met jeugdig competitie binnen Nieuwkomer NEC wil stunten Jeugd krijgt weer volop de aandacht m <lyr *kjf RUUD KROL: „FRISSER AAN DE START" 4 u 4 m HANS KRAAY: .SUCCES IS ALLEEN IE BEREIKEN MET COMPLETE MENTALITEITS VERANDERING' DE STEM i f® mêëiêêë N> i S J ^„s<. WPIP v o fcf v; t i M jl SÉ -#A AMSTERDAM - Als het nieuwe, kortgemodeleerde kapsel van Ruud Krol de „grote verjonging" van Ajax moet uitstralen, een exponent moet zijn van de Amsterdamse revival, dan stapt Ajax over enkele dagen ongetwijfeld met jeugdig elan de competitie binnen. Nieuw bloed Stadion Ausputzer Optimisme Concurrentie NIJMEGEN - „Ik wil in ieder geval niet af gaan in de eredivisie. Daarom probeer Ik er voor te zorgen dat de conditie van de spelen zo optimaal mogelijk is, zodat we wat dat be- treft voor geen enkele tegenstander bang be hoeven te zijn". Eerzucht Gering pE STEM EINDHOVEN - Keei Rijvers weet dat PS\ een zwaar seizoen te gemoet gaat. De Eind hovense ploeg heeft vo rig seizoen dan wel he landskampioenschap behaald, in veler oge moet PSV nog bewijze dat ze werkelijk van he kaliber zijn van Ajax o Feyenoord. Jan van Beveren DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND g^P :-■.t> 8 SssS -, St «SS .V s> x 11v>'s ip||g&$vsx', -. - A> X- ~,Ss -«o- - ;---.v. ®i I#éii .,- *- -I - "L, v - H ,v7f, ^4-4, B v«i.": -.-.■ Ruud Krol: „Jezelf inspireren" Hans Kraay, manager van Ajax, temidden van de vijf nieuwe aankopen: v.l.n.r.: Segers, Wickel, Meyer, Ling en Helling. „,,lk kom In ieder geval frisser aan de start dan begin verleden seizoen", verklaart Ruud Krol, hiermee aanstippend dat het wk-toernooi 1974 ook op hem nadelig heeft doorgewerkt, al bleef hij steeds tot de betere Ajacieden behoren. Hij hield zich, toen Kraay zonder aanziens des persoons driftig de bezem hanteerde, op de achtergrond. Hem was nauwelijks commentaar te ontlokken toen een aantal spelers zich tegen het beleid en de methoden van Kraay keerden en vertrokken. Hans Kraay: „Volle inzet ook tijdens de training Terwijl de vaderlandse sport pers waarschuwend zijn vinger verhief dat het leeglopen van Ajax niet zonder gevolgen zou blijven, ook toen nog bleef Ruud Krol geloven in „zijn" club en Hans Kraay, de technisch- directeur. Zoals ook het bestuur hem in zijn rug steunde, want ver voor het einde van de compe titie werd Kraay's contract met nog 1 jaar verlengd. Maar in dat tweede jaar, zo eiste Van Praag c.s., moet het grote succes wel komen. Kraay beseft dit terdege, want hij zal straks vertrekken als Ajax zich opnieuw geen top positie heeft weten te verwer ven. Kraay: „Eventueel succes is louter en alleen te bereiken met een complete mentaliteitsver andering. Nieuw bloed geeft nieuwe impulsen, nieuwe ideeën en natuurlijk ander voetbal. De Meer zal komend seizoen iets nieuws te zien krijgen." Dat nieuwe schuilt dan in de jongste lichting Ajacieden: Ton Wickel (21), Tscheu La Ling (19), Geert Meijer (24) en Dick Helling (24). Spelers met kwali teit, ontegenzeggelijk, spelers bovendien die zich willen en moeten waarmaken. En met hun geestdrift de rest, de oudere garde, zullen moeten inspireren. „Daarmee ben ik het niet eens", verklaart Ruud Krol nad rukkelijk. „Je moet jezelf kun nen inspireren. En een andere mentaliteit moet je jezelf kun nen opleggen. Je bent toch af hankelijk van elkaar en als je het kunt opbrengeniets voor elkaar over te