7® 5® 5® 39 85 79 SLAG Zeeland op voorgrond in boek over klederdracht IMPULS VOOR BEIAARDMUZIEK 119 139 Toneel en muziek van eigen bodem Uitzonderlijk seizoen Uniek project Jeugd en Muziek Zeeland Iletjes 'lewwp.-d (ersen of aard beien ïuiltjes ram iPRIJSSLAG MORGEN DE WEEK SPRIJZEN NlE phaarfscüsjk NIVE Zeeland bijeen in Middelburg Koud weer Lentefeesten in Zelzate Inbraak tijdens kerkgang Rode-Kruis- wedstrijden in Kruiningen Reparatie a.w.l. bijna klaar Benoemingen bij Raad voor Arbeidsmarkt i met balletjes met balletjes iet stukjes kip 'RIJS-SLAG 3P0 I nten: [ais het even kan] uih maken van onze van da Beukelaar i WAARDE HEEFT srkgroep is samengesteld rtegenwoordigers van de nte, de stichting Op- West-Zuid-Beveland, le an organisaties op het van jeugd en jongeren gemeente, zolas jeugdso- m en plattelandsjonge- lsmede enkele beroeps- en. De werkgroep wil 11e jongeren van 14 tot r uit de gemeente praat- >n beleggen. Bovendien al deze jongeren per worden uitgenodigd om zeggen over jeugd- en enwerk. werkgroep zal op 17 a.s. in het gemeentehuis nkenszand om acht uur nds weer in het ODen- ergaderen. ifloop van deze vergade' aestaat gelegenheid tot Hen van vragen. erspeelzaal Volgende hoopt men in Wol' sdijk een peuterspeelzaal men, voorlopig in net uis Het is de bedoeling ochtenden per week te zijn Er is al een al aanmeldingen binnen, ite van de oeuterspeel- 'i i'ort een speel' 'n Wolphaartsdijk i gpbouden WOENSDAG 2 APRIL 1975 stad streek ill IIPlHMHiH Ui l'llül ZEER GOED JAAR VOOR MOSSELKWEEK (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE/BERGEN OP ZOOM „De mosselvisserq heeft in het seizoen 19741975 een uitzonderlijk goed jaar achter de rug. Het is volgens mij een der takken van be drijf die het in Zeeland erg goed hebben gedaan. Er zijn kwekers die een besomming hebben gehad van zeven tot acht ton bruto, inkomens die in land- of tuinbouw bepaald niet te vinden zijn geweest". Dit zei gistermorgen een woordvoerder van het mossel kantoor van het produktschap voor vis en visprodukten in Bergen op Zoom. Voor de zesde keer sinds 1963 hebben de kwekers meer dan een miljoen mosselton (100 kg.) aangevoerd. Hiervan nam de handel 870.000 mossel- ton op en 166.000 mosselton werd wegens verregaande ver trossing de kleine weefsels waarmee mossels zich op de zeebodem vastzetten inge nomen door het mosselfonds. „De prijzen laigen dit jaar goed. Regelmatig werd voor de beste kwaliteit f 35 tot f 40 per 100 kg gegeven. De export naar Frankrijk was iets min der, maar haalde toch 20 per 100 kg- Er kan gerust gesteld worden dat 00 procent van de kwekers een goed tot zeer goed jaar achter de rug heeft", zo werd gisteren in Bergen op Zoom gesteld. (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Management houdt op donderdag 24 april een bijeenkomst in de grote kantine van de Vitrite fabriek in Middelburg. De bijeen komst begint om 16.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen de heren W. van Luijn en S. Fennema van de contact groep werkoverleg Noor.l-Bra bant spreken over het onder, werp: „Werkoverleg, concep tie, instandhouding en motiva tie, ervaringen en consequen ties". Beide heren zullen daar bij ingaan op enkele punten van het boekje „Werkoverleg in de praiktijk", dat de con tactgroep werkoverleg Noord- Brabant in 1972 heeft samen gesteld. De bijeenkomst is om streeks 20.00 uur afgelopen. In een maaltijd wordt voorzien. Kosten voor deelname aan de ze bijeenkomst van het NIVE. afdeling Zeeland, bedragen f 7,50 per persoon. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Buiïg en koud weer. Weersvooruitzichten ln cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren (on: 1 tot 8, min. temp: om streeks 1 graad, max- temp: omstreeks 7 graden, kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min. temp: om streeks 1 graad, max. temp: omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: "O procent. waterstanden DEN HAAG De water standen van dinsdagmorgen, meegedeeld door Rijkswater staat: Konstanz 276 min 1, Rheinfelden 197 min 3, Plit- tersdorf 350 plus 11, Maxau 397 min 8, Ploohingen 175 min J Mannheim 245 min 15, Steinbach 161 min 14, Mainz «O min 11, Bingen 165 min 12. Kaub 210 min 14, Trier 382 min 26, Koblenz 267 min 27, Keulen 284 min 16, Ruhr- ort 473 min 19, Lobith 1115 min 14, Pannerdense kop 1080 min 12, Nijmegen 915 min 8, IJsselkor 963 min 11, Eefde Ussel 532 min 12, Deventer 401 min 7, Monsin 5530 onver anderd, Borgharen 4132 min ?4, Belfeld 1392 min 57, Grave ■"leden de sluis 663 min 51 De 166.000 ton vertroste mossels zullen vrijdagmorgen onderhands verkocht worden ln hotel Nolet in Yerseke. De handel laat deze mossels links liggen, omdat ze kapot gaan in de sorteermachines. De kwe kers die deze mossels opkopen ze zijn voornamelijk af komstig uit de Waddenzee zetten ze uit op de leeggeviste percelen in de Oosterschelde, waar in de loop van de zomer de spinsels verdwijnen en de mossels eind dit jaar geschikt zijn voor consumptie. De verwachting aan het be gin van het seizoen was niet zo hoog gespannen- „Er was veel uitgezaaid, dat wisten wij. maar dan is het altijd afwachten. Met -name echter de groei van jonge mossels in de Waddenzee heeft er toe bijgedragen dat we weer bo ven een miljoen ton uitkwa men. Die groei is nog nooit zo goed geweest", aldus het mos selkantoor in Bergen op Zoom. De exDort afgelouen jaar naar België werd goed tot zeer goed genoemd, evenals de bin nenlandse consumptie. De ex port naar Frarakriik daarente gen was wat minder. „Er zat in ieder geval geen vooruit gang in", werd gezegd. De aankopen door kokerij en in- leggerij waren eveneens goed. (Van onze correspondent) ZELZATE Zondag 6 april wordt te Zelzate de internatio nale lentecavalcade gehouden, Deze keer staat de dag in het teken van de va kantie. De stoet wordt een kleurige show in een wereld van toerisme. De cavalcade vormt, tevens de afronding van een kermis die zaterdag voor Pasen is begonnen. Het wordt een lange feestweek met voor al sportieve manifestaties, en een originele wandeltentooo- stelling. Zaterdag zijn er wieler-, korfbal en zwemwedstrijden Deze laatste vindt plaats in do Eurohal en tellen onder de deelnemers ook Duitsers en Nederlanders. Om 20 uur ge ven de lokale muziekvereni gingen een taptoe in het cen trum van de Belgische kanaal gemeente. Op paasmaandag wordt 's morgens opnieuw de doorgaans drukke paasmarkt gehouden met medewerking van de advokaten van do straat. Zondagavond 5 april is er in de Eurohal een happening met een vrij podium voor jeugüor kesten. Om 19 uur komen de groepen aan bod die hun stre pen verdiend hebben in dr pop- of soulwereld. De wandeltentoonstelling verdient tenslotte nog aparte aandacht. Negentig schilderij en van 17 kunstenaars staan te kijk in de etalages van do winkels rond de markt. In het gemeentehuis is daarenboven nog een tentoonstelling met werk van Jacques Ghesquiere die in Sacnofano (Italië) woont. Folkloristische dansen, een onderdeel van de culturele dag in Hulst. Een van de foto's uit het boek: Klederdracht in Axel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Constance Nieuwhoff heeft in haar boek „Onze Klederdrachten", dat een dezer dagen bij Zomer en Keuning