TACHTIG PROCENT VAN CLUBS IN RODE CIJFERS ZEIST - Feyenoord winnaar van de Europa Cup I en de UEFA-Cup; Ajax tot driemaal toe eigenaar van de belangrijkste Europese trofee voor landskampioenen, FC Twente in de finale van de UEFA-Cup; het Nederlands elftal In de eindstrijd om de wereldtitel voetbal en het Ne derlands militair elftal ook al in de finale van het wereldkampioenschap. ROTTERDAM - WILLEM Net als voor de an dere topclubs Ajax en PSV geldt voor VAN HANEGEM Feijenoord slechts de landstitel. Wan neer, net als vorig seizoen de race naar iilJSlP het kampioenschap If 1 T«-SpTf niet winnend wordt voltooid, dan wordt M zo'n seizoen als ver- loren beschouwd. lil Nlaafslafgevend VOOR ZUIDWEST NEDERLAND daoblad cke (CS Brugge), Pal- Merken (SK Tonge- -th (Union), De Bolle nion), De Nul (Union), juik), Leghait (Union), Lieben (Waterschei), intignies), Lambrechts i, Gespers (St.-Anna ermans (Hasselt), Pilot (Jette), Houben (Club lse Merksem), Wouters t), Van Looy (Sefa Her- ij. Van Hove (Mei), P. e Smet (La Louvière), Oostende)T vin g (SC En daarnaast ook nog excellents resultaten In de strijd om de wereldbeker voor clubs. Het Nederlands voetbal moet (als men deze feiten van de laatste jaren op een rijtje zet) hoogtij-dagen beleven. Maar het afgelopen seizoen heeft anders geleerd. Want de verwachting dat de voetbalfans geboeid zouden blijven voor de sport die zulke grote successen bracht, is uitgebleven. Er ger nog, de meeste penningmeesters hebben de cijfers van de begrote inkomsten niet kunnen halen. Over de gehele lijn in het betaalde voetbal gezien, is de belangstelling met ruim 14% teruggelopen. En dit percentage is nog altijd maar een schatting, want da werkelijke cijfers van de toeschouwersaantallen worden slechts door een klein aantal clubs prijsgegeven. Nog altijd wordt er in vele plaatsen van ons land „verstoppertje" ge speeld om in positieve of negatieve zin bij Rijks- of Gemeentelijke-overheid in een al of niet goed blaadje te blij ven staan. irsman (Arnemuiden), erentals), Stljnen (SC ie Herdt (Lyra), Van k), Andrews (Duffel). Bosmans (Westerlo), nbrichts (Diest), Dol le! (Standard), Meeus i), Heirwegh (Hamme), ert), Truyens (Gerda ie Raeymaecker Wllle- i), Rogiers (Zottegem), Een vaststaand gegeven blijft dat vooral ploegen als Feye noord, Ajax, FC Twente, Sparta en b.v. FC Den Haag duide lijk minder in de gunst van het publiek zijn gekomen. En dat de formaties van AZ '67, FC Amsterdam, PSV (zelfs een ge weldige vooruitgang) en in mindere mate Telstar een goede sprong vooruit hebben gemaakt. Als men de publieke belang stelling als maatstaf neemt. tende), Begein (Sint- tende), Maesele (Zweve- Lapeire (SC Menen), Maar ook een gedegradeerde ploeg als Wagenlngen mag niet over een financieel verloren seizoen treuren. En waardoor zijn deze winstpunten in het Nederlands voetbal bereikt? Het antwoord is even gemakkelijk als simpel te noemen. De elftal len van Wageningen, FC Amsterdam en AZ '67 durfden een seizoen lang voetbal te spelen dat de mensen aansprak. Waar sensatie in zat, waar taktiek wel aan de basis van het spel stond, maar waarin de spelers-vaak ondanks hun gebrekkige mogelijkheden - toch durfden en mochten improviseren. Een speltype waar het publiek warm voor loopt en die ploegen als Feyenoord, Ajax en FC Twente duizenden angsten bezorgden. 'helen), Hantson (Beer- _,a Louvière), (Patro Eis- Harelbeke), Brutin (SK ik), Janssens (Eendr. ,a Louvière). Nawezi (Gembloers), ia) Termolle (Nijvel). De tijd dat het zogenaamde „computer-voetbal" van Ajax (mede dankzij de eens briljante acties van Cruyff en Nees- kens) volle stadions trok, is al weer lang voorbij. Dit voetbal kan ook alleen maar attractief gespeeld worden als men wer kelijk op alle plaatsen in een ploeg gelijkwaardige krachten heeft. En dat is bij Ajax allang het geval niet meer. Maar het voorbeeld dat Ajax eens gaf, proberen nog altijd een aantal ploegen te imiteren. Maar het is zo'n zwak surrogaat gewor den dat de echte voetbalfan er steeds meer over denkt