OUD-INTERNATIONALS SPELEN IN OOSTBURG «EMffiHOE WINT ES SBC OP KOP Sc haaksimultaan Terneuzen-trainer Hanne van der Hooft: Operatie 71 succesvol in Hulst succes Tseede plaats Heiast Carta Jeugd op. de voorgrond Voorwedstrijd Mief eenvoudig Openbaring Fraaie zege Jan Corver De selectie van tweede klasser Terneuzen. Geheel rechts (staande) de succesvolle trainer Hanne van der Hooft. (Van onze sportredactie) OOSTBURG - In sporthal De Veerhoek in Oostburg staat er voor zaterdagavond 31 ja nuari een interessant zaal- voetbalevenemt op het pro gramma. Die dag komt een team, dat is samengesteld uit spelers die uitkomen in de Oostburgse zaalvoetbalcom petitie uit tegen een select Abe Lenstra: in actie in Oostburg. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN - De vereni gingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen zijn bijzonder suc cesvol geweest in het jaarlijkse pupillentoernooi van de Afde ling Zeeland van het Neder lands Handbal Verbond, dat dit jaar in Vlissingen werd ge houden. Aan dit toernooi werd door 24 teams deelgenomen. In drie finale-wedstrijden waren Zeeuws-Vlaamse teams vertegenwoordigd, waarbij Operatie '71 uit Oostburg het best voor de dag kwam met één tweede en twee eerste plaat sen. Hontenisse werd twee keer tweede en de andere twee finaleplaatsen waren voor de meisjes-pupillen van Olympus en Delta Sport. Na afloop van het toernooi werden de prijzen uitgereikt door Afdelingsvoor zitter H. Verhey. team van oud-internationals. Het is nu al zeker dat Sjakie Swart en Abe Lenstra in Oost burg van de partij zullen zijn. De initiatiefnemers - sport zaakeigenaar Christ Francke, sportzaalbeheerder Peet van der Bekke en de chef van Al- bert Heyn, Johan Kommers - weten voorts zeker van de komst van de volgende oud internationals: doelman Piet Lagarde (met wie de eerste contacten gelegd werden door Christ Francke), Roel Wiers- ma, Daan Schrijvers, Tonny van der Linde, Piet van der Kuijl, Bennie Muller, Henny Schouten, Bram van der Lugt en Tinus Bosselaar. Het zaalvoetbalteam van de Oostburgse zaalvoetbalcom petitie, dat de oud internationals partij zal geven is nog niet samengesteld. Men heeft de keus uit zo'n vierhon derd voetballers, die aan de zaalvoetbalcompetitie deel nemen. Er spelen maar liefst veertig teams in competitie verband. Men kan dus een keus maken uit een groot aantal kandidaten. Er is al een selec tie gemaakt van 24 spelers, die op zaterdag 10 januari in de Oostburgse sporthal De Veer hoek - in een onderling toer nooi zullen gaan uitmaken wie er uiteindelijk gekozen zal worden in het team dat het gaat opnemen tegen de oud internationals. De voorlopige Oostburgse selectie bestaat uit de volgende spelers: Eddy Paridaen, Peter van de Velde, Henny Groos- man, Ronald van de Veire, Ro nald de Paepe, Cor du Fossé, Eric de Cocq, Willy de Wever, Johnny Moerman, Dick van Heyst, Theo de Poorter, Martin Kramer, Rik Henry, Willy van Akker, Ronald de Badts, Bram Kools, Hannes de Vries, Wim Verstraeten, Johan Baert, Jan de Wolf, Jan Visser, Ludo de Clerck, Cees de Nooyer en Bruno Balsani. de zestien spelers die afval len uit dit 24-tal spelen zater dag 31 januari om 19.30 uur een voorwedstrijd. Twee teams dus van spelers die de eindse- lectie net niet gehaald hebben. Om 20.00 uur begint dan het belangrijke duel tussen de Oostburgse formatie en de oud-internationals. Het duel wordt waarschijnlijk - daar zijn de organisators