VMZ wil stortplaats in Philippine dicht Ambitieus plan voor sportcomplex Cadzand ZEEUWSE RODE KRUIS START TELEFOONCIRKEL Rattenschieting in Zaffelare Ie Cornple vraagt schadevergoeding BN Goes wo» VERLOEDERING YAN OMGEVING jortdag GBLIK Veranderlijk SECTIE MUZIEK Z.C.R. VÓÓR AMATEURSTATUS ZEEUWS ORKEST tmslëm Acties tegen varkensboer Kunst in Gent stad streek oewacht lamslag Verantwoord Strandlcerk Terneuzen Alternatieve prent briefkaart Expositie @00 0* over monumenten in Brugge Minder geld voor boeren Meetjesland WOENSDAG 14 MEI 1975 t een onzer verslaggevers) rOES de and te iseerde >se Hte kantoor Goes Algemene Bank Ne in Zeeland blijkt dè sportploeg te bezitten -euwse kantoren van de. bankinstelling. Op de door personeelsvereniging Alba_ van de AB-N-Goes iD dè rthal de Bevelanden geor de sportdag legden dè Bankemployés besla* vier eerste plaatsen. Dè •tdag werd bijgewoond _- een groot aantal collega's nlieleden en vrienden. De en speelden zaalvoetbal idtoal en volleybal en dè ves handbal en basketbal uitslagen in de verscheide- takken van sport waren: oetbal heren: 1. Goes, 2 Idelburg, 3. Terneuzen' 4 ;n. Handlbal heren: i' 2. Middelburg, 3' ssingen, 4. Terneuzen. rdibal dames: 1. Goes. 2 ssingen, 3. Terneuzen. Basé dames: 1. Goes, 2. Vlij. n, 3. Terneuzen. Volley, heren: 1. Vlissimgen, 2. ■neuzen, 3. Middelburg, 4 bal ren, let dameshandbalteam van "neuzen ontving de beker >r de sportiefste ploeg. De izen werden uitgereikt door heren J. J. van de Sande W .Jansen, resp. kantoordl- teuren van Zierikzee en ■neuzen. "ETERANEN-VOETBAL veteranen van de voetbal- eniging Steen spelen zater- (17 mei) een vriendschap, ijke wedstrijd tegen de ve men van de voetbalveren» g Koewacht. De wedstrijd int om 16 uur en wordt peeld op het terrein van de Koewacht. aardenbond De bond bejaarden en gepensio- rden te Koewacht houdt sdag 27 mei de jaarlijkse inningsdag. Men begint een misviering. De dames de boerinnenbonid verzor- om tien uur een feoffieta- voor de bejaarden. Daarna •dt een verloting voor het fure-werk gehouden, 's Idags om half drie is er een lenfeomst in het patronaat. Ier leiding van pater Pi- ne worden dan gespreks- ïpen gevormd. sn bejaardenwerk Tij- s de laatst gehouden raads- gadering in Axel heeft het islid D. Oggel er zijn ver ing over uitgesproken dat het jaarverslag van het nbaar bejaardenwerk in si niets is terutg te vinden de besprekingen die wor- gevoerd om een depen- ce op te richten in Koe- :bt. Hij vestigde er nog die aandacht op, dat 1 zich in Koewacht nu zo edig mogelijk bij het open tardenwerk wil aansluiten ook van de subsidiemoge- heden te kunnen profite- Burgemeester De Kam woordde, dat hij heeft pro- an te bemiddelen in de ge ilen tussen Koewacht en 4. Of de besprekingen die gaande zijn. kans van sla- hebben is nog niet duide- zo verklaarde hij. rijskaarting In café :t Wapen van Zeeland" d een prijskaarting gehou- met een deelname van 24 ionen- De uitslag hiervan als volgt: 1. J. van Doorn Zaamslag, 2. Joh. de Feil- uit Zaamslag-Veer, 3. f- :ker uit Axel, 4. J. de Feij- uit Zaamslaig-Veer, 5. M. Engelsman uit Axel. "S htlng weet ze met wie de er is- Een. zoals het heet, ilijke film, waar je echt in de stemming moet ik was het. :j de VPRO zijn de rock- :erten van Don Kirschner r terug. De voorlopers van nieuwe soul, Sly and the lily Stone, swingden tussen n 8 over het scherm. Zij srsoheidden zich van de own soul doordat het