Regering kan niet om brief negen heen Krant geeft lijst 32 CIA- spionnen in Parijs SAD AT: ZONDER PALESTIJNEN NAAR GENèVE Egypte; wil blijven praten Militaire raad wil politieke macht verdelen PORTUGAL Weinig nieuws binnenland 1 nrnrai'l OTT» iHj KVP EN CHU: Steuntje Dassault -zaak in februari voor commentaar D e brief van de negen topfunctionarissen uit het Neder landse bedrijfsleven aan de regering heeft een aantal snelle en uiteraard - nogal uiteenlopende reacties 'uitgelokt. Enkele daarvan komen hierop neer, dat de negen eigenlijk niets nieuws hebben beweerd én, in een wat gewijzigde formulering, oude waarschuwingen hebben herhaafd. uoottó bp en dat bit uofltdelifj bate boeit., ii datbitiuii Wecken Acht jaar geëist wegens moord Paul Meijer - show in de ijskast Man meldt zich als moordenaar Israël Libanon Manusama verbaasd over brief Oplossing in Amsterdam nog ver weg Staking in haven Barcelona Bison, jonge, milde halfzware shag. DE STEM VAN WOENSDAG 14 JANUARI 9 13 1 (Vervolg van pagina 1) Dc KVP-er Peijnenburg en CHU-i'ractieleider <lr. Krui- singa menen dat de regering niet om de brief van dc negen heen kan. „De mate waarin wij met de brief rekening houden is voor ons een kwestie van af wegen". aldus Peijnenburg. Hij denkt dat de brief is ge schreven „uit een diepgewor telde zorg over de ontwikke lingen, waarmee de negen grote en sterke ondernemingen worden geconfronteerd". Zijn fractie wil zo spoedig mogelijk de inhoud van de regerings voorstellen omtrent de perso- neelsraden en de VAD kennen. De KVP is voor verbetering van de rendementen en het on dernemingsklimaat. Dr. Kruisinga hecht grote betekenis aan de brief: „De nood moet wel erg hoog zijn gestegen". VVD-fractieleider Wiegel wil van premier Den Uyl en de ministers Lubbers (economische zakenBoersma (sociale zaken) en Duisenberg (financiën) weten of de rege ring aan de noodkreet conse quenties voor haar beleid zal verbinden. Wim Kok, voorzitter van de Federatie Nederlandse Vak beweging, ziet in de brief een teken dat de concerndirecteu ren bang zijn voor de besluit vorming rond de vermogen- saanwasdeling en de perso- neelsraden. Hij onderkent een nieuwe tactiek van de werkge vers, „want na de open brief van de AKZO-leiding komen nu de top-negen van onze eco nomie met een verklaring, waaruit een politieke confron tatie blijkt". Kok stelt dat de werkgevers polariseren onder het nom te streven naar har monie en overleg. „Als een ver ruiming van de rendementen nodig is dan wensen we daarbij een democratisch geregelde invloed", aldus de FNV- voorzitter. CNV-voorzitter Jan i-anser gelooft niet dat de briefschrij vers de bedoeling hadden poli tieke machtsuitoefening en be ïnvloeding daarvan te beogen. Hij heeft in de brief een steuntje in de r „g van de rege ring waargenomen: „Dat we voorzichtig moeten zijn met onze economische politiek". Hij stelt dat moet worden be seft dat bij een economisch herstel de bomen niet weer naar de hemel zullen groeien. Overigens noemt Lanser de in houd van de brief wel wat een zijdig: „De brief zou aan kracht en geloofwaardigheid hebben gewonnen als de eco nomische problemen waren beoordeelt in samenhang met enkele problemen die verband houden met de structuur van onze maatschappij", aldus de CNV-voorzitter. (Van onze correspondent) PARIJS - Het linkse extre mistische Parijse dagblad Li beration heeft dinsdag een lijst met 32 namen en telefoon nummers gepubliceerd van geheime agenten van de Ame rikaanse CIA in Parijs. Van een aantal hunner werd eveneens het privé-adres en telefoon nummer bekend gemaakt. Van het hoofd van de Parijse afde ling van de CIA Burgstaller drukte het blad een tweetal fo to's af. De krant kondigde aan dat woensdag een tweede lijst openbaar gemaakt zal worden. De publikatie van Libera tion staat m het Kader van een anti-CIA-operatie in diverse hoofdsteden om de „Ameri kaanse spionnen" die geca moufleerd als diplomaten op de ambassade van de Ver enigde Staten hun kantoren hebben te ontmaskeren. De ir. Parijs gepubliceerde lijst is hei resultaat van een onderzoek van verschillende weken dooi een groep journalisten van Li beration met behulp van een methode die door zekere Ame rikaanse