Koers in Hulst Ali verdiende vijftig miljoen Machtsgreep van Rivera mislukt Pluumpje 3 kampioen in de derde klasse Kindt winnaar MZ-achtkamp Pitcher Ko Doomsgraag naar België Clnbtitels „De Sjottol" voer Dijl en Pieters Matkiei en Van der Velden naar Blokkeer FLEVOHOF Toine van de Bunder: nog geen prof con tract FLEVOHOF let (03211)1514 Opstellingen Ferencvaros en Dinamo deze week in voetbal international:^ I I I I numeral tekoopj Aanleg Ondankbaar 'WOENSDAG 14 MEI 19/b THIJS FASE WINNAAR (Van onze sportredactie) HULST - Thijs Fase uit St. Annaland, die zich op het laatste moment had laten in schrijven voor de traditio nele kermiskoers in Hulst, zal geen spijt gehad hebben van zijn late besluit. De cou reur van de Stormploeg kwam niet voor niets. Hij sprong vier ronden voor het einde attent weg uit een kop groep van tien renners, maakte even gebruik van een aarzeling bij de leiders en pakte rap een tiental secon den. Een voorsprong die hij in die laatste paar rondjes nog uitbouwde tot een halve minuut. Hulst had in Fase een sterke winnaar gekregen, maar wel een verrassende, want lange-ti jd zag het er niet naar uit dat de winst naar St. Annaland toe zou gaan. De eerste speldeprikken wer den in Hulst uitgedeeld door Meyer uit Badhoevedorp en de Tilburger De Jong, maar dat was vrij onbetekenend. Dit duo werd rap ingehaald door de snelle Vester Aarts -winnaar van de koers in Kapelle en gebrand op winst in Hulst- die met Cees Spaans constant voorin het pe loton te vinden was. De grote slag leek te vallen toen Wim Liebrechts er alleen tussenuit trok. Zoen de Vlaardinger gezel schap kreeg van Gevers en Ton- nie Huijzen leek die ontsnap pingspoging een serieuze kans van slagen te hebben. Dit drietal werkte lange tijd voorbeeldig samen, bouwde een voorsprong op van zo'n twintig seconden, tot het moment dat De Jong en Spaans de tegenaanval pro beerden in te zetten. Echte kans van slagen had dit niet, want in NEW YORK (AFP) - Volgens zijn manager Herbert Muham mad is Muhammad Ali, de we reldkampioen boksen in het zwaargewicht, ongetwijfeld de rijkste sportman ter wereld. In een interview in de „Washing ton Post" heeft Herbert Mu hammad, die in 1966 manager en zakelijk adviseur van Ali werd, verklaard dat de wereld kampioen tot nu toe bijna 18 miljoen dollar (ruim 50 miljoen gulden) heeft verdiend. Ali ont ving dit astronomische bedrag alleen als gages voor zijn ge vechten. De inkomsten uit re clames en exhibities zijn er niet bij inbegrepen. In veertien jaar heeft Ali, die in 1960 bij de Olympische Spe len in Rome kampioen in het halfzwaargewicht werd, een op vallende carrière gemaakt, waarin zijn salaris 50 000 maai zo groot werd. Op 27 december 1960 maakte Ali, als Cassius MILAAN (REUTER) - De greep naar de macht in zijn club AC Milan is voor Gianni Rivera niel gelukt. Het bestuur van AC Milan stelde zich gisteren una niem achter voorzitter Buticchi door zijn voorstel om af te tre den en zijn meerderheidsbelang in de club te verkopen, te ver werpen. Enkele weken geleden waren er problemen ontstaan tussen de voorzitter van AC Milan en zijn sterspeler Rivera Buticchi had in een interview verklaard dat AC Milan bereid zou zijn Rivera te verkopen Rivera, die zijn hele carrière bij de Milanese club heeft gespeeld, boycotte daarop de training en dreigde de macht in de vereniging over te nemen door een meerderheidsaandeel te verwerven De plannen van Rivera om via een door hem ge vormd syndicaat het merendeel van de aandelen in handen