Winkel moet op rnterdag- micUiag open —Sneltrein ontspoord fêsgSP jaar Ex-gijzelaars mogen van NS maand gratis reizen Voorstellen voor doorbreken isolement Israël LIMSBMII IN «EL» Wiskundige mag Rusland verlaten rentelevisie LAATSTE SLACHTOFFER VAN „REILEN" UIT ZIEKENHUIS STAATSSECRETARIS HAZEKAMP: iur an EN 12764 binnenland Afars en Issas onafhankelijk Vaticaan wil strakke regels op sex -gebied •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Tien Perzen ter dood veroordeeld Ontvoerde Italiaanse vrijgelaten Enquête Winkelier Blad in V.S. In Angola vechten 300 Amerikanen Duisenberg Snelle schoon maak Rijn goed voor werkgelegenheid Aardbeving Griekenland Jaar- wisseling miljoen gulden aan prijzen UGBLIK Inlichtingen ■rden en kosten por plaatsingen briek. worden u I verstrekt door Terneuzen: M: 01150-7920 Hulst: |el: 01140-3751 Goes: 01100-28030. 11976 bnze doen u kopen, (willen Idan eerst I. consulten 1 af te spre- (EST 31 [BREDA da t-1-3breda DE STEM VAN VRIJDAG 2 JANUARI UTRECHT (ANP) - Op ou dejaarsdag is de laatste reizi ger van de begin vorige maand bij Beilen gekaapte trein uit het ziekenhuis ont slagen. Het is de heer Oosting (48) uit Beilen die op 14 de cember, de dag van de ont knoping van het gijzelings drama, met 22 lotgenoten uit de trein werd bevrijd. Hij ging het ziekenhuis in Assen in, maar kon woensdagoch tend naar huis om op het laatste nippertje bij zijn fa milie het oude jaar uit te lui den. De medische dienst van de NS zal ook op langere ter mijn het wel en wee van de ex-gijzelaars in de gaten houden. Overigens heeft tot nu toe niemand zich gemeld om gebruik te maken van de begeleidingsmogelijkheden die NS te bieden hééft, aldus een NS-woordvoerder. „Wij blijven contact hou den met de ex-gijzelaars. We hebben twee weken geleden nog een brief de deur uitge daan waarin de mensen ge wezen wordt op de diverse opvangmogelijkheden. Vanaf een afstand blijven we de vinger aan de pols houden. Het is natuurlijk niet ver standig die mensen bij wijze van spreken elke dag te be llen en te vragen hoe het gaat. Dan praat je ze alleen maar problemen aan. Half januari zullen we in ieder geval nog eens polsen hoe het er mee staat", aldus de NS- woordvoerder. De NS,-woordvoerder deelde mee dat de ex- gijzelaars van de NS het aan bod hebben gekregen om volgend jaar een maand lang gratis met de trein te gaan. Ze kunnen met een familielid of een bekende van het aanbod gebruik maken wanneer ze maar willen. Volgens de NS hebben al enkele ex- gijzelaars posotief gerea geerd. De brief waarin het aan bod wordt geda an werd over igens al voor Kerstmis door de NS verstuurd. Gezien de dramatische achtergronden voelden de spoorwegen er weinig voor het aanbod aan de ex-gijzelaars aan de gróte klok te hangen: „Wij vonden het niet op zijn plaats om er ruchtbaarheid aan te geven. Maar nu de zaak via andere kanalen toch naar buiten is gekomen, valt er weinig meer aan te doen. Maar als het aan ons had gelegen, was een en ander niet in de publiciteit gekomen. We wilden tegen die mensen alleen een gebaar maken, dat was alles". De helft van de passagiers van de gekaapte trein mogen op kosten van de Bond zon der Naam drie weken naar Spanje. De bond bezit in Spanje een hotel. Vandaag zijn de eersten al vanaf Schiphol vertrokken. PARIJS (Keuter) - President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft woensdag via een regeringswoordvoerder la ten weten dat het gebied van de Afars en Issas, vroeger bekend als Frans Somalië, binnenkort onafhankelijk zal worden. De Franse regering wil ech ter een militaire basis handha ven in Djibouti, de hoofdstad van Afars en Issas, thans het laatste Franse gebied in Afri ka, VATICAANSTAD (CIC) - Het Vaticaan