COMPENSATIEREGELING MILITAIREN NIET OPSCHORTEN MPLA richt nu «p front Zuid-Angola zich landbouw Staat moet alle schade vergoeden Halitrasi A+B Nog veel autobezitters voor deel 3 naar postkantoor ARABISCHE TOP VOORGESTELD raj Adelaide staat nog steeds overeind I Je^eiyd Laatste „eerste paal" van Han Lammers Splitsing binnen PvdA zou positief zijn 1 Kamercommissie: Burgemeester Ruisbroek: binnenland buitenland Intimidatie Overdreven Waltmans W20/21/22/23/24jan. SYRIË Duitse minister: Westen moet atoombom als eerste gebruiken SCHADE Spaanse stakers onder krijgstucht in 't kor e/ Economische crisis houdt socialisten verdeeld Van Riel: in dit land hebben we het écht allemaal nodig... natuurlijke vitaminen haal nude voordelige gezinsverpakking en blijS Sit, de hele winter door! I DE STEM VAN DINSDAG 20 JANUARI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Tijdens het defensiedebat dat vandaag in de Tweede Kamer begint zullen de opschorting van een compensa tieregeling voor overmatige werktijden en het dreigende telegram van de bevelhebbers der strijdkrachten aan alle militairen over stiptheidsacties, die mogelijk een strafbaar feit kunnen opleveren volgens de krijgstucht een centrale rol spelen. Gistermiddag heeft de vaste kamercommissie voor Defen sie zich al urenlang gebogen over de mogelijkheid om tot een gezamenlijke commissie motie te komen, waarin de re gering wordt gevraagd de op schorting van de compensatie regeling achterwege te laten. Staatssecretaris Van Lent trok begin december de toegezegde compensaties in wegens de al gemene economische situatie, die voor elke burger geen extra loonsverhoging dit jaar toe staat. Tegen deze maatregel heeft vooral de WDM (Vereniging Van Dienstplichtige Militai ren) fel gereageerd. Vanuit be paalde kringen zou zelfs ge-> dreigd zijn met stiptheidsac ties. Daarop hebben de gene raals weer gereageerd met een telegram waarin wordt mee gedeeld, dat acties als het mas saal wegblijven van de dienst en stiptheidsacties het goed functioneren van de dienst in gevaar kunnen brengen, in strijd kunnen zijn met de krijg stucht en zelfs een strafbaar feit kunnen opleveren. De ge neraals doen een beroep op net gezond verstand van de mili tairen en dringen erop aan „niet deze heilloze weg in te slaan". De WDM heeft de reactie van de bevelhebbers geken schetst als regelrechte intimi datie, omdat er van hun kant geen aankondiging is geweest van onmiddellijke acties. Zij verwijt minister Vredeling on zorgvuldig te hebben genan- deld. Ook in de socialistische fractie van de Tweede Kamer is men nogal verontwaardigd over het uitstel van de compen satieregeling. Commissievoor zitter Van Eisen (KVP) heeft gistermiddag tijdens de verga dering een voorstel gedaan in een gezamenlijke motie de re gering te verzoeken de op schorting ongedaan te maken. Het telegram van de bevel hebbers is bij de politici ook in het verkeerde keelgat gescho ten. Defensiespecialist De Vries van de PvdA-fractie vindt dat telegram een over dreven reactie. Hij noemt het taalgebruik „polarisatie van de eerste orde". Volgens poli tieke ingewijden zou staatsse cretaris Van Lent bereid zijn het eventueel ongedaan maken van de opschroting te leggen aan minister Boersma van So ciale Zaken, die krachtens de loonwet bevoegd is dispensatie te verlenen. Tijdens het debat komt van daag ook aan de orde een op het laatste moment ingediend voorstel van het PPR-kamerlid Waltmans om de begroting van defensie te verlagen met 105 miljoen gulden. Zoals bekend heeft de regering de begroting nog niet willen verlagen, om dat de onderhandelingen over wederzijdse troepenverminde- ring tussen het NAVO-pact en Warschau-pact in Wenen nog geen enkel resultaat hebben opgeleverd. Volgens Waltmans heeft zijn voorstel een poli tieke strekking, omdat in het geheel niet vaststaat, dat de DE eerste reddingsploegen hebben nu kunnen doordrin gen in de mijn in Chasnala, in de Indiase deelstaat Bihar, waar 27 december vorig jaar 372 mijnwerkers werden inge sloten als gevolg van een over stroming. Van overlevenden is geen spoor gevonden, zo wordt in Nieuw Delhi vernomen. onderhandelingen in Wenen stagneren alleen als gevolg van de houding van het Warschau-pact. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Sinds op 1 ok tober vorig jaar met de uitgifte van de delen 3 1976 van het kentekenbewijs werd begon nen, zijn ruim 3.250.000 nieuwe delen 3 uitgestuurd. Sinds 5 januari worden ook de len 3 1976 verstrekt op meer dan 300 postkantoren aan die autobezitters die geen accept girokaart hebben ontvangen of aie acceptgirokaarten ontvin gen met onjuiste gegevens. Tot eind vorige week waren voor deze categorie aan de postkan toren ongeveer 200.000 delen 3 uitgereikt. Het totaal is daar mee dus gekomen op rond 3.450.000. Er zullen nog 400.000 a 500.000 delen 3 1976 op de postkantoren moeten worden uitgereikt vóór 1 februari Vanaf die datum moet deel 3 1976 namelijk achter de voor ruit van elke auto zitten. Om overbelast toren te voorkomen doen au- lange wachttijden en dasting van de postkan- tomobilisten volgens het mi nisterie er goed aan niet tot de laatste dagen te wachten met het afhalen van deel 3. Wie wel per acceptgirokaart heeft be taald, maar nog geen deel 3 heeft ontvangen, dient zo snel mogelijk contact op te nemen met de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam. Als men daar behalve zijn naam en adres ook het merk en kente ken van ziin auto opgeeft en erbij vermeldt op welke datum men heeft betaald, wordt deel 3 alsnog toegezonden. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG - Uit be richten die in de loop van het weekeinde en maandag in de Zuidafrikaanse hoofdstad zijn opgevangen wordt afgeleid dat de MPLA haar offensief in alle hevigheid gericht heeft op het zuidelijk front dat wordt ver dedigd door de Unita en ver- Chaos in Libanon (Van onze redactie buitenland) BEIROET/CAIRO - Machmoed Riad, de secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft maandag voorge steld een Arabische topconferentie te houden om de situa tie in Libanon te bespreken. Riad zei tegen verslaggevers dat het enige alternatief de bijeenroeping van een Arabische topconferentie is wil men tenminste een ramp in Libanon voorkomen. „Een derge lijke conferentie kan ook voorkomen dat Israël in Libanon tussenbeide komt. Een ingrijpen van Israël zou een bedrei ging betekenen voor alle Arabieren". Riad zei dat het aftreden van premier Karami van Libanon aantoont dat de toestand daar slechter is geworden. Nieuwe elementen zullen zich in de strijd werpen, aldus Riad, als het Libanese leger blijft in grijpen. De regering van de republiek Noord-Jemen heeft de Arabi sche Liga inmiddels voorge steld een permanente Arabi sche „vredesmacht" te vormen die ook in Libanon kan worden ingeschakeld. Deze Arabische „vredesmacht" zou gevormd moeten worden naar het voor beeld van de V.N.- vredesmacht in het Midden- Oosten. In Quarantina, een moslem- wijk van Beiroet die voor twee derde in handen van de falan- gisten zou zijn, vechten de Pa lestijnse guerrillastrijders en linkse moslemeenheden wan hopig om ergens in deze wijk een steunpunt te behouden. Ongeveer 500 burgers zwaai end met witte vlaggen die van vodden waren gemaakt, zijn uit de in puin geschoten huizen naar buiten gekomen. Woord voerders van de falangisten zeiden dat zij naar een dichtbij gelegen Armeense wijk zullen worden gebracht. Premier Karami, een mos lem, liet president Franjieh zondagavond weten dat hij af treedt uit protest tegen het of fensief van de falangisten in Quarantina en het gebruik van straalvliegtuigen van de Liba nese luchtmacht tegen linkse eenheden. President Franjieh, een christen, zou de ontsla gaanvrage hebben afgewezen. Karami heeft het aan de mos lemleiders overgelaten of hij (ADVERTENTIE) tentoonstelling land en tuinbouwmechanisatie C 'V PIGgi dagelijks van 9-17 uui; 1 toegSngf 6-j7 AMSTERDAM ■"«■ITY-. Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations moet blijven aandringen op zijn ontslag of in functie moet blijven in ruil voor concessies aan de mohammedaanse ge meenschap. Die zouden dan waarborgen moeten inhouden dat het leger neutraal blijft in de burgeroorlog en de verzeke ring van christelijke zijde moe ten bevatten dat de politieke, sociale en economische her vormingen die de linkse mos lems eisen, grondig besproken zullen worden. Intussen is de strijd elders in Beiroet ook weer opgelaaid. In de afgelopen 48 uur zijn er minstens 150 mensen om het leven gekomen en 300 gewond geraakt. In negen maanden van strijd tussen moslems, christenen en Palestijnse een heden zijn er circa 9.000 men sen omgekomen en 19.300 ge wond. Het vliegveld van Beiroet is nog steeds gesloten. De Israëlische minister van Defensie, Sjimon Peres, heeft Syrië gewaarschuwd als dit land van plan mocht zijn in de Libanese burgeroorlog in te grijpen. Als het leger van een ander land in de strijd in Liba non mocht ingrijpen, aldus Pe res, dan zal Israël gedwongen zijn noodzakelijke maatrege len te nemen om zijn veiligheid te waarborgen. Ik hoopt dat Syrië dit begrijpt". Een christelijke soldaat, een kruis op zijn borst, bewaakt een deel van de honderden moslem-gevangenen nadat de falangisten een krottenwijk in Beiroet veroverd hadden. AMSTERDAM (ANP) - Wethouder Han Lammers van Amsterdam heeft gis teren zijn laatste open bare daad verricht. Op het terrein van de vrije uni versiteit sloeg hij mede als voorzitter van de „over leggroep uitbouw vrije universiteit" de eerste paal voor het nieuwe „transitorium", dat ruim zeventien miljoen gulden gaat kosten. Het gebouw krijgt zes bouwlagen en zal in de toekomst dienen voor het onderbrengen van de faculteit der so ciale wetenschappen. (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse mi nister van defensie, Georg Le ber, is van mening, dat het Westen als eerste atoombom men in de strijd moet werpen wanneer een aanval uit het Oosten op geen enkele andere manier kan worden tegenge houden. Leber deelt hiermee de op vatting van zijn voormalige Amerikaanse collega Schle- singer, die wegens zijn starre houding tegenover het com munistische Oosten aan de dijk werd gezet. In zijn wetboek schrijft Le ber, dat het gebruik van kern wapens niet in eerste instantie het doel heeft een militaire, maar een politieke beslissing af te dwingen. Letterlijk heet het: „De aanvaller moet ertoe gebracht worden zijn plannen te veranderen, zijn aanval te beëindigen en zich terug te trekken". Voorts wordt opge merkt, dat het Westen de kernwapens alleen maar in de strijd moet werpen wanneer een eventuele aanval uit het Oosten alleen maar op deze wijze gestopt kan worden. (Van onze redactie buitenland) ADELAIDE - In de Austra lische stad Adelaide is maan dag niets gebeurd. Er is geen aardbeving geweest, geen springvloed en de 800.000 in woners hebben op geen enkele andere wijze narigheid onder vonden. Die was voorspeld door huisschilder en „ziener-naar- aigen zeggen" John Nash. Tus sen halfelf en twaalf uur plaat selijke tijd (01.00 en 02.30 uur hij ons) had de stad door een aardbeving en springvloed met de grond gelijk gemaakt moe ten worden. De grootste golf die de pre mier van Zuid-Australië, Don Dunstan, en een legertje jour nalisten van verschillende me dia op het strand op zich zagen aanrollen, was een 15 cm hoge kop op de branding. Het was heerlijk toeven op het strand terwijl premier Dunstand naar belofte een wake van een uur hield. Hij had dat vorige week toegezegd om de hysterische reactie on der sommige stedelingen tegen te gaan. Nash zelf had na zijn voorspelling have en goede ge pakt en was vertrokken. Hij was gevolgd door een aantal gezinnen, maar de meeste in woners van Adelaide hadden de hele zaak gezien als de forse grap die zij is gebleken te zijn. Nash had in een advertentie in de krant waarin hij de men sen waarschuwde, gezegd dat God vertoornd was dat Ade laide, eens bekend als „stad van de kerken", „stad van zon de" was geworden en dat Hij had besloten haar te vernieti gen. „Zondig nu - morgen kan het te laat zijn", was de frivole tekst die net zo geklede meisjes zondag droegen. Zakenlieden hadden er een slaatje uit geslagen. Zo was er een firma die een plastic „over- levingscontainer" op de markt had gebracht met flessen cog nac, rum, gin en champagne en de instructie dat in geval van nood de containr kon worden gebruikt als middel om zich aan vast te klampen en in het andere geval dienst zou kun nen doen als punch bowl. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De burgemees ter van het Belgische Ruis broek een van de gemeenten die het zwaarst getroffen wer den bij de watersnood van ruim veertien dagen geleden - heeft gisteren geëist dat de Be lgische staat integraal de schade die door het water in zijn gemeente werd aange richt, vergoedt. Alleen al de schade die aan de inboedels van de ongeveer 3.000 mensen in het dorp is aangericht wordt geraamd op ruim 40 miljoen gulden. Daarbij komt dan nog de schade aan de woningen, aan straten en wegen en be drijfsschade. Het totaal wordt op meer dan 70 miljoen gulden geschat. De meeste van de uit Ruis broek geëvacueerde bewoners zijn inmiddels in hun huizen teruggekeerd. Nog een zestig tal mensen bevindt zich onder de hoede van het Rode Kruis en andere hulpverleningsdien sten. In het dorp zelf wordt nu met man en macht gewerkt om de openbare voorzieningen weer in orde te brengen. Verte genwoordigers van de desbe treffende maatschappijen werken in hoog tempo aan het herstel van gas-, elektriciteits- en waterleidingen. Inmiddels is men begonnen met het opnemen van de scha de; 21 man van het Belgische ministerie van openbare wer ken, die vroeger gewerkt heb ben voor de dienst oorlogs schade, gaan het dorp rond om hun dossiers volledig te ma ken. Nu al heeft de burgemees ter van Ruisbroek aangekon digd dat zijn gemeente zelf „schatters" aan het werk zal zetten om het werk van de overheids-„schatters" te con troleren. Als er onvoldoende wordt uitgekeerd gaan we de staat een proces aandoen, al dus de burgemeester, die zich op het standpunt stelt dat de Belgische centrale overheid alle schuld voor de ramp draagt omdat de dijken rond het gebied waarin Ruisbroek ligt „veel te laag waren en ja renlang onvoldoende zijn on derhouden". Hoe lang het zal duren voordat er een overzicht be staat van de aangerichte schade is nog de vraag. Een van de officiële „schatters" ver klaarde gisteren dat het wel drie maanden kan duren voor dat de dossiers gereed zijn. Inmiddels werd in sommige gevallen (b.v. bij splinter nieuwe woningen) al vastges teld dat de aangerichte schade zeer aanzienlijk is. Het vocht is diep doorgedrongen in de mu ren en alle houtwerk bv. is ge zwollen. (Van onze redactie buitenland) MADRID - De stakende per soneelsleden van de Spaanse spoorwegen (Renfe) zijn maandag onder de militaire tucht geplaatst en gevorderd onmiddellijk hun werk te her vatten, aldus een decreet in de staatscourant dat is onderte kend door minister van bin nenlandse zaken Manuel Fraga Iribarne. Het spoorwegpersoneel staakt sinds begin vorige week. Het is al voorzien van de mili taire onderscheidingstekenen die het zichtbaar moet dragen en een militair stamboek nummer. De Madrileense politie heeft bijna alle 55 personen vrijgela ten die zondagochtend vroeg waren aangehouden in een villa aan de rand van de hoofd stad van een Madrileense ad vocaat, aldus juristenkringen. moedelijk ook uog steeds door Zuidafrikaanse eenheden. Een militair woordvoerder van de Unita sprak maandag in de Zambiaanse hoofdstad van enige Unita-successen. Een aanval van de MPLA, gesteund door Cubaanse troepen, op de stad Cela in het zuidwesten van Angola, zou zijn afgesla gen. In het zuidoosten, in de buurt van de stad Leso. Heeft de MPLA enkele posities moe ten opgeven. In militaire kringen in Jo hannesburg wordt daarente gen vernomen dat de troepen van de Unita en de FNLA in het zuiden van Angola volledig onder de voet worden gelopen. MPLA-aanvallen zouden vooral veel steun ondervinden van Russische raketten en tanks. De regering Vorster was maandag bijeen om de Zuidaf rikaanse betrokkenheid in de Angolese oorlog te bespreken. Men hoopt in Johannesburg dat het bezoek van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, aan Moskou, de kwestie An gola ten goede zal komen. In Unita-kringen werd maandag vernomen dat men niet van plan is met de MPLA te onderhandelen zonder de aanwezigheid van het FNLA. Ook werden berichten tegen gesproken als zouden Unita- en FNLA-eenheden met elkaar slaags zijn geraakt. Jorge San- gumba, een hoge Unita- mnctionaris, meende dat het hier ging om schermutselingen tussen Unita-eenheden en een aantal afgescheiden FNLA- militairen die hij omschreef ais „doodgewone bandieten". De Britse „Daily Express" meldde maandag dat een twin tigtal huurlingen uit Groot- Brittannië vanuit Londen naar Angola is vertrokken om tegen de MPLA te vechten. De groep zou worden aangevoerd door een zekere John Bishop, die weigerde