3SS> lip weg naar let derde miljoen PZEM, en PLEM zien af van fusie Geen straf, als wapens snel worden ingeleverd VERMEULEN „Zeeuwse geduld is op" Kouder winter weer Caissondam in Oosterschelde (te duurvan de haan Vrouw aan stuurknuppel Nederland kijkt te diep in het glaasje komst Montedison naar Zeeland DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND andaag in Autorijles duurder f' DE STEM DAMT geprijsd DUN I voor het nieuw jaar! investering van één miljard Werk voor 700 a 800 man Adviesgroep: geen bezwaar tegen Insant I zalm 1st 50 lEUREN-T.V. ereen leest krant ijd en overal. pi? |§i| ^dereen leest e krant Itijd en overal. Zaterdag 24 januari 1976 116e jaargang - no. 17854 EDITIE VOOR ZEELAND waarin opgenomen DE VRIJE ZEEUW I ONDERZOEK VERGT MEER TIJD Waai'schuwiqgsstation op Noordzee kan in maait klaar zijn HUISARTSEN BEZORGD: Zware druk Beroep Van Agt op Zuidmolukkers: Bezwaren Ordediensten Speciale prijzen en 10% KORTING 130 hectare Februari 9 18 |l. 01158-2025 i jan. koep Ihnltzel Iten en nelba fe fijn henu's 1>6 cm 2000,- 78,- per maand (36 x p.l.) s zonaags open 114.00-18.00 uur |as van gent intsestraat 4 01158-1938 1 I I E^nZ°?nZeS°c^V,aanderen fc dat. uvww directeur, dr w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze redactie binnen land) den haag middelburg - Minister president drs. J.M. Den Uyl blijft zeer optimistisch over het afsluiten van de Ooster schelde met een doorlaatbare dam, ondanks de tegenvaller, die minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) hem en het kabinet gisteren pre senteerde, namelijk het niet iaten doorgaan van de cais- sondam. Maandag aan staande zal de vaste kamer commissie van Verkeer bij- eenkomen om aan minister Westerterp een groot aantal kritische vragen te stellen over zijn rapportage. Dat in het kabinetsbeleid er wat de Oosterscheldedam betreft niet geloofwaardiger op is geworden bleek ook wel uit de reactie van de hoofdingenieur-directeur van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat, ir. W. de Beijl, die duidelijk te kennen gaf dat het Zeeuwse geduld nu wel op is. Een pijlerdam zal een erg gecompliceerde bouwwerk worden, zodat ir. De Beijl vreest dat 1985 als sluitdatum van het Delta plan niet gehaald zal worden. Hij daagde minister Wester terp uit naar Zeeland te ko men om het de Zeeuwen al lemaal zelf eens te komen uit leggen. Minister Westerterp zei daarop daartoe best bereid te zijn en hij gaf de verzekering dat het kabinet, als de laatste bedenktermijn voor Rijks waterstaat over drie maan den verstreken is, „geen en kel uitstel of vertraging zal gedogen". .««rfwwc* (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT - Zal deze tweede helft van de winter dan toch nog een periode met belangrijk kouder winterweer brengen? De komende dagen lijkt het daar wel op, want met de noordelijke winden, afkomstig uit het poolgebied stroomt ge leidelijk koudere lucht binnen. Dit zowel aan de grond als ook in de hogere luchtlagen zodat de aangevoerde buien geleide lijk van hagel en sneeuw ver gezeld gaan. 's Nachts kan al wat lichte vorst gaan voorko men. In Zweden en Noorwegen is het erg koud en tot in Dene marken wordt matige vorst gemeld. Voorlopig echter blijft de luchtstroom nog noordelijk maar begin volgende week kan een kleine windruiming naar noord-oost ons in een nog wat koudere luchtstroom brengen. Aan de periode van opvallend warm winterweer met dage lijks temperaturen van 7 tot 10 graden is wel duidelijk een einde gekomen. De sneeuw buien zijn zwel zeer welkom in de wintersportcentra waar nu eindelijk ook in het Duitse be rgland sneeuw van enige bete kenis ligt. Piilerdam nieuwe kans We zijn stevig op weg naar de drie miljoen gulden voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Geweldig. Dankzij het trouwe puzzellegioen is na zestien ronden het enorme bedrag bereikt van f 2.589.166,04. De extra-prijzenpot kon weer worden aangevuld met f 3.462,28, zodat het totaal is: f 24.362,28. Wan neer notaris J.H. Birkhoff nu het sein zou geven dat die pot mag worden uitgekeerd, dan zouden 24 puz zelaars worden verrast met 1000 