[SSIE )EK Zeewater Westerschelde verslechtert „Boer is bezig eigen bedrijf op te eten" DRIE M S EENSGEZIND OVER TRACé BRUG TUNNEL Centrale meld- en regelkamer voor scheepvaart zeeuws PIET VAN DE SANDEN KNUTSELDE FRAAIE HIJSKRAAN IN ELKAAR Hengelclubs denken aan de visstand stad streék OOST-ZUID-BEVELANDS RAPPORT OVER INKOMEN IN DE LANDBOUW ;ar voor el ii zacht NRTU opent seizoen met sterritten Ton schade bij brand in Middelburg GBLIK Goes Poging tot inbraak bij bejaarde FRONTALE BOTSING; GEEN GEWONDEN PONDERDAG 6 MAART 1975 ar onder meer een e afronding van de Heerenhoek en de leid van een plotse' iindiging van bouw leden. De PPC-sub- e wil dan van het bestuur weten of In e het genoemde ont- temmingsplan be- kan worden als de- afronding van 'g. rek. Over de brief e vraagstelling was n in de bewuste evergadering, rel de Koster, en de com- ad deze zaak anders dan de uitspraak in ibaar van B. en W. erenhoek kan blijven op een goede ont- g suggereerde, veede essentiële punt us de heer De Kog- reden van zijn door van de beslotenheid. In gewetensnood ge- toen enkele toekom- uwers uit 's-Heeren- m informatie vroegen toekomstperspectie- hun dorp. Dat deze een verkeerde be- zouden kunnen ne- or achterhouden van tie, achtte hij voor eweten onaanvaard- )e druppel, die bij e emmer had doen sn, was de afwijzing ,S. van het bestem an Industrieterrein >rssele geweest. Want euring was voor hem ïldelljke aanval ge- >p de leefbaarheid van iggende kernen en gaf clelilk aan wat de ho. verheid met de ont- ng van deze dorpen i. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het zeewa ter in de Westerschelde wordt steeds slechter van kwaliteit. achteruitgang wordt ver oorzaak' door de toenemende afvalwaterlozingen. Dit blijkt nit de resultaten van een on derzoek dat de Watermaat- sohappij Zeeland (WMZ) heeft ingesteld op verzoek van de gemeenten rond de Wester schelde. Het afgelopen jaar werden op zeven plaatsen in de Wes terschelde tweemaal in de maand monsters getrokken en wel twee uur en zes uur na hoogwater. Ook werd het zee water bij Breskens en Cad- zand drie keer in het afgelo pen zomerseizoen bemonsterd. Ook op deze twee punten blijkt de zeewaterkwaliteit vorig jaar sterk verslechterd te zijn. Een dergelijke achter uitgang is bij voorgaande on derzoeken nog nooit eerder vastgesteld. Het afvalwater dat op de Westerschelde wordt geloosd, is bijna altijd zoet of brak. Door het zoutgehalte van het zeewater te meten krijgt men een indTuk In welke mate het zeewater vermengd is met af valwater. De samensteller van het rapport zegt het opvallend te vinden dat de kwaliteits verslechtering zich op bijna alle monsterpunten voordeed. Ook bij Breskens en Cadzand, alhoewel daar de afvalwaterlo zing in tegenstelling tot bij Waarde en Rithem niet zo erg zijn toegenomen. Het kan ook zijn dat het geringe aantal zonne-uren van het afgelopen jaar mede oorzaak zijn van de kwaliteitsverslechtering van het zeewater. Als dat zo zou zijn, zo stelt het rapport, dan is er sprake van een verslech tering van tijdelijke aard, maar waarschijnlijker is het dat door de toenemende afval waterlozingen bepaalde bacte- riënverdelgende organismen zodanig zijn aangetast, dat hei zelfreinigend vermogen van het zeewater ernstig verstoord is. een onzer verslaggever*) iS Op vrijdag 7 *n ag 8 maart houdt de Ne ds Hervormde kerk in 'uid een bazar ten bat* en nieuw pijporgel in .oogte" in Goes-Zuid. Dt wordt ook in „De Hoog houden. dag 7 maart is de bazat id vanaf 19.00 uur en op ag 8 maart van 9.00- u. Er is ruimte gereser- voor diverse activiteiten draaiend rad, schieten, lien, sjoelen, grabbelton, smiddelenstand, rommel' huisvlijtihoek, ook zal dj „Het verdronken Land Saeftinge" worden ver- Zaterdag 8 maart on u. vindt tenslotte d» ng plaats van de loterij Js hoofdprijs een draaf televisie. