GERECHTELIJK MUM HU ZAAK (WAARS/GRIEK Doctoren twijfelen er nu ook niet meer aan TIES KRUIZE KOMT TERUG Pol van Himst voor rechter FC Utrecht wil Steen Olsen SERCU/MERCKX- PIJNEN/HARITZ H06FDRÖLSPELERS IN ZESDAAGSE D Camel 20 is weer terug ZESTIG KOKS VOOR 6600 PERSONEN IN INNSBRUCK ERAS SEN Geen serfilms in Innskack 'n PhilipsHoogtezon zorgt o.a. voorvitarnineD en energie de stem van dinsdag 20 januari i ;r stemming mature iouwenaar Turnsters Montreal Overwinning Geduld Tijd PHILIPS Titels Breekpunt Lendenrug Crisis Te braaf Ellende een miljoen gulden aan prijzen 1!2 13 tafeltennismede- werker) JÜEG Na de ge- nderbreking van de I tafeltenniskampi- n senioren vorige ■issingen door het r worden van De hal, werden afge- ag in de Middel- Ileine zaalsport- ptie de resterende de belangrijkste i afgewerkt. Hge week was in de fenklas de eerste fi- i bekend geworden, de halve finale Dick had gezien zijn se rivaal Koen de fterug te wijzen. De ve finale ging tussen I Zeeuwsen-Vlaamse Jers Wilfried Dumez latthijssen, en om redenen werd deze afgelopen week in lespeeld. Het bete- Jitschakeling van ti- Jumez, die in twee [>r zijn teamgenoot opt. In de overvolle hal stonden dan Vlis- ras en Hulstenaar £n tegenover elkaar best of five de va- op te eisen. Jeras in de eerste game voorsprong, die hij Jd met succes wist te i (21-17). Paul Mat- lls underdog gestart, ph echter niet weg te len en de spanning top, toen hij een Achterstand in de ame wist weg te wer- as na 26-24 capitu- de derde game nam Iwsch-Vlaming zelfs net initiatief dat een (■sprong met succes gebouwd tot 21-10, de achterstand tot I teruggebracht. Tens- pht de vierde game de ng, doordat opnieuw kele punten voor- net succes vasthield dij via 21-17 voor de haal de seniorentitel |land greep. Bij deze schappen vielen in |e klassen noe een aan- rs in de dubbele prij- Jevrouw Koos van Jacobsen (Big Smash) Ie zowel het dames- Jnschap als de extra steeds Joke Boelsen Ide tweede plaats. Ook jbelspel was met Leo i (St. Aloysius) voor de rkse speelster. De Stel bleef voorlopig va- bordat finalist Frans (terschoot (Effect) zich ernstig blesseerde, br zijn partij tegen Jo (St. Aloysius) nog prden gespeeld. (■titel was ditmaal voor |n Duininck (St. Lau- oor in de finale Jan IfBig Smash) te kloppen, ■senioren II klas schreef lijn naam na een duide- |ge op Bram van Gilst IZ-speler Jaap Hou- l'as eveneens goed voor hal winst. Hij versloeg E-klas Cees Pleijte van Jzicht en in de senioren If hij Wim Kerkhove Ide baas. Albert de Vries lurens) wist in de finale lBoon (Zand) van de a f te hou den en in F was de Zwart (St. Laurens) dermaal Wim Kerkhove le tweede maal tweede Irden. In de tweede da- |s, de D-klas, was het oenschap voor de jonge Stok van Westerzicht slot waren de dubbel- els in de resp. D, E, F en achtereenvolgens voor bmbinaties De Vries- pek (St. Laurens), li-Smet (Zand-Laurens), Jes-Corver (MZ) en -Baarends (Arnemui- (Van onze toe t balmede werker DELBURG-Na deeer- emming zijn de vereni- n van de KNVB afdeling nd niet tot een beslissing! len, via bestuurslid van cling wordt in de vaka- ntstaan door het kiezen heer A.P. Schouwenaar [delingsvoorzitter. ieer P. de Vos uit Nieuw- bereikte niet de vol-' e meerderheid van het 1 uitgebrachte stemmen, em werden uitgebracht .temmen, op de heer A- ce uit Hoofdplaat 129 en t heer A.E. van der Kelen -linge 26 stemmen. Er dus een herstemming