te krijgen, is echter misl ukt. Gianni Rivera, heeft na zijn nederlaag besloten met voetbal len te stoppen „In deze omge ving is geen plaats meer voor mij Ik kan met omgaan met mensen, die bepaalde zaken met ernstig nemen" De 31-jarige Rivera, die 60 maal in het Italiaanse elftal speelde en daarin 14 doelpunten maakte, zei het te betreuren dat hij dit besluit moest nemen „Conditioneel en technisch ge zien zou ik nog zeker een of twee jaar aan de top kunnen meed raaien" Rivera ontkende ge ruchten dal hij over zou gaan naar Juventus ,,Ik zou geen an dere kleuren dan het rood zwart van AC Milan kunnen dragen Ik stop met voetbal" Clay zijn profdebuut in Miami Beach tegen Herb Silver. Hij ontving voor dat gevecht een beurs van 200 dollar Op 30 ok tober 1974 kreeg Ali voor zijn titelgevecht tegen George Fo reman in Kinsjassa een beurs van 5,5 miljoen dollar (ruim 13 miljoen gulden). In vergelijking met deze beurs is de gage van 1 miljoen dollar (2,5 miljoen gul den), die Ali op 16 mei toucheert voor het titelgevecht tegen Ron Lyle in Las Vegas, een schijntje. Maar voor het einde van dit jaar zullen de verdiensten van de we reldkampioen zijn opgelopen tot boven de 20 miljoen dollar. Inmiddels heeft Muhammad Ali een contract van 2,5 miljoen dollar getekend om op 30 juni in Koeala Loempoer zijn titel te verdedigen tegen de Europese kampioen Joe Bugner (Enge land). Momenteel onderhandelt Herbert Muhammad over een contract tussen de vijf en tien miljoen dollar voor een revan chewedstrijd tussen Muham mad Ali en George Foreman. Dit gevecht zou in de herfst moeten plaatsvinden. De hoogste gages die Mu hammad Ali- heeft ontvangen: 5.45 miljoen dollar (Foreman), 2,5 miljoen dollar (Frazier, maart 1971), 1,71 miljoen dollar (Frazier, januari 1974), 1.5 mil joen dollar (Chuck Wepner, maart 1975), 0,92 miljoen dollar (Bonavena, december 1970) en 0,6 miljoen dollar (Ernie Terrell, februari 1967) Het „grote geld" kwam voor Muhammad Ali na dat hij op 25 februari 1964 we reldkampioen werd door een knock-out-overwinmng in de zevende ronde op Sonny Liston. Voor deze partij kreeg Ali een gage van 464.594 dollar. BAZEL (AFP) - Ferencvaros zal vandaag waarschijnlijk niet kunnen beschikken over vleu gelspeler Pusztai, die aan een voet is geblesseerd, in de eind strijd van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars tegen Dinamo Kiev in Ba zel (Zwi). Hij zal eventueel wor den vervangen door Szabo. De waarschijnlijke opstellin gen Ferencvaros (Hon) Geczi, Pa- tak, Meggyesi en Rab, Juhasz, Nylasi en Mucha, Szabo of Pusz tai, Mate en Magyar Wisselspe lers zijn. Domjan (doel), Takac, Ebeli en Ohnhlauz Dinamo Kiev (Sov): Roeda- kov, Konikov, Matveenko, Fo- menko en Resjko, Troskin, Moentian en Onitsjenko, Ko- lotv. Boeriak en Blosjine Wis selspelers zijn Samosjin (doel), Damin. Koesnetsov en Sje- vtsjenko Scheidsrechter in Bazel is de Schot Robert Davidson (ADVERTENTIES) rekreatie voor t hele gezin aan het Veli" '«meer Beide Pinksterdagen groots schatgravers-festijn tn het indianendorp het peloton hield iedereen zich opmerkelijk rustig Na een ronde was de zaak achter het drietal leiders weer bij elkaar. Opmer kelijk was het rustige rijden van Peter Gödde, de Koewachtse BIK-coureur, die in Terneuzen gediskwalificeerd was en had aangekondigd in Hulst revanche te zullen nemen. Gödde beeft dit echter niet kunnen waarmaken. Hij had duidelijk zijn dag niet. Actiefste renner in het peloton was ongetwijfeld Vester Aarts, de man uit Kruiningen, die