Kust bom vol Vandaag Nog bloedheet in weekeinde Pakje sigaretten wellicht f 2.25 Sport 75 OMROEPLAND OP ZIJN KOP DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Enka Glanzstoff: bericht over 10.000 ontslagen uit duim gezogen A S ADEN Vrouw Rotterdam vermoord GS van Brabant vragen regering uitsluitsel over Reimerswaalplan PROTEST TEGEN LANGE MARS Man wilde politie inel sabel te lijf Heidebranden showtuin 01647) 2406 ^enJnTn2e^°sch;Vlaanderen S KLEINTJE I Ouder* verdwaald, babv drie kwartier m gloeiende auto Volgende week Slecht verliezer Rotterdammer m Bruïnisse om het leven gekomen NOS wil gesprek met Den Uyl Donderslag Twijfel Van Doom TIEN MILLE VOOR IDEE I mmm --V ;n het bedrijf. t tegen 600 - 75050. I sch-Vlaanderert® laten rTienSenaewbriceerd iTtb"1^6 5* Weten, dat Zeeuws* STEM Zaterdag 9 augustus 1975 115e jaargang no. 17714 .^wmciair EDITIE VOOR ZEELAND directeur, dr. w. A. J. m. HARKX HOOFDREDACTEUR; l. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULbl - OOSIERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze redactie binnenland) den haag-cadzand De plaatselijke VW's aan on- ie Noordzeekust hebben het Nationaal Bureau voor Toeris me gemeld, dat zij nagenoeg niet meer over accommodatie Icschikken om verkoeling zoe kende vaderlanders en buiten landers aan accommodatie te helpen. Zij hebben deze noodkreet geslaakt mede op grond van de te verwacnten drukte ln het weekend. Zij raden dege nen, die plannen hebben om zich naar de Noordzeekust te pegeven, dan ook aan om uit wijkmogelijkheden te zoeken. Als suggestie geeft het Natio naal Bureau voor Toerisme: zoek het in «Je provincie Utrecht. Het Gooi, de Provin cie Noord-Brabant en Rotter dam, waar nog voldoende ac commodatie in verschillende Bassen aanwezig is. Daarnaast wordt geadviseerd d e Nedsr- wordt geadviseerd de Neder landse bos- en heidegebieden op te zoeken, omdat ook daar nog wel voldoende ruimte voorhanden is. (Van onze redactie wimiemanö EDE De politie in Ede heeft een dirie maanden ouiae I baby uit een auto gehaaid, die ln de brandende zon stond. De I wieg met de baby werd onder bewaking van de politie in de scnaauw gezet in afwachting van de komst van de ouders. I Toen dezen arriveerden ver- Maarden zij dat zirj in Ede waren verdwaald en ruun auto niet konden terugvinden. Zij rampeeraen in Wageningen. De baby heeft ongeveer drie tartler in de auto gelegen. zeer warm Temperaturen rond 32 graden. In het zuidwesten moge lijk een onweersbui. stad en streek Radarketen langs Westerschelde bijna Waar. Pagina 3 binnen- en buitenland Vijftien gewonden bij treinbotsing. Pagina 9 sport Clerc verrassend win- naar damtoernooi. Pagina 15 radio en televisie Weekendprogramma's °P- Pagina 7 meruntje: ik, ■'urgens: een Doorn in tiet oog van de NOS (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Wanneer niel alleen vandaag, maar ook zon dag het kwik nog boven de 30 graden komt, zal dit een re cord van de augustus-hittegolf betekenen. Dit stond tot dus ver op naam van augustus 1868 en 1911 met in de Bilt 6 en m het zuiden 7 tropisch warme dagen. De kans dat hel hele weekend nog- zeer warm blijft is groot, al komt vooral in het zuidwesten van ons iand lichte onweersactiviteit naderbij. Onweersbuien wer den gisteravond zowel in En geland, aan de Franse kust en ook bij Parijs gemeld. Zeer warm was net weer in België met in Oostende 36 graden. De sans op een onweershui neemt van België uit tijdens het 'weekeinde iets toe. Maar er is geen belangrijk koudere lucht onderweg. Zuidwestelijk van Engeland Komt een nieuw klein hoge- drukgebied naderbij, zodat zeer waarschijnlijk ook de ko mende week, hoewel minder warm, toch een zomers weer type zal blijven geven. Ook aan de stranden is het