nog niet geheel zeker van - geleid door de bekende oud-betaald voet balarbiter Lou van Ravens. Als omlijsting van het pro gramma is er 's middags om half vier een officiële ont- Sjaak Swart, de ex-Ajacied, die in Oostburg van de partij zal zijn. vangst op het gemeentehuis in Oostburg en is er voor de oud internationals, het Oostburgse team en een aantal genodigden een Cadzandse boerenbrood maaltijd in Chez René op de Markt in Oostburg. De sporthal in Ooétburg biedt plaats aan zo'n driehon derd toeschouwers. De toe gangsprijs van dit spektakel bedraagt/ 3,50, en samen met een loterij om de wedstrijdbal hopen de organisators, die uit eraard opdraaien voor de reis kosten van de oud internationals het geheel fi nancieel rond te kunnen krij gen. Met de kaartverkoop wordt 12 junuari begonnen op de volgende adressen: sporthal De Veerhoek, sporthuis Christ Francke en Albert Heyn in Oostburg. Van onze sportredactie) AXEL - De teamwedstrij den - in het kader van de landscompetitie van het dis trict Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond zijn mo menteel voor de helft afge werkt. In totaal moet ieder team tien wedstrijden spelen, te weten vijf vóór 1 januari - die zijn achter de rug en vijf vóór 7 maart. Per wedstrijd zijn door elk van de teams negen punten te behalen. Vier spelers per team kunnen maximaal acht punten scoren en dan is er nog een ex tra punt te veroveren voor het team met het beste algemeen moyenne. Na de eerste vijf wedstrijden ziet de tussenstand er als volgt uit: C3-klasse: 1. SBC I (Sluiskil) 32 punten: 2. POP I (Axel) 18 punten. C2-klasse; 1. ABC I (Axel) 31 punten; 2. ZBC (Zaamslag) 27 punten: 3. POPII (Axel 24 pun ten; 4. DOS (Hoek) 22 punten: 5. Ed. Horemans (Axel) 21 pun ten; 6. KOT (Axel) 20 punten; 7. SBC 2 (Sluiskil) 15 punten; 8. ABC II (Axel) 14 punten. (Van onze sportredactie) HULST - Rob Hartoch - in ternationaal schaakmeester - heeft in „Den Duilaert" in Hulst een bijzonder succes volle schaakmultaanseance gegeven. De Amsterdammer kreeg het op te nemen tegen 31 schakers - voor het grootste deel leden van de organise rende schaakclub Hulst - en slaagde er in dertig partijen te winnen. De enige man die er in slaagde Hartoch een remise af te dwingen was J. Franse, lid van de schaakclub Hulst. Het werd een bijzonder ge slaagde middag - de partijen duurden van ongeveer twee tot vijf uur - en het pubhek het het niet afweten. Bestuurslid R.J. Scheele van de schaakclub Hulst: „Vooral de belangstel ling van de jongeren viel ern- orm mee. We hebben er zelfs enkele leden aan overgehou den. Een succes dus ondanks de concurrentie die we hadden van de vijfde ronde om het per soonlijk kampioenschap van de Zeeuwse Schaakbond, dat gelijktijdig in De Halle in Axel werd afgewerkt. We zijn er iets te laat achter gekomen dat be ide evenementen op dezelfde datum vielen. We konden nu de afspraak die we met Rob Har- toen hadden gemaakt niet meer verschuiven naar een an dere datum. Volgend jaar zul len we opnieuw een schaaksi multaanseance houden in ja nuari in Hulst. Daar willen we een jaariijks terugkerend evenement van maken. Het be tekende de derde schaaksimul taanseance in Hulst. Voor gaande jaren fungeerden res pectievelijk Cor Jansen en Zeeuws kampioen Adrie den Hamer samen met Cor Jansen als aangever. muiden I en Middelburg-Zuid bijzonder spannend. De beslis sing viel pas in de laatste par tij. Die beslissing liet dan nog