Elfde trip van Kissinger kan beslissend zijn Gezochten in West-Duits land HEILSPROFEET Zorgen om miljoenen Italianen in buitenland binnenland SINAÏ-KWESTIE CENTRAAL Mishandeling in Gentse gevangenis Vragen over wereld handelscentrum Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. Onze Spaarbrief aan Toonder bijvoorbeeld. Kijkt n zelf maar. m y.TikiH mi Gestapo-chef van Warschau in gevangenis buitenland Lance Dodenherdenkiii g niet verplaatst £nye(óe Qor -ray robben JAN WINTRAECKEN 30 miljoen Teleurstellend paplei* iw pen Smakeloos Stilzwijgen Boete wegens afluisteren bedgeheimen [jONUtkUAO 6 /VirtMKi I//J 19 WASHINGTON-CAIRO (UPI/Reuter) Een gematigd op timistische Amerikaanse minister van Buitenland.!..' Zaken, Henry Kissinger/ vertrok gistermiddag uit Washington naar het Midden- Oosten, voor zijn waarschijnlijk moeilijkste opdracht in zijn stre ven verdere terugtrekking te verkrijgen van Israëlische troepen in bezet Arabisch gebied Het dagblad AI-Achbas in Cairo schreef gisteren dat de minister voornemens is in het Midden-Oosten op en neer te blijven pendelen tot hij de zekerheid heeft dat Israël zich verder uit de Sinaï terugtrekt en zo Egypte gerieft. Op weg naar het Midden- Oosten stapte Kissinger uit in Londen om in Cardiff, Wales, een plechtigheid bij te wonen ter ere van zijn Britse ambt genoot, James Callaghan. Pas (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) GENT In de Gentse ge vangenis „de Nieuwe Wande ling" is vorige week een gede tineerde een hongerstaking be gonnen, omdat, zo schrijft hij naar een „wetswinkel" in Leuven, een celgenoot van hem door een knokploeg van zeven bewakers is afgeranseld. Door zijn actie wil hij voorko men dat dergelijke zaken nog meer zouden gebeuren. In de Gentse gevangenis was hierover geen ontkenning of bevestiging te verkrijgen. „Over personen geven wij nooit inlichtingen", zo luidde het commentaar van een woordvoerder. De hongerstaker heet Jean Pierre Paulette. Volgens zijn verhaal was zijn celgenoot de wanhoop nabij toen er maar geen nieuws kwam over een verzoek tot voorlopige invrij heidstelling. Hij ging bonken op de celdeur en zonk enkele minuten later neer op een stoel. „Kort daarop", aldus Paulette, „werd de cel geo- I pend en kwamen zeven bewa- j kers binnen. Twee grepen hem vast en een derde begon er met de gummiknuppel op te slaan. Vervolgens sleurden ze de gevangene naar buiten, waar vermoedelijk de klop partij nog werd voortgezet, aangezien het slachtoffer niet ophield met huilen". morgen reist Kissinger door naar Egypte, voor zijn elfde vredesmissie in het Midden- Oosten. Aan de vooravond van zijn vertrek heeft hij tegen con gresleden gezegd dat zijn kan sen fifty-fifty" zijn. Hij moet zien te bereiken dat Is- raëls veiligheidseisen worden verzoend met de Egyptische eisen dat het de Mitla- en Gidipassen en de olievelden in Sinaï weer terugkrijgt. Naar de buitenwereld toe is er een brede kloof tussen beide posi ties. Of Kissinger slaagt of faalt, net hele probleem van het Midden-Oosten verhuist naar alle waarschijnlijkheid spoedig naar de conferentietafel in Ge- nève, waar de Sovjet-Unie al lang van ongeduld met de vin gers op tafel trommelt, weinig ingenomen als zij is met Kis singers stapsgewijze politiek van persoonlijke diplomatie. Volgens Al-Achbar blijft Kissinger na zijn aankomst in Egypte op vrijdag, twee dagen in Assoean in Opper-Egypte, waarna hij zondag naar Damas cus en Jeruzalem gaat. Ver volgens keert hij terug naar Egypte en begint tussen dit land en Israël op en neer te pendelen tot overeenkomst is bereikt. Zijn missie zou deze keer, steeds volgens Al-Ach- bar, twee of zelfs meer weken kunnen duren. Al-Achbar haalde Ameri kaanse kringen aan, volgens welke Kissinger heeft gezegd dat hij vindt dat zijn persoon lijke prestige en zijn