lUSLHTIM n WAS BELANGRIJK Veel wedstrij den bij Het Groene Laken Duivenhouder Yan Looy zou liever geen over- naehtvluchten meer zien DANKZIJ MHC RAPIDE IS DE HOCKEYSPORT IN HULST POPULAIR oe mee aan de grote eier- rsierwedstrïjd ij alle Citroën- jaar'.Voorudedag jcieuze creatie te 10e de nieuwe CX /oorheen slechts e CX is als een chte veiligheidsauto erwachtingen thans ■rosserie staan jaren len einders te doen ijke aërodynamica samenspel van om uwveiligheid ellen. Hoe terecht et jaar' ook is, de nentvan de geniale slle Citroëns ten Jat u gerust voor een of voor een Dyane, 3 Citroën u ook weg- alle aan dezelfde Jie uitkomt. Kweek Superkampioen Jeugd Eerste team DONDERDAG 6 MAART 1975 dt het elk jaar weer Pasen, >r die kleine paas-eitjes. ■zichtig mee te van meneer jr weer vol mee. a smakelijk. En vergeet u even te kijken naar surprisenetten, >nsja teveel om weer op ikels van meneer ing Pasea Dan maak je kans op zo'n vensgrote Barbapapa (daar zijn ït 2500 van) of op een "achtige fiets. Haal vlug een wedstrijdeiinde winkel van meneer Jamin m lever het zosnel nogelijk weer ia ïarbapapa het vriendje van meneer Jamia SAS VAN GENT - Zonder roeer de actiefste biljartvereni ging van de laatste twee jaar, is Üe biljartvereniging „Het Groene Laken" uit Sas van Gent. Tal van kampioenschap pen en toernooien werden door deze in feite nog jonge vereni ging (acht jaar oud) in de afgelo pen twee jaar georganiseerd, gen belangrijk punt waardoor deze vereniging gestimuleerd wordt, is wel de prachtige biljar- laccommodatie die deze vereni ging tot haar beschikking heeft. Want in haar lokaliteit biljart- gentrum „Reseda" te Sas van Gent staan drie biljarttafels met de afmetingen 210x105, 230x115 en 285xl42'/j. Een ac commodatie die er niet om liegt en waar tal van wedstrijden in alle klassen of spelsoorten ge houden kunnen worden. Het Groene Laken maakt hier ook gretig gebruik van, want in het afgelopen seizoen - dat nog niet helemaal ten einde is - wer den er drie officiële kampioen schappen georganiseerd, drie toernooien, één prijskamp en tal van voorwedstrijden die men toegewezen kreeg van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond. Zo werd achtereenvolgens aan officiële kampioenschappen georganiseerd: het districts kampioenschap 5e klas libre van het district Zeeuwsch- Vlaanderen, het gewestelijk kampioenschap van Brabant en Zeeland 5e klasse libre en het districtskampioenschap Beker-Kader. Verder werd er nog een libretoernooi georgani seerd waaraan Theo Platjouw, Louis Dallinga, Frits Bakker, Theo Tas en Peter Snelders deel namen en nog twee driebanden- toernooien. Een reeks van wed strijden waarop geen enkele bil jartvereniging antwoord kan geven in Zeeland. Daarom is het niet te overdreven gesteld dat Het Groene Laken de afgelopen twee biljartseizoenen de actief ste biljartvereniging in Zeeland is. De accommodatie zal zelfs nog verbeterd worden, want mettertijd zal de biljarttafel van 210x105 ingeruild worden voor een tafel van 230 x 115, zodat er dan zelfs nationale kampioen schappen kunnen plaatsvinden. Hoe de vereniging in een der mate kort tijdsbestek is uitge groeid tot een van de actiefste verenigingen van Zeeland wordt even in het kort uiteengezet door de huidige voorzitter Jaap de Blaay: „Zo'n acht jaar geleden werd het initiatief tot oprichting van deze biljartvereniging ge nomen door drie man te weten Eduard van de Bergen, Jan van Rossum en Jan Snelders. Hun bedoeling was toen om onder el kaar een knus en gezellig café- biljartverenigingetje op te rich ten. Maar na nauwelijks drie maanden had deze vereniging reeds 25 actieve leden, en had