st krijgt te nieuwe ooi voor •oeps- lerwijs Dubbele mankracht eeclig voor dij kv er ster king OP STEEN HEEFT MEN NOG APART TAALTJE Duizendste lid: Zeeuwse discotheek mensen wacht 1600 gulden Nadere gegevens over PZEM-caisson Niet langer uitstel dijkverzwaring 111 VOSKE streek ALS STORMCAISSONDAM ER KOMT VAN DIJKS's VISHANDEL te ifeer g IS zeeuwsch Vlaanderen Gevonden fietsen worden verkocht Kouder hoogwater Sint Jansteen HULSTER AMBACHT OVER PAAL-BAALHOEK: DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI ADVERTENTIE)- Café-Restaurant De zaak voor Uw familiediners. Vis- en vlees specialiteiten Tafelreservering is aanbevolen. Dinsdags gesloten 3IERKAAISTRAAT 8 HULST Tei. 01140-3444 en onzer verslaggevers) LST - In Hulst bestaan nteel vergevorderde en voor de bouw van een nieuwe school voor indi- el, lager en middelbaar psonderwijs (vroeger oudschool). Rond de isseling is het ministeri- >esluit binnengekomen, n principiële goedkeu- wordt verleend voor de van de school. Het be- van de huidige St.- ia-school is nog met het mtebestuur in onder- ding over de plaats, waar tooi zal worden gebouwd. St.-Martha-school is anteel verspreid over vier ïwen, waarvan drie in en een in St.-Jansteen. hoofdgebouw staat mo- eel bij de Paardenmarkt ilst. Als de nieuwbouw is rliseerd zullen zeer waar- nlijk al deze gebouwen ten worden. Het school- lur buigt zich momenteel iver een lokalenplan. Het bedoeling om twee gym- ekzalen in de nieuwbouw r te brengen. t schoolbestuur heeft naai verzocht om de >1 te mogen bouwen. De keer gebeurde dat al in de tweede keer in 1971 en atste keer in 1975. (ADVERTENTIE) Dagelijks levende REEFTEN - OESTERS PALING en FOREL Hulst, achter de kerk Telefoon 01140-3914 den van de Belgische poii- 'unctionaris. „De verstand- iding tussen de korpsen in ldegem en Aardenburg is mate goed, dat als contt met :e politttttensen was opge- nen, deze beslist een repri- nde aan de betrokken scho- zouden hebben overge- cht". De heer Lockefeer s van mening dat een onder- ?k naar de gedragingen van heer van Hoof de goede ver- ndhouding tussen de ge- Ventebesturen van Malde- m en Aardenburg niet zou •storen. 3e politie kwam in de dins- gavond gehouden raadsver- dering nog meer ter sprake, 'jkens geruchten zou de tot toe zelfstandige groep rdenburg-Sluis na het ver- ik van adjudant A. Koert >rden opgeheven en organi- torisch vallen onder rijkspo- ie Oostburrrrg. Een overwe- tg die niet in dank werd af- nomen, zoals bleek. Na overleg tussen de rijkspo- iecommandant overste Lan- ïg en de burgemeesters van nis en Aardenburg, kwam st te staan dat de groep irdenburg-Sluis zelfstandig 1 blijven en dat een sollicita- naar het ambt groepscom- andant in Aarndeburg wordt lengesteld, zo deelde de heer ickefeei de raad mee. uitgevoerd in 1975 uit te voeren in 1976 11 lil 111 uit te voeren in 1977 aAa in voorbereiding 1976 A£A - 1976-1977 (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het aantal gevon den fietsen in het politiebu reau in Goes is dusdanig toe genomen dat de politie ge noodzaakt is tot verkoop van de karretjes over te gaan. leder die vorig jaar een fiets is kwijt geraakt wordt in de gelegen heid gesteld op zaterdag 10 ja nuari tussen 10 en 12 uur en tussen 14 en 15 uui de opgesla gen fietsen te bekijken. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Tijdelijk regen en later enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 2, min. temp. om streeks 6 graden, max. temp. omstreeks 9 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4, min. temp. om streeks 4 graden, max. temp. omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een verslaggeefster) BREDA MIDDELBURG - Zeker 70.000 personen in West-Brabant en Zeeland krijgen een netto-bedrag uit gekeerd van gemiddeld 1600,-. Tenminste, als het wetsontwerp van minister Boersma over de afkoopsom van rentekaarten waarover gisteren bericht door de Tweede Kamer wordt aange nomen. De uitbetaling gebe urt pas op het moment dat de daarvoor in aanmerking ko mende personen (waaronder ook weduwen die recht heb ben op een weduwenrente op frond van de rentekaart van e overleden echtgenoot) 65 jaar worden. Voor de Raden van Arbeid, die de uitbeta ling zullen gaan regelen, komt dat neer op een karwei van 27 jaar. Pas in 2002 zal de laatste uitbetaling kunnen worden gedaan. De Raden van Arbeid in Middelburg en Breda achten het wetsontwerp van minis ter Boersma politiek een haalbare zaak. Vandaar ook dat de raden op het ogenblik hun organisatie al zo regelen alsof de wet, die waarschijn lijk met terugwerkende kracht vanaf 1 januari '76 zal gelden al van kracht is. Het wetsontwerp stond aanvankelijk op de agenda voor de Tweede Kamerver gadering van 14 december. De behandeling van het ont werp is uitgesteld n.a.v. de gijzelingszaak in Beilen. Behalve de nu voorgestelde afkoopregeling, hebben nog zeker 38.000 mensen geen gebruik gemaakt van de oude afkoopregeling. De gemid delde uitkering hiervan is 200,- en geldt voor alle personen die geboren zijn na 30 juni 1931. Verzekerden die vóór dit tijdstip zijn geboren maar die voor minder dan 286,- aan geplakte rente zegels hebben, komen óók voor de oude afkoopregeling in aanmerking. Met de nieuwe regeling is een totaalbedrag gemoeid van circa 120 miljoen gulden. Voor Brabant en Zeeland komt dat neer op ongeveer elf miljoen. Konstanz 265 min 1, Rhein- felden 175 plus 1, Plittersdorf 309 min 11, Maxau369 min 10, Plochingen 160 min 1, Mann- neim 205 min 7, Steinbach 183 Tiin 8, Mainz 255 min 11, Bin- gen 135 mm 10, Kaub 175 min 10, Trier 299 min 5, Koblenz 203 min 17, Keulen 228 plus 24, Ruhrort 404 plus 52, Lobith 1008 plus 55, Pannerdense Kop 985 plus 54 Nijmegen 798 plus 52, IJsseikop 9i8 plus 49, Eefde IJssel 460 plus 42, De venter 334 plus 31, Katerveer-Spooldersluis 72 plus 8, Monsin 5495 plus 23, Borgharen 3979 plus 27, Be- Ifeld 1158 min 10, Grave bene den de Sluis 499 min 6. t.i v Morgen, vrijdag 9 jan Bergen op Zoom 8.27—21.03 Hansweert 7 47-20.25 Terneuzen 7 15- 19 55 Vlissingen 6 46 19 22 WeriuM't'1 8 18 20 45 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De directie van de NV. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft mede namens het inge nieursbureau Lievense te Breda nadere gegevens ver strekt over de mislukte poging om een op de bodem van de Westerschelde liggende 150 000 Volt kabel te repare ren en eenzelfde ernaast lig gende kabel te inspecteren (zie ons bericht van zaterdag j.l.). Wij schreven dat de caisson waarmee de operatie zou wor den uitgevoerd verkeerd was afgezonken waardoor de te re pareren en te controleren ka bels een paar meter buiten de caisson waren komen te liggen. Wij voegden eraan toe dat de PZEM van een nieuwe afzink- poging had afgezien. Wij baseerden deze conclu sies op gegevens, die de PZEM ons over de operatie had ver strekt. Uit nadere informatie blijkt dat de breuk in de kabel niet buiten maar net binnen de onder water leeggepompte caisson lag. De breukplaats in de kabels bevond zich volgens de P/kiV e< hter dermate dicht tegen de