GRIEPLOZE WINTER V 65-plussers met rentekaart krijgen bedrag ineens «SSst«« Arme ouders moeten twee miljoen losgeld betalen voor ontvoerd ïoontje Streng optreden tegen plunderaars O Kritiek op hulpverlening Sterke drank voortaan prijsgebonden Ruzie loopt uit op schietpartij: Turk komt om Mond- en klauwzeer dreigt: inenting vee in Zeeland en Brabant kan leed voorkomen FISCUS PAKT TWINTIG PROCENT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM eisgids a andaag in maken bezwaar tegen hoorspel over bij Beilen B Woensdag 7 januari 1976 116e jaargang - no. 17839 EDITIE VOOR ZEELAND waarin opgenomen DE VRIJE ZEEUW Boudewijn uitgejouwd Spoedzitting 800 man Gespannen Woedend Weer uitstel voor illegale Marokkanen BESMETTING IN BELGIE 12 (LISSINGEN "Valstraat 32 [■el. (01184) 19710 50ES Vestsingel 1 tel. (01100) 27600 Tel. 01150-4051. J* laten weten, dat DIRECTEUR. DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze redactie binnen land) UTRECHT - Nederland gaat waarschijnlijk een grie- ploze winter tegemoet. Prof. dr. N. Masurel van het Na tionaal Influenzacentrum heeft gisteren desgevraagd gezegd, dat hij geen influenza-epidemie ver wacht omdat er de laatste maanden in Nederland en de andere Europese landen geen enkel geval van influenza is voorgekomen. Alleen een totaal nieuw vi rus zou nog voor een griep- golf kunnen zorgen, maar bij het Informatiecentrum van de Wereldgezondheidsorga nisatie is tot dusver geen nieuwe influenzastam ge meld. De gegevens die het Minis terie van Volksgezondheid via de verschillende peilsta- tions in het land binnen krijgt, wijzen in dezelfde richting. Het gaat daarbij om „influenza-achtige" ziekten. In de laatste week van no vember en de eerste week van december zijn er per 10.000 Nederlanders 7 respectieve lijk 6 griepgevallen geregi streerd en volgens voorlopige gegevens zijn die cijfers voor de drie laatste weken van de cember achtereenvolgens 9,7 en 8. In december 1974 steeg het aantal griepgevallen van 17 per 10.000 inwoners in de eerste week via 21 en 20 tot 30 in de vierde week. In 1975 bereikte het aantal grieppatiënten in de vierde week van januari een top met 90 per 10.000 Nederlanders. In jaren waarin de griep fors toesloeg lag dat aantal wel eens boven de 140 per 10.000. De laatste grote griepgolf deed zich voor in de winter 1969/1970. (Van onze correspondent) ROME Twee miljoen gul den losgeld hebben de ont voerders van een zestien maand oude kleuter in Italië van de totaal ontredderde ou ders gevraagd. Het kind werd aan de voor avond van Driekoningen in de buurt van Napels ontvoerd. De daders lieten een briefje achter waarin stond, dat binnen 24 uur het losgeld beschikbaar moest zijn. Een onmogelijk verzoek, omdat de vader van de ontvoerde baby met zijn kleine gezin moet leven van een doorsneesalaris, en temeer omdat gisteren - Driekoningen in het vrijafhebbende Italië' alle banken gesloten waren. De ontvoering van Vincenzo Guida heeft in Italië, waar kidnappingen en ontvoeringen aan de orde van de dag zijn, diepe indruk gemaakt. De kleine Vincenzo is in al die ja ren waarin mensen in Italië ontvoerd werden, veruit het jongste slachtoffertje. De kidnapping vond plaats op een van de donkere landwe gen aan de voet van de Vesu vius in de buurt van Napels. Het echtpaar Guida was in hun auto op weg naar huis na een gezellige familie-avond. De kleine Vincenzo sliep in de armen van zijn moeder, toen de auto vlak bij huis werd klemgereden door een naar la ter bleek gestolen wagen uit Napels. Drie gewapende en gemaskerde mannen dwongen het echtpaar uit te stappen, rukten daarna de kleuter uit de armen van zijn moeder en ver dwenen in de auto van het echtpaar en de wagen waar mee zij gekomen waren. Chaos in verdronken Vlaanderen (Van onze correspondent) RUISBROEK - Het Belgische leger en de Belgische Rijkswacht hebben gisternamiddag opdracht gekregen uiterst streng op te treden tegen plun deraars die op rooftocht zijn gegaan in de Belgische gemeente Ruisbroek nadat enkele honderden inwoners daar de afgelopen dagen hun woningen hadden verlaten omdat het water twee meter hoog in hun woningen was komen te staan. Ofschoon de dijkbreuk over tachtig