China discussieert over hoger onderwijs KENIASE REGERING VERMIJDT PUBLICITEIT Ruim 200.000 mensen bij Nairobi lijden honger RADIO-ACTIEVE BESMETTIIij buitenland Prestige Aanval Brief VALLEJO VERTIER Rantsoenen Nomaden ethiopie: Monaero. Doekant North Horr O A guüoM ifmeet I Lodwar .Marsnbit .Wadzjier Hobaswein GarboToela TANZANIA Ofschoon de laatste maanden zowel in de dagbladen als in het Keniase parlement gewag is gemaakt van een hongersnood op het platteland, hebben regering en vooraanstaande kamerleden zich beijverd om de bevolking gerust te stellen met de verzekering, dat er van een noodsituatie geen sprake is. x Daarin heeft de Kemase re gering volgens diverse hulp verleners, die ik gesproken heb, niet helemaal ongelijk. „Men moet zeggen", aldus een van m'n zegslieden, „dat de voedselsituatie in Kenia in het algemeen gezond is, dat er slechts problemen zijn op een beperkte schaal: daar is de re gering actief. In een van de ge troffen gebieden zijn door de regering minstens tienduizend zakken, elk negentig kilo voed sel bevattende, uitgezet. De particuliere hulpverleningsor ganisaties verschaffen aanvul lende hulp". De geruststellende woorden die gesproken worden laten nochtans vraagtekns open. Het is tezeer bekend dat de Keniase regering rap is met maatrege len, als de „goede naam" van het land in het gedrang komt. Niettemin verzekeren meer dere bronnen me, dat het ge brek aan voedsel in het door droogte geplaagde Keniase ge bied niet vergeleken mag wor den met de immense hongers nood, die twee jaar geleden Ethiopië teisterde en toen honderdduizenden mensenle vens eiste. De wereld sprak er toen schande van dat de rege ring van Ethiopië zulk een im mense ramp trachtte te ont kennen en te verdoezelen. De beweegredenen tot zwijg zaamheid van de Keniase rege ring mogen dan ook zijn inge geven door het belang van het internationaal, prestige, dat neemt niet weg dat het hon- gerprobleem in Kenia gelocali- seerd is en te bestrijden valt. Een van de „deskundigen in het veld" in het hongergebied vertelde ons dat er geen offi ciële gegevens en cijfers om trent de omvang van het hon- gerprobleem beschikbaar zijn. „Maar er zijn duidelijke signa len", zo zei hij: „Ten eerste was er het gebrek aan regen, dat ie dereen kon waarnemen. Een gevolg daarvan was een slechte oogst, met als gevolg honger. Die honger konden we consta teren door de obsessie van het volk in de betrokken gebieden om voedsel te bemachtigen, door het dientengevolge sterk stijgen van de voedselprijzen, door het zich ontwikkeln van zwarte voedselmarkten en door de wijze, waarop met name het herdersvolk van de Masai in Loitokitok iedereen - ook toeristen - wanhopig aan klampte om om voedsel te vra gen". „Daarnaast werd in de hopi- talen en poliklinieken van de regering en de missie geconsta - teerd, dat de mensen verma- SpEDAN; somalia OEGANDA (Van onze redactie buitenland) PEKING - In China wordt momenteel druk gediscussi eerd over de structuren en het gehalte van diverse universi taire opleidingen zoals die sinds de culturele revolutie be staan. Daarbij luidt de kern vraag of de Chinese universi teiten en hogescholen wel in staat zijn, kwantitatief en kwalitatief voldoende kader af te leveren om van Mao's rijk tegen het einde van deze eeuw ook in economisch opzicht een wereldmacht te maken. Anders gesteld: wordt de in tellectuele spoeling niet te dun nu boeren, arbeiders en solda ten zonder veel vooropleiding dank zij de culturele revolutie toegang hebben tot de hoge scholen. De discussie speelt zich af tussen een groep die de revolu tionaire verworvenheden wil "behouden als dam tegen een „intellectuele verburger lijking" en een andere groep die betoogt dat men zonder kwaliteit de boot zal missen. Deze laatste groep wil, in meerdere of mindere mate, te rug naar het onderwijssysteem van voor de culturele revolutie. Voorman van deze „pragma tici" is minister van onderwijs Tsjoe Joeng-Hsin. Tegen hem en zijn medestanders, onder