Stortplaats schaadt landbouw niet Gent Sas van verhoogt belastingen Onderwijswerk Iaat vrijheid onverlet Wethouders Barneveld op bezoek bij burgemeester ECK 17.95 19.95 79.50 29.95 79.50 1.09 2.89 4 en en m worst gratis t (aas IJS 0.99 1.25 0. worst ..2.99 t was IIJSTEN £KTUK ZERS N HI uime kNT velen RAPPORT OVER K AN A ALPOLDFR: Nog enkele plaatsen vrij op cursussen in Oostburg Oostburg Oostburg Westdorpe Bevolking van Sas neemt toe Minder schepen in Terneuzen STICHTING ZEELAND: Inwonertal Terneuzen gestegen Breskens I Ïngen iketten elke 6de gratis DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI peciaal voor u sdag topper isdagvooroleel TEL. 2541 :en t 26 januari (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De vuil stortplaats van de firma Tolle naar in de Kanaalpolder bij Philippine brengt geen schade toe aan gewassen op omlig gende landbouwgronden. Dat is de conclusie van een rapport, vervaardigd in opdracht van de verzekeringsmaatschappij van het vuilverwerkendsbed- rijf Tollenaar en samengesteld met medewerking van het Landbouwcentrum in Goes. Het stuk geeft geen uitsluitsel over de mogelijke uitwerking van verontreinigd grondwater op de gronden in de omgeving. Een van de indieners van een schade-calim bij de firma Tol lenaar, de landbouwer L. Guil- jam uit de Kanaalpolder wordt min of meer verweten, dat hij zijn land niet zo best bewerkt zou hebben. Daardoor zou hij een mindere opbrengst hebben geboekt. Het afgelopen jaar legde landbouwer Guiljam een schade-claim van 12.500 bij de firma Tollenaar op tafel. Het was trouwens de tweede maal, dat hij een eis tot schadever goeding indiende. Ditmaal ging het om gederfde op brengsten van een perceel ui en, vlak naast de stortplaats. Later verhoogde de heer Guil jam zijn tweede eis tot ƒ18750, vanwege de gestegen uienprijs. Het expertise-bureau Hak kenberg en Groot te Rotterdam stelde het rapport over de stortplaats en de eventuele schadelijke gevolgen samen. Het bureau verzekerde zich hierbij zij het met moeite, van de medewerking van een ver tegenwoordiger van het Con sulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij van het Landbouwcentrum in Goes. Samen met deze landbouw deskundige kwam men tot een aantal conclusies: door hoog teverschillen waren er op het bedoelde uienperceel drassige plekken. Een dunne stand van het uitengewas kwam echter niet alleen op de laagste plek ken voor. Soms was het gewas daar zelfs goed. De algemene indruk was dat op de grootste afstand van de stortplaats, de uien minder goed gedijden dan er dichterbij. Samenvattend kan er volgens het rapport slechts gesproken worden van 5 a 10 procent mindere op brengst „en dan alleen op slechte gedeelten". Volgens de betrokken landbouwdeskun dige zouden de slechtere resul taten ook toe schrijven kimnen zijn aan normale waterover last en „structuurbederf" door onjuiste bemesting. In het rapport wordt verder nog een brief geciteerd van het Instituut voor Cultuurtech niek en Waterhuishouding aan de ZLM in Goes. Het Instituut vindt een nader onderzoek van grond- en oppervlaktewater wenselijk. Men waarschuwt er echter wel voor, dat dergelijke onderzoekingen tijdrovend en kostbaar zijn. Tenslotte stelt het expertise-bureau in haar rap port vast, dat de eventuele schade aan gewassen in de om geving van de stortplaats in eerste instantie het gevolg is van de minder goede grond en wateroverlast en dat pas in tweede instantie wordt ge dacht aan de stortplaats als mogelijke oorzaak. In verband met de nieuw aan te leggen stortplaats in de Van Wijkhuisepolder, komt de Centrale