fraai, waarbij het kwik van het zee water voor onze kust inmid dels tot 21 graden is geste gen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De prijs van sigaretten zal waar schijnlijk meer omhoog gaan dan is aangekondigd. Onlangs is een prijsverho ging van vijftien cent per pakje aangekondigd voor de duurdere soorten sigaretten en met tien cent per pakje voor de goedkopere soorten. Hoe groot de prijsverhoging in to taal zal zijn. kon een woord voerder van het Ministerie van Economische Zaken niet zeggen, maar de mogelijkheid bestaat dat de prijsverhoging- een kwartje zal gaan bedra gen. Met het oog op de auto maten is dat technisch gemak kelijker te verezenlijken-. Prijsverhoging zou dan niet op 1 september ingaan, maar Ia- ter, wellicht in de loop van oktober. Over cie verhoging is nog overleg gaande met de sigaret tenindustrie. De verhoging- met vijftien cent was in de eerste plaats bedoeld om de gestegen kosten van de siga rettenindustrie en van de tus senhandel te dekken. De rege ring overweegt echter om in het kader van het deltkings- plan voor 1975 de accijns op sigaretten te verhogen. En om dat minister Lubbers (Econo mische Zaken) er weinig voor voelt binnen enkele maanden de prijs van sigaretten twee maal omhoog te laten gaan- overweegt hij nu beide verho gingen te laten samenvallen. „Alles is nog in de informa tive fase", aldus de voorvoer- der van het Ministerie van Economische Zaken. Nu wordt naigeigaam of het technisch mo gelijk is beide verhogingen te laten samenvallen en op welk tijdstip dat moet gebeuren. Als een dubbele prijsverho ging technisch uitvoerbaar blijikt zal het plan a-an de orde komen in de ministerraad die zoals bekend volgende week zijin beraad over de miljoenen nota 1976 hervat. (Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De ge meentepolitie van Maastricht heeft in de nacht van donder dag op vrijdag de 29-jarige Maastrichtenaar J.H. gearres teerd die de politie met een soort sabel te lijf wilde. De man had de GGD bezocht om dat hij naar zijn zeggen enor me kiespijn had. Omdat de GGD-functionaris geen gehoor gaf sloeg hij enkele ruiten van het gebouw in. De GGD-amb- tena-ar waarschuwde toen de politie die de man overmees terde en meenam naar het bu reau. Hij werd verbaliseerd wegens dronkenschap, verzet tegen de politie en wegens het illegaal in bezit hebben van een wapen. Een douche uit de veldfles droeg er toe bij dat de militairen op de been bleven. (Van onze redaotie buitenland) MANNHEIM Een 54-jari- ge Duitser uit Mannheim heeft zien 'vrijdag een zeer slecht verliezer in het kaartspel ge toonu. Na een ru-zie met zijn medespeler om vijf mark ging de man naar huis en keerde terug met een pistool. Daar mee schoot hij de medespeler en de kastelein dood. De man heeft zich ter beschikking van de politie gesteld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In Rotter dam-Zuid is gistermorgen de 44-jarige Eva Littel vermoord. Zij woonde in de Bijerlandse- laan, waar zij in haar woning werd doodgeschoten. De vermoedelijke dader, dia nog voortvluchtig is. is de in 1930 geboren Turk F.E.. die enkele jaren met de vrouw heeft samengewoond. Enkele weken geleden waren er al moeilijkheden tussen beiden, waarbij de Turk een mes -,had getrokken. Omstreeks het tijdstip van het drama werd de man in de omgeving van de woning gezien. Aan een vriend had hij gevraagd hem naar de stad te brengen. Deze had geweigerd. De Turk kende het slachtof fer sinds 1965. Eva Littel, die eerder getrouwd was geweest en vier kinderen had, exploi teerde met de Turk een kof fiehuis in Amsterdam en latei- in Hilversum. De man wilde met Eva trouwen, maar zij had telkens geweigerd. In 1973 trachtte hij met behulp van enkele landgenoten