hebben, dan ben je een eind in de goede richting. Als ik thuis blijf en anderen gaan de kroeg in, dan zit er iets scheef natuurlijk." ken. Dat kan lang niet iedereen. Wat mezelf betreft: ik voel me en zie het seizoen roos- prettig kleurig eurig tegemoet". Ruud Krol, gelouterd door de vele triomfen van Ajax en Oran je, genoemd als de beste linker verdediger van Europa, zal ko mend seizoen wellicht de taak van „ausputzer" opgelegd krij gen. Een plaats die hem wel ligt, getuige zijn uitspraak: „Tijdens de .wedstrijden in Indonesië, ging me dit goed af, ik doe het graag, alleen mis ik op die plaats de momenten dat ik mee in de aanval kan. Maar als ik genoeg zelfvertrouwen als „ausputzer" heb, dan zal ik natuurlijk wel vaker mee naar voren gaan". Krol verwacht overigens niet dat alle vier de aankopen dit sei zoen al zullen doorbreken. „Misschien drie en dat is dan erg hoog. Natuurlijk hangt veel af van de trainer, zijn wijze van benadering en of hij op het juiste moment een speler weet te pak- Ajax speelt overigens pas op 14 september'voor het eerst deze competitie in De Meer. Het sta dion van de Amsterdamse club is, o ironie, ook volledig gereno veerd. Het hoofdveld en de bij- velden liggen er fris en uitnodi gend bij. Ajax heeft, ook aan de buitenkant dus, een grote was beurt ondergaan. Ruud Krol: „Dat werd ook tijd. Knobel heeft twee jaar geleden al ge vraagd of iets aan de velden ge daan kon worden. Ik geloof dat het al 35 jaar geleden is dat er voor de laatste maal iets aan de grasmat is gedaan". Op die nieuwe grasmat zal Hans Kraay de komende maan den wis en waarachtig zijn vier nieuwe aankopen uitproberen. Al was het alleen maar om de totale groep te overtuigen dat iedereen concurrentie heeft te duchten. Kraay, blakend van opti misme omdat hij al enige menta liteitsverandering binnen de groep heeft waargenomen, aar zelt geen moment om zijn rede nen van de vier aankopen te om schrijven. „Omdat we niet zeker wisten of Barry Hulshoff nog zou kunnen voetballen, hebben we Wickel aangetrokken. Dat Hulshoff weer volkomen gene zen is verklaard stemt me alleen maar gelukkig. En zou Suurbier alsnog vertrekken, dan hebben we in Wickel wellicht een goede vervanger. Meijer is gehaald omdat we behoefte hadden een snelle linksbuiten erbij te heb ben. Helling is een uitstekende middenvelder, technisch goed en met Ling beschikken we nu over een vijfmans-voorhoede. Het zijn dus allen gerichte aan kopen geweest". Dat er enkele „oudere" spe lers niet erg happy zullen zijn met de nieuwe aankopen, is een begrijpelijke zaak, iedereen speelt graag, en de een vindt zich altijd beter dan de andere. Willy Brokmap bijvoorbeeld zal in Geert Meijer een concurrent hebben op de linkervleugel, al praat de Maastrichtenaar vrij onverschillig over die concur rentie. Hij is in ieder geval van plan een beter seizoen te maken dan afgelopen jaar. Willy heeft zich vol overgave op de training geworpen, maar enkele weken geleden kwelde hem een lies blessure. Brokamp bouwt, zoals de meeste Ajacieden, voor een groot gedeelte op zijn grote rou tine. Kraay vraagt echter meer volle inzet, ook tijdens de training, die hij dit seizoen zelf gaat leiden, de wil om te winnen de instelling van de ware prof Een hele opgave, maar voor Ajax van leven sbelang. NEC-trainer Piet de Visser Plet de Visser, NEC's trainer, Is heel bewust aan het werk geslagen