3ML Zeeland in 1980 dertig procent drukker montedison laatste basisindustrie B. en W. van Borsele:geen overdekt bad in Ovezande „St. Audrles" nieuw leven ingeblazen I a's bij' ïdweer Van veur en van achter carnavalslied van Clinge IN het sloegebied NOTA VERWACHT: Cursus dramatische expressie te Goes Sint-Jansteen j aarden in xel genoten in toneel AUTO IN TWEEËN Nachtvorst ^oogwatei Koffiebar Youth for Christ Goes geopend 55 55 Reacties op één punt eenstemmig Wereld record home- trainen gebroken E. Lockefeer in Hulst overleden DE STEM VAN MAANDAG 26 JANUARI .-„P\ 'fcflipper ae onaerscnewn-1 Ik sta b.v. versteld van Eet ;al brieven dat wij op het eentehuis krijgen van I sen die graag tot de vrij. ige brandweer willen toe- en". heer Schipper wees erop een nieuwe bluseenheidin I and hoognodig is en dat ommandopost onder het eentehuis niet meer vol- Daarvoor zal een oplos- gevonden moeten worden, na reikte burgemeester pper eremedailles en di- la's uit. dit min of meer officiële elte kwam het eigenlijk Een feest, dat zeer gezel- as en, zoals de heer Schip zei, goed voor de onder- samenwerking van de dweerlieden. /an onze correspondent) XEL - Ondanks het slechte :r kon mevr. T. Versteeg- iman toch nog een vrij groot tal Axelse bejaarden wel- a heten in de zaal van het aardendienstencentrum t fpunt, waar voor hen een eelavond werd verzorgd ir de PJZ-afdeling Oost- ■uwsch- Vlaanderen. iet stuk dat opgevoerd ■d, was het blijspel „Ze sta- ...oh wat enig". Dank zij de uitstekende prestaties de spelers en speelsters rd het een bijzonder ge- agde opvoering, die prima de aanwezigen is overge- SDERLAND ippij De Stem B.V el. 01150—7920 (4 'WH ^751 (3 lijnen), GOES Klok- ÏH.IÏO—17.00 uur. ■an 19.00-20.00 uur, tel- 0 uur, tel. 076-122341. 751, Midden-Zeeland: 'e' tijn, kantoor Nieuwstraat 9. entzlaan 50, Terneuzen. Zeeland drs. J. Bouwman; ,100-28030, privé Zuidvf., lacteur Midden-Zeelana loes, tel. 01100-28030, P'> 320. Redacteur vooi kantoor Nieuwstraat 9 «loordstraat 45, Hoek, i-Zeeuwsch-Vlaanderen luist, tel. 01140-3751, P1 04159. Hein1- aandelen: R. van dei n 0, foto-journalist vooi 9 Terneuzen, reek 56, Terneuzen, A. Koomen, TroelstraU* tel. 01140-3751. 11150—5839. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op grond van de groei van de bevol king en de toename van het autobezit kan worden ver wacht, dat het verkeer in Zeeland in 1980 gemiddeld 25 tot 30 procent drukker zal zijn dan in 1974. Het verkeer groeit dan jaarlijks met 4 procent. In het jaar 2000 zal het verkeer in Zeeland 70 tot 80 procent drukker kunnen zijn, hetgeen in de periode 1985-2000 een jaarlijkse groei van 1,5 pro cent inhoudt. Dit is een van de conclusies in de nota „Vervoersontwikke- ling benoorden en bezuiden de Westerschelde". Deze nota wordt besproken tijdens de vergadering op maandag 2 fe bruari om 16.30 uur van de vaste commissie van advies en bijstand voor de waterstaat van het Zeeuws provinciaal bestuur, welke commissie voor het eerst in haar bestaan in het openbaar bijeenkomt. De nota vervoersontwikke- ling poogt aan te geven welke ontwikkelingen er de laatste jaren zijn opgetreden in het verkeer op de Zeeuwse wegen. Daarbij worden enkele speci fieke wegverbindingen afzon derlijk beschouwd. Vanaf 1970 is het verkeer op de planwegen in Zeeland vol gens de nota met ongeveer 4,5 procent per jaar toegenomen. Daarbij vertoonde het verkeer op de secundaire wegen een grotere groei dan het verkeer op de rijkswegen. Energiecrisis Als gevolg van de energiecri sis is