de vrouw in een auto te ontvoe ren. Vorig jaar werd de vermoe delijke dader per vliegtuig het land uitgezet. Drie weken ge leden stond hij met zijn koffer voor de woning van Eva aan de Beijerlandselaan. Zij wilde hem niet en er ontstond ruzie, waarbij enkele familieleden van de vrouw aan te pas kwa men. De Turk had toen een mes getrokken. De politie werd ingelicht, maar de man was inmiddels 'erdwenen. Bang voor eventuele gevol gen woonde Eva sindsdien niet meer in haar eigen huis. De kinderen had zij bij haar moe der ondergebracht. Gistermor gen om kwart voor tien begaf ze zich naar de woning. Zi.i sprak met haar buurvrouw en ging naar boven. De buur vrouw hoorde vrijwel onmid dellijk daarna een gil, een schot en een plof. Zij waar schuwde de politie, die Eva levenloos op de grond in de woonkamer aantrof. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Uit Ue duim gezogen". Zo reageerde gisteravond een woordvoerder van Enka Glanzstoff op een artikel in het fi- nancieel-economische weekblad „Beleggers Belangen", waarin staat dat bij Enka Glanzstoff, de kunstvezeldivisie van Akzo, 10.006 tot 13.000 mensen ontslagen zouden moeten worden om deze Akzo-divisie weer gezond te maken. iKZO worden gehouden voor de behandeling van de gemeen- Zoals bekend gaat hel mo menteel erg slecht bij Enka Glanzstoff. Het Amerikaanse bureau McKinsey heeft een reorganisatierapport opgesteld dat momenteel in studie is bij de leiding van Enka Glanz stoff en de vakbonden. Alge meen wordt verwacht dat McKinsey tot drastische inper king van liet personeelsbe stand heeft geadviseerd om de verliezen (dit jaar waarschijn lijk 100 miljoen gulden) een halt toe te roepen. Zoals bericht zullen Breda en Steenbergen waarschijnlijk weinig van de reorganisatie merken omdat de Enkabedrij- ve-n in die plaatsen redelijk tot goed renderen op het mo- mepj. Volgens Beleggers Be langen moet Enka doen wat Akzona. de Amerikaanse dochter van Akzo, hééft ge daan. Akzona, dat eveneens zwaar verliesgevend was, ont sloeg een-derde van zijn per soneel om weer tot winst te komen. „Beleggers Belangen" heeft berekend dat Enka Glanzstoff ongeveer 38.000 mensen in dienst heeft. Ont slag voor eenderde van dit to taal zou neerkomen op het af vloeien van 10.000 tot 13.000 man. Het weekblad verwacht dat de ontslagen bij Enka als volgt worden gespreid: 7000 man in West-Duitsland, 1000 man in België en 4000 man in Nederland (vooral Emmen). Volgens het blad is het overduidelijk dat „het NW weer een hetze tegen Akzo aan het voorbereiden is". Het weekblad herinnert aan de be zetting van Enka Breda in 1972. ..Die heeft zoveel succes gehad dat men zit te popelen om weer te bewijzen dat de ondernemers van Akzo on menselijke wezens zijn", aldus Beleggers Belangen. Wanneer de vakbonden dit keer weel de barricaden op willen, aldus het weekblad, zullen ze de raad van bestuur van Akzo dit keer als een blok tegenover zich vinden. De leiding van Enka Glanz stoff en de vakbeweging heb ben afgesproken de aanbeve lingen van het McKinseyrap- port op 2:6 augustus samen te bespreken. Tot dan vindt be raad i-n eigen kring plaats. De vakbonden hebben laten we ten nog geen prognoses te kunnen geven. Een woord voerder van Enka Glanzstoff heeft, mede in Verband met de opzienbarende publikatie in Beleggers Belangen verklaard dat Akzo (Enka) momenteel nog geen plan heeft klaarlig gen". (Van een onzer verslaggevers) OIRSCHOT De afdeling Oirschot van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft scherp gepro testeerd tegen het feit dat 700 militairen van het 17e pantser Infanterie bataljon van de le gerplaats Oirschot gisteren een 22 kilometer lange mars heb ben moeten lopen. „In veel kazernes is een tröpeudienst ingesteld. In