kringen ontwikkeld is, aldus de krant waarvan dt existentialistische filospoi Jean Paul Sartre de hoofdre dacteur is. De allermeesten van de 3i door Liberation genoemdt CIA-agenten hebben hun kan toren in twee Parijse gebou wen, waar de Amerikaans» ambassade ondergebracht is Deze bureau's bevinden ziel volgens het blad op de derde er vierde verdiepingen. Het dag blad publiceert eveneens bio grafische bijzonderheden ovei een aantal van de spionnen Sommigen van hen zijn voor malige militairen en anderer hebben veelal belangrijke „ga ten" in hun carrière, hetgeer erop wijst dat zij gedurendt een zekere tijd in zeer speciali afdelingen van het CIA- organisme actief geweest zijn De eerste lijst kon samenges teld worden door 80 kilo ar chiefmateriaal van het Stat* Department aan een nauwge zet onderzoek te onderwerpen Pogingen de betrokkenen op t< bellen leverde in Parijs weinif resultaat op. Ofwel de telefoor werd niet opgenomen, ofwel di hoorn was klaarblijkelijk vai* de haak genomen, ofwel ei werd verklaard dat de ge vraagde daar niet woonde, of wel een plaat verklaarde dat het betrokken nummer niel toegekend is. Slechts op éér nummer, dat van de tweedt man van de CIA in Parijs, vol gens Libération kregen wi; antwoord, maar de verbinding werd afgebroken. De ambas sade weigerde op de publikatie van Libération commentaar te leveren. De publikatie van het Pa rijse blad maakt klaarblijke lijk deel uit van een uitge breide campagne tegen de CIA die in tal van landen ontketend is. Op 27 november j.l. werd door een Atheens blad de na men van vijf personen gepubli ceerd, die in Griekenland voor de CIA zouden werken. Boven aan de lijst de naam van Ri-' chard Welsch, eerste secretaris van de Amerikaanse ambas sade in Athene. Een maand la ter werd Welsch toen hij voor zijn woning uit zijn wagen stapte, doodgeschoten. De da ders zijn nog niet gevon- den.Ook in Mexico, Lissabon, Londen en Stockholm werden namen van diplomaten die in werkelijkheid CIA-agenten zijn, gepubliceerd. De stoot voor de campagne werd klaar blijkelijk in Verenigde Staten gegeven, als gevolg van de. Watergate-affaire, waarin de CIA zwaar gecompromitteerd zou zijn, zouden zekere Ame rikanen het spionage- organisme onschadelijk willen maken. PLO-iwrtegenwoordiqer aan het woorcC in de Veiligheid.s- raad ran de VN. AMSTERDAM (ANP) - Da rechtbank in Amsterdam zal op 10 en 12 februari aan staande de zaak behandelen tegen de vertegenwoordiger in Nederland van het Franse ex portbureau voor vliegtuigma teriaal Ofema (onder andere van Dassault-Breguet) ing. J.B. Botterman uit Amster dam. Hij wordt verdacht van poging tot omkoping van leden van de Tweede Kamer in ver band met de inmiddels geno men beslissing van de regering over de vervanger van de Star- fighter van de luchtmacht. v jjo- Dat is misschien wel juist, maar men moet er dan toch on middellijk aan toevoegen, dat ook de reacties weinig nieuws bevatten, waardoor de discussie over het regeringsbeleid tus sen werkgevers en werknemers zich rond de hete brei heen blijft bewegen. In feite hebben we bij die discussie niets aan een nietes-welles-spelletje, maar gaat het om de-juistheid van ar gumenten. De conditie van de Nederlandse economie wordt bepaald door structurele en conjunturele factoren. De laatste houden verband met de gehele internationale economie, de eerste, in grote lijnen althans, met de manier waarop we in eigen land de samenleving trachten te modelleren. Volgens de negen zijn we in versneld tempo bezig de kip met de gouden eieren te slachten. En nu zijn er twee mogelijkhe den: die constatering lijkt door de feiten bevestigd te worden, waardoor men ze als noodkreet niet langer kan negeren, óf ze hangt aantoonbaar in de lucht en is daarom nauwelijks nieuwe aandacht waard. Wij voor ons neigen er toe het op het eerste te houden. Wat dan betekent dat we van mening zijn dat het debat over de situatie waarin we verzeild zijn geraakt veel zakelijker moet worden gevoerd. Elke discussie tot nu toe is zo politiek beladen en zozeer bepaald door gevestigd wantrouwen, dat de harde feiten nauwelijks meer aan bod "komen. Maar voor een goed economische beleid is meer nodig dan een helder