Vulverwerkende In dustrie Zeeuwsch-Vlaanderen (CVI) nog voor 15 januari met een rapport ovër de waterkwa liteit van de kreek, die op het bedoelde terrein ligt. De om streden kreek die binnen dit gebied van 25 hectare ligt, wordt trouwens niet gedempt. De kreek en het aangrenzende stuk grond, bij elkaar drie hec tare worden rondom voorzien van een dijk, waarbinnen geen vuil gestort gaat worden (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Op een paar cursussen die het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming geeft in de openbare lagere school in Oostburg zijn nog enkele plaatsen vrij. Het betreft de cursussen al gemene handvaardigheid, maandag van 16 tot 18 uur; voor zes- tot achtjarigen; schilderen (maandag van 19.30 tot 00.30 uur voor 15 jaar en ouder); pottenbakken en boet seren (vrijdag van 16 tot 18 uur voor 15 jaar en ouder), en al gemene handvaardigheid (vrijdag 18.30 tot 20.30 uur voor 12 tot 15 jaar). Het ligt voorts in de bedoe ling bij voldoende deelname te beginnen met een cursus foto grafie. Hiervoor wordt op maandag 12 januari een bijee- komst gehouden, die om 19.30 uur begint in de openbare la gere school. Docent Freddy de Keyzer zal hierop aanwezig zijn. De bedoeling is met de aanwezigen de indeling van de avonden te bespreken. Infor matie over de cursussen van het Zeeuws instituut kunnen verkregen worden bij de bege leiders Ernest Joachim (01152-709) en Annelies Soet (01170-3124). Tennisclub De tennisclub Ludo et Emergo hoüdt 13 ja nuari in Chez René aan de Markt in Oostburg een leden vergadering, die om 20 uur be gint. Aan de orde komen onder meer de vaststelling van de contributie, bespreking com petitie, badgastentoernooi, en wedstrijdprogramma, en de training- tennislessen in het nieuwe seizoen. Het gehele be stuur van de tennisvereniging, bestaande uit de heren J. v.d. Plassche, F. v Noorden, G. de Bruyckere, A. HoltslagenP. de Bruyckere, is aftredend en herkiesbaar. Oudervereniging - De ou dervereniging van de St. Bavo- school houdt dinsdag 13 ja nuari een algemene ledenver gadering in het schoolgebouw. Begonnen wordt om 20 uur. Op deze vergadering houdt de heer W. Staelens, hoofd van de r.k. basisschool in Eede, een in leiding over het onderwerp: „Wereldoriëntatie" en spreekt het hoofd van de St. Bavo- school de heer J. Steyaert, over „Twee jaar ervaring met ni- veaulëzen". Na de pauze vindt het huishoudelijk gedeelte van de vergadering plaats, waarbij onder meer bestuursverkie zingen. Aftredend en herkies baar zijn mevr. van 't Westein de, en de heer Kusters. Niet herkiesbaar is de heer Roovers. Voorts komt het financieel ver slag 1975 aan de orde, en wordt de begroting voor 1976 aange boden. Ether-piraat klaagt politie Terneozen aan (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het oprollen van radio Zeeuwsch-Vlaanderen door de politie Terneuzen en opsporingsambtenaren van PTT heeft gisteren een vervolg gekregen. De man achter de clandes tiene zender, ether-piraat A.B. Blokhuizen heeft aan aanklacht ingediend tegen het optreden van de politie tijdens de inval in zijn woning op 28 december. De ether-piraat deponeerde gisteren zijn klacht over het naar zijn mening verkeerde optreden van de poli tie, op het bureau van politie aan de Rozengracht. Tevens stuurde hij een afschrift naar de officier van justitie in Middelburg. Blokhuizen beschuldigt de politie van een zestal feiten: huis vredebreuk, bedreiging, mishandeling, vrijheidsberoving, vernie ling en plichtsverzuim. De huisvredebreuk zou gepleegd zijn, toen de politie de woning, waarvandaan de