6r Uitbreiding sociale zekerheid onmogelijk V Twee meisjes, op weg naar school, bij aanrijding oigekomen Protest Horeca Roosendaal tegen lisbrnik raadhuis EXCELM-MIJn VIN OMUANG GERED I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND MERTENSBENADRUKT: DE STEM Industriebond NW verbreekt contract met CP-bond Tsjoe En-Lai dood Prijs zakje frites hoger Chauffeur kon kinderen in Etten-Leur niet ontwijken Péchiney: in 1975 dertig miljoen gulden verlies Bedrijfswinsten moeten omhoog imet ling. I5r Resultaat Hoechst valt mee SECRETARIS-GENERAAL ECONOMISCHE ZAKEN: IIS I De curator I Mr. W. Koops I Baronielaan 133 Breda jr mode Vrijdag 9 januari 1976 116e jaargang - no. 17841 EDITIE VOOR ZEELAND waarin opgenomen DE VRIJE ZEEUW „Sociale voorzieningen onder de loep andaag in Kwart eeuw Stormschade vrijwel gelijk NIPO: bijna niemand kent modale werknemer Naar links Amro-bank wil met vissers praten over kredieten Na trouwfeest burgemeestersdochter Onafhankelijk Vlissingen rite achter ereiken via Icademiesingel. osteloos et faillissement van Willem Aloysius Joannes utten, vertegenwoordi gt', wonende te Oester put, Hertogenlaan 98, op 5 december 1975 pgeheven wegens gebrek In baten. node. peel Nederland. 13 gaat goed met Hij. groei niet aan nertsen. i nu een Breda. Wat ons betreft hoeft tster te hebben, als ze maar d met mensen om kan gaan. inen er best een paar jaartjes 076-146289, v V" .V,:; f .v J: ri.v' 'v.; Ac »A? *v Even «'"iM^n.viasnCW» i jgten weten, dati directeur, dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen HU ■Win——— (Van onze redactie binnenland) HEERLEN - „De interdepartementale commissie die voorstellen uitwerkt tot beleidsombuigingen op het terrein van de sociale voorzieningen in de meest uitgebreide zin, zal moeten nagaan in hoeverre bestaande regelingen nog voldoen. Bij de kinderbijslag bijvoorbeeld zal men dienen na te gaan of in praktijk de hogere inkomens niet meer profiteren dan de lage inkomensgroepen". Staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) zei dit gistera vond in Heerlen bij de inlei ding van de cursus voor ge meenschappelijke en politieke vorming van het NKV. De heer Mertens benadrukte, dat door de stagnatie in de economische groei nu geen mogelijkheid meer is voor uitbreiding van de sociale zekerheid. De staatssecretaris zei dat bekeken zal moeten worden of er een relatie gelegd moet en zwaar bewolkt, wat regen Krachtige zuidwester maximumtemperatuur zes graden stad en stheek Zeeuwse bevolking fors gegroeid Pagina 3 binnen- en buitenland NCRV schrapte toch in treinkapings luisterspel Pagina 9 Ulster vreest de komst van ..James Bonds" van het Britse leger Pagina 11 sport Nederland op weg naar tweederangs schaatsnatie Pagina 15 Een broederlijk leven vol voetbal Pagina 16 radio en televisie Volksmuziek uit Engeland en Friesland Pagina 17 merijn patat frites kan worden tussen kinderbijs lag en inkomen, tussen kinder bijslag en kindertai, tussen kinderbijslag en leeftijd van de kinderen. Daarbij, aldus Mer tens, is dan uiteraard ook de kinderaftrek in de belastingen aan de orde. Na afweging van alle mogelijkheden zal de rege ring tenslotte een beslissing kunnen nemen, maar daarvoor dienen eerst uitgewerkte voor stellen op tafel te liggen die dan onderwerp van overleg kunnen zijn tussen kamer en regering, aldus ^fertens die hiermee een vértaling be doelde te geven van het hardop denken van premier Den Uyl in die richting voor de radio. Mertens wees erop, dat in ons land een vrijwel volledig systeem van sociale zekerheid tot stand is gebracht, maar dat er „door de stagnatie in de eco nomische groei nu geen moge lijkheid meer voor uitbreiding van de sociale zekerheid is". Door de stagnatie in de econo mische groei enerzijds en an derzijds de blijvende stijging van de sociale voorzieningen blijkt de grens die aan de so ciale zekerheid gesteld wordt plotseling snel te naderen en volgens sommigen is die al overschreden aldus Mertens. Ten behoeve van de werkgele genheid en ter wille van de in komenspolitiek moet volgens hem op zijn minst pas op de plaats gemaakt worden. UTRECHT - De Industrie bond NVV heeft besloten met ingang van 1 januari 1976 alle vormen van collegiaal overleg met de Industriebond CNV op te schorten. Tevens is de chris