s te vinden tussen de he- Baecke en P. de Vos. De ligingen dienen voor 31 iri hun stembiljetten aan ondsbureau in te zenden. «De rechtzaak van Quaars tegen Griek wordt waarschijn lijk doorgezet. BOTTERDAM - De offi cier van justitie in Rotter dam, mr. J. G. F. Hage, laat een gerechtelijk vooronder zoek instellen naar de toe dracht van het kopstootinci dent tijdens de voetbalwed strijd Feijenoord-PSV. Hij heeft hiertoe besloten na be studering van het proces verbaal. Mr. Hage vindt het belangrijk, dat er nog meer getuigen gehoord worden, in het bijzonder enige politiea genten, die vanaf de tribune de kopstoot van grensrechter Griek aan de PSV'er Bertus Quaars (of andersom) gezien zouden hebben. Volgens de officier gaat het hier om poli tiemensen van buiten Rot terdam, die onbevooroor deeld geacht mogen worden. Bovendien kunnen zij een verklaring onder ambtsede afleggen. Het onderzoek zal nog wel enige tijd in beslag nemen en zeker niet voltooid zijn voor aanstaande woensdag, wan neer grensrechter Griek voor de tuchtcommissie van de KNVB moet verschijnen. Overigens zal mr. Hage, zo verklaarde hij eerder, de be slissing vervolgen of niet vervolgen niet af laten han gen van de schuldvraag. Het criterium voor de officier is: heeft het zin om de man voor de rechter te slepen? Zo zou het kunnen gebeuren, dat de zaak geseponeerd wordt als Griek naar de mening van mr. Hage „een voldoende zware" straf krijgt opgelegd van de KNVB. Diezelfde tuchtcommissie van de KNVB houdt over igens woensdag ziting in de zaak Griek. Griek heeft na melijk een verweerschrift in gesteld op de beschuldiging van het uitdelen van een kop stoot aan Bertus Quaars. DEN HAAG - Ties Kruize is weer thuis. Enkele dagen voor het nieuwe jaar werd hij ontslagen uit het Rode-Kruisziekenhuis van Den Haag en nu kan de hockeyer in zijn eigen vertrouwde omgeving werken aan de revalidatie. Een revalidatie die voor spoedig verloopt. „Ik lig een maand vóór op het schema", wist Kruize gistermiddag op gelucht te vertellen. „Als het zo. doorgaat dan kan ik over en kele maanden weer normaal lopen en hoop ik medio fe bruari 1977 weer topsport te beoefenen". DEN HAAG (ANP) - De sec tie topsport van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond (KNGV) heeft elf turn sters aangewezen voor de voor lopige Olympische selectie. Aanvankelijk zouden twaalf dames deel uitmaken van de groep. Maar Margo Velema heeft zich in verband met stu die teruggetrokken. De elf turnsters, die de selec tie vormen: Ans Smulders (PSV), Ans Dekker en Joke Kos beiden Klimop), Petra v.d. Brink, Monique Bolleboom en Ria Hoogenaoorn (allen Pro Patria), Karin Stubbe en Ge- rrie van Soeren (beiden Excel sior), Jeanette van Ravenstijn en Franka v.d. Vorst (beiden PSV) en Carla Braan (St.- Mauritius). WIELRENNEN De kans is groot, dat de voor 16 tot 19 mei geprogrammeerde etappewed strijd New York - Washington niet doorgaat. INNSBRUCK (SID) - Tijdens de Olympische Winterspelen van In nsbruck zullen in het Olympisch dorp geen sex-fUms worden ge draaid. Ook problemati sche films zullen worden geweerd. De deelnemers moeten het tijdens hun vrije uren doen met luch tige werkstukken, zoals de James Bond-cyclus, Spaghetti-westerns, My Fair Lady, Jesus Christ Superstar, Der Libero (met Franz Beckenhauer in de hoofdrol) en andere sportfilms. (ADVERTENTIE) Ter herinnering: op -25 sep tember van het voorbije