feutomans: „Hij kaï ook een pot biljarter worden" DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Vijf uur Kribbig Zinnig Elf Hans Posthumus bewondert Raymond Ceulemans. Op deze foto van Tony Stroucken laat de biljartgrootmeester aan voetbalve dette Posthumus zien hoe je de keu moet hanteren. Ceulemans zeil wil wel even over voetballen praten en hij steekt zijn loftrompet over de voetbalkwaliteiten van Pos thumus. „Weetje", verhaalt de nu 38-jarigé Ceulemans, „dat ik ook bijna een carrière had opgebouwd als voetballer. Toep ik een jaar oi' twintig was, had Beerschot belangstelling voor me. Ik speelde toen in de spits bij Nijlen. Bij Beerschot speelden toen Huisman en Coppens. Het feest ging niet door omdat Beerschot niet wilde betalen wat Nijlen vroep Mijn vader weet op welk sprongen, maar hij heeft het me nooit willen vertellen In die tijd biljartte ik al en omdat die verbintenis met Be erschot toen niet doorging, ben ik me volledig op het biljarten gaan toeleggen. Daarna ben ik 13 kilo bijgekomen", en hij strijkt lachend over zijn buik. Dan overhandigt Ceulemans Posthumus een keu, maar hij begint als eerste te spelen. „Nu kan ik mijn keu wel wegzet ten", prevelt Posthumus. „Als ik zo goed kon voetballen, als Ceulemans biljarten, dan kon Cruyff gaan fietsen. Weet je dat Raymond meer bekers heeft dan Feyenoord en Ajax de levensgrote bekers en tal rijkeplaquettes die Ceulemans zaak versieren. „Ik speel veel met Ray mond", gaat Posthumus ver der. ,,'s Maandags sta ik vijf uur met hem aan de tafel. En ik heb veel van hem geleerd. Ik speel nu competitie met een moyenne van 0,500." Een knap gemiddelde, hetgeen Ceule mans beaamt. Overigens heeft Ceulemans een gemiddelde van bijna 2, hoewel hij in be paalde toernooien het gemid- Ceulemans: „Hans kan het ver brengen in de biljartsport. Hij staat nu drie of vier maal per week aan de grote tafel." Posthumus later, als we weer bij hem thuis zijn en zijn vrouw haar gastvrijheid toont met een goedgevulde taf el„Je bent hier in België veel sneller een vedette dan in Nederland. Ie dere dag staat er wel iets over mij in de krant. Speelt Pos thumus wel of niet? Posthumus heeft zijn baard afgeschoren, Posthumus heeft dit, Posthu mus heeft dat. Voor mij hoeft dat niet, maar het is nu een maal niet anders. Nogmaals, ik besef dat het allemaal is afge lopen als je niet meer speelt." Posthumus wil zijn klasse als voetballer, die in Neder land werd onderschat, nog eens bewijzen in een topclub. „Waar dat ook is", zegt hij. In juni loopt mijn contract bij Lierse SK af. Dan zien we wei of er andere clubs interesse in me hebben. Croon heeft in ie der geval al naar me geïnfor meerd. Als we dan, drie uur la ter, huize Posthumus verlaten, zegt Joke Posthumus veront schuldigend: „Jammer jon gens, maar Hans had vandaag zijn dag niet. De volgende keer beter." 'HANS POSTHUMUS: TRIOMF IN BELGIEJ W. van Dongen, Van Coehoornstraat 2, Made. Voor de goede orde drukken wij de voor de ne gende aflevering van de Stem-sportprijsvraag ge bruikte foto nog eens af. De deelnemers kunnen zien dat de bal inderdaad onder de lat hangt. Over het totaal van tien puzzels, die verschijnen volgende week de laatste wordt een algemeen klas sement gemaakt. De winnaar komt in aanmerking voor sportartikelen ter waarde van 750 gulden. Nummer twee mag voor 500 gulden besteden bij de firma Borsumij (importeur van ADIDAS) terwijl nummer drie artikelen ter waarde van 250 gulden mag uitzoeken. Dit had eigenlijk een reportage moeten worden louter en alleen over Hans Posthumus, de 28-jarige besnorde Harderwijker, in Belgische voetbaldienst. Maar Hans Posthumus had afgelopen zaterdag, toen hij ons rond 12 uur 's middags stond op te wachten aan de oprit van een ogenschijnlijk majestueuze villa in de sjieke Ridder Desainlaan in Mecheien, een bokkepruik op. Hij was ge blesseerd, een ontsteking aan een beenspier kwelde hem en dat betekende gedwongen rust in