inzicht in de ontwikkeling van winst- en verliesreke ningen. Zo'n beleid veronderstelt een psychologisch goed kli maat. Dat vergeten de betrokken partijen, vakbeweging zowel als werkgevers wel eens. Ook in dit geval weer De waarschuwing van de negen bolle boffen, van de Neder landse industrie had minder polariserend gewerkt, had in bre der kring weerklank gevonden, als zij zich behalve in onze welvaartsontwikkeling, ook - door het aandragen van eigen nieuwe ideeën terzake - mogelijk geïnteresseerd hadden ge toond in een maatschappijvernieuwing, die tevens op welzijns- verbetering is gericht. LISSABON - Dc in Portugal aan het bewind zijnde mili taire raad heeft een plan op gesteld voor de verdeling van de politieke macht tussen bur gers en militairen. Dit plan dat zal worden voorgelegd aan de politieke partijen, is bedoeld als een antwoord op de voor stellen die deze partijen de vo rige maand hebben ingediend. De vijf partijen moeten nu weer reageren op het program van de militaire raad. In een gisteren in Lissabon gepubliceerd communiqué wordt alleen maai gezegd dat het plan dooi de militaire raad is goedgekeurd. Ovei de in houd is niets meegedeeld Het is de bedoeling dat dit plan het akkoord vervangt dat het vorig jaai getekend is dooi de oiga- msatie die gevonnd werd dooi de officieren die m apiil 1974 het oude, dictatoriale bewind omverwierpen Krachtens dit akkoord zouden de militairen drie tot vijf jaai lang de poli tiek van Portugal kunnen be palen. Een eventueel herzien ak koord zal vrijwel zekei één grote wijziging bevatten, na melijk de bepaling dat de pie- sident van Portugal vooituun gekozen zal worden via alge mene verkiezingen en niet meei' dooi een kiescollege waarvan ondei meei 24(1 vei- tegenwooidigers van dc sti ijd- krachten deel uitmaken Viei van de vijf politieke partijen, waarondei de communistische partij, hebben deze wijziging voorgesteld. Alleen de kleine (ADVERTENTIE) jRDEELMEMO WYCHEN. JÖJt. TO Mubekn, «t ElinCNK MEUBELEN „i rca»t> i, pro-communistische Portu gese democratische beweging (MDP) was er tegen. El bestaan nog steeds grote meningsverschillen ovei de toekomstige macht van de mi- litane ïaad die thans nog de besluiten van de regei ing kan vernietigen. Verwacht wordt dat de militairen, hierin ge steund dooi de communisten en de MDP, erop zuilen blijven hameren dat de milituiie iaaci wetgevende bevoegdheid houdt. Inmiddels heelt de socialis tische ministei van financiën Francisco Salgado Zenha. ge dreigd uit de huidige coalitie regering te treden. Een van zijn staatssecretarissen, di Artui Santos SiJva, die onlangs uit ik liberaal georiënteerde volks- democratische partij trad. heeft te kennen gegeven dat hij ook uit de regei ing wil treden In een verklai ing van het mi nisterie van Financiën wordt nu gezegd dat Salgado Zenha als ministei van financiën zal aftreden als Santos Silva heen gaat. Minister Salgado Zenha liet weten dat hij zijn minis tersfunctie aanvaai d heeft op voorwauide dat hij zelf zijn staatssecretarissen kon kiezen De ministei gaf voorts te ken nen dat Santos Silva, als hij vertrekt, een schriftelijk ge dane belofte verbreekt ROTTERDAM (ANP) - „Een brute, zinloze, lafhartige en zonder enig motief gepleegde afslachting". Zo kenschetste de officier van justitie in Rot terdam dinsdag het doden van de 60-jarige, als homosexueel bekend staande Gijsbertus Boel. Deze was op 30 april 1974 vrijwel onthoofd gevonden in zijn huisje aan de Haringpak- kerstraat in Rotterdam-West. Tegen de verdachte van dit misdrijf, de 21-iarige Turkse gastarbeider Mehmet D. eiste mr. J.G.F Hage acht jaar ge vangenisstraf (met aftrek van voorarrest) wegens doodslag. iïoor de officier staat het vast, dat D. de opzet had om Boel het ■even te benemen. (Van onze redactie buiten land) CAIRO/NEW YORK - Egypte is bereid aan een vredesconferentie over het Midden-Oosten in Genève deel te nemen zonder dat de Palestijnen erbij zijn, maar zal er wel op blijven aan dringen dat dezen tot derge lijke besprekingen worden toegelaten. Dit heeft presi dent Sadat van Egypte gis teren verklaard. De PLO is maandagavond met de stem van Amerika tegen wel uitgenodigd om aan de dis cussie deel te