op zich wachten tot de derde en laatste set tussen Leo Goor- machtig en Jan Corver. Beide spelers waren aan el kaar gewaagd en gaven elkaar geen duimbreed toe. De beslis sing viel in de laatste minuten van dit boeiende treffen uit in het voordeel van Jan Corver van Middelburg-Zuid. In de vierde klasse moest Marathon 2 een nederlaag incasseren tegen Scaldina uit XZierikzee, waardoor Cor van der Elshout en Nico van der Want een kans op een finaleplaats verloren zagen gaan. Marathon 2 speelde nu om de derde en vierde plaatstegen SAR uit Kloosterzande. Van der Elshout bleek in dit duel niet opgewassen tegen den 12- jarige Erik Hamelaar van STAR. De eindstanden zagen er als volgt uit: Derde klasse: 1. Middelburg-Zuid: 2. Arne- muiden; 3. Scaldina; 4. 't Zand; 5 en 8. Marathon. Vierde klasse: 1. Schaldina; 2. 't Zand; 3. Marathon 2; 4. SAR; 5. St. Laurens; 6. Mara thon 3; 7. Kapelle; 8. 't Zand 3. De heer L. van Noort, vice- voor.:itter van de afdeling ta feltennis van de sportvereni ging Marathon reikte na afloop de prijzen uit. Hij Bedankte met name ASB Uitzendbureau en de Stellingbouw Zeeland BV de beide sponsors en ook de tafeltennisvereniging Wester- zicht voor het beschikbaar stellen van het materiaal. De wisselbeker voor de best ge plaatste vereniging ging naar Scaldina uit Zierikzee, dat de trofee volgend jaar weer mag verdedigen. (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT - Het jeug dige scbaaktalent Helmut Cardon, lid van de schaakver eniging Het Witte Paard uit Sas van Gent-kampioen van Nederland in de jeugdcatego- rie tot 13 jaar - heeft opnieuw voor een voortreffelijk resul taat gezorgd. Cardon, die heeft deelgenomen aan het open schaakkampioenschap van Londen - in de leeftijdsgroep tot 14 jaar - behaalde in Enge land een zeer fraaie tweede plaats. In de categorie waarin Car don uitkwam waren maar liefst 103 jeugdschakers inge deeld. Hij kwam in dit toernooi over elf ronden waarin het Zwitserse systeem werd toege past zes keer tot winst, vier keer tot een remise en moest een nederlaag incasseren. John van der Wiel, winnaar van het ECI-toernooi was eveneens van de partij in Londen. Hij werd onbedreigd winnaar in de leeftijdsgroep tot 20 jaar. Dat de successen van Hel mut Cardon ook nationaal be kendheid hebben gekregen blijkt wel uit het feit dat de Sasse jeugdschakers een uit nodiging heeft gekregen deel te nemen aan een jeugdvierkamp tijdens het Hoogoventoernooi. Aan deze sterk bezette jeugd vierkamp wordt deelgenomen door Chiel Jan den Boer (win naar van de jeugdgroep in het Hoogoventoernooi van vorig jaar), Han Jansen (Nederlands kampioen tot 16 jaar), Jan Spaans (kampioen van de Haagse Schaakbond 1975) en Helmut Cardon, de nationale kampioen bij de jeugd tot 13 jaar. ATLETIEK De Belgische at leet Miel Puttemans wil zatel dag in Pantin (Fra) zijn eigen wereldindoorrecord op de 5000 meter aanvallen. In 1974 bracht hij in dezelfde hal het record op 13.24.6. Animo 2 Ondo I Togo 1 KORFBAL ZEELAND EERSTE KLAS 5-10 Tjoba 3 5-6 Swift 3 5-6 Atlas 1 TWEEDE KLAS B Blauw Wit 1 5-9 Togo 2 Tjoba 4 5-8 All Ready 2 TWEEDE KLAS A Animo 3 5-7 Swift 4 BKC 1 4-6 Zuidwesters I Luctor I 4-5 Ondo 2 T.OP 5-5 Zuidwesters 3 Stormvogels 2 Volharding 1 4-4 SeoltO 2 5-4. Togo 4-0 Animo 4 4-4 Olympia 1 DERDE KLAS A 4-8 Blauw Wit 2 3-4 Luctor 2 4-4 Tjoba 5 DERDE KLAS B 5-8 Swift 5 3D 5-8 Zaamslag 1 5-6 Volharding 2 VIERDE KLAS A 5-4 BKC 2 3-6 Seolto 