om CIA in Nederland Portugese politie schiet op betogers Gesprek in Moskou verloopt moeizaam Kamer maakt eind aan monopolie positie van Hiddenstandsbank Natuur te zacht voor akkerbouw Twee handen op een buik Wasserijen hangen vuile was van anderen buiten Dode door storm i omkoop schandaal in België aan het licht gekomen WEEKBLAD ONTHULT NAMEN BESTEM Booreiland op drift Ycor'n pruik Donderdag 22 januari 1976 116e jaargang - no. 17852 EDITIE VOOR ZEELAND waarin opgenomen DE VRIJE ZEEUW 1 HBMoeliier krimpt in; voor 00 man Socialisten Ongewenst Onschuldig Nederlanders in Spanje gepakt Gespannen Duitsland flesje 0,3 liter 'z666'n idee of toupet PELATTI-BREDA i DIRECTEUR. DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van een onzer verslagge vers) GOES - Het ziet er naar uit dat voor de tweede achte reenvolgende maal Neder land geen behoorlijke vorst periode zal kennen. Hoewel gerieflijk voor onder meer weggebruikers is het weg blijven van een vorstperiode - die dan meer moet zijn dan een paar keer nachtvorst - een schadepost voor de ak kerbouwers. Het betrekkelijk warme weer dat wij nu kennen werkt in de hand dat luizen- populaties en andere voor het gewas schadelijke insecten gemakkelijker overwinteren. Dit kan met name tot gevolg hebben dat de z.g. verge- lingsziekte, bij suikerbieten ook dit jaar weel zal toeslaan. Schadelijke insecten tasten voorts de opbrengst aan, dat is duidelijk. De boer kan schade op twee wijzen hebben. Zijn op brengst kan verminderen o hij zal meer bestrijdingsmid delen moeten kopen, wat na tuurlijk gezien de huidige prijzen, in zijn portemonnee te merken is. „Wij zouden een tijdje strenge vorst goed kunnen gebruiken", zo meende een landbouwer. „Door vorst wordt de structuur van de grond verbeterd wat op zich opbrengstverhogend is. Overigens is de structuur van de grond toch beter dan wij vorig jaar aan het eind van de „boerenwatersnood" hadden verwacht". RIJSWIJK - De Hollandsche Industrie voor Betonelemen ten b.v. (HBE), een dochter van de Hollandsche Beton Groep n.v. (HBG), gaat de produktie- capaciteit in haar fabriek in Utrecht aanpassen om verdere verliezen in te dammen. Ge volg: negentig mensen krijgen ontslag. De oorzaak van de moeilijkheden is, dat de ver mindering van de nieuwbouw en de grotere variatie van wo ningtypen tot een sterke daling hebben geleid van de vraag naar industrieel gefabriceerde beton, aldus HBG. half TOT ZWAAR bewolkt met REGEN- EN HAGELBUIEN Aan de kust stormachtige wind krimpend van west tot zuidwest. Maximumtemperatuur zes graden. STAD EN STREEK Geen jacht op tongvissers Pagina 3 Winkeliers op Philippine vrezen winkelcentrum Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Brainwave, een internationale detective-serie uit Nederlandse koker Pagina 11 binnen- en buitenland De Concorde in geregelde dienst Pagina 13 Nixon weer in opspraak Pagina 15 Wiesenthal ontmaskert Roemeense bisschop in Verenigde Staten Pagina 17 sport Frans Derks in conflict met scheidsrechterscommissie Pagina 18 Wielrenner Jos Schipper gaat in Zeeland wonen Pagina 19 Merijn Wat heet? Storm in een plas water (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Wel zeven attachés verbonden aan de ambassade in Den Haag van de Verenigde Staten van Noord-Amerika werken voor de Amerikaanse Inlichtin gendienst, de CIA. Zij wonen in huizen welke vaak het eigendom van de Verenigde Staten zijn en die toegerust zijn met uitgebreide antennesyste- ng weekblad Vrij Nederland, dat ook de namen van de betrok ken ambassadefunctionaris sen noemt, lokte gisteravond al een waarschuwende reactie uit van de Amerikaanse ambassa de, welke door het NOS- joumaal werd verbreid. Vol gens de Amerikaanse diploma tieke dienst in ons land leveren dergelijke onthullingen per soonlijk gevaar op voor de be trokkenen. Een dergelijke waarschu wing ging ook uit toen dezer dagen een aantal Franse kran ten melding maakte van am bassadepersoneel dat voor de CIA in Frankrijk en Italië werkt. Bij