gulden. Zelfoverwinning is de mooiste zege: dat was de oplossing van puzzel 16. De namen van de prijswin naars op pagina 3, nieuwe puzzel in Vrijuit. - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Rijkswaterstaat krijgt nog maximaal ruim drie maanden de tijd om aan te tonen, dat de Ooster schelde toch niet helemaal hoeft te worden afgesloten. melden dat de caissondam te duur wordt Over de kosten schrijft de bewindsman dat deze dam zeker drie miljard gulden zou vergen. Oorspron kelijk raamde Rijkswaterstaat de kosten op twee miljard gul den. Op grond van inmiddels opgetreden kostenstijgingen zou de dam maximaal 2,6 mil jard gulden mogen gaan kos ten, Met de nu geraamdedrie miljard zit men dus zo'n vier honderd miljoen boven de uit erste grens. Het kabinet gaf daarvoor gisteren hei groene licht aan minister Westerterp. nadat deze eerder het kabinet en de Tweede Kamer had moeten buiig Maximumtemperatuur vier graden. STAD EN STREEK Geestelijk gehandicapten kregen dagverblijf in Ter neuzen Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Optimistische Kissinger in Brussel Pagina 9 Roken blijft fataal ook als je niet over je longen klaagt Pagina 11 Zorgzame robot voor de moderne koe Pagina 13 radio en televisie Rudi gaat vanavond de Vara redden Pagina 15 SPORT Biljarter Tïny Wijnen terug in Europese titelstrijd Pagina 25 Storholl favoriet voor schaatstitel Pagina 27 Judoclub Hontenisse kerngezond Pagina 26 VRIJ-UIT Hollandse steden beconcurreerden elkaar om Vlamingen te lokken Jan van Loon zegent de dag dat hij marktkoopman werd peilingen Strijd om Witte Huis begonnen kunst en cultuur De volksdans bloeit weer op piekerpoker merijntje Zeeuwen gat-verdammen. Rijkswaterstaat werkt nu aan een dam op zogenaamde pijlers in plaats van caissons. Over de kosten van dit nieuwe alternatief kan minister Wes terterp nog geen enkele mede deling doen, al spreekt hij in een tussentijds rapport aan de tweede kamer wel de vrees uit, dat de tijd voor een onderzoek daarnaar wel erg kort is. Enkele andere belangrijke beslissingen, die de bewinds man de Tweede Kamer mee deelt en waaraan het kabinet gisteren zijn goedkeuring gaf: - De zogenaamde pijlerdam heeft een duidelijk voordeel op de caissondam. Nadelen zijn echter het installeren van de pijlers en de studieduur naar de technische uitvoerbaarheid ervan. -Tot nu toe is minstens 50 mil joen gulden uitgegeven aan studies over alternatieve op lossingen. - Het gedeeltelijk verhogen van zwakke dijken langs de Oosterschelde stuit op een aan tal moeilijkheden. - De regering heeft voor wat de compartimentering van de Oosterschelde betreft nu defi nitief gekozen voor het model C-3 aanleg van een oesterdam, een Philipsdam en het verbre den van het bestaande Kanaal door Zuid-Beveland. Het nieuwe systeem in het waarschuwingsdistrict Schel- degebied heeft tijdens de re cente stormen goed gefunctio neerd. (Zie ook pag. stad en streek) (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het waar schuwingsstation voor stor men op het olieplatform van Pennzoil op de Noordzee zal waarschijnlijk al in maart he lemaal klaar zijn. Er zijn al een aantal opnemers geïnstalleerd, zo deelt minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Kamer mee. In het afgelopen najaar heeft de stormvloedwaarschu wingsdienst in het district Scheldegebied (de zoge naamde SVSD) enkele malen foed gefunctioneerd. Geble- en is dat het nieuwe systeem goed functioneert. Slechts in een geval ontwikkelde de si tuatie zich in de sector Schelde ernstiger dan aanvankelijk werd voorzien. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - In Nederland is wat het alcoholgebruik be treft weer het hoge peil be reikt van omstreeks 1900. Er dreigt weer een volksziekte te ontstaan als die zich al niet ontwikkeld heeft. Dat staat in de jongste editie van „Huisarts en wetenschap", Het maandblad van het Ne derlands Huisartsengenoot schap (NHG), dat dit keer geheel aan alcoholge- en misbruik gewijd is omdat steeds meer huisartsen met alcoholproblemen te maken krijgen. Volgens een uit negen huisartsen bestaande studie groep van het NHG, zijn er in Nederland volgens voorlo pige schattingen 96.000 mannen en 24.000 vrouwen zo aan alcohol verslaafd, dat ze zich maatschappelijk niet kunnen handhaven. Daar naast zijn er naar schatting 560.000 mannen en 140.000 vrouwen die zoveel drinken dat hun gezondheid ernstig wordt geschaad en dat ze met hun omgeving in disharmo nie raken. Statistieken over verkeersongevallen, bedrijf songevallen en arbeidsver zuim tengevolge van alco holgebruik geven steeds ho gere cijfers te zien. Onder „normaal drinken" wordt volgens de groep op het ogenblik in Nederland verstaan: zeven of minder glazen alcoholhoudende drank per week met als toe laatbare grens twintig glazen per week. Elk standdaar- dglas van bijna elke alcohol houdende drank bevat onge veer 10 gram pure alcohol. Rond 1950 werd in Neder land nog geen liter pure alco hol per inwoner gebruikt, in 1970 was dat al 5 liter en in 1974 was het gebruik verder gestegen tot 7,5 liter. De studiegroep heeft bere kend, dat er per gemiddelde huisartsenpraktijk van 2700 zielen 170 mensen zijn met ernstige alcoholmoeilijkhe den. Volgens de groep zal de huisarts door het toenemend gebruik van alcohol (een ge volg van allerlei stressfacto ren in onze prestatiemaat schappij), steeds vaker met de gevolgen van alcoholmis bruik te maken krijgen. Het probleem van alco holmisbruik in de praktijk is volgens de groep zeer waar schijnlijk veel groter dan de huisarts vermoedt. Binnenkort zit Marian Ver- kuik aan de stuurknuppel van een passagiersvliegtuig. Zij is de eerste vrouwelijke ver keersvlieger in Nederland.. DEN HAAG - De autorij scholen hebben van de minis ters van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat toestemming gekregen om hun tarieven met 1,30 per lesuur te verhogen. De verhoging, mag met ingang van zaterdag 24 januari worden doorge voerd, mits daardoor de le- sprijs voor zowel auto's ais mo toren niet uitstijgt boven een bedrag van 27,30. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - De voorge nomen fusie van de zuidelijke elektriciteitsmaatschappijen PZEM, PNEM en PLEM is van de baan. Gisteren hebben de raad van bestuur van de PZEM en de raden van commissaris sen van de PNEM en de PLEM besloten het overleg over de fu sie te staken. Directe aanleiding hiertoe is het besluit van de ministerraad om tijdens de huidige zittings- geriode van het kabinet geen eslissingen meer te nemen over de verdere ontwikkeling van kernenergie in Nederland. Het toenemend gebruik van kernenergie was de voornaam ste drijfsveer voor het plan tot samenvoeging van de drie elektriciteitsbedrijven. Langdurige onzekerheid over het wel of niet doorgaan van een fusie zou volgens de leiding van de drie maat schappijen zowel in zakelijk als sociaal opzicht een zware druk leggen op de bedrijven. In maart van het vorig jaar werd in principe tit fusie beslo ten. Bij het personeel van de bedrijven en in kringen van vakbonden en tegenstanders van kernenergie bestond een behoorlijke dosis scepsis over de fusieplannen. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Minister Van Agt (Justitie) heeft tijdens het gesprek dat hij en een aantal andere ministers een week ge leden hadden met de Zuidmo- lukse leiders, waaronder Ma- nusama, gedreigd strenger te zullen optreden tegen het ille gale wapenbezit onder Zuid- molukkers en tegen hun orde diensten. Wat dat laatste be treft heeft Manusama het ka binet zijn medewerking verze kerd, maar hij blijft wel met de regering van mening verschil len over wat para-militaire or ganisatie precies zijn. Minister Van Agt overweegt een pauze in het vervolginsbe- leid ten aanzien van illegaal wapenbezit bij Zuidmolukkers af te kondigen. In de praktijk betekent dat, dat elke Zuidmo- lukker die een wapen in het be zit heeft, dit straffeloos kan in leveren bij de politie. Doet hij dat niet binnen een bepaalde tijd, dan zal er streng worden opgetreden. De bewindsman heeft drin gend beroep op Manusama ge daan mee te werken bij het be strijden van het illegale wa penbezit. Aan zoekacties in Zuidmolukse woonwijken zoals die in het verleden meer malen zijn gehouden, kleven volgens