zender opereerde, via het inslaan van een ruit binnendrong. Bovendien zouden de agen ten geen huiszoekingsbevel bij zich gehad hebben. Blokhuizen beschuldigt korpschef E. Hubregtsen ervan, dat deze onnodig met revolver had gedreigd. In een telefonisch commentaar weersprak de korpschef gisteren dit laatste feit. Over de vernieling (een ruit, red.) zei hij: „We zijn op rechtmatige wijze binnengekomen. We hadden een huiszoekingsbevel. Dat is getoond, maar er werd bezwaar tegen gemaakt. Ook zei de chef van de Terneuzense politie te vinden, dat er geen sprake was geweest van plichtsver-' zuim. „We hebben hem bij het verhoor duidelijk op zijn rechten gewezen". Over het feit dat de voormalige beheerder van rad,io Zeeuwsch-Vlaanderen hem vrijheidsberoving in de schoenen schuift zei de korpschef: „Hij is vier uur binnen geweest. Officieel kunnen we iemand zes uur voor verhoor vasthouden". Een ander punt in de aanklacht is mishandeling. De verdachte zou met een op de rug gedraaide arm en op blote voeten gedwon gen zijn mee te gaan naar het politiebureau. Korpschef Hubregt sen tot slot: „Hij maakte een heleboel kabaal. Hij wilde niet mee. We hebben hem in een verwarmde politieauto naar een verwarmd bureau gebracht en zijn sokken en zijn schoenen zijn hem nabe zorgd". Overigens hebben de voormalige ether-piraat en het hoofd van de Terneuzense politie vandaag nog een gesprek met elkaar. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Gisteren ontving burgemeester J.C. Aschoff van Terneuzen de we thouders en de gemeentesecre taris van de gemeente Barne- veld, waarhij met ingang van 1 februari is benoemd. De heren boden de burgemeester hun ge lukwensen aan en wilden voorts met hun nieuwe eerste burger kennis maken. „Van beide zijden is deze kennismaking uiterst plezierig verlopen. Van deze eerste ont moeting werd tegens gebruik gemaakt om burgemeester Aschoff te informeren over een aantal algemene zaken, de ge meente Barneveld betrffen. Op zijn beurt vertelde burgemees ter Aschoff het een en ander over Terneuzen. Feest - De hengelsportver eniging „De Platzak" viert za terdag 17 januari feest in de zaal van „Het Oud Raedhuys" bij J. van der Goes-Pluijm. Nadat de leden met hun dames een maaltijd krijgen aangebo den, is er een gezellig samen zijn. Ook de leden van de dui vensportvereniging „De Vol harding" gaan feesten. Het be stuur en de leden met hun da mes houden een gezellige avond in de zaal van „Het OudRaedhuys" op zaterdag 24 januari. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - De be volking van de gemeente Sas van Gent is in 1975 met 46 per sonen toegenomen. Bij elkaar telt de gemeente Sas van Gent nu 9506 inwoners. De kern Philippine heeft het grootste aantal nieuwe ingeze tenen voor haar rekening ge nomen. Philippine groeide met precies 100 inwoners. Ook de kern Sas van Gent groeide, maar veel minder; met 7 inwo ners. De kernen Westdorpe en Zandstraat daarentegen zagen het inwonertal flink dalen. Westdorpe zakte het hardst met 44 personen minderd. De bevolking van Zandstraat nam met 17 inwoners af. DE Spaanse componist en mu sicoloog Oscar Espia' is op 86- jarige leeftijd in Madrid over leden. De overleden componist was lid van de Spaanse acade mie van schone kunsten en gaf zijn naam aan een internatio nale muziekprijs. AXEL De Halle, 20.00 uur leeeee- zing door drs. E. Kamp-Kan over „Simone de Beauvoir en haar plaats als vrouw in het existentialisme". BERGEN OP ZOOM Roxy, 20.00 uur Franken stein junior 14 j. Luxor, 20.00 uur Gejodel onder Tiroler rok jes 18 i. Markiezenhof, expositie „Aanwinsten 1975" t/m 18 jan. -Geopend dag. van 14.00-17.00 uur. GOES Grand, 20.00 uur The way of the Dragon 14 j. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De laagcon junctuur in de economie laat zich in de havenaktiviteiten van Terneuzen goed voelen. Over de eerste drie kwartalen van 1975 passeerden aanzien lijk minder schepen de sluizen dan over dezelfde periode van het jaar ervoor. Dat geldt zo wel voor de zee- als voor de binnenvaart. Tot en met de maand oktober van 1975 passeerden volgens cijfers van de Rijkshaven dienst van Terneuzen 7267 zeeschepen de sluizen. In de eerste negen maanden van 1974 was dat aantal nog 8694. Ook het gezemanlijke tonnage van de zeeschepen nam af, al hoewel naar verhouding iets minder. Het tonnage zakte van 25.287.834 naar 21.918.839. De eerste drie kwartalen van 1975 werden er 54.374 binnen schepen in Terneuzen geschut. Het jaar ervoor was dat over hetzelfde tijdvak een aantal van 65.989. Het tonnage nam ook hier flink af, van een totaal van 40.071.223 in 1974. tot 32.091.769 in oktober 1975. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Met instemming van de gemeenteraad gaat de gemeente Sas van Gent nagenoeg alle gemeentelijke belastin gen in 1976 met ongeveer 10 procent verhogen. De belastingver hoging brengt de gemeente dit jaar 116.450 in het laadje. De totale opbrengst van de plaatselijke belastingen bedraagt 903.943. De verhoging van de belastingen wordt vandaag in de Sasse gemeenteraad behandeld. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Het uitgangspunt van B. en W. van Sas van Gent bij de belas tingverhoging is geweest, dat alle gemeentelijke heffingen erbij betrokken zouden worden. Onder het motto: „de vervuiler be taalt" zou een eventueel tekort dan aangevuld worden via de pot van de riool- en reinigingsrechten. brengst van de voor geldende belasting gedekt worden. In 1975 was dat percentage 45. Wat dat laatste betreft Oorspronkelijk hadden B. en W. van Sas van Gent het plan bm deze belasting te verhogen met 56.372 gulden. Die vliegei ging echter niet op, omdat de raadscommissie voor inanciii dit een te forse ingreep vond. Vooral „de kleine man" zou hier naar de mening onevenre dig zwaar getroffen worden. De financiële commissie kwam met een ander idee om aan de nodige centen te komen een optrekken van de tarieven van de straatbelasting. Het af gelopen jaar bleef deze belas ting op het peil van 1974. Voor 1976 gaan de tarieven van 29 naar procent gebouwd van 14,lp naar 16 procent onge bouwd. De opbrengst van deze verhoging 21.200 wordt dan weer afgetrokken van de in eerste instantie geplande ver hoging van de riool- en rein igingsrechten. Dit gegoochel met getallen betekent, dat voor 1976 '47,5 Fe Sas roeent van de kosten van rio- ering en reinigingsdienst in Gent door deop- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Hei pro vinciaal opbouworgaao Stich ting Zeeland heeft gisteren de leden van de Zeeuwse provin ciale staten nog eens schrifte lijk uit de i doeken gedaan waarom de Stichting Zeeland behoefte beeft aan een onder- wij ssoeioloog. De discussie ot ex bij de Stichting Zeeland een derge lijke onderwijskundige mede werker moet komen word! al enkele laren gevoerd Op 23 ja nuari bespreker- de Zeeuwse staten de nota „taken op net gebied van het onderwijs In die nota zegl een meerderheid van Gedeputeerde Staten dat er bij de Stichting Zeeland geen onderwijssocioloog moet worden aangesteld Op de val reep heeft de Stichting Zee land nu in een viertal punten de statenleden nogmaals het hoe en waarom uiteengezet. Op de eerste plaats wordt