Ontvoerde Franse platenbaas snel vrij Witte Hnis ontM bestaan luchtbrug op Angola Europese Unie in 1980 Storm als waterververser CarolineKennedy slechtst geklede vrouw van 1975 TINDEMANS DOET CONCRETE VOORSTELLEN: Wet universitaire besturen wordt verlengd tot '80 Miss tussen de kinderen Den Uyl beperkt onze bewegings- vrij heid Klachten over artsen vaak terecht ARIE GROENEVELT: HOOFDINSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID: n Philips loogtezon zorgt (ui. voor weerstand binnenland Franse politie verwacht: ONGELOOF in 't kort Confrontatie Hoger personeel FRANKRIJK Blokkade in Beiroet doorbroken Palestijns plan van vier punten PHILIPS i DE STEM VAN VRIJDAG 9 JANUARI 13 KOPENHAGEN (RTR) - De storm die het noordwesten van Eu ropa in het weekend heeft geteisterd heeft grote massa's zuurstof rijk water opgestuwd naar de Oostzee. Arne Nielsen, hoofd van de afdeling oceanografisch onderzoek van het Deense ministerie voor het milieu, zei woensdag dat enorme hoeveelheden zout water uit de Noordzee zich met het bijna zoete water van de Oostzee hebben gemengd. „Zoveel is er sinds 1951 niet binnengekomen, toen 200 kubieke kilometer zeewater in drie weken tijd door de Deense wateren werden gestuwd. Sindsdien was de stroom zo gering dat de zuur stof op de bodem van de Oostzee verbruikt was. De Oostzee was aan het ontbinden, maar de nieuwe toevloed heeft het water weer ververst". De praktisch getijloze Oostzee is bijna geheel door land omslo ten. De zeven landen die eraan grenzen hebben een overeenkomst gesloten ter bescherming van de Oostzee omdat deze buitenge woon kwetsbaar is voor vervuiling. (Van onze correspondent) PARIJS - In de affaire- Hazan heeft zich woensdag voormiddag een aantal ont wikkelingen voorgedaan die de politie tot de overtuiging gebracht schijnen te hebben, dat de ontvoerde president directeur-generaal van de Franse grammofoonplatenfa- briek van Philips zeer binnen kort ongedeerd vrijgelaten zal worden. Na de arrestatie van de twee jonge medeplichtigen van de ontvoering die dinsdagavond aan de Place de la Bastille de losprijs van 15 miljoen gulden ophaalden en in de val van de politie hepen, is woensdag voormiddag een derde mede plichtige gearresteerd. De twee eersten, waarvan er een als gevolg van de bij de aan houding opgelopen verwon dingen in een ziekenhuis ver pleegd wordt, verklaarden vol strekt niet te weten waar Louis Hazan gevangen en verborgen gehouden wordt. Hun uitlatin gen hebben niettemin vermoe delijk in verregaande mate er toe bijgedragen dat een derde gangster van de bende in de voormiddag in de Parijse voor stad St. Maur ingerekend' werd. De andere vier zijn nog op vrije voeten met name de leider van de bende die de enige was die bij de operette achtige ontvoering gemaskerd was, en dit laatste doet de poli tie veronderstellen dat een of meer aanwezigen op de be stuursvergadering waar Louis Hazan ontvoerd werd. hem moeten kennen. (Van onze redactie buitenland) HOLLYWOOD - Caroline Kennedy, een „ongetrimde hond met een broek aan", voert de lijst aan van de slechtst geklede vrouwen uit het jaar 1975. Deze lijst, die elk jaar enige commotie ver oorzaakt in de internationale „beau monde", wordt opges teld door de Amerikaanse modeontwerper Blackwell. „Wat we tijdens dit tweede eeuwfeest van de Ameri kaanse onafhankelijkheid broodnodig hebben zijn smaakvol geklede vrouwen en tevreden manspersonen", merkt Blackwell op in zijn lijst, de 16e tot dusver. Niet dat zijn kritiek altijd door de slachtoffers ter harte wordt