de Amerikaanse in- (Van onze redactie binnen land) LISSABON Bij een verbo den linkse demonstratie in het centrum van Lissabon heeft de politie gisteren het vuur ge opend en tenminste een beto ger gedood. Zeven demon stranten en een politieman werden gewond. Het incident gebeurde in een smalle straat, op het moment dat de betogers zich verzamelden. Volgens ooggetuigen werd de politie met stenen bekogeld. Hierop opende zij het vuur. De omgekomen man was 23 jaar en de gewonden zijn onge veer even oud. Tenminste vier van de gewonden werden door kogels getroffen. De betoging was door uiterst-linkse groe peringen georganiseerd om te ageren voor een 40-urige werkweek en arbeidersmacht in de bedrijven. De civiele gou verneur van Lissabon, een so cialist, had de betoging verbo den omdat er geen vergunning was aangevraagd. De Portugese militairen zijn gisteren bijeengekomen met leiders van de socialistische partij om een nieuwe verdeling van de macht tussen de strijd krachten en de burgers te be spreken. Het was de eerste van een reeks bijeenkomsten waarbij elk van de partijen van de Portugese regeringscoalitie haar ideeën ten aanzien van een herziening van de over eenkomstvan april 1975 zal la ten horen. In die overeenkomst gaven de politici de strijd krachten verstrekkende be voegdheden voor de komende drie tot vijf jaar. lichtingendienst heerst op dit punt enige paniek na de moord op een Amerikaanse diplomaat in Athene, die voor de CIA werkte. Volgens het artikel in Vrij Nederland is de verbin ding tussen Inlichtingendienst en diplomatieke status bij de Amerikanen al jarenlang ge bruikelijk. - De verslaggever van Vrij Nederland noemt bijvoorbeeld de naam van mevrouw Patricia van Delden, die een tiental ja ren geleden voorlichtster was van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag tot ze tot ambassadeur in Luxemburg werd bevorderd. Overigens heeft op de Haagse ambassade van de V.S. ook een luchtmacht-attaché gewerkt, die in ons land werd gestatio neerd nadat hij in Moskou tot ongewenst persoon was ver klaard, ongetwijfeld wegens CIA-verbintenissen. Thans werkt deze R. Dadbey Chap man in Bonn, aldus het week blad. Overigens blijken de door Vrij Nederland genoemde voorbeelden van beïnvloeding van Nederlandse politici en journalisten door ambassade personeel een nogal onschul dig public-relationskarakter te dragen. Zo werd de toenma lige fractievoorzitter in de Tweede Kamer van D'66, de heer H. van Mierlo, na het ver kiezingssucces van zijn partij in 1967 voor een reis naar de Verenigde Staten uitgenodigd. Het strooien met reisjes naar de Nieuwe Wereld lijkt, vol gens het genoemde artikel, een geliefkoosde methode te zijn van de Amerikaanse voorlich ters. Heel wat Kamerleden, met name van de Partij van de Arbeid, hebben die gelegen heid aangegrepen. Veel resul taat aan goodwill heeft dat bij de betrokkenen niet opgele verd, als men de houding van de Nederlandse socialisten in aanmerking neemt. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU - In Moskou zijn gisteren ernstige en kennelijk moei lijke besprekingen begonnen tussen de Russische partijleider Leonid Brezjnjev en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die in de ochtend in de Russische hoofd stad arriveerde voor een bezoek van drie dagen. Korf na de aankomst van de Amerikaanse bewindsman had hij in het Kremlin een gedach- tenwisseling van twee en een half uur met Brezjnjev. Tevo ren hadden zij te zamen de pers ontvangen. In bijzijn van jour nalisten varieerde de toon tus sen Kissinger en Brezjnjev van geamuseerdheid tot een zekere scherpte. Dit laatste werd kennelijk veroorzaakt door de kwestie-Angola. „Ik heb (aan minister Kissinger) geen en kele vraag te stellen over Ango la. Angola is niet mijn land", aldus de Sovjet-leider. Zijn ge sprekspartner verzekerde ech ter dat hij zeker de kwestie- Angola ter sprake zou brengen. Dit punt werd dan ook al in het eerste gesprek besproken. Daarnaast wisselde.men van