wie vice-president Lioe Ping van de Tsing-Hoea universi teit, speelt zich sedert een maand een campagne af, die volgens waarnemers de in stemming heeft van voorzitter Mao. Deze campagne werd inge luid met honderden „dalibao" (muurkranten), die werden aangeplakt bij de twee grote Pekinese universiteiten, de Tsing-Hoea en de Peita. Sindsdien is de verkettering van „revisionistische en bur gerlijke elementen" overge nomen door de officiële dag bladen, overigens met het ver schil dat de muurkranten de „schuldigen" wel met de naam en toenaam noemen, terwijl de „echte" kranten dat niet doen. Wat men tegen die ver meende reactionaire aanval wil verdedigen is het volgende: Het huidige recruteringssys- teem waarbij de universiteiten ook open staan voor arbeiders, boeren en soldaten die, als ver tegenwoordigers van het volk, moeten waarborgen dat de fac tor kennis niet vervreemdt van de massa. Het belang dat wordt toege kend aan handenarbeid naast de studie. Momenteel vol tooien de Chinese studenten hun (ideologische) opleiding met een „nraktijktermijn" ge durende welke men werkt in fabrieken en volkscommunes. De verkorté studieduur. Hoewel de minister van on derwijs in de pers vooralsnog buiten schot blijft, hekelen de kranten in Peking het van die gesignaleerde „dwaze argu ment" als zou het Chinese uni versitaire onderwijs van pover gehalte zijn. Maar in een „dalibao" van de Peita-universiteit werd Tsjoe rechtstreeks aangevallen omdat hij zou hebben gezegd, dat de revolutie in het onder wijs geen werktuig is „in han den van de dictatuur van het proletariaat" Op diezelfde Peitauniversi- teit worden elke dag nieuwe muurkranten aangeplakt, meestal op plaatsen die niet toegankelijk zijn voor buiten landers. Leerkrachten en stu denten van andere hoge scho len komen echter dagelijks naar Peita om van de inhoud kennis te nemen en aan de hand daarvan deel te nemen aan debatten voor en tegen eventuele hervormingen. Waarnemers menen te we ten, dat het hele debat is aan gekaart door Lioe Ping, toen die zich in een brief aan voor zitter Mao beklaagde over de fnuikende invloed van de poli tiek op de studieresultaten van zijn pupillen. Mao zou die brief bij wijze van discussiestuk hebben doorgestuurd naar de studenten van Lioe's universi teit. Terwijl het debat op de uni versiteiten voortduurt, kiest de officiële pers voor een typische dialectische benadering. Daarbij worden de verwor venheden der culturele revolu tie verdedigd, maar tegelijk als „nieuwigheden met mogelijke kinderziekten" ter discussie gesteld. Onlangs erkende het „Volksdagblad" dat het hui dige universitaire kader, voor tgekomen uit de culturele revo lutie, ondanks zijn elan „fou ten kan maken". „Rode Vlag", het theoretische orgaan van de partij, geeft zijn lezers in overweging de zaal die ter dis cussie staat niet te verwarren met bepaalde persoonlijkhe den. Voorlopig concluderen waarnemers uit deze discussie dat China zijn hoger onderwijs niet op korte termijn ingrij pend wil herstructureren, maar wel enigszins openstaat voor het argument dat de kwa liteit in het oog dient te worden gehouden. Wegens „vastges telde onvolkomenheden" ach ten zij een beperkte mate van bijsturing niet mogelijk. Dreigement in de barre Mexicaanse vakbondsstrijd (Van onze correspondent) MEXICO CITY Voor de eerste maal is in Lal] Amerika niet door terroristen, maar door een respect! executief syndicaatscomite der electriciens (SUTERMi idee van radioactieve besmetting als wapen gebruikt jf atoomgeleerde zitting in dat comité, dat naïevelijk p ceerde dat syndicale opponenten' „dreigden de nucltJ reactor te ledigen om het probleem van radioactivitcif provocerendat grote volkssectoren zou treffen." Maar deze naïviteit vermin dert de perfiditeit der beschul diging niet: Is een erger ver grijp denkbaar dan zo'n opzet telijke besmetting van een volksdeel? Moet met zulke middelen vakbonden triomfen worden gewonnen? En heeft men geen verantwoordelijke heid