genomen. Zangeres Helen Reddy, vorig jaar de al lerslechtst geklede vrouw, is nu tweede achter Caroline Kennedy. „Ze heeft het hele jaar proberen te bewijzen dat ik gelijk had", zegt Blac kwell, „haar pakjes en outfi- tjes had ze beter kunnen be waren tot het gekostumeerde bal van de onafhankelijk heidsviering. Nancy Kissinger, echtge note van minister Henry, be zet de vierde plaats en wordt aangeduid als „reizende mo dehutspot". Ze wordt ge volgd door zangeres Bette Midler over wie de heer Blackwell zegt: „Betsy broe krok of Betsy rokbroek, zijn dit soort kledingstukken niet gelijk met de hoepelrok afge schaft'"' Prinses Anne van Enge land wordt neergezet als een „vorstelijke automonteur" en country-zangeressen Tammy Wynette en Donna Fargo afgedaan als „lande lijke glorie gekleed in circus tenten". Onder de volgens Blac kwell zeer wansmakelijk uit gedoste mannen gooit pop zanger Elton John hoge ogen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - Perschef Ronald Nessen van het Witte Huis heeft woensdag een aan tijging van de democratische senator John Tunney, als zou den Amerikaanse piloten met transportvliegtuigen op An gola hebben gevlogen om de pro-westerse bevrijdingsbe wegingen FNLA en Unita te helpen, „volledig bezijden de waarheid" genoemd. (Van onze correspondent) BRUSEL - De Belgische premier Leo Tindemans heeft in zijn gisteren gepubliceerde rapport over de Europese poli tieke unie, waarmee naar zijn oordeel reeds in 1980 een begin kan worden gemaakt, enkele concrete voorstellen gedaan inzake het voeren van één gemeenschappelijke bui tenlandse en defensie politiek in de Gemeenschap. Verder doet de Belgische premier voorstellen inzake de versterking van de bestaande Europese instellingen waar onder de Europese Commissie, het dagelijkse bestuur van de Europese Gemeenschap en het Europese Parlement. Hij vindt, zoals gemeld, dat deze instel lingen een aantal wettelijke bevoegdheden moeten krijgen en grotere volmachten, terwijl hij verder voorstellen doet in zake een directe verbetering van de kwaliteit van het leven op velerlei gebied. Het rapport-Tindemans be steedt verder onder meer aan dacht aan de economische, monetaire en sociale samen werking tussen de Negen en doet ook hier enkele nieuwe voorstellen die op korte ter mijn reeds resultaten zouden kunnen afwerpen. Dat alles dient om Europa, dat speciaal het vorig jaar diep in de crises is geraakt, nieuw leven in te blazen mede in een poging om de Europese gedachte niet voorgoed verloren te doen gaan. Het rapport-Tindemans is volledig eigen werk van de Be lgische eerste-minister die daartoe opdracht kreeg van zijn collega-regeringschefs tijdens de Europese topconfe rentie van december 1974 in Parijs. Sedertdien maakte Leo Tindemans een studie van alle bestaande rapporten ter zake en reisde hij alle hoofdsteden van de EEG af om met politici en wat hij noemt andere „le vende krachten" in deze lan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De wet uni versitaire bestuurshervorming (WUB) die uit 1970 dateert en waarvan de werkingsduur dit iaar op 31 augustus zou aflo pen, zal nog tot 1 september 1980 van kracht blijven. Op verscheidene punten zal de wet echter aangevuld en gewijzigd worden. Staatssecretaris Klein (On derwijs en Wetenschappen) en landbouwminister Van dei- Stee (die over het hoger land bouwonderwijs gaat) hebben meegedeeld, ernaar te zullen streven, voor 1 september 1980 een definitieve wettelijke rege ling voor de bestuurlijke orga nisatie van wetenschappelijke onderwijsinstellingen tot stand te brengen De huidige WUB dient namelijk als een „proefwet" om in alle geledin gen van het wetenschappelijk onderwijs praktijk op te doen met een nieuwe bestuursstruc tuur. De belangrijkste wijzi ging van de WUB, die nu wordt voorgesteld, houdt in, dat uni versiteitsbesturen bepaalde besluiten van faculteitsraden, subfaculteitsraden en vak groepen kunnen vernietigen wanneer die in strijd zijn met de wet of het universitaire be- lang. Een tweede aanvulling van de WUB betreft de regeling van de taken en bevoegdheden van de universitaire kiesraad. In de wet wordt verder vastge legd, dat de kroon voortaan zal bepalen, voor welke termijn een rector-magnificus wordt benoemd. Geschrapt wordt de bepaling, dat de rector- magnificus voor tenminste twee jaar wordt benoemd. den van gedachten te wisselen over de Europese politieke unie. In een brief aan zijn collega-regeringschefs die gis teren werd gepubliceerd zegt de Belgische premier daarbij op grote tegenstellingen te zijn gestoten en op veel ongeloof bij de publieke opinie in de poli tieke wil van de politici. Tin demans meldt zijn collega's echter wel, dat hij op zijn Eu ropese reizen bijna alle woord voerders hoorde verklaren dat zij zich geen betere toekomst van hun land konden voorstel len dan binnen een Europese constructie en deze laatste constructie alleen maar te zien in een versterking van de Eu ropese Gemeenschap. Premier Tindemans zegt dat het hem is opgevallen, dat in alle landen die hij bezocht, een gevoel van kwetsbaarheid en onmacht heerst. De voortdu rende bedreiging van de stabi liteit van de economische we reldorde, de uitputting van de hulpbronnen, de werkloosheid en inflatie worden overal even ernstig ervaren. Na een hoofd stuk over de grote veranderin gen in het maatschappelijk le ven constateert Tindemans, dat de Europese publieke opi nie geen technocratisch Eu ropa wil. De EuropeseUnie moet tastbare werkelijkheid worden in het leven van alle dag en moet dicht bij iedere staatsburger staan, aldus Tin demans. In zijn rapport komt de Be lgische premier dan tot enkele concrete voorstellen voor het voeren van een gemeenschap pelijk buitenlands beleid in plaats van een co/rdineren van dat beleid zoals dat tot nog toe geschiedt in de Gemeenschap. Inzake concrete maatregelen op korte termijn, zowel op bui tenlands, economisch als mili tair terrein, stelt Tindemans voor een gemeenschappelijk EEG-standpunt tegenover alle derde landen. De Europese Unie moet een gemeenschap pelijk defensiebeleid voeren, niet alleen ideologisch maar ook praktisch, bijvoorbeeld bij de produktie van wapens. Voor Tindemans valt of staat de Europese politieke unie met het al of niet voeren van een intensief gemeenschappelijk economisch en monetair be leid. Bij de discussie over een Eu ropese unie zal het vooral gaan om de volgorde en de samen hang van de maatregelen welke daartoe in Europees verband worden genomen. Dit is de eerste officiële reactie van de Nederlandse regering op het rapport van Tindemans. Wilnelia Merced uit Porto Rico, Miss World 1975, is in Londen een rondreis door Groot-Brittannië begonnen. Vier jonge inwoners van Lon den heeft ze in ieder geval al als ademloze toehoorders. IN woestijngebied in het zuiden van Marokko wordt ge zocht naar vijf Franse jongelui en een Marokkaan," van wie men aanneemt dat zij acht da gen geleden zijn ontvoerd. IN de streek van Okigwe in Ni geria is een cholera-epidemie uitgebroken die tot nu toe aan vijftien mensen het leven heeft gekost. Een