met zijn pupillen. Zijn streven is gericht op de consolidatie in de hoogste afdeling van het vader landse voetbal. Hij: „Komend seizoen moeten we trachten vaste voet in de eredivisie te krijgen. Na een jaar moeten we een goede mid denmoter zijn. Misschien dat we daarna rijp genoeg zijn om door te stoten naar hogere regionen. Maar we moeten zeker met beide benen op de grond blijven staan. We zullen ernaar streven via aantrekkelijk voetbal in de Goffert de nodige punten te verzamelen. Maar we kunnen er verzekerd van zijn dat het tempo in de eredivisie stukken hoger zal liggen. Daarom moet er keihard gewerkt worden. Piet de Visser baseert zijn goede verwachtingen voor de hernieuwde kennismaking met de eredivisie vooral op het feit dat er een aantal spelers dermate eerzuchtig zijn dat zij zich nu willen gaan waarmaken. „Bovendien", aldus de Nijmeegse trainer, „hebben we met Harry Schellekens, Cees Kornelis, Jan Peters en Johan Zuidema in elke linie een voortreffelijke pion. En dat is toch een goede uitgangspositie, ook voor de andere spelers. Met deze mannen als centrale schakels moet toch veel mogelijk zijn als iedereen bereid is zich voor de volle honderd procent in te zetten. In feite hebben we in verge lijking met de ploeg die twee jaar geleden ook eredivisie speelde weinig spelers verloren. De meesten hebben dus de nodige ervaring met dit soort voetbal, wat nu eenmaal veel minder gebaseerd is op kracht voetbal dan in de eerste divisie. Je zult toch een behoorlijk dosis kwaliteit in je elftal moeten hebben, wil je je kunnen handhaven. Je hebt aan Wageningen gezien dat je er alleen met knokken ook niet kunt komen". De Nijmeegse trainer ziet het enigszins als een voordeel dat NEC als een nieuweling wordt beschouwd in de eredivisie. „Vorig seizoen waren we in de eerste divisie de grote favoriet. Misschien dat wij nu ais underdog worden beschouwd. Als blijkt dat zoiets het geval is, dan zuilen we moeten proberen van die rol te profiteren". Piet de Visser is van mening dat de krachtsverschillen inde eredivisie niet erg groot zullen zijn. Je hebt natuurlijk de topgroep waaronder ik reken Feyenoord, PSV, Ajax, FC Twente en ook AZ'67. Ik geloof zelfs dat een Roda JC ver kan komen. Die club heeft met Gerard van der Lem en Johan Toonstra toch goed gekocht en met Dick Nanninga er nog bij hebben ze een uitstekende voorhoede. Maar de overige clubs zullen niet veel voor elkaar onderdoen. Er zijn er natuurlijk een paar bij zoals een FC Den Haag, Sparta en FC Utrecht die weten wat er in de eredivisie te koop is, en daardoor iets opde andere ploegen voorliggen, maar de overige teams zijn vol gens mij toch goed aan elkaar gewaagd. Maar toch: ik ben voor niemand bang. Ik ga ook niet zeggen: tegen Ajax en Feyenoord calculeer ik al twee verliespunten in. Dat verdom ik. Zeker thuis zullen we er alles aan doen het die topple zo moeilijk mogelijk té maken. Ik zou graag zien dat NEC voor elke ploeg in het eigen Goffertstadion weer een angstgegner wordt, zoals dat enkele jaren ook het geval was toen dergelijke ploegen altijd op een fel strijdend NEC konden rekenen, waartegen het uiterst moeilijk was tot volle winst te komen. Ik wil graag dat NEC die rol weer kan spelen in de eredivi sie. Goed en aantrekkelijk voetbal met zo af en toe een stunt Dat zou toch mooi zijn? Piet de Visser heeft er veel vertrouwen in dat de