rit- ■h complexer in elkaar zit, dat dance to the music k is leuk voor de disco- k ik ben er niet wüd ousiast over.. Berichten de samenleving liet »e eoloog Tjerk Vermaning een voorgeploegde akker primitief stenen bijltje en Zijn vrou wmocht ver- n dat die professor die het gd.e om haar man te be; Idigen handelt „omdat hij kan velen dat Tjerk deze Isten doet". Zelfs het be- van Tjerks onschuld geleverd via een vies kleur uitziende steen. In* ewer Cherry Duijns be; o gelukkig wel wat trw er bleef. Het blijft in i® ikkelijke stoel maar bij Ipen. AN DIEPSTRATEN. (Van een onzer verslaggevers) Als het een beetje meezit kan Cadzand over 23 jaar be schikken ever een erg mooi sportcomplex. Wethouder van sport zaken G. A. Claeys is druk bezig met grondverwerving tussen 4e Noordwijk en de Aangestrinkweg. „In principe hebben de eigenaars al schriftelijk verklaard medewerking te willen verle nen, e is dus een basis van waaruit vertrokken kan worden", zo zei de heer Claeys. Bedoeling is dat op het be treffende terrein twee voetbal velden, een halfverhand oefen- veld, 5 of 6 tennisbanen en een speel- en zonneweide wor den aangelegd. De speelweide wordt gecreëerd met in het achterhoofd de mogelijkheid ooit eens - wanneer de ge- meentefinanciën dat toelaten - een toeristisch zwembad aan te leggen. „Maar dat is nog verre toekomstmuziek", ailidus de heer Claeys. Er zijn twee redenen die volgens de wethouder aanleg van dit sportcomplex recht vaardigen. In eerste instantie de grote behoefte aan sport- ruimte van de plaatselijke bevolking, die zich verenigd heeft in de actieve sportvere niging ASOC en op de tweede plaats de dringende noodzaak uit het oogpunt van de recrea tie aan sportvoorzieningen, die vertier kunnen bieden aan de vakantievierende toerist wan neer het weer bezoek a-n het strand niet toelaat. Veel waardering heeft de wethouder voor het bestuur van ASOC. „De vereniging be staat nu zo'n 3-4 jaar. En in die lijd is men er niet alleen in geslaagd de vereniging in stand te houden, maar ook uit te hreiden. Het bestuur is zeer actief en met zo'n bestuur achter je is het als 'gemeente bestuur verantwoord dergelij ke investeringen, als nodig voor het sportcomplex, te ple gen". „Het terreintje waarover de sportvereniging nu beschikt is absoluut niet geschikt. „Een sportveld is dus een dringende noodzaak", zo zei de heer Claeys, hierin bijgevallen door sportambtenaar A. de Munck. Maar er zijn meer dringende redenen voor het sportcom plex. De huidige gemeentelij ke tennisbanen aan de boule vard De Wielingen zullen Vooruitzichten vo-or donder dag en vrijdag, op-gesteld door tot KNMI op dinsdag om 18.00 uiur: Veranderlijk met maximumtemperaturen van omstreeks 18 graden. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp.: omstreeks 9 graden, max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro eent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag- aantal uren zon: 0 tot 9, min. temp.: om streeks 10 graden, max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Konstanz 361 plus 2, Rhein- felden 281 plus 23, Plittersdorf 118 onv., Maxau 474 plus 1, Plochingen 160 min 20, Mann heim 304 onv., Steinbach 148 OW., Mainz 316 plus 4, Bingen 176 min 2, Kaub 221 min 3, Trier 277 min 6, Koblenz 234 Plus 1, Keulen 210 min 8, Kuhrort 368 min 9, Lobith 1004 min 4, Pannerdense kop 072 min 5, Nijmegen 797 min 6. IJsselkop 880 min 5, Eefde Ussel 426 min 4, Deventer 