gedachten over het Amerikaans-Russische over leg over beperking van de stra tegische bewapening (Salt). Deze kwestie kwam in de mid dag tijdens een onderhoud van anderhalf uur opnieuw aan de orde. Woensdagavond woonde Kissinger in het Bolsjoi- theater een uitvoering bij van „Giselle". Voor donderdag staat een derde gespreksronde op het program. ALGECIRAS - De Spaanse politie heeft gisteren een Ne derlandse man en vrouw gear resteerd toen zij probeerden 21,8 kilo hasj vanuit Afrika Spanje binnen te smokkelen. Het zijn de 24-jarige Frans S. en de 18-jarige Henrica Ch, uit Tilburg. De waarde van de partij hasj wordt op 90.435 gulden geraamd. Op drughan del staan gevangenisstraffen van maximaal 12 jaar. Westduitsers op 3 oktober naar de stembus BONN - De Westduitse re gering heeft gisteren bepaald dat op zondag 3 oktober van dit jaar algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het kabinet kwam tot deze datum ondanks het feit dat het de laatste dag is van het oktober-bierfeest in München en de eerste dag van de school vakantie in Hamburg. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Het is met de zindelijkheid in ons land niet zo bijzonder goed gesteld, vindt het bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Wasserijen. Voorzitter H.W. Hoes van de Vereniging heeft dit gisteren op een persconfe rentie in Den Haag gezegd. Voor zover mij bekend, merkte hij op, slaapt de helft van de Nederlandse bevolking nooit in een schoon bed. Hij doelde hiermee op de oud- vaderlandse gewoonte om per bed niet meer dan één laken per week te vervangen door een schoon. Dat is dan het on derlaken dat in de was gaat, terwijl het bovenlaken de plaats van het onderlaken gaat innemen. Allen het bovenlaken wordt dus verschoond. Er zijn nog miljoenen gezinnen in ons land waar het zo gaat en het gebeurt ook bij instellingen. In het zusterhuis van een groot ziekenhuis gaat het bijvoorbe eld op die manier. Het verschonen van onder goed zou dikwijls ook frequen ter kunnen gebeuren en een vergelijking van het chemisch reinigen met de gewoonten op dat gebied in het buitenland valt ook al ongunstig voor Ne derland uit. In Duitsland bij voorbeeld wordt per hoofd van de bevolking tweemaal zoveel chemisch gereinigd als in ons land en in de V.S. is dat zelfs viermaal zo veel. De Neder landers hebben wel de naam een zindelijk volk te zijn maar naar mijn mening slaat dat meer op de ramen dan op de lichamen, aldus voorzitter Hoes. „Je ziet er goed uit", zei de Russische partijleider Brezjn jev tegen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, terwijl hij diens buikje bevoelt. Kissinger voert op het ogenblik belangrijke besprekingen in Moskou, o.a. over de kwestie- Angola en de ontwapening. (Van onze redactie binnen land) TEXEL VLISSINGEN - De stormen van de afgelopen anderhalve dag zijn langs de Nederlandse kust gegaan zon der directe schade aan te rich ten. Nergens bereikte het wa ter de hoogste stand van de storm van 3 januari, hoewel - vooral op de Waddeneilanden de toestand soms zeer ge spannen was. In de nacht van dinsdag op woensdag sloegen de golven over de dijken op Terschelling. Voor zover be kend heeft de storm in ons land aan één man het leven gekost: de 18-jarige bromfietser C. Hermsen uit Zetten, die een sloot werd ingeblazen en ver dronken is. In Nes op Ameland stortte door de storm de westhoek van hotel Steinvoorte van de duin rand in zee. Het terras van het hotel was op 3 januari al weg geslagen. Het hotel was niet bewoond. Tijdens de februa ristorm van 1953 viel het hele hotel reeds te prooi aan de zee. Het jaar daarna is het weer herbouwd. De situatie is het meest ge spannen geweest in het noorden van ons land, waar aanzienlijke verhogingen van de waterstanden werden ge constateerd. De ingestelde dijkbewakingen werden in de loop van gisteren overal weer opgeheven. Uit voorzorg evenwel waren toch zestig be woners van drie polders achter de Groningse Dallingeweert- sezeedijk geëvacueerd. Deze