Alles g erichi op Moi ntreal de stem ENKHUIZEN - Een van de grootste verras singen tijdens de we reldkampioenschappen zwemmen die onlangs in het Columbiaanse Cali werden gehouden was ongetwijfeld de Nederlandse schools- iagzwemster Wijda Ma- zereeuw. Leeftijd Favoriet Prestlgeslag ARNHEM/PAPENDAL - Met het oog op de na derende Olympische Spelen wordt er door de Ne derlandse turnploeg momenteel in het sportcen trum Papendal keihard getraind. Hart verpand Studie HAAG - Het NOC van de 134 Nationale jische Comités die aangesloten bij het Iet NOC werd kort na ielen van 1912 van holm opgericht. Het ief tot de oprichting genomen door baron Tuyll van Seroos- n, voorzitter van de van Lichamelijke ïding en een enthou- pionier voor sportbe- Lng en sportorganisa- ons landje. i Tuyll had ook de op- ngsvergadering van OC in Parijs meege- t, maar kreeg toen nog steun van de reeds be de Nederlandse bonden. De uitzen- naar de spelen van en 1912 geschiedde een gelegenheidsco- van vooraanstaande en in de sportwereld leiding van Van Op 12 september kwam het NOC dan e grond onder voorzit- lap van Van Tuyll. is trouwens niet voor alle n zinvol om er constant ezig te zijn. Deskundigen n al vaker gezegd dat een natie tussen studie/werk sport tot betere prestaties ïowel voor de sport als de of werk." Ie vorige Olympische Spe- e in München werden ge it werd de wereld opge- ;t door de terreurdaden alestijnse organisaties. De sportevenementen staan >k naast de sport, veelal in ten van de militaire bewa- Duizenden veiligheids- n moeten er op toezien dat ts gebeurt. Ook de Spelen ntreal en de wereldkampi- happen voetbal die twee ater in Argentinië worden iden zullen heel wat mili- lachtsvertoon te zien ge- rzitter Kerdel: „Het gebe- in München stond los van ympische Spelen. Dat was olitieke zaak. De wereld is derd. En het is logisch, hoe ;er dat ook is, dat de Olym- e Spelen daar zijn portie neekrijgt Zoals ik al ge- heb zijn er wel landen die lympische Spelen als een ek doel zien. Toch is het waar dat iedere keer de pische Spelen veel belang- ag trekt. Heel de wereld die Spelen. Evenals de roetbal heeft het een apart eter. Iedere sporter wil bij- >eeld naar die Spelen toe. i en blijft een hele beleven de regels zitten nog wel e onwaarachtigheden. de discriminatie. t reglement zegt dat het mag, maar het gebeurt Daar zijn wel eens pro- len mee. Problemen van naatschappij die op de en zijn weerslag heb- Maar de Olympische en heeft in alle landen steeds een grote weer- k. Hoe verschillend die en dan ook zijn" Niemand had er op gere kend dat deze 22-jarige zwemster uit Enkhuizen naast Enith Brigitha het no dige eremetaal naar Neder land zou brengen. Nederland had zijn hoop wat de medail les betreft alleen gevestigd op vedette Enith Brigitha. Ze werd in staat geacht vooral op de 200 meter vrije slag, waarop ze grote vooruitgang geboekt had, de Oostduitse su prematie te doorbreken. Het werd wel niet met zoveel woor den gezegd, maar er werd ter dege rekening mee gehouden. Deze keer was het echter niet de Amsterdamse die de show stal. Wijda Mazereeuw eiste in Cali namelijk de meeste aandacht voor zich op. De schoolslagspe cialiste verbaasde vriend en vijand door zowel op de 100 als 200 meter schoolslag de zilveren medaille te veroveren. En het was bijna goud. Het verschil tussen de eerste en tweede plaats op de 200 meter bedroeg maar 25 honderdste van een se conde. Desalniettemin is Wijda Ma zereeuw uiteraard bijzonder te vreden met haar resultaten. „Ik had er zelf niet op gerekend. Op de 200 meter zitten de