Boeken N.V. te Wage- ningen van de pers is gerold en weldra voor de prijs van 19,50 in de boekhandels ver krijgbaar zal zijn, enorm veei aandacht besteed aan de kle derdrachten in diverse delen van Zeeland. En terecht. Zee land is op het gebied van kle derdrachten een van de belang rijkste gebieden van Neder land. Het boek, dat is verschenen als nieuwe loot van de Ariad ne handwerk-bibliotheek, ziet er zeer verzorgd uit. Uitste kende foto's en prima tekenin gen illustreren de tekst, dlie overigens voor een groot deel bestaat uit een handleiding voor het zelf maken van kle dingstukken, zoals die in di verse delen van het land tot de klederdracht gerekend kunnen worden. Voor wat Zeeland betreft behandelt Constance Nieuwhoff uitvoerig de klederdrachten van het Land van Axel, van Cadzand, Arnemuiiden, Walcheren en Zuid-Be velanid. Ook is ze voor haar boek gaan kijken in Marken, Bunschoten-Spaken burg, Katwijk, Goeree-Over- flakkee, Brabant, Volendani, Urk, de Veluwe, Kamperei- land, Twente, Huizen, Stap horst en Terschelling. (Van een onzer verslaggevers) HULST Met een zekere ontroering, maar ook met een bewonderigenswaardig histo risch bewustzijn werd gisteren in Den Dullaert over de Ne derlandse cultuur in Frans- Vlaanderen gesproken Aanlei ding tot de soms vurige plei dooien voor de Frans-Vlaamse zaak was de culturele dag, die hiertoe in het gemeenschaps centrum was belegd. Zo'n vijftig belangstellenden waren naar dit door gymnas tiekleraar en wethouder J.H. Stolte georganiseerde evene ment gekomen. Een gezelschap met kennelijke kennis van za ken, dat «en aandachtig ge hoor vormde voor een drietal sprekers en een spreekster. „De 'raditie is weer begonnen, wij gaan nu voort", zo ver klaarde de heer Stolte, die het geheel met zwierige uitbun digheid wist te leiden. Hij duidde daarbij op het feit, dat de Frans-Vlaamse dag na een onderbreking van een 'zestal jaren weer in Hulst van start mocht gaan. De aanwezigen behoefden zich overigens niet te beperken tot het aanhoren vain de verschillende beto gen. In de foyer van het gemeen schapshuis lag veilig opgebor gen in vitrines het nodige do cumentatiemateriaal tentoon gesteld. Daarnaast bestond er gelegenheid om er een „goede doch eenvoudige" maaltijd te nuttigen en het evenement werd besloten met een optre den van de kinderdansgroep „Tierelantijne" uit Mechelen. De kinderen brachten met aanstekelijk enthousiasme én gestoken in oudkempische klederdracht een aantal folklo ristische dansen. Gesproken werd er vanachter het spreekgestoelte vooral over de noodzaak en de histo rie van het Nederlands onder wijs in Frankrijk en in Frans- Vlaanderen in het bijzonder Benadrukt werd het enthousi asme, dat vooral de jeugd de laatste tijd aan de dag zou leggen voor de oudnederland- se cultuur in Frans-Vlaande- ren en het feit, dat het Neder lands dit jaar voor het eerst als hoofdvak wordt gegeven aan een Franse universiteit, namelijk die van Rijssel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens Jeugd en Muziek Zeeland hoort de beiaard of het caril lon duidelijk thuis in het mo numentenjaar 1975. Want niet slechts de torens, waarin de carillons hangen, zijn monu menten. Voortbouwend op de ze gedachte heeft Jeugd en Muziek Zeeland een project ontwikkeld in het kader van het monumentenjaar, dat uniek voor Nederland ge noemd werd op een persconfe rentie gisteren in Middel burg. „Wij willen met ons project de beiaardmuziek een nieuwe L ïpulgeven. Je hoort tegen woordig alleen maar traditio nele muziek en volksliedjes klinken vainuit de torencaril lons. Wij willen de beiaards nu meer betrekken