t.a.v. het publiek? Al wat een onstabiel individu nodig heeft is over nucleaire terreur te lezen om zich voor de tech niek er van te gaan interesse ren Zie hier echter op welk ni veau de interne vakbondsstrijd in Mexico wordt gevoerd. Pis tolen doen het hem nauwelijks meer. „En wat dan nog als ik een pistool op zak heb", riep een leider van SUTERM op een vergadering en ten gehore van zijn vrienden, lid van het Hooggerechtshof. Nietwaar? Hebben pistolen in 's lands vakbondshistorie al niet veel aangelegenheden „geregeld"? Zal b.v. degeen die een pistool in zijn ribben voelt, kritiek uiten tijdens een vergadering? Maar hoe komt het dat hier met zulke methoden wordt gevoch ten? Het antwoord distilleerde deze correspondente uit een onderhoud met een der kop stukken en veteranen van de Mexicaanse vakbeweging, de spoorwegsyndieaatsleider Demetrio Vallejo. Een man wiens formidabele innerlijke kracht talloze Mexicanen heeft geïnspireerd tot het doorzetten van een strijd waarbij het gaat om absolute integriteit. En daar hijzelf de incarnatie hier van is, trachtte Vallejo al een reeks Mexicaanse presidenten geleden, in de vijftiger jaren, om h'et syndicalisme te bevrij den van regeringsdominantie. Want het is dit euvel dat Mexico, ondanks moderne wetgeving met andere Latijns-Amerikaanse landen gemeen heeft: Een meer of minder discrete regeringscon trole maakt de vrije vakbewe ging tot een illusie en houdt deze, indien al niet zwak, dan toch manipuleerbaar en poli tiek horig. Steeds weer winnen poütieke het van syndicale be langen. Zeker wanneer vak bondsleiders hier met hun ap petijt voor politieke posten, in partijpolitici verkeren en be langen der vakbondsleden se cundair voor ze worden. Maar wat in Mexico verove ring der onafhankelijkheid van arbeidersorganisaties bij zonder bemoeilijkt, is het fe nomeen van de een halve eeuw aan de macht zijnde regerings partij (PRI). Met deze partij is de vakbeweging vergroeid en heeft - in stijl - een Czar voor tgebracht die al 35 jaar de scepter zwaait in de Arbeiders Confederatie wier miljoenen leden automatisch PRI-leden zijn!) met tussendoor wat poli tiek vertier op een senaatsze tel. Deze figuur, Fidel Velaz quez, een voormalig melkhan delaar, is de Aas in het poli tieke regeringsspel. En wan neer nu de voorhoede der syn- dicaatsstriiders onder electri ciens en spoorarbeiders, die vechten voor democratische syndicalisme, zich tegen Ve lazquez keren, is dit omdat ze in hem het symbool van de zich met regeing' en partij identifi cerende -syndicaatsleider zien. Hij belichaamt hun frustraties en vergeefse strijd voor een on afhankelijke vakbeweging. Over wier fundamenteelst] langen nu in feite de i beslist. Deze verstrengel van vakbondswezen met] ringspartij - de MexicaJ versie van een Siamese h ling - verklaart ook kritiek op syndicaal beta! regeringskritiek verkeert! dat menig arbeider door] sailles heeft moeten ont| ken Anderzijds moge hun cl eratie worden beloond. I hier waar corruptie begin:! arbeiders, ook al schaadt! vakbondsbelangen, ziek zo'n samenwerking laten I kopen of intimideren. War.J intimidatie heeft zich tot gevaarlijk (zie boven) i rakter ondermijnende tel niek ontwikkeld. Vandaail ze dan liever „coöpereren zich b.v. zullen onthouden! oppositie tegen vele leidJ wier handhaving de regent! partij om politieke rede! moge conveniëren. Aldus is hier in de vakbeJ ging veel cynisme en on] schilligheid ontstaan, en onverantwoordelijkheid! Waar een en ander toe la illustreren o.m. de spoor®,f met hun aantal ongeluks Hierover ondervraagd, z lejo: „Een kritische blik oj spoorbanen zou tonen iedere derde of vierde d«| ligger geen spijkers zitten] ook te versleten zijn. f treinen met een enorme li nage en een snelheid van SI km. drukken zodoende de] open en ontsporen. Ook ken de remmen soms nieti dat er gee onderdelen zijn (f vertrekken ze maar zone] Gebrek aan onderdelen <1 Teparatie doet de arbeider] uit andere andere machin] wagons halen." „en