nummers vier tot en met zeven erg dicht op elkaar. De verschillen tussen die zwemsters is gering. Op de 100 meter sta ik twaalfde op de we reldranglijst. Als je dan op beide nummers het zilver haalt, moet je wel tevreden zijn. De 200 me ter had misschien wel góud kunnen zijn. De Oostdujtse Hannelore Anke was echter een fractie van een seconde sneller". Meestal bereiken de zwem sters en zwemmers op erg jeug dige leeftijd de top. De Oost duitse en Amerikaanse zwem- st^rstjes zijn veelal niet ouder dan een jaar of vijftien. Wijda Mazereeuw telt nu al 22 lentes en behoort daardoor ondanks haar jeugdige leeftijd, roch al weer tot de ouderen. „Voor de schoolslag heb je veel kracht nodig. Als je erg jong bent kun je die kracht nog niet opbrengen. Natuurlijk moet ook de basis techniek goed zijn, want met kracht alleen kom je er niet. Het moet een combinatie zijn die goed in evenwicht is. Wellicht ben ik daardoor wat later door gebroken". En vader Mazereeuw vult aan. „In de loop der jaren krijg je eveneens het wedstrijdinzicht. Daarnaast is ook de baaninde- ling van groot belang. Wijda was in de finales gunstig ingedeeld. Maar daar moet je ook geluk mee hebben". Wijda Mazereeuw staat door haar fraaie prestaties nu in het middelpunt van de belangstel ling. Ongetwijfeld zal de zwem-' sport de vruchten plukken van de behaalde successen in Cali. De medailles die in Columbia veroverd zijn zullen wellicht weer heel wat jeugdigen naar de zwemsport toe drijven. Een ge volg van deze prestaties is wel dat Wijda Mazereeuw nu voor taan bij de grote wedstrijden tot de favorieten zal behoren. Maar daar maakt Wijda zich niet zo druk om. Samen met haar trainer gaat ze nu reeds werken aan de voorbereidingen op Mon treal waar volgend jaar de Olympische Spelen gehouden worden. „Alles is nu gericht op Montreal. Want ook daar wil ik een goed figuur slaan. Hopelijk krijg ik weer veel medewerking om zo goed mogelijk te kunnen trainen. Voor de wereldkampi oenschappen was die medewer king voortreffelijk. Ik kon in de week 15 uur minder werken, maar kreeg tóch mijn volledig salaris uitgekeerd. Dat was wel fijn, want meestal moet je op die rare tijden trainen, 's Morgens- vroeg bijvoorbeeld voor de ope ning van het zwembad. Zo'n goede medewerking stimuleert je overigens wel. Dan wil je iets terugdoen. En dat kan via het leveren van goede prestaties." Wijda Mazereeuw begon op haar twaalfde met zwemmen. „In het begin was het niet zo zwaar. Het is als het ware een groeiproces geweest. Steeds iets meer. Je moet er voor zorgen dat je steeds plezier hebt in je sport. Dat is enorm belangrijk, en ik doe het tot nu toe bijzonder graag. Ik ga bijvoorbeeld niet met tegenzin naar de training, al valt het af en toe uiteraard wel eens zwaar. Maar dat zal bij ie dereen wel eens voorkomen". En vader Mazereeuw sluit hierop aan met: „Je hebt wel eens de indruk dat de jeugdigen ge dwongen worden om alles te ge ven. Zo iets kan nooit goed zijn, want dan krijg je een afkeer van sport. Dan ben je niet meer ge motiveerd en bovendien iedere keer bang om te falen. Wijda heeft het erg goed met haar trainer gevonden. Er is altijd een mogelijkheid tot discussie. Als Wijda iets niet wil doen kan dat. Zo iets werkt positief. Het gebe urt trouwens ook omgekeerd. Het voornaamste is in ieder ge val dat er een overleg is tussen de trainer en de pupil". Aanvankelijk was het de be? doeling van Wijda Mazereeuw na de Spelen van Montreal met de wedstrijdsport te stoppen. De caissière van het zwembad „De Hem" weet na de successen in Cali echter nog