Grootste boortoren van Europa in Vlissingen optie bosch ■tFE DE JAAR RIJKSWATERSTAAT HOUDT EMU ONDER WATERSPORTERS Terneuzense huisvrouwen terug naar schoolbanken SCHUURTJE AFGEBRAND contactlens- GEBOUWD DOOR N streek Precisiewerk Geen zorgen Vredesmarkt in Terneuzen Gemotiveerd Papiertjes jonomgeving vindt, zo blijkt langhebbenden hun wensen i aanzien van het Moer. tansplan kenbaar moeten nnen maken na een uitvoe. ;e voorlichting door de ge. eente. „Op deze wijze zon t plan „Moerschans" in zijn finit*eve vorm beter afge. ;md kunnen worden op de hoeften en verlangens van n zo groot mogelijk deel van bevolking", zo schrijft de ichting Gemeenschapswerk mens de inspraakgroep. On- •r belanghebbenden verstaat s Inspraakgroep onder meer •ehitecten. aannemers en mo- lijke toekomstige bewoners tn de te bouwen wijk. De Inspraakgroep zegt haar rlangens nu al kenbaar ge- aakt te hebben omdat de ijziging van het plan Moer- hans „naar alle waarschijn, ikheid binnenkort zal plaats- inden". ssement toont stichter Al gebeeld bij zijn karakteris- ir. lochter, na haar huwelijk ioor de dochter en haar man (ac de Waal. Die hebben het I bafé, dat gemiddeld ook nogl zo'n 8 tot 10 pensiongasten herbergt, nu nog onder hun I hoede. I In 1958 werd het café] overigens vernieuwd. „Het I vas kapot gedronken", zo rerklaart mevrouw De Waal I ie beweegreden. Toch bewaart De Reizende I Man behalve de twee schil- lerijen nog een tastbare her- nnering aan het verleden. Dat is het puit- of kikker spel, waarnaar (zoals een vijftig jaar geleden nog in zovele andere gelagkamers) I regelmatig met ronde meta len schijfjes werd geworpen. t in één klap 500 punten Sen geoefend werper moet mee kunnen halen. Uw ver slaggever bracht het gisteren keer gooien maar tot tien. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - „Zondagmorgen om zes uur beginnen we en om vijf over tien moet hij vrijkomen van de wal". Zeer beslist zegt hij het, alsof tegenslagen zijn uitgesloten: de heer Toon Hermans van de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij (N.A.P.M.) In Vlissingen-Oost. Onder leiding van de heer Hermans moet er zondagmorgen m vier uur tijd een karwei wor den verricht, dat bepaald niet klein te noemen is. Wie als leek op dit moment het terrein van de N.A.P.M. aan de Van Cittersha- ven in Viissingen-Oost betreedt, ziet direkt een stalen gevaarte liggen van niet geringe afmetin gen. Het zijn dikke en dunnere buizen en pijpen, die volgens een Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: „vrij zonnig en mid- dagtemperaturen omstreeks 20 graden". Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temp.: om streeks 18 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent- Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N b. voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de op gegeven waarden. waterstanden De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 495, plus 1, Rheinfelden 355 plus 2, Plittersdorf 536 min 5, Maxau 801 min 1, Plochingen 158 min 5, Mannheim 447 min 14, Stein- bach 120 min 1, Mainz 396 min 12,Bingen250 min 11, Kaub 316 min 13, Trier 239 min 4, Koblenz 300 min 16, Keulen 295 min 4, Ruhrort 458 plus 2, «Lobith 1079 min 3, Pannerdense kop 1046 min 2, Nijmegen 873 min 4, IJs- selkop 929 min 2, Eefde IJssel 450 min 8, Deventer 325 min 5, Katerveer-Spooldersluis 75 plus 3, Monsin 5454 min 4, Borgharen 3830 min 2, Belfeld 1003 plus 3, Grave beneden de sluis 500 plus 6. hoog w ater Morgen Vrijdag 18 juli Bergen op Zoom 11.14 en 23.43 Hansweert 1027 en 23.08 Terneuzen 10.01 en 22.40 l'hssingen 9-32 en 22.12 Wemeldinge 11.05 en 23.34. ingewikkeld patroon tot een soort toren zijn gelast. De offi ciële naam van het gevaarte is „12-Pile-Jacket". Het is het grootste wat tot nog toe ooit in Europa werd gebouwd. De kolos