wil de teugels op het gebied van de sexuele mo raal stevig aantrekken. Dit blijkt uit de inhoud van het eerste Vaticaanse document van dit jaar. Ofschoon het do cument nog niet is gepubli ceerd, is van de inhoud al een en ander uitgelekt. In het Vati caan rekent men op een reac tie, welke vergeleken zou kun nen worden met die op de en cycliek „Humanae Vitae" van 29 juli 1968, waarin paus Pau- lus onder meer de pil als voor behoedsmiddel verbood. Het document, waarvan de publicatie tussen 8 en 15 ja nuari wordt verwacht, is tot stand gekomen op initiatief van de congregatie voor de ge loofsleer, het voormalige H. Officie. De paus, die geen opd racht ertoe had gegeven, heeft het document wel zijn goed keuring gegeven. De congregatie voor de ge loofsleer, die onder leiding staat van de Joegoslavische kardinaal Seper (70), richt zich voornamelijk tegen overigens niet genoemde moraaltheolo gen, die te gemakkelijk over de sexuele beleving en verken ning denken. Voornaamste thema's van het document zijn het vriien, de masturbatie, het voorechtelijk geslachtsver keer, homosexualiteit enz. Het teeft minder aandacht aan de uwelijksmoraal, ofschoon de gehuwden worden aange spoord tot „kuisheid, offerbe reidheid en versterving der (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Th. Hazekamp van economische zaken vindt het volstrekt overantwoord in een bedrijfstak, waar de rendementen de laatste jaren mede door het invoeren van het minimumjeugdloon zozeer op de tocht staan, nog een klap daar bovenop te geven door een sluiting van winkels op zaterdagmiddag. Dit heeft hij meegedeeld in een gesprek met de redactie van De Werkgever, orgaan van het Nederlands Christelijk Werkegeververbond. Hij zei dat naar aanleiding van het op oudejaardag verschijnen van de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer op het wet sontwerp winkelsluiting. De hoofdlijnen die hij in de memorie uiteen zet en die wij in deze krant gedeeltelijk al eerder meldden zijn: winkels mogen per week vijfenvijftig uur open zijn, om 18 uur in de week en op zon- en feestdagen de gehele dag (waaronder nu ook koninginnedag), moeten de winkels dicht zijn, er zal een enkele koopavond per week mogen zijn en wel tot 21 uur (waarbij de keuze mag worden gemaakt tussen donderdaga vond en vrijdagavond) en in de sinterklaas- en kersttijd (in het oorspronkelijke wetsontwerp was de keus van de koopavond vrij van maandag tot en met vrijdag), de verplichte halve- dagsluiting en de vakantieslui ting vervallen (dit kan straks alleen nog via onderlinge rege ling), uitzonderingen met het oog op lokale situaties (toe risme enz.blijven mogelijk via gemeentelijke verordeningen. Het uitgangspunt van de staatssecretaris is, dat hij geen winkelsluitingswet nodig heeft voor de consument, want die zou zonder wet goed aan haar of zijn trekken komen. Hij heeft zo'n wet ook niet nodig TEHERAN (AFP) - In Te heran zijn woensdag 10 Per zen, onder wie een vrouw, ter dood veroordeeld. Volgens de Perzische televisie hadden zij bekend acht personen te heb ben vermoord, onder wie een Perzische generaal en drie Amerikaanse officieren. Ook hadden zij zich schuldig ge maakt aan sabotage, wapen diefstal en verboden wapenbe zit. Volgens de televisie behoor den de verdachten tot een „Is lamitisch Marxistische organi satie". Zij kunnen beroep aan tekenen tegen de vonnissen die dooi een krijgsraad werden geveld. Carla Ovazza. l TURIJN - Carla Ovazza, de moeder van de schoonzoon van de president-directeur van de autofabriek Fiat, is in de nacht van woensdag op donderdag in de buurt van de Noorditali- aanse stad Turijn door haar ontvoerders vrijgelaten. De ontvoerders van de vrouut hadden voror haar vrij lating een