het verkeer in Zeeland in de periode oktober 1973 - ok tober 1974 nauwelijks toege nomen. Maar vanaf dat punt groeide de verkeersdrukte weer behoorlijk: omgerekend met tien procent op jaarbasis. Het verkeer over de Wester schelde is de laatste jaren ge stagneerd als gevolg van di verse iactoren. De nota noemt als factoren de energiecrisis, de werkloosheid en de open stelling van de E-10 van Breda naar Antwerpen. De nota zegt echter te verwachten, dat deze stagnatie voorbij is. Daarop wijzen duidelijk de vervoers cijfers over de maanden okto ber 1974 - april 1975. Oeververbinding De nota verwacht verder, dat de verkeersintensiteit over de Westerschelde in 1980 zon der vaste oeververbinding 9350 motorvoertuigen per et maal zal bedragen. Met een vaste oeververbinding zal dat 11.750 motorvoertuigen per etmaal kunnen zijn, waarvan er ruim 9500 gebruik maken van de vaste oeververbinding. In het jaar 2000 zullen er naar schatting van de nota 11.500 motorvoertuigen rijden over een vaste oeververbinding. Zeelandbrug De voorspellingen ten aan zien van het verkeer over de Zeelandbrug, Zeeuwse Brüg- maatschappij behoeven vol gens de nota slechts een ge ringe aanpassing. Voorspeld wordt nu, dat het verkeer over de Zeelandbrug in 1985 1,5 procent lager zal zijn dan in 1973 werd aangenomen en in 2000 8 procent lager. In 1985 zullen over de Zeelandbrug gemiddeld 6425 motorvoertui gen per etmaal rijden, voor zo ver nu te overzien valt. Zou er echter in 1985 een dam liggen in de Oosterschelde met daarop een autosnelweg, dan zullen er over de Zeelandbrug in 1985 gemiddeld 3270 mo torvoertuigen per etmaal rij den. (Van onze correspondent) AAKDENBURG - Op de Herendreef te Aardenburg is zondagavond de Belg R. de W. uit Eeklo met zijn persone nauto tijdens een sneeuwbui geslipt en tegen een boom te rechtgekomen. De botsing was zo geweldig, dat de aulo in twee stukken brak. De w. werd naar het ziekenhuis te Eeklo in België vervoerd met kneuzingen en vermoedelijk een hersenschudding. Biljarten - De Steense Biljart club heeft met 209 tegen 123 caramboles gewonnen van de Plattelandsjongeren-zuid uit Axel. De wedstrijd werd gea speeld in café Den Ouden Arend. bergen op zoom Roxy, 20.00 uur: Once upon a time in the west. Luxor, 20.00 uur: Woodstock a.l. Markiezenhof, twee ten toonstellingen sieraden en schering en inslag (t.m. 15 febr.). Be Stoelemat, Westersingel 1 ooruitzichten voor dinsdag I on woensdag, opgesteld door I "et knmi op zondag 18 uur: Vrij koud met in de nacht en ochtend lichte vorst. Later 'eer toenemende kans op sneeuwbuien. Weersvooruitzichten in cij- 'tts gemiddeld over nederland. Voor dinsdag: aantal uren ron: 1 tot 4. min. temp.: om- nl6! ~2 gcnden. Max. temp.: ''reeks 3 graden. Kans op tto Periode van min- ns 12 uur: 90 procent. Kans proce" ®6^ee' dr00§ etmaal: 70 7nV°or woensdag: aantal uren sb-1 i? min' temp.: om- s -2 graden, max. temp.: een üeeks 2 graden. Kans op st "roge periode van min- onüf 12 uur; V procent. Kans pro ®e^ee' droog etmaal: 40 dinsdag 27 januari wei?n,fP Zoonu 12.26, Hans- Vii., "-43, Terneuzen 11.14, 'ssingen 10.45-23.31, We- "leldmge 12.20. 20, Europese Ruimtevaartten toonstelling. Geopend ma. t.m. vrijd. 10.00-22.00 uur, zat. 10.00-18.00 uur, zond. 14.00- 18.00 uur (t.m. 1 febr.). GOES Grand, 20.00 uur: The French connection 14 jr. Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, kerstexpositie „Nuances" tekeningen van F. Minnaar, J. Th. Wonderghem en C. Kraak (tot 31 jan.). HULST De Koning van Engeland, 15.30 uur: „Blue Movie" 18 j. 19.30 uur: „De Tien Geboden" a.l. 20.00 uur: „De Peetvader 2" 18 j. W. Blommaert, 15.00 uur: Schieting. Stadhuis, Mens in beeld, schilderijen. Geopend werk dagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur (t.m. 31 jan.). MIDDELBURG City, 20.00 uur: The street- fighter. Vleeshal, expositie van gra fiek, posters uit Polen t.m. 15 febr. OOSTBURG Ledel Theater, 20.00 uur: „Deens sleutelgat" 18 j. TERNEUZEN Luxor, 20.00 uur: „Dokter Pulder zaait papavers" 14 j. Stadhuis, In Godsnaam, fo to's. Geopend werkdagen van 8.15-17.15 uur, zaterdag 14.00-16.00 uur (t.m. 11 febr.). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: 't Gaat pas goed als een Tiroler 't doet 18 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: Oom Wanja. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Vanavond (maan dag 26 januari) gaat er in het ontmoetingscentrum De Veste te Goes een cursus dramati sche expressie van start. Deze cursus begint om 20.00 uur. De cursus wordt gegeven in samenwerking met het Zeeuwse Centrum voor Ama teurtoneel en omvat creatief spel, toneelimprovisaties, mime en beweging in spel vorm. Spelbegeleider is de heer Marijn de Grip en de kosten per avond zijn twee gulden. (Van onze correspondent) GOES - Onder overweldi gende belangstelling van tweehonderd zowel jonge als oude gasten is zaterdag de Youth for Christ-koffiebar aan de Beestenmarkt geopend. In het avondprogramma zong John de Jong, een Engelse folkzanger, die boeide door zijn gave stem en knappe gi taarspel. Kees Kloet, voorzitter van Youth for Christ Goes, dankte de velen die voor de hulp deze koffiebar mogelijk hebben gemaakt. Arnold van Heusden, voorzitter van Youth for Christ Nederland, verrichte de ope ning van de koffiebar door het „onthullen" van een koffie- kraan. De koffiebar zal vanaf zaterdag 31 december iedere laatste zaterdag van de maand open zijn voor jongen mensen tussen de 15 en de 25 jaar. De toegang is vrij en er is verdei geen lidmaatschap vereist. Za terdag zal Victor van Heusden, een broer van Arnold, komen spreken. De bar is dan geopend vanaf 20 uur. Het trio Marie-Jeanne, Marina en Bernadetta met „Ftad van carnaval" op de wijs van Moe er ligt een lijster in de la". „Later bleek het hiermee 1700 punten te hebben behaald en als zevende te eindigen. (Van onze correspondent) CLINGE - Met de wijze Viva Espana is het carnavalslied voor het dorp Clinge nauw verbonden, hetwelk door de jury beslist werd op het song festival in de Troubadour op zaterdagavond. De componis ten en zangers van dit carna valslied waren Ronald van Campenhout en Peter van den Berghen. Zij ontvingen van prins Kriek H een onderschei ding. In de fraai versierde zaal van de Troubadour hield de soos Andromeda met de bekende presentators Roger en Anne- lies, bijgestaan door de in- structrice Christian Mariman, het songfestival 1976, dat een buitengewoon succes is ge worden. Een stampvolle zaal met alle bewoners van het dorp en velen vanuit het omliggende waren de belangstellenden. De Stichting De Kriekeputters verleende eveneens haar me dewerking. De raad van elf met prins Kriek II vormden de jury. Zij beloonden de deelnemers met punten voor tekst en me lodie. In totaal waren dertien liedjes gezongen, waarbij zes solisten, vijf duo's en twee trio's. Van deze dertien zouden er drie in de finale komen. Ronald van Campenhout met Peter van de Berghen hebben de strijd tenslotte gewonnen. Hun liedje kreeg van de jury 2001 punten. De titel van het win nende