JAN RAB DE LAAN UIT Nieuwe abortuswet niet onder kabinet Cruyff en Neeskens ere-gasten Zeven jeugdbenden Breda opgerold in Ambtenaren krijgen 4%% meer VERWACHTING VAN VVD'ER GEURTSEN: Ei-gegijzelden op vakantie in Vervuiling van Schelde bij de grens is enorm Boersma wil onrust voorkomen kleintjes DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND FC Utrecht neemt harde maatregelen IE STEM Buck Owens komt niet naar Breda Stormvloed was weer PROF. HEYNDRICKX: f («^u# Vrijdag 23 januari 1976 116e jaargang - no. 17853 EDITIE VOOR ZEELAND waarin opgenomen DE VRIJE ZEEUW Vragen andaag in Achtentwintig jongens gepakt Gemakkelijk Water sparen met onnodige spoelbeurten wat lager AL 2000 KAARTEN VERKOCHT Bayer voor de rechter gesleept Zuid-Afrika zou troepen uit Angola willen terugtrekken VOLGENDE WEEK NIEUW GESPREK OVER UITVOERING LOONSTOP 26 I „neruü**>rd met ee"_0 |C ZMU*»0^ ^T^n-ïuiv» uiwc w3 ja« n weten, dat .y^janöwvetC *w S CONTINENTAL directeur, dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van een onzer verslaggevers) UTBECHT - „Meneer Rab, wilt U alstublieft weggaan" Met deze woorden kreeg Jan Rab gisterenmiddag in het sta dion Galgenwaard te horen, toen hij volgens zijn contract de training van de eredivisie club FC-Utrecht wilde gaan leiden, .gïnkele uren eerder had het bestuur van fc- Utrecht, onder leiding van voorzitter Kees Werkhoven, Jan Rab meegedeeld, dat hij op non-actief was gesteld Rab werd weggestuurd, omdat de leiding van FC-Utrecht niet meer geloofde, dat de club on der zijn leiding voor de eredi visie te behouden was. Rab aanvaarde deze beslissing niet. Hij omringde zich snel met een aantal juristen en kreeg uiteraard de steun van de vakbond van oefenmees- ters, want daar is hij zelf voor zitter van. Vervolgens meldde hij zich gistermiddag formeel voor de training. FC-Utrechts voorzitter Werkhoven: „We verwachtten dit. Bij het betre den van het stadion hebben wij hem uitdrukkelijk verzocht weg te gaan". FC Utrecht, na de onthutsende 4-1 nederlaag in eigen stadion tegen Go- Ahead Eagles hopeloos onder aan de ranglijst van de eredivi sie bungelend, nam gisteren krasse maatregelen. Zonder eerst de spelers te raadplegen werd trainer Jan Rab wegges tuurd en diens 25-jarige assis tent Han Berger benoemd tot verantwoordelijke technische man. Berger bezit het B-diploma. (vervolg op pag. 13) Rab Geurtsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De VVD-er mr. Geurtsen, samen met zijn fractiegenote mevrouw Verder Smit indiener van het libe- ralewetsontwerp tot wettelijke regeling van afbreking van zwangerschap, verwacht niet dat dit kabinet nog vóór zijn aftreden zal meewerken aan het definitief maken van een nieuwe wet. Mr. Geurtsen rekent ermee, dat mocht uit de beraadslagmgen in het parlement een van de drie ingediende wetsontwer pen een meerderheid verwer ven, het kabinet de zaak niet meer zal afhandelen. Dit om te voorkomen, dat de vice- premier en minister van Justi tie mr. Van Agt, in moeilijkhe den zou komen. „Het zou mij niet verbazén als een door het parlement en de Raad van State goedge keurd wetsontwerp ten tijde van de verkiezingen - als die normaal gehouden worden in mei 1977 - nog op het bord van minister Van Agt zou liggen. Het zou een slag in de lucht zijn om dan nog - terwijl het kabi net inclusief Van Agt dan toch op heengaan staat - met een interpellatie te komen en de verantwoordelijke bewinds man via een motie te dwingen tot staatsrechtelijke afhande ling van dat ontwerp. „Over igens vind ik het niet juist, dat de regering zou wachten. Wanneer het parlement in meerderheid een nieuwe wet telijke regeling voor afbreking van zwangerschap goedkeurt dan dient een regering niet te talmen en op zo kort mogelijke termijn een beslissing te ne men. Ik vind dat die beslissing dan positief behoort te zijn. Daarin ben ik het met kabi netsformateur Burger eens," BEWOLKT EN BUIÏG Adn de kust stormachtige wind, ruimend van west naar noodwest. Maximumtemperatuur zeven graden. stad en streek B. en W. van Terneuzen maken politiewerk van CVI-vuilstorting Pagina 5 binnen- en buitenland Liberalen vinden defensie veel te goedkoop Pagina 9 Gezondheidszorg soms niet zo duur als men dacht Pagina 11 radio