Mot] es smoorden in eerste regen van '76 Sportvissers stonden dag op zandplaat Aantatarg nan afedieiil in adjudant 1 loert lenwe Yersekse mosselkotter polste van 't land Handdoeken te drogen op kachel: brand POLITIE OOSTBURG OVERBELAST N.Y. Haven, van Vlissingen had recordjaar CHAOS IN HANSWEERT VERKENNERS PER HUIFKAR Artiesten Terneuzen willen eigen kring Oostburgse commissie bespreekt subsidie MelMschooi wint toernooi Aselss wordt honderd jaar slreek Kouder hoogwater; C. Stevens in Hulst gehuldigd Receptie in Hontenisse druk bezocht 'DE STEM VAN VRIJDAG 2 JANUARI j 'i ffe VLISSINGEN (ANP) - De Haven van Vissingen N.V. heeft een bijzonder goed jaar achter de rug. Volgens haven directeur C. Oreel nam het la dingaanbod toe met ruim 55 procent tot 1,3 miljoen ton. Deze opgaande lijn deed zich voor bij alle soorten lading. Vooral het containervervoer en de stukgoederen die per roll on-roll off schip werden aan gevoerd namen een belang rijke plaats in. Het totale zeescheepverkeer in de Vlissingse havens nam met 32 procent toe. Het aantal geladen en geloste schepen steeg met 58 procent tot 1190. Het Australië-Nieuw- Zeelandpakket, dat onder meer de in- en doorvoer van 72.000 auto's, wol, lood, koper, hout en mineralenconcentra- teri bevat, is ook het afgelopen jaar weer sterk toegenomen. De passagiersdienst tussen Vlissingen en het Engelse Sheerness verloopt bijzonder succesvol. Het personeelsbe stand van de N.V. Haven van Vlissingen nam het afgelopen jaar toe met ruim 30 procent tot 260 werknemers. De Haven van Vlissingen zal naar verwachting over 1975 ruim één miljoen gulden winst hebbengemaakt. De heer Oreel zei, te verwachten dat de groei van de Vlissingse haven zich ook het komend jaar zal voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) GENT - Drie Belgische scouts maakten de afgelopen week met een eeuwenoud ver voermiddel, de huifkar een trektocht door Vlaanderen. Op die manier vierden ze op hun eigen originele wijze het kerst-' feest. De toch't, met een lengte van honderd kilomter bestond uit zeven dagreizen. De energie ten behoeve van de voortstu wing van de huifkar werd ge leverd door een paardekracht in de vorm van de vijfentwintig jaar oude Max. De drie scouts stelden geïn spireerd door Ierse huifkarva kanties een eigen reispro gramma op. Zo besteedden ze onderweg een dag aan natuur-observatie en ook be keken ze een dag hoe het was gesteld met de verloedering van het landschap wat ze pas seerden. Nieuwjaarsreceptie Het college Van burgemeester en wethouders van Sluis houdt voor alle inwoners op vrijdag 2 januari van 19 tot 21 uur een nieuwjaarsreceptie in het stadhuis. Vooruitzichten voor zater dag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag 18.00 uur'; wisselvallig en later iets kouder. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: om streeks 5 grilden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: om streeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Morgen, zat. 3 jan. Bergen op Zoom 4.31-16.53 Hansweert 3.59-16.25 Terneuzen 3.20-15.46 V-lissingen 2.50-15.12 Wemeldinge 4.43-17.01 BRUINISSE - De vier op het Grevelingenmeer vermiste sportvissers, naar wie in de nacht van dinsdag op woens dag is gezocht, zijn levend te ruggevonden. Woensdagoch tend ontdekte de bemanning TERNEUZEN - Op oude jaarsdag, 's middags om een uur, brak brand uit in de wo ning Zeven Triniteitsstraat 11 te Terneuzen van de familie Van der W. Daar er niemand thuis was, sloegen buren een ruit in teneinde binnen te kun nen komen en de brand te blus sen. Daardoor moest de brandweer, die inmiddels was aangekomen, niet in aktie ko men. Oorzaak van de brand bleek enkele handdoeken, die te drogen waren gelegd op de kachel. In de kamer ontstond nogal wat schade. van een politieboot de vissers „hoog en droog" op een zand plaat. De vier sportvissers hadden dinsdag in St.