50 NA liet V.d. Stoel fallen Nederlandse vloot steeds kleiner T1LANIIS WAARSCHUWT MINISTER VAN DOORN VOOR VERVREEMDING Phnom Penh omsingeld WOONWAGENS ONTRUIMD uyter 7Q AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP LIGT KLAAR Veiligheid en vrijheid Debat over metro twee weken uitgesteld Gehandicapten maken hun wensen bekend F bego koffer 70cm iten tuinstoel kamer r minister Geurtsen (VVD): zeven betaalde nevenfuncties Koeweit naast olie-industrie binnenland buitenland commentaar Afhelpt t.. jaren hoest? „Duidelijkheid van DS '70 1 inzake Proloog" 'trouwens die nieuwe thee van KG is ook erg goed' PPR TREKT VOORSTEL IN VASTENBRIEF Tentoonstelling Vrouw ben je in Amsterdam VEST nu 33- Ambtswoning Indonesische ambassadeur bewaakt Oerdegelijk triplex frame, mei Bego kunststofbekleding op textielbasis in bruine print, Slappe deksel en bodem. Twee sloten met klip en twee riemen Praktische greep en veel pakruimte. Binnenin 2 pakbanden. adviesprijs 49,50 onze prijs 31 :tvan meermalen gneerd, gestoomd out. Weerbestendig wit gelakt, baar geschroefd; metalen lestvrij behandeld, ndeerd roest-, trek- en vlekvril- stoel met komfortabele zit dooi ale ruglatten. prijs 145,— prijs 14? ik m Ivoor 0 4® pdag 6 l maart I 17 pONDERDAG 6 MAART 1975 If blik B .^^1 198 voor JH (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De christen- jpmocratisehe fracties, de li beralen, D'66, DS'70 en de kleine rechtse fracties in de jtyeede Kamer hebben giste ren minister Van der Stoel van buitenlandse zaken be hoed voor een nederlaag. De motste regeringsfractie en te vens de geestverwante PvdA- jractie van minister Van der gtoel stemde voor een motie v® de Radikalen, waarin van je regering geëist werd om in Zuid-Vietnam de Voorlopige Revolutionaire Regering te er kennen en de status van het huidige regime Thieu te de graderen tot eveneens een voorlopige regering. Minister Van der Stoel be zwoer zijn eigen fracti,e niet met deze motie akkoord te man omdiat met een dergelij ke politiek de „regering zich op drijfzand" zou begeven. Mot het inbrengen van waar deringscriteria komt men op de weg van de meest moeilij ke "evolgen", zo waarschuwde hij de PvdA-fractie. Maar deze fractie liet de woorden van de eigen minister voor wat ze waren. De fractie had zich verleden week al via advertenties in dagbladen ge bonden aan uitspraken van de partijbesturen van de Partij van de Arbeid en van de Ra dikalen om het voorlopig revo lutionair bewind in Zuid-Viet- nara te erkennen. Ter wille van de achterban van de Par tij van de Arbeid kon deze fractie moeilijk een andere weg bewandelen. De commu nist Bakker veroordeelde in de kamer deze houding van de Partij van de Arbeid, mede omdat de PvdA-fractie niets voelde voor zijn eigen moties die hetzelfde beoogden. Ver worpen werd ook een motie van de pacifist Van der Spek die om erkenning vroeg van de koninklijke regering van nationale eenheid in Cambod ja. Aanvaard werden in de kamer de motie van de libe raal De Koster over een nieu we nota voor de internationale culturele betrekkingen, de motie-Waltmans van de PPR voor meer aandacht in de EEG voor de igrensregio's en de mo tie van Dankert van de PvdA over het afstoten van oneigen lijke taken van de NAVO. zo als de commissie uitdagingen van de moderne maatschap- pij- ALGIERS (ANP) Koe weit heeft die belangen van twintig procent van British Petroleum en Gulf Oil in Ku wait Oil Company overgeno men, zo heeft zijn minister van olie, Abdel-Moetalebal-Kazi- mi, gisteren meegedeeld in Algiers, waar hij de topcon ferentie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) bijwoont. „Vanaf dit ogenblik is de staat Koeweit eigenaar van alle aandelen, die tot dusver in het bezit van de twee maatschappijen waren", zo verklaarde hij