aanpassing aan het spel in de eredivisie voorspoedig kan verlopen. „Ik heb er bewust naar gestreefd het speelse element in het elftal van vorig jaar niet overboord te gooien We waren vaak gedwongen krachtvoetbal te spelen, maar toch heb ik de jongens erop gewezen echt te blijven voetbal len. Dat kan ons het komende seizoen waarschijnlijk goed van pas komen." NIJMEGEN - De jeugd van NEC zal het komende seizoen ook weer de nodige aandacht krijgen. Het afge lopen seizoen zijn de trainers De Visser, Looyen en Aalbers gestart met de opleiding van jonge talentvolle spelers. Deze lijn zal nu (met Petecu in plaats van Looyen) worden voortgezet. „Je hoort wel eens zeggen; „Waarom altijd maar spelers kopen. Laten wij aan de eigen jeugd denken", aldus Piet de Visser, „maar men zal met de jeugd geduld moeten hebben. Het is ons er alles aangelegen hard aan de jeugd te blijven werken. Het ligt in onze bedoeling in de toekomst jongens in de leeftijd van 16 - 18 jaar zelfs verlet te betalen, zodat zij in de gelegenheid worden gesteld 's middags bij ons te komen trainen. Maar het is logisch dat niet alles ineens kan. Die opbouw kost tijd en daarvoor moet men begrip kunnen opbrengen Maar ik ben ervan overtuigd dat wanneer we de jeugdopleidingen kunnen voortzetten, NEC daar dan ovei enkele (aren de vruchten van kan plukken. Er is momenteel een goed contact met de jeugdcommissie. VOOS zu;r,WE»r nedirland' alp Kees Rijvers wil van deze vergelijking niet horen, hij vindt ze zelfs volkomen mi splaatst („Ajax groeide ooi niet In één seizoen uit tot dit grandioze ploeg die het latei zou worden"), maar hij be seft toch dat PSV dit Jaar ale opdracht heeft om zich noc duidelijker als topploeg te manifesteren. In dat laatste heeft hij over igens alle vertrouwen. Hij hee tijdens de eerste trainingsweke 'in het oefenprogramma enkel positieve punten opgemerkt di hem optimistisch stemmen te opzichte van het verloop van d nieuwe competitie en de strijd de Europacup. Vooral de instel ling van zijn selectiegroep ka zijn waardering wegdragen e wanneer er eens eentje tussen loopt waarvan hij vermoedt da hij zich niet optimaal naar he nieuwe seizoen heeft toegeleefdj dan is hij bepaald niet te beroerd om keihard in te grijpen, zoals Jan van Beveren al heeft onder vonden. „Jan heeft de fysieke moge lijkheden om tot een tweede Lev Yashin uit te groeien", zegt Kees Rijvers. „De jongen zou het trouwens in iedere sport ver brengen. Hij heeft qua li chaamsbouw alles om een echte topper te zijn. Maar om het in de topsport ver te brengen is- nog taeer nodig. Daarvoor moet je offers kunnen brengen. Als je bet echte grote geld wilt verdie- ben, zou je je er zelfs alles voor moeten ontzeggen. En dat is met Jan niet altijd het geval. Ik heb bat ook al eens met Jan bespro ken en zo'n gesprek had altijd ®en gunstige uitwerking. Maar uitmaal heb ik het Jan keihard verteld waar iedereen bij was. Ik vond dat daar volop aanleiding oor was. Jan heeft namelijk va kantie gevierd als een burger. Ik ben er voor dat een sporter zich 'loens zijn vakantie zich moet kunnen losmaken van zijn be roep. Maar hij mag nooit verge en dat hij een topsporter is, ook riet tijdens die vakantie. Een Portieve vakantie, een beetje 'etsen, wat wandelen, dat is het minste wat hij kan doen. Jan beeft daar totaal geen rekening ee gehouden Met als gevolg

de Stem | 1975 | | pagina 20