plaats van spelen tegen Cercle Brugge. Zijn 24-jarige vrouw Joke zat er een beetje mee en maakte hem er zo nu en dan op attent dat hij wat vriendelijker moest zijn. Posthumus ontdooide pas toen het gesprek kwam op biljarten. Het is zijn grootste hobby, te meer daar hij al enige tijd Raymond Ceulemans, veelvoudig wereld- en Europees kampioen in vrijwel alle spelsoorten, tot zijn vriendenkring mag rekenen. Ceulemans is, evenals Posthumus, notabel ingezetene van Mecheien en te zamen maken ze iedere week menig uur kapot aan het grote biljart. Ceulemans onderricht Posthumus, want de beste biljarter ter wereld is een fan van Posthumus. Zo reist Ceulemans vaker naar Lierse om Posthumus aan het werk te zien op het voetbalveld en vergezeld Posthumus Ceulemans op zijn toernooien. Voetbal is het vak dat Posthumus beoefent, maar biljarten doet hij zeker zo graag, te meer daar het hem voldoende ontspanning geeft. Vandaar (lat in dit interview Raymond Ceulemans meer dan eens ter sprake zal komen. Omdat Posthumus die dag weinig zin had te praten over voetbal en allerlei zaken daaromheen. MECHELEN - Nog is hij topscorer van Be lgië. Nog prijkt zijn naam bovenaan de topscorerslij st van de Belgische voetbalcom petitie. Hans Posthu mus heeft vijftien maal raakgeschoten voor zijn club Lierse SK, een score die hem tot een van de gevaarlijk ste aanvallers van Be lgië heeft gemaakt. Hans Posthumus is een ve dette in zijn woonplaats Me cheien. Hij wordt bij Lierse op handen gedragen en zijn kwa liteiten als voetballer worden op waarde geschat. Zelfs top club Anderlecht heeft belang stelling voor de 1,81 meter lange Nederlander. De huidige trainer van Anderlecht, Hans Croon, kent Posthumus nog van de periode toen hij nog trainde bij Lierse. Croon wil Posthumus wel, te meer daar hij dan kan beschikken over een aanvalslinie die zijn weerga in België niet kent. Want Rob Rensenbrink is Pos thumus op de lijst van topsco rers zeer dicht genaderd. Ren senbrink knalde drie maal raak tegen RWDM en bracht daarmee zijn produktie op 14 goals. „Het is jammer genoeg niet iedere week pot", zegt Pos thumus, terwijl hii zijn kwali teiten als spitsspeler enigszins relativeert. „Maar het is wel zo dat ik van de drie kansen die ik bij Lierse krijg, er zeker een moet benutten. Als je er dan van uitgaat, dat je bij een top club tien kansen krijgt in een wedstrijd, kun je ook nagaan dat ik dan ook vaker zal moe ten scoren. Maar het moeilijk ste is natuurlijk te scoren uit een niet kansrijke positie. Het publiek wil ook wat, hè Hans Posthumus voelt zich in het Belgische best op zijn gemak. Hoewel hij in de begin fase, toen hij bij Racing Meche ien voor het eerst kennis maakte met de Belgische men taliteit, aanpassingsproble men had, nu is hij zo vergroeid met de Belgische levensstijl en wijze, dat hij er nog best vele jaren van zijn leven wil slijten. Maar je moet wel, waar je ook werkt, iets presteren", stelt Posthumus, enigszins kribbig, vast. „Zeker in de voetbal maatschappij. En val je af, dan sta je alleen, dan komt nie mand je meer helpen." ben uitlating die zijn vrouw Joke verwonderd doet opmer ken: „Hans, je bent wel hard. Je doet erg moeilijk en onver schillig." Waarop hij zegt: „Het is altijd hetzelfde wat ik moet vertellen. Wat moet ik dan zeggen? Het komt altijd op hetzelfde neer." Praat je dan niet graag over je vak? „Jawel, als het maar zinnig is. Onlangs nog belde me een Nederlandse sportjournalist met de vraag of ik optrok met andere voetballers. Ik zei: ja, met Boskamp. Toen zei die man: ja, Boskamp, waar speelt die ook weer? Weet je als ik zoiets hoor, dan gooi ik meteen de haak op het toestel. Ik vind dat je toch een beetje geïnfor meerd moet ziin." plotseling onderbroken door de binnenkomst van de buur vrouw, die het bovenste ge deelte van Posthumus' villa bewoont. Ze heeft vier kerstge schenken bij zich, in sober ca deaupapier verpakt. Posthu mus neemt zijn pakje in dank