nemen die de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties op het moment in New York over de Palestijnse zaak voert. Hier is Israël de grote afwezige. President Sadat van Egypte zei gisteren dat zijn land er geen heil in ziet nee te zeggen tegen een conferentie van Ge nève zonder de Palestijnen. Hij wees er verder op dat het tijd wordt dat de Palestijnse kwes tie niet alleen als een humani taire, maar vooral als een poli tieke aangelegenheid wordt beschouwd. Tijdens de confe rentie zal zijn land volgens hem wijzigingen in de VN- resoluties 242 en 338 over het Midden-Oosten afwijzen. Egypte sprak zich vorige week al uit voor een hervatting van de Goneefse besprekingen voor eind jum en gaf toen een waarschuwing uit tegen het la ten doorkruisen van de vrede sinspanningen door de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. In New York, bij de opening van het debat over de Pales tijnse zaak, dat naar verwach ting tien tot twaalf dagen zal duren, betoogde Farouk kad- doumi, delegatieleider van de PLO maandagavond laat dat „Er voor de Veiligheidsraad van de VN maar één oplossing is: erkenning van de onver vreemdbare nationale rechten van het Palestijnse volk en toe staan dat het zijn nationale as piraties kan verwezenlijken. De Israëlische boycot van dit debat toont aan dat het niet het Palestijnse volk is, maar de Is raëlische regering die de wens van de Veiligheidsraad wil dwarsbomen". Kaddoumi zei verder dat voor de Veiligheids raad de tijd is gekomen om een resolutie aan te nemen waarin de objectieve feiten in het ge- HILVERSUM (ANP) - De voor Veronica, omroep organi satie heeft besloten, het radio-programma de Paul Meijer-show op maandaga vond niet te laten doorgaan. Presentator Henk Terlinger. heeft aan een uur zendtijd daarvoor niet genoeg. Als de VOO C-omroep wordt en een blok van drie uren aaneenges loten radio-zendtijd zou krij gen, wordt uitzending van de Raul Meijer-show opnieuw overwogen. Aldus een medede ling van de VOO. HAARLEM (ANP) - De 70- jarige A.J.F. van R. uit Haar lem heeft zich maandagmid dag bij de politie gemeld met de mededeling dat hij zijn 50- jarige vrouw om het leven had gebracht. In de woning van de man, een flat in een bejaardencom plex aan het Teylerplein in Haarlem, trof de politie de vrouw levenloos aan. Bij sectie kon de patholoog-anatoom dr J. Zeldenrust nog geen dood soorzaak vaststellen. bied worden erkend, te begin nen met de Palestijnse kwestie en de noodzaak een gerecht vaardigde oplossing daarvoor te vinden, „zodat ons volk zijn onvervreemdbare rechten in zijn vaderland kan uitoefenen. Onze strijd is niet gericht tegen de joden in Palestina maar tegen de zionistische bewe ging, haar rascistische doctri nes, haar expansionistische praktijken en haar agressieve bedoelingen die in feite hebben geleid tot de verbanning uit het vaderland van ons volk", aldus Kaddoumi. Terwijl de Veilig heidsraad vergadert werden buiten het gebouw van de VN in New york enkele bommen ontdekt, die tijdig onschade lijk konden worden gemaakt. Een man die beweerde een joodse paramilitaire organisa tie, genaamd Lechi, te verte genwoordigen heeft persbu reaus in Londen gebeid met de mededeling dat zijn organisa tie de bommen had gelegd die maandagavond onschadelijk werden gemaakt. Reden zou de deelname van de PLO zijn aan het debat. Gistermorgen werd een bom onschadelijk gemaakt voor het gebouw van de Iraakse vertegenwoordiging hij de VN. Israëlische troepen hebben gisteren vier Arabische ver zetsstrijders gedood, die van uit Libanon het noorden van Galilea waren binnengedron gen, zo heeft een Israëlische woordvoerder verklaard. Het incident gebeurde bij de grensnederzetting Margaliot, waar het de laatste weken meermalen tot een treffen is gekomen tussen Israëlische troepen en Arabische guerril lastrijders. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, de PLO, heeft in een spoedbood- schap aan de Egyptische rege ring gezegd dat pogingen wor den ondernomen om het Liba nese leger te betrekken bij de strijd tussen christenen en moslems in Libanon. „Recente ontwikkelingen wijzen uit dat delen van het Libanese leger zich in feite al hebben aange sloten bij de falangistische troepen bij de blokkade rond het (Palestijnse) Tel Alzaater kamp", zo schrijft Arafat, vol gens het Egyptische dagblad Al Achram. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Ik ben zeer verbaasd", zo reageerde ir. J.A. Manusama gisteravond, toen wij hem telefonisch om com mentaar op de „mysterieuze" brief vroegen. „Ik heb die brief nooit gekregen". Op de hoogte gebracht van de inhoud van de brief zei Ma nusama: „Ik beschouw soort gelijke brieven als anoniem. Wat voor waarde moet men hechten aan brieven die in on vrijheid zijn geschreven? Op zulke brieven ga ik nooit in. Vroegof laat zal blijken dat het onzin is. Het zal wel zo zijn als in de tijd van Soumokil. Van hem heb ik ook een brief, waarin voorkomt dat de RMS een fata morgana is. Dat schreef hij mij. Maar met hem had ik een code a l'gesproken en uit zijn brief werd toen duide lijk dat hij deze brief ondei druk had moeten schrijven". AMSTERDAM (ANP) - De besprekingen die de fractie voorzitters in de Amsterdamse gemeenteraad gistermiddag op initiatief van de CPN hebben gevoerd om een uitweg te vin den voor de bestuurscrisis in de hoofdstad, hebben nog niet tot resultaten geleid. „We zijn nog niet tot conclusies geko men. Maar alle fractieleiders zijn blij, dat het overleg weer is begonnen en afgesproken is het verder voort te zetten", al dus CPN-fractievoorzitter Walraven op een persconferen tie na afloop van de besprekin gen. De PvdA wil dat het progres sief akkoord gehandhaafd blijft en houdt vast aan een col lege met PvdA, CPN en PPR of D'66 dan wel een college met alleen PvdA en CPN, zoals het hoofdbestuur van de PvdA heeft geadviseerd. Een meer derheid in de raad acht deze formules echter niet reëel. Nou. nou, als onze eigen Joop nu niet opkijkt ran de frontale aanval van negen topmannen uit het bedrijfsleven dan weet ik het ook niet meer. De vraag is alleen, wat gaat hij er mee doen, als-te er ivat mee doet. Negen topmannen. Da's niet mis. En sommigen van hen zijn nog wel eikaars concurrenten „Het is niel gebruikelijk", schreven zij de heer premier, „dat een aantal ondernemers zich gezamenlijk uitlaat over gewichtige nationale vraag stukken". En ook dat is waar. Hoewel, de haren zijn niet op hun mondje gevallen, hoor. Regelmatig lees je in kranten en hoor en zie je op t.v. en radio wel een van de heren, die dan iets te zeggen heeft over het z.g. slechte ondernemersklimaat in dit land je bij de zee, of over de vakbonden die stout zijn ge weest. En nu is Joop aan de beurt. Nog maar net terug uit Zweden krijgt onze eerste minister, onze minister-president, onze premier, zo'n brief op zijn bu reau. waarvan menigeen zot verbleken. Onze Joop heeft nog met gei eageerd. Het is hem wé gevraagd. Ja zeker, dooi Hansje Wiegel, het snelste jon getje uit de klas. Die is er altijd ah de kippen bij wanneer hij denkt dat er iets te halen valt. Zo is Hansje. Hij is mijn vriendje niet. Wat verder Aha, een tele- xnoot uit het Zeeuwse. Van een collega. Hij meldt: ,.'t Wordt lente, zo meldde me net een mevrouw uit Hulst. De schild pad. anders tot april onder de grond in de tuin. loopt al glo rieus over het pad. Een paai dagen geleden stak hij voor het eerst de kop boven het zand uit. Een kluit verse aarde op de rug" Hetgeen werd gevolgd dooi een aantal dienstmedede- lingen Lente dus Ik moet er nog niet aan denken. Maart moet zijn staart nog roeren, april moet nog doen wat hij wil, zelfs fe bruari moet nog schvikkelen. Hoe kun dat Trouwens mijn schaatsijzers zitten nog steeds ongebruikt in het vet. Wat een rotwinter. MERIJN MADRID De ongeveer 2.000 havenarbeiders van Bar celona hebben zich gisteren aangesloten bij de stakings campagne waarmee onder grondse linkse groeperingen proberen een snelle wijziging in het politieke bestel van Spanje af te dwingen. De havenarbeiders legden het werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. In Barcelona staken ook de ruim 4.000 werknemers van de grootste elektriciteits- en gas maatschappij en circa 12.000 fabrieksarbeiders en bankem ployé's. Volgens persberichten bedraagt het aantal stakende Spanjaarden naar schatting een kleine 100.000. (ADVERTENTIE!

de Stem | 1976 | | pagina 9