lied is „Van veur en van achter". Massaal werd het refrein:„In Clinge viert men carnaval, van veur en van achter, we drinken ons eigen uit de sleur, van veur en van achter, en dansen en maken heel wat speur, van achter en van veur. Alle deelnemers kregen een prijs, geschonken door de mid denstand van Clinge. Ook de kinderen in de zaal werden niet vergeten en kregen van de organisators een surprise. De honderden aanwezigen wisten samen met het orkest The Sun rise, de sfeer erin te houden. De volgorde van de deelne mers was: 1. Ronald van Cam penhout en Peter van den Be rghen 2001 punten, 2. R. de Vos 1937 punten, 3. Georgette de Keyzer 1877 punten, 4. Peter Stevens en Nicole Vermeulen 1864 punten, 5. Christel Goos- sens en Nicole Smet 1710 pun ten, 7. M. J. van den Bergen-M. Lambrechts-B. WUlaert 1700 punten, 8. L. Dobbelaer en R. v.d. Vijver 1676 punten, 9. M. Verschueren en Chr. Blom maert 1614 punten, 10. Zusjes en broer Ivens 1590 punten, 11. A. Schoenmakers 1536 punten, 12. R. de Silva 1484 punten, 13. P. Bracke 1001 punten. (Van een onzer verslagge vers) GOES - Als het Italiaanse pe trochemische bedrijf Monte dison zich metterdaad gaat vestigen in het Sloegebied, dan mag daar ook geen basi sindustrie meer bijkomen. Na Montedison is er in het Sloegebied alleen nog maar plaats voor milieuvriende lijke industrie. Op dit punt bestond er giste ren eenstemmigheid in de reakties en commentaren op hetgeen het havenschap Vlis- singen vorige week bekend maakte over de eventuele komst van Montedison. Drs. H. Eversdijk, voorzitter van de C.D.A.-frakties in de Zeeuwse staten, zei persoon lijk zeer pertinent te zijn in zijn standpunt, dat Monte dison de laatste vestiging van basisindustrie is in het Sloe, En Sloe 2 bestond voor hem niet meer. De gegevens, die bekend ge maakt waren, maakten op de heer Eversdijk een betrouw bare indruk. „Q kan nog niet zeggen: Montedison is van harte welkom, maar op grond van de beschikbare gegevens kan ik Montedison ook niet afwijzen, aldus de heer Ever sdijk. PPR-fraktievoorzitter in de Zeeuwse staten C. van Wa terschoot stond niet te jui chen over de eventuele komst van het Italiaanse bedrijf. Dat de meest vervuilende elementen van de vestiging het verst van de woonkernen af kwamen te staan, vond hij zeer betrekkelijk gezien de feitelijke afstand. Voor hem bleef ook staan, dat de Zeeuwse arbeidsmarkt deze vestiging niet kan opvangen. Ernstige twijfel bleef de heer Van Waterschoot houden of Montedison inderdaad de laatste vestiging zal zijn. „Je kunt niet praten over afron ding van een industriegebied met een investering van een dergelijke omvang. Afronden doe je met kleinere vestigin gen. Onze arbeidsmarkt kan de zaak niet opvangen. Er moeten dus veel mensen van buiten Zeeland worden aan getrokken, ook in de bouw periode. Daarvoor moet dan na de bouw van Montedison ook weer wei k zi jn. Zo bl ij f je dus in een cirkel ronddraai en", aldus de heer Van Wa terschoot. PvdA-fraktievoorzitler in de staten W. Don is van oordeel, dat de komst van Montedison allereerst beoordeeld moeten worden op zijn regionale be tekenis en noodzaak. Dat deze vestiging nationaal eco nomisch gezien meer voor- dan nadelen heeft, acht hij niet relevant. De heer Don heeft verder het rapport ge mist van de Zeeuwse onder zoekers, die in Italië geweest zijn. Een wezelijk tekort acht de heer Don, dat het haven schap in zijn gevoerde ge sprekken met geen woord ge rept heeft over sociale vesti gingsvoorwaarden. Over de draagkracht van de Zeeuwse arbeidsmarkt is de heer Don evenzeer pessimistisch. Alles bijeengenomen heeft Zee land volgens de heer Don geen enkele behoefte op dit moment aan de komst van Montedison. Tenslotte een reaktie van N.V.V.