daar mee de reeds sinds jaren gevestigde biljartverenigingen in Sas van Gent in ledental ver overtroffen. Langzamerhand begon er bij enkele van onze le den interesse te ontstaan om in de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond te gaan spelen. Zo'n vijf jaar geleden zijn wij daar dan ook toe overgegaan". Willy Scheffer vervolgt: „In het begin waren er nogal wat tegenargumenten om ons aan te sluiten bij de KNBB, maar op den duur hebben wij definitief de knoop doorgehakt en sloten ons aan. Een daad waar wij nu maar wat blij om zijn, want het is fantastisch om aan officiële kampioenschappen deel te ne men. Vergis je nu niet, kwalita tief zijn wij beslist niet zo'n bij zonder sterke vereniging. Wij hebben natuurlijk een speler zoals Robert Claeyssens die al tijd goed is voor een gemiddelde van zo'n stuk of 15 libre en 10 kader, hoewel deze er pas sinds vorig jaar bijgekomen is. En dan uit eigen kweek hebben wij Pe ter Snelders, die onlangs met een gemiddelde - in libre, ofte wel vrij spel - van 44,55 uit de voorwedstrijden te voorschijn is gekomen. Ik weet nog goed hoe het allemaal tot stand gekomen is met hem. De eerste drie jaar dat hij bij onze vereniging was gaf hij totaal niets om biljarten, maar sinds wij ons aansloten bij de KNBB nam zijn interesse voor de biljartsport toe. En voornamelijk de laatste drie jaar is hij zich goed toe gaan leggen op het biljarten. Door lessen bij de Belgische grootmeester Jos Vervest is hij met rasse schreden vooruit gegaan. De overige spe lers van onze vereniging varië ren in gemiddelde van een half tot twee en een half. Daarom zei ik al dat wij in totaal gezien be slist niet zo'n sterk bezette ver eniging zijn. Dat ligt wel aan het feit dat er bijna geen jonge spe lers bij komen, die zich echt in teresseren in de Wliartsport". Het Groene Laken mag dan niet zo bijzonder veel talent tus sen haar biljarters hebben zit ten, organisatorisch talent is er te over. Jaap de Blaay: „Het is natuurlijk niet zo gemakkelijk om de leden van onze vereniging warm te krijgen om steeds maar opnieuw te tellen en te schrijven tijdens wedstrijden en toch blijkt iedere keer weer als wij eenmaal voor het blok staan, dat wij dan op vele van onze leden een beroep kunnen doen. Alleen als werkelijk de grote spelers een kampioenschap in onze lo kaliteit betwisten, dan zijn de meesten toch wel wat bang om te tellen, en dan komt het vaak op dezelfde personen neer. Ook krijgen wij bij de echte zware wedstrijden vaak steun van bui tenaf. Want neem nu het invita- tietoernooi libre vorig jaar, daar namen aan deel: Theo Platjouw, Louis Havermans, Frank Pruis- sen en dan de Zeeuwse topspe- lers. Kijk als je voor dergelijke spelers wilt tellen dan moet je sterk in je schoenen staan, en dat kan iedereen niet". De biljartvereniging „Het Groene Laken" is dus een ver eniging die bijzonder actief is in het wedstrijd wezen en dat ook wel de eerste jaren zal blijven. Want voor het nu nog lopende seizoen staan nog twee toer nooien op het programma, na melijk een libretoernooi groot biljart en een kadertoernooi klein biljart. De organisatie van deze toernooien zal geen punt zijn als „Het Groene Laken" ook eens beroep zou kunnen doen op tellers van buiten Sas van Gent. (Van onze duivensport- medewerker) SINT JANSTEEN - Er zullen maar weinig postdui venhouders zijn die reeds na enkele jaren na het actief deelnemen aan deze sport tot de Zeeuwse top zijn doorgedrongen. Zo'n liefhebber is de heer P. van Looy aan de (Vilhelminastraat 51 te Sint Jansteen. In 1969 (her)begonnen had hij enkele jnren daarna een hok duiven opgebouwd waar je zon dermeer „U" tegen