weegt 4800 ton en meet een lengte van 90 meter, een breedte van 65 meter en een hoogte van 55 meter. Het jacket is in feite het fun dament voor een boortorenei land op zee. Het zijn twaalf reu- zepoten, die, onderling tot een geheel gelast, op de zeebodem bij Noorwegen komen te staan. Op het Noorse Eldfiskveld ver ankerd, wordt er dan een plat form op gebouwd en het zoeken naar olie ot gas kan starten. Het karwei zondagmorgen in Vlissingen is om de stalen kolos van de wal op een speciaal pon ton te krijgen. Dat is een preei- siekarwei. De voorbereidingen hiervoor zijn in een laatste fase beland. In de directiekamer van de heer Hermans loopt de een na de ander binnen voor informa ties en instructies. Toon Her mans heelt een grote blocnote voor het grijpen liggen, waarop hij elke vraag eerst "ven uitte kent. Zorgvuldigheid blijkt hier het wachtwoord. De verplaatsing van de 4800 ton staal van de wal op het pon ton zal gebeuren met behulp van gewoon twee lieren, die elk een capaciteit hebben van 600 ton. De twee middelste poten van de twaalf worden, na opvijzeling van het gehele geval, in twee glijbanen geplaatst. Die glijba nen lopen van de wal door op het ponton. Over die glijbanen wordt de stalen kolos dan van de wal het ponton opgetrokken. De glijbanen op de wal en op het ponton moeten gedurende de gehele operatie op precies de zelfde hoogte blijven liggen. Maar in de Van Cittershaven heerst eb en vloed. Om dit pro bleem op te lossen is het ponton voorzien van watertanks, die naar believen vol oi leeg kunnen worden gepompt. Een ander- groot probleen, wat bij het kar wei parten speelt, is het hand haven van het evenwicht van het ponton. Daarom mag het trek ken slechts met een bepaalde snelheid gebeuren. Tijdens het gesprek met de heer Hermans en zijn medewer ker T. Lemstra in de directiekeet van de N.A.P.M. staat er buiten een behoorlijke wind. Dat baart échter geen zorgen. „Het moet nogal tekeer gaan om de opera tie zondag niet door te laten gaan. Dan moet het toch wel windkracht negen ot tien zijn", zegt medewerker Lemstra. De Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij zal in totaal drie van deze stalen ko lossen bouwen. Het tweede is al ver gevorderd en moet ih okto ber van de wal at. Het derde zal worde estart. zodra zondag de plaats van de eerste is vrijgekomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Rijkswater staat is momenteel bezig met een onderzoek naar de recreatie vaart in de wateren rond de Zuidhollandsc en Zeeuwse ei landen en de Biesbosch. Bij der tien sluizen en vanaf zeven bo ten van Rijkswaterstaat worden aan de watersporters enquête formulieren uitgereikt met vra gen over de schipper, zijn boot en de tocht die bij maakt. Hij kan er ook eventuele wensen be treffende jachthavens en andere voorzieningen voor de water sport op kenbaar maken. Het formulier hoeft niet direct te worden ingevuld maar kan later in een retourenveiop worden te ruggestuurd. De uitkomsten van het onder zoek kunnen worden gebruikt bij het zoeken haar oplossingen voor verschillende vraagstuk ken. Onder andere het verkeer samen met de beroepsvaart, 'de uitbreiding van bestaande en het maken van nieuwe jachtha vens, voorzieningen bij sluizen en bruggen en de aanlegmoge lijkheden bij oeverstroken. Eenzelfde onderzoek is eerder •gehouden in 1971. Bij de opzet ervan is destijds behalve met di verse overheidsinstellingen ook samengewerkt met de ANWB. Naast het onderzoek onder de watersporters wordt tevens een inventarisatie opgemaakt van de jachthavens in het zuid westen van ons land. Verder worden er, zoals overigens ieder jaar, verkeerstellingen te water gehouden. De enquete wordt in drie periodes gehouden.De eer ste liep van 19 tot en met 22 juni. Van de toen uitgereikte formu lieren zijn al ruim duizend terug ontvangen. De volgende enquê teperiodes zijn van 18 tot en met 21 juli en van 16 tot en met 19 augustus. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Het provin ciaal kerkcentrum (Singelstraat 17) te Middelburg organiseert dit jaar in Goes, Middelburg, Zierikzee en Terneuzen een vre desmarkt. In Terneuzen wordt deze markt gehouden op vrijdag 5 september vanaf 19.'30 uur in het buurthuis „de Sluis" aan de Dijkstraat. zeeuws ALS OP 18 augustus de schoolvakanties voorbij zijn, gaan de dames M.A. Schuit en J.L. van Hal uit Terneuzen. naar de vierde klas Havo, van de Petrus Hondius scholenge meenschap in hun woonplaats. Toen een paar weken geleden rector A.J. Jansen voor de eer ste keer de diploma's aan de geslaagden van de avond- mavo uitreikte, gingen de be ide dames met een prachtig eindrapport naar huis. Zij hadden het samen allang van te voren bekeken: „Als wij ons mavo-diploma hebben, gaan wij naar de havo. Hoewel wi j ook voor een gezin moeten zorgen, moet dat mogelijk zijn". Beiden vertellen mij dat rec tor Jansen wel vreemd opkeek, toen zij hem verzochten, hen als leerlingen in te schrijven. Mevrouw Schuit: „De heer Jansen heeft ons er duidelijk op gewezen, dat twee jaar dag school geen sinecure is. „Er- moet hard gestudeerd worden, jullie hebben een gezin en er moet heel wat huiswerk ge maakt worden", waarschuwde de rector. De dames wisten van geen wijken. En daar er voor de toelating tot de havo geen leeftijdsgrens is, mevrouw Schuit is 34 en mevrouw Van Hal 31, kon rector Jansen er ook niks meer aan doen. „Als jullie zo vast besloten zijn, dan moeten jullie het maar doen", moet rector Jansen gezegd hebben „Ik heb geen hekel aan huis houdelijk werk", zegt me vrouw Schuit, die de zorg heelt over haar man, twee kinderen van 10 en 8 jaar en haar huis. Mevrouw Van Hal denkt er precies zo over. Beiden hebben er wel bezwaar tegen om elke voormiddag bij een of andere buurvrouw koffie te gaan drinken, of zelf visite te ont vangen. „Daar koop ik niks voor", zegt mevrouw Schuit. Zij vertelt dat haar ouders Zeeuwen zijn en zij in Zundert werd geboren. Na de lagere school bezocht zij de huis houdschool en ging toen als verkoopster in een textielwin kel werken. Ondertussen be haalde zij het middenstands diploma en alle textielvakdi- ploma's, die er maar te behalen waren. Toen zij in Terneuzen kwam en de kinderen naar school waren, probeerde zij, wéér in verschillende textiel zaken, een part-time baan te krijgen. Dat kon alleen op vrijdagavond en 's zaterdags. „Dan zijn mijn man en kinde ren thuis, dus dat ging niet", zegt mevrouw Schuit. „Ik heb nog geprobeerd in de verple ging, maar dan moest ik in ploegen werken. Daar kon he lemaal niets van komen". Mevrouw Schuit loont mij haar prachtige cijferlijst van het einddiploma. Ik verwon der mij er over dat zij hoge cij fers heeft voor de vakken wis kunde, natuurkunde en schei kunde; exacte vakken die zij gekozen heeft. Een beetje stom van me natuurlijk, want waarom zouden alleen maar mannen goed zijn in de „ver standsvakken''. Maar bij die vakken denk je onwillekeurig aan technische beroepen en je verwacht van een vrouw niet zo direct dat zij een technische aanleg heelt. Kunnen doet het natuurlijk wel. „lkwilnadehavo M.O. Neder landsgaan studeren. Daarvoor moet ik of naar Middelburg, ot naar de Katholieke Leergan gen in Tilburg en het zal de vraag zijn ot dat niet te be zwaarlijk wordt. Er is wel een mogelijkheid om een schrifte lijke cursus te volgen, maar die is wel duur. Daarna zou ik verder willen gaan voor logo pediste. Ik weet niet of het er allemaal van zal komen, want dan zijn we alweer een jaar of vijf, zes verder en zo ver kun je niet vooruitkijken". Als bijvak wil mevrouw Schuit Biologie studeren. In ieder geval heeft zij met het diploma M.O. Ne