jaar reed Ties Kruize, Nederlands succesvolste hockeyer, in de Alfa Romeo van zijn vader van Amsterdam terug naar Den Haag. Kruize had de centrale hoc keytraining bezocht, die be legd was omdat drie dagen la ter de interland tegen België plaats zou vinden. Het regende die dag. „het was een beesten weer", zegt Kruize zelf. Ter hoogte van Schiphol stuurde Kruize de auto onbewust door een plas die 15 cm diep bleek te zijn waardoor de auto diago naal over de weg schoot en frontaal tegen een tegenligger botste. Met een gecompli ceerde beenbreuk werd Kruize in het VU-ziekenhuis van Am sterdam opgenomen. „Achte raf ben ik nog blij dat ik er zo INNSBRUCK - Tussen 21 januari en 17 februari zullen voor de in het Olympisch dorp van Innsbruck verblijvende rond zesduizend personen elke middag twee en elke avond drie verschillende menu's ge presenteerd -worden. Boven dien kunnen de sportlieden kip of een koude schotel kiezen. Tevens zullen vijf tot tien voor- en nagerechten worden aange boden. De zestig koks, die on der leiding staan van de Tiroler chef-kok Otto Nentwich, zul len er nauwlettend op toezien dat geen enkel gerecht twee maal op de kaart voorkomt. Men verwacht dat zeker twintig equipes een eigen kok mee zullen brengen om aan de soms heel specifieke wensen tegemoet te komen. Het res taurant zal volgens het zelfbe dieningssysteem zijn inge richt. Met de verzorging van de in het Olympisch dorp onderge brachte sportmensen en offi cials is de Weense onderne ming Eurest belast, die ook al meewerkte aan de Olympische Spelen van I960 (Rome) en 1968 (Mexico-stad). De leiding is in handen van de directeur, Hubert Cathrein. Bij de samenstelling van de menu's, die een wetenschappe lijke grondslag hebben, wordt rekening gehouden met de eet gewoonten in de verschillende delen van de wereld. Volgens aanwijzingen van dr. Roman Retz wordt de nadruk gelegd op eiwitten, koolhydraten en een grote verscheidenheid in menu's (meer dan 150). De sportmensen kunnen aan maaltijden 6.000 calorieën per dag verorberen, de officials 3500. In de Olympische keuken zal 43 ton vlees, drie ton vis, 40 ton aardappels, 32 ton groenten en 150.000 eieren onder de vaar dige handen van de koks wor den verwerkt. De meest mo derne keukenapparatuur staat ter beschikking. Tijdens een Olympische proefmaaltijd, waarvoor on langs 600 personen waren uit genodigd, werd hetzelfde menu geserveerd als voor de sluitingsdag (15 februari) voorzien is. De aanwezigen waren over de kwaliteit zeer te l spreken. goed vanaf gekomen ben", zegt de hockeyer. „Er zijn niet veel mensen die een dergelijk onge luk overleven. Ik mag dus niet klagen" Kruize slaagde erin om de zware tegenslag snel te over winnen.Hij legde er zich bij neer dat hij maandenlang ver blijf in ziekenhuizen voor de boeg had en dat hij weer op nieuw zou moeten leren lopen. Kruize: „In de sport leer je wel snel te vergeten en vooruit te kijken. Ik heb snel begrepen dat huilen geen zin had en dat ik de realiteit goed onder ogen moest houden" Het genezingsproces ver loopt zoals gezegd voorspoedi ger dan aanvankelijk gedacht werd. Was het enkele maanden geleden nog een grote vraag of het 23-jarige talent ooit nog zou kunnen spelen voor zijn club HC Klein Zwitserland en voor Oranje, nu twijfelen dok toren en Kruize zelf er niet meer aan dat de come-back een feit zal worden. „Hoewel het een hoop tijd kost", zegt