losgeld van vijf mil jard lire (twintig miljoen gul den) geëist. Naar verluidt zou den zij zich echter hebben te vredengesteld met een kleiner bedrag: 600 miljoen lire. Me vrouw Ovazza was op 26 no vember ontvoerd. Na de vrijla ting zijn elf personen gearres teerd voor de grootwinkelbedrijven, want die regelen dat wel op ra tionele gronden. Hij heeft de wet ook niet no dig voor de werknemers in de detailhandel, want hun be scherming ligt vast in collec tieve arbeidsovereenkomsten en in de verordening secun daire arbeidsvoorwaarden van het hoofdbedrijfschap detail handel. Hij heeft de wet naar zijn mening, alleen nodig voor de kleine winkelier, want hoe wel ook die steeds meer be drijfseconomisch denkt, wordt zijn-handelen toch wel bepaald door naar anderen te kijken. De werknemersorganisatie en het Nederlands christelijk ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf zijn voor een sluiting van winkels op zaterdagmiddag. Staatssecretaris Hazekamp merkte echter op, dat in deze kringen ook nog wel verschil van mening bestaat over het tijdstip van sluiting van win kels op zaterdagmiddag: om 13, 14 of 15 uur. Alle adressen die hij over dit onderwerp heeft gekregen, ook van on dernemingsraden, pleiten voor een openblijven van winkels op zaterdagmiddag In die adressen worden met name de voordelen van de hui dige regelingen voor. het win kelpersoneel genoemd. Zo hebben veel mensen in die branche tien, dertien, of ze sentwintig zaterdagen per jaar vrij en daarmee even zoveel lange weekeinden met soms de maandag er nog bij, aldus de staatssecretaris. Bij duurzame artikelen ligt het koopmoment nog overwe gend op zaterdag, zo heeft hij verder o.m. opgemerkt uit en quêtes die het economisch in stituut voor het midden- en kleinbedrijf en het centraal bureau voor de statistiek heb ben gehouden, blijkt dat de percentages voor wat betreft de omzet op zaterdag voor heren- en jongensconfectie en woninginrichting boven 40 procent liggen. In alle bran ches bedragen de omzetten op zaterdag meer dan 20 procent van de weekomzet. Voor de duurzame gebruik sartikelen en voor de meer luxueuze voedings- en genot middelen als banket en choco lade, dranken en tabaksartike len overtreffen de omzetten op zaterdagmiddag die van de ochtend. Bij verscheidene ar tikelen zoals boeken, fotoarti kelen, goud en zilver, duur zame huishoudelijke artikelen, lederwaren, schoeisel en tex tielartikelen zijn de omzetten op zaterdagmiddag het dub bele van die op de ochtend. Voor alle duurzame gebruik sartikelen bedraagt het aan deel op de zaterdagmiddag in de weekomzet 13 procent of meer, voor zeer veel van deze artikelen ligt dat percentage boven de 20 procent. In Ierland zijn woensdag bij een treinongeluk vijf mensen om het leven gekomen en meer dan dertig gewond. De sneltrein van Rosslare naar Dublin ontspoorde op 110 km ten zuiden van de hoofd stad bij het passeren van een viaduct, dat Kort tevoren was ontzet doordat er een vrach tauto -onder was vastgelopen. De bestuurder van deze auto had nog gepoogd de trein bij tijds tot staan te brengen. MOSKOU (AFP) - De Russi sche wiskundige Leonid Ply- oesj, een bekende dissident die a] ruim twee jaar wordt vast gehouden in een psychiatri sche inrichting te Dnjeprope- trowsk, heeft uitreispapieren gekregen van de Sovjet autoriteiten. Dit heeft zijn vrouw Tatjana telefonisch uit Kiev meegedeeld aan weste lijke correspondenten in Mos kou. NEW YORK (AFP) - Het Amerikaanse blad Christian Science Monitor meldt dat in Angola 300 Amerikanen aan de zijde van de FNLA (het na tionale front voor de be vrijding van Angola) en de Unita vechten tegen de MPLA (volksbeweging voor de be vrijding van Angola). Nog eens drie honderd Amerikanen, on der