tegenover de pers. ROTTERDAM (ANP) Nederland, dat vele eeuwen over de gehele wereld be kendheid genoot om zijn ster ke scheepvaart, dreigt langza merhand zijn naam als scheep- varende natie te verliezen. De Nederlandse vloot krimpt nog steeds in. Nederland zakt die per weg op de wereldranglijst, waarop het eens een voorname plaats innam. Binnenkort zal de commis- sie-Viersen rapport uitbrengen aan de ministerraad over een onderzoek naar middelen om de Nederlandse scheepvaart te behouden. Het advies omvat enkele voorstellen tot steun aan de scheepvaart. Hierbij zal ook het voorstel van de Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging (KNRV), die aaht keer vijf procent investe ringsaftrek en vervroegde af schrijving wil, worden betrok ken. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, dr. M. van Huiten, zal naar aanlei ding van het rapport een nota opstellen, waarin maatregelen aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd om de kwijnende Nederlandse vloot van de ondergang te redden. Als de Nederlandse vloot verdwijnt, zal dit ernstige ge volgen hebben voor de havens en met name Rotterdam, de scheepsbouw en toeleverings bedrijven, Daarvan is de plaatsvervangende directeur- generaal van de scheepvaart, drs. J. J. Schuld, overtuigd. Het zal volgens hem de werk gelegenheid van 28.000 men sen, die in deze tak van het bedrijfsleven werkzaam zijn, aantasten. De totale Nederlandse vloot omvat nu 5 miljoen bruto re- gisterton (brt.). In 1972 was dat 5,3 miljoen brt. Als men bedenkt dat de wereldvloot nog steeds groeiende is en in de laatste tien jaar is verdub beld, is de Nederlandse vloot relatief veel harder achteruit gegaan. In 1939 stond Neder land als zeevarende natie op de zevende plaats op de w reldranglijst. Nu is zij gezakt naar de dertiende plaats. De KNRV heeft berekend, dat van de 5 miljoen brt. 1,5 miljoen onder Antilliaanse vlag vaart en 0,5 miljoen on der Liberiaanse vlag. Niet meer dan 3 miljoen brt. scheepsruimte, dat eigendom is van Nederlandse onderne mingen, vaart onder eigen vlag. Steeds meer schepen zoeken hun toevlucht tot een andere vlag. Zowel de heer Schuld als mevrouw W.H. Ra- bels van de KNRV wijten dit san het fiscale klimaat, waar onder de sdheepvaartonderne- mingen moeten opereren. DEN HAAG „Er is een wijdvertakt proces van ver vreemding aan de gang", en daarin speelt minister Van Doorn (CRM) een belangrijke rol. Zo valt de kritiek samen te vatten die het CHU-Kamer- lid drs. Tilanus gisteravond uitte op het beleid van minis ter Van Doorn. Tilanus waar schuwde, dat de bewindsman door zich te vervreemden van (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH De slag om Phnom Penh is. gisteren hevi ger geworden toen de troepen van de Rode Khmer de om singeling van de Cambodjaanse hoofdstad voltooiden en een eind .maakten aan de Amerikaanse luchtbrug door aan houdend raketvuur, gericht tegen het vliegveld Pochen- tong. jiaanse regering niet zal aftre den voordat de onderhandelin gen met de tegenpartij zijn begonnen. Anders, aldus de premier, zou het land zonder wettige regering zijn en dat zou de kans op zinvolle onder handelingen verkleinen. Long Boret legde er de nadruk op dat de hulp van de V.S. nodig is om Phnom Penh te redden en een einde aan de oorlog te maken. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Bangkok zei dat de luchtbrug voor het ver voer van. rijst en militair ma terieel naar Phnom Penh is stopgezet toen een Amerikaans vrachtvliegtuig op Pochentong door een granaat was getrof fen. Br zijn hierbij geen doden of gewonden gevallen en de bemanning slaagde erin met het toestel naar Saigon terug te vliegen. In de Golf van Thailand ligt het Amerikaanse vliegdek- sehip Okinawa met helikop ters en rond 1.000 mariniers aan boord. Het zal ingescha keld worden als de Amerika nen in het belegerde Phnom Penh geëvacueerd moeten worden. Gistermorgen had een func tionaris van de Cambodjaanse luchtvaartmaatschappij al la ten weten dat er voor vrijdag geen niet-militaire vluchten gemaakt zullen worden en dat alle binnenlandse vluchten zijn nafgelast. Het Cambodjaanse opperbe vel maakte bekend, dat de troepen van de Rode Khmer nu Phnom Penh ook vanuit het zuiden aanvallen. Tot dusver is de stad vanuit het noorden, oosten en westen aangevallen. De Rode Khmer die Phnom Penh probeert uit te hongeren door konvooien op de rivier de Mekong tegen te houden en het vliegveld van Phnom Penh uit te schakelen, heeft dit vliegveld gistermorgen zwaar bestookt. Om de tien minuten werd er een raket afgeschoten. Een van deze raketten zou een auto met de bemanning van een vliegtuig voor binnenland se vluchten geraakt hebben. Van betrodwbaree zijde is meegedeeld dat hierbij vijf mensen om het leven zijn ge komen. Premier Long Boret van Cambodja verklaarde gisteren op een persconferentie in Phnom Penh dat de Cambod- peter Lorenz, de vorige week in West-Berlijn gekidnapte CDU- voorzitter, is weer op vrije voeten, maar verder dan een gevoel van opluchting gaat de vreugde eigenlijk niet. In West- Berlijn niet, in West-Duitsland niet, maar ook hier te lande niet. Immers, de ontvoerders, die vijf dagen lang hun slachtoffer war het leven stonden, hebben van het begin tot het einde hun 2'n gekregen. Vijf mensen, veroordeeld, of in voorarrest, op beschuldiging van anarchistische activiteiten, zagen de gevan Senispoort voor hen opengaan en wandelen nu in Jemen rond als vogeltjes zo vrij en met een fors zakcentje bij zich. Velen schudden het hoofd nu ze opnieuw moeten constateren dat In een rechtsstaat de loop van het recht door een groepje an chisten zo ingrijpend verstoord kan worden. Dat gevoel van onbehagen en onzekerheid is begrijpelijk, meer nog: er zal naar een antwoord door de verantwoordelijke overheden gezocht moeten worden. Hiertoe zal meer internationaal samengewerkt moeten worden. Dan valt er veel te bereiken. Niet alleen door politie-instantles, maar veel meer nog door de politici. Het ^gelijkbare probleem van de vliegtuigkapingen, met name door Palestijnen, is toch voor een belangrijk deel afgenomen doordat praktisch geen Arabisch land de kapers nog ongestrat wilde opnemen. Natuurlijk moet ook samen met de politie gezocht worden naar mogelijk nieuwe strategieferi tegen dit soort acties, maar men moet daarbij één ding niet vergeten: waterdicht kan men een somenleving niet beveiligen tegen overvallen ais deze tenzij door er een regelrechte politiestaat van te maken. De prijs voor 2°n beveiliging is ons aller vrijheid. Juist onze vrije democra- 'oön bergen het risico van ontvoeringen en gijzelingen in zich. 11 betekent niet dat men bij de pakken moet neerzitten, inte- gsndeel: Een levende democratie moet zelfs de moed kunnen opbrengen bij zichzelf te rade te gaan en te onderzoeken, hoe het mogelijk is dat haar eigen kinderen haar bedreigen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer mr. A. Geurtsen heeft maar liefst ze ven betaalde nevenfuncties. Hij is daarmee de topscorer van zijn fractie, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde overzicht van betaalde en on betaalde nevenfuncties van le den van de VVD-fracti. Jaren geleden hebben enkele fracties eveneens een dergelijk over zicht verstrekt. Daarop af gaande moet vastgesteld wor den, dat Geurtsen vermoede lijk ook topscorer van de ge hele Tweede Kamer is. (Van onsze parlementaire redactie) DEN HAA G„Of de frac tie van DS'70 komt nu met nieuwe bewijzen concrete of controleerbare of zij trekt haar beschuldigingen te gen Proloog in". Die eis heeft het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) gisteravond gesteld aan de fractie van DS'70 tij dens het begrotingsdebat CRM. Voogd dreigde, dat de fractie van de PvdA haar oor deel over de politieke handel wijze van de DS'70-fractie „uitermate duidelijk" zal ver woorden als de fractie van DS'70 niet aan de eis vol doet. Met geweld hebben Jeden van de Mobiele Eenheid en rijkspolitie gistermorgen en kele woonwagens op het streekwoonwagenkamp te Sittard ontruimd, omdat de ze voertuigen naar de me ning van de autoriteiten te veel zijn om de goede leef baarheid in het kamp te kun nen handhaven. Zwaar toe geruste agenten slaan hier een raam in van één der wa gens om de bewoners te dwingen naar buiten te ko men. Het dienstencentrum werd ontruimd, twee woon wagens werden versleept en één vertrok vrijwillig. IJSLAND bereidt zich kenne lijk voor op een nieuwe visse. rij-oorlog. Het wil wapens be stellen en heeft laten weten dat het nog dit jaar zijn visse- rijgrens tot 200 mijl zal uit breiden. DE vrijdag ontvoerde presi dent van het hooggerechtshof van de provincie Buenos Ad res, rechter Hugo Anzorreguy, is gisteren vrijgelaten. (ADVERTENTIE) ('Van een onzeir versllaasavers) AMSTERDAM Op 19 maart zal de raad van Amsterdam een voorstel van B. en W. berei ken, waarin het principe-be sluit 1968 over de metro for meel ongeldig wordt verklaard. In dit besluit bepaalde de raad destijds de aanleg van een staidsspoornet met vier lijnen, de zogeheten metro. Een consequentie hiervan Is sloop van een aantal huizen in de Nieuwmarktbuurt ten be hoeve van de oostlijn. De sloop stuit op fel verzet van de bevolking. Gistermiddag vond een hoog tepunt plaats in de strijd tus sen de bewoners van de buurt en het stadsbestuur. Het PPR- raadslid Van der Ven had een voorstel gedaan om het princi pebesluit in te trekken, maiar Van ale kanten kreeg hij hier op kritiek. Voor de vergadering begon, had B. en W. een notitie ver spreid, waarmee de wind uit Van der Vens zeilen werd ge nomen. Het college verklaarde dat het principebesluit allang geen uitgangspunt meer voor hun beleid was, aangezien er zo veel veranderd is sedert 1968. Deze situatie wordt over 14 dagen veranderd in een for- male afetandnemiog. In diezelfde notitie waar schuwde het college evenwel, dat de betekenis van de oost' lijn in Amsterdam en omge ving onverminderd geldig is gebleven. Onder druk van de raad trok de heer Van der Ven toen zijn voorstel in. Er was veel belangstelling voor de vergadering en er wa ren speciale veiligheidsmaatre gelen getroffen. Zo ging het hek voor het stad huis dicht en werd het pu1 bliek druppelsgewijs toegela ten onder toezicht van agen ten. Het was zelfs verboden om fotro's te nemen van de raadsvergadering en perskaar ten werden tot driemaal toe gecontroleerd. UTRECHT (ANP) Van wege hernieuwde belangstel ling is de vastenbrief van de bisschoppen van Nederland van 1973, „Welvaart, verant woordelijkheid, versobering'' herdrukt. In totaal zijn nu 140,000 exemplaren in Neder landse en diverse buitenlandse versies verspreid. Aldus meldt de persdienst van 'de r.-k. kerkprovincie. In hun vasten brief van 1973 wezen de bis schoppen op de noodzaak van een mentaliteitsverandering ten aanzien van Je consump tie, produktie op prestatie maatschappij. allerlei organisaties waar mee veel kamerleden relaties hebben zich ook dreigt te vervreemden van Kamerleden. „Daarmede maakt de minister zijn leven zuurder en wellicht korter dan noodzakelijk is". De kritiek van drs. Tilanus was harder dan de detailkri tiek die de bewindsman op onderdelen van zijn beleid moest verduren. Harder ook, dan de kritiek van de VVD-er Van Dijk, die Van Doorn om diens totnutoe gevoerde pers beleid het predikaat „de meest radioaal conservatieve minis