kopwand van de cais son dat het „niet mogelijk was om voldoende vrije ruimte te verkrijgen voor werkzaamhe den aan de kabels zelf". Er is niet overwogen de caisson op nieuw af te zinken. Wel werd gedacht aan vergroting van de caisson met een extra compar timent. Dit laatste gegeven on brak aan de informatie, die wij vorige week van de PZEM ont vingen. Wij trokken daarom de logische conclusie dat van een nieuwe afzinkpoging was af gezien. Voetbalvereniging Op een bestuursvergadering van de voetbalvereniging Steen is be sloten de contributie te verho gen voor spelende leden boven 15 jaar. Ze moeten nu 8,- gaan betalen in plaats van 6,50 per twee maanden. Voor de jeugdleden van zes tot en met veertien jaar blijft de' contributie 5,50. Gewone; leden blijven 5,- betalen. De contributie werd verhoogd; vanwege de steeds stijgende kosten op verlerlei gebied. GOES- Als de regering na 1 mei besluit om op grond van het enorme onderzoek, dat nu nog volop aan de gang is, niet de Oosterschelde potdicht af te sluiten, maar een stormstuw- caissondam te bouwen, dan zullen heel wat meer mensen ingeschakeld moeten worden voor het verhogen en verster ken van de dijken rond de Oos terschelde. De bemanning van het bureau dijkversterkingen Oosterschelde - een speciaal bureau van Rijkswaterstaat in Goes - zal dan verdubbeld moeten worden. Momenteel werken hier ongeveer veertig mensen. „Dat moeten er dan een tachtig worden. Met die veertig man, die we nu heben zullen we het werk beslist niet voor 1980 ge reed kunnen hebben", aldus de heer J. van Rooijen van het bu reau dijkversterkingen Oos terschelde. Ook de mensen van dit bureau zitten met smart te wachten op de beslissing van de regering over de manier, waarop de Oosterschelde moet worden afgesloten. Komt er een dichte dam, dan wordt het versterken en ophogen van de dijken - een kwarwei, waar mee ook veel schade aan het milieu wordt toegebracht - stopgezet. ,jïet wachten is op 1 mei. Het is niet alleen voor ons pret tig te weten waar we aan toe zijn, maar van veel meer be lang is de definitieve uitspraak voor de Zeeuwse en Brabantse mensen, die rond de Ooster schelde _wonen", vindt de heer Van Roóijen. Ondanks alle onzekerheid, die er over de afsluiting van de Oosterschelde en verdere dijk versterking bestaat, wordt aan het maken van de plannen voor dijkverhoging en de uitvoering ervan, hard gewerkt. In 1975 werd 2,8 kilometer dijk op Noord-Beveland ten noorden van de Zandkreek- dam versterkt, begonnen werd in dat jaar ook met het verster ken van 3,5 kilometer dijk ten zuiden van Zierikzee en kwam een dijkversterking over 160 meter aan het Volkerak bij het industrieterrein Dintelmond gereed. Dat men daar vorige week zaterdag veel last heeft gehad met het hoge water, komt volgens de heer Van Rooijen doordat de kleilaag nog niet begroeid en daardoor nog niet stevig genoeg was. „Als er gras op staat kan ook dat stuk dijk best een flinke storm doorstaan", is zijn me ning. Moeilijkheden waren er za terdag ook bij de Augustapol- der bij Bergen op Zoom, waar de dijk met zandzakken moest worden opgehoogd. Dit deel van de Oosterschelde-oever zal dit jaar- als de dijkversterking doorgaat - worden aangepakt. Het is de bedoeling een nieuw stuk dijk door de schorren te leggen. Ondanks milieupro blemen, die aan deze oplossing kleefden, is men het er nu over eens dat het niet anders kan. De bestaande dijk is te laag en omdat daar nogal wat leidin gen liggen, (onder meer van Bergen op Zoom en het riool- persgemaal) achten de technici