-Maartensdijk een motorsloepje gehuurd. Ze spraken af, dat ze omstreeks 17" uur zouden terugkomen. Toen ze wegbleven, begon een uit gebreide zoekactie, die de hele nacht duurde. Wachtmeesters van de rijks politie te water hebben om streeks 10.20 uur woensda gochtend de vier sportvissers van de zandplaat in het Greve lingenmeer gehaald en aan boord van de RP5 gebracht. De vier hengelaars, afkomstig uit Gouda en Lopik, werden naar een ziekenhuis in Zierikzee gebracht. De politiemannen hadden de vissers „te voet" in veiligheid gebracht. Gestoken in waad- pakken droegen ze de ver kleumde hengelaars over een afstand van driehonderd meter van de zandplaat naar de poli tieboot. De vier sportvissers zijn A. Koster uit Gouda, zijn zoon H. Koster uit Lopik, M.J. Fokker (36) uit Gouda en de 34-jarige H.M. Sluijs uit Woerden. (Van een onzer verslagge vers) GOES/TERNEÜZEN - Över het algemeen is het in Zeeland vrij rustig geweest tijdens de jaarwisseling. Ook het vuurwerk knet terde niet zo hard als an dere jaren. Veel rotjes smoorden in de regen. Op enkele uitzonderingen na beperkte de jeugd zich tot wat „klein kattekwaad". Alleen is in Hansweert weer een flinke smeerboel ge schopt. Vuilniszakken in Oost-Vlaanderen en Zoute- lande ontstond een drietal branden, waarover elders (pag. 1 en 2) in deze krant meer. Met het idee in het achter hoofd, dat donderdag vuilnis opgehaald zou worden, zette een groot aantal inwoners van Hansweert op de oudejaarsdag hun huisvuil op de stoep. De plastic vuilniszakken werden rond het middernachtelijk uur een prooi van baldadige jonge lui, die de niet a te frisse in houd over straat smeten. Zo doende zagen de verbaasde Hansweertenaren bij het wak ker worden hun dorpskern omgetoverd tot een alterna tieve vuilnisbelt. Gistermid dag werd de troep opgeruimd. De gemeentepolitie te Goes meldde als grootste probleem van de jaarwisseling: „Probe ren wakker te blijven". Dat wil niet zeggen, dat in Goes hele maal geen streken uit werden gehaald. Hier en daar verdwe nen rotjes in de brievenbus en in Goes-Noord maakten onbe kenden op degelijke wijze een telefooncel onklaar. In Vlis singen trad de brandweer tweemaal op bij kerstboom verbrandingen die uit de hand dreigden te lopen. Verder ver liep ook hier het oud- en nieuwgebeuren rustig. Ook in Biggekerke ging het niet helemaal goed mét het verbranden van kerstbomen. De bedoeling was hier, de bo men om precies 12 uur 's nachts aan te steken. Die vlie ger ging niet op, omdat de brandstapel de weg versperde. Nadat de bomen wat versleept waren, kon het vreugdevuur alsnog plaatsvinden. In Yerseke, aan de Dam straat maakten onbekenden zich meester van een tuinhek. Het hek werd in de buurt te ruggevonden. Datzelfde gebe urde trouwens ook in Hans weert. In Terneuzen deden zich al evenmin buitengewone gebe urtenissen voor. Ook hier meldde de gemeentepolitie een zeer rustige jaarwisseling, zonder ongelukken met rotjes of ander vuurwerk. In de nieuwjaarsnacht stond het Terneuzense bureau van ge meentepolitie er trouwens zeer fleurig bij. Twee stukken Be ngaals vuur zorgden voor een helrode verlichting van het domein van de „Hermandad". Bij de politiekorpsen van Hulst en Oostburg kwamen geen klachten binnen over eventueel kattekwaad of onge lukken. (Van onze correspondent) OOSTBURG Volgens we thouder J. Vergouwe van Oostburg zal het korps van de rijkspolitie in 1976 het moeten doen met ongeveer de helft van de organieke sterkte. Ook ad judant J. Marcusse van de groep Oostburg liet zich tij dens het afscheid van opper wachtmeester W. van Oosten, commandant van het rayon Cadzand, in gelijke termen uit. Dit gebeurde in de