bij het he dendaags muziekgebeuren". Aldus een verklaring gisteren van de heer Ad van 't Veer, regionaal manager van Jeugd f® Muziek Zeeland. Jeugd en Muziek gaat aan zes hedendaagse componisten opdracht geven om elk een beiaardcompositie te schrijven van ongeveer acht minuten. De zes componisten zijn hier voor al informeel benaderd en hebben gunstig gereageerd. De zes hedendaagse componisten rijn: Louis Andriessen uit Amsterdam, Gilius Bergeijk uit Den Haag. Konrad Boeh- mer uit Amsterdam, Willem Breuker uit Amsterdam, Piet Broerse uit Vlissingen en Daan Manneke uit Breda. De ze componisten kriieen een vrije opdracht. Het vinden van deze compo nisten is een hele klus ge weest voor Jeugd en Muziek Zeeland, vertelde de heer Van 't Veer. Want de jonge garde componisten schrijft tot nog toe zeer weinig beiaardmu ziek. Een andere klus was om in Zeeland carillons te vinden, die met elkaar overeenkwa men wat betreft klokken en stemming. De nieuwe compo sities zullen namelijk ten ge hore worden gebracht via au tomatische afspeelapparatuur. De carillons, die bij het pro ject van Jeugd en Muziek be trokken kunnen worden, zijn daarom: de beiaard in de Lange Jan te Middelburg, in de stadhuistoren te Axel, in de g- ote Kerk te Goes, in de r.k. kerk te Hulst, in de stad huistaren te Sluis, in de stad- liuictoren te Vlissingen en in de stadhuistoren te Zierikzee. Op al deze carillons zullen de werken van de zes hedendaag se componisten te horen zijn. Het werk van elke componist zal gedurende twee maanden Ou elke beiaard worden ge speeld, zodat het beiaardpro ject van Jeugd en Muziek Zeeland in het kader van het monumenten jaar een vol jaar zal diuren. Manager Ad van 't Veer verwachtte, dat in juli van dit jaar de eerste nieuwe compositie te horen zal zijn. Het carillonproject vindt zijn wortels voornamelijk in het ->roject, dat Jeugd en Mu ziek Zeeland vorig jaar onder nam in het kader van Muziek op straat. Toen werd de com ponist Daan Manneke uit Bre da verzocht muziek te schrij ven voor het automatische bei aardspel. Dit idee is in het kader van het monumenten- jaar verder uitgebouwd juist met het doel de carillonmu- ziek een nieuwe impuls te ge ven vanuit het moderne mu ziekgebeuren. Organisatorisch is het pro ject echter nog niet in kannen en kruiken. De kosten van het beiaardproject worden ge raamd op f 66.000,-. Hiervoor zijn rijk, provincie en de be treffende gemeenten benaderd voor elk f 20.000,-. Het rijk 'meft inmiddels wel positief gereageerd, ma-ar wacht eerst stappen van de provincie af. In de sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad is het bei-aardproject ook uitermate positief ontvangen. De ge meenten Zierikzee en Huist hebben zich inmiddels bereid verklaard subsidie te geven op basis van hun inwonertal. Maar de gemeente Axel bij voorbeeld heeft laten weten geen geld beschikbaar te heb ben. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In twee maanden tijd schreef de Ter- neuzense muziekschooldirec teur A. van Prooijen een stuk muziek passend bij de toneel stuk „De grote Verveling", een toneelstuk van Zeeuws- Vlaamse bodem, dat op 6 april in het Zuidlandtheater wordt opgevoerd. De bedoeling is dat „N(amber) N(ine)", zoals het stuk heet, wordt uitgevoerd na het toneelstuk. In de pauze tussen deze twee aktiviteiten kan een discussie over het to neelstuk ontstaan. Het muziekstuk van de heer Van Proodjen bestaat uit „ak- tuele muziek" althans zo om schrijft hij het zelf. De op bouw is vrij strak en die zin doet het wat klassiek aan. De muziek wordt af en toe afge wisseld met gesproken of ge zongen tekst. Ook