het moeilijk wat aan die dijk te doen. Dit jaar is het ook de bedoe ling het elf kilometer lange stuk dijk van Wemeldinge tot de Zandkreekdam te verster ken, evenals een dijk van 4,5 kilometer op Noord-Beveland bij Colijnsplaat. Ten zuiden van Tholen wordt1 eerst een stuk dijk van twee kilometer opgehoogd en aansluitend daarop komt nog een stuk van ongeveer tien kilometer aan de beurt. Of men daar echter nog dit jaar aan toekomt, is nog de vraag. Voor 1976 staan verder ver sterking van de havendijken van Stavenisse, van een dijk van 7,8 kilometer op Schouwen-Duiveland bij Zijpe en een stuk dijk bij de Schelphoek, eveneens op Schouwen, op het programma. De dijkversterking heeft toe doel alle dijken rond de Oos terschelde op een hoogte te brengen, dat er alleen nog maar moeilijkheden te ver wachten zijn bij een zodanige storm, die statistisch maar eens in de 500 jaar voorkomt. Momenteel heeft veertig pro cent van de Oosterscheldedij ken al die hoogte. Zo hoog als de Westerschel- dedijken zullen de dijken rond de Oosterschelde niet worden. De deltadijken rond de Wes terschelde zullen bestand moe ten zijn tegen een storm, die statistisch bezien gemiddeld eens in de 4000 jaar voorkomt. Overigens zijn rond de Wester schelde nog lang niet alle dij ken op deltahoogte. Een zwak stuk daarin is bijvoorbeeld nog steeds het dijkvak Paal Baalhoek. Sint Jansteen: eigen karakter en eigen woordgebruik. De echte Sint Janstenena- ren, Heikanters en d'Ouwe- kapellenaars gebruiken in dt omgang met elkaar nog eer apart dialect en gezegden die typisch Steens worder genoemd en eigenlijk buiter, het grondgebied van de oude gemeente Sint Jansteen niet meer worden gehoord. We! echter over de Belgisch', grens in plaatsen als Stekene Kemseke en De Klinge. Eer aantal van deze dialecten eit spreekwoorden zijn hieron der afgedrukt. Konte verkiert; helemaal fout. Een klok met tsjiepkes. een kip met kuikentjes. Eui muse staot schiei; zij is niel goed gezind. Een nest mei kibbekens; een toom met biggen. T'is nen echten pe- zwever; een gierigaard. T'is daor precies een duivekot; ieder loopt er in en uit. T'is ienen om jonge honden op te lieren bassen; betrekking op iemand die een lelijk uiterlijk heeft. Es mie gien tan aon te pakken; iemand die er sme ring uitziet. Een kermisse is een iezeling weiert; na een kermis moet een „kater" aanvaarden. Liegen als een pjerd sch....; een geweldige leugenaar. Sluuft a<§ ol op, loop naar de bliksem. Die kan niet schvan erremoe; iemand die zeer arm is. Ie mand die kein en stienen kan laoten vechten; een ruziesto ker. Laweiten da uuren en zien vergaot; een iawaaima- ker. Eis de pijp uit; iemand die overleden is. T'is half zen gat gedaon; het is helemaal niet goed gedaan. Zo lomp as tacherste van een verken; iemand die veel dom is. Zo zo ons Hiere van kruis lezen: iemand die veel naar de kerk gaat. T'is een echte kak madam; een „overdreven" goed geklede vrouw met weinig geld. Vijgen na Pao- sen; aan iets te laat beginnen, 't zal in zen gat nie sniën; hij zal er niet van profiteren. T'is een echte i salelir; die (Vals speelt met kaarten. Van de klaovers in de biezen terecht komen; van de regen in de drup terecht komen. Ze zin met de bjèreloet aan _'t wer ken; als het ergens stinkt. Ge stikt een half bruut in den oven; iemand die zijn mond vol steekt. T'is ne schroep van ne vent; iemand die alles wil hebben. Die zit nog op de kakkefutenschool; die zit nog op de kleuterschool. Die hèt zèn hondekot op; die heeft een hoge hoed op. Die hèt zènnen