burger zaal van het Oostburgse stad huis, wegens het door opper Van Oosten bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tegenover de lange rij van po litiemensen, die de dienst we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd ver laten, staan volgens de heren Vergouwe en Marcusse, te weinig nieuwe krachten om de opengevallen plaatsen te be zetten. Dat is er de oorzaak van dat er bij het Oostburgse poli tiekorps heel wat overuren moetén worden gemaakt. Vooral tijdens het zomersei zoen blijkt dit bijzonder voel baar te zijn. Adjudant Mar cusse zei, dat de post Cadzand gedurende de vijf jaren onder opper Van Oosten onderbezet is geweest. Een groot aantal sprekers zwaaide de scheidende opper veel lof toe. Zij spraken hun grote waardering uit voor de wijze waarop hij de mensen te gemoet trad. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN- Een aantal Terneuzense kunstenaars en kunstminnen den deden deze week een poging om te komen tot een samenwerkingsverband via een soort plaatselijke kunstkring of kunstenaarsvereniging. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in galerie Des Beaux Arts van kunst schilder John Verschuren. Aan de vergadering ging het voorlezen van proza en poëzie vooraf. Het doel van een eventueel op te richten Terneuzense kunstkring is het scheppen van mogelijkheden van kun stenaars om zich verder te ontplooien. Bovendien zou het samenwerkingsverband ook de kunst meer naar het pu bliek toe moeten brengen via het organiseren van aktivitei- ten. Welk jasje de samenwerking kreeg werd niet geheel duidelijfy. De ongeveer vijftien aanwezigen besloten om binnen veertien dagen nog eens bij elkaar te komen om de spijkers met koppen te slaan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURRRG De finan ciële commissie uit de gemeen- traad van Oostburg komt dinsdag 6 januari om 15.03 uur bijeen. Op de agenda staan on der meer aanvullende subsi dies voor het Bachcomité in Aardenburg tot een bedrag van 3.810,56 en een aanvullende subsidie voor het tekort dat de Streek Jeugd Centrale heef* opgelopen tijdens de vorig jaai gehouden kindervakantie week. Gevraagd wordt een na- subsidiëring van 1.333,97. Zoals bekend heeft de gemeen teraad van Sluis een nasubsi- diëring van de kindervakan tieweek geweigerd. B. en w. willen de APV aan passen, zoals elders in Zeeuwsch-Vlaanderen al is gebeurd om excessen op het gebied van de zedelijkheid (Van onze correspondent) HULST - Gisteren vierde de besteller C. M. Stevens uit Hulst zijn 25-jarig ambtsjubi leum bij het staatsbedrijf der PTT. Zijn eerste jaren als be steller was de jubilaris onder meer werkzaam te Roosendaal en te IJzendijke, waarna hij de finitief naar Hulst kwam. Tijdens een zeer drukbe zochte receptie mocht de jubi laris vele gelukwensen in ont vangst nemen van collega's en bekenden. Tevens werd hij waarderend toegesproken door de heer T. Wendels, direc teur van het postkantoor Hulst, die hem vervolgens het voor dergelijke jubilea gebrui kelijke zilveren PTT-speldje opspelde. Van zijn collega's kreeg hij een cadeau aangebo den, terwijl mevr. Stevens be dacht werd met prachtige bloemen. tegen te gaan. Overigens wijst het college er wel op dat in Oostburg bepaald niet van een onrustbarende situatie ge sproken kan worden doch „voorkomen is beter dan gene zen". Ook wil men een aanpas sing van de APV ten aanzien van de vuurwerkbepalingen. Het verbod om demonstraties te houden wil men uit de APV schrappen en vervangen door een meldingsplicht. (Van een onzer verslaggevers) HULST - Het eerste team van de Nobelhorstschool uit Hulst is gisteren winnaar ge worden van het zeer spannend en door de aanmoedigingen erg sfeervol verlopen kerstzaal- voetbaltoernooi in de sporthal Den Dullaert. Maar liefst 