paste de muziekschooldirecteur een me- didatie-pauze van ongeveer een minuut in het stuk in: „Om terug te kijken op wat geweest is", zegt hij het nut van deze pauze aangevend. De heer Van Prooijen is wel van mening dat het muziekstuk, dat zo ongever zestien minu ten duurt, kan overkomen als „een beetje wrang". N umber N(ine) is opge dragen aan de werkgroep J. Uit De uitvoerenden van het stuk zijn: zangstem Sybine Janszen, spreekstem Henk Koeke, Slagwerk Sierk Janszen, (Van onze correspondent) COLIJNSPLAAT Terwijl de familie Tazelaar uit Colijns- plaat naar de kerk was is er ingebroken in de woning. Ge stolen werden een aantal sie raden, antieke voorwerpen en 340 gulden aan geld. (Van oen onzer verslaggevers» MIDDELBURG De Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis organiseert op za terdag 13 april provinciale wedstrijden voor rode kruis colonnes in „Ons Dorpshuis" in Kruiningen. Aan deze provinciale wed strijden nemen zeventien Zeeuwse ploegen deel. Om tien uur 's morgens moeten de rode kruis colonnes uit Arne- muiden, Middelburg, Zuid-Be- veland-midden, Zuid-Beveland- oost en Tholen aantreden. Na de lunchpauze komen dan de derde ploeg uit Middel burg, de derde ploeg uit Zuid- Bevelan-d-midden en de overi ge ploegen uit Arnemuiden en een ploeg uit Axel aan bod. Omstreeks 16 uur zal de prijs uitreiking plaats vinden. klankspoor en tape-recorder Clement van de Bulok, piano Antonie van Prooijen. Om zijn muziekstuk te kunr nen componeren keek Van Prooijen eerst een keer van „De Grote Verveling": „Om er op in te spelen, wat betreft de tekst en de muziek zelf, an ders staat het als een tang op een varken", aldus de heer Van Prooijen. Oe heer Van Prooijen vindt niet dat Zeeland op het gebied van aktuele muziek achter loopt hij de rest van Neder land' „Dat is bepaald niet zo, we lopen zelfs voorop, waar het 'm in zit weet ik niet. Ik denk dat het klimaat gunstig is", aldus de direkteur van de Terneuzense muziekschool. Overigens is er een goede kans dat het Muziekstuk N(umber N(ine) ook wordt uitgegeven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Eind deze week, hooguit begin volgende week zal de rondweg te Ter- neuzen weer in gebruik kun nen worden genomen", zo deelde de directeur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer A.J. Krols mee. Zoals bekend werd de afval- leiding op een plaats ter hoog te van de watertoren bescha digd. De herstellingswerk zaamheden van de twee lei dingen hebben nogal wat tijd in beslag genomen omdat dit werk met de uiterste nauw keurigheid moest worden uit gevoerd. Daarna moest het wegdek weer worden hersteld. Het opvullen van de twee me ter diepe put is ook een kar wei geweest, waarbij met de grootste naukeurigheid te werk moest worden gegaan. Thans is men bezig er een voorlopige bestrating aan te leggen. (Van «an onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt houdt een verga dering op vrijdag 4 april om 14.00 uur in het landbouwcen trum te Goes. Op de agenda staat onder meer een aantal benoemingsvoorstellen in het bestuur. Voorgesteld wordt dr. Ir. J. Nijman als voorzitter van het dagelijks bestuur te herbenoemen evenals mr. W.M. Ottcn ln de functie van secretaris. De vergadering zal ook de rekening en verantwoording over 1974 behandelen en zal zich daarbij onder meer moe ten uitspreken over de be stemming van een resterend saldo van f 8.980,alsmede over de vergoeding van het nadelig saldo over 1974 van f 6.430.—. (ADVERTENTIE) wereldbekend aroma Leef mst plezier Rook de échte Pall Mail Export Wereldbekend aroma Pall Mail Export

de Stem | 1975 | | pagina 17