opge somd welke werkzaamheden de stichtmg in de loop der ja ren ep het gebied van het on derwijs verricht heeft Werk zaamheden, die steeds zijn toegenomen Zeker srnds de oprichting van de provinciale onderwijscommissie in 1971. Op de tweede plaats worden de statenleden herinnerd aan de wens van de provinciale on derwijscommissie uit 1971 om zowel bij het ETI en de provin ciale griffie als bij de Stichting Zeeland een onderwijsmede- werker aan te stellen De twee eerstgenoemde instellingen zouden voorrang krijgen, maai toen ai had de Stichting Zee land gesteld dat daardoor de onderwijssocioloog voor de stichting niet tussen kaai en schip mocht komen te vallen. Bovendien had de stichting de uitbreiding der werkzaamhe den vooral na de oprichting van de provinciale onderwij scommissie aanvaard in de veronderstelling, dat binnen afzienbare tijd een onderwijs- medewerker mocht worden aangetrokken. In een derde punt wordt voor de statenleden kort aangege ven wat een onderwijssocio loog bij de stichting zou kun nen doen: onderzoek naar mo gelijke onderwijsachterstan den, onderzoek naar de door stroming van leerlingen bin nen het pnderwijs en de facto ren welke daarop van invloed zijn, onderzoek naar de aard en omvang van de behoefte aan (nieuwe) onderwijsvoorzie ningen in de provincie, onder zoek naar de behoefte en moge lijkheden van het betrekken van ouders bij het onderwijs. Onderzoeksopdrachten kun nen vergezeld gaan van een vraag om beleidsadviezen. In dit kader wordt benadrukt, dat onderzoek en beleidsaanbeve lingen de vrijheid van onder wijs en de onafhankelijkheid van schoolbesturen niet kun nen aantasten. „Een onderwijssocioloog is zowel bij onderzoek als advise ring niet bezig met de inhoud van het onderwijs, maar richt zich specifiek op de relatie tus sen de school en de maat schappij", aldus de Stichting Zeeland. In eeri mondelinge toelich ting gaven medewerkers van de Stichting Zeeland gisteren desgevraagd als hun mening te kennen, dat de bestaande weerstand tegen een onder wijssocioloog bij dex stichting vooral berust op ongerecht vaardigde vrees voor inmen ging in een aantasting van de vrijheid van onderwijs. Een vrees, cue voortkomt uit een verkeerd beeld over een derge lijke deskundige. Onderwij- sopbouwwerk houdt in, dat men werkt aan verbetering van het onderwijsklimaat in de zin dat men zoveel mogelijk vor men van onderwijs kan krij gen. In het onderwijsopbouw- werk hodt men zich echter be slist niet bezig met leerplannen of andere inhoudelijke zaken. Volgens het schrijven aan de statenleden zal een onderwijs socioloog tenslotte belangrijk voorbereidend werk kunnen doen met betrekking tot de nieuwe taken, die de provin ciale overheid op het gebied van het onderwijs te wachten staan. heeft het Sasse gemeentebes tuur over een flinke drempel moeten stappen om mee te gaan met het advies van de fi nanciële commissie. B. en W. zien liever dat de opbrengst van riool- en reinigingsrechten in wat sneller tempo de kosten gaan dekken. De Veste, 20.30 uur filmhuis Jeugd en Muziek met „Goto, Tile d'amour" van W. Borowc- zyk. Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, kerstexpositie „Nuances" tekeningen van F. Minnaar, J.Th. Wonderhem en C. Kraak (tot 31 jan.). HULST De Koning van Engeland, 20.00 uur De tien geboden a.l. 20.30 uur In Tirol gaat de on tucht vrolijk verder 18 j. MIDDELBURG Citytheater,, 20.00 uur In pikken en wegwezen. Zeeuws Museum, Kunste naars in Zeeland. 