3 5-2 Atlas 2 3-6 Luctor 3 4-1 Zaamslag 2 4-3 VIERDE KLAS B 4-4 Stormvogels 3 4-7 Ondo 3 3-2 Togo 4 4-5 Swift 4 4-0 Olympia 2 4-4 VIERDE KLAS C 5-4 Blauw Wit 3 4-7 Luctor 4 4-2 Olympia 3 3-5 Togo 5 4-0 Stormvogels 4 3-4 KNOKT ERG HARD" (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN - Het gaat enorm goed met de voetbalvereniging Terneuzen. Een goede reden om eens te gaan praten met Johan van der Hooft. Hij is namelijk vanaf het begin van het huidige seizoen de eerste trainer bij Terneuzen. Na jarenlang in het eerste elftal te hebben gespeeld, had hij de meed, om op het voorstel van het Terneuzen-bestuur trainer worden bij zijn club in te haken. Velen twijfelden aan de juistheid van de beslissing van het Terneuzen-bestuur en Van der Hooft. Hij was tenslotte nog erg jong voor het trainer schap. Er zitten jongens in zijn ploeg, die ouder zijn dan hijzelf. Bovendien heeft hij jarenlang met hen samengespeeld. Menigeen zag dan ook een botsing tussen trainer en oudere spelers aankomen. Niets van dat alles is echter gebeurd. Niemand had het ver wacht, en zelfs de meest fervente Terneuzen-supporter had er zelfs niet van gedroomd, dat Terneuzen mee zou draaien aan de kop van de tweede klasse B. Johan van der Hooft had dit zelf ook niet helemaal ver wacht. Hij zegt: „Natuurlijk is het buitengewoon goed gegaan tot nu toe. Verwacht had ik het eerlijk gezegd niet. Ik wist wel dat er enorm veel talent schuil ging in de A-junioren. Resulta ten zouden dus niet kunnen uitblijven. Meedraaien in de bovenste regionen van de tweede klas zat er dus beslist in. Alleen nog niet dit seizoen, maar na verloop van tijd. Je moet niet vergeten dat er vijf spelers in het eerste elftal ge komen zijn, die de leeftijd tus sen de 16 en 18 jaar hebben. Dat het nu zo lekker draait is gewoon leuk. Leuk voor de jongens en leuk voor mij. Het is een enorm fijne ploeg waar ik mee mag werken. Iedereen knokt voor iedereen. Er wordt een hechte eenheid gevormd. Je ziet wat het resultaat is. Een fraaie plaats aan de top". Hoe is het nu allemaal gelo pen vanaf het begin van dit sei zoen? Als men ziet, dat er vijf A-junioren in het eerste elftal zijn gekomen, dan kan men veronderstellen, dat dit niet erg eenvoudig moet zijn ge weest voor Johan van der Hooft, in de volksmond beter bekend als „Hanne". Van der Hooft: „Ik mag wel stellen, dat dit zonder strubbe lingen is gegaan. Iedereen heeft voor zijn plaats moeten knokken. Er kunnen er maar elf meedoen. De vijf A-junioren hebben hun plaats verdiend. Het gaat goed, toch een bewijs dat ze hun plaats waard zijn". De vijf A-junioren die een plaats in het eerste elftal heb ben veroverd zijn: Alex Dehul- ster, Alwin Dey, Frank Bo- gaert, Frans van der Pijl en Paul van der Hooft. Zij komen voort uit het sterke A-juniorenteam dat Terneu zen de laatste jaren op de been bracht. Keer op keer werd dit elftal kampioen. „Doelpunten maken is jam mer genoeg nog een groot pro bleem bij Terneuzen", zegt Hanne van der Hooft. Hij ver volgt: „Een probleem echter waar de meeste verenigingen mee sukkelden. Ik ben er ech ter van overtuigd, dat ook dit in de toekomst veel beter zal gaan. De ploeg is nog erg jong en daarom ontbreekt het nog (Van onze sportredactie) MIDDELBURG - Vooral dank zij een uitstekend op dreef zijnde Peter Kruijk heeft Oemoemenoe de zeer moeilijke wedstrijd tegen HRC (Den Haag) 0 in de eerste klasse Zuid van de Nederlandse rug- bycompetitie