om op de zondagmiddag weer een echte ontspanning te zcTeken in plaats zich te ergeren over de mislukte taktische plannen van de trainers in de dug-out. En dat kost de clubs geld: veel harde, broodnodige guldens. ;en), Wissmann (Sint- ïonard (KV Mechelen). in Kemzeke (Crossing), Poel (Beringen), Thaeter iz (SC Charleroi), mts (Winterslag), Schil- SC Charleroi), Dolmans De Koninck (Baarle ie Jong (CVV, Ned), Jose i), Maes (Puurs), Veeken Het morrende supporters volk verlangt dan een zon debok en voor het nieuwe seizoen worden nog grotere en nog duurdere aankopen verwacht die de scheef gelo pen zaken moeten rechttrek ken. De zondebok heeft men bij Feijenoord niet hoeven zoeken. Trainer Wiel Coerver presenteerde zichzelf als zo danig door ver van tevoren zijn vertrek naar Indonesië aan te kondigen. Daarom zegt de aan het eind van het vorig seizoen bij Sparta als directeur vertrokken Ad Lam: „Aan recettes heb ben wij 75.000 a 100.000 gulden minder ontvangen dan in het seizoen daarvoor. Een achteruitgang van omstreeks 15%. En volgens mij zitten ongeveer 80% van de clubs aan de ver keerde kant van de streep. Ik heb de indruk dat we in Neder land met het betaalde voetbal langs de marge aan het wande len zijn," aldus Ad Lam. 'abrze), Somers (Wille- 'laeminck (Latem), Dan glers (Boom). Managers, trainers, begeleiders en de spelers zullen er ern stig voor moeten waken om hun eigen bedrijfstak niet in een kort aantal jaren kapot te maken. Eerste vereiste zal worden om weer voetbal te gaan brengen waar het publiek warm voor loopt. Men zal dan gezamenlijk tot het sreven moeten komen om er een show van te maken. Belangrijk gegeven voor het uiteindelijke succes van zo'n actie: de uit-spelende ploeg zal als eerste de gedachte moeten laten varen dat men in vreemde omgeving niets met het publiek te maken heeft. Dat beslist niet langer (al wordt het bereikt door anti-voetbal) het resul taat telt. Van dure aankopen is Feije noord ook afgestapt. Aange kocht werden slechts de 20- jarige Martin Vreysen van NAC en twee Zuidafrikaanse broers, terwijl de jeugdspelers Arie van Linden en Michel van de Korput aan de A-selectie werden toege voegd. In combinatie met de rust die samen met de nieuwe Poolse trainer Brzezanczyk rond de se- lectiegroep heerst, dit in tegen stelling met Wiel Coerver die ie dere week wel goed was voor een meningsverschil met de clublei ding of spelers, hoopt het be stuur van Feijenoord dat dit mengsel van routine en jong ta lent Feijenoord weer naar de top kan brengefi. Of dat zo is? Wil lem van Hanegem, al jaren lang bet symbool van Feijenoord en ontegenzeglijk Nederlands po pulairste voetballer, heeft daar zo zijn twijfels over In een ge sprek met Harry Vermeulen legt dij zijn twijfels bloot, terwijl hij terloops ook de nodige vraagte kens zet bij de trainingsaanpak van de overigens uiterst bemin nelijke Antoni Brzezanczyk »Kijk", zegt Willem tijdens een gesprek tussen twee loodzware trainingen- in. „Het bestuur is ervan uitgegaan dat wij vorig jaar gemakkelijk kampioen nadelen kunnen worden Dus, zo redeneert men, dan hoeven we nu niet meer veel bij te kopen. Ik moet overigens eerlijk toegeven dat ze wat dat kampioenschap betreft volkomen gelijk hebben feijenoord heeft de titel wegge geven. Op een moment dat PSV s'echt speelde gaven wij ze Weeds weer moed dooi ook on- irgic (Hasselt), Rombaut es), De Smet (Beerschot), Wetteren), Caers (Club Van den Eynde (Eendr. iltenre (OC Montignies), tbloers), Pietquin (Ge- nodig punten weg te geven. Als je net als Feijenoord in drie wed strijden vijf punten verspeelt, dan moet je beseffen dat je kam pioenskansen verkeken zijn. Tot zover kan ik met de redenering van het bestuur meegaan. Ze zijn echter te gemakkelijk voor bijgegaan aan de reden waarom het allemaal zo fout is gelopen. Nou, die was voor mij duidelijk genoeg Er was te weinig inzet in onze groep en de hoofdreden daarvan was dat er veel te weinig concurrentie was. Er za ten te veel spelers die niet voor hun plaats hoefden te knokken. Ze