aasde op een triomf, maar alleen kon hij weinig uitrichten. De spanning kwam pas terug toen het peloton feller ging ja gen en het leidende trio (Huij zen, Liebrechts en Gevers) het hoge tempo niet meer zo goed kon bijbenen. De voorsprong die op een bepaald moment ruim een halve minuut bedroeg, slonk zienderogen en op het moment dat de koplopers werden ingelo pen sprong Huijzen opnieuw al leen weg. Hij kreeg nu gezel schap van een negental cou reurs: Tuit, Kettenis, De Wit, De Kleine, Van Bakei, Fase, Van Overveld, de Belg De Smet en Van Dijk. Met nog elf ronden voor de boeg gaf dit tiental de toon aan. Tot vier ronden voor het einde Thijs Fase zijn beslis sende demarrage plaatste. Nie mand die de felle rush van Fase kon beantwoorden. Bij de nieu welingen toonde Heeren uit Sprundel zich een klasse apart. Met een minuut voorsprong op zijn grootste concurrent Van Neerven uit Helmond snelde Heeren als eerste door de finish. Nieuwelingen: 1. P. Heeren (Sprundel) 35 kilometer in uur 17 minuten en 30 seconden, 2. Op 1 minuut M. van Neerven (Helmond), 3. Op 1.20 J. van Meer (Wouwse Plantage), 4. H. Plugers (Eindhoven), 5. D. Evers (Sprundel), 6. F. Moons (Mierlo-Hout), 7. W. de Bruijn (Oud-Gastel), 8. J. van Dijk (Roosendaal), 9. M. van Klim men (Hoeven), 10. A. Manniën (Roosendaal). Amateurs: 1. Th. Fase (St. An naland), 100 kilometer in 2 uur en 30 minuten, 2. op 30 seconden J. Kettenis (Den Haag), 3. Jac. Van Dijk (Ulvenhout), 4. C. Tuit (Valkenswaard), 5. T. Huijzen (Kloetinge), 6. VV. de Smet (Be lgië), 7. W. van Bakel (Eindho ven), 8. G. de Wit ('s- Gravendeel), 9. C. de Kleine ('s-Gravendeel), 10. A. van Overveld (Zegge), 11. op 1 mi nuut Joh. Konings (Sprundel), 12. G. van 't Geloof (Ouden bosch), 13. B. Geense (St. Phi- lipsland), 14. Th. Venix (Zeven- bergschenhoek), 15. K. de Jongh (Made), 16. C. Spaans ('s- Gravenpolder), 17. W. Lie brechts (Vlaardingen), 18. H. Senders (Duizel), 19. S. Aarts (Kruiningen), 20. Th. Gevers (Heesch). (Van onze sportmedewerker) OOSTBURG - Tijdens de laatste ronde om de clubkampi oenschappen van badminton vereniging De Sjuttul uit Oost burg hebben Marianne Dijl en Hans Pieters de titels in de wacht gesleept bij de competi tiespelers. Marianne Dijl ver sloeg naaste belaagster Yvonne Janse na drie spannende sets, terwijl Hans Pieters zijn oppo nent Joop de Rechter onver wacht gemakkelijk naar de tweede plaats verwees door een overwinning in twee sets. De nieuwe titelhouders ont troonden hiermede Marianne en Jan Cruson, die driemaal in suc cessie deze titels voor zich opeis ten. Bij de categorie recreatie dames ging de titel verrassend naar Sarie Pieters, die eerst ju nior Anita Ekkebus terug wees en later in de beslissende partij Frieda den Hollander versloeg Bij de heren legde Friedhelm Schel inski voor de tweede maal beslag op de eerste plaats Anita Ekkebus prolongeerde haar kampioenschap voor de derde maal, terwij] Rudy den Dunne dit, eveneens bij de junioren, voor de tweede maal voor elkaar kreeg. Na afloop reikte waar nemend voorzitter Koos den Hollander aan de diverse kam pioenen van het seizoen '74-'75 de fel begeerde bekers uit. Is Sjaak Swart bezig aan een come-back? PSV, de terechte landskampioen Oe thriller NAC-Haarlem in woord en beeld NEC gepromoveerd zonder glorie Top scorer Ruud Geels Portret van FC Utrecht, elk jaar een beetje slechter Jan Boskamp en de erkenning in België Paul Breitner op de vlucht voor Bayern Mün- chen. Thijs Fase gaat als winnaar van de ronde van Hulst over de streep. (ADVERTENTIE) rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer tel (03211)1514 40 ha park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties. indianendorp, kinderboerderij, speeltuin VOETBAL-Alfred Riedl van FC Antwerp en topschutter van de Belgische competitie met 28 doelpunten heeft aanbiedingen gehad van FC Köln, Eintracht Frankfurt, Hertha BSC en Han nover '96. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN - Dank zij de medewerking van verschillende verenigingscompetitieleiders konden een aantal inhaalwed strijden gespeeld worden, zodat de badmintoncompetitie tijdig kon eindigen. Pluumpje 3 uit Goes is de laatste kampioen ge worden. Na de 6-2 overwinning op Marathon 4 werd de zeer ver diende kampioensvlag gehesen. Zonder aan het team op zich te kort te doen, kan worden gesteld dat de bijdrage van Jurien Hel lemans hierin erg groot is ge weest. Na een rugoperatie slaagde hij er in tijdig terug te zijn en zo voor Pluumpje de no dige punten in de wacht te sle pen. Alleen tegen Terneuzen 5 moesten de Goesenaren genoe gen nemen met een 4-^4 gelijk spel. Ook Terneuzen 5 promo veert naar de tweede klas, zodat de teams elkaar volgend seizoen weer zullen ontmoeten. EINDSTANDEN: 1 e klas promotie: Avanti 2 1119, Marathon 2 11 14, Avanti 3 118, Wings 1 teruggetrokken. Ie klas degradatie: Wings 2 13 15, Terneuzen 2 13 14, Pluumpje 1 13 12, Rillandia 1 13 0. 2e klas promotie: Marathon 313 22, Terneuzen 3 13 22, Rhein- hold 1 13 13, Pluumpje 2 13 11 2e klas degradatie: Terneuzen 4 13 14, Zierikzee 1 1312, Avanti 4 13 6, Astroiden 1 13 4. 3e klas promotie: Pluumpje 3 10 19, Terneuzen 5 10 13, Wings 4 10 10, Wings 5 10 10, Pluumpje 4 10 5, Marathon 4 10 3. 3e klas degradatie: Jong Ambon 1 8 16, DOK 18 14, Terneuzen 7 8 10, Astroiden 2 8 9, Rheinhold 2 8 8, Terneuzen 6 8 6, Wings 3 8 5, Rillandia 2 8 2, Pluumpje 5 8 2. (Van onze tafeltennis- medewerker) MIDDELBURG - Voor de tweede maal in successie wer den door de TTV Middelburg- Zuid de Zeeuwse topachtkam- pen gehouden voor de beste acht spelers uil de vier jeugdcompeti- tieklassen die onlangs werd be ëindigd. Deze spelers waren hiervoor door de keuze techni sche commissie van de afdeling Zeeland der NTTB uitgenodigd en praktisch alle spelers hadden de eervolle uitnodiging kunnen aanvaarden. In de sportaccom modatie te Middelburg werd dan ook felle strijd geleverd om de beschikbare wisselbekers. De strijd in de hoogste klas ging voornamelijk tussen de als eerste geplaatste Eric Kindt van St.-Aloysiusen Frank Biliusvan Wilno. Na drie ronden ongesla gen te zijn doorgekomen werden Beiden in de vierde ronde door respectievelijk Ando den En gelsman Laurens en Peter Slag ter MZ geklopt. De spanning om de eerste plaats bleef dan ook tot de laatste partij, tussen de beide rivalen, bewaard en hierin trok de Zeeuwsch-Vlaming aan het langste eind. De volgende plaat sen werden bezet door Marco Hofman, MZ, Ton Pieters, ONA, Peter Slagter, MZ, Ando den Engelsman, Laurens, Rudie Geldof, MZ, en Jan Willemse, Laurens, in deze volgorde. In de 2e klas ging de strijd om de bo venste plaats tussen Roberto van Amstei en Jan Henk Bomhof (beiden van MZ) waarbij eerst genoemde tot de laatste partij ongeslagen bleef, in de zevende ronde werd geklopt door Wim Pieters, ONA, maar door een be ter gamegemiddelde toch eind winnaar werd. Derde werd hier jan van de Sande van Effect terwijl Peter van Iren, MZ, vierde werd. De volgende plaat sen werden bezet door Wim Pie