Van Agt grote bezwa ren. Met name de verhouding tussen de Zuidmolukse ge meenschap en de Nederlahders wordt er niet beter door. Wan neer men echter aanwijzingen heeft dat grote hoeveelheden wapens ergens opgeslagen lig gen, dan zal de Nederlandse regering niet schromen daar hard tegen op te treden. Voor wat betreft de orde diensten van de Zuidmoluk kers heeft de bewindsman Ma nusama gezegd dat het geüni formeerd optreden en het oe fenen met wapens niet langer getoleerd kan worden. Ook het „bewaken" van leiders voor dergelijke ordediensten (met name Tamaela doet dat graag) is onaanvaardbaar. Ten aan zien van het functioneren van eigen ordediensten in de woonwijken zal de regering met de Zuidmolukse leiders gaan praten. Maar de para militaire organisaties moeten verdwijnen, dat is het uit gangspunt. Overigens blijft Manusama ontkennen dat zijn ordediensten para-militair zijn. Uit het verslag van het ge sprek tussen de Nederlandse en Zuidmolukse delegaties blijkt ook, dat de Nederlandse regering alle vijf eisen voor po litieke erkenning heeft afge wezen en dat er geen sprake van kan zijn, dat minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) geregeld overleg zou voe ren met vertegenwoordigers van de RMS. Dat zou volgens premier Den Uyl een bepaalde erkenning van de politieke as piraties kunnen inhouden en daartoe is de regering volstrekt niet bereid. (ADVERTENTIE) Vlsmarktstr. 19 Breda. Tel. 076-135230 (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - De> ad viesgroep, die het Havenschap Vlissingen heeft ingesteld om te bestuderen wat het voor Zeeland betekent als de chemie-gigant Mentedison zich in het Sloegebied gaat ves tigen, meent dat de komst van dit bedrijf naar Zeeland moet worden toegejuicht. Uit milieu- en veiligheidsoverwe gingen is het volgens de ad viesgroep verantwoord dat Montedison in het Sloegebied een enorm chemisch bedrijf gaat bouwen, waarvan alleen de eerste fase al één miljard gulden gaat kosten en werk voor 700 a 800 mensen in de komende vijf a zes jaar gaat op leveren. Wat Montedison in het Sloegebied mogelijk neerzet is volgens havenschapsvoorzit ter A Kaland vergelijkbaar met de vestiging van Dow Chemical in Terneuzen. Ofschoon het bestuur van het Havenschap Vlissingen het wereldconcern van Italiaanse origine al een definitieve of ferte heeft gedaan voor de ver koop van een terrein van 130 hectare en optie voor een ter rein van 80 hectaren, is het nog niet zeker of Montedison in derdaad naar Vlissingen komt Montedison kijkt niet alleen in Nederland maar ook in andere landen rond naar goede vesti gingsplaatsen voor de nieuwe fabriek. Daarbij is het volgens de heer Kaland wel zo dat de grond in het Sloegebied het bedrijf enkele tientallen mil joenen guldens meer kost dan in omringende landen. Boven dien ligt de premie, die het Ne derlandse Ministerie van Eco nomische Zaken het bedrijf bij vestiging kan geven, aan de krappe kant als men kijkt wat op dat vlak in andere landen mogelijk is. Vandaar dat' de heer Kaland gisteren tijdens een persconferentie in Middel burg meedeelde dat het niet is uitgesloten dat Montedison er gens anders naar toe gaat. Wel heeft het bedrijf in het verle den een lichte voorkeur ge toond voor het Sloegebied. Ondanks het feit dat het ha venschap Montedison een of ferte heeft gestuurd voor ver koop en het in optie gev^t van grond, is het niét zo dat het Havenschap daar nu aan ge bonden is. De offerte is gedaan op voorwaarde dat de raad van bestuur van het Havenschap met de transactie akkoord gaat. Voordat dit gebeurt wil het Havenschap de mening ho ren van de gemeenteraden van Vlissingen en Borsele en van Provinciale Staten. Verwacht wordt dat de onderhandelin gen tussen Montedison en net Ministerie van Economische Zaken in februari worden af gerond, dat het bedrijf moge lijk diezelfde maand nog een beslissing neemt en dat het ha venschap, dat dan inmiddels de meningen van Provinciale Staten en de twee gemeentera den weet, in maart een defini tieve beslissing over de grond- verkoop kan nemen. (Meer over Montedison op pagina 3). M ttr

de Stem | 1976 | | pagina 1