niet wat ze na Montreal zal doen. „We zullen natuurlijk moeten afwachten wat Montreal brengt. Ik zal me eerst moeten richten op de fina les. Dat is een eerste vereiste. De trainer en ik moeten opnieuw een goede planning in elkaar zetten. Dat is voor Cali erg goed gelukt. In de series ging ik heel wat sneller dan in de plaat singswedstrijden hier in Neder land. In de finales ging het op nieuw wat harder. Die top moet tijdens de Olympische Spelen ook aanwezig zijn. Het is trou wens wel erg moeilijk. Want je bent afhankelijk van heel wat factoren.". En vader Maze reeuw: „Een record kan je beste prestatie zijn. Dat zeg ik ook al tijd tegen Wijda. Op een gegeven moment zit je aan het plafond. Alie te Riet was jarenlang de toonaangevende schoolslag- zwemster. Totdat Wijda op een gegeven moment over haar heen ging. Toen klapte ze direct in el kaar. Ze is er toen mee gestopt. Met dergelijke dingen moet je gewoon rekening houden". Opmerkelijk was in Cali dat de Oostduitse en zeker de Ame rikaanse zwemstertjes enig ter rein moesten prijsgeven. Wijda Mazereeuw: „Het is nu wel ge bleken dat die Oostduitse meis jes ook maar mensen zijn die kunnen falen. Er zijn toch ver schillende zwemsters tussen die top gedrongen. Natuurlijk heb ben die meisjes daar meer facili teiten. Daar ben je wel eens ja loers op. Maar nogmaals, in Cali is gebleken dat niet altijd de Oostduitse en Amerikaanse meisjes voor de overwinning in aanmerking komen. Overigens hebben die Amerikanen weer hét voordeel dat ze in eigen land heel wat concurrentie hebben. Iedere keer moeten ze zich weer waar maken. Opvallend wat bijvoorbeeld hoe ze zich voorbe reiden op de finale wisselslag. Ze lachten en giechelden terwijl wij ons heel stilletjes in een hoekje zaten te verbijten. Zo iets is natuurlijk wel typerend. Ze zijn beter opgewassen tegen de spanningen". Wijda Mazereeuw, trots op haar drie medailles - naast de twee zilveren was er ook brons voor de estafette-ploeg - heeft overigens wel met gemengde ge voelens Columbia een beetje le ren kennen. „Het is een arm land vol tegenstellingen. Aan de ene kant de armen en aan de andere kant de rijken. Je ziet er heel wat bedelaars. Er wordt veel gesto len, wat wel begrijpelijk is, want de meesten bezitten werkelijk niets. In feite is het onverant woord zoveel geld aan een kost- bare organisatie uit te geven. Maar ja, het is zoals vaak in die landen een prestigeslag. Er wa ren trouwens ook heel wat mili tairen. Overal was er bewaking. Ik hoorde overigens wel vertel len dat het voor het grootste deel ook werkverschaffing was1'. Op dat moment sta je echter niet stil bij die situaties. Dat realiseer je je pas later". A Wijda Mazereeuw rust mo menteel wat uit van de vermoei- 1 ende trip, en de geweldige ont vangst die haar in Enkhuizen te wachten stond. „Het was gewel dig. Als ik goud gewonnen had had het niet mooiër kunnen zijs. Dat wil ik nog wel eens meema ken. Hopelijk lukt dat in Mon treal". Onder leiding van de Hongaarse trainster Eva Barthe ver blijft een groep van vijftien meisjes in het fraai geoutilleerde sportcentrum. En er wordt enorm gewerkt. Dagelijks verblijven de meisjes urenlang in de sporthal om de techniek bij te schaven. Jeanet van Ravenstein, een van Neer- lands jonge toptalenten heeft er dat echter graag voor over. Ze zegt dan ook: „Het zijn erg zware trainingen. Maar dat weet je. Als je in de turnsport de top wilt bereiken moet je er veel voor doen en veel voor laten. Als je dat niet kan opbrengen moet je ermee stoppen. Natuurlijk valt het wel eens zwaar. Ik heb