296 ®in 9, Katerveer-Spooldersluis 65 min 14, Monsin 5452 plus 6, Borgharen 3923 min 1, Belfeld '122 min 25, Grave beneden de sluis 49u min 15. Morgen, donderdag 15 mei Bergen op Zoom 6.16 en 18.41 Hansweert 5.28 en 17.44 Terneuzen 4.51 en 17.06 Gissingen 4.18 en 16.39 "emeldimge 6.07 en 18.32 moeten vendwijnen ails binnen afzienbare tijd begonnen wordt met de Deltawerken in Cadzand. „Bovendien is geble ken dat twee tennisbanen te weinig zijn voor Cadzand-Bad, daarom dat er 56 banen in het nieuwe plan geprojecteerd zijn". De ligging van het nieuwe complex werd gisteren ideaal genoemd. „Het ligt vlak achter de bebouwde kom van Cad zand-Bad. Het is gemakkelijk bereikbaar vanuit Cadzand- Dorp en doordat het ach-ter de Noorddijk ligt is er een grote natuurlijke beschutting". De heer Claeys heeft echter nog meer pijlen op zijn boog. Onderhandelingen zijn ook al aan de gang met het bestuur van de Stichting Strandkerk. De gemeente zou graag de be schikking krijgen over de pa tio van de kerk, om die te overkappen en zodoende Cad zand te voorzien van een be hoorlijke sportzaal. „Het hui dige gymnastieklokaal ver keert In een erbarmelijke staat en opknappen is niet mo gelijk zonder erg hoge kos ten", zo zei de wethouder. De nieuwe tennisbanen zul len, als alles doorgaat, ge maakt worden van kunststof. „Geen gravel, maar onder houdsarme banen, want kosten van onderhoud zullen zelker in de. toekomst -een duchtig' woordje gaan meespreken". D-e wethouder heeft inmid dels al een steuntje in de rug gekregen. De commissie ruim telijke ordening heeft zich uit gesproken voor de situering van het sportcomplex tussen Noorddijk en Lange Strin- kweg. De heer Claeys is daar wel gelukkig mee, te meer om dat parkeerruimte al aanwezig is. Ook het bestuur van ASOC toonde zich, toen wethouder Claeys hun de plannen voorleg de zeer enthousiast. „Wij wil den de vereniging graag laten meedenken". Het schetsplan waarvoor de raad een krediet beschikbaar had gesteld is klaar. Mededeling daarover zal in de komende raadsvergadering, donderdaga vond, worden gedaan, zo be sloot de heer Caeys. Aanrijding Op het kruis punt Serlippensstraat-Van der Waalsstraat te Terneuzen heeft de bestuurder van een personenauto, H.V. uit Terneu zen, die vanaf richting Chur- ohilllaan naar de Bellamy- straat reed, geen voorrang verleend aan J.S. uit Rotter dam, die komende ui de rich ting Othene, naar de Serlip- pensstraat reed. Beide voertui gen liepen veel schade op. Er waren geen persoonlijke onge lukken. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, is van mening, dat de vuilstortplaats in de Kanaalpolder te Philippine eigendom van de Terneuzense firma Tolle naar. moet worden gesloten. Dit op grond van het feit dat de eigenaar de bestaande, door de gemeente Sas van Gent voorgeschreven hinderwetsvoorschriften herhaalde malen heeft overtreden. Doelend op de situatie op de vuilstortplaats spreekt een bezwaarschrift van de VMZ gericht aan de gemeente Sas van Gent van „een erbar melijke toestand". Het bezwaarschrift is ingediend tegen de aangevraagde uitbreiding van de vuilstortplaats. „Het is zonder meer duide- lij, dat onmogelijk een nieuwe hinderwetvergunning voor een uitbreiding van de vuilnis stortplaats kan worden ver leend, wanneer de bestaande voorschriften reeds zo veelvul dig en zo overduidelijk wor den overschreden", zo schrijft de VMZ in het bezwaarschrift. Volgens de VMZ moet eerst