derlands, onderwijsbevoegd heid en dan kan zij nog altijd les geven. Zij laat mij een bij zonder goed verzorgd werk stuk zien over biologie en ver telt dat zij voor haar einddi ploma mavo een werkstuk heeft gemaakt over de ener gievoorziening in Nederland, waarin vooral het niveau en het maatschappelijk inzicht van de leerling tot uitdrukking moet komen. „Onze werkstukken zijn naar het ministerie gestuurd om aan te tonen op welk peil de avond-mavo in Terneuzen staat, want er moet dringend een avond-havo komen. Ver geet niet dat te vermelden", zegt mevrouw Schuit. „In Den Haag denken zij misschien dat zo'n avond-mavo in Terneuzen niet voel te betekenen heeft". Mevrouw Schuit, een van de studerende huisvrouwen. Tenslotte zegt zij: „Neder land is het land van de papier tjes. Zonder diploma's ben je nergens. Dan word je voor al les ongeschikt geacht. Dan mag je zelfs nog niet in een kindercrèche werken". Of schoon zij toch haar eigen kin deren moet opvoeden. Als ik de opmerking maak: „Ik had ge dacht een soort dolle Mina te ontmoeten, die vindt dat zij ook best een baan kan heb ben", zegt mevrouw Schuit: ..Niks hoor. Voor mij geeft kennis vooral een indentiteits- verhoging". Mevrouw Van Hal tref ik aan in haar appartement van een nieuwe flat nabij de Otheense Kreek. Zij heeft drie kinderen, een jongen van elf jaar en twee meisjes van res pectievelijk acht en zes jaar. Verder tegen de and een enorme hoeveelheid boeken: een paar encyclopedieën, ro mans, boeken over geschiede nis en aardrijkskunde enz. „Ik heb heel andere redenen om de havo te volgen, dan mevrouw Schuit", zegt mevrouw Van Hal. Zij wil verder studeren om. na het behalen van de no dige diploma's les te kunnen geven. „Dan komen mijn werktijden overeen met de schooltijden van mijn kinde ren". Mevrouw Van Hal is 31 jaar. werd als eerste van tien kinderen in Willemstad gebo ren en woont al dertien jaar in Zeeland, waarvan vier jaar in Terneuzen. Als ik opmerk dat zij en me vrouw Schuit blijkbaar goed kunnen leren, zegt zij: „Me vrouw Schuit is heel goed. Ik zelf leer ook graag. Öp de la gere school mocht: ik twee keel een klas overslaan en hoewel ik een studiebeurs kon krijgen voor de-HBS, wilde mijn vader dat ik ging werken. Dat is erg jammer geweest,, maai' ik kan mij zijn gedachtengang nu wel indenken. Het valt niet mee voor een man om voor een ge zin van tien kinderen te zor gen". Mevrouw Van Hal wil na de havo. geschiedenis, Neder lands en biologie gaan stude ren om daarna bijvoorbeeld aan een mavo-school les te kunnen geven. Als ik haar vraag hoe zij en mevrouw Schuit het zien om als ge trouwde vrouwen tussen leer lingen te moeten zitten, die veel jonger zijn en onge trouwd, heeft zij daar nogal vertrouwen in. „Ik heb een tijdje op de dag-mavo gezeten om mijn Engels bij te werken en dat ging uitstekend. Ik werd volledig geaccepteerd. Daar zijn vrij geen van tweeën bang voor". Bij de uitreiking van de avond-mavo-diploma's zei rector Jansen het al: „De leer lingen van de avond-mavo we ten waarom zij studeren en daarom werken zij vaak veel harder dan jonge leerlingen, die dat nog niet zo door heb ben. Een dat zou op de havo wel eens precies zo kunnen zijn. G. WIJNE GOES -üp 30 juni waren erin de gemeente Goes in totaal 252 woningen in uitvoering. Dit cij fer werd gisteren door de ge meentelijke voorlichtingsdienst bekend gemaakt. (ADVERTENTIE) bosch Let u eens op het ANVC-bord dat wij voeren. Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens-specialist zijn aange sloten bjj de Algemene Nederlandse Vereni ging van Contactlens-specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige bediening, als u contactlenzen wilt nemen. Korte Nieuwstraat 3 Hulst, tel. 01140 - 2327 Noordstraat 43 Terneuzen, tel. 01150 - 4677 (Van onze correspondent)

de Stem | 1975 | | pagina 3