Kruize, „maar ge duld is een begrip dat ik geluk kig in mijn leven weet In te passen. Ik reken erop dat het in totaal twee jaar zal duren voordat ik weer volledig her steld ben. Elke dag dat de reva lidatie korter duurt is meege nomen". Ties Kruize mag dus voorlo pig nog niet lopen. Wel heeft hij krukken gekregen en met zijn linkerbeen „hinkt" hij nu door het woonhuis. In een privézwembad van kennissen te Wassenaar strekt hij zijn ledematen weer. Want hoewel hij nog niet mag lopen, mag hij wel zwemmen en met fysiotherapeut Ed van Breuke- len probeert hij in het zwem bad het genezingsproces te be vorderen. Daarbuiten heeft Ties Kruize geheel geen moeite om de tijd te doden. Want tijd heeft Ties Kruize. Op het kan toor van zijn vader (makelaar in assurantiën) is hij nog tot mei uit roulatie. „Goed waar deloos natuurlijk", zegt Krui ze, „maar ik kan er ook niets aan doen." De uren die door de ziekte vrijgekomen zijn, gebruikt hij nu om te studeren. In april legt hij zijn laatste examen af voor het diploma makelaar in assu rantiën. Kruize heeft dus de handen vol. De strafcorner specialist blijkt buiten het veld net zo actief als erbinnen. „Ties met de bijl" werkt hard aan zijn toekomst en een ren tree in de hockeysport. JOHN VAN OPPEN Ties Kruize spant zich bijzonder in om beter te worden. Hier strompelt de hockeyvedette op krukken naar het water voor de revalidatie. (Van onze sportredactie) BRUSSEL - De dopings- zaak van de wedstrijd Ander- lecht - RWDM houdt de ge moederen in België nog danig bezig. Pol van Himst, bij wie zoals bekend sporen van het kalmerende middel placidil in zijn urine werd gevonden, moet ook de rechter verschijn. De Belgische voetbalbond heeft echter al verklaard dat zij geen enkele vonnis van de Belgische rechtbank zal accep teren. Intussen is ook een Neder lander zijdelings bij de affaire betreokken geraakt. Nico de Bree moet ook voor de Belgi sche rechter verschijnen we gens belediging van een amb tenaar In functie. De Bree lacht hartelijk om deze beschuldi ging en noemt het een klucht. „Na afloop van de wedstrijd tegen Anderelcht kwam ik de onder de douche vandaan en toen zag ik een vreemde kerel in onze kleedkamer die over mijn tas stond gebogen. Ik ging naar die man toe en vroeg wat hij in mijn tas te zoeken had. Ik vertelde hem ook nog dat ik geld in mijn tas had zitten. Na enkele pittige woorden over en weer maakte hij zich bekend als ambtenaar van de BOB, de Belgische opsporingsbrigade. Dat kon ik natuurlijk nooit we ten. Voor zo'n flauwigheidje moet ik nu voor de rechter ver schijnen". Over de dopingsaffaire van Van Himst wil De Bree ook wel een en ander kwiit. „Pol had toevallig die week net tegen mij gezegd dat hij zo slecht kon slapen en dat fjij daarvoor een kalmerend middel gebruikte.' Dat bleek dus achteraf die Pla- cidill te zijn die door de BOB voor doping wordt aangezien. Volgens mij kunnen ze hem niks maken. Hij eeft geen do ping gebruikt". Jan Boskamp maakt zater dag zijn rentree na zijn meni scusoperatie in het C-team van RWDM tegen Beerschot. Bos- kamp's is uitzonderlijk snel verlopen. Vier weken geleden werd hij aan zijn meniscus ge opereerd. (ADVERTENTIE) Voor weerstand in de winter, n Philips Hoogtezon is goed voor u en uw kinderen. Philips Hoogtezon, voor een zomerse kleur in de> winter. Raadpleeg vooraf (Van onzer verslaggevers) UTRECHT - De kans is groot dat het in ernstige