aan die bestaande voorschrif ten word'en voldaan alvorens een uitbreiding kan worden overwogen. In het bezwaar schrift aan de gemeente zegt de VMZ echter bang te zijn dat ook aan die voorschriften niet zal worden voldaan, eri dat daarom uitbreiding van de stortplaats „een verdergaande verloedering van de omge ving" te zien zal geven. Medewerkers van de VMZ Inspecteerden onlangs de vuil nisstortplaats. Ze constateer den een aantal overtredingen van de geldende hinderwet vergunning. Enkele van die onregelma tigheden zijn: iedereen kan vrij in- en uitlopen. Hek en afrastering zijn stuk. Volgens de hinderwetvergun ning moet de vuilstortplaats afgesloten zijn voor onbevoeg den. Op het terrein is geen blusmateriaal aanwezig, dat ■bij het eventueel ontbranden van het vuil gebruikt kart worden. Het water kan vanal de stortplaats vrijelijk in de omliggende sloten lopen. Al het oppervlaktewater in de omgeving van de belt is blauwzwart van kleur en dood. Het water stinkt. Vol gens de geldende hinderwet vergunning mag de stortplaats het omringende oppervlakte water niet verontreinigen. Met name tegen de vervuiling van de omliggende sloten is dooi boeren uit de omgeving al ge protesteerd. Bewoners van Philippine deponeerden in het verleden een lijst met handte keningen tegen de uitbreiding van de vuilstort op het ge meentehuis te Sas van Gent Volgens de VMZ worden de gestorte lagen afval niet alge- dekt en lugt de rommel zelfs buiten de stortplaats. Samen vattend noemt de VMZ de on- derhoudstoestand op de stort plaats „bijzonder slecht". „Aan vrijwel alle voorschriften van de verleende hinderwetver gunning van 6 juni 1972 wordt niet voldaan", aldus de VMZ. ,Van een onzer verslaggevers) KNOKKE Geriater Her man ie Compte in Knokke, die al enkele jaren overhoop ligt met de Belgische orde van ge neesheren en in dit verband al enkele keren geschorst is, wil nu van diezelfde orde van geneesheren een schade vergoeding hebben van maar liefst vijf miljoen Belgische francs, ofwel 350.000,Die eis is gesteld in een kort ge ding, die de geriater tegen de orde der geneesheren is be gonnen omdat hij van mening is dat hij zowel moreel als financieel ernstig wordt bena deeld door een artikel in het tijdschrift van de orde der ge neesheren. Daarin staat er gens: „Wie zal de patiënt, af gezien van de justitie, vaak tegen zijn wil in, beschermen in zijn gezondheid en zijn for tuin tegen pendelaars, wonder dokters, ostepaten en geria ters". Le Compte voelt zich hierdoor als geriater gekrenkt. Behalve schadevergoeding vraagt hij ook een rectificatie van het be-wuste artikel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sectie muziek van de Zeeuwse cultu rele raad heeft bedenkingen tegen het verzoek van het Zeeuws Orkest voor een vaste jaarlijkse subsidie van 25.000,-. Dit bleek gisteren op de vergadering van de sec tie in Middelburg. Tijdens deze 'vergadering werd over deze aangelegen heid gesproken met de voor zitter van het Zeeuws Orkest. Dit orkest beschouwt zichzelf als een semi-beroepsorkest en vindt dan ook, dat een jaar lij'ks vast subsidiebedrag van enige omvang nodig ie om goed te kunnen blijven funkti- oneren. Bij de sectie muziek van de Zeeuwse culturele raad viel echter de tendens te bespeu ren naar een voorkeur voor de amateurstatius van het Zeeuw se Orkest. Tot een afgerond oordeel kwam de sectie echter nog niet. Het orkestenbestel in Ne derland vormde gisteren