-districtbestuurder W. Pel. Ook hij heeft grote twij fels over de vraag of er op de Zeeuwse arbeidsmarkt genoeg mensen te vinden zijn die bij Montedison kunnen en willen werken. Grote twij fels evenzeer of er veel onge schoolden terecht zullen kunnen. „Dat Motedison de kennis en de kunde heeft om aan Nederlandse voorwaar den te voldoen, hebben we nooit betwijfeld. Maar we twijfelen ook nu nog aan hun bereidheid. Er zijn geen ga ranties ingebouwd, dat Mon tedison in Nederland anders te werk zal gaan ten aanzien van bijvoorbeeld arbeids voorwaarden en arbeidsom standigheden dan in Italië", aldus de heer Pel. Wat betreft de vraag of Montedison de laatste basisindustrie moet zijn in het Sloe, zegt de heer Pel: „Sloe 2 moet niet alleen in de ijskast gestopt worden, het moet van de kaart wor den geveegd". (Van een onzer erslaggevers) HEINKENSZAND - Buge- meester en wethouders van de gemeente Borsele geven de gemeenteraad het advies om een principebesluit ter realise ring van een overdekt instruc tiezwembad in de gemeente negatief te doen uitvallen. De Stichting Dorpswelzijn Ove zande had eind vorig jaar de gemeenteraad verzocht een principebesluit te nemen over de houw van een overdekt in- stractiezwembad in de ge meente Borsele. De gemeenteraad behandelt deze zaak tijdens de raadsver gadering van dinsdag 3 fe bruari om 19.00 uur in het ge- meenthuis te Heinkenszand. De Stichting Dorpswelzijn Ovezande is van mening, dat er in het centrum van de ge meente een overdekt zwembad gebouwd moet worden. De stichting tekende daarbij aan, dat Ovezande in het centrum van de gemeente is gelegen. De stichting vermeldde verder, dat Ovezande minstens 13 km af ligt van het overdekte in- structiebad in Goes. De stich ting zei de gemeenteraad toe alles te zullen doen voor een voorziening waarvan de gehele gemeente baat zou hebben. Volgens burgemeester en we thouders komt het standpunt van de Stichting Dorpswelzijn Ovezande vrij vertaald neer op het volgende: Ovezande moet een overdekt zwembad krij gen. Hiervoor wil de stichting werken mits de gemeente be taalt. B. en w. geven toe, dat Ove zande ligt in de buurt van het geografische centrum van de gemeente. Maar dat is volgens het college bepaald niet de enige factor die een rol zou spe len bij de afweging voor de plaats van een overdekt zwembad. Nog afgezien van de vraag of een overdekt zwem bad voor Borsele principieel een haalbare kaart is, zeggen B. en W. niet in te zien dat Ove zande de meest geschikte ves tigingsplaats is. Het college deelt de raad mee nog lang niet toe te zijn aan de beantwoording van de vraag waar in de gemeente een over dekt zwembad zou moeten komen. Vooralsnog is het col lege namelijk van oordeel, dat niet mogelijk is een dergelijk zwembad in de gemeente van de grond te krijgen. De stich- tingskosten en de exploitatie kosten zijn voor de gemeente gewoon te hoog. Bovendien is er weinig kans op subsidie, zo dat de gemeente alle kosten zelf zou dienen te betalen. Het college heeft een bere kening gemaakt van de jaar lijkse lasten van een overdekt instructiezwembad. Dat zou de gemeente tenminste drie tot drieëneenhalf ton per jaar kos ten. Het college wil dan ook he lemaal geen voorstel doen aan de raad. Maar omdat de Stich ting Dorpswelzijn Ovezande nu om een principe-uitspraak gevraagd heeft, stellen B. en W. de raad voor: zeg nee. EEN VVD-werkgroep meent dat op langere termijn een gro ter deel an de krijgsmacht moet bestaan uit vrijwilligers. Het instituut van de dienst plicht zou dan „sluimerend" kunnen blijen bestaan. Deze visie werd zaterdag ontwik keld op het liberale deelcon- gres over buitenlandsen defen- Leden van het gilde St.