wie vijftien Zuidvietname- zen, wachten op toestemming om zich bij heil te voegen, al dus het blad. Volgens de Christian Science Monitor volgen 150 van de laatst genoemde in,Fort Benning een opleiding onder auspiciën van de buitenlandse inlichtingendienst, CIA. Het blad ïdat „kringen uit de om geving van de CIA" las bron noemt, schrijft dat ronselaars nog bezig zijn 150 vliegers en boordwerktuigkundigen voor hefschroefvliegtuigen te recru- teren. Zij zouden moeten zorgdragen voor 13 hef schroefvliegtuigen van Franse makelijk die momenteel via Zuid-Afrika naar Angola wor den overgebracht. f (Door onze correspondent) TEL-AVIV - Het borrelt in Israël van de politieke ideeën om in 1976 het pijnlijke diplomatieke isolement waarin het land is ko- rkeren te do men te verkeren i doorbreken. De afgelopen dagen hebben twee persoonlijkheden, de mi nister van buitenlandse zaken Jiggal Allon en Jaacov Hazan, een gezaghebbend politicus in de in de regering zittende Ma- pampartij, voorstellen en ge dachten gelanceerd om een compromis met de Arabische wereld te vergemakkelijken. Volgens het Maariv van gis teren is minister Allon voor het voeren van informele bespre kingen met Jordanië over een deelvergeliik waaraan ook ver tegenwoordigers van de Pales tijnse bevolking op de weste lijke Jordaanoever kunnen deelnemen. Het is een belangwekkende gedachte omdat minister Allon voor de eerste maal uitkomt voor een deelvergelijk met Jordanië met Palestijnse in spraak. De Palestijnse leiders die aan dit overleg in het kader van de Jordaanse delegatie kunnen aanzitten dienen ech ter wel de staat Israël te erken nen. Terwijl minister Allon via Maariv zijn nieuwe ideeën ter kennis van het Israëlische volk bracht lanceerde de grijze poli- ticis Jaacov Hazan een Jeruza- lemse bom in de Israëlische po litiek. Hazan is voor het onderver delen van Jeruzalem, onder Is raëlische soevereiniteit, in een aantal autonome wijken op Londens model Van de oude ommuurde stadswijk waar de belangrijke christelijke, mohammedaanse en joodse heilige plaatsen zijn wil hij een „vredeswijk" ma ken. De burgemeester van Je ruzalem Teddy Koliek heeft het voorstel van Hazan een „moedig plan" genoemd Er bestaan tussen de Israëli sche premier Rabin en zijn mi nister van buitenlandse zaken, Allon en andere leden van zijn kabinet geen fundamentele verschillen van mening over het Palestijns probleem. Dit is de mening van minister Dui senberg van Financiën, die op oudejaarsdag uit Tel Aviv op Schiphol is teruggekeerd na een verblijf in Israël. Minister Duisenberg ver klaarde op de luchthaven dat naar zijn mening in het buiten land veel te veel nadruk wordt gelegd op de nuanceverschil len die tot uiting komen in de openbare toespraken van de leden van de Israëlische rege ring. Gisteren hebben verschil lende Israëlische vliegtuigen het Libanese luchtruim ge schonden. Volgens welinge lichte bronnen hebben de vliegtuigen korte tijd boven Zuid-Libanon en de Libanese hoofdstad Beiroet gevlogen. Overigens heeft Beiroet een vredig Oud en Nieuw beleefd. De veiligheidstroepen hebben het grootste deel van het stads centrum afgezet om de chris tenen en mohammedanen uit elkaar te houden. ROTTERDAM (ANP) - De rijncommissie Waterleiding bedrijven (RIWA) heeft in haar zojuist verschenen jaarverslag over 1974 gepleit voor een ver snelde uitvoering van de Rijn- sanering in Nederland. Dit past enerzijds goed in de- be strijding van de huidige eco nomische recessie en heeft an derzijds een goed effect op de positie van ons land bij de in ternationale onderhandelin gen over de verontreiniging van de rivier. Maatregelen ter verbetering van het milieu vragen nieuwe investeringen. Hierdoor ontstaat meer werk voor de