kunt zeggen en in 1973 werd hij kampioen van de Zuid Nederlandse Bond van Postduivenhouders en dat dan niet door het bezitten van een groot aantal duiven. Van Looy zegt zelf een kleine melker te zijn die normaal nooit meer dan drie ft vier duiven inzet op de Fond- en Midfondvluch- ten en wat de Fond betreft zal hij dit jaar voor de zogenaamde ovemachtvluchten geen duiven meer inzetten. De duiven moe ten dezelfde dag kunnen thuis komen. „Het is dat mijn vrouw nogal voor de duivensport is en ook mijn zoon, anders zou ik zo veel duiven niet hebben, ik heb "4 koppels oude duiven en dat is genoeg In mijn drie hokken met elk 12 broedbakken kan ik wel 36 koppels houden, maar wat ik nu heb is het maximum, je kunt er ook teveel hebben en dan ben je er geen baas meer over". Want Van Looy hecht veel "aarde aan de relatie duiven - eigenaar. „Slechte resultaten nggen niet altijd alleen aan de duiven, op elk hok zitten wel een paar goede duiven ook al komen de prestaties niet direct tot ui ting De melker moet vertrou wen hebben in zijn duiven en ze goed leren kennen, dat kan niet als je er teveel hebt. Karakter en oeheersing van de liefhebber spelen daarbij een belangrijke Als ik op mijn hokken kom vliegen mijn duiven nooit op maar blijven rustig zitten", zo ®gl Van Looy. Hoewel minstens één hok er ai voor geschikt zou zijn doet ,,aa L°oy niet aan winterkweek L! j L°ven de garage is ver- ii maar gekoppeld wordt o vlak voor 1 januari Momen- «eeft hij 38 jonge duiven, die n„.z®n week of vijf oud zijn. ok kweekt hij voor zichzelf laar?" roncle jonge duiven per a,r Daarna nog wat voor een Oder om te kunnen voldoen aan e door hem in de afgelopen inter geschonken bonnen voor juge duiven op de diverse ampioenendagen, waarvoor JL meestal een uitnodiging 'Jgl om met een stand van vier da !c te honen exposeren en an die hij schonk aan verent- s ngen als die een tentoonstel- an Looy („Je moet er 365 da- wi m het jaar voor in touw W heeft voor wal He verzor ging aangaat wel hulp. We- vrouw Van Looy verzorgt de jonge garde. De duif die vorig jaar de provinciale wedvlucht vanuit Bourges won was van haar. Hijzelf en een van zijn zoons nemen de weduwnaars voor hun rekening. „Dat weduwschapsspel pas sen we toe op de klassieke ma nier, dat wil zeggen, dat we vóór we de doffers gaan inkorven, we ze even bij hun duivinnen zet ten. Dat is soms maar een mi nuut, soms ook wel eens vijf mi nuten maar niet langer Bij te rugkomst van de wedvlucht doen we dat ook, maar verschilt de tijd nogal wat. Dat kan varië ren van een uur tot een halve dag Als ze moe zijn mogen ze langer bij elkaar blijven, dan herstellen ze zich beter Een an der systeem dat toegepast wordt kan ook wel goed zijn, maar ik verander met. het gaat zo goed", aldus Piet van Looy Hij is een voorstander van kweken in ver wantschap. inteelt dus, maar gaat daarin nooit verdei dan b.v halfbroer op halfzus Slechts zeiden wordt een kruising toe gepast alleen als er wat nieuw bloed in zijn Kolonie gebi acht moet woiden Hij speelt ook met de jonge duiven op de fond, maar als jaar ling gaan de doffers maar zo'n zeven acht keer in de manden voor wedvluchten tot de afstand Dourdan: „Pas als ze twee jaar oud zijn moeten ze volledig de „baan" op, net zo lang als ze het goed doen". Van Looy heeft ook reeds voor de tweede wereldoorloog duiven gehad en was toen ook succes vol, de al wat oudere liefhebbers weten dat nog wel Hij had toen een duif die tot een der beste uit de wijde omtrek gerekend kon worden: „Dat was een super kampioen", zegt hij, „zo'n duif van klasse wordt maar eens in de vijftig jaar geboren Ik speelde zo'n 25 jaar geleden