meter lengte in Ruisbroek zich al in de nacht van zaterdag op zondag heeft voorgedaan, is pas sedert gisteravond (dinsdagavond) sprake van een gecoördineerde hulpdienst. Intussen had den de inwoners van dit dorpje aan de Rupel ten zuiden van Antwerpen al zoveel ontberingen doorstaan, dat zij giste ren koning Boudewijn, die op bezoek was, massaal begon nen uit te jouwen. De voornaamste kritiek moet het Belgische leger ont gelden dat met enkele tiental len manschappen sterk zich de afgelopen dagen in Ruisbroek en omstreken beperkte tot wat rond slenteren in het dorp VEEL BEWOLKING MET REGENKANS Aan de kust soms krachtige wind uit west-zuidwest. Maximumtemperatuur: acht graden. STAD EN STREEK Totale aanpak Scheid-milieu geboden. Pagina 3 Westdorpe in actie voor de missie. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Geen bloot op de buis in Zuid-Afrika Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND MPLA boekt flinke successen Pagina 6 Generaal Hasselman van blaam gezuiverd. Pagina 10 PTT boekte minder winst Pagina 11 DE KLEINE STEM Gelukkig leven in de stad. Pagina 12 SPORT Schouwenaar bemiddelt voor Vogelwaarde Pagina 13 MERIJN Ulster: On-raad van kerken. waar dat nog droog was, ter wijl tientallen mensen zich met bootjes en al wat drijvend was in veiligheid probeerden te brengen. Gisteravond heeft burge meester Omer de Pauw van Ruisbroek bevel gegeven tot evacuatie van alle inwoners die nog in de bovenverdiepin gen van hun huizen waren ach tergebleven. De burgemeester sommeerde de inwoners tot de evacuatie op verzoek van de gezondheidsdiensten, die vre zen voor epidemieen, omdat in het gebied, waar gisteravond opnieuw hoogwater werd ver wacht, tientallen kadavers van dode koeien, varkens, schapen en ander vee ronddrijven Het Belgische kabinet kwam gisternamiddag in spoedzit ting bijeen en besloot een be drag van bijna 4 miljoen gul den ter beschikking te stellen van de slachtoffers van de wa tersnoodramp, die behalve Ruisbroek in mindere mate ook Boom, Walem en Wille broek heeft getroffen. Gistera vond begon het leger ook met het dichten van de bres in de Vliet, de zijarm van de Rupel die de oorzaak van alle>ellende is in het overstroomde gebied waar de honderden inwoners, behalve misschien enkele schaarse bezittingen practisch alles hebben verloren. De wa tersnood deed zich namelijk zo snel voor in de nacht van za terdag op zondag dat zij zich zelf ternauwernood in veilig heid konden brengen in de bo- venverdiepeingen van hun huizen. De schade werd giste ravond geschat op minstens 1,5 miljard Belgische franc. De Belgische regering maakte gisteravond bekend dat het ministerie van defensie bereid is 800 man genietroepen met materieel uit Duitsland in Ruisbroek in te zetten, zodra daarom zou worden gevraagd door de provinciale overheid van de provincie Antwerpen. In Antwerpen zelf vond tege lijkertijd een vergadering plaats van de bij de ramp inge schakelde hulpdiensten, zoals het leger, de civiele bescher ming en het Rode Kruis. Als gevolg van een ontstellend ge brek aan coördinatie kon geen enkele Belgische instantie gis teravond precies zeggen hoe veel mensen nog in hun huizen zaten, hoeveel er moesten wor den geëvacueerd en hoeveel er nog zijn vermist. Geschat wordt dat nog een 200 tot 250 mensen uit hun huizen moeten worden bevrijd. Scherpe kritiek was er ook in het Belgische parlement, waar een interpellatie werd gehou den over de watersnoodramp en waar felle kritiek door de oppositie werd uitgebracht op de regering omdat deze een uiterst gebrekkinge dijkenpo- litiek zou hebben gevoerd, waardoor deze ramp en moge lijk ook nog in de toekomst nieuwe rampen mogelijk zul len zijn. Premier Tindemans ging niet in op opmerkingen van parlementsleden dat Ne derland het heel wat beter' heeft gedaan na de ramp van 1953. De premier zei wel dat dit een technische zaak was waarvan hij zelf niet veel ver stand had. Wel zei hij dat een dertiental aannemers door de regering was opgevorderd voor het herstel aan aan de dijken. Ook de Belgische vakbonden eisten gisteravond betere maatregelen tegen dergelijke calamiteiten. In Ruisbroek zelf was de si tuatie gisteravond zeer ge