met 32-14 ge wonnen. HRC, tweede" op de ranglijst, was compleet naar Middelburg gekomen voor de strijd tegen het de laatste we ken in zeer goede vorm ste kende Oemoemenoe. Al vrij snel na het beginsig- naal wist Peter Kruijk met twee van zijn vrijwel onstuit bare rennen evenzoveel try's te drukken, waarvan aanvoerder Ad Buijs er een wist te conver teren. HRC keek hierdoor me teen al tegen een lt>-0 achter stand aan. De bezoekers na men het initiatief geleidelijk aan over en Oemoemenoe werd in de verdediging gedrongen. Vooral de strijd tussen de voorwaartsen was hard. Ook na de veldwisseling wa ren de puntjes duur. Pas na twintig minuten slaagde op nieuw Peter Kruijk de bal na een kick vrij gelukkig te pak ken te krijgen en hij rende me- wel eens aan de nodige li chaamskracht. Vooral als we tegen een geroutineerde tegen stander spelen. Onze jongens worden dan wel eens te ge makkelijk van de bal gezet. Dat is niet erg, ze leren hier door vanzelf zich aan te pas sen. Ze doen de nodige erva ring op en dat is belangrijk". Natuurlijk draaien de ou dere spelers van Terneuzen eveneens goed dit seizoen.diet zou overdreven zijn het succes alleen aan de jongeren toe te schrijven. Johan van der Hooft over hen: „Ik heb de beschik king over een stel zeer gerouti neerde spelers. Spelers, die be slist niet weg te denken zouden zijn uit het elftal. Waarschijn lijk voetballen ze dit jaar al leen veel beter dan in voor gaande jaren. Neem bijvoorbeeld Frank Deij. Voor mij is hij dit seizoen de grootste openbaring. Hij speelde vroeger altijd op het middenveld. Aan het begin van dit seizoen heb ik hem gezegd: „jij wordt een goede voorstop per dit seizoen". Voor mij is hij de meest constante speler tot nu toe. Ook onze doelman is zeer betrouwbaar. (Jan Riet dijk verdedigt het doel bij Ter neuzen. Hij is deze zomer over gekomen van Hoofdplaat; red.). We hebben slechts zes tegendoelpunten moeten in casseren". Misschien is het wel uniek in het amateurvoetbal, zoals Hanne van der Hooft met zijn oudere kern omgaat. Waar schijnlijk een gevolg van het feit, dat hij jarenlang met hen langs de Zeeuwse en Brabantse voetbalvelden getrokken is. Als er namelijk bepaalde pro blemen op te lossen zijn, zoals bijvoorbeeld een vrije train ingsavond of een vriendschap pelijke wedstrijd, bespreekt Van der Hooft dit met Eugène teen door naar de trylijn van HRC. Met conversie werd het 16-4 voor de thuisclub. Oe moemenoe ging doordrukken en door die overmacht werd een kostbare i'erdedigingsfout gemaakt, die Rudi Boers kun dig afstrafte. HRC kwam terug tot 22-8, maar Oemoemenoe gaf weer uitstekend antwoord. De zeer kundig kickende Ad Buijs speelde de bal in handen van Adrie Markusse, die op tijd weer teruggaf aan Buijs. On danks de geringe ruimte slaagde de Oemoemenop- aanvoerder er in zijn team naar een 26-8 voorsprong te tillen. De zege was veilig. Een onder schepping door de HRC-wing op links bracht HRC noet iets dichter bij Oemoemenoe. Met conversie werd het 26-12. Pe ter Kruijk had aan een hattrick nog niet genoeg, want na een door Oemoemenoe gewonnen scrum brak hij weer uitstekend door om de eindstand te bepa len op 32-14. Via deze fraaie zege is Oemoemenoe doorge drongen tot de bovenste regio nen in de eerste klasse Zuid Lauret en Peter Deij. „Ik heb als trainer natuurhjkk wel het laatste woord. Ik kap er echter volledig op vertrouwen dat men dit accepteert", zegt Hanne van der-Hooft. Wordt