Oirschot niet", aldus de VVDM. De afdeling Oirschot vindt het onverant woord dat bij een hitte als die van gisteren een dergelijke mars moet worden gelopen. De mars maakte deel uit van een marstraming, die al enkele maanden duurt. De mars begon gistermorgen om zeven uur. De kazerneleiding had uit voorzorg twee artsen, een ziekenwagen en een wa- terwagen meegestuurd. Boven dien kregen de militairen, die zonder bepakking en ge-wee-r liepen, een aantal zouttablet- ten me«-. (Van onze correspondent) BRUÏNISSE Bij het over steken van rijksweg 18 is de 17-jarige bromf ietsbestuower M. van den Bergh, uit Rotter dam, gegrepen door een perso nenauto, bestuurd door P. M. E. D. uit Brouwershaven. De oromfietsbestuurder overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. Volgende week gaat de competitie betaald voetbal weer van start. De vele voetballiefhebbers kunnen vandaag in ons extra-sportnummer alles te weten komen óVer de achttien clubs in de eredivisie. Ook gaat bondscoach George Knobel uitvoerig in op de problematiek rond het Nederlands elftal, dat sinds de WK in Miinehen een we reldfaam heeft opgebouwd. Op de tien pagina's sport eveneens de visies van Kees Rijvers, trainer van landskampioen PSV, Willem Van Hane- gem van Feyenoord en Ajax-manager Hans Kraay. Verder aandacht voor de Olympische Spelen die vol gend jaar in het Canadese Montreal gehouden worden. Ondanks de vele kritiek die de organisators van de Olym pische Spelen te verwerken krijgen, meent NOC-voorzit- zitter Cees Kerdel dat hef organiseren van een dergelijk groots evenement zinvol blijft. Bovendien vertellen Jos. Hermes, Wijda Mazereeuw, Jeanet van Ravenstein en hockeycoach Van Heumen die wellicht allen naar de Olympische Spelen zullen worden uitgezonden, over hun voorbereidingen. Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM-MAASTRICHT Het bestuur van de NOS wil (voorlopig) geen enkel contact met mr. E.C.M. Jurgens, de zon der enig overleg benoemde voorzitter van de NOS. Het bestuur en het hele bedrijf van de NOS hebben dat gisteren in een brief aan de ministerraad medegedeelis. Het Hilversumse omroepland «taut sinds gisteren op zijn ko.p. In de bestuursvergade ring van de NOS is langdurig en heftig gedebatteerd en is van aiie kanten de benoeming fel aangevochten. De NOS wil een onderhoud met minister president Den Uyl om van Item te horen wat hij van ae hele gang van zaken vindt en of hij überhapt wel op de hoogte was van het snelle han delen van minister Van Doorn. In de brief aan de minister raad laat het bestuur van de NOS weten diep geschokt ïe zijn en zegt verder, dat de benoeming schade zal brengen aan het N OS-bedrijf en aan de benoemde zelf. Het bestuur van de NOS wil ook weten oï het inderdaad waar is, dat mi nister Van Doorn de enige tot voor kort nog overgebleven kandidaat, drs. J.Vermeer, eerste-ktunerlid voor de PvdA, onaer druk heeft gezet om zijn kandidatuur in te trek ken. 'Dat zou in een telefoon gesprek op vier augustus zijn gcDeurd, nadat drs. Vermeer al twee maanden niets van de minister had vernomen. Naar verluidt neefl drs. Ver meer de eer aan zichzelf ge- nouaen en zijn kandidatuur ingetrokken, teen het hein duidelijk werd, dat minister Van Doorn tegen alle demo cratische regels in zijn eigen sin wilde doorzetten en een partijgenoot naar voren schooi. De benoeming van mr. Jur geus Kwam daarom zo ais een donderslag bij heldere hemel, ornaat minister Van Doorn re cent nog glashard ontkende, dat mr. Jurgens tot de kandi daten zou oenoren. In Hilver sum noudt men het er nu op, dat minister Van Doorn van meet af aan zijn partijgenoot op de hoogste stoe' in Hilver sum wilde hebben, maar die beslissing heeft uitgesteld tot de parlementaire vakanties en de