en televisie Dylan en Emmylou duo van het jaar Pagina 15 sport Leen Pfrommer bewondert trainingsaanpak van de Noren Pagina 19 Turners van EMM in opmars Pagina 14 merijn Back Owens Mr. Geurtsen maakte zijn opmerkingen toen gisteren mevr. Veder en hij hun memo rie van Antwoord op de vele kritische vragen die vanuit de Kamer gesteld zijn op hun initiatief-wetsontwerp, publi ceerden. Volgens Geurtsen moet het mogelijk zijn, dat de Kamer in juni de drie voorlig gende wetsontwerpen - één van de PvdA-ers Lamberts en Roethof, één van mevr. Van Leeuwen (ARP) en mr. Van Schaik (KVP) en het liberale ontwerp - mondeling behan delt. Daarna moet de Eerste Kamer beslissen over het wet sontwerp, dat in de Tweede Kamer de meerderheid heeft verworven. Na goedkeuring door de Senaat moet de Raad van State zich erover buigen en advies uitbrengen. Pas dan komt het stadium, waarin de regering een beslissing moet nemen. Mr. Van Agt heeft nimmer onder stoelen of ban ken gestoken, dat hij niet be reid is zijn handtekening te zetten onder het PvdA- of het WD-ontwerp in de vorm waarin deze thans voorliggen. De voorlopige kansbereke ning wijst erop, dat noch het confessionele, noch het socia listische wetsontwerp een meerderheid zullen krijgen. De VVD-indieners menen dan ook dat hun ontwerp - al of niet gewijzigd - de meeste kans van overleven heeft. Mr. Geurtsen zei zich te kunnen voorstellen, dat tijdens de behandeling in de Tweede Kamer, hetzij door mevr. Veder en hemzelf, hetzij door kamervoorzitter Vonde ling - die tevens voorzitter is van de commissie die zich met de voorbereiding van de be handeling bezig houdt - ge vraagd zal worden om schor sing van de beraadslagingen. Mr. Geurtsen: „Als tijdens de discussies gaat blijken, dat er voor geen van de drie wet sontwerpen een meerderheid te halen is, dan vind ik het de plicht van de betrokkenen om de koppen bij elkaar te steken om te onderzoeken waarvoor dan wel een meerderheid te vinden is. Iedereen vindt de huidige situatie - een wet die niet meer toepasbaar is - on bevredigend, iedereen is voor een goede regeling. Het parle ment zou zijn plicht verzaken door niet in meerderheid aan een goede regeling - die mis schien niemand bevredigt maar waarmee de meerderheid wel vrede kan hebben - mee te werken. (vervolg op pag. 9) De eerste groep gegijzelden uit de trein bij Wijster is gisteren voor een vakantie drie weken naar Spanje vertrokken. Op de achterste rij, derde van rechts, de conducteur van de trein, de heer Brinters. (Van onze correspondent). BARCELONA - Als alles doorgaat zullen de Neder landse „Spanjaarden" Johan Cruyff en Johan Neeskens vanavond ere-gasten zijn op een groot festival in hotel Sin Nombre in de Spaanse plaats Cubella, waar gisteren de eer ste groep van (13) gijzelaars uit de trein bij Wijster met hun familieleden is neergestreken. De ex-gegijzelden zijn naar het zonnige Spanje gevlogen op uitnodiging van de Bond zonder Naam, die een eigen ho tel (Sin Nombre) heeft in Cu bella, waar bovendien alle me dische verzorging die eventu eel maar nodig mocht zijn, aanwezig is. Voor de aankomst van de ex- gegijzelden op het vliegveld van Barcelona bestond van de Spaanse pers en t.v. een enorme belangstelling. Tal- rijke foto- jounalisten visten de ex-gegijzelden uit de groep van honderd die het vliegtuig verliet. Directeur F. G. M. van Essen van de Bond zonder Naam ver klaarde dat de politieke pro blemen in Spanje ertoe hebben geleid dat niet alle (normale) vluchten werden volgeboekt. „Omdat we toch vlogen heb ben wij de ex-gijzelaars uitge nodigd om dit voorjaar drie weken met ons mee te gaan. De meesten hebben hierop posi tief gereageerd. Slechts enke len gaan niet mee om redenen die varieren van principiële bezwaren tot aanstaand moe derschap". Volgens de heer van Essen zijn de ex- gegijzelden in Spanje voor een echte vakantie. Een van de ex-gegijzelden beaamde dat: „Nadat de ka ping voorbij was, kreeg ik ont zettend veel reacties. Allemaal zeer begrijpelijk en aardig, maar je raakt er door uit je ge wone doen. Je wordt geleefd. Toen op een ochtend de tele foon niet ging, vond ik dat vreemd. Ik heb er behoefte aan om rustig met vakantie te gaan en daarna ontzettend hard te gaan werken". Zei de