mensen. LONDEN (REUTER) - Bij de lintjesregen ter gelegenheid van het nieuwe jaar zijn 744 Britten, onder wie politici, za kenlieden, vakbondsleiders, journalisten en kunstenaars onderscheiden. werd de 52-jarige filmacteur en -regisseur Richard Atten- borough benoemd tot ridder in de orde van het Britse impe rium (KBE). De 42-jarige ope razangeres Janet Baker wordt „dame" in dezelfde orde. In de kunstenaarswereld De 56-jarige romanschrijf ster Iris Murdoch is eomman- 'deur geworden van het Britse imperium (CBE). De bergbe klimmer Chris Boningtonj die in september de succesvolle beklimming van de Mount Everest langs de zuidwestzijde leidde, ontving dezelfde on derscheiding. ATHENE (AP) - Het westen van Griekenland is woensdag getroffen door een zware aardbeving waarbij een per soon om het leven kwam en tenminste tien mensen werden gewond. (Vervolg van pagina I) Het traditionele verslepen van alles wat los op straat staat heeft de politie in Groningen en Friesland handen vol werk gegeven. Daarnaast moest de brand weer hier en op verschillende andere plaatsen in Nederland een einde maken aan een groot aantal, voornamelijk kleine branden. Achter de Groninger bloemveiling raakte bijvoor beeld een noodschool in brand. In Eindhoven brak brand uit in een onbewoond huis, waarna ook het naastgelegen, bewoonde pand vlam vatte. De politie acht het niet uitgesloten dat vuurwerk de oorzaak vormde. In Zoutelande kwam een rotje in de opslag van een winkel terecht, waardoor brand ontstond. De Haagse brandweer moest doorlopend uitrukken voor kleinere bran den die het verkeer hinderden. Toen rond half drie een brand in een woonhuis begon, moest in Den Haag een wachtlijst worden aangelegd voor kleinere straatbrandjes. In Vinkeveen ontstond brand in de hal van een wo ning, toen een rotje naar bin nen werd gegooid. In Rotterdam werd de brandweer, die al te grote vreugdevuren wilde blussen, met straatstenen bekogeld: ■Enkele politieagenten raakten gewond toen ook zij bij tussen komst tijdens staatgeveehten werden bekogeld. De rijkspolitie in de provin cie Utrecht kreeg het grootste aantal meldingen van vuur werk dat in buitenbrievenbus sen was ontstoken: zo'n twin tig- Even een tussendoortje, tenslotte was het voor ons gis teren ook een vrije dag. Maar de plicht roept en het bloed kruipt enz. Vorig jaar mocht ik u vertel len over de paarden in het oude gedeelte van de st'ad Charles ton in de Amerikaanse staat South-Carolina die van het gemeentebestuur een luier moesten gaan dragen omdat ze hun hopen maar over de stra ten verspreidden. En dat mocht niet. Ene David Fuller bond zijn paard geen luier om en kreeg dan ook prompt een proces verbaal aan de broek. Maar voor de rechter pakte het an ders uit. Rechter Hugo Spitz sprak de paardeneigenaar vrij met de woorden: „lk geloof niet dat God het paard heeft geschapen om een luier te dragen". Klare, taal. ik En hij voegde er aan toe dat er geen mogelijkheid was om het pbard een luier om te doen zonder dat het dier daarvan de lijden had. Nog even iets dierlijks: Een flipperkastenetablissement is het Zweedse Gaevle heeft een ruim twee meter lange boa constrictor als nachtwaker. Als de tent gesloten wordt laat de eigenaar het reptiel uit zijn hok en hangt een bord aan de deur waarop staat: „Wacht u voor de slang". Twee januari alweer, wat gaat zo'n jaar toch snel! Dag dag dag. MERIJN MINISTER Pronk (Ontwikke- lingssamenwerking) vertrekt op 1 januari voor een bezoek van zes dagen aan India, dat een van de landen is die in het kader van de ontwikkelings samenwerking hulp van Ne derland ontvangen. - (ADVERTENTIE) Ta winnen In de I Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal FondSport