Nieuw kabinet lost Portugese crisis niet op Stripteaseurs mogen zich blijven blootgeven Japanse extremisten geven zich over aan Libische autoriteiten ANIB verwerpt klacht wegens verduistering Brummelkamp handelde onjuist Spanje-Express frontaal op stoptrein Altsaxofonist Cannonball Adderley overleden IN BOURNEMOUTH SPECIALISTEN: Onderzoek naar verleden oud-stafchef gevraagd *ii METZLER- Beroering over interview in weekblad Spanje geen Portugal" binnenland buitenland commentaar Menselijk en onmenselijk Onderzoek naar dood verdronken vrouw Toch onderzoek Schippers laten organisaties in kou staan ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975. 11 '-■•SSV-- (Van onze redactie buitenland) LISSABON De vijfde Portugese regering sinds april 1974, die vrijdag werd ge ïnstalleerd door president Da Costa Gomes zal geen eind maken aan de politieke crisis die zich met de dag scherper manifesteert. De grootste politieke partij van Portugal, de socialisten van Soares, heeft bij voorbaat laten weten geen enkel ver trouwen te hebben in deze „kleine minderheidsregering van communisten en cryptocommunisten". De groep ge matigde militairen rond majoor Melo Antunes acht de nieuwe regering ongeloofwaardig „en niet in staat tot rege ren". Intussen blijven de berichten binnenkomen over nieu we anti-communistische rellen in het noorden van Portu gal (Van onze correspondent) LONDEN De stripteaseurs van de Country Club in Bournemouth in Groot-Brittannië mogen zich blijven blootgeven voor de busladingen leden van dameskransjes die aan het potverteren zijn. De rechtbank in Bournemouth kon vrijdag- niet tot een besluit komen over de vraag of het optreden van de man nen al of niet als „ontucht" moet worden bestempeld. Over bewijsmateriaal heeft de rechtbank niet te kla gen gehad. Er blijken bezoeksters van de club te zijn die op het hoogtepunt van de show, wanneer de stripper weinig meer aan heeft dan een vikinghelm, op hun stoel gaan staan en toeroepen niet zo lang te talmen met de climax. Twee vrouwelijke agenten hebben in opdracht van de rechtbank een voorstelling bijgewoond. Het commentaar van de ene was: „De meeste bezoeksters amuseren zich kostelijk. Ik hoorde er een tegen haar Buurvrouw zeggen dat ze thuis haar man zou voorhouden dat ie toch eigen lijk maar een min mannetje is". (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Indien een patient in een academisch zie kenhuis wordt behandeld on der de verantwoordelijkheid van een hoogleraar, c.q. lector, maar niet door hem persoon lijk, zal een declaratie voor de specialistische behandeling moeten voldoen aan de lande lijke richtlijnen, zoals die voor specialisten sinds 1969 gel den". Dit staat in een verklaring van de Landelijke Specialisten Vereniging, die is uitgegeven na afloop van een gesprek over particuliere praktijken van specialisten in een acade misch ziekenhuis. Die particuliere praktijken De vijfde regering uit linkse ouiuemi die in meerderheid geestverwanten van de procommunistisone premier Vasco Uongaives zijn, en uit overwegend linkse Bur gers die vooral de economd- sone portefeuilles beneersen. Voor het eerst berust de rege ring met meer op een coalitie van de grootste politieke par tijen. net enige partijlid in de regering is proiessor Berelra ae rvioara, die in vorige kabi netten de MLW? (de Portugese ueniocratiscne beweging) ver tegenwoordigde en nu minister van sociale zaken is. De ivulf was onder het fascistisch be wind de overkoepeling van al le oppositiegroepen, maar heaft zich het laatste jaar nauw met de communisten verOonden. De ai lang woedende suiju tussen radicalen en gemaug- aen in de oewegmg oer stnj!A- tacnten kwam uonueruja^a- vona tot een ojoemijke uuuca- Sting met ae pubnkatie van oei „document meao untunes in uit document, aai wordt onderschreven door een in vloedrijke groep officieren worden zowei de staatsbureau cratieën naar Oosteuropees model, als ae „modern-kapita listische sooiaaldemocratneen van West-Europa angewezen als model voor Portugal. De groep spreekt zich uit voor een socialistisch, klasseloos Portugal, dat bereikt moet leidenjke manier, aangepast worden op een vreedzame, ge- aan de sociale werkelijkheid van Portugal. Nieuwe vormen van totalitarisme