ter" toekende. Hij noemde dit beleid volstrekt willekeurig. „De minister is de bescherm heer van het bestaande, van de bestaande pluriformiteit in de geschreven pers en^ in de -gesproken omroep. Hij ziet niet de onderlinge samenhang van pers en omroep, die teza men de pluriformiteit van in formatie veqgroten, ondanks concentratie", aldus Van Ddj-k. fn de eerste termijn van de Kamerbehandeling van de be groting CRM kwamen gister avond slechts zeven sprekers aan het woord. Daardoor kon nog geen volledig beeld ont staan van de beoordeling van het beleid van de bewindslie den van CRM. Er wias lof en kritiek. Er was, van de zijde van het liberale Kamerlid, mevrouw Kappeijne van de C-oppeïlo een principieel be toog over de democratische en culliturele bewustwording die minister Van Doorn en staats secretaris Meijer in hun beleid willen nastreven. Van de zijde van de PvdA- fractie werd door mevrouw Langendijk-De Jong een drin gend beroep gedaan op de mi nister nu een begin te maken met rijksfinanciering van peu terspeelzalen. In de afgelopen weken zijn actiegroepen zeer actief geweest om Kamerleden te winnen voor het idee, dat de peuterspeelzalen ook mede gefinancierd dienen te worden door de overheid. Gistermor gen had een actiegroep noig een gesprek van ruim een uur met minister Van Doorn. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Met de première van het poppenspel „Zo maar blij" van Felicia van Deth is gisteren in het Tro penmuseum van Amsterdam de tentoonstelling „Vrouw ben je" geopend. Op de expositie die werd samengesteld in het kader van het Jaar van de Vrouw, wordt de nadruk gelegd op de vrouw als object, als bezit en als werkkracht. Het object vrouw wordt uit gebeeld door middel van pros titutie, reclame, mode en sie raad. De vrouw is op „Vrouw ben je" gebonden aan man, kinderen en huis. Voor wat betreft de werkende vro-uw is men in het Tropenmuseum tot de conclusie gekomen, d'at het werk de vrouw nooit een offi ciële erkenning en een stem in het openbare leven heeft ge-ge ven. (ADVERTENTIE) PRIJS - TIP geldig tot 13 maart SPORTIEF met chenille-achtige dwarsstrepen ton sur ton in, ecru, pistache en zalmkleur Normaal 45, Breda Roosendaal Goes Tilburg Bergen op Zoom .(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de oa. 1 miljoen lichamelijke en zin- tuigelijke gehandicapten die ons land telt is het in veel gevallen nog bij lange na niet mogelijk om als geheel vol waardig lid van die samenle ving te kunnen functioneren. Het ontbreekt hen nog in tal van opzichten aan kansen en mogelijkheden die voor het goed meedraaien in de maat schappij nodig zijn. Over de knelpunten die er in dit verband nog bestaan, gaan .gehandicapten samen met des kundigen op het gebied van revalidatie en gehandicapten zorg alsmede een aantal ka merleden en bewindslieden op 24 en 25 maart praten in het congrescentrum „De Blije We- relt" te Lunteren. De discus- siedagen zijn georganiseerd door de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie, die op genoemde data tevens haar 75- jarig bestaan viert. In een rapport, dat onder de titel „signalen" door de NVR is opgesteld naar aanleiding van gesprekken met gehandi capten staat duidelijk aange geven waar het in de opvang en begeleiding van lichamelijk en en zintuigelijk gehandicap ten (ook hartpatiënten vallen onder deze groepen) nog aan schort. Als belangrijkste knelpun ten komen uit dit rapport de volgende zaken naar voren: Bij de woningbouw wordt nog steeds onvoldoende reke ning gehouden met de woon wensen van gehandicapten. Zelfstandige huisvestin-gsmo- gelijkheden zijn zeer schaars, terwijl de aangepaste woon vormen veel te weinig ge spreid zijn voorkomen. openbare gebouwen zijn nog maar al te vaak ontoegaiv kelijk voor lichamelijk gehan