billentikker aon; een slipjas dragen. Iemands rope aon zénen baord sme ren; iemand vleien. Ze spelen maor uit slagger; ze spelen om niet. T'is klvan ne druugen heiring;'t is niets gewórden. T'is ne gruuten duts;, het is een sukkelaar. Openbaar vervoer 'Hier een briefje naar aan leiding van het schrijven in deze krant van de heer Zuij- len over openbaar vervoer. In de kernen Graauw en Zand berg wonen ongeveer 200 be- j aarden, die niet in staat zijn om met fiets of auto te rijden en voor een tocht naar Hulst of Hontenisse op openbaar vervoer zijn aangewezen. En dat geeft nogal wat problemen. Een vrouw van 65 jaar of ouder gaat bijvoor beeld met de bus naar Hulst. Ze staat om 13.15 uur op de bus, die om 13.20 uur ver trekt en om 13.30 uur bij het ziekenhuis van Hulst aan komt. Dan moet de vrouw naar de Markt van Hulst lo pen, waar ze twintig minuten over doet. Ze komt daar om 13.50 uur aan. En dan nog naar de markt of winkelen. Daarvoor heeft ze maar tijd tot 15.15 uur, want om 15.35 uur moet ze terug zijn bij de bushalte. Als ze de bus mist moet ze zorgen dat ze op de één of andere manier thuis komt. Voor winkelen is er dus met het openbaar vervoer niet veel tijd. Gelukkig zijn er nog jon gere vrouwen, die met een auto rijden en die andere mensen meenemen. Maar hoe moet het dan als de regering de werkmensen uit hun auto heeft verdreven. Openbaar vervoer toch gemakkelijk? Wed. R. de Bakker-de Bru Zandberg Invalide De 23ste december was het dan zo ver, pas 65 halen. Mijn man oud-invalide sinds 1954 ging opgewekt weg, maar kwam teleurgesteld terug. Hij kwam niet in aanmerking voor de pas, omdat hij nog geen 65 was. Waarom deze discriminatie? Hij is wel in de bejaardenbond. We zijn erg blij voor de bejaarden, dat deze nu ook de gelegenheid krijgen om eens voordelig in theater, of toneelvoorstelling te gaan zien, maar waarom niet eens iets meer gedaan voor de invaliden? Wij zitten al zo lang tussen wal en schip, hebben een minimum inkomen, waarvan we niet kunnen deelnemen aan di verse festiviteiten, maar we zouden het heerlijk vinden om eens naar de film of thea ter te kunnen gaan. Vakantie is er voor ons ook al niet bij. maar het verlangen ernaar hebben we ook, temeer je door mijn man zijn handicap hele dagen op elkaar bent aangewezen. Wij stellen geen hoge eisen, maar dat er meer voor deze verlaten groep ge daan moet worden, is een ding wat zeker is. Ik zal hier ook over naar de Ombuds man schrijven, daar in de pe riode dat minister Roolvink in de regering zat, ons ook zoveel beloofd is, maar er is nooit iets uit de bus gekomen. Ik schrijf dit niet alleen voor onszelf, maar voor de dui zenden, die in het zelfde schuitje zitten. Ik zou hier graag een petitie voor willen verzamelen en die aan de re gering sturen. Hopelijk wor-« den ze dan wakker en wordt het onrecht aan de invaliden eens goed gemaakt. We heb ben al te lang gezwegen. Dit is voor de regering eens iets om over na te denken. Invalide uit Hulst. (naam en adres ter redactie bekend). Vuilstort plaats De C.V.I. waardeert het feit, dat de heer Magermans publiekelijk zijn uitspraak intrekt, als zou de C.V.I. ter verkrijging van de hinder wetvergunning, tegenover de gemeente Terneuzen „chan tage" hebben gebruikt. De sondanks blijft de heer Ma germans bij zijn beschuldi gingen, dat de C.V.I. onde mocratisch zou hebben ge- -handeld en de.gemeente Ter neuzen voor het blok wil zet ten. Deze beschuldigingen wijzen wij volstrekt van de hand. Als C.V.I. zouden wij daarom de heer Magermans het volgende