moeten be streden worden, want het soci alistische model is onlosmake lijk verbonden met een poli tieke democratie, berustend op de beginselen van politiek pluralisme. Onder de ondertekenaars waren ex-minister van buiten landse zaken Melo Antunes, majoor Vitor Alves, kapitein Vasco Lourenpo, de woord voerder van de revolutionaire raad, en admiraal Vitor Cres- po. Met Gonpalves en Carval- ho waren zij de mannen van de eerste uur achter de „an jerrevolutie van 25 april 1974". De groep boycotte vrijdag de installatie van het nieuwe kabinet, evenals de opperbe velhebber van het leger, gene raal Carlos Fabiao, die het do- eument-Melo Antunes overi gens niet ondertekende. Hun openlijke kritiek kwam de groep-Amtunes vrijdag te staan op een terechtwijzing van het driemanschap, het hoogste staatsorgaan in Portu gal. Zowel Soares als de groep- Antunes hoopten kennelijk op steun van de gematigde presi dent Da Costa Gomes, maar hij sloot zich vrijdag aan bij de terechtwijzing, al was zijn toespraak bij de installatie van het kabinet heel anders van toon dan die van premier Vasco Gongalves. De president verklaarde dat het huidige kabinet slechts een overgangsregering is, die enige adempauze moet ver sahaffen door economische en sociale maatregelen op korte termijn, terwijl intussen ge werkt kan worden aan een oplossing op lange termijn voor de politieke crisis. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP Volgens deurwaarder A. Snippe uit Hoofddorp is de nu 77-jarige oud-chef van de generale staf H. kort voor de oorlog betrok ken geweest bij een spionage- complot in Berlijn. Zijn aan deel in dat complot zou van grote invloed zijn geweest op het verloop van de Tweede Wereldoorlog. H. was destijds militair attaché in Berlijn én heeft volgens deurwaarder Snippe nauwe relaties onder honden met het naziregime. De heer Snippe heeft minis ter Van Agt van Justitie ge vraagd een onderzoeik in te stellen naar de rol, die H. destijds in Berlijn heeft ge speeld.. De heer Snippe heeft vol gens zijn zeggen in 1970 een rapport met belastend materi aal over H. bij het ministerie van Defensie ingediend. Dit rapport zou daar in de ijskast zijn beland. Dr. L. de Jong heeft in zijn geschiedschrijving .,Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" over H. verklaard dat hij „een vrij grote sympathie voor het Der de Rijk aan de dag legde". Dr. De Jong heeft de heer Snippe in 1970 geadviseerd zijn be vindingen aan de hoogste au toriteiten in Nederland door te spelen. Qe top van het Akzo-concern en de vakbonden kunnen zich verdere moeite besparen. Als zij het advies van het week- blad „Beleggers Belangen" opvolgen, is een verdere studie op de sanering van Enka-Glanzstoff niet meer nodig. Je kijkt ge w°°n naar wat er bij de Amerikaanse Akzo-dochter Akzona is gebeurd Men heeft daar op een achtermiddag een derde deei van het personeel ontslagen en, hup, de zaak was weer gezond. Het economische genie dat voor bedoeld artikel verant woordelijk is, twijfelt er niet aan dat de vakbonden weer een tatze voorbereiden. Omdat ze in 1972 in Brede succes hebben 9ehad, zitten ze nu ui+eraard weer te popelen om te bewijzen dat ondernemers onmenselijke wezens zijn. Maar deze keer zullen ze geen succes hebben met hun gekuip. Daar zal de Raad Van Bestuur van het concern wel voor zorgen. Desnoods gooien zo, zonaer draten, een heel bedrijf dicht. Het is goed dat de Enka-top zich onmiddellijk van dit india nenverhaal heeft gedistantieerd. Voor het overige heeft het 9eon zin met de auteur in discussie te gaan. Wie zich op zo'n banier du'ft uit te iaten over het lot van duizenden werkne ["ots en hun gezinnen, Is eigenlijk geen aandacht waard. We "open dat de beleggers die van het stuk kennis nemen er niet 'nders over denken dan wij. De auteur zou in het weekend, bi| 'en koele dronk, zijn hersens eens bij elkaar kunnen trachten rapen waarna hij wei in staat zal zijn tot een zelfbespiegc- in9 in het licht van de begrippen menselijk en onmenselijk. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Bij een botsing in Amsterdam tus sen twee personentreinen zijn vrijdagmiddag vijftien per sonen gewond geraakt. Van hen was de 32-jarige machinist H.W. Bergman uit Amsterdam er het ergst aan toe. Deze gestuurder van de Spanje-Expres zat na de bot sing met de stoptrein uit Arn hem, die om 13.53 uur het Centraal Station had moeten binnenrijden, beklemd in zijn cabine. Hij kon pas na ander half uur door de brandweer uit zijn benarde positie wor den bevrijd. Hij ligt zwaar, maar niet levensgevaarlijk ge wond in het Onze Lieve Vrou wengasthuis in Amsterdam. De andere veertien gewon den allen passagiers van beide treinen liepen over het algemeen lichte verwon dingen op. Dat was waar schijnlijk te danken aan de geringe snelheden van beide treinstellen. De Spanje-Expres die in de zomermaanden iedere vrijdag middag uit Amsterdam ver trekt, had net het Centraal Station verlaten en reed niet harder dan 1'5 km. per uur. Ongeveer 200 meter buiten de overkapping van het station, Juist op de plaats waar een nieuw perron is aangelegd voor het postkantoor aan de Oosterdoksdijk, kwam de tretn op een wissel in botsing met de stoptrein, die zo vlak voor het station de snelheid had verminderd tot 30 km. De ma chinist van deze stoptrein, de heer W.A. van Dongen uit Utrecht, zag het ongeluk aan komen en kon zich tijdig uit de voeten maken. Volgens de Spoorwegen bot sten de treinen vrijwel fron taal op elkaar. Omdat het tref fen op een wissel plaatsvond werd de lokomotief van de Spanje-Expres iets aan de rechterkant gegrepen. Er ont stond onmiddellijk na de bot sing een chaos. Vooral uit de flink bezette vakantietrem naar het zuiden stroomden de passagiers, die hun baigage meesleepten. Al spoedig waren de Am sterdamse politie en brand weer ter plaatse en konden de gewonden met ambulances worden afgevoerd. Toen bleek de schade nogal mee te vallen. De neus van de stoptrein had flinke schade opgelopen, de locomotief van de D-trein was zwaar beschadigd en de eerste wagon was uit de rails gelo pen. Over de oorzaak van de botsing tastte de spoorwegre- eherehe vooralsnog in het duister want beide machinis ten konden vrijdag nog niet worden gehoord. De gewonde machinist is uit zijn benardie positie be vrijd. Rechts zijn de gevolgen vam de frontale botsing te zien. (ADVERTENTIE) brii: ieders oogmerk! (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI De DC-8 van Japan Airlines, met aan boord tien leden van het Japanse rode leger en vier gijzelaars, is in de nacht van donderdag op vrijdag geland op de lucht haven bij de Libische hoofd stad Tripoli. Het toestel had een vlucht van 12 uur achter de rug, van de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, via een tussenlanding op Sri Lanka, naar Tripoli. De Libische regering deelde mee de gijzelaars en de be manning van de DC-8 te zul len behandelen als „gasten van Libië". Welke plannen de Libiscne regering heeft met de tien extremisten is nog niet duidelijk. Tripoli heeft .,om humanitaire redenen" inge- (Van onze redactie binnenland) DEN H."C De officier van justitie in Amsterdam stelt een oiui,i,„iek in naar de mogelijkheid om het weekblad „De Nieuwe Linie" en de Am sterdamse graficus en kunst schilder Aat Veldhoen te ver volgen wegens majesteits schennis. De hoofdredacteur van „De Nieuwe Linie", Gerard de Bruijn, heeft deze week name lijk een pagina-groot inter view gepubliceerd met Aat Veldhoen, die in de zestiger jaren al gerucht maakte met het openlijk leuren met geëts te naaktfiguren op een bak fiets in de Amsterdamse stra ten. In dit interview maakt de kunstenaar duidelijk, dat hij niets moet hebben van het ko ningshuis. Hii doet dat in een scheldpartij die er niet om liefft. De rijksvoorlichtingsdienst wilde zich gisteren van com mentaar onthouden. Op derge- l'ike vmiHielhe^n gaan wij niet in, werd gezegd. •tema met de landing van de DC-8. De tien Japanse extremisten hebben zich zonder verzet overgegeven aan de Libische autoriteiten. De negen beman ningsleden en vier gijzelaars zijn ongedeerd in vrijheid ge steld. Na de landing gingen twee Libische ministers aan boord van de DC-8 en vroegen de Japanners hun wapens m te leveren. De Japanners wer den vervolgens met twee bus jes naar de VIP-vertrekken gereden. Even later reden van daar drie ambulances weg, richting Tripoli, waarschijnlijk met de tien Japanners ais in zittenden. Libische regerings functionarissen wilden niet zeggen of de Japanners