politieke benadering van het probleem op het spel staan. ROTTERDAM (ANP) De voormalige wethouder van verkeer, mr. H. Polak, thans gemeenteraadslid voor de WD in Rotterdam, heeft het college van b. en W. schrifte lijk gevraagd opnieuw overleg te plegen met de pensioen fondsen van Shell en Philips over het wereldhandelscen trum. Hij is van mening, dat tijdens het overleg dat er tot nu toe tussen de gemeente en de pensioenfondsen is geweest door een of beide partijen on nauwkeurig of onzorgvuldig is opgetreden. STAATSSECRETARIS Me ijer van CRM zal maatregelen ne men om de vertraging van ruilverkavelingen in sommige gebieden teruig te dringen. Hij heeft dit gisteren geantwoord ap schriftelijke Kamervra gen. (ADVERTENTIE) U ziet: om een hoge rente te krijgen hoeft u UW geld niet altijd vele jaren vast te zetten. Als u de juiste bank maar kiest. Vergelijk altijd rentepercentages en voorwaarden. En vraag de Van Lanschot brochure eens aan met nog vele andere Runstige spaarvormen. Breda, IVn Hiag, EiiuMwvto, NSmefoijRoowndi»!. *otterdJJn,Tawft,V*!*. Intussen deelde het Amerikaanse ministerie van defensie mee dat Israëlische militairen momenteel in de Verenigde Staten worden ge traind in het omgaan met Lan- ceraketten, een van de nieuwste wapens van het Amerikaanse leger. Hiermee is voor het eerst officieel bevestigd dat de Ver enigde Staten de Lanceraket aan Israël zullen gaan leveren. Volgens sommige berichten krijgt Israël meer dan 100 exemplaren van deze raketten. Volgens het ministerie van de fensie ontvangen tussen 80 en 90 militairen een opleiding van 15 weken in de staten Oklaho ma, Maryland en Alabama. HAMBURG (DPA) Het voormalige hoofd van de Ge stapo in Warschau, de 67-jari ge Ludwig Hahn, is gisteren in hechtenis genomen om een gevangenisstraf van 12 jaar uit te zitten, die hem op 5 juni 1973 werd opgelegd wegens medeplichtigheid aan moord op Poolse Joden. Hij werd in de ziekenafdeling van de ge vangenis van Hamburg opge nomen. De dag tevoren had het Westduitse hooggerechtshof af wijzend beschikt op een ver zoek van Hahn om herziening van zijn proces. De voormalige Gestapochef die deel uitmaak te van de SS, had al enkele jaren in voorarrest doorge bracht, toen hij in 1967 we gens een slechte gezondheids toestand voorlopig op vrije voeten werd gesteld. De recht bank in Hamburg die hem tot 12 jaar veroordeelde, hand haafde deze situatie voor de tijd tot het vonnis rechts kracht zou hebben gekregen. Dat is nu het geval. Intussen loopt sinds oktober van het vorig jaar nog een proces tegen Hahn. Met drie andere verdachten wordt hem ten laste gelegd dat hij de Jaren 1942 en 1943 medever antwoordelijk was voor de overbrenging van joden naar vernietigingskampen. Alleen in het kamp Treblinka-2 zouden tenminste 300.000 joden zijn vermoord. HET aantal verkeersdoden In West-Duitsland is vorig jaar met 10,5 proeent van 16.302 tot 14.590 verminderd. Het aantal gewonden daalde met 8,5 procent van 488.000 in 1973 tot 446.912 Dit blijkt uit de thans beschikbaar zijnde offi ciële cijfers die ln Bonn zijn gepubliceerd. Dit zijn de gezochten op wie de Westduitse politie sinds de vrijlating van Peter Lorenz gisternacht jacht maakt. Het zijn boven v.l.n.r.: Fritz Teufel, Inge Viett, Werner Sauber, Norbert Kroecher; onder v.l.n.r.: de Nederlander Ralf Reinders. Angela Luther, Till Meyer en Andreas Vogel. DEN HAAG (ANP) De regering ziet geen aanleiding om dit jaar de nationale do denherdenking op zondag 4 mei aanstaande een dag te vervroegen. In overleg met het comité nationale herdenking is hiertoe besloten, aldus heeft minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) gisteren namens het kabinet geant woord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Jongeling (GPV) en Abma (SGP). De beide Kamerleden wil den de komende herdenking laten vallen op 3 mei omdat naar hun mening „grote aan tallen landgenoten" op zondag ln verband met erewachten en optochten verplicht worden „van hun normale dagbeste ding af te wijken en arbeid te verrichten". (ADVERTENTIE) DE NIEUWSTE VOORJAARSKOliLEKTIE t.m. maat 50 IS BINNENGEKOMEN Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - tel. 01600-34965 's Maandags de gehele dag gesloten Weet u wat ook in is? Het onheil, hè. Je breekt tegenwoordig de be nen over meestal kalende manspersonen, voor wie bin nen de kortste keren de we reld de moord stikt in eigen vuil, de zon dra afkoelt, de waterbronnen morgen droog vallen, Big Brother Orwell de zaken volgende week kracht dadig overneemt, Ajax degra deert en voor wie de hele voorraad aan A- en W-bommen vanavond nog de stinklucht in gaat- Van mij mogen ze, maar één ding, onheilsprofeten horen tot de laatste der broodvreters. Z« verven het zwerk maar grijs, ze schilderen de wolken maar grauw en behangen de master- bed/room maar paars en zwart ik zie toch echt nog geen pe nalty hangen en voor mij is e< dus niets aan de hand. Wat wij doen is alleen wat sneller leven dan vroeger. De tijd vliedt tegenwoordig zo fluks henen, dat wij als het ware de pest, de cholera, de kruistoch ten, de Hunnen, heer Alva, zeven vuurspuwende aardbe vingen, paus Alexander VI, Attila, de pokken, de Witte van Wanssum en de Bokken rijders op een en dezelfde dinsdagmiddag op de thee krijgen. Daar deden ze vroe ger eeuwen over. Geen won der, dat ons de schrik om de jagende harten slaat. Wel wonder, dat in deze tijd van onheil bezwangerde wereld toch nog een heilsprofeet op staat. Ik sta op omdat profeten nooit blijven zitten én omdat ik geloof dat naderend onheil het grootste der onheilen is, dat slechts met heil bestreden kan worden. Ik profeteer dus, dat de aarde blijft draaien, de zon blijft schijnen, Ajax niét degradeert en de duivelse mensenlijke dom- en wreedheid over een miljoen jaar speur- en zicht baar afgenomen zullen zijn in hevigheid- Nou, dan liggen we toch goed. Dan zit er toch schot in. Je kunt natuurlijk wel elk zuchtje een windhoos noemen, elke sabel een slaan de ruzie, elke goed gebolde Jet een slet, elke verandering een ramp, elke x- benige Piet een miet en elke tegenslag de ondergang, maar dan moet je toch ook het lef hebben achter de ivolken de zon te vermoe den, althans de mogelijkheid van een achterwolkse zon niet bij voorbaat geheel uitsluiten. Een voorbeeld. Onze maat schappij is inderdaad kei- en keihard. Nog maar nauwelijks leefbaar. Als we hem niet naar zijn leven staan, staan we haar naar haar eer. Bar en boos. Maar achter de heuvelen schijnt toch de zon. Pak Gruijters- Minister Gruijters. SpreiKt die weer met ons? Neen, neen, nu moet je er niet omheen draaien. Nu moet je zeggen dat Gruijters weer met ons spreekt. En had jij daarop gerekend? Juistdaar had jij niet meer op gerekend en het is toch gekomen. Als Gruijters van de bouw weer met ons spreekt, dam. noem ik dat een goed teken. Symptomatisch. Dat maakt toch de hele zaak weer een tikje leefbaarder. é- S9| door Dan noem ik Gruijters een sumenlevingsontharder. Mag Gruijters voor mij best wat minder huizen bouwen. Als ia z'n bek maar openbreekt- Wat die onheilsprofeten met dwarsliggende verstandskiezen ook doen, dat is Tiaar het le vensgevaarlijke buitenland wijzen. Dan laten ze figuren als Lon Nol, Amin, Thieu, Si- hanoek, Pinochet, Arafat en H. Selassie opdraven. Voor mijn part zijn dat allemaal zwaar gewichten, die zo nodig moe ten en niet voor een gat ge vangen zitten, maar heeft Henry het niet allemaal keurig onder controle? En over het midden-oosten lig ik al hele maal niet wakker. Daar mogen alle woeste partijen van de beschaafde landen in oost en west precies evenveel wapens kopen en daarmee is de vrede niet getekend maar wel verze kerd. Kruitvat Cyprus? Omdat de thuis-Turken in eigen beheer en huisvlijt een atoombom gaan maken. Dan moet je er ook bij zeggen, dat het maar een kleintje uit de vuurwerk sector van honderdduizend do den per stuk betreft én dat de Grieken er dan van Henry ook een' krijgen. Voel je? Weer evenwicht en dus gewapende vrede. En dat is goed. Want ongewapende vrede is vrede an sich en levert dus geen verdiensten voor het hierna maals op. Gewapende vrede, dat is de kunst- Wel, die heb ben we toch. Neen, ik zie het dwars tegen de trend echt nog wel zitten- We reilen wel niet, maar we zeilen toch. Streel eens een wang, droog eens een traan, lees een gedicht en pluk de daig. Want de tijd veegt nog in geen eeuwigheid de herinne ringen, wel echter meteen alle schulden uit. Deed de tijd dat niet zozeer, had zelfs hij geen toekomst meer. Neem die ge dachte eens mee naar bed Voor de afwisseling en de pest. En geloof me, achter de wol ken kwijnt, de zon. CVan onze correspondent) ROME Het grote emigra- tiecangres in Rome, waarop de positie is besproken van de miljoenen Italianen die in het buitenland de kost moeten verdienen, is geëindigd met een zak vol schone beloften De regering, politieke partijen en vakbonden zijn het eens geworden op een overigens niet uitgewerkt eindrapport: zes miljoen Italiaanse emi granten moeten geholpen wor den met financiële en morele steun, met adviezen en juri dische bijstand, met beter on derwijs voor hun kinderen. De problemen die de confe rentie besproken heeft waren verre van nieuw. Ze zijn iets meer dan een eeuw oud, en ze zijn op dit congres zeker niet opgelost, maar wel nog eens duidelijk op een rij gezet Congresvoorzitter, tevens mi nister van buitenlandse zaken Rumor, heeft een opgewekte en optimistische slotrede ge houden. Hij deed volop toe zeggingen en beloften. Zo zou er onder andere met diverse Westeuropese regeringen diep gaand gesproken worden over de positieverbetering van de Italiaanse werkkrachten. Er zullen ook meer consuls inge schakeld worden, in dit geval vakbondsdeskundigen die op min of meer diplomatieke ba sis in het buitenland zullen gaan werken. Vooral de linkse partijen die jaren lang op dit congres ge wacht hebben, hebben een in drukwekkende reeks klachten op tafel gelegd, alsmede be wijzen van de doorlopende discriminatie die de Italiaanse emigrant ondervindt. Ais terloops zijn ultra-rechtse sprekers op het congres uitge jouwd en aangewezen als de medeschuldigen voor de huidi ge situatie. De politieke partijen hebben vooral aangedrongen op betere regelingen voor de emigran ten om te kunnen stemmen bij landelijke of regionale verkie zingen in Italië. „De regering geeft per jaar drie keer meer uit om de Ope ra in Italië in stam/d te houden dan om de emigranten te helpen", aldus een van de vele tot de verbeelding sprekende woorden. „Waarom handhaven we met kunst- en vliegwerk onze reputatie op muziekge bied en blijven we gedwongen om onze werkkrachten en ar moede te exporteren. In eigen land kunnen ze niet aan de slag en in het buitenland laten we ze in de steek. Het congres en de overheid hebben beter schap belooft. Sinds het begin van deze eeuw zijn dertig miljoen Itali anen geëmigreerd, voorgoed of tijdelijk. Op dit moment le ven, wonen en werken vijf miljoen Italianen geregistreerd als min of meer gewaardeerd „gastarbeiders" ergens in de wereld. Plus nog eens min stens een miljoen Italianen die clandestien het vaderland ont vlucht zijn en al even clandes tien ergens aan de slag zijn. Van de alles bij elkaar zes miljoen geëmigreede Italianen verblijven er zo'n drie miljoen in Europese landen. Duitsland heeft meer dan een half mil joen Italianen in het arbeids proces ingeschakeld; Zwitser land en Frankrijk niet veel minder. In België verblijven en werken bijna 309.000 Itali anen, in Nederland daarente gen ruim 30.000. In Latijns- Amerika werken bijna twee miljoen Italianen. Het is dui delijk dat deze Italianen - net als hun landgenoten in de Verenigde Staten, Canada en Australië - voor het overgrote merendeel voorgoed van Italië afscheid hebben genomen. Het grootste deel van de elders in Europa werkende Italianen koestert daarentegen het vaste voornemen om zo snel en zn rijk mogelijk terug te keren naar de geboortegrond De emigratie is voor Italië geen nieuw verschijnsel. Ai sinds bijna een eeuw hebben Italianen hun koffers gepakt om elders - en in het begin vooral in Amerika - hun geluk te beproeven. Noodgedwongen. Omdat armoe en werkloosheid het bestaan in eigen land uit zichtloos en vaak menson waardig maakten. Vooral de Italianen uit het zuiden en van Sicilië trokken naar het bui tenland, En nog altijd leveren de zuidelijke provincies de meeste emigranten, velen on geletterd en nauwelijks ge schoold. De meesten beginnen in het buitenland in de bouw of knappen de vuilste klusiej op. De Italiaanse emigrant heeft altijd een gedwongen keuze moeten maken: of in eigen land verkommeren, of elders gaan werken. De Italiaanse overheid wil best weten dat die onvrije keuze mede ver oorzaakt is door foute binnen landse toestanden. Vandaar ook dit congres. Aan de ene kant zoeken de deskundigen naar maatregelen die genomen moeten worden om de rechten van de buitenlandse werkende Italianen veilig te stellen, om ♦e waken voor behoud van taal en cultuur, om de kinde ren van geëmigreerde Italia nen goed onderwijs te geven, "m huisvesting, sociale rechten en werkgelegenheid te be schermen. Maar aan de andere kant proberen de Italianen in eigen land te sleutelen aan de vele economische mistoestan den. Nog altijd blijft het op krikken van de midden- en zuid-Italiaanse provincies een stokpaardje van alle opeenvol gende regeringen, van de vak bonden en het bedrijfsleven. Uitvoerige steekproeven in het buitenland hebben aangetoond dat het in de meeste gevallen bedroevend gesteld is met de woon- en werkomstandigheden van vele Italiaanse emigran ten. Velen blijven buiten de maatschappij staan waarin ze kennelijk alleen zijn toegela ten om het minderwaardige werk op te knappen. Ook goedgeschoolde, gestudeerde werknemers blijken slechts in veel gevallen „ingehuurd" voor het werk en daarmee basta. Slechts de minderheden van Italiaanse kinderen bezoe ken de buitenlandse scholen, in veel gevallen moet het Ita liaanse lager onderwijs thuis of groepsgewijs geschieden maar met te weinig deskundig heid „We willen niet zonder meer het Italiaans onderwijs naar Duitsland, Nederland of België overplaatsen, we willen naar een soort integratie zoe ken. Ook daaTdoor kunnen de emigranten en vooral hun kin deren, beter inspelen op de gemeenschap waarin ze zich thuis moeten kunnen voelen", aldus een der deelnemers aan het congres in Rome. Het probleem van de emi gratie is - zeker in Italië - meer dan een congres waard. Ook de jongste bischoppensv- node - vorig najaar - heeft zich over dit probleem gebo gen „Maar de tiid van analy ses is voorby, er moet actie komen", aldus de algemene opvatting bi; de ruim driehon derd congressisten. „Zou ie naar de maan willen?", vroeg onlangs een journalist aan een iongen op een nlattelands- school in Sicilië „Ik vind het goed. en als daar werk te vinden is za' msms ook erg 'evrpden ziin" Het is die mentaliteit waartegen d't con gres en de Italiaanse overheid zal meoten vechten wil stiaks niet het totale zuiden van Tta- lië zonder goede werkkrachten zitten. FRANS WI.TNTAwno Brieven voor deze rubriek moeftft met volledig» naam en adre* worden ondertekend. Bi] publikatle zullen deze vermteld worden. Slecht» bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edre» zijn den bl| de redactie bekend. Publikatle van brie* ven (verkort of onverkort) bvtekent nleC dat de redactie het In alle gevallen •en» k «net Inhoud, c^. strekkin* Herhaaldelijk worden wij opgebeld (meestal zondags) om mee te doen aan een prijs vraag ter gelegenheid van een jubileum van de stichting „Het gehandicapte kind" uit St.-Willebrord. Je krijgt dan 3 onzinnige vragen te beant woorden. Wanneer het ant woord goed is, krijg je zoge naamd een prijs, waar niets van uit komt. De eerste keer (dat was vorig jaar) hebben we hieraan meegedaan. Maar toen we nadien weer opnieuw werden gebeld, gaven we hier geen gehoor meer aan. Vorige zondag werden we weer opge beld. Gelach en gemompel op de achtergrond, wat me al er gerde. Ik heb toen die jonge man gezegd, als hij grapjes wilde uithalen, dat hij er het gehandicapte kind buiten moest houden. Er volgde een kleine discussie tot hij het zelf ook niet meer wist. Toen kreeg ik het antwoord van „Zoek het zelf maar uit of anders stik er maar in". Nu zou ik willen vragen of er meer mensen zijn die lastig gevallen worden met een tele foontje van deze jongelui die hun tijd verdoen met zulke smakeloze grappen. BREDA MEVR. M. v. RIEL-BARTELS Waarom wordt Israël ge laakt door de Commissie van de Rechten van de Mens die durft te beweren dat Israël de stad Kuneitra opzettelijk na de Vom Kipoer oorlog heeft vernield. Ik ben zelf vóór de Yom Kipoer oorlog in Kunei tra geweest en het was toen al een - door de oorlogshandelin gen in 1967 - verwoeste en verlaten stad. Dus dit is een grove leugen en een hetze te- tegen Israël. Wanneer stelt de Oommissie een onderzoek in naar de behandeling van de ongeveer 4.000 Syrische Joden die in een ghetto in Damascus als gijzelaars worden vastge houden. Ze mogen niet meer dan 3 km. uit hun gebied ko men. Ze mogen het land niet verlaten. Ze hebben praktisch geen werk en worden getrei terd en vernederd doro Pales- tijnen die opzettelijk in het ghetto gaan wonen ais spion nen van en verraders aan de Syrische regering. Als er ie mand overlijdt wordt zijn huis en inboedel door de Syrische regering ingenomen en aan een Palestijn gegeven. Deze ong. 4.000 mensen stonden tij dens de Yom Kipoer ocrlog gepakt en gegezakt te wachten tot de Israëlis hen zouden bevrijden uit hun mensonte rende positie. Was Israël maar doorgestoten naar Damascus, dan waren deze mensen, waar de wereld over zwijgt, be vrijd. En waar bleven de protesten van de Commissie toen tijdens en na de Ycxm Kipoer oorlog 43 Israëlische gevangen mili tairen op beestachtige wijze door de wrede Syriërs zijn afgeslacht? Toen hoorde je niets: het zijn toch maar Is raëli's. OUDENBOSCH G. B EGO AMSTERDAM (ANP) „Een grove inbreuk op de pri vacy". Zo kwalificeerde de Amsterdamse officier van jus titie, mr. J.H.C. Pieters, de activiteiten van de 39-jarige Elisa N., die een microfoon in de slaapkamer van een echtpaar in de Sassenheimstraat in Am sterdam aanbracht om op zijn bij het gezin gehuurde zolder kamer gesprekken en andere bezigheden te kunnen afluiste ren. Verdachte, die vier jaar bij het echtpaar had gewoond, moest terechtstaan voor de po litierechter, maar was niet verschenen. Conform de eis werd hij wegens het voorhan den hebben van afluisterappa ratuur tot f 250 boete veroor deeld. Bij de behandeling bleek, dat N. tot zijn praktijken was gekomen omdat de vrouw des huizes de liefde die hij voor haar koesterde niet beant woordde. Toen het echt paar begin vorig jaar met va kantie ging en hij de huissleu tel kreeg om voor de planten te zorgen maakte hij van de gelegenheid gebruik om zijn afluisterplar uit te voeren. Hij installeerde de microfoon on der het echtelijk bed en ver bond het apparaat vervolgens met een ontvanger op zijn bo ven Ie slaapkamer gelegen zolderkamer.

de Stem | 1975 | | pagina 15