Terneuzen dit jaar kampioen, of met andere woorden, is men in Terneuzen van menjng dat een titel haal baar is? Van der Hooft hier over: „Aan een kampioen schap denken we direkt nog niet. Degraderen kunnen we niet meer, dat is zonder meer een feit. Een eindrangschik king in de kop van het klasse ment is echter wel het streven nu het zo lekker draait. Een kampioenschap is misschien wel haalbaar in de toekomst, als tenminste niet teveel spe lers door de een of andere gel dbuidel worden weggelokt. Een jong team, dat zo goed speelt, moet in de toekomst be slist kampioen kunnen wor den. Mijn streven is daar in ie der geval op gericht. Ik zou het enorm leuk vinden als Terneu zen een eerste klasser zou her bergen". Nog geen al te grote kampi oensaspiraties in Temeuzen dus. Als men echter het pro gramma van Terneuzen be kijkt, dan zijn er na aan staande zondag nog maar drie uitwedstrijden af te werken. Daar staan dan nog vijf duels voor eigen publiek tegenover. De lijstaanvoerder van dit ogenblik, VOAB, moet nog maar liefst vijf uitwedstrijden afwerken. Insiders houden dus echt wel een beetje rekening met een kampioenschap, al wordt van Terneuzenzijde wat dat betreft de boot afgehou den. Het is verstandig van Hanne van der Hooft niet te hard van stapel te willen lopen. Hij wil graag bouwen aan zijn team, zonder dat de rust te veel van buitenaf wordt verstoord. Van der Hooft - in zijn eigen actieve voetbaltijd geen echte hoogvlieger op technisch ge bied, maar meer een speler met wilskracht en een enorme inzet-ziet de techniek toch als basis voor een goede partij voetbal. Van der Hooft: „Een goede techniek is enorm be langrijk. Als die aanwezig is, dan is men al een eind op de goede weg. Het is min of meer een gave, waar echter wat aan bij te spij keren is. Inzet en conditie ko men tenslotte ook niet zomaar aanwaaien. Het is toch door veel en hard trainen eigen te maken. Het technisch arsenaal van Terneuzen was altijd al goed gevuld. Het ontbrak in het verleden nogal eens aan in zet, de bereidheid er hard voor te knokken. Nu wordt die techniek wel aangevuld met inzet. Zelfs als de tegenpartij hard speelt, kunnen we nu ons mannetje staan", zegt hij. Dat Hanne van der Hooft zo succesvol bezig is bij Terneu zen, heeft hij eigenlijk aan zichzelf te danken. Al zo'n jaar of vijf hield hij zich bezig met de begeleiding en training van de A-junioren van Terneuzen. De spelers, die nu zijn doorge drongen in het eerste team - er draaien er ook een stel zeer goed mee in het tweede elftal, die misschien later doorbreken heeft hij zelf opgeleid. Een dusdanige opleiding dat alleen de besten overbleven. Nu plukt hij de vruchten van deze noeste arbeid. Kampioenschap of geen kampioenschap aan het eind van dit seizoen, Hanne van dei- Hooft breekt er zijn nek niet over. Het gaat lekker en dat hoop hij zo te houden. Een eventuele terugslag na deze goede start kan echt wel ver werkt worden. Er wordt ge bouwd en hard gewerkt in Terneuzen en dat was zijn be- gindoel. Dat doel heeft hij in ieder geval al bereikt. PETER ERPELINCK DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI IEDEREEN (Van onze sportredactie) VLISSINGEN - Het eerste toernooi van de Vlissingse ta feltennisvereniging Marathon is een groot succes geworden. Er werd de gehele dag gespeeld in een prettige en spannende sfeer. In de derde klas was de finalewedstrijd tussen Arnc-

de Stem | 1976 | | pagina 12