telijke bond meegedeeld, dat niet meer zal worden meege werkt aan het organiseren van gezamenlijke ledenvergader ingen met leden van de Indus triebond CNV. Dit heeft de Industriebond CNV donderdagmiddag be kendgemaakt. Volgens eigen zeggen is de bond schriftelijk meegedeeld, dat „consequen ties dienen te worden getrok ken uit het ontstaan van de Fe deratie Nederlandse Vakbe- weging (FNV)". Voorzitter P. Spijkers van de Industriebond NKV vindt het jammer dat de Industriebond-NVV deze stap heeft genomen. Volgens de heer Spijker be staan er afspraken tussen zijn bond en die van het NW, om op 29 januari overleg te voeren over de „consequenties" van de vorming van de FNV. „In het licht van deze afspraak zijn wij teleurgesteld door de brief", zo deelde de heer Spij kers desgevraagd mee. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/PEKING - De Chi nese premier Tsjoe En-Lai is donderdag overleden. Radio-Peking heeft gemeld dat de premier in Peking is overleden aan kanker. De radio-uitzending is in Was hington opgevangen. Het be richt zou ook zijn gebracht door de binnenlandse nieuws dienst van Nieuw-China. Tsjoe En-Lai is in 1898 in Hwai-An bij Sjanghai gebo ren. Hij stamde uit een ge slacht van ambtenaren en we tenschapsmensen, en verbleef in zijn jeugd geruime tijd in het buitenland, onder andere in Engeland, Frankrijk, België en Duitsland. Volgens Amerikaanse func tionarissen leed Tsjoe al ge ruime tijd aan een slechte ge zondheid. In recente gesprek ken met Amerikaanse functio narissen was hij nauwelijks in staat goed gearticuleerd te spreken. Tsjoe heeft een kwart eeuw een vooraanstaand! rol ge speeld in de leiding van de Chinese volksrepubliek, als rechterhand van voorzitter Mao Tse-Toeng. Al lang voor de oprichting van Volksrepu bliek was hij naaste medewer ker van Mao, eigenlijk al sinds het begin van de burgeroorlog in 1927. In 1949 werd Tsjoe de eerste premier van de Chinese Volksrepubliek, een functie die hij tot zijn dood zou behou den. DEN HAAG (ANP) - Bij de vereniging van brandassura deuren in Nederland bestaat de sterke indruk, dat het aan tal meldingen van schade in verband met de zware storm van het vorige weekeinde, nauwelijks minder groot is dan bij de stormrampen van no vember 1972 en april 1973, zo vernemen wij van het Bureau Voorlichting Schadeverzeke ringsbedrijf. Er bestaat nog geen duidelijk inzicht in de schadebedragen per geval, hoewel de voorlopige indruk bestaat, dat de gemiddelde schadebedragen enigszins gunstig afsteken bij die in 1972 en 1973. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/BREDA - Een aantal cafetariahouders heeft de prijs voor een zakje frites met ingang van 1 ja nuari verhoogd. Andere fri- tesbakkers overwegen op korte termijn hetzelfde te doen. Oorzaak is de sterk ge stegen aardappelprijs. Grossiers van voorgebak ken frites vragen voor een doos van tien kilo al 17,- tot 18,-. Vijf maanden ge leden lag die prijs nog op 9,75. Aardappelleveran ciers proberen bestaande contracten af te kopen waar bij zij enig verlies op de koop toenemen. Ons is ook een ge val bekend waarbij de lever- ancier een contract, dat tot 1 juli liep, eenvoudig ongeldig heeft verklaard. De afnemer kon kiezen.' of een hogere prijs betalen of zijn aardap pelen elders voor de (nog ho gere) dagprijs te halen. Een grossier: „Wanneer iemand een behoorlijke buil frites voor 80 tot 85 cent ver- ikoopt dan houdt hij er mis schien een stuiver aan over". De eigenaar van een wijk- cafetaria in Breda: „Ik ben per 1 januari een dubbeltje per zakje frites omhoog ge gaan maar dat is lang niet voldoende om de gestegen kosten te kunnen opvangen. In de wijk kun je niet zo ge makkelijk verhogen. Ik'heb een collega in een passanten zaak in het centrum van Utrecht. Zijn prijzen liggen drie kwartjes hoger dan de mijne". (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR - Twee Etten-Leurse meisjes hebben gistermorgen rond halfnegen op weg naar school de dood ge vonden. Voor het leven van een derde meisje wordt gevreesd. Een vierde meisje dat bij de aanrijding betrokken was, raakte licht gewond. Op slag gedood werden Ad- riana van Praat en Johanna Pijs, beiden zes jaar. Zwaar gewond raakte de 8-jarige Ju dith Luijten, terwijl haar 11- jarig zusje Maria lichte ver wondingen heeft opgelopen. De vier kinderen maakten deel uit van een groepje kinde ren dat over de Zundertseweg naar de Jozef-school fietste. Ze (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Elke publika- tie over „de modale werkne mer" is voor de overgrote meerderheid van het publiek Latijn of erger. Dat conclu deert het NIPO uit een gisteren gepubliceerde enquête. „Men leest en hoort tegen woordig nogal eens over de modale werknemer. Heeft u enig idee wat dat is?", heeft het NIPO aan 930 mensen ge vraagd. 