1900-1975 (tot 17 jan.). Rijksarchief,, ex positie boeken en archivalia over „De geschiedenis dei- Doopsgezinden in Zeeland' alsmede portretten, voorwer pen en afbeeldingen daarvan (t/m 17 jan.). TERNEUZEN Zuidlandtheater, 20.00 uuu- uur filmhuis 't Kiekkot met ,,Die Verrohung des Franz Blum" van R. Hauff. Galerie des Beaux Arts, Zandstraat. Johan Koopmans exposeert schilderijen. Ge opend werkdagen van 10.30- 18.00 uur, zondag yan 13.00- 17.00 uur. Maandag gesloten (t/m 21 jan.). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur Je leeft maar twee keer 14 j. ZIERIKZEE Concertzaal, 20.00 uur Je moet er mee leren leven. Caba ret met Conny Stuart. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het afgelo pen jaar is het inwonertal van de gemeente Terneuzen met 489 personen toegenomen. Al les bij elkaar telde Terneuzen per 31 december 1975, 33.722 ingezetenen. In 1975 vestigden 1659 per sonen zich in de gemeente, terwijl er 1347 vertrokken. In totaal werden in Terneuzen het afgelopen jaar op de kop af 200 huwelijken gesloten, de mees te, 176, in Terneuzen. In Zaamslag werden 12 echtpa ren de huwelijksboot ingehol- pen, in Hoek 6, in Biervliet 4 en in Sluiskil 2. 't Duumpje - Natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje uit Zeeuwsch- Vlaanderen houdt vrijdaga vond in restaurant Scaldis aan het Spuiplein in Breskens een bijeenkomst. Op deze avond, die om 20 uur begint, zal* de heer Guido Burgraeve - con servator van het natuurreser vaat Zwin in Knokke een uit eenzetting geven over de werkwijze van dit reservaat. Met name zal hij ingaan op de financiële en organisatorische opzet en hoopt hij -de gedach ten te kunnen wegnemen dat het reservaat commercieel van opzet is. Ook zal de heer Bur graeve ingaan op de waterbe heersing in het reservaat en het aanpalende schorrengebied Tot slot zal hij enkele dia's ver tonen. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN; TERNEUZEN, Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen, HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen). GOES: Klok- straat 4, tel. 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.15- 12.30 en 13.30-17.00 uui BUITEN KANTOORUREN: AD VERTENTIE- EXPLOITATIE Breda: Maandag t.m, vrijdag van 19.00-20.00 uur, 076-122341. Zondag van 20.00-22.00 uur, tel. 076-122341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: 01100-14944. tel tel. 01 140-3751. Midden-Zeeland: tel REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S.C. Augustijn, kantooi Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé Lorentzlaan 50, Terneuzen, tel. 01150-5745. Algemeen redacteur Zeeland drs. J. Bouwmans. kantoor Klokstraat 1, Goes, tel. 01100-28030, privé Zuidvliet- straat 53, Goes, tel. 01100-28138 redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, kantoor Klokstraat 1, Goes, tel. 01100-28030, privé Voorburcht 37. Kapelle, tel. 01102-2320. Redacteur voor Terneu zen en Kanaalzone: P. de Schipper, kantoor Nieuwstraat 9 Ter neuzen, tel. 01150-7920, privé Noordstraat 45, Hoek, tel. 01154-1556. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Postma, kantoor Steenstraat 14. Hulst, tel. 01140-3751, privé Walmolenstraat 12, Hulst, tel. 01140-4159. Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm Melkweg 40, Oostburg, tel. 01170-3370, foto-journalist voor Zee land: C.J de Boer, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé Langs de Kreek 56, Terneuzen, tel. 01150-3137, sportredactie Zeeland: A. Koomen, Troelstralaan 8, Axel, tel. 01155-2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: W Hendrikx, tel. 01140-3751 ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland' C. Menu, tel. 01150-5839.

de Stem | 1976 | | pagina 5