wat zeggen de in] teurs hiervan"? „Ze doen er mee heen- „Hoe is dit allemaal lijk?" „Deels door onbekwi heid van beambten dienielf opgeleid voor het voor zo'n grote en com] industrie." (Lees: Op W posten komen nogal eensil tieke benoemingen terol „Deels omdat ze die ook| bruiken voor politieke leinden. Verder: O1] staatsgelden maar voor I deel spoorherstel dient er! ander deel de verrijking J ambtenaren. Directies spoorwegen en syndicaal! corrupt. Wat zich tot de] ders heeft verspreid. „Hoe kan dit worden q lost?" „Aleen als arbeiders»] geleid door lieden die z trouwen en repecteren geen veile leiders krijg] gedrongen, en alleen f" trouwen gaat heersen directies en arbeiders dooi] lijke administratie - pas® sanering mogelijk". Vallejo, die menig en goede posten zijn mits hij zou „coöperere] afzien van zijn strijd voor] dicale democratie, houd] ter een zwaar hoofd doorbreken der vicieuz] kei: „Want een onafhanhf vakbeweging zou de hek] ringspolitiek veanderen juist om dit te voor#] vechten de behoudend] menten zo fel. En me' middelen. MARION LA] de stem van woensd Aart Staartjes, een van\ medewerkers aan „De film Ome Willem" (Ned. 1,17.00 In deze kille, winterse dai is het best aardig eens aai zomervakantie te den! Wordt het een hotelkamei Benidorm, een tentje in land of een bungalowtje onze eigen kust? Voor degeil die nu al denken aan een kantie op het water, komi film „Zeilen" die de NOS avond uitzendt, precies op tj Hattum Hoving, die vorig is overleden, maakte de filn 1963. Hij filmde alles wat zeiler op een gewone zeil kan overkomen (Nederland 20.45 u.) In Werkwinkel, het kritis programma van Simon Jels: wordt vanavond aandacht steed aan mensen en groe] die erg veel moeilijkhe hebben bij het zoeken goede huisvesting. Op ini' tief van staatssecretaris Dam zijn overal in het 1: gemeentelijke stuurgroei aan het werk. Daarin zijn] actiegroepen al vertegenwi digd. De mensen om wie gaat, studenten, oudere all staanden, ongehuwd sant wonenden, gehandicap enz., kunnen op deze ma] hun problemen kwijt. Werkwinkel wordt nu een roep gedaan op mensen verstand hebben van gemi telijk bestuur en bouwkur ook toe te treden tot een die stuurgroepen. (Nederl 1, 21.10 u.) Op Duitsland 2 kan v avond weer gelachen wor om Stan Laurel en Oliver E dy, de dikke en de dunne c De aflevering van vanavi heet „De lieve familie" (21, In „Première-magazine" België-Nederlands (21.45 u een overzicht te zien van he werken van de Italiaanse fi! regisseur Federico Fellini. zijn interviews te zien en fr menten uit zijn films. Fellini. NAIROBI - In een gebied ten zuid-oosten van Kenia's hoofdstad Nairobi met een geschat be volkingsaantal van 220.000 personen wordt ern stige honger geleden. Sinds twee jaar is in de districten Machakos, Loitokitok en Kitui nage noeg geen regen gevallen. Sinds enkele weken regent het er wel, maar het profijt daarvan voor de voedselvoorziening kan pas begin volgend jaar verwacht worden. De regering van Kenia is niet erg gecharmeerd van pu bliciteit omtrent de voedselproblemen in dit land, dat im mers als een voedselproducerende natie te boek staat. gerden. Vooral zagen we veel sterk vermagerde kinderen. De kindersterfte is het laatste jaar erg groot geweest: oorzaak wa ren allerlei kinderziekten, maar het is zeker dat die weer veroorzaakt waren door de wegens voedselgebrek ver minderde weerstand van de kinderen. De regering heeft tot nu toe niet de noodtoestand in wer king laten treden. Die zou in houden, dat de regering alle werkzaamheden van particu liere hulporganisaties coördi neert met haar eigen hulpfond sen, en dan graan in het be dreigde gebied gaat uitdelen. Volgens onze zegslieden kan de regering zich de afkondiging van zo'n noodtoestand politiek niet permitteren. En men is met dat feit niet bijzonder on gelukkig. Een medicus legt uit: „De meest kwetsbaren oiider de hongerlijdende mensen zijn de kinderen, en die zijn met graansoorten onvoldoende ge holpen. Wij hebben een nor maal „moeder-en-kind- programma", via hetwelk we betere resultaten hopen te be reiken. Door middel van dat programma kunnen we toerei kende en gevarieerde voeding distribueren, die in de eerste plaats de moeders en hun kin deren ten goede komt. We doen dat uit ons normale budget, maar concentreren onze activi teiten in deze periode geheel op het getroffen gebied". „Onze moeilijkheid is alleen dat de moeder-en-kind rantsoenen ons in vaste porties per persoon voornamelijk dooi de Verenigde Staten ter be schikking worden gesteld. Die rantsoenen zijn onvoldoende, om er meer gezinsleden van te laten profiteren. Wat wij nu proberen te bereiken is, dat door de hulpverlenende in stanties in het buitenland de rantsoenen per moeder en kind zo worden vergroot, dat de ge zinnen van die moeders ervan mee kunnen profiteren. Dan behoeven we niet aan te drin gen op het afkondigen van de noodtoestand, en bovendien beschermen we dan de kinde ren die bij normale graanrant- soenen voor het hele gezin vermoedelijk het minste zou den krijgen". Inmiddels is men gelukkig met in Amerika en Europa op gang komende acties om meer geld te krijgen voor voedsel- zendingen naar Kenia. Ver moedelijk is de actie in Europa mede het gevolg van de rappor ten van een rode kruis- functionaris uit Geneve, die hier twee jaar de voedselsitua tie heeft bestudeerd, maar geen gehoor vond voor zijn alarmerende berichten, doch daarentegen het vriendelijke verzoek kreeg om maar te ver trekken. Wel heeft het rode kruis 100 ton voedsel gestuurd, maar dat was een druppel op de gloeiende plaat, zoals ook de beperkte voedselverstrek- kingen door de Keniase rege ring weinig zoden aan de dijk hebben gezet. Caritas Neer landica zond inmiddels hon derdduizend gulden. De giften uit Europa voor de hongerlijdenden in Kenia worden voornamelijk ontvan gen door het „katholiek secre tariaat" van dit land, dat de missies in het Jand als de be langrijkste distributiecentra benut. Uit die bron en via het moeder en kind programma van de „hulpverleningsdien sten" ontvangen de mensen de belangrijkste hulp. De fonds- De Masai verkopen hun koeien tegen lage prijzen om van de opbrengst toch wat eten te kopen. of verslechtert. Op grond van die gegevens zegt men ons, dat er nog steeds sprake is van een uiterst zorgwekkende situatie. De Masai in Loitokitok vor men een nomadenvolk, dat voornamelijk van zijn vee leeft. Maar door de bederfe lijke hoge temperaturen kan een Masai-familie van een ge slachte koe hooguit twee dagen eten. Wel verkopen de Masai hun sterk vermagerde koeien - die overigens hun „levensver zekering" betekenen - tegen fancy-prijzen, om van de op brengst eten te kopen. De Kamba, die voornamelijk in Machakos en Kitui wonen, le ven van het weiden van hun kudden en van landbouw. Maar bij de huidige toestand valt er weinig op de uitge droogde gronden te verbou wen. Het is opgevallen dat, terwijl vele honderden kerkleiders uit de hele wereld enige tijd gele den in Nairobi vergaderden en er de Keniase regering veel aan gelegen was om een goede in druk te maken, de geruchten over honger op anderhalf uur afstand van Nairobi uit Eu ropa moesten komen over waaien. Trouwens, de keren dat ik aan Keniase functiona rissen naar het bestaan van een voedselprobleem vroeg, werd ik geconfronteerd met heftige ontkenningen. Er was „hoog uit wat droogte hier en daar maar zeker geen ernstige situa tie". TON OOSTVEEN De Masai kunnen het in de openlucht geslachte vee slechts twee dagen bewaren vanwege de temperatuur. werving voor deze hulpverle ning in Europa wordt gecoör dineerd door het Geneefsc bu reau van de Oost-Afrikaanse „katholieke hulpverlenings diensten". In póliklinieken en met mo biele eenheden zoekt het „moeder en kind-programma" nu de mensen in de noodgebie- den op en probeert door een nauwkeurige administratie van de gegevens omtrent de roei en het gewicht van de inderen vast te stellen, in hoeverre de situatie verbetert

de Stem | 1976 | | pagina 14