86 procent antwoord de; geen idee. Tien procent had er volgens het NIPO wel een idee over, of wist het wel onge veer. Vier procent van de on dervraagden zei het precies te weten: zeven procent van de ondervraagde mannen en twee procent van de ondervraagde vrouwen. werden aangereden door een personenauto met twee wielige aanhanger die uit tegenovergestelde richting kwam. Uit de getuigenverklaringen heeft de Etten-Leurse politie op kunnen maken dat de be stuurder van de auto - K. V. uit Sprundel - geen enkele blaam treft. Een van de meisjes was plot seling met haar fietsje op de linker weghelft terechtgeko men en werd frontaal door de auto geschept die het groepje al dicht genaderd was. Volgens getuigen heeft de auto zeker niet harder dan 60 kilometer gereden. De autobestuurder week in een reflex naar links uit en nog twee kinderen wer den door de auto geschept. Het lichtgewonde meisje werd door de aanhanger geraakt. De hulpverlening kwam bijzonder snel op gang. Alle vier de slach toffertjes werden overge bracht naar het St.- .ignatiusziekenhuis in Breda. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - De Amrobank probeert met vissers, met wie zij kredietovereenkomsten heeft lopen, tot gesprekken te komen over de hoogte van die kredieten. Haar motief hier voor is dat de vissers thans door de vangstbeperkings maatregelen, sanering en af schaffing van de olietoeslag in moeilijkheden verkeren. „We zeggen niet: we brengen het krediet naar beneden, maar: we willen praten over de moge lijkheid het naar beneden te brengen", aldus een woord voerder van de bank gistera vond. De bedoeling is ddt de plaat selijke kantoren van de bank de gesprekken voeren. Lukt het niet, de uiteraard nogal eens afwezige vissers te pak ken te krijgen, dan stuurt de plaatselijke, bank hun een briefje. Men heeft volgens de woordvoerder nog maar heel weinig van die brieven ge stuurd. Een algemeen rond schrijven van het hoofdkan toor is er niet geweest. De bank hoopt binnenkort ook een ge sprek te hebben met de Stich ting van de Nederlandse Zee visserij, die om opheldering heeft gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - De Horeca-Nederland afdeling Roosendaal is zeer verontwaardigd, omdat het gemeentebestuur toestemming heeft gegeven aan oud-burgemeester J.P. Goldwaldt om het brui- lofstfeest van diens dochter Judith te vieren in het onlangs geres taureerde Raadhuis. Dit feest vond plaats op zaterdag 20 decem ber. „Als Horeca-Nederland afdeling Roosendaal voelen wij ons zeer gegriefd, daar er in onze gemeente toch diverse representa tieve gelegenheden zijn, die dit feest graag hadden willen verzor gen", zo schrijft het bestuur aan het college van B. en W. Het para-commerciëlegebruik van degemeenschaps- en buurthuizen in Roosendaal zit de plaatselijke horeca al jaren niet lekker. Men heeft over deze kwestie een gesprek aangevraagd met het gemeen tebestuur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Zelden zal een bedrijfsoverneming met zoveel opluchting zijn begroet als die van de te Terneuzen ge vestigde stofzuigerfabriek Excelsior-Tomado BV door Eelctrolux Nederland BV in Diemen. De werkgelegenheid voor de honderdvijftig man van het Terneuzense bedrijf is daarmee althans zeker voor 'de komende tijd - veilig ge steld. „Als Electrolux Excelsior niet had overgenomen zou het failliet zijn gegaan", aldus een overgelukkige districtsbes tuurder van de Industriebond CNV, de heer S. Jorritsma. Eelctrolux, een van oorsprong Zweeds bedrijf, heeft ook de schuldenlast van Excelsior overgenomen. Over de ar beidsvoorwaarden van het (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Het nega tieve resultaat van 1975 zal ongeveer 30 miljoen gulden bedragen, welk bedrag helaas moet