ters, AndréStamkot, MZ, André Keijts, Zand, en Jeanet van de Bos, MZ. Ongeslagen winnaar in de 3e klas werd het Arnemui- dense jeugdtalent Jan de Smit die al zijn partijen in winst wist om te zetten en daarmee zijn voornaamste rivaal Ronnie de Jong, Effect, achter zich liet. Eric de Kesel, Aloy, werd fraai derde en Piet Robbemont, Ef fect, bezette een eervolle vierde plaats. De overige plaatsen wer den bezet door Adjo Pot, Wilno, Mare de Moor, Aloy, Jan Jansen, Effect en Eddie Becks Wilno. In de 4e klas kwam de sterkte van de Zeeuwsch-Vlaamse spe lers duidelijk naar voren door de eerste vier plaatsen te bezetten. Ongeslagen winnaar werd hier Henk Jansen, Effect, voor een goed spelende Jaco Neve, SAR, terwijl de Effectspelers Ad de Bruijne en Eddie Houg de vol gende plaatsen bezetten. De MZ-spelers Marian de Wit, Coert van Loon en Paul van de Moosdijk kwamen op de vol gende plaatsen terwijl Rob Ja cobs, Zand, de rij sloot. (Van onze sportredactie) IJZENDIJKE - De zo succes volle amateurwielrenner Toine van de Bunder heeft voorlopig nog geen profeontract getekend bij de ploeg Flandria- Carpentier. De Zeeuwsch-Vlaming vond de financiële voorwaarden niet aantrekkelijk genoeg. Een dezer dagen zal Toine van de Bunder opnieuw een gesprek hebben met Briek Schotte, de ploeglei der van Flandria/Carpentier. (Van onze sportredactie) BREDA/TURNHOUT - De Bredase volleybaltrainer Pjerre Mathieu heeft een contract ge tekend bij Starlift/Blokkeer. Ook de Bredase international Ad van der Velden zal het vol gend seizoen deel uitmaken van de Rijswijkse selectie. Mathieu was eerder trainer van Kroon/Asam (Breda), Wil lem II (Tilburg) en het Belgische Turnhout. Vorig jaar verhuisde de Bredanaar naar Turnhout, waar hij erg succesvol was. Turnhout behaalde namelijk na een ongemeen spannende com petitie de Belgische titel. Ad van der Velden begon zijn carrière bij Brevok. Evenals Pierre Ma thieu stapte hij vorig seizoen over naar Turnhout. (van onze sportmeaewerker) TERNEUZEN - Honkbal is nu niet bepaald een tak van sport die overdadig in de be langstelling staat. Wellicht komt dat omdat de meeste mensen zich niet aangetrok ken voelen tot het kijken naar of beoefenen van honkbal. En toch is honkbal een aantrekke lijke sport, waarin evenals bij andere teamsporten tactiek, verdedigen en aanvallen cen traal staan. Belangrijkste oor zaak van de geringe belang stelling bij de doorsnee in sport geïnteresseerde persoon voor honkbal, is wel het feit dat ie er weinig of niks van af weet. Bij een honkbalwed strijd op de televisie wordt het beeld al gauw uitgedraaid om dat het een wat moeilijk te vol gen sport is. Als men inder daad voor het eerst een wed strijd volgt is het een onbegrij pelijke vertoning. Maar als je dan door iemand die honkbal beoefent op tech nische wijze wordt voorgelicht dan is het zo moeilijk niet de draad te pakken te krijgen. We zullen hier niet ingaan op de honkbalsport in het algemeen, maar meer op een van de beoe fenaars in Zeeland in het het bijzonder Het betreft Ko Dooms van de honk bal vereni ging „Het Zeeuwse Honk" uit Terneuzen Zonder meer de ta lentrijkste pitcher van Zee land, al moet wel in ogen schouw worden genomen dat Zeeland slechts drie honkbal verenigingen kent. Toch heeft de talentrijke Doorns al veel waardering geoogst voor zijn spel in Brabant en België. Vier jaar geleden trad Ko Dooms tot de gelederen van Het Zeeuwse Honk toe Ko Doorns: „Mijn jongere broer Bram was al lid van Hel Zeeuwse Honk Hij had me al eens gevraagd