vrouw van een ex- gegijzelde nog: „Ik zit liever in de trein dan in zo'n vliegtuig". (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De Bredase politie heeft zeven groepen minderjari gen in de leeftijd van 13 tot 17 jaar ingerekend, die al 160 inbra ken, diefstallen, insluipingen en tasjesroven hebben bekend. Een 13-jarige jongen zou betrokken zijn geweest bij 53 zaken. De buit aan geld en goederen ligt rond de 100.000 gulden. jongens diverse keren betrapt, maar ze kwamen er dan af met een uitbrander van de directie zonder dat er aangifte werd gedaan. Er is maar weinig van terug gevonden. Tot nu toe zijn 28 arrestaties verricht, maar de verwachting is dat er nog meer zullen volgen en dat het aantal betekenissen nog zal toene men. Alle delicten zijn ge pleegd tussen begin oktober 1975 en half januari 1976. De politie was begin januari begonnen met een gerichte ac tie, omdat een sterke toename van de criminaliteit was ge constateerd, vooral in de wij ken Heuvelkwartier, Boei- meer, Ginneken en Breda- Noord. Die actie begon met een bundeling van alle bij de afde lingen recherche, kinderpoli tie, geüniformeerde dienst en wijkagenten bekende gegeven. Dit gekoppeld aan enkele bin nengekomen tips, had al snel resultaat. Uit het tot nu toe verrichte onderzoek is weer eens geble ken, dat het pubüek het inbre kers en dieven vaak erg ge makkelijk maakt. In bejaar dentehuizen b.v. werden de (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - In het Cen traal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is gisteren overeenstemming bereikt over de salarismaatregel per 1 ja nuari 1976. Gelet op de hoogte van de prijscompensatie die in het particuliere bedrijfsleven, met inachtneming van de loonstop, aan het begin van dit jaar wordt gegeven, stelt het kabi net voor, per 1 januari 1976 de bezoldiging van ambtenaren - in het kader van het trendbe- leid dus bij wijze van voor schot - te verhogen met 4 VI procent, met een minimum van 66 gulden per maand. Deze sa larismaatregel zal op de ge bruikelijke manier in de pensi oenen worden verwerkt. De centrales konden zich met dit voorstel verenigen, zo heeft het Ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren meegedeeld. ROTTERDAM/DELFT (ANP) - De meeste wasauto maten in Nederland schrijven in veel gevallen meer spoel beurten voor dan nodig is. Hierdoor is het watergebruik veel te hoog. Met dezelfde was- resultaten kan 90 liter water of 55 procent per wasbeurt wor den bespaard. Hetzelfde geldt voor het elektriciteitsgebruik. Ook de hoeveelheid wasmidde len, die in de machine wordt gedaan, is dikwijls te groot. Teleurgesteld over de weinig effectieve acties van vrouwen en consumentenorganisaties tegen de fabrikanten van wasmiddelen en wasmachines voor een doelmatiger en mi lieuvriendelijk product heeft 'de Rotterdamse handelaar in huishoudelijke apparatuur Gerard de Lange, op eigen kos ten TNO in Delft een onder zoek laten verrichten. Het in stituut heeft proeven genomen met elf wasautomaten, die het meest worden gebruikt. (Van onze redactie land) binnen- DEN HAAG - De normale stormvloed die in de nacht van woensdag op donderdag langs de kust trok was weer enkele decimters lager dan die van de vorige nacht. Alleen in de dis tricten Harlingen en Delfzijl was sprake van dijkbewaking. De beperkte bewaking bij Har lingen werd om drie uur opge heven, de uitgebreide bij Delf zijl om half vijf. De vloed heeft nergens tot zeer gespannen si tuaties geleid. Buck Owens BREDA - Het concert dat Buck Owens vanavond in het Bredase Turfschip zou geven, het enige concert van deze Amerikaanse country- and western-zanger in Neder land, gaat niet door. Owens is donderdag vanuit Engeland weer naar Amerika vertrok ken, omdat bleek dat hij veel minder publiek trok dan verwacht werd. Voor het concert in Breda waren in de voorverkoop evenwel al 2.000 kaartjes verkocht. Organisator Jan Hesseling uit Breda heeft met veel moeite voor vervanging kun nen zorgen. De Amerikaanse zangeres Melba Montgomery treedt nu op in plaats van Buck Owens. Het uitgebreide voorprogramma blijft ge handhaafd, toegevoegd is de Hobo String Band, die ook Melba Montgomery zal bege leiden. Ook de radio opnamen die de TROS onder