over igens de hoofdmoot van de vergadering van de muziek- sectie. Besproken werd niame lijk de nota over het orkesten- bestel van minister Van Doorn van C.R.M. De sectie vroeg zich onder meer af, wat het voordeel voor Zeeland kon zijn om ingedeeld te gaan worden bij Zuid-Holland. Dit betekent namelijk, dat Zee land aangewezen wordt op het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat momenteel niet veel voor Zeeland betekent. De sectie hoopt met name dat Zeeland zou kunnen gaan pro, fiteren van ministeriële maat regelen voor de vorming van kleinere ensembles. De sectie muziek verklaarde zich tenslotte akkoord met een subsidieaanvrage van 1500,- ten behoeve van het Schelde- jazzfestival, dat op 13 en 14 juni in Terneuzen zal worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnen afzienbare tijd zullen ook in Zeeland enkele telefooncirkel- projecten van het Nederlandse Rode Kruis van start gaan. Het Zeeuwse kringbestuur van het Rode Kruis heeft de afde lingen Hulst, Middelburg en Souburg-Ritthem aangezocht een dergelijk telefooncirkel- project aan te vangen. Het gaat hierbij nog om proefprojecten, aldus gisteren desgevraagd de heer Marteyn, secretaris van de kring Zee land van het Rode Kruis Tij dens de kringvergadering, die gehouden wordt op zaterdag 31 mei om 10.30 uur in de schouwburg te Middelburg, zal dit onderwerp nader aan de orde komen. Een telefooncirkel richt zich met name op mensen, dte be hoefte hebben aan kon takt en die door omstandigheden ver stoken zijn van het normale menselijk verkeer. Mensen, bijvoorbeeld, die aan hun huis gekluisterd zijn en die graag op gezette tijden een praatje willen maken. Mensen ook, die door dit soort omstandig heden eenzaam dreigen te worden. Zo'n telefooncirkel werkt dan als volgt: bij één cirkel zijn in principe zes par ticuliere personen betrokken. Daarenboven ook een leidster en subleidster van het Rode Kruis De leidster begint elke morgen met persoon A. van de cirkel te bellen. Deze belt op zijn of haar beurt de volgende totdat de cirkel rond is. Dit gebeurt zeven dagen per week. Op deze wijze wil men de kontakten bevorderen. Volgens de heer Marteyn kan een dergelijke telefoon- cirkel ook andere functies gaan vervullen. Bijvoorbeeld als alarmeringisinstantie indien op zekere dag de telefoon door de betreffende persoon niet wordt opgenomen. Het Rode Kruis is tot het idee van lele- fooneirkels gekomen door be richten over mensen die dage» of zelfs weken dood in huis hadden gelegen voordat dit ontdekt werd. Op de kringvergadering van het Zeeuwse Rode Kruis zal verder onder meer nog een lezing worden gegeven dooi de heer D. van Kleef, hoofd van de afdeling algemene za ken en buitenland van het Ne derlandse Rode Kruis. De heer Van Kleef zal vertellen over het functioneren van het inter nationale Rode Kruis in het kader van hulpverlening. Met name zal hij ook de vraag aanroeren of de hulp altijd op de juiste plaats terecht komt. Eén van de vele foto's op de expositie; „Brugge, herwonnen schoonheid". Tijdens dé vierde jaar beurs van Zelzate heeft het gewestelijk èomité Leefmi lieu, dat zich voortdurend bekommert over de water- en luchtvervuiling in de Gentse kanaalzone, een alternatieve prentbriefkaart uitgegeven, waarop foto's staan, die de toerist in Zelzate (nog) niet in de soevenierswinkels kan kopen. De eerste foto geeft weer het „protestbos", dat door hel. gewestelijk comité 's