-Andries te Wemeldinge beproeven de nieuwe schietbaan achter hotel Smits. )van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE - Onder overweldigende belangstelling hotel Smits puilde uit van de schutters en hun aanhang - heeft het boogschuttersgilde St.-Andries in Wemeldinge zijn her-oprichting gevierd. Het uit 1863 stammende gilde viel kort na de eeuwwis seling uiteen, tegelijk met het omverwaaien van de staande wip. Enkele weken geleden namen de heer Jaap Priem en enkele Wemeldingenaars het initiatief om St.-Andries weer nieuw leven in te blazen. Dat plan sloeg zó in, dat zich al spoedig een kleine vijftig leden aanmeldden, waaronder zeven dames. Achter hotel Smits aan de Wilhelminastraat werd een schietbaan met liggende wip ingericht en vrijdaguvond was het zover. Burgemeester Van Suijlekom klom op een stoel in het stampvolle café en ver klaarde dat het gemeentebes tuur trots was weer een schut tersgilde in de gemeente rijk te zijn. Hij complimenteerde het bestuur met de wederopstan ding van het schuttersgilde en wenste de leden vele uren van plezierige ontspanning toe. Samen met voorzitter Priem onthulde de burgemeester ver volgens hét aloude gildevaan- del van St.-Andries. Namens het bestuur van de Neder landse Bond van Wipschutters verwelkomde de heer M. J. Al- lemekinders St.-Andries als het 21ste lid van de bond. Er zijn in Nederland maar weinig schuttersverenigingen die zo veel leden als St.-Andries- Wemeldige tellen en géén an der bezit zo'n oud vaandel als het Wemeldingse gilde, zei de heer Allemekinders. Nadat burgemeester Van Suijlekom als eerste een pijl op de lig gende wip had afgeschoten, verdrongen de schutters zich om de nieuwe baan te beproe ven. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE - Gisteravond om 21.00 uur stapte de 29- jarige Gerard Roegiers in Phi lippine van de home-trainer, die stond opgesteld in calé Ma rine!, Toen hij weer op de be gane grond was kon hij zich houder van een wereldrecord noemen. In precies 60 uur n.l. legde hij de grote afstand van 2930 km. af, een mime verbe tering van het vorig jaar door de Belg M. Boelens in Barsse- velde gevestigde record van 2182 km. De verrichtingen van Gerard Roegiers werd behalve door veel belangstellende en de oud-wereldrecordhouder Boe lens nauwgezet gevolgd door de Terneuzense deurwaarder A. van Damme, die nauwkeu rig de afgelegde afstand vast stelde. Gerard Roegiers be reikte een gemiddelde snelheid van 48,75 km. per uur. Eigen lijk nog meer, want per uur stapte hij tien minuten van de fiets. Gaat men uit van het werkelijk aantal gereden uren, 50, dan ligt de gemiddelde snelheid op ruim 58 km. per uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Na een langdurige ziekte is zondag op 54-jarige leeftijd in Hulst overleden drs E. L. L. Lockefeer. De heei Lockefeer was in leven direc teur en commissaris van de Mi- lock Textielfabriek in Hulst. Gedurende tal van jaren wa: hij tevens penningmeester vat het bestuur van de Stichting St.-Luidina. De heer Loc kefeer was ongehuwd. De te raardebestelling zal woensdag plaatsvinden op de r.-k begraafplaats in Hulst

de Stem | 1976 | | pagina 3