medisch team uit de stad Enoegoe is naar Okigwe gegaan om de inwo ners in te enten. VISSERS van 250 Noorse Noordzee-treilers hebben woensdag gedreigd de voor naamste oliehavens te blokke ren om kracht bij te zetten aan hun eisen om regeringssubsi dies en compensatie voor de gevolgen van het olieboren. DERTIG mensen zijn verdron ken en 51 werden gewond toen een autobus op midden-Java in een rivier terechtkwam. BIJ twee branden in Londen en Liverpool zijn woensdag vier kinderen en een gezin van drie leden omgekomen. (Van onze parlementaire re dactie) NUNSPEET - Het bonds- bestuur van de Industriebond-NVV is bang dat de bewegingsvrijheid van de vakbeweging wordt beperkt door de stelling van premier Den Uyl dat er tot 1980 door loontrekkenden pas op de plaats moet worden gemaakt. Industriebondsvoorzitter Arie Groenevelt zei dit gisteren op de bondsraads vergadering van zijn organisatie. Het bondsbestuur verwijt premier Den Uyl in het VPRO-radioprogramma „Em bargo" van vorige week, vrij gemakkelijk te zijn uitgegaan van de gedachte dat er de ko mende vijf jaar geen of bijna geen economische groei zal zijn. „In dat interview heeft de heer Den Uyl geen enkele be schouwing gegeven over de noodzaak dat dan ook anderen dan alleen loontrekkenden ge- (Van ónze redactie buitenland) UTRECHT - Klachten tegen artsen over schending van het beroepsgeheim, onzedelijk ge drag en onjuiste declaraties worden vaak terecht inge diend. De geneeskundig hoofd inspecteur van de volksge zondheid, de arts R. Drion, constateert dit in zijn jaarver slag over 1974. De tuchtcolle ges hebben namelijk in de helft van deze gevallen (in totaal tien) een maatregel opgelegd. Van de overige klachten leidde maar 15 procent tot een maat regel. In totaal zijn in 1974 bij de vijf medische tuchtcolleges 154 klachten ingediend, waar van 142 tegen artsen. Daarvan hadden er weer 64 betrekking op huisartsen, tegen wie de klagers aanvoerden dat ze niet of te laat waren gekomen, de patiënt onjuist hadden behan deld, onvoldoende zorg had den verleend, de patiënt niet genoeg of te laat hadden geïn formeerd, hem niet of te laat naar een specialist hadden verwezen, etc. D tuchtcolleges kwamen in 28 (18 pet.) van de in totaal 154 gevallen tot het opleggen van een tuchtmaatregel. Vergele ken bij 1973 betekende dat een daling met 5 procent. Tussen de vijf tuchtcolleges bestaat echter volgens het jaarverslag „een niet onaanzienlijk" ver schil wat betreft het percen tage zaken waarin een maatre gel werd opgelegd. Dat vari eerde namelijk van vijf procent bij het tuchtcollege in Gronin gen tot zestig procent bij het tuchtcollege in Eindhoven. In 1972 behandelden de- tuchtcolleges 196 zaken en in 1973 Waren dat er 172. Hieruit mag echter volgens de heer Drion niet worden afgeleid, dat de behoefte van het pu- bliek om zich over handelingen van de medische stand te be klagen ook daalt. In dit ver band wijst hij er op, dat het aantal beroepszaken sterk stijgt (van 15 in 1972 tot 39 in 1974), terwijl het publiek zich bovendien veel meer dan vroe ger met klachten rechtstreeks tot de overheid wendt. Heer Drion: „Dat men zich schrifte lijk tot H.M. de Koningin richt .met klachten over het medis che handelen", (w.v.). durende die vijf jaar pas op de plaats zullen moeten maken", zo zei Groenevelt. Inlevering van de bewe gingsvrijheid voor het redden van de economie is voor de vakbeweging moeilijk te aan vaarden als alleen de loont rekkenden hun bijdragen daaraan zouden moeten geven. De loontrekkenden zouden dan alleen de