nachts werd geplant op de werf voor het Sint Jan-Bap- tistziekemhuis. De tweede foto gaat over het planten van bomen op het terrein tussen Sidmar en woonwijken van Zelzate en een derde foto laat zien hoe Zelzate ligt on der de rook van Kuhlmann. De eerste exemplaren van de alternatieve prentbriefkaart zijn overhandigd aan de Bel gische staatssecretaris Poma. De kaart is te koop bij het gewestelijk comitp leefmi lieu. In de winkels kunnen de toeristen echter nog maar alleen de liefelijke prentjes van Zelzate kopen. 'èontacf Di het Belgische dorp Wa tervliet, net over de Neder landse grens, willen heel wat inwoners niet graag dat aan de rand van de bebouwde kom een varkensmesterij wordt gevestigd. De inwo ners vrezen last te zullen krijgen van de vieze lucht jes, die mogelijk vanaf dat bedrijf naar hun huizen ko men overwaaien. Er is in Watervliet rondge gaan met een handtekenin genlijst, waarop nu haast alle namen voorkomen van de gezinshoofden. Mocht dit niet baten, dan volgen er acties, zo kondigen militante buurt bewoners aan. En harde ac ties ook als men de voorspel lingen mag geloven. Het is mogelijk dat de be ruchte rattenschieting, die elk jaar in Zaffelare wordt gehouden, straks tot het ver leden gaat behoren. De Brus selse maatschappij voor die renbescherming Veeweyde heeft namelijk een klacht in gediend tegen de organisatie van deze schieting, het Sint Sebastïaangilde. „Wreedhe den, gepleegd op dieren", zo luidde de klacht. De correcti onele rechtbank van Gent is druk bezig met de zaak en deze week wordt er een uit spraak van deze kant ver wacht. Het is tenminste te hopen dat het oordeel nu wordt ge veld, want dian weten de or ganisators waar zij aan toe zijn. De rattenschieting staat op het programma voor de maand augustus. De organi satoren zien er niet zoveel kwaads in als de dierenbe scherming. „Het is een fol kloristisch gebeuren", is hun commentaar. De dierenbeschermers zien dat folkloristische niet zo zit ten. In hun aanklacht wordt beschreven hoe het op de dag van de rattenschieting eraan toegaat. „De beestjes worden 's morgens vroeg in enge houten kistjes gestoken. waar licht noch lucht in kan. Vervolgens wordt er met pij len naar geschoten. Sommige diertjes zijn reeds dood als ze van een hoogte van acht entwintig meter naar bene den tuimelen, maar andere ratten wacht een langere doodstrijd. Sommige worden gewond door een pijl, die het kistje binnendringt. Andere zitten urenlang met poot of staart klem", aldus de aan klacht. Voor de rechtbank van Gent heeft een Brussels ad- vokaat gepleit voor een meer humane rattenschieting. „Waarom geen pluche bees ten gebruiken", vroeg hij in overigens gebrekkig Neder lands. In sohutterskrinigen wordt het oordeel van de rechtbank met spanning afgewacht. Hel vonnis zal beslissend voor het voortbestaan deze wel aparte vorm ontspanning, die ontstond tij dens de rattenplaag aan hel einde van de negentiende eeuw. Opmerkelijk is overi gens^ wel, dat in Evergero jaarlijks hetzelfde evenement plaatsvindt en dat daartegen geenklach'ten zijn ingediend Misschien is het bericht over de schieting in Evergem niet tot Brussel doorgedrongen. zijn van var In het kader van „Gent, duizend jaar kunst en cul tuur" kan men tot 29 juni in het museum voor schone kunsten te Gent terecht voor een tentoonstelling, gewijd aan de kunst en de kunstbe oefening in Gent vanaf de twaalfde eeuw tot nu. Het hoogtepunt van bijna