willen vragen. Hoe het komt dat: - hij wel in kennis is ge steld van het „scheuren" van het weiland. - Hij zegt, dat de C.V.I. de bedoeling zou hebben de kreken te dempen, nota bene met vuil. - hij niet in kennis is ge steld van de vergaande voor stellen van de C.V.I. om te komen tot zeer nauwe sa menwerking o.a. met de ge meente Terneuzen, omtrent de vuilverwerking. Wij zijn er stellig van over tuigd, dat indien de heer Ma germans, voor de hoorzitting, volledig van alle feiten ken nis had genomen, hij, niet de C.V.I., maar de gemeente Terneuzen tot redelijkheid had gemaand. Directie C.V.I. eindredactie: rein van der helm (Van een onzer verslaggevers) HULST - Het dagelijks be stuur van het waterschap Hul ster Ambacht vindt uitstel van de dijkverzwaring tussen Paal en Baalhoek niet langer ver antwoord. Het bestuur heeft dit gisteren per telegram laten weten aan minister Th. Wes terterp van Verkeer en Water staat. Het waterschap wijst erop, dat de aanbesteding van de dijkverzwaring in 1970 op ver zoek van de toenmalige minis ter werd uitgesteld vanwege de. plannen voor het Baalhoekka- naal. Nu een definitief tijdstip voor uitvoering van het kanaal nog steeds ontbreekt, vindt het bestuur langer uitstel omwille van buitenlandse belangen niet langer verantwoord. „Veiligheid van de bevol king ter plaatse moet prevale ren hoven buitenlandse belan gen", aldus het waterschap in het telegram aan de minister. Het waterschap heeft de mi nister verder laten weten, dat men slechts door afname van de windkracht op het moment van hoogwater aan een ramp als in 1953 is ontsnapt. Men brengt daarbij in herinnering, dat verhoging van het dijkvak na de ramp van 1953 is opge nomen in het eerste tijdvak van het 'urgentieschema (1959- 1963). Tijdens de stormvloed was er bij de dijk volgens het waterschap een waterstand van nap. plus 4.80 meter. De inhoud van het telegram staat in tegenstelling tot een uitlating van het hoofd van rijkswaterstaat in Zeeland, die zoals dinsdag gemeld, ver klaarde, dat de noodvoorzie ningen niet zo slecht zijn, dat op stel en sprong een beslissing moet worden genomen. Oók dijkgraaf Collot d'Escury - door wie het telegram werd ondertekend - liet zich toen wat gematigder uit over de si tuatie. Tot het sturen van het telegram werd gisteren tijdens een vergadering van het water schapsbestuur besloten. Middelburg - De Zeeuwse cen trale discotheek, onderdeel van de provinciale muziekbi- blitheek, heeft gisteren zijn duizendste lid kunnen in schrijven: mevr. van Setten- Dane uit Middelburg. De inschrijving van mevr. an Setten kreeg een feestelijk tintje. Zij kreeg haar lidmaat schapspasje officieel overhan digd door de voorzitter van de Zeeuwse Centrale Discotheek, gedeputeerde A.L. van Gees bergen. Bovendien ontving zij een bos bloemen. Voorzitter Van Geesbergen zéi tevoren in een kort toe spraakje dat hij niet had vp> wacht dat de discotheek in zijn eerste jaar van bestaan al dui dend leden zou bereiken. Het stemde het bestuur echter zeer vreugdevol en men hoopte vol gend jaar tot tweeduizend te komen. De heer Van Geesbergen ging ook nog even in op de komst van de discobus, die waarschijnlijk in februari in dienst zal komen. Via de disco bus, wordt het mogelijk voor de Zeeuwse Centrale Disco theek de uitleenaktiviteiten over de gehele provincie te spreiden. De discobus zal in eerste instantie de volgende grotere plaatsen bezoeken; Axel, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Tholen, Zierikzee ent Goes r

de Stem | 1976 | | pagina 3