al op we duwschap, met duiven die de gehele dag in het donker zaten, alleen 's morgens en s avonds zagen ze het daglicht bij het uit vliegen". Zijn grootste triomf behaalde hij in 1970 meteen jongeduif die toen de nationale wedvluchl vanuit Bourges won Het slecht ste jaar was 1972 toen hij nota bene in een opleervlucht van de 18 deelnemende jonge duiven er maar liefst elf kwijtspeelde. Vanzelfsprekend speelt hij ook het vitessespel. Over het voor dit jaar vastgestelde vluchtpro- gramma van de afdeling Zee land is hij wel tevreden, al zou hij voor de Beaumetzvluchten liever een andere, meer zuidelij ker gelegen lossingsplaats pre feren. Begrijpelijk voor een lief hebber wonende in het oostelijk gedeelte van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen: „Maar", zegt hij, „Kring West wil van Compiégne af en die willen wij weer houden. Het is een kwestie van geven en nemen". Palmares oude duiven in de provinciale wedvluchten van 1974: 26 mei Orleans 26, 163 en 279 tegen 2984 duiven. I juni Moulins 4, 7 tegen 1307 d. 15 juni Tours 342,515 tegen 2091 d. 30 juni Chateauroux was een grote tegenvaller, vijf duiven in- gekorfd, slechts een prijs (114) de andere vier duiven wel terug gekomen maar pas een week of nog later van de wedvlucht. 13 juli Ruffec, 169 en 192 tegen 875 duiven. HULST - „De hockeysport is voor mij een echte volks sport. In onze vereniging is dan ook iedereen van harte welkom. Waarom niet eigen lijk.... De tijd dat je zoge naamd van „goede huize" moest zijn, behoort in onze vereniging al lang tot het ver leden. Maar er zijn inder daad nog veel mensen die denken dat de hockeysport alleen voor een bepaalde groep mensen is weggelegd. Daarbij komt nog dat bij ve len een bepaalde drempel vrees bestaat en die schijnt bijzonder moeilijk te over winnen te zijn. De voetbal sport bijvoorbeeld is nu eenmaal veel meer in trek bij de jeugd". „Als bestuur van een hockey club moet je buiten de leden die zich zelf aanmelden ook acties voeren om zo vooral de jeugd kennis te laten maken met deze tak van sport. Gelukkig heeft ons bestuur dat al jaren inge zien, anders had je misschien al niet meer gehoord van de Hul sterse hockeyvereniging. Het huidige bestuur gaat op dezelfde voet verder, waardoor we op het ogenblik kunnen spreken van een gezonde en bloeiende hoc keyvereniging". Aan het woord de 25-jarige Joep Fassaert, speler in het eer ste herenteam van de Hulsterse hockeyvereniging M.H.C. Ra- pide waar hij tevens ook al ruim vier jaar als „schatbewaarder,, fungeert. Joep Fassaert is samen met zijn vlotte en charmante echtgenote Ine een draaischijf van de Hulsterse hockeyvereni ging. In hun gezellige woning in de Vestdijkstraat 5 in Hulst - waar een antiquair zal „water tanden" van het antiek dat overal een passend plaats heeft gekregen - is het zonder meer leuk om daar een avondje door te brengen. Buiten zijn beroep, is zijn geliefde hockeysport het onderwerp van gesprek. Joep Fassaert is in de Hulsterse hoc- keykringen geen onbekende vooral gezonde vereniging. Joep Fassaert: „Als we nu het aantal jeugdleden bekijken, mogen we als bestuur tevreden zijn. Maar we blijven hiermee niet stil zit ten, binnenkort gaan we weer een actie voeren om jeugd te werven". Dat deed het bestuur van de Hulsterse vereniging twee jaar geleden ook. Men schakelde de gymnastiekleraren in, om zo de jeugd met de hockeysport te la ten kennismaken, momenteel telt de Hulsterse vereniging vier jeugdteams, te weten twee jongens- en twee meisjesteams. Joep Fassaert: „Bij de meisjes heben we meer aanwas dan bij de jongens. Maar dat is ook wel te begrijpen. Het voetballen is