negen eeuwen Gentse kunst, namelijk bet Lam Godsreta bel van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck, treft men niet op deze tentoonstelling aan. Men kan het wel in de St. Baafskathedraal gaan bewonderen. De tentoonstelling in het museum voor schone kunsten is opgezet in chronologische volgorde. V oor de tentoon stelling zijn 29 zalen en zaaitjes georumt en men wanaeit er van ae ene eeuw naar de anoere. Het overgro te deel van de 63U wernen, die er staan, komt uit de verschillende Gentse musea. Ook zijn er wat stukken tut privé-verzamelingen- Een opsomming van wat er allemaal is te zien, zou in de ze kolommen teveel ruimte vergen. Overigens is een com plete catalogus van 7UU pagi na's verkrijgbaar voor 30U franks. Wel een beetje om slachtig boek om mee te sjou wen tijdens de rondwanne- linig, maar als naslagwerk op is het boek de moeite net gebied van Gentse kunst waard. Het is overigens niet de enige tentoonstelling die in het kader van „Gent, dui zend jaar kunst en cultuur" op het programma staat. Van 21 tot 31 augustus wordt in het Bijlokemuseum een ten toonstelling gel:-ouder: over miniatuurkunst edelsmeed kunst, borduurkunst en boekdrukkunst Van 11 juli tot 14 september is er in de voormalige Sint Pietersabdij een expositie van bouwkunst Qn kunstnijverheid. Eindredactie •Rein van der H< .m In de Brugse stadshallen is momenteel een expositie te zien van fotomateriaal over de wijze waarop Brugge zïjn monumenten verzorgt. Van belangrijke monumenten en particuliere woningen in Brugge en dorpen, die tot de gemeente Brugge behoren, worden telkens foto's ge toond van voor en na de restauratie. Vandaar ook dat de tentoonstelling, die tot medio juni geopend is, de naam „Brugge, herwonnen schoonheid" heeft gekre gen. Voor bestuurderen van ge meente, die renovatie van binnensteden op het pro gramma hebben staan, is een bezoek aan deze tentoonstel ling de moeite waard. Overi gens geldt dat ook voor an deren, die zidh voor steden schoon interesseren. Als men toch in Brugge is ban men ook even in de stadshallen een tweede ten toonstelling binnenwippen en wel over vroegere technie ken en ambachten. „Op en om de bouwwerf", zo heet deze tentoonstelling. Aan de hand van ambachtelijk mate riaal, archiefstukken en ma quettes ban de bezoeker zien hoe in het grijze verleden werd gewerkt. In het Meetjesland, de vruchtbare poldsrstreek in de buurt van Eeklo, zullen evenals in Zeeland de boeren de moeilijkheden met de laatste oogst behoorlijk in de portemonnee voelen. Hier heeft men uitgerekend dat een boer, die vijftien tot twintig hectaren land heeft, het dit jaar met ongeveer tienduizend gulden minder zal moeten doen dan vorig jaar Of dat verlies inderdaad zo hoog zal zijn, hangt nog een beetje af van het weer van de komende weken- Dat ook in dit gebied echter ten op zichte van vorig iaar veel minder zal worden verdiend, staat wel vast De proble men, die zich nu voordoen, zin» de slechte structuur van de grond en de late zaaitijd. Zomergranen zullen vermoe delijk vijfentwintig procent minder oohr<mgpn voor de suikerbieten wordt het ver- lie* op f700 per hectare geschat Aangenomen wordt dat het suikergehalte lager za» zijn. evenals de op brengst irt gpwmht per hecta re Door een tekort aan ruw- voe^er heeft orvk de veeteelt het momenteel in het Meet jesland niet hest. Meer krach! voer dan normaal, moest werrjpn gegeven.

de Stem | 1975 | | pagina 3