erafentoeook wel eens geen zin in. Maar dat zal iedereen die topsport bedrijft wel eens heb ben". De nu 17-jarige Jeanet van Ravenstein heeft in iedere geval ambities genoeg. Ze wil graag die verre top bereiken en vindt bet dan ook niet erg de conse quenties die daar aan verbonden zijn te aanvaarden. „Feestjes en zo zijn er nu uiteraard niet bij. Maar dat vind ik niet erg. Om een beetje te gaan luilakken op straat trekt me niet aan. Nu ben ik in staat veel aan dat turnen te doen. Die feestjes en andere za ken kunnen nu nog wel even wachten. Daar heb ik nu geen behoefte aan". Jeanet van Ravenstein, die vanaf haar twaalfde jaar in na tionale wedstrijden uitkomt, richt zich nu vooral op Mon treal. Onlangs nam ze deel aan de voor-Olympische spelen, waar tal van sterke turnsters uit de hele wereld aan deelnemen. Jeanet eindigde in Montreal als beste Nederlandse, maar beseft terdege dat de weg naar de top bijzonder moeilijk te voltooien is. „Topturnen vraagt veel train- ingsarbeid. In de vakanties heb ben we hier in Papendal train ingsstages en ook ieder weekend komen we naar Papendal. Voor dat ik naar Montreal gegaan ben ben ik eerst twee weken naar Spanje geweest. _Na Montreal een dag thuis en "dan weer Pa pendal". T optornen wel offeri Het turnen brengt ook heel wat risico's met zich mee. Vaak moeten turnsters op advies van de dokter ophouden met de wed strijdsport omdat het niet langer -verantwoord is het lichaam op een dergelijk zware manier te belasten. Jeanet van Raven stein: „Je loopt altijd het risico geblesseerd te raken. Daar moet je gewoon rekening mee houden. Vijf dagen voor de wereldkam pioenschappen scheurde ik mijn enkelbanden. Maanden van in tensieve voorbereiding, zware trainingen zijn dan plotseling helemaal voor niets geweest. Je hebt je helemaal geprepareerd op zo'n titelstrijd en dan blijkt het voor niets geweest te zijn. Dat is een hele klap. Maar daar moet je doorheen. Weer hele maal opnieuw beginnen. Want je ligt natuurlijk een tijd stil. Al les moet je dan gaan herhalen. Met turnen moet je constant be zig zijn. Zo gauw je er even uit bent is het resultaat nihil. Om je dan opnieuw voor de honderd procent te geven is wel eens moeilijk". Ondanks deze risico's heeft Jeanet van Ravenstein haar hart aan het turnen verpand. Daarom wil ze ook bijzonder graag de Olympische Spelen eens van nabij meemaken. „Vroeger besefte ik niet wat die toernooien en evenementen in hielden. Nu besef ik dat het iets geweldigs is. Een bekroning op het vele werk dat je gedaan hebt. In maart weten we wie er naar dé Olympische Spelen mag. Je leeft er in ieder geval wel naar toe. Als ik niet naar Montreal mag zal dat een hele slag zijn. Maar er kan altijd iets gebeuren. Als je geblesseerd raakt raak je bijvoorbeeld achterop" Jeanet van Ravenstein zit momenteel in de vierde klas van de mavo. Af en toe is het wel eens' moeilijk de studie met de sport te combineren. Op aandrang van haar ouders wil Jeanet toch di ploma's behalen. „Ik moet wel eens aan de trainster voor mijn studie vrijaf vragen. Meestal lukt dat gelukkig wel. Turnen is een echte amateursport. Je moet er wel iets naast doen". Jeanet van Ravenstein zal de komende maandenvoor de Olympische Spelen in ieder ge val nog heel wat uurtjes op het sportcentrum Papendal door brengen. Tijd voor vertier blijft er nauwelijks over. „Maar", zegt de 17-jarige Eindhovense, „ik doe het met veel plezier. Al moet je er wel de nodige offers voor brengen". CAOBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND L

de Stem | 1975 | | pagina 25