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dinsdaga vond is bij de 87-jarige heer P.C. in de Zusterstraat een poging tot diefstal gepleegd. Rond 21.00 uaur werd de be jaarde, diie reeds te bed lag wakker van gestommel. Hij rag toen twee mannen staan die bezig waren zijn kleding te doorzoeken. Hij sprong uiit bed en liep naar buiten en heeft luidkeels om hulp geroepen. Er wordt niets vermist. De recherche stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent) KOEWACHT Woensdag middag rond 12 uur vond ln I Wouterijstraat Oude Karne- melkstraat een frontale bot- I sing plaats tussen twee perso nenauto's. 1 Het ongeluk gebeurde door- r dat mevrouw de M. met haar [auto vanuit de Wouterijstraat I de Oude Karnemelkstnaat wil- I de inrijden en te laat de a-uto- I bestuurder E.S., eveneens uit I Koewacht (B) opmerkte, J waardoor beide auto's frontaal I op elkaar botsten. Beide auto's I liepen zware blikschade op. I Persoonlijke ongelukkken de- I den zich niet voor. itaire. Een ecunt in dit televisies®' acteurs vertoonden effl lende gelijkenis met lieden. Je zou niet lait William Devane Ken- is. de gelijkenis is even- Irappant, Howard Da ;pft een perfecte ImuW» Chroetstsjew's ged™ zover ik me dat van journaalbeelden herinne' zit het met de verfiWJ* eke juistheid iin d™j 1 tussen de giganten" :ker niet een proAme» se versie van de ontww gen. Vanuit de waar getrouwe nabootsing Vw Kremlin zien we genu® e reacties van Moskou, nnedy is de scherp Bn™{ ao'iticus, maar dat te a' aan de afloop: rijf If capituleerde Rv.slat aan vooraf analyses liverse mogelijkheden, akoartii die niets met M heeft uit te staan, var n te over: invasie. bloKP if embargo Mogelijkhed® len bekeken op een m die niets heeft uit I met het gehakkel veel politici in uit"11" I t groeit naaT een snel ide climax, De man die en medeüicten had ïedy capituleert. Na verprutste avonden demend stuk tv-we nan Kuiphof had het commentaar over setwwj de prullemand. een wree ijzer en het ene super,,.! na het ande-e Verzint zeif of jat hij het em Duys? Ik weet het JOHN DTEPSTRAT®' Vooruitzichten voor vrijdag I en zaterdag, opgesteld door [het KNMI op woensdag om 118.00 uur: Vrij zacht met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cij- fers gemiddeld over Neder [land: Voor vrijdag: aantal [uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: [omstreeks 5 graden. Max. Itemp.: omstreeks 10 graden. [Kans op een droge periode |van minstens 12 uur: 70 pro- I vent. Kans op een geheel llroog etmaal: 40 procent. 1 Voor zaterdag: aantal uren [zon 1 tot 7. Min temp.: om- [stoeks 5 graden. Max. temp.: [omstreeks 11 graden. Kans op [een droge periode van min- I stens 12 uur: 80 procent. Kans [op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de tem peraturen geldt voor vrijdag [een marge van 2 graden en |uoor zaterdag een marge van I graden rond de opgegeven I waarden. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN In korte tijd heeft in Zeeland een twee de rapport het licht gezien over de huidige inkomenspositie van de boer, dat door boeren zelf werd samengesteld. Na de boeren op Noord-Beveland hebben nu leden van de ver eniging voor bedrijfsvoorlichting in Oost-Zuid-Bevelaud in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst met harde praktjjkcjjfers willen aantonen, hoe de landbouw er naar hun mening werkelijk voorstaat. Een van de voornaamste doelstellingen van de commis sie, die het rapport heeft sa mengesteld onder voorzitter schap van de heer K. van Nieuwenhuijzen, was de „kale troostprijs" te berekenen pei kilogram produkt voor 1975 van enkele der voornaamste akkerbouwgewassen in 0°st- Zuid-Beveland. Deze produk- ten zijn tarwe, suikerbieten, aardappelen en uien. De kost prijzen werden berekend op de prijsbasis van maart 1975. Het opmerkelijke van dit tweede rapport is, dat er geen conclussies uit de berekenin gen worden getrokken. Dat la ten de samenstellers over aan