Goncalves roept op tot vreedzame verkiezingen TROTSE MOEDER Militaire deskundigen van VS in 34 landen Onderhoudskosten eigen woning toch aftrekbaar? RECHT Opmerkelijk vinnige kritiek in Moskous theater PORTUGAL Toneelgroei Podium krijgt niet meer subsidie buitenland AMSTERDAM ItVï Tubingen canp) „Het Trein-Toegang biljetten bij NS-stations, papier iw pen Inbraak FISCUS LEGT BESLAG BIJ MAHARADJA ZWITSERSE THEOLOOG REAGEERT OP AFWIJZING VATIGAAN 1975 nu ook „Jaar tegen kernenergie" Avonturen- speelplaats in Eindhoven Arts moet uitlatingen over collega rectificeren Nederlandse chauffeur in Joegoslavië aangehouden MOSKOU (AFP) Enor me belangstelling trekt het satirische stuk „Maak je vei ligheidsgordel vast" dat op bet ogenblik in het Moskouse jaganka-theater wordt ge speeld. Het hoofdthema is de der tigste verjaardag van de Russische overwinning in de laatste wereldoorlog, maar het stuk is doorspekt met vinnige kritiek op het dage lijks leven in de Sovjet-Unie, in het bijzonder op de be staande kloof tussen de ar beider en de „gevestigde or de" en de „mensen die de waarheid verzwijgen". Zo wordt een typisch Rus sische hebbelijkheid om te pas en te onpas met statistie ken uit te pakken, belache lijk gemaakt. De pers wordt evenmin gespaard. Een jour nalist die als een onnozele, pedante fat wordt voorge steld en die met clichés en versleten formules een groep arbeidsters naar hun mening vraagt, krijgt als enig ant woord gegrinnik en hoonge lach te horen. Herhaaldelijk wordt in het stuk de vrijheid opgeëist voor de kunstenaar om te maken wat hij wil. Maar de grote verrassing is toch wel dat de bijtende op merkingen over de Sovjet samenleving die weliswaar vaak voorkomen in de uitga ven van de verboden „Sa- mizdat", hier openlijk wor den gemaakt. Men kijkt vreemd op als men een ac teur hoort zeggen dat „het Russische opvoedingssysteem je bij brengt dat je meer je opvoeders dan je vijanden moet vrezen" of een lid van een bijzondere commissie hoort verklaren dat hij „zijn mening pas ronduit zal zeg gen als hij met pensioen is". In het stuk wordt voorts ge zinspeeld op het antisemitis me in de Sovjet-Unie om streeks 1937 en wordt ieder een voor „eunuch" versleten die niet de moed opbrengt te zeggen wat hij weet. ;fS-r -• V. geopend v.an 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f5,- (per keer) kinderen iot 14 jaar f 2,50 IMt er mij niet om in de zo zeer omstreden vragen rond "uleilbaarheid en kerkorde ten 'Muien van Rome en de bis hoppen gelijk te krijgen: tiet wie gelijk heeft, maar Wat juist is, daar gaat het J® Aldus prof. dr. Hans "uug, hoogleraar in de dog matische theologie aan de uni versiteit van Tubingen in '•est-Duitsland, In een reactie °P de verklaring, welke de congregatie voor de geloofsleer ".Ruïne, het voormalige H nihcie, en de Westduitse bis- eucppenronl'erentie deze hebben uitgegeven, nung zei „ik zal mij er ook nt !jet van laten weerhouden min> eologisfbe dienst aan de verder te vervullen u kritische solidariteit met de U. kerk". Over de afwijzing in diie verklaringen van zijn Theolo gie zegt prof. Küng: „De waarheid, bij wie zij zich ook bevindt, zal het uiteindelijk winnen". Het gaat hem er als theoloog en als zielzorger slechts om op dringende vra gen van de mensen van nu een overtuigend christelijk antwoord te vinden. Talloze reacties hadden hem daarin bevestigd. •Thans aldus Küngs ver klaring hebben Rome en de bisschoppen van hun kant ge- •ntwoord. Ook deze „verkla- ringe.," hebben niets weerlegd van datgene wat Küng theolo gisch gebaseerd te zeggen had. De verklaring van de Romein se congregatie voor de geloofs leer legt veel meer er openlijk getuigenis van af, dat de ge heime proeessen tegen hem onuitvoerbaar waren gebleken en stop waren gezet". „Derge lijke inquisitionele procedures zijn inderdaad in strijd met het evangelie, met de rechten van de mens en met de geest van het „H. Jaar van de ver zoening", aldus prof. Küng. De voorzitter van de West duitse bisschoppenconferentie, kardinaal Döpfner, wees er in Bonn op dat het Vaticaan van Küng geen I herroeping van