wisten van tevoren toch dat ze erin stonden Dat bevordert de inzet niet Daarom had ik graag gezien dat de selectie- groep meer was verbreed. Ze hebben nu Vreysen gekocht. Maar ze hebben Peter Ressel en Lex Schoenmaker verkocht Dat betekent dat voor de voorhoede maai drie spelers zijn Kristen- sen, Kreuz en Vreysen Dat is niet voldoende voor een topclub als Feijenoord Feijenoord had verleden jaar en misschien ook dit jaai kwaliteiten genoeg om kampioen te worden, maar wanneei het aan karakter en in zet ontbreekt dan kom je niet ver" Karakter en inzet zijn twee Oegrippen die voor Van Hane- igen), Nicolaes (Ander- Licki (Xhoffraix), Van- RC Tienen), Van Zonho- sr), Hendrickx (Fléron), Voetbal is en blijft een sport van 22 man. Als 11 van deze figuren zich negatief opstellen, dan kan het niet uitblijven of de terugval, die momenteel in toeschouwersaantallen is te vinden, zal doorzetten. Een al wat gunstig teken is uit de mond van de nieuwbakken eredivisie-trainer Rinus Gosens geko men. Hij zegt over zijn Eindhoven: „Ik zou erg blij zijn als we dit seizoen de rol van Wageningen kunnen overnemen of voor gelijk sensationeel spel kunnen zorgen als De Graafschap, AZ '67 en b.v. FC Amsterdam herhaaldelijk demonstreren." zelfbehoud, opkomen voor je ei- fen belang. Daarvan wordt je arakter gevormd" Uitgaand van deze gedachtengang is er bij Willem van Hanegem ook volop plaats voor schoonheid in het spel, het geniale trekje, het ma ken van de show, een bezigheid die vooral hem goed is toever trouwd. Naast karakter en inzet vindt hij deze eigenschappen zelf de meest essentiële zaken bij voetbal, een visie waarmee het naar zijn mening vooral trainers en bestuursleden dikwijls niet eens zijn. „Van trainers kan ik het nog enigszins begrijpen Die zijn allemaal bang voor hun ei gen stekje. Wanneer de punten maar binnen zijn, is het voor de trainers een geslaagde dag ge weest Maar van bestuursleden snap ik van zo'n houding niets. Die mensen moesten toch begrip voor de show hebben. Ze moeten begrijpen dat de mensen niet louter en alleen naar hardlopers komen kijken. Ik trek er me gem maatstafgevend zijn voor de waarde van een sportman al verschilt hij over de interpreta tie van deze begrippen duidelijk van mening met bijvoorbeeld een man als Coerver „Voor Coerver betekende karakter wanneer je goed was in een duurloop en wanneer je over een enorme conditie beschikte. Ik zal niet ontkennen dat die niet waardevol zijn voor een sport man maar karakter dat heb je of dat heb je niet Dat zit in je. Wanneer je een slappe lui voor jezelf bent valt er met een heel jaar hardlopen niet veel meer van je te maken. Je karakter wordt al In je jeugd gevormd. Daarvan ben ik heilig overtuigd Ik wil op het veld altijd winnen en ben bereid tot het uiterste te gaan. Dat komt voornamelijk omdat ik het in mijn jeugd ook steeds zwaar heb moeten halen. Ik heb het thuis niet gemakke lijk gehad en bij ons op straat was het steeds knokken voor ren), Van Marcke (Rotse- lerp), Bellon (Merchteni), Jen). Weerdt (Union), Stevens in Synghel (Oudenaarde). (RWDM), Van de Voorde Rinus Gosens, zelf een geroutineerde vos in het Nederlandse voetbal, weet wat het publiek toekomt. Hij: „Tegen ploegen als Feyenoord, PSV, Ajax en bijvoorbeeld FC Twente kunnen we toch niet op. Dat zal ik mijn jongens ook altijd voor ogen houden Dat weten ook de mensen op de tribune. Maar de liefhebbers van de sport komen juist naar die wedstrijden om iets bijzonders te zien. En dan heeft het geen zin om de tegen stander op allerlei manieren het voetballen onmogelijk te maken De spelers hebben hun rechten, maar het publiek ook. lacht), Depré (Wilseleji eur), Ehmfce (FC K61n). ide (Hulshout), Desmet en ïève), Delcorde (TUleur). oroeck (Looi Sport). Lievens (Lierse), Du]ar' jregem), Degrande (CM° kan Geersom (Beerschot)1 be), Starkey (De Panne) En daarom wordt het zaak - en op Eindhoven kan men rekenen - dat juist de op papier grote toppers ooit werkelijk ware voetbaigebeurtenissen worden."

de Stem | 1975 | | pagina 19