aan, maar wil het in eerste in stantie niet openmaken. Dan zegt hij: „Ik weet toch wat er in zit: zakdoeken." En als hij mi nuten later het pakje toch opendoet, toont hij ons met een brede lach drie zakdoeken. Dan trekt hij even zijn neus op en zegt lachend, terwijl hij zijn wijsvinger tegen zijn neus houdt: „Ik doe het normaal zo!" Is Hans Posthumus ver anderd door de slechte erva ringen tijdens zijn Neder landse periode? „Nou nee, maar ik heb wel geleerd dat je uit slechte erva ringen goede dingen kunt ha len. Mijn periode bij Feye noord is vergeten, dat is voor bij. Maar je moet wel weten dat ik elf maal heb gescoord in de zeven wedstrijden die ik voor Feyenoord hef) gespeeld. Ik herinner me ook nog dat ik twee maal scoorde in de wed strijd tegen MW en Feyenoord won met 2-0." Ernst Happel, nu succesvol trainer van Club Brugge, was Posthumus' oefenmeester bij Feyenoord. Happel zag niet al te veel in de van Wageningen afkomstige spits en gaf hem te verstaan dat hij geen vaste keus zou zijn in Feyenoords eerste. Vandaar dat Posthu mus de grens overging en daar wel zijn geluk terugvond en te vens aan de lopende band scoorde. Twee jaar speelde hij voor Racing Mecheien. Elk jaar knalt hij tweeëntwintig maal raak. Dan kwam Lierse SK, waar hij vorig seizoen ook tweeëntwintig maal scoorde, een produktie die hij dit sei zoen probeert te evenaren. „Ik hoop er zelfs meer te halen", zegt hij beslist. Dan komt het gesprek op zijn vriend Ceulemans, die op ongeveer een kilometer van hem vandaan woont, midden in het centrum van Mecheien, dat die dag uitpuilt van over de markt flanerende mensen. We vragen hem of hij zijn kwalitei ten eens op het grote biljart wil laten zien. Posthumus stemt toe en we rijden naar het café, annex biljartzaal van Ceule mans. Onderweg zegt Posthu mus: „Ik leef van dag tot dag. Ik denk nauwelijks aan de tijd dat ik niet meer voetbal. Wat ik dan ga doen, dat weet ik nog niet. Ik ga er nu al van uit dat geld op dit moment het belang rijkste is voor een voetballer. Daarom ben ik nu een pure broodvoetballer. Zorgen over later maak ik me niet. Ik heb in Harderwijk nog een huis en een pension voor twintig bui tenlandse gastarbeiders." Ceulemans begroet vriend Posthumus hartelijk en zegt: „Hans heeft aanleg om een goed biljarter te worden. Hij heeft er gevoel voor om de bal len terug te laten komen." Be kent Posthumus, die overigens lid is van de biljartclub Royal en alleen driebanden speelt: „Biljarten is ontzettend in spannend, vooral geestelijk, maar ook een fantastische hobby naast het voetballen Bovendien wordt er in de zaak Vatt 0Vlil«mor»c tviV* - 1 H. Verkooijen, Wernhoutseweg 47A, Zundert De drie prijswinnaars kunnen zich schriftelijk in verbinding stellen met De Stem, afdeling abonne mentenexploitatie te Breda. Zij kunnen dan een keuze doen uit het artikelenpakket van ADIDAS. De firma Borsusmij uit Etten-Leur (importeur van ADIDAS-artikelen) heeft voor de afleveringsprijzen de volgende keuzemogelijkheden: voetbalschoenen, trainingspak plus sporttas, tennisracket, trainings schoenen plus broek en shirt, wedstrijdvoetbal, twee trainingsballen, hockeysticks plus hockeyschoenen, werphengel plus molen, PVC-boot (opblaasbaar), volleybal plus volleybalschoenen, Eddy Merckx- vvielrenschoenen en schaatsen. Elke keuzemogelijk heid heeft een waarde van honderd gulden. De juiste oplossing van de negende opgave luidt als volgt: 1. Alle antwoorden goed 2. C. Ilie Nastase 3. A. 1968 4. B. 68 5. C. Nico Jansen 6. A. 115 7. B. vier 8. ni Na loting kwamen de drie volgende prijswinnaars van de weekprijzen te voorschijn: Eric van Rie, Absdaalseweg 45, Hulst. Over het antwoord van vraag 1 zijn wat misverstan den ontstaan zodat wij besloten hebben elk ant woord van die vraag goed te rekenen. BREDA-TERNEUZEN - Heel wat Stern-lezers hebben de vragen van de negende Stem- sportprijsvraag van de juiste antwoorden voorzien.

de Stem | 1976 | | pagina 19