Gehandicapten. r* -c- van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze Juxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- De Belgen moesten het doen met Henk van Montfoort, de Duitsers met een Bratwurst- show, maar wij hadden Fred Emmer die het journaal jaarverslag toch weer erg mooi voorlas. Pal daarna verscheen er een monseigneur die zieltjes probeerde te winnen voor de RKPN en vervolgens als een échte Paus ons allemaal ze gende. Het Nieuwjaarsconcert en Garmisch Partenkirchen mochten dit jaar weer mee doen, bij de EO vernam ik dat de wereld steeds dreigender wordt en Gert Timmerman wilde zingen over zijn Heiland. Ga je gang maar jongen, moe digde ik hem aan in de overtui ging dat er ons het komende jaar niks meer kan gebeuren. Allemaal oudbakken kost. Om aan te duiden hoeveel ex tra's het oud-en-nieuw- aanbod bevatte, behoort Koot aangehaald te worden: „Ik wist niet dat er zoveel mooie televisie op mijn toestel zat". VPRO's Het grote gebeuren eergisteren over de Dag des Oordeels in het Overijsselse stadje Rijssen was een onover trefbaar hoogtepunt. De vormgeving van Jaap Drupsteen was even absurd fantasierijk als het prachtige Belcanto-verhaal. Een won derlijk samenspel van tekst en beeld leverde dat op. Soms een grappige visualisering en een meeslepend verhaal, het is bij mijn weten nog nergens ver toond. Televisie zoals televisie behoort te zijn. En verder viel er natuurlijk erg veel te lachen met oud en nieuw. Oud was Geprolon geerd met een miniem aandeel van Sjefke van Oekel. Even was hij te zien met een blote meid, zodat iedereen wakker kon schrikken uit het Moun- ties, Van Duin en Halsema- Cox geneuzel. Geen simplisme in Geprolongeerd, zeker omdat twee uur eerder op de avond ruimschoots voldoende was volgens de samenstellers. Oud in de bijzondere „kijk dichtheid 19, waardering 76" was de oppepper van de direc- teurën onder de bezielende lei ding van de baardaap Frits 3P Vollenhove-imitatie van Bie. Voor het eerst en gewoon in klem- waren de persiflages op de bekende zeepbellen programma's die doorgeprikt moesten worden: de Phüipsen, de dierenfilm, bij de dokter en tussendoor nog een carnavals kanshebber, we zijn zo stoned als een garnaal. Schitterende kost, geen elite-programma, maar amusement voor ieder een en nog leuk ook. Mooie televisie op het toestel. Niet minder mooi was de eerste VARA Seniorenshow gisteravond: Dat ik dit nog mag meemaken. Een Strate- makeropzeeshow over bejaar den met liedjes, sketches en in terviews. De kennismakingsaf levering was het al helemaal. De kinderen die aan het ziek bed van moeder de poet aan het verdelen zijn, de oudste man van Nederland die zijn geld uit handen van de gezusters Haai-Baai houdt. Diezelfde gierige directrices, uitstekend gespeeld door Adèle Bloemen- daal en Wieteke van Dort, worden opgesloten in de kast. Typerend: dat ik dit nog mag meemaken, kiest duidelijk partij voor senioren. Be staande situaties worden zó danig overtrokken, dat het lachwekkend is, en treurig te gelijk. Wat minder uit de verf deze eerste keer kwam Coen Flink, maar voor de rest was het pico-bello. Het nieuwe spelletjesprogramma VARA's Internationale werkt volgens het aloude principe van flauwe vragen, kneuterige opdrachten en maar zeuren over de koekjes bij de thee. Het idee om een buitenlan der te koppelen aan een Neder lander is nogal gezocht. Wel aardig om te horen hoe de bui tenlanders denken over de vi site en de gastvrijheid in Ne derland, maar dat werd ge bracht alsof er werelschok- kende zaken aan de orde wa ren. Postema probeerde ten minste de oogopslag van Fred Emmer te imiteren. Van Mont foort was de ideale presentator van deze Internationale ge weest. JOHAN DIEPSTRATEN I

de Stem | 1976 | | pagina 5