al dan nier onder arresr staan. Er waren geen beloften ge daan aan de Japanners, „maar- we gaven ons woord dat we hen zouden respecteren", aldus de Libische minister van ver keer, Noeri Madani. Veronder steld wordt dat de Japanners een vrijgeleide willen hebben naar een ander land. Tegen journalisten vertelde een van de gijzelaars, een no- ge Maleisische regeringsfuncti onaris, dat ze onderweg vrij wel geen contact met de ex tremisten hadden gehad. Be manning- en gijzelaars zaten eerste klas, en de leden van net rode leger in de toeristen klasse. De gijzelaars, twee ja- uanners en twee Maleisiers. hadden zich in Koeala Loem poer vrijwillig beschikbaar ge steld als waarborg voor de veilige aftocht van de extre misten. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De politie in Rotterdam is een onderzoek begonnen naar de dood van de 50-jarige Elizabeth Jongejan- De Zwaan. Vorige week viel zij aan boord van een kust vaarder bij het Engelse eiland Wight over de reling. Zij ver dronk voor de ogen van haar man en twee kinderen. Donderdag kwam de kust vaarder in de Rotterdamse hia- ven aam. De bemanningsleden en de kapitein, echtgenoot van de verdronken vrouw, werden verhoord. Tevens is op het stoffelijk overschot sectie ver richt. De recherche verricht het onderzoek, omdat marco nisten van andere schepen, die de noodseinen van de Neder landse kustvaarder opvingen, in de mening verkeerden dat de vrouw tijdens een ruzie overhoord was geduwd. SINDS eind 1973 zijn 1400 Britten uit de Britse commu nistische partij gestapt- zo blijkt uit een discussiestuk dat is gepubliceerd en dat ter sprake zal komen op het par tijcongres in november. van specialisten in academi sche ziekenhuizen kwamen onlangs in het middelpunt van de belangstelling te staan, toen bekend werd, dat de Amster damse chirurg prof. dr. H. BruTrumelkamp aan patiënten die hij niet persoonlijk behan delde of ouders van patiënten van het Binnengasthuis reke ningen stuurde. De rekeningen waren bedoeld om aan geld te komen, onder meer voor de aanvulling van het salaris van een aantal chirurgen. Volgens de LSV zijn de lan delijke richtlijnen voor specia listen in de eerste plaats be-, doeld voor specialisten in een algemeen ziekenhuis en met name niet voor hoogleraren of lectoren. Er zijn naar de mening van de LSV twee gevallen, waarin de hoogleraar of lector een declaratie in rekening miag brenigen, die boven de landelijke richtlijnen uit gaat: Wanneer een patient op ei gen verzoek door een hoogle raar of lector persoonlijk wordt behandeld. Wanneer een patient door een collega specialist op het zelfde vakgebied wordt ver wezen naar een hoogleraar, dan mag deze laatste eveneens een hoger honorarium in reke ning brengen. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM Het hoofdbe stuur van de Algemene Neder landse Invalide Bond heeft vrijdag ontkend dat er een aahklacht bij de officier van justitie te Haarlem tegen het adviesbureau van de bondis Ingediend wegens verdulste ring van fl5.000 smartegeld van het ANIB-lid, de heer Van Nimpen uit Drunen. De heer Van Nimpen beschuldigt het adviesbureau van de ANIB ervan de f 15.000 niet aan hem te hebben uitgekeerd, De bond zou volgens de heer van Nimpen dit geld wel heb ben ontvangen van de firma Lips in Drunen. De officier van justitie ïn Haarlem heeft deze week wel desgevraagd nadere informatie ontvangen van de advocaat van de heer van Nimpen, mr. J.C.A Korrel, Dit materiaal, aldus de bond, de heer van de officier, dient voor een na der onderzoek In deze zaak. Het hoofdbestuur van de ANIB zegt dat het smartegeld van f 15.000 nooit bij de bond ls binnengekomen. Wel zou- aldus de bond, de neer van Nlrmpen zich er toe hebben laten brengen het smartegeld te hebben laten innen door een man die in het kader van de WSW-regeling bij de ANIB werkte. Hoewel het bestuur van de bond zich niet aanspra kelijk acht voor de indertijd gepleegde onrechtmatigheden van deze man, wil het wel de gedeupeerde heer Van Nimpen bijstaan in het verkrijgen van een schadeloosstelling, aldus de ANIB. Inmiddels heeft de afdeling Tilburg van de ANIB het hoofdbestuur vrijdag geheim zinnigheid en gebrek aan openheid in de zaak-van Nim pen verweten. Het afdelings bestuur eist