worden gevoegd bij het verlies van de vorige boekjaren dat reeds 80 miljoen gulden bedraagt. Dit zei gisteren de algemeen-directeur van Pé chiney Nederland N.V., deheer J. Poincaré, in zijn nieuw jaarsrede voor het gehele per soneel in de bedrijfskantine te Vlissingen. Het afgelopen jaar had zich volgens de heer Poin caré gekenmerkt door ener zijds stijgende kostprijzen on der meer van de elektriciteit van de PZEM en anderzijds de ineenstorting van de wereld markt voor aluminium. Het jaar 1976 zal ook geen goed jaar worden, voorspelde de algemeen-directeur van Pé chiney Nederland. In het eerste kwartaal zullen bestellingen worden uitgevoerd, die eind vorig jaar werden geplaatst, dat wil zeggen tegen ongun stige prijzen. De grote voorra den en de ongebruikte produk- tiecapaciteit - sinds juli vorig jaar liggen 30 ovens stil - wij zen erop, dat de prijzen niet snel genoeg en in voldoende mate zuilen stijgen om posi tieve resultaten te kunnen boeken, aldus de heer Poinca ré. (vervolg op pag. Stad en Streek) Zeeuwseh-Viaamse personeel wordt met de vakbonden, die in een vroegtijdig stadium zijn ingeschakeld, wordt nog on derhandeld. Algemeen directeur T.A. Jas zei ons dat er in feite alleen een verandering vaq aandeelhou ders heeft plaatsgevonden. De fabrieken in Diemen en Ter- neuzen zullen onafhankelijk van elkaar blijven doorwer ken. Maar Excelsior-Tornado gaat wel meeprofiteren van de grote know-how en de com merciële mogelijkheden van Electrolux. De transactie in Nederland maakt overigens deel uit van de verwerving Van een meerderheids- belang door de Franse dochtermaatschap pij van Electrolux. in Tornado, een van de bekendste Franse merken op het gebied van elek trische huishoudelijke appara tuur. Daar om moet de Franse regering nog haar toestem ming aan het akkoord verle nen. Electrolux Nederland, dat vooral als toeleverancier fun geert, heeft in Diemen 245 man aan het werk. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Hoechst Ne derland heeft in het afgelopen jaar lange tijd met rode cijfer s gewerkt, maar het uiteinde lijke resultaat valt mee. Dit heeft directeur mr. H.J. Mel- lema van Hoechst Nederland in het blad van de chemische industrie medegedeeld. De winst over 1975 zal ongeveer nul zijn, maar dat kan nog bost een paar miljoen plus of min worden, dat hangt van pro blemen aan het einde van het jaar af, aldus mr. Mellema. In 1974 werd een winst behaald van 67 miljoen gulden. In 1976 verwacht mr. Mellema een om zet van 1.175 miljoen gulden (in 1975 ongeveer 980 miljoen en in 1974 ongeveer 1.025 mil joen gulden) en een winst van 17,5 miljoen gulden. Er is een opleving van de vraag, maar mr. Mellema kan nog niet zeggen, of dit een blij vende verbetering betekent. De voorgenomen investerin gen in Vlissingen staan nog steeds „op een laag pitje". Pas als het beter gaat, zullen de plannen worden uitgevoerd. (Van een- onzer verslaggevers) DEN HAAG - Voor verbete ring van de verslechterde eco nomische structuur van ons land is verbetering van de sterk aangetaste winstpositie van het bedrijfsleven onmis baar. Dit zegt de secretaris generaal van het Ministerie van Economische Zaken, prof. dr. F.W. Rutten, in zijn tradi tionele nieuwjaarsartikel in Economisch-Statistische Be richten. De bedrijfsuitkom- sten, aldus prof. Rutten, ver dienen, ook los van de conjunc tuur, bijzondere zorg. De da lende lijn van de bedrijfsuit- komsten, dreigt de structurele werkloosheid te doen toene men. Ook bij een economisch herstel in ons land wordt voor de winstmarges (exclusief aardgas) in ons land voorals nog geen belangrijke stijging geraamd. Een meer beduidend verhoging lijkt op zijn minst tot 1977 te moeten wachten. Het ziet er naar uit, dat in de vierjarenperiode van 1975 tot en met 1978 de bedrijfsresulta ten gemiddeld sterk in mineur zullen zijn. Het spiegelbeeld daarvan is een arbeidsinko- mensquoté, die beduiend bo ven de 90 procent ligt. Een der gelijk peil dreigt op middel lange termijn een aanzienlijke structurele werkloosheid mee te brengen. Het is zelfs twijfe lachtig, of de opwaartse trend in de arbeidsinkomensquote zal verdwijnen, dit gezien de jaarlijkse reële loonstijging van één procent (inclusief in cidenteel), die tot 1980 wordt geraamd. I

de Stem | 1976 | | pagina 1