een grote concurrent van ons". Wat de contributie aangaat moet de jeugd het zeker niet la ten om zich als lid van de M.H.C. Rapide te laten inschrijven. Voor een luttel bedrag van der tig gulden is men lid. Bij menige voetbalvereniging zal men heel wat meer guldens op tafel moe ten leggen om een jaar in club verband te kunnen spelen. De jeugd zal er in de komende jaren voor moeten zorgen om vooral het eerste herenteam - ook voor M.H.C. Rapide het parade paardje - op een hoger plan te brengen. Momenteel speelt dat team al ruim tien jaar in de derde klasse E. van de landelijke hockeycompetitie. Twee keer werd men kampioen in die klas se, maar de toen nog geldende regel van promotiewedstrijden spelen - het eerste Rapide- herenteam haalde het toen niet- maakte promotie naar die twee klasse onmogelijk. Twee keer werd men kam pioen in die klasse, maar de toen nog geldende regel van promo tiewedstrijden spelen - het eer ste Rapide-herenteam haalde het toen niet - maakte promotie naar die twee klasse onmogelijk. meer, want sinds zijn acht jaar heeft hij vele malen per week de hockeystick in zijn handen. Reeds op 12-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut in het eerste team. Twee jaar later was Joep Fassaert niet meer uit dat team weg te denken..Een team waar hij momenteel nog deel van uitmaakt, en met succes. Ruim vijf jaar geleden kreeg hij ook een bestuurlijke functie. In de afgelopen jaren heeft hij mee helpen werken om de vereniging hogerop te brengen en vooral om de toen nog smalle jeugd-basis te verbreden. Samen met zijn mede-bestuursleden is Joep Fassaert daarin helemaal ge slaagd. De M.H.C. Rapide uit Hulst is een grote, sterke maar De jeugd van M.H.C. Rapide kan voor die doorstoot in de ko mende jaren zorgen. Toch draait het eerste team in een leuke competitie, want elk jaar staan de derby's tegen Olympia uit Terneuzen en Middelburg op het programma. Joep Fassaert: „Sinds de laatste jaren is een groei en vooruitgang duidelijk merkbaar. Niet alleen bij de jeugd, maar ook bij de ouderen". Zo telt M.H.C. Rapide nu ook weer een veteranenteam, en daarbij is onlangs ook nog een huisvrouwenteam gekomen. Door de grote aanwas van de jeugd telt de Hulsterse hockey vereniging nu ook een eigen jeugdbestuur, dat al zijn zaken zelfstandig behartigt. Joep Fas saert: „Het loopt allemaal voor treffelijk. Ook de samenwerking met de voetbalvereniging HVV'24. Vroeger is dat wel eens anders geweest" Buiten de normale competitiewedstrijden werkt de M.H.C Rapide elk jaai ook nog zo'n tiental toernooien af en dat zowel in Nederland, België als Frankrijk Verenigin gen uit die landen waar men al vele jaren goede contacten mee heeft, nodigen de hockeyvereni ging elk jaar weer uit. Het hoofdstuk van elk jaar vormt de verbroedering met de Engelse hockeyvereniging Bath. Ging vorig jaar M.H.C. Rapide naar Engeland, op 23 maart ar riveert het Engelse gezelschap weer in de Reinaerdstad Hulst. Het gebruikelijke driedaagse Paas-hockeytoernooi zal dan weer heel wal toeschouwers naar het Hulsterse sportpark lokken. Een speciaal comité ge naamd „Engeland-comité" be staande uil Ria Stolte, Ine Fas saert, John Picavet, Han Fas saert, Thomas van Vooren en José Altenbos, is sinds enkele maanden alweer druk in de weer om alles op tijd klaar te krijgen. Want bij de Hulsterse hockey vereniging M.H.C. Rapide wil men niets aan het toeval overla ten. Buiten de gebruikelijke wedstrijden staat er verder ook een ontvangst op het gemeente huis en een groot feest op het programma. De Reinaerdstad Hulst staat dan weer helemaal in het teken van de hockeysport.

de Stem | 1975 | | pagina 11