drie leden van de vaste tweede kamer commissie voor de landbouw. Deze kamerle den zijn uitgenodigd op dins dag 11 maart in Kruiningen hun conclusies te komen ver tellen aan een daar verzamelde menigte landbouwers. Een van de belangrijkste cijfers uit het rapport is wel, dat een landbouwbedrijf van zo'n 40 ha momenteel per jaar Konstanz 282 min 1, Rhein- I,, -n 196 plus 3, Plittersdorf lif Jjin 4, Maxau 378 min 4, Jrtoohmgen 151 min 1, Mann- |»eim 211 pfos 3. Steinbach 15» |®"1 2, Mainz 247 min 3, Bin- IjS® 124 min 4, Kaub 111 ■min 5, Trier 27» min 7, Ko- genz 183 min 3, Keulen 154 IP?. 4, Ruhrort 310 min 4 It? -. 943 onv. Pannerdense |m.P 912 wv. Nijmegen 443 If™ 3. IJsselkop 854 min 2 ls??e?1fer 370 onv- Katerveer- [opooldersluis 42 onv. Monsin l-v ram 2 Borgharen 3924 7. Belfeld 1132 min 6. Iwus? beneden de sluis 503 t>Sen, vrijdag 7 maart •flfngenopZ<WIr> 11-38 ■nansweert 10.53 en 23.33 ■rarneuzen 10 22 en 23.01 |w®m,6en 9.55 en 22.38 I "eme'.dmge 11.27 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het dis trict Zuid-West van de NTRU heeft een nieuw districtbe- stuur gekozen. C. Moerkens uit Roosendaal is de voorzitter en tevens afgevaardigde van FC Brabantia. De organisatie houdt 24 mei in samenwerking met ANWB en VW een nationale fiets dag. Voorts is het plan om een aantal propagandatoehten van ca. 35 km. te organiseren, naast de al opgestelde fiets- agen-da. Er is het komende fiets- seizoen een groot aantal meer daagse fietstochten gepland, o.a. een avondvierdaagse in Bergen op Zoom op (23-26 ju ni), Roosendaal (23-26 juni), Drunen (24-27 juni), en in Middelburg (30 juni 3 juli). Van 8 tot 11 mei is er een dagvierdaagse in Hoeven en van 1 tot 6 juli is er een jeugdronde in Roosendaal Vooi r-andonneurs van do NTRU en BWB zijn er op 14- 15 juni in Knokke-Sluis en op 28-29 juni in Roosendaal twee zogenaamde 24-uursritten ovw 400 km. Aanstaande zaterdag en zon dag opent de NTRU het sei zoen met een aantal sterritten, ook niet-georganiseerden kunnen een sterrit fietsen, zo danig, dat zij inclusief do kortste terugweg, minimaal 30 en maximaal 90 km. fietsen. Voor de randonneurs van do NTRU is er bovendicv nog een speciale afstand van 120 km. Het aantal verreden kilo meters kan men aantonen door het verzamelen van een paar stempels (te verkrijgen in po litiebureau's, benzinepompen, cafés e.d.) op een blaadje pa pier. Afmelden dient men to doen tussen 11.00-13.00 uur op 8 maart bij: café-restuaranl De Luiten, Voltastraat, Roo sendaal; café De ter, Overdam- straat in Hulst en café De Kort, Kloosterstraat in Goirle. Op 9 maart kan men zich afmelden ana de TOJO-bar, Huijbergsestraat, Bergen op Zoom; café De ter O verdam straat in Hulst en café de Kort, Kloosterstraat te Goirle. een verlies lijdt van f 38.167,50. „Waarvan de zelf standige boer op dit moment moet leven, is zijn bedrijfska pitaal en zijn afschrijvingen. De boer is bezig zijn eigen bedrijf op te eten", zo werd gisteren op een persconferen tie gezegd. Stelden de boeren op Noord- Beveland in hun rapport, dat de ondernemer in de land bouw nog minder verdiende dan zijn knecht, de samenstel lers van het Oost-Zuid-Beve- landse rapport zeggen dat de ondernemer helemaal niets verdient. Dit verschil werd op de persconferentie in het dorpshuis te Kruiningen giste ren als volgt verklaard: de Noord-Bevelanders waren uit gegaan van de meest ideale boer, die er alles kon uitha len, en van een maximale op brengst. De Oost-Zuid-Beve landers daarentegen hadden een gemiddelde boer genomen met een gemiddelde oogstop brengst. Met nadruk werd gisteren naar voren gebracht dat de samenstellers van het rapport voor de berekening van de arbeidskosten van de zelfstan dige boer dit uitgangspunt ge- namen hadden: een netto privé te besteden inkomen uit ar beid, dat gelijk i-s aan het netto privé te besteden ar- beidslaan van een vaste vak arbeider. Men had met ande re woorden de stelling laten vallen, dat een ondernemer meer behoorde te verdienen dan zijn knecht. Maar in feite bleek de boer geen enkele be loning te krijgen voor zijn ar beid. Dit jaar m-oet een akker bouwbedrijf van 40 ha reke nen op een kostenlast van f 184.387,50. Met inbegrip van de laatste Brusselse prijsver hoging, door minister Van der Stee van landbouw redelijk genoemd, kan hetzelfde be drijf rekenen op e-en inkomsten van f 146.220. Dat betekent volgens de Oost-Zuid-Beve- landse boeren een totaal ver lies van ruim 38.000 gulden, den. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dinsdag avond om plm. 22.10 uur kwam er een melding bij de politie binnen van een uit slaande brand in de Beuk aan het Koorkerkhof. De brand d-ie was ontstaan in de keuken op de eerste verdieping werd door de brandweer van Middelburg bestreden. De bovenverdieping is echter geheel uitgebrand, terwijl op de begane grond van het gebouw grote water schade was. De schade wordt geraamd op een ton. De oor zaak van de brand is onbe kend. De recherche stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen, Mid den-Zeeland en West-Brabant nemen een gezamenlijk stand punt in ten aanzien van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. „Men kan zich verenigen met het voorgestel de tracé Kruiningen-Perkpol- der", aldus voorzitter F. de Vos, van de Kamer voor Zeeuwsch-VIaanderen. De drie kamers hebben over deze zaak gezamenlijk verga derd. Iets minder positief van de drie was de kamer voor Midden-Zeeland, omdat de vertegenwoordigers van die kamer geen definitieve vol macht hadden. Deze kamer ging evenwel op een lijn zit ten met de andere kamers om dat men de snelheid van de uitvoerbaarheid als voornaam ste punt zag. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Ongevallen met schepen in Nederland kun nen voor een groot deel worden voorkomen door het instellen van Centrale Meld- en Regelkamers voor de Scheepvaart in de afzonderlijke loodsdistricten. Op een dergelijke meldkamer dient men alles te weten over wat er aan scheepvaartbeweging gaande is. Dit zegt de Vlissinger J. Bannink in „De Nederlandse Loods", het vakblad van de loodsen. Ook de technische gegeven» van alle schepen moeten bij die meldkamers bekend zijn, zoals het soort schepen, de diepgang, de., hoeveelheid en de samenstelling van de la ding. Van gevaarlijke lading- scnepen dient men vooraf te weten hoe met deze lading moet worden omgegaan in ge vai van een ongeluk. De regel- samer zal alle nodige ue- voegdheden moeten krijgen om regelend te kunnen optre den. Pas als alle informatie Dekend is en de aanwezigheid van loodsen, escortevaartuigen, rauarbegeleiding en sleepboot assistentie is geregeld zal aan een schip toestemming worden gegeven binnen te komen of te vertrekken. De heer Bannink schrijft dit naar anleiding van de behan deling van de rechtszaak inza ke de stranding van de Deense canker Rich-ard Maersk (143.685 bruton) benoorden de Maasgeul in 1973. Daarbij bleek dat diverse noodzakelij ke gegevens niet bekend wa ren bij de havenautoriteiten in Rotterdam Umdat de kwaliteit van de bemanning en de scheepslei- dmg terugloopt doordat veel genepen onder goedkope vlag gaan varen, zal het steeds moeilijker worden schepen zonder ongelukken op de plaats van bestemming te krij gen. De Centrale Meld- en Re gelkamer van de Scheep vaart kan er dan in ieder ge val voor zorgen dat allerlei technische gegevens bij de be langhebbende instanties be kend zijn, aldus het artikel in de Nederlandse Loods. ,Toen ik er aan wilde beginnen zei iedereen, dat ik gek was Ze dachten dat ik het nooit voor elkaar zou krij gen Maar je ziet het: nou staat hij er". Met gepaste trots zit Piet van de Sanden uit Sas van Gent naast het resul taat van vele uren knutselwerk: een perfekte kopie op schaal 1:10 van de hijskraan, waar de heer Van de San- den vele jaren op gewerkt heeft. Een apparaat dat kan rijden, zwenken, hijsen, waarvan de lichten kunnen bran den noemt het maar op. Ongeveer 250 uur heeft de Sasse knutselaar aan de kraan besteed. Het begon met Kerstmis 1973, toen hij een week of twee vrij had. Piet van de Sanden: „Ik werkte toen nog als kraan machinist bij Stoof in Breda. Ik ben een mens die niet lang stil kan zitten. Toen ik daarom twee weken vrij had. heb ik gelijk gezocht naar iets, waar ik me mee bezig zou kunnen houden". „Het leek me toen wel aardig om een model van de kraan te gaan bouwen. Nu was er een moeilijkheid. Ik kende die kraan natuurlijk goed -ik heb er zes jaar op gezeten- maar de precieze afmetingen ervan wist ik na tuurlijk niet. Toen heb ik op kantoor een folder van de kraan opgezocht en daar heb ik wat gegevens uit gehaald. Ook heb ik nog het een en ander aan de kraan zelf na gemeten, en aan de hand van een foto ben ik toen gaan werken". Eerst ma-akte de heer Van de Sanden een aantal mallen, vervolgens begon hij met tri plex te werken. Hij werkte er niet iedere dag aan, en zo duurde het nogal even eer het geval klaar was. Maar toen het model eenmaal in het huis aan de Vieram- bachtenstraat stond, was Van de Sanden nog niet tevre den. Hij zegt: „Ik vond het ei genlijk maar niks, dat de kraan helemaal niet kon werken. Ik ben toen gaan denken, hoe ik hem de be wegingen van de echte kraan na zou kunnen laten doen. Het rijden, hijsen en laten werken van de verlichting was niet zo'n probleem. Dat laat ik allemaal werken op een 6 volts-batterij. Maar het oprichten en laten zwenken van de hijsarm was moeilij ker. Dat heb ik met lucht- dnik opgelost". Naast de hijskraan bouwde Van de Sanden een bedie ningskastje. Daarin zit niet alleen de batterij en de daar bij behorende bedrading, maar ook een lucihtreservoir. Met de fietspomp brengt de ex-kraandrijver de spanning in dat reservoir op peil. En zodoende is het mogelijk het model alle bewegingen van de echte kraan te laten na doen. Mevrouw Van de Sanden is er eigenlijk niet rouwig om dat de mini-kraan nu voltooid is. Vele lange avon den en weekenden heeft ze de tafel in de huiskamer moeten afstaan aan haar knutselende echtgenoot. Ook een van haar handschoenen moest er aan geloven. De be kleding voor de stoel in de cabine werd er uit gemaakt. Piet van de Sanden met zijn knap gebouwde toestel. Een cabine, die overigens 45 werkuren kostte. De heer Van de Sanden weet nog niet, wat hij met de hijskraan gaat doen. Hoe wel zoon Joep er met begeri ge ogen naar kijkt en er maar nauwelijks af kan blij ven, vindt de bouwer van de kraan zijn object toch te mooi maar vooral ook te kwetsbaar om het als kinder speelgoed te laten gebruiken. „Misschien dat de firma Stoof er belangstelling voor heeft. Ze hebben hem nog niet gezien, maar ik ben wel van plan om hem daar een keer te showen. Misschien ook houd ik hem liever zelf. Want je hebt er toch zoveel uren aan besteed en een tweede ga ik echt niet ma ken", aldus de heer Van de Sanden. Eindredactie Rein van der Helm Vis uitzetten in Otheense Kreek: potige pootvis (snoekbaars) gaat te water. Hengelsportverenigingen zijn ir niet alleen op uit om vis te vangen. Juist in deze tijd maken ze zich zorgen om het op peil houden van de visstand en hebben er vaak heel wat geld voor over om honderden en soms dui zenden kilo's jonge vis uit te zetten. In Zeeland zijn de laatste dagen diverse viswateren weer van heel wat jonge vis sen voorzien. Gisteren liet de Terneuzense hengelsportver eniging O.N.I. kilo baars en wegzwemmen Kreek. driehonderd snoekbaars in De In Hoek werd door de Hoekse hengelsportvereni ging maar liefst 600 kilo aan voorn en 400 kilo aan brasem uitgezet. Volgens bestuursle den van deze verenigingen zijn de vissen al groot ge noeg om na de opening van het nieuwe visseizoen op 31 mei gevangen te kunnen worden.

de Stem | 1975 | | pagina 3