spannen omdat opnieuw hoogwater in aantocht was. Tevoren had de woede zich ontladen op een kennelijk on der de indruk zijnde koning Boudewijn, die nadat hij de klachtenregen over zich had laten heengaan, nog met en kele inwoners praatte. NauweT lijks was de koning 's middags op zijn paleis in Brussel terug gekeerd, of er werd een beter begin gemaakt met de coördi natie van de hulpverlening. In Ruisbroek weet men nog niet precies of er dodelijke slachtoffers te betreuren zijn. Dat komt omdat de hulpdien sten over onnauwkeurige lijs ten beschikken als gevolg van het feit dat veel familieleden verwanten hebben onderge bracht terwijl andere weer in de opvangscentra terecht zijn gekomen. Veel mensen die tot op het laatst in hun huizen ble ven, blijken maar met moeite gered te zijn. Zo werd de be woner van een afgelegen hoeve op het nippertje gered, terwijl het water al tot zijn kin stond. De hoeve had geen bovenver dieping. Alle hoop is nu gevestigd op het le ger dat met speciaal materiaal uit Duitsland binnen drie da gen het ergste gevaar zou kun nen keren. Woedend zijn de bewoners van Ruisbroek over de activi teiten van de plunderaars, die gisternacht en -ochtend met bootjes van huis tot huis voe ren en waardevolle voorwer pen uit de verlaten huizen sta len. De inwoners van Ruis broek zijn vooral verbolgen, omdat de Rijkswacht en het le ger geen hand uitstaken. De Rijkswacht deelde ons gistera vond mee, dat er inderdaad ge plunderd is en dat met de strengste maatregelen daar tegen zal worden opgetreden. De Rijkswacht zei verder dat het bericht over de plunderin gen zeker twaalf uur door de autoriteiten is opgehouden, omdat het misschien teveel on rust zou verwekken onder de inwoners van Ruisbroek. Toen bleek dat die al op de hoogte Koning Boudewijn van Be lgië (r.) staat samen met de gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer Kinsber- gen, tot voorbij zijn enkels in het water in het kleine dorpje Walem, dat door de stormen van de laatste dagen getroffen gebieden behoort. waren van de plunderingen werd het .bericht gisteravond vrijgegeven. Om het overstroomde gebied te betreden moet men nu over een speciaal pasje beschikken. Er zijn afzettingen, en wie vanuit Nederland met de auto naar Brussel reist doet er goed aan de oude weg via Boom te vermijden, maar te rijden via de E 10 Antwerpen - Mechelen. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Sterke drank valt sinds gisteren onder de minimumprijsregeling. Het produktschap voor gedistil leerde dranken heeft voortaan de bevoegdheid de minimum prijzen vast te stellen. Gevolg is dat de drankenoorlogen en prijzenslagen nu tot het verle den behoren. De ministers Boersma en Lubbers merken in een toelich ting bij het Koninklijk Besluit, dat gisteren in het Staatsblad werd geplaatst, op, dat zij op zichzelf prijsconcurrentie toe juichen. Maar de concurrentie, die de laatste maanden bij de verkoop van sterke drank op trad, bracht een prijsdaling tot een zo laag prijsniveau met zich mee, dat ook moderne, ef ficiënte en goed-geleide slij- terdbedrijven hun distributie- kosten niet meer konden dek ken. AMSTERDAM Op zijn woonadres in Amsterdam is dinsdagochtend om 5 uur de 4 .-jarige Turk Avadis Cakir doodgeschoten, de man zou door vijf kogels geraakt zijn. De schietpartij speelde zich af op de derde etage van een pand, waarin een Turks re creatie centrum is gevestigd. Het was tevens het woonadres van het slachtoffer. De recher che trof er later vier mannen en een vrouw, allen van de Turkse nationaliteit, aan, die meege nomen werden naar het bureau Pieter Aertszstraat. De identi teit van de vermoedelijke da der is bekend. De man, een landgenoot van het slachtoffer is nog voortvluchtig. Uit het verhoor van de vijf Turken die na de schietpartij in het recrea tiecentrum werden aangetrof fen, is gebleken dat de ver dachte ruzie had gekregen met enkele bezoekers. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT/DEN HAAG - Staatssecretaris Zeevalking heeft dinsdag besloten een nieuwe procedure toe te passen ten aanzien van de 180 „illega le" Marokkaanse arbeiders, die actie weren in kerken in Den Haag, Utrecht en Amster dam. De procedure houdt in dat de Marokkanen die nog geen ver blijfsvergunning hebben aan gevraagd dit alsnog kunnen doen voor 17 januari 1976. Zij kunnen dan een bewijsstuk van de aavraag. Zolang er geen beslissing genomen is, zullen zij niet uitgewezen worden. (Van een onzer verslaggevers) LOKEREN/HULST - De Veterinaire Dienst in Den Haag heeft dierenartsen en veehouders in Zeeland en Noord-Brabant aange raden om de verplichte jaarlijkse inenting tegen mond- en klauw zeer zoveel mogelijk te versnellen. Dit in verband met een geval van mond- en klauwzeer, dat zich heeft voorgedaan in het Belgische Lokeren. Op een be drijf in die plaats werd een haard ontdekt van een zeer be smettelijke soort van deze ziekte. Dat gebeurde al op 29 december. Een 70-tal runderen moest worden afgemaakt. Bij dit ene geval is het tot nu toe gebleven. Vanaf gisteren zijn in de provincie Oost-Vlaanderen de gebruikelijke maatregelen van kracht, na het uitbreken van mond- en klauwzeer. In die provincie mag geen tweehoe vig vee meer .samengebracht worden voor prijskampen, markten en jaarmarkten. Voor de kantons Gent (vierde kan ton), Hamme, Lokeren, Sint Niklaas, Wetteren, Zele en Wachtebeke moeten alle twee hoevige dieren afgezonderd worden en is in principe de toegang tot een landbouwbed rijf of landbouwinrichting verboden aan personen of die ren, die niet tot het bedrijf be horen. Ruim een jaar geleden ont stond voor de Nederlandse grensprovincies ook enige dreiging vanuit België. De jaarmarkt in Axel moest toen worden afgelast en er werden ook inenetingsmaatregelen genomen. De aansporing van de Veterinaire Inspectie om de vaccinatie nu zoveel mogelijk te versnellen valt precies in de periode, dat de jaarlijkse inen ting verplicht is. Die ineneting moet namelijk tussen 1 decem ber en 29 februari plaatsvin den. In Nederland is het nog niet nodig bevonden verdere maatregelen te nemen. Wel zijn er contacten met de Belgi sche Diergeneeskundige Dienst. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De Neder landse Spoorwegen maken be zwaar tegen de uitzending van het hoorspel „Op dood spoor" van de NCRV, dat gaat over de treinkaping bij Beilen. Van daag wordt er door de NS be slist of er een officiële klacht uitgebracht wordt. Het be zwaar geldt voornamelijk een scène in het door Wim Rama ker geschreven hoorspel, waarin een van de kapers dis cussieert met de machinist van de trein. Deze gedraagt zich als held, en wordt dan neergescho ten. Voorlichtingsman Tom Meinsma van de NS: „Ik weet niet wat er werkelijk gebeurd is. Er is mij namelijk nog niets over de verhoren van de kapers bekend. Als echter die machi nist als held opgevoerd wordt, vraag ik me af of dat ethisch verantwoord is. En zouden de nabestaanden van die machi nist hiermee gelukkig zijn?". De NCRV denkt er overigens voorlopig niet over het spel, dat morgenmiddag uitgezon den wordt, te schrappen. RUIM honderd Iraanse stu denten zijn sinds drie dagen in hongerstaking in Keulen, bij wijze van protest tegen ter doodveroordelingen die vol gens hen vorige week tegen tien Iranezen zijn uitgespro ken. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Degenen, die vroeger een rentekaart hebben gehad en na 31 december 1975 65 jaar zijn geworden of wor den, moeten - als zij nog rech ten aan de rentekaart kunnen ontlenen - een bedrag ineens, een afkoopsom, ontvangen. Aldus blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wet sontwerp. Momenteel hebben degenen, die bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd nog rechten aan hun rentekaart kunnen ontle nen, recht op een periodiek uit te betalen pensioenbedrag. Deze periodieke betaling moet vervangen worden door het bedrag ineens, waarvan de grootte afhankelijk is van het totaal bedrag aan geplakte rentezegels. Het is de opzet dat ook we duwen, die na 31 december 1975 recht zouden hebben ver kregen op een weduwenrente op grond van de rentekaart van de overleden echtgenoot, op dat tijdstip een afkoopsom zul len ontvangen. Uit de toelichting op het wetsontwerp blijkt, dat van de afkoopsommen een belasting wordt geheven naar een bij zonder tarief van 20 procent. ii

de Stem | 1976 | | pagina 1