van het hoofdbe stuur binnen enkele dagen volledige openheid van za- sen. in MADRID (UPI) Generaal Carlos Fernandez Vallespin, voorzitter van het comité van chefs van staven in Spanje, heeft op een persconferentie gezegd dat enkeleingen in de gezegd dat enkelingen in de droomd van een revolutie in de geest van die in Portugal maar dat Spanje geen Portugal is. Sjonge, welk een tramme lant om de nieuwe NOS-boss Eric Jurgens. En dan te weten dat de man naar verluidt „op zwerftocht door Europa" is, dus met vakantie. Van de prins geen kwaad wetende, of wel? Allerwegen wordt de heer Van Doom nu wel ingePe- PeRd dat hij ondemocratisch heeft beslist, en dat heeft-ie, maar dat heeft-ie dam. misschien wel juist in Hilversum en Bus- sum geleerd? De PPR heeft duidelijk christelijke trekken, maar zo'n Vaticaans trekje had je toch niet meer verwacht. Het hele omroepwereldje heeft trouwens klerikaal-dog- matische neigingen, denk maar aan het dreigement van VA- RA-boas Kloos aan het adres van dissidente Portugal-exege ten. Het argument van om- roepzijde dat Jurgens hele maal geen verstand van om- roepzaken heeft, is meer kod dig dan sterk. Vara-voorzitter Kloos kwam uit de vakbewe ging en wist door het vele vakbondsavondwerk waar schijnlijk niet eens dat de Va- ra ook andere kleuren dan rood gebruikte in de kleuruit- zendingen. En Tros-voorzitter Leeman was hoofd, of rector, ener school. Een meevoelende lezer vindt dat Merijntje op de voorpagi na best het vest uit en de stropdas af mag doen. En een korte broek ligt er misschien ook nog wel in de kast. Jawel, mijnheer Timmer uit Bergen op Zoom, maar het zou alle maal niet veel helpen, weet u. M'n huid is dikker dm. m'n pak; begrijpt u. "(Sr En bovendien, Merijntje heeft elke dag een schoon overhemd aan. Behalve zon dags. In Frankfort is het ook warm en daarom stapte ex donderdag midden in de st-axl een mam, gehuld in slechts een handdoek een openbare tele fooncel binnen. Zo'n glazen, waarin het wel 50 graden was. Na tien minuten kwam hij buiten, stapte in zijn auto om, zo zei hij tot verbaasde om standers, zijn saunabad thuis met wisselbaden voort te zet ten. Ik groet u allen en de bu ren, want ik (z)weet het niet meer. MERIJN ROTTERDAM (ANTI Een zevental organisaties van' particuliere schippers hebben vrijdagmiddag getracht ae schlppersbeurs in Rotterdam te bezetten. Het lag in de bedoeling de afroep van het werx te vernmaeren. De enkele honderden schip pers, die op de beurs naar went zochten, zagen meer brood in de aangeboden vracht aan in vage beloften van de organisaties. Toen de bestuur ders van de bonden de afroep wilden verhinderen, keerden de schippers het podium van waar de organisators hun le den toespraken de rug toe en probeerden zij een vrachtje In de wacht te slepen. (Van onze redactie buitenland) GARY (Indiana) De be kende jazz-altsaxofonist Julian „Cannonball" Adderley is vrij dag in een ziekenhuis in Gary (Indiana) overleden Waar hij vier weken geleden na een hart aanval was opgenomen. Hij werd 46 jaar. Adderley werd op 15 sep tember 1928 in Tampa, Flordi- a, geboren waar zijn vader een carrière als kornetspeler opgaf om onderwijzer te wor den. Maar Adderley en zijn broer Nat werden aangemoe digd muziekinstrumenten te bespelen. Adderley betekende iets ln de wereld van de jazz sedert het begin van de jaren vijftig. Met zijn eerste band kon hl] eenter nauwelijks rondkomen. Deze werd in 1956 ontbonden. Hij voegde zich toen bij de trompettist Miles Davis. In 1959 werd hij altsaxofonist in het kwintet van George Shea ring. Ook speelde hij met Lionel Hampton, J.J. Johnson en Woody Herman. Van het tijd schrift Downbeat kreeg hij de prijs van de beste altsax-spe- ïer voor het jaar 1959. Hij behaalde nog tal van andere pry zen. Zijn laatste album Phenlx was Karakteristiek voor zijn stijl die door religieuze en te gelijk volksthema's werd geïn spireerd. Critici noemden het spel van Adderley knap van improvisa tie met een krachtige ritmi sche impuls. Zijn collega's roemden de zachte warmte van toon. Adderley zelf zei eens dat er altijd jazz-reuzen zouden zijn, maar dat zij iets aan gewicht zouden verliezen om dat de wereld zich bewoog naar een eeuw van catalogi en computers.

de Stem | 1975 | | pagina 9