20 lagere schoolteams hadden zich voor de strijd ingeschre ven. Een recordaantal, dat het organiserend comité op de ge dachte bracht, om het toernooi volgend jaar over twee dagen te splitsen, wanneer de belang stelling ervoor blijft toenemen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse hield gis teren een goedbezochte nieuw jaarsreceptie. Dat gebeurde in het gemeentehuis in Klooster- zande. B. en W. wisselden in de raadzaal met vele inwoners van Hontenisse de beste wen sen voor 1976. Er verschenen vele vertegenwoordigers van 'verenigingen en instanties in Hontenisse. Verder was ook de belangstelling van de kant van individuelen groot. BERGEN OP ZOOM Roxy, 14.00 uur: Robin Hood, a.l., 20.00 uur: Histoire d'0,18 j. Luxor, 20.00 uur: Ge- jodel onder Tiroler rokjes, 18 j. Markiezenhof, Marij Neijens (wandkleden), Ben Hens (olie- ververi), Anne Huitema (gra fiek) t.m. 5 jan. Tevens exposi tie „Aanwinsten 1975" t/m 18 jan. Geopend dag. van 14.00- 17.00 uur. GOES Grand, 20.00 uur: De twee missionarissen, 14 j. Museum voor Noord- en Zuid-Beveland, Kerstexposi tie „Nuances" tekeningen van F. Minnaar, J. Th. Wonderhem en C. Kraak (tot 31 jan.). HULST Bioscoopgebouw, 20.00 uur: The Green Hornet, 14 j. 20.30 uur: Sherlock Jones, a.l. 23.00 uur: Love Swedish Style, 18 j. Galerie van Geyt, Steen straat 20, Hugo Metsers, Guido Metsers en Charlotte Lantha- ler exposeren schilderijen en collages. Geopend tijdens de winkeluren. Dinsdag gesloten (t.m. 5 jan.). KOEWACHT (B) Zaal J. de Guchteneire, 15.00 uur: Schieting. MIDDELBURG Citytheater, 20.00 uur: For Pete's sake. Kuiperspoorttheater, Film huis Jeugd en Muziek, 20.30 uur: Pastoraal Verstoppertje van S. Terayama. Zeeuws Museum, Kunste naars in Zeeland, 1900-1975 (tot 17 jan.). Rijksarchief, ex positie boeken en archivalia over „De Geschiedenis der Doopsgezinden in Zeeland", alsmede portretten, voorwer pen en afbeeldingen daarvan (t.m. 17 jan.). OOSTBURG Ledel Theater, 20.00 uur: Kom met je waldhoorn tusspn m'n Alpen, 18 j. TERNEUZEN Luxor, 20.00 uur: Waar is toch die verrekte 7e compagnie gebleven, a.l. Galerie De Éeaux Arts, Zandstraat, Johan Koopinans exposeert schilderijen. Ge opend werkdagen van 10.30- 18.00 uur, zondag van 13.00- 17.00 uur, maandag gesloten (t.m. 21 jan.). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Het vijfde offensief, 18 j. 23.00 uur: Bom Losers, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.00 uur: „Hello Dolly" (J. Her man). Meirtheater, 20.00 uur: „Ri chards Houtepoot" van Behan. (Van een onzer verslaggever- s AARDENBURG - In de raadszaal van het Aarden- burgse gemeentehuis werd af scheid genomen van adjudant A. Koert in verband met diens overplaatsing naar Limburg. De heer Koert was jarenlang in Aardenburg voorzitter van volleybalclub De Kikkers en lid van de commissie van Bij stand voor Sport en Jeugd werk. Commissievoorzitter A. van de Bliek schetste in zijn ope ningswoord de zeer grote ver diensten van de heer Koert voor de Aardenburgse ge meenschap. „"Hij was een van de mensen die op hun manier hebben bijgedragen aan de leefbaarheid van de gemeen te", aldus de heer Van de Bliek die de vertrekkende politie functionaris dankte voor zijn grote inzet. Hij noemde hem een trouw lid van de jeugd commissie en zei dat volley balclub De Kikkers hem wel zeer nauw aan het part lag. De huidige voorzitter van De Kikkers, de heer H. Verstrae- ten noemde de heer Koert sa men met onder meer trainer- coach Murre de aanbrengers van de eerste stenen waarmee de vereniging is op- en uitge bouwd. De heer Koert kreeg 'als af scheidsgeschenk een tafelaan steker aangeboden. Onnodig te zeggen dat die de vorm van een volleybal had. Namens het ge meentebestuur werd de heet Koert uitgeleide gedaan dooi gemeentesecretaris J. Pari- daen. In zijn afscheidswoord zei de heer Koert „met een be etje weemoed,, afscheid van Aardenburg te nemen. AXEL - Mevrouw J. de Kraker-de Jonge, bewoonster van het bejaardenhuis „De Vurssche" te Axel wordt zon dag (4 januari) 100 jaar. Maan dag 5 januari is er gelegenheid tot feliciteren, van 14 tot 15.30 uur in de conversatiezaal. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE - „Als we nou ze ker wisten dat de Ooster- schelde open zou blijven, dan zag je veel meer nieuwbouw in de mosselvloot". Dat is de me ning van de heer A. Nieuwen- huize uit Yerseke, sinds een goede halve week de schipper van de gloednieuwe, hypermo derne en grootste nieuwge bouwde mosselkotter van de gehele Nederlandse mossel- vloot. Te zamen met zijn broers P. Nieuwenhuize en L. Nieuwen- huize is hij ook de trote eige naar van de Yerseke 57 ofwel de Eben Haëzer, zoals het nieuwe schip officieel heet. Trotse eigenaar maar niet ge heel zorgeloos. Met de heer sende onzekerheid over de toe komst van de Oosterschelde is er toch enige durf voor nodig om een nieuwe mosselkotter te laten bouwen met een onge kend laadvermogen van ruim 1150 mosseltonnen en waar mee een investering van 1,1 miljoen gulden gemoeid is. Schipper Nieuwenhuize ont kent niet, dat hij met zijn broers toch wel een risico ge nomen heeft. „Als vast had ge staan dat 'de Oosterschelde dicht zou gaan, hadden we wel langer gedubt of we het schip zouden moeten bestellen. Maar ja, we zijn rond de veertig jaar. Op je vijftigste doe je zoiets waarschijnlijk toch niet meer", aldus zijn verklaring. De Eben Haëzer heeft namelijk vergunning om via de Noord zee naar de Waddenzee te va ren. Dat bekort de reis met vijf tot zes uur. Maar met een afge sloten Oosterschelde heb je daaraan niets meer. Afgelopen zaterdag is de proefvaart prima verlopen. Het schip werd gebouwd op scheepswerf de Dageraad in Woubrugge. Het schip is uiter aard uitgerust met de nieuwste snufjes. Maar revolutionair mag het feit genoemd worden, dat de Eben Haëzer in staat is aan boord mosselen te verwa teren. „Niet de gehele lading", zegt schipper Nieuwenhuize maar hij schat toch wel zo'n 400 mosseltonnen. De laad ruimte is namelijk voorzien van een dubbele bodem. De gebroeders Nieuwenhuize zijn echter in eerste instantie niet van plan aan boord mossels te verwateren. ,,De vraag is: wat doet de toekomst?", aldus schipper Nieuwenhuize. „Stel, dat de Oosterschelde dicht gaat. Je hebt hier in Yerseke enkele schoonderijen, die al leen verwaterde mossels kun nen gebruiken. In zo'n situatie gaan we wellicht wel aan boord verwateren". De Eben Haëzer is ook de eerste mosselkotter die is uit gerust met twee motoren en een dubbele schroef. Dat is volgens schipper Nieuwen huize een groot voordeel, om dat de kotter hierdoor uiterst manoeuvreerbaaris geworden. „We zitten veel op de Wadden zee, waar het tijverschil onge veer anderhalve tot twee meter 'is. Vroeger hadden we een diepgang van pakweg 1,15 me ter. Nu hebben we door die dubbele motor een diepgang van 85 tot 90 centimeter en daardoor kunnen we veel vlot ter vissen". Ook op nautisch gebied is de Eben Haëzer hypermodern. Radar aan boord, een automa tische piloot met bochtaanwij zer en natuurlijk een echolood. Arbeidsbesparend evenwel is een en ander niet. „We moeten nog steeds dezelfde handelin gen verrichten als vroeger", aldus schipper Nieuwenhuize. Gisteren kwam ook wethou der Cornelisse van Reimers- waal de nieuwste aanwinst van de Yersekse mosselvloot bekij ken. Hij wilde wel kwijt, dat de gemeente met problemen komt te zitten, wanneer er in de toe komst meer van dergelijke grote mosselkotters in de vaart komen. „Want dan wordt de haven te klein", aldus wethou der Cornelisse.

de Stem | 1976 | | pagina 3