leiding van Gerard de Vries zou maken, gaan gewoon door. Het nieuws bleek woens dagmorgen eigenlijk bij toe val, toen een medewerker van platenmaatschappij Bo- vema naar Londen belde om nog een en ander rond Owens' komst naar Neder land te regelen. Er werd toen gezegd dat Owens ziek was en naar huis ging. Organisa tor Jan Hesseling belde toen direct manager McFadden op, die zei over een uurtje meer te kunnen zeggen en in dat uurtje verdween hij naar Amerika. Vooral het optre den van Buck Owens in de Londense Albert Hall is een grote strop geweest, er kun nen zo'n 6.000 mensen in, maar er kwamen er maar 900. Na die grote financiële tegenvaller besloot Buck Owens meteen ook maar zijn concerten in Breda, Duits land, Italië en Zweden te la ten schieten. „Gangsterprak tijken zijn het", zei Hesseling gisteren, (vervolg op pag. 9) (Van een onzer verslaggevers) KALLO/HULST - „Er zijn daar meer vervuilers, maar Bayer is wel de ergste". De be kende Belgische toxicoloog prof. A. Heyndrickx uit Gent is resoluut in zijn uitspraak. Vol gens hem voldoet de chemische fabriek, die het Duitse aspi rientjesconcern Bayer op de linker Schelde-oever heeft weggezet op geen enkele ma nier aan de huidige Belgische lozingsnormen. De berichten over de miljoenen franken, die het bedrijf zou investeren voor de bouw van zuiveringsinstal laties, zijn fabeltjes, zo zegt hij. Niet alleen prof. Heyndrickx heeft bedenkingen tegen Bi- yer. Watermonsters, genomen door de zeevaartpolitie, nadat het bedrijf vorig jaar een ab normaal grote verontreiniging in de Schelde veroorzaakte, hebben nu zelfs de Belgische gerechtelijke autoriteiten in actie gebracht. Prof. Heynd rickx kreeg van onderzoeks rechter Brasseur de opdracht om nieuwe watermonsters te analyseren. Voor de rechtbank in Dendermonde loopt daar door momenteel een proces. Bayer moet zich verant woorden voor de lozing van onverantwoord grote hoeveel heden chemische afvalstoffen in het toch al vieze Scheldewa- ter. Op maandag 9 februari wordt de zaak voortgezet, na dat een technische discussie tussen professor Heyndrickx en de tegenexpert professor De Jager (voor Bayer) tot een schorsing leidde. Professor Heyndrickx neemt ondertussen geen blad voor de mond. Wat Bayer zuiverings installaties noemt, zijn volgens hem alleen maar bezinkings- putten, waarvan hij de doel matigheid ten zeerste betwij felt. (Vervolg op pag. Stad en Streek) JOHANNESBURG Zuid-Afrika staat op het punt zijn troepen terug te trekken uit Angola, waar de opmars van de MPLA met steun van Cubanen en Russen de Zuidaf- rikaanse troepen en hnn bond genoten in het nauw heeft ge bracht. Dit is donderdag vernomen uit goedingelichte kringen in Johannesburg. De aankondi ging van de terugtrekking wordt binnen enkele dagen verwacht. De Zuidafrikaanse regering zou haar positie in Angola onhoudbaar achten omdat onvoldoende steun is gekomen van de V.S. en andere westerse landen. In Zuid-Afrika is officieel nog niet gereageerd op de be wering van de MPLA dat zij belangrijke veroveringen, waaronder de strategische stad Cela, zou hebben gemaakt op de Unita en de Zuid- Afrikanen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) en de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid (werkge vers en werknemers) gaan vol gende week dinsdag opnieuw praten over de uitvoering van de loonmaatregel. Dat dit nieuwe gesprek zo snel komt, is volgens minister Boersma no dig om onrust te voorkomen. De loonmaatregel van de rege ring heeft namelijk voor be paalde groepen grote onbil lijkheden tot gevolg en daar moet zosnel mogelijk een eind aan worden gemaakt. Gisteren hebben de minister en de looncommissie afgespro ken dat beiden een lijst zullen opstellen met „gevallen" die mogelijk ontheffing kunnen krijgen van de loonbeperking. Donderdag worden beide lijs ten vergeleken en een stand punt bepaald. Het is volgens Boersma nu nog niet te zeggen of er een algemene richtlijn tot ontheffing kan worden uitge geven, zonder dat ineens alle lonen weer vrij zullen komen. Want het kabinet blijft op het standpunt staan dat pas in het voorjaar kan worden bekeken of er na 1 juli aanstaande nog wat in het vat zit voor de an dere loontrekkenden. T II I I l

de Stem | 1976 | | pagina 1