te zeggen of zijn mannen aan de zijde van de FNLA dan wel aan die van de Unita zouden gaan vechten. regerii aan de ontwikkelingsfondsen voor directe hulp aan de arm ste landen en groepen een kwart miljoen beschikbaar ge steld voor humanitaire hulp aan de bevolking van de Como ren. VANUIT Urk zijn maandag morgen opnieuw de kotters uitgevaren voor de vangst van tong en schol, hoewel de meeste schepen de maximum toegestane vangsthoeveelheid reeds hebben overschreden. EEN groep van 30 Surinaamse mannen en vrouwen heeft aan de Kaneelhof in Rotterdam- Hoogvliet enkele leegstaande huizen gekraakt. De Surina- mers gingen tot deze aktie over omdat ze volgens de politie on tevreden waren over de tijde lijke huisvesting in Rotterdam. DE Sovjet-autoriteiten heb ben maandag 23 Japanse vis sers vrijgelaten die waren aan gehouden toen zij visten in om streden wateren in het noorde lijk deel van de Pacifische Oceaan. DE Franse luchtvaartmaat schappij AIR Alsace heeft bij de VFW-Fokker fabrieken drie 614-machines besteld. Het is de derde Europese lucht vaartmaatschappij die de VFW 614 in haar vloot gaat opne men. MINISTER Van Kemenade van Onderwijs en Weten schappen vertrekt maandag van Schiphol naar de Neder landse Antillen. Hij zal er be-' sprekingen voeren met de mi nister van onderwijs mevr. F. Frank. OP de rijksweg Arnhem - Utrecht is maandag bij Rens- woude een vrachtwagen met aanhanger over de kop gesla gen. De vrachtwagen ver voerde ruim 206 varkens. Veer tig varkens moesten ter plaatse door slagers uit Veenendaal worden afgemaakt -A A Voorwaar een vorstelijk ge baar, nietwaar, van die bur gemeesters van Amster-, Rot terdam en Den Haag. Zomaar een salarisverhoging weigeren van niet weinige duizendjes. Maar wat wil jae met zo'n vorstelijk salaris De vraag echter is: hoe lang blijven ze salarisverhogingen weigeren Dat wordt elk jaar moeilijker. (Burgejmeesters in de nivel lering. Zouden ze liberaal Vonhoff van Utrecht nu ook gevraagd hebben om mee te doen, of zou die te weinig verdienen Samkalden blijkt het toch beter te kunnen vinden met een KVP-collega burgemeester, dan met een PPR-wethouder, Ook wat, met die te kleine schoolbanken in Limbricht, of beter in het Limburgse Einig- hausen. Zo zie je maar: hoe korter we werken, hoe langer de leerlingen. En dan Nederlandse vijfling. Dat kun je nog net op je vingers natellen, zeg. Intussen stroomt ons aard gas, althans de gasmunten, via de Gasunie en de shirtjes van de Mönchengladbachspelers de oostelijke grens over. Propaganda voor het ge bruik van aardgas, en wij maar zuinigaan doen, hier. Zit daar nou geen gasluchtje aan Atoombommen gooien On fris van de Leber. Ik ben weer weg. Tot mor gen. MERIJN (Van onze redactie buitenland) HELSINGOER - Er zijn op de tweede en laatste dag van de socialistische topconferentie in het Deense Helsingoer bij Kopenhagen duidelijke me ningsverschillen aan het licht getreden bij de behandeling van de economische crisis. Het kamp was verdeeld in verdedigers van de „vrije markteconomie" en zij die een verdere ontwikkeling van de geleide economie nastreven. Tot de eersten horen voorna melijk de Noordeuropese lan den, met name West-Duitsland en de tweede groep heeft zijn aanhangers in de landen rond de Middellandse Zee. De Italiaanse socialistenlei der de Martino vond het weinig zinvol het herstel van de vrije-markt-economie na te streven omdat die de oorzaag van de huidige crisis is. ,Jpe planmatige economie van de communistische landen kon evenmin zijn goedkeuring wegdragen. We moeten naar een geleide economie die reke ning houdt met de behoeften van de arbeiders en de consu menten", aldus De Martino. DEN HELDER - „Het dalen van de aanhang van premier Den Uyl, zoals uit een recente enquête blijkt, is een uitermate verheugend en positief ver schijnsel. Veel positiever nog zou zijn een splitsing binnen de PvdA tussen constructief- nationaal denkende elementen en de semi-revolutionaire om- turners onder leiding van me vrouw van den Heuvel en de heer Den Uyl". Dit heeft de voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, maandagavond gezegd tijdens een spreekbeurt te Den Helder. (ADVERTENTIE), Een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist

de Stem | 1976 | | pagina 9