economie redden voor de kapitaalverschaffers en -bezitters, aldus de indus triebondsvoorzitter. Het bondsbestuur hecht grote waarde aan aanvaarding van kabinetsplannen voor een totaalbeleid, met inbegrip van onder andere grondprijs- en investeringspolitiek. Het bondsbestuur vreest dat er in april/mei een bikkelharde con frontatie tussen het kabinet en de vakbeweging zal komen. De raad van overleg voor middelbaar en hoger personeel zegt „met verbijstering" ken nis te hebben genomen van de geruchtmakende uitlatingen die premier Den Uyl heeft ge daan. De ROM, waarbij tien orga nisaties van middelbaar en ho ger personeel met in totaal 150.000 leden zijn aangesloten, noemt het in een verklaring „onbegrijpelijk dat de minister-president informele kanalen gebruikt voor het op ondoordachte wijze suggere ren van regeringsvoorne mens". Via de interimnota in komensbeleid staat de hele kwestie van het inkomensbe leid nog ter discussie, aldus de ROM. Maar nu wordt opnieuw vooruitgelopen op deze discus sie. Nessen noemde de aantij gingen „onverantwoordelijk". ,,Er zijn geen Amerikanen die jndersteuningsvluchten op Angola ondernemen", ver klaarde hij. Tunney zei dat de luchtbrug zou leiden tot een Iweede Vietnam. De perschef zei verder dat de Amerikaanse regering op de hoogte is van berichten dat Russische oorlogsschepen naar Angola onderweg zijn, maar dat zij op dit ogenblik niet van plan is er iets tegen te onder nemen. „De berichten vormen log meer bewijs van Sovjet betrokkenheid in een gebied waar de Sovjet-Unie geen le gale belangen heeft", ver klaarde Nessen. Hij zei dat Washington nog steeds hoopte door druk via de diplomatieke kanalen Moskou ;e bewegen tot beëindiging van zijn interventie in Angola. Wat dit betreft verluidde in Moskou dat westerse diploma ten daar het Pravda-artikel van zaterdag over Angola in terpreteren als een indicatie dat de Sovjet-Unie streeft naar een vreedzame oplossing die de organisatie van Afrikaanse eenheid behaagt en tegelijker tijd de Verenigde Staten ge ruststelt. In het Pravda-artikel stond dat de Sovjet-Unie met haar hulp in Angola geen economi sche, miliftaire of andere voor delen nastreeft en op zeker ogenblik in de recente geschie denis van Angola met instem ming heeft gewag gemaakt van de mogelijkheid dat een over gangsregering van alle drie be vrijdingsbewegingen tot stand zou komen. Senator Dick Clark, voorzit ter van de subcommissie voor Afrikaanse zaken van de Ame rikaanse senaat, beschuldigde zijn regering ervan informatie over Angola uit te wisselen met Zuid-Afrika. Een regerings woordvoerder heeft dit inmid dels ontkend. Clark voorspelde de gelijktijdige aanwezigheid van Amerika en Zuid-Afrika in Angola een ramp zal wor den. President Valéry Gicard d'Estaing van Frankrijk heeft woensdag de stroom buiten landse troepen en wapens naar Angola veroordeeld. „De Franse regering veroor deelt het transport van oor- logsmaterieel op grote schaal en nog ernstiger het sturen van buitenlandse troepen naar An gola, zoals de laatste weken openlijk gebeurt", aldus de president op het wekelijkse kabinetsberaad in Parijs. Nigeria heeft woensdag de tekst gepubliceerd van een brief van president Gerald Ford over Angola die „beledi gend voor de intelligentie van landen in Afrika en voor de waardigheid van de neger" wordt genoemd. De afwijzing van de brief als zijnde „verwaten, neerbuigend en beledigend", onderstreept de steun waartoe Nigeria zich heeft verplicht jegens de volksbevrijdingsbeweging van Angola (MPLA), die in de An golese