Johannes Willebrands, heeft gisterenmorgen uit han den van paus Paulus de zesde het zogenaamde Pallium; de van witte wol gemaakte ring of stola, waarop acht zwarte kruisjes aan eeh nieuwe aartsbisschop uitgereikt. Vaak gebeurt het pas geruime tijd na de benoe ming, soms via een tussenper soon, en vaak ook benut een paus een consistorie om een aantal van deze symbolische rond-wollen banden tegelijk te overhandigen. Ook Williebrord, Utrechts eerste bisschop ontving het Pallium indertijd persoonlijk van de toen regerende paus. De plechtigheid gisteren vond plaats in de „Ca De paus zei, dat hij tijdens de eu charistieviering van die och tend speciaal gebeden had voor de nieuwe aartsbisschop, zijn priesters, religieuzen en de gelovigen, niet alleen van het aartsbisdom, maar van de ge hele Nederlandse kerkprovin cie. Paus Paulus memoreerde met veel respect het verdien stelijke werk van kardinaal Willebrands in zijn vorige, Va ticaanse functie, en hij zond een hartelijke groet mee voor kardinaal Alfrink. staan, ontvangen. Dit voorwerp symboliseerd „de volheid van de pontifikale macht en de verbondenheid tussen aartsbisschop en paus". Het palium wordt lang niet altijd door de paus persoonlijk AMSTERDAM (ANP) - Er zijn duidelijke perspectieven voor een nauwere samenwer king tussen de industriebon den van NW en NKV. Dat hebben de dagelijkse besturen van de beide bonden, die in het verleden herhaaldelijk met el kaar in de clinch lagen, giste ren meegedeeld in een geza menlijke verklaring. De verklaring werd uitgege ven na een „vruchtbaar over leg" tussen beide bondsbestu- ren waarbij over de toekom stige verhouding tussen beide organisaties van gedachten werd gewisseld. Een woord voerder van de industriebond NW wilde gistermiddag niet ingaan op de vraag of men in concreto over een federatie tussen beide bonden heeft ge praat. „Wij beperken ons tot de verklaring" aldus de woord voerder. Woensdag 25 februari wordt het overleg voortgezet. BRUSSEL (ANP) - Het ont breken van een gezamenlijk defensiebeleid is er de dieper liggende oorzaak van dat er in Europa geen voortgang ge maakt wordt met de integratie. Dat heeft de minister van Defensie, ir. H. Vredeling, gis termiddag in Leuven in België gezegd toen hij, na daar een toespraak gehouden te hebben, vragen beantwoordde. Vrede ling noemde het een in wezen abnormale situatie dat de Ver enigde Staten in Europa over de NAVO-troepen het bevel voeren, hoewel hij niet ont kende dat dit momenteel niet anders kan. Vredeling zei ook dat Eu ropa zelf de blaam treft voor de „vazalstatus" die het heeft. De Nederlandse minister verklaarde zich een duidelijk tegenstander van een Europese kernmacht. Maar als er anders geen Europese unie tot stand zou kunnen komen zou ik zo'n Europese kernmacht in poten tie aanvaarden, hoewel ik haar zou blijven bestrijden, aldus de bewindsman. Een democra tisch georganiseerd Verenigd Europa zal naar mijn opvat ting overigens geen meerder heid voor een eigen Europese kernmacht opleveren, zo zei hij. De Nederlandse minister toonde zich een voorstander van een gezamenlijke Euro pese defensie-produktie. Hij wees er op dat door zo'n defensie-industrie noodwen dig ook gezamenlijke strategi sche concepties ontstaan. Hij wees er tevens op dat er in de zogeheten „Eurogroep" (de Europese landen van de NA VO) een duidelijke politieke wil aanwezig is om op dit ge bied samen te werken, „al weet ik nog niet waartoe die poli tieke wil zal leiden". Men heeft tot dusverre „de pas wat inge houden om op Frankrijk te wachten", aldus de minister, die er voorts op wees dat vol gende week maandag in Rome besprekingen over een geza menlijke wapenproduktie be ginnen, waar ook Frankrijk aan zal deelnemen. Nederland zal op die besprekingen verte genwoordigd zijn door staats secretaris Stemerdink. WASHINGTON (UPI) - Pre sident Ford zal het Congres vragen om een belangrijk mili tair en economisch hulppakket voor Israël dat tegemoet zal komen aan de Israëlische be hoeften en de Amerikaanse be langen. pit heeft ^g persse