te komen kijken naar een van de trainingen Ik zag het toen niet zo zitten die honkbalsport, maar na die training was ik do lenthousiast. Honkbal kwam bij mij over als een pittige sport, en daar ben ik weg van. Ik werd lid van deTerneuzense club en kon mezelf bij de eerste trainingen al flink uitleven. Ko Dooms (rechts) hier samen met zijn broer Bram, die hem warrm maakte voor de honkbalsport. Naarmate ik meer begreep van de honkbalsport en het spel onder de knie begon te krijgen, bleek dat ik wel aan leg had voor de positie van pit cher. Mijn grote kans om mij min of meer definitief op deze plaats te nestelen kreeg ik toen de vaste pitcher verhuisde. Ik heb die kans graag aan gepakt en ben nu een goed jaar de vaste pitcher van Hel Zeeuwse Honk In het begin heb ik veel moeten trainen om het werpen goed onder de knie te krijgen. Ik trainde zes we ken aan 'n stuk. Iedere avond op een muur waar ik met krijt een circel opgetrokken had Hierdoor leerde ik de grond beginselen van de werptech- niek Want er zijn verschil lende variaties in het werpen Door een bepaalde handeling te verrichten krijg je een be paald soort effect Zo kun je bijvoorbeeld een bal werpen die sterk daalt als hij dicht bi| de slagman komt, of een bai die van buiten naar binnen draait. Zo zijn er verschillende variaties. Het is de kunst van de pitcher om zo geconcen treerd mogelijk de juiste me thode (werptechniek) te vin den om er voor te zorgen dat deze slagman geen beslissende slag kan loslaten Zo'n slag man gebruikt vaak een intimi datietechniek om je concen tratie te verstoren Daar moet je gewoon niet op letten, an ders ga je de fout in Ook vanaf de zijlijn wordt er vaak ge schreeuwd met de bedoeling je concentratie te verstoren Het is in feite ondankbaai werk pitcher te zijn. maar daai staal tegenover dat je veel waardering van je ploeggeno ten en tegenstander kan oog sten. In veel gevallen is hei luist de pitcher die de wed strijd beslist. Je kunt de pit cher vergelijken met een keeper in de voetbalsport. Ook die man heeft vaak een belang rijk aandeel in de zege of ne derlaag van zijn ploeg. Maakt ie een paar blunders, dan is ie de gebeten hond. Bij ons is dat niet zo. Tref je het slecht, bijvoorbe eld door een zwakke concen tratie of doordat je bijzondei sterke tegenstanders aan slag hebt, dan gaat de ploeg de boot in door jouw toedoen Maai toch zou ik mei graag op een andere plaats staanDe honkbalvereniging Het Zeeuwse Honk. waarvan nu ook een damessoftbalverem- ging deel uil maakt, gaal hel volgende seizoen m de Belgi sche competitie spelen Ko Doorns „Wij doen dit om fi nanciële redenen Vorig jaai moesten we steeds verre reizen maken, tot diep in Brabant. Een kostbare zaak, en boven dien hingen die reizen je op een gegeven moment ook de keel uit Nu spelen wij vanal mei in de Belgische competitie Alle maal tegen verenigingen van om en nabij Antwerpen We beginnen dit jaar in de eerste klas Dat is net ondei de ere klasse in België Maar het spelpeil in Nederland ligt aan zienlijk hoger dan in België Toch zouden we het als een eet beschouwen om door te kun nen dringen tot de Belgische ereklasse Ook hel jeugd team en hel damessoftbaiteam ko men in de Belgische competitie uit Allemaal met goedvinden van de Nederlandse Federatie Het lijkt me wel interessant m de Belgische competitie te spe len Je ziet weer andere gezich ten en je hebt het voordeel dat ze je daar nog niet kennen" Hoewel dat laatste wel niet erg lang zal duren.

de Stem | 1975 | | pagina 13