dicapten. Ook aan voorzienin gen voor zintuigelijk gehandi capten ontbreekt het in de imeeste openbare gebouwen. Er bestaan nog veel onjuis te vooroordelen over plaat singsmogelijkheden van de ge handicapte in het arbeidspro ces. Plaatsing in een sociale werkplaats bevordert geens zins de integratie van gehan dicapten in de samenleving. Bovendien is de arbeidsbevre- diiging daar over het algemeen gering. De mogelijkheden voor het verkrijgen van sociale uitke ringen en bepaalde specifieke voorzieningen zijn gecompli ceerd, onbegrijpelijk en on doorzichtig. De bestaande gewone on derwijs- en vormingsinstituten zijn onvoldoende of helemaal niet berekend op deelname door lichamelijk en zintuige lijk gehandicapten. Bovendien sluit het onderwijs, d,at gehan dicapten momenteel ontvangen op specifieke onder wij sinstitu ten niet voldoende aan op de verwachtingen van de maat schappij. Een dooi wintertje, dat ie het. Maar een mooi wintertje Een dooi wintertje, dat is het. Maar een mooi wintertje. V In het gunstigste geval, zo lees ik, zal in het jaar 2000 het werknemerspensioen 70 procent van het laatstverdien de loon bedragen. Dat is de ouderen onder ons dus niet meer beschoren, maar het meest geëigende motto voor een pensioenfonds lijkt me dan ook: wie de jeugd heeft, heeft (de) toekomst. De autogordel hoeft niet om tijdens (onder andere) het achteruit rijden, zo heeft mi nister Tjerk gezegd. Dan heb je daar tenminste geen omkijken naar. En Intussen zijn in Rhodesië alle mooie dromen zo die er al waren weer uit. Ds. Si- thole zit weer, want Ian Smith en de zijnen vinden dat be- vrijdingsgedoe toqh maar ge- ZANUk. En wie heeft al die doden die er straks onvermijdelijk zullen vallen, op zijn gewe ten Bergen op Zoom gaat feest vieren, zo verneem ik als eind september de Schelde-Rijn- verbinding geopend wordt door hunne en zulle koninklij ke hoogheden uit Nederland en België. Leuke aanleiding om de stad tussentijds nog eens aan te dweilen. Gelezen: Als je sommige mensen met hun neus op de feiten drukt, zien ze meteen niets meer. En nu een doordenkertje van Ben van Kaam, dat er niet om liegt: „Blank Europa mag zich wel eens afvragen in hoeverre zijn kritiek op apart heid wezenlijk antiracistisch is, en in hoeverre deze kan zijn ingegeven door de behoef te aan een categorie blanken, die nog slechter is dam men zichzelf acht". r 'tAnarchismewat, tegen woordig. Opmerkelijk, daar in Ber lijn. Bij die hele ontvoerings zaak is geen dode gevallen en de enige gewonde was de chauffeur van Lorenz die vori ge week bij de kidnapping bewusteloos geslagen werd- Maar de geestelijke en maatschappelijke wonden zijn des te dieper. Ik zwaai af. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sinds dins dagmorgen vroeg is bij de ambtswoning van de Indonesi sche ambassadeur luitenant- generaal Sutopo in Wassenaar een hecht cordon gevormd door ongeveer 30 gehelmde en gewapende Haagse en Wasse- naarse politiemannen. Later kwamen daar ook enkele pantserwagens bij alsmede een aantal manschappen van «de marechaussee. De scherpe bewakingsmaat- regelen werden getroffen na dat de politie een plan had onderschept van een militante groep Zuid-Molukkers om op nieuw, net als in 1969, de ambtswoning van de Indonesi sche ambassadeur te bezetten en daarbij mogelijk luitenant- generaal Sutopo te gijzelen of te ontoveren. De inlichtingen over dit plan werden verkre gen tijdens een verhoor van twee in Barneveld gearres teerde Zuid-Molukkers, die enkele wapens bij zich bleken te hebben. ANNA Randolph Hearst, zus ter van de vermiste erfgename Patty Hearst is dinsdag aan de grens tussen Canada en do Verenigde Staten aangehouden en bekeurd wegens drugbezit. Ze had 1 2 gran- «riltablet ten amfetamine bij zich. i

de Stem | 1975 | | pagina 13