cretaris van het Witte Huis, Ron Nessen, aan verslaggevers meegedeeld na het laatste ge sprek tussen de president en de Israëlische premier Rabin. „De president meent dat het hulpprogramma volledig be antwoordt aan de eisen die de veiligheid van Israël stelt aan zijn economische behoeften", aldus Nessen. Hij zei dat de president in beginsel uitnodi gingen had aanvaard voor be zoeken aan Israël, Egypte en Syrië. Er zijn echter nog geen data vastgesteld. De Ameri-, kaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, gaf te kennen dat Ford moge lijk eind april het Midden- Oosten zou bezoeken. DE Britse regering heeft de voor Ijsland liggende treilers radiografisch dringend uitge nodigd ter plaatse te blijven en de netten weer uit te zetten. MINISTER Boersma van so ciale zaken gaat op zeer korte termijn overleggen met de cen trale werkgevers- en werkne mersorganisaties om te berei ken, dat zij de Raad van Over leg voor Middelbaar en Hoger Personeel en enkele andere or ganisaties betrekken in het sociaal-economisch overleg. A Kabinetscrisis voor, kabi netscrisis na, schoten voor de boeg, dreigende taal, je waant je in oude tijden. Die van Schmelzer (van de nacht van en Gulf), Biesheuvel (mooie Barend) en Luns, vooral Luns, nu van de Navo. Niet dat ik ze terugwil, oh nee. daar kon je het ontzettend en van harte mee oneens zijn. Met Luns, vooral Luns en mooie Barend, en Geertsema. Ook hij. Dat is nu het verschil. Je kunt het met de politieke man nen van vandaag wel oneens zijn, maar niet meer zo «van harte. Op een of andere ma nier. Ik bedoel maar. Vergeer, Andriessen, Wiegel, Van Thijn, die hebben toch niet zo'n uit straling. En zelfs Koekoek, al tijd goed voor een snedige op merking en een glimlach, zwijgt in alle talen. nog niet zitten. terp in de Oosterschelde. Een zijdefabriek in het Franse Grand-Croix heeft haar toevlucht genomen tot witte muizen om de fabrieks- en kantoorgebouwen te ont ruimen, die door stakende ar beiders en -sters bezet werden gehouden. Toen alle „normale" midde len (zoals geweld) gefaald had den, probeerde de directie de 35 bezettende arbeidsters te in timideren door de groep witte muizen los te laten. ir Het is niet leuk, na het jaar van de vrouw, maar er brak me toch een paniek uit onder de vrouwen! De mannelijke be zetters moesten er fluks aan te pas komen om de gebouwen van muizen te zuiveren, waar voor ze hartelijk werden be dankt. De linkse vakbonden hebben geprotesteerd tegen deze „on loyale actie". En dat begrijp ik dan weer niet. MERIJN DEN HAAG - Staatssecre taris Van Huiten bestreed gis teren in de Tweede Kamer dat de overheid bij de aanleg van kabeltelevisienetten betut telend optreed. Vanuit de Kamer was deze week nogal kritiek geleverd op het feit, dat voor de aanleg van deze netten slechts een be paald systeem wordt toegela ten met een beperkte capaci teit van 24 tot 30 kanalen. Vol gens staatssecretaris Van Hul- ten komt dat omdat de eisen van de PTT nu eenmaal zwaar zijn. Het zijn allemaal techni sche eisen om te zorgen dat voldaan wordt aan de behoef ten van degenen, die beeld en geluid uitzenden en doorge ven, andere systemen dan be halve het toegelaten VHF A1HF -systeem voldoen niet aan de eisen, zei de staats secretaris, die zich fel verzette tegen door de ARP-fractie ge lanceerde gedachte om nog eens een onafhankelijk onder zoek te laten instellen naar de voor- en nadelen van de toe te passen systemen bij de kabel netten. Staatssecretari Van Huiten sprak zich niet uit over de wen selijkheid van een antennever bod. Dat is volgens hem een, zaak van gemeenten en woon- eigenaren. Bovendien moeten daarover de ministers van Jus titie en Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting zich nog uitspreken. AMSTERDAM (ANP) - Het partijbestuur van de PvdA vindt nog steeds, dat de sa menwerking tussen progres sieve partijen, zowel op lande lijk als prvinciaal en plaatse lijk niveau, „een van de aller beste middelen" is voor het realiseren van de gemeen schappelijke idealen.

de Stem | 1976 | | pagina 13