mensen zijn inmiddels weer in hun huizen teruggekeerd. Bij het Noordduitse Dorn- busch, ten westen van de Elbe-monding is woensdag morgen wel een dijk doorge broken. De dijk brak door op de plaats waar nood- versterkingen waren aange bracht nadat de storm van 3 januari hier gaten had gesla gen. Het plaatsje Drage- Uhlenbusch aan de beneden- Elbe kwam voor de tweede keer in een maand tijd blank te staan. Ook in Noord- Duitsland werden vele hon derden mensen uit voorzorg geëvacueerd. Maar uiteinde lijk is de schade er erg meege vallen. De in Hamburg ver wachte hoogste waterstand werd niet gehaald. Het Engelse booreiland Sea Quest (foto) is gisteren op drift geraakt in de Noordzee. De ankers van het eiland, dat 120 kilome ter ten zuidwesten van Stavanger lag, begonnen gistermiddag te krabben en dreef gisteravond in zuidoostelijke richting af. Sleep boothulp was gisteravond laat onderweg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote lijnen ak koord met het voorstel van staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) het kleine zelfstandigen gemakke lijker te maken geld te lenen voor verbetering en/of uitbrei ding van hun ondernemingen. Daarbij komt dan ook een eind aan de monopolie-positie van de Nederlandse Midden- standsbank ten opzichte van andere banken. Vooral de laatste jaren is er een wilde concurrentiestrijd ontstaan tussen de midden- standbank en de andere bam- ken om de gunst van de kleine ondernemers, vaak ten nadele van deze laatsten. De nieuwe garantie krediet-verlening van de regering ordent die felle concurrentiestrijd en heft de voordelige positie van de Mid- denstandsbamk op. Dit is een semi-overheidsinstelling, waarin het rijk voor ruim een kwart deelneemt). ARP, PvdA en de meerder heid van de KVP gaan akkoord met het inschakelen van de an dere banken bij krediet verlening aan middenstanders. De VVD-fractie heeft nog wel wat bezwaren tegen het uit schakelen van de Midden- standsbank. Deze instelling heeft volgens de liberalen de meeste kennis in midden standszaken en er zijn weinig (ADVERTENTIES) ff Pils d/ Haarhuis voor mode en kwaliteit Ginnekenweg 43 Breda Tel 076-13 22 88 Dagelijks (behalve maandag) geopend van 9 00 tot 18.00 uur. J klachten over. De Midden- 'standsbank zelf (Waarvan een der commissarissen tevens lid is van de WD-fractie in da Tweede Kamer) wil haar voor deelpositie niet opgeven. r (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij de voortge zette rechtzaak tegen de directeur-generaal van het Antwerpse wereldconcern Bell-Telephone, Frank Peper- mans, gisteren in het paleis van justitie in Brussel is een nieuw omkoopschandaal aan het licht gekomen. Daarbij zijn zeker tien vooraanstaande Be lgische politici, zes ambtena ren en zeker drie vakbonds functionarissen betrokken. De justitie in Brussel heeft hun namen niet bekend willen ma ken, maar zij hebben van de directeur-generaal van Bell- Telephone geschenken ont vangen in ruil voor diensten zoals dure elektrische apara- tuur en kieuren-tv's. Tijdens de rechtzaak giste ren in Brussel werd de straf tegen de president-directeur van Bell-telephone Pepermans bevestigd. Eerder was hij tot zes maanden gevangenisstraf met uitstel veroordeeld als mede tot een grote geldboete. Hij werd ervan beschuldigd geschenken te hebben gegeven aan de tot vier jaar gevangenis veroordeelde chef van de Be lgische PTT, Germain Baud- rin, die zich via corruptie een vermogen van circa 32 miljoen franc heeft verworven, welk geld hij aan de staat moet te rugbetalen. De justitie in Brussel trof bij huiszoeking in de woning van Frank Pepermans in Antwer pen een lijst van vooraan staande Belgen aan, die ge schenken van Bell-Telephone plachten te krijgen. Heel Be lgië wacht nu in spanning op het moment dat deze lijst openbaar zal worden gemaakt, danwel dat de namen bekend zullen worden gegeven van hen die een strafvervolging wegens corruptie te wachten staat. H i i ip i i I I i I

de Stem | 1976 | | pagina 1