diens thesen geëist heeft. Hij mag alleen zijn „verkeerde opvattingen" niet meer ver kondigen. De vermaning van het Vati caan heeft uitdrukkelijk alleen maar betrekkling op de twee genoemde boeken van de theo loog. Er worden enkele opvat tingen in genoemd die „in strijd zijn met de leer van de katholieke kerk die voor alle gelovigen geldit". Zo heeft Küng volgens het Vaticaan de pauselijke onfeilbaarheid zo danig beperkt dat ze alleen nog maar betekent dat de kerk in de waarheid leeft. Küng heeft voorts ernstig ge dwaald in zijn leer over het kerkelijke leerambt, aldus de verklaring van de Vaticaanse congregatie, en onjuiste me ningen verkondigd over de eu charistie Küng huldigt de op vatting dat de eucharistie des noods door een gedooote zon der priesterwijding voltrokken kan worden. De Westduitse bisschoppen zeggen in een eigen verklaring van professor Küng te ver wachten dat hii zijn stellingen die door het kerkelijk leerge zag diverse keren zijn afgewe zen, niet meer verkondigt. Dit aldus de bisschoppen, geldt ook voor degenen die het met Küng eens zijn. De Zwitserse theoloog wees echter het verwijt van de bis schoppen van de hand dat hij theologie had bedreven „bui ten de geloofsgemeenschap om". Daarom, aldus Küng, „zal ik mij er ook nu niet van laten weerhouden mijn theolo gische dienst aan de mensen verder te vervullen in kriti sche solidariteit met de r.-K erk en in de geest van de oecumene". Küng heeft in zijn boek „onfeilbaar?-een vraag" stel ling genomen tegen de onfeil baarheid zoals die tot uiting komt in onfeilbare uitspraken en dogmatische formuleringen die de kerkelijke leer eens en voorgoed vastleggen. Hij be schuldigt de opvatting dat de waarheid gestalte krijgt in de geschiedenis en het leven van de christenen. In het primaat schap van de paus ziet hij in de eerste plaats een pastoraal orimaat (de paus als de eerste der bisschoppen", primus inter oares) en niet de garantie voor onfeilbare leeruitsDra- ken. Küng die 46 jaar is, is sinds 1960 hoogleraar in de theolo gie in Tübingen. In 1962 be noemde paus Johannes hem tot „peritus" (theologische deskundige) van het concilie. In deze functie toonde hij zich een voorvechter van de ver nieuwing en de oecumene. Mevrouw dr. Edenia Guillermo, hoogleraar aan de uni versiteit in het Amerikaanse Frederick, toont hier trots een foto van haar zoon Jorge en prinses Christina, die vorige week hun verloving bekendmaakten. Briev«n voor deze rubriek moeien me» volledige naam en adres worden ondertekend. Bi| pvblikatle zullen oeze varrrföld worden. Slechts bij hoge ui»* zondering ial van deze regel wedden afgeweken Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publikatle van brie fen (verkort of onverkort) beteken» file? oat de redactie het In alle gevallen aans la «net Inhoud, c*q. strekking Bij ons is op 22 november 1974 ingebroken, en dat was niet mis, vele spullen en ge dachtenissen zijn verdwenen. Die inbrekers noesten eens weten wat ze de mensen aan deden. We zijn bijna dertig jaar getrouwd, en wij hebben wat we hadden met hard wer ken opgebouwd. Niet in een uur of een dag. Wij hopen dat de heren in brekers dit ook zullen lezen, en er dan bij nadenken als ze nu weer iemand willen gaan bestelen. Beter is het niet te doen. want er rust toch geen zegen op die poen. Naam en adres bij redactie bekend NEW DELHI (AFP) De Indiase belastingdienst heeft in de paleizen van de vroegere maharadja van Jaipoer beslag gelegd op baren goud en ju welen ter waarde van 30 mil joen gulden. Het is de eerste actie van de Indiase fiscus tegen één van de oude maharadja's van wie sommige fabuleuze fortuinen bezitten. WASHINGTON (AFP) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt dat bijna 8.500 Ameri kaanse deskundigen onder contract in 34 landen werken voor het opleiden van en het hulp verlenen aan militair personeel in die staten. Derge lijke hulp waarvan de kosten in totaal ruim 726 miljoen dol lar bedragen, wordt o.a. ver leend aan Perzië, Saoedi-Ara- bië, Chili, Cambodja, Zuid- Vietnam, Spanje, Italië, West- Duitsland en Frankrijk. Het is de