afwezigheid van de meeste ministers. Hilversum is nog steeds ziedend over dit, wat genoemd wordt „eigengereid optreden" van de minister, die daarmee een partijgenoot als pleitbezorger voor zijn Media nota en plan met de omroep in Hilversum wilde hebben. Tijdens de discussie van het bestuur van de NOS welen er gisteren zeer harde woorden aan het adres van de minister. Na de zomervakantie van het (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH G.S. van Brabant willen van de rege ring weten of zij bij het plan nen maken voor West-Brabant moeten uitgaan van een Rei- merswaalpian of van „vervan gende mogelijkheden". Het college zal de regering in een brief om uitsluitsel vra gen. Naar aanleiding van vra gen uie onlangs in enkele commissies zijn gesteld, deien G.S. aan de staten mee dat zij zich zullen verzetten tegen het geruisloos van de kaart vegen van een Reïmerswaalplan. G.S. blijven op net standpunt staan, dat als Rcimerswaal niet door gaat. er ln ieder geval een ander object moet komen. „Een eventuele negatieve be slissing- van de regering- over het Relmerswaaipian. dat zo'n belangrijk element vormt voor net streekplan West-Brabant, leidt tot onmiddellijke en in grijpende herziening van het streekplan", aldus G.S. we er op wijzen dat compartimente- ringsmodcl 4 (Wemeldingedam en Philipsdam) uitvoering van het oorspronkelijeke Reimers- waatplan (oppervlakte 4.000 a 5.000 hectare) mogelijk maakt. De andere modellen la ten een aangepast Relmers waaipian toe. parlement z$l de minister zich dan oolk in de Tweede Kamer moeten verantwoorden, omdat VVD-fractieleider Hans Wie gel de zaak aanhangig wil ma ken. Overigens zijn de meeste andere partijen in het parle ment evenmin gelukkig met het optreden van de minister. In een ext-ra vergadering van de ondernemingsraad van de NOS is een motie opgesteld waarin de raad protesteert te gen de door minister Van Voorn gevolgde benoemings procedure en ernstige twijfel uitspreekt over de vraag of de Benoemde wel de juiste figuur is, Indien de indruk juist zou zijn dat hij voor het aanvaar den van zijn benoeming geen contact -heeft gezocht met lei ding en personeel van de NOS. De ondernemingsraad i® nierover -des te meer verwon derd, omdat zowel die minister a-is mr. Jurgens behoren tot een partij, die mectezeggen- scnap en inspraak tot hoofd punten v-an haar beleid neeft gemaakt. De raad heeft het bestuur va-n de NOS gevraagd deze motie toe te voegen aan de brief die aan minister Van Doorn zou worden gestuurd. In Avro's Televizier vertel de minister Van Doom gister avond dat hij tot zijn beslis sing was gekomen om de NOS niet nóg langer zonder voorzit ter te laten zitten. „Ook na sterke aandrang van de NOS", aldus de minister. De lieer Van Doorn ontkende nog eens dat hij druk zou hebben uitge oefend op de laatst overgeble ven kandidaat uit het NOS- lïistje van drie (de heer Ver meer) om zich terug te trek ken. ,Jk heb gezegd: ik ben doorgegaan met de behande ling van deze zaak. Je ziet maar wat je doet". Minister Van Doorn wees ook met klem de suggestie van de hand dat de benoeming van Jurgens („een intelligente, be kwame, integere man") om partijpolitieke redenen zou zijn geschied. (Van onze redactie binnenland). BRUNSSUM In Brums - sum is donderd-ag en vrijdag- op nagenoeg gelijke hoogte brand uitgebroken in het hei- gebied rond deze plaats, gin gen donderdag bijna 4 hectare heide verloren, vrijdag wordt het verlies geschat op één hec tare. ROTTERDAM (ANP) Unilever heeft een idee van de heer H. A. Krul, medewer ker van de co-mputerafdeling van het Organisatie- en Auto- matjseringscentrum Nederland van de Nederland-se Unilever Bedrijven, beloond toet f 10,non,-, airing TJnilever.

de Stem | 1975 | | pagina 1