burgeroorlog wordt ge holpen door de Sovjet-Unie en Cuba. BEIROET (RTR/UPI) - Pa lestijnse commando's en isla mitische militieleden hebben zich met raketten, mortieren en machinegeweren een weg door oostelijk Beiroet gebaand om naar zee een corridor te vormen teneinde een voedsel- blokkade te doorbreken die rechtse falangisten om een Pa lestijns vluchtelingenkamp hadden gelegë Volgens ooggetuigen werden verscheidene stellingen van de christenen genomen toen een paar duizend moslims en Pa lestijnse commando s hun of fensief begonnen om de blok kade rond het Tal Zaatar- kamp die al vijf dagen duurde, te doorbreken. Dikkerds zijn leuke mensen, lees ik hier op een stuk tele xpapier. Nou, hier naast me zit er zo een met een genoeglijke snuit te gnuiven, en ik moet zeggen, da s een leuk gezicht. Een onderzoek onder zo'n 800 dikzakken van middelbare leeftijd heeft, volgens prof. A. Crisp en dr B. McGuiness in het Britse medisch tijd schrift, aangetoond dat zij veel minder angsten kennen dan anderen en dat dikke mannen heel weinig last hebben van neerslachtigheid. Het gekke is dat mannen „maar" 20 procent dikker hoe ven te zijn dan normaal om leuk te zijn, maar dat vrouwen pas leuke, niet-angstige en op gewekte wezens worden als ze 40 procent meer wegen dan normaal. Misschien omdat ze um de moed opgegeven hebbpn ooit nog af te slanken iZ En wat zegt onze meest ge zaghebbende dikkerd „Het zijn altijd anderen die zeggen dat dikkerds leuke mensen zijn". Haha, een grieploze winter, verwacht opper-influenza- kenner prof. Mazurel. Nou, ik voel hem reeds knagen, hoor. En bovendien, er wordt toch al genoeg gegriept door allerlei ontevreden sjagrijnen, die al les al hebbenbehalve griep dan. De Italiaanse politici staat het huilen weer nader dan het lachen. Daar krijgen ze auto matisch steeds meer roodom- rande ogen van. Hebt u dat allemaal gelezen, wat heer Tindemans heeft be dacht over de EEG Sjonge, ferme taal van deze opper- Belg. En misschien komt het allemaal nog eens zover, maar ze kunnen beter eerst die men sen in Ruisbroek uit de nattig heid helpen. Natuurlijk heeft het een bar weinig met het ander te maken, maar misschien is het toch wel tekenend voor het hoog boven de mensen en hun gewone pro blemen zweven van die EEG. Toch. jammer, want we moeten samenwerken en een half ei is altijd beter dan een (L)EEG top. Je kunt ook teveel water bij de Boudewijn doen. Het wordt een onrustig of mogelijk zelfs een rusteloos jaartje, als u het mij vraagt. Maar ben ik MERUN BEIROET (UPI/DPA) - De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO zal in het debat in de Veiligheidsraad op 12 januari een plan van vier punten in dienen waarin de nadruk wordt gelegd op het recht van de Palestijnen op zelfbeschik king. Dit schrijft het dagblad Al Safir. De vier punten van het plan betreffen: De wettige rech ten" van het Palestijnse volk, waaronder het recht om „over hun bestemming in eigen land (het vroegere Britse mandaat gebied Palestina) te beslissen". Het recht van het Palestijnse volk een „onafhankelijke Pa lestijnse autoriteit" (staat) te vestigen binnen het huidige Is raël Het recht van alle Pales tijnen naar hun oorspronke lijke vaderland terug te keren. Israëlische terugtrekking uit alle bezette Arabische gebie den Israël heeft dit plan „roof zuchtige chantage" genoemd. (ADVERTENTIE) vooi /itamine O en energie n Philips Hoogtezon is goeo /oo: j ap uw kinderen Philips Hoogtezon, voor een zomerse Kleur in de winter Raadpleeg vooraf uw arts i i

de Stem | 1976 | | pagina 9