de gradatienood verkerende FC Utrecht de rest van het seizoen versterking zal krijgen via Steen Olsen (33). De momen teel nog bij Feyenoord onder contract staande middenvel der moet meestal genoegen nemen met een plaats op de re servebank en daarom voelt hij er veel voor in te gaan op het verzoek van de Utrechtse ver eniging op basis van uitlenen de overstap te maken tot aan het einde van het seizoen. Steen Olsen heeft overigens bepaald, dat hij na deze com petitie met de actieve voetbal lerij stopt. Daarom zou Steen Olsen zijn laatste maanden best graag bij zijn oude vereni ging willen doorbrengen. Woensdag zullen betrokken partijen om-de tafel gaan zit ten. Bij FC Utrecht neemt men overigens niet aan, dat - indien de overgang naar de Galgen- waardploeg een feit wordt - Olsen reeds zondag in actie zal komen in de uitwedstrijd tegen- NEC. Het ligt in de bedoeling Olsen de week daarna voor ei gen publiek tegen MVV zijn rentree te laten maken. Van 22 tot 27 januari wordt in de Ahoy-hal te Rotterdam de zesdaagse verreden met in de hoofd rollen de koppels Sercu- Merckx en Pijnen-Haritz. De twee beste pistiers van dit moment zijn de Belg Pa trick Sercu en de Braban der René Pijnen. ROTTERDAM - „Drie tot vier jaar geleden dacht ik: Die want de zesdaagsen zijn hele maal opgeleefd. Gelukkig maar, nu kunnen wij renners aan de directies meer geld vra gen". René Pijnen, die deze week in Bremen zijn vijfde overwin ning in dit seizoen behaalde rijdt in de vorm van zijn leven. Hij is met zijn Duitse kop- pelgenoot Günther Haritz fa voriet voor de eindzege in Rot terdam, al mag vanzelfspre kend het Belgische koppel Sercu-Merckx geenszins on derschat worden. Wat Merckx kan is genoegzaam bekend. Hij is bovendien gekoppeld aan 's werelds beste baanrenner, Pa trick Sercu (31). Pijnen over Sercu: „Ik geef toe dat hij de beste is. In de jachten hoef ik niet voor hem onder te doen maai- Sercu is sneller in de sprint. Tegen die sprint is nie mand van ons opgewassen". Patrick Sercu heeft zijn „af komst" nooit verloochend. Als 17-jarige was hij reeds kampi oen van België snelheid en toen hij 20 was sprintte hij op de piste van Rocourt voor het eerst naar de regenboogtrui. In 1968 draaide Sercu de sprint de rug toe. „Ik ben 20 jaar te laat geboren", zei hij, „er is als sprinter geen droge boterham meer te verdienen Ten tijde van Moeskops, Sche- rens, Van Vliet, Derksen en Harris waren de sprinters de vedetten van de wielersport, een elitekorps. Die tijd is voor bij en eigenlijk gokte Sercu verkeerd, toen hij zich als jonge renner op de sprint ging toeleggen. „Ik wist dat het met de sprint wel eens spoedig gedaan kon zijn", zegt Berten Sercu, de vader van Patrick, „toch heb ik gezegd: Patrick, ge moet leren sprinten, zonder snelheid is een coureur nergens. Ge pikt een titeltje mee en raakt be kend over de hele wereld. Dan kunt ge later nog altijd zien oi ge de weg op gaat". Volgens Berten, die zelf een bekend wegrenner is geweest en in 1947 in Reims met Jei Janssen en Theo Middelkamp duelleerde voor de regenboog trui is de „goesting" van Pa trick voor de weg vroeger groot geweest. „Tot z'n dertiende wilde Patrick voetballer wor den, toen vroeg hij: Koopt ge me een vélo?" Berten voldeed aan de wens van zijn zoon en timmerde in z'n vrije uren met enkele vrienden aan het wie- Ierbaantje van Rumbeke, dat al enige tijd niet meer gebruikt werd en er danig gehavend bij lag. Op dat baantje leerde Pa trick sprinten. Zo goed, dat hij binnen enkele jaren een Olym pische titel en drie regenboog truien won. De carrière van René Pijnen verliep anders. Hij beloofde als amateur een wegrenner van wereldformaat te worden. In 1969 kwam in de Tour de France een breekpunt in zijn loopbaan. In de vierde etappe Charleville-Nancy reed Rik van Looy urenlang solo. Ach ter de beroemde Belg verde digde René Pijnen, die zevende stond in het algemeen klasse ment, de positie van zijn kop man. Pijnen reed in een glan zende vorm. In deze Tour de France zou hij doorbreken naar de top. Zover kwam het echter niet. In het groepje, dat jacht maakte op Van Looy, werd de Spanjaard Perez- Frances erg kwaad op Pijnen, omdat deze weigerde aan de leiding te komen. Perez- Frances trapte Pijnen van de fiets en de jonge Brabander verliet de Tour. Toen zijn wonden genezen waren, begon hij te sukkelen. Spoedig heette het dat Pijnen niet hard genoeg was voor de weg. Hij werd stilaan baan renner en zesdaagsespecialist Waaraan zie je nu dat ie mand een goede pistier is? Be rten Sercu: „Aan de lenden rug". De lendenrug? Sercu: „Ja, dat heb ik van Rik van Steenbergen geleerd. Die kon in een steile bocht nog iemand passeren, hij had een demar rage vanuit de lendenen. Dat hebben alle grote baanrenners en dat heeft Patrick ook". Heeft Berten geen spijt dat zijn zoon eerst sprinter werd, waardoor hij een grote carrière als wegrenner misliep? „Nee", antwoordt hij, „Patrick heeft z'n weg gevonden. Hij is ge woon twee jaar te lang op de baan blijven hangen om nog een grote carrière als wegren ner te maken". In 1969 schakelde Patrick óver van de baan naar de weg. „Als sprinter moest ik plotse ling koersen van over de 200 kilometer rijden, het zag zwart voor m'n ogen", vertelt hij. Sercu maakte een crisis door. „Bij Faema dachten ze dat ik veel koersen in de sprint zou gaan winnen, maar dat viel tegen. Want voordat de finish in zicht kwam reden ze me morsdood. Ze waren natuur lijk bang voor mijn sprintsnel heid en ze demarreerden links en rechts van de weg, zodat ik op m'n knieën aan de laatste honderden meters begon". Toch werd 1974 een groot jaar voor de wegrenner Sercu. Hij won in de Tour de France drie etappen en de groene trui, waardoor hij op een erelijst kwam met beroemde wegren ners als Ferdi Kübler, Stan Ockers, André Darrigade, Rik van Looy, Rudi Altig en Jan Janssen. Sercu-Merckx tegen Pijnen-Haritz, het grote duel in Rotterdam. René Pijnen is erop vooruitgegaan toen hij af scheid nam van zijn vaste kop- pelgenoot Leo Duyndam. „Met Duyndam was er altijd iets, het boterde niet tussen ons", zegt Pijnen. „Toen kreeg ik plotseling Haritz aan mijn zijde. Hij kon niets, ik heb hem alles moeten Ieren, en daar pluk ik nu de vruchten van. Met Duyndam was het een en al ellende, met Haritz heb ik veel plezier. We passen uitste kend bij elkaar. En ik heb ook een jaar met Patrick Sercu ge reden, maar daar was geen lol meer aan. We waren te sterk voor de rest en toen zijn we maar uit elkaar gegaan. Het is beter zo". JEAN NELISSEN (ADVERTENTIE) Een geweldige EMPO LASSIE FAMILIE FIETS ter waarde van 310,-, geschonken door EMPO RIJWIELFABRIEK H.B. Emsbroek B.V., Vorden. To winnen In do Nationale Puzzelaktlo l.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. r-lf lil 8 I I i I i 1 i;i i i 'I

de Stem | 1976 | | pagina 13