eerste maal dat het Pentagon dergelijke gege vens heft gepublicerd. Zuid- Vietnam staat met 4.827 Ame rikaanse experts boven aan de lijst, gevolgd door Saoedi-Ara- bië met 2.249 man en Perzië met 1.207 man. Italië beschikt over 25 Amerikaanse deskun digen, de Duitse bondsrepu bliek over 19, Spanje over 8 en Frankrijk over vier des kundigen. Terwijl zich in Ma rokko, Tunesië, Senegal, Dene marken en Argentinië slechts AMSTERDAM (ANP) De gemeente Amsterdam heeft besloten de stichting toneel groep Podium geen aanvullen de subsidie over bet seizoen 1973-1974 te geven. Uit een accountantsonderzoek zou zijn gebleken dat de toneelgroep een niet door subsidie gedekt extra tekort heeft van f 564.700. B. en W. zijn van oordeel dat het tekort is ontstaan door onzorgvuldige boekhouding en onvoldoende bewaking van de door gemeente en rijk als sub sidiabel aanvaarde begroting. Ook de minister van CRM heeft laten weten dat van rijkswege het verlenen van een aanvullende subsidie niet in overweging kan worden ge nomen. B. en W. van Amsterdam vinden dat „een verkwisting van gemeenschapsgeld als in het onderhavige geval heeft plaatsgevonden, zich absoluut niet meer mag herhalen". Zij achten de bestuurders van de stichting toneelgroep Podium in liquidatie volledig verant woordelijk voor de gevolgen van het „waarschijnlijke" fail lissement. één expert ophoudt, zich er in Chili zes, aldus de lijst van het Pentagon. Deze vorm van bijstand is een gevolg van een in de jaren vijftig opgezet program. Steeds meer nemen particulie re ondernemingen de uitvoe ring van dit program over van Amerikaanse militairen. Dit gebeurt o.a. bij de hulp aan Saoedi-Arabië wat betreft de opleiding van vier batal jons van de nationale garde. Hiervoor betaalt het Pentagon 77 miljoen dollar aan de firma Vinnell. In totaal bedraagt de hulpverlening aan Saoedi-Ara bië 362 miljoen dollar. De met Perzië gesloten akkoorden be lopen 314 miljoen dollar, o.a. voor de opleiding van heliikop- terpil-oten en het onderhoud van hefschroefvliegtuigen. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM De stroom- groep „Stop Kalkar" heeft 1975 uitgeroepen tot jaar tegen ie kernenergie. „Het jaar 1975 is uitgeroepen tot het jaar van de vrouw en tot het monu- mentenjaar". „Noodgedwongen roepen wij het heilig jaar 1975 uit tot het jaar tegen de kernenergie", zo heeft de groep vrijdagmiddag laten weten op een persconfe rentie. Deze werd gehouden bij het met slagbomen bewaakte com plex van de „Arnhemse in stellingen" in Arnhem, waar ook de SEP is gevestigd. Vrij dagmiddag vergaderden de commissarissen van de SEP samenwerkende elektrici- teits-produktiebedrijven) over de aankoop van 2090 ton ura nium en over verdere deelne ming aan de bouw van twee nieuwe kweekreactoren in Frankrijk en West-Duitsland (Kalkar 2). Leden van de stroomgroep deelden pamfletten uit. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De Portugese premier Vasco Goncalves heeft de politieke partijen in een televisie-uitzending ge vraagd hun verkiezingscampagnes „beheerst", loyaal en vreedzaam" te voeren en zich te concentreren op het in lichten van de bevolking en niet op het zaaien van twisten. De politieke partijen moeten eensgezind strijden tegen de reactie en het fascisme dat nog steeds bestaat, aldus de premier. Hij keerde zich krachtig te gen beweringen dat Portugal „op de rand van een burger oorlog:" zou leven. „We heb ben tweemaal een presidents wisseling meegemaakt, zonder dat zelfs maar een uitgaans verbod is afgekondigd. Na tuurlijk stellen de mensen vragen, voeren ze actie en spreken ze over politiek, maar dat is normaal. Want wij maken een revolu tie door". Hij waarschuwde anderzijds voor een toeneming van uiterst linkse tendensen onder de arbeiders. Premier Goncalves gaf toe dat het besluit van de bewe ging van de strijdkrachten (MFA) om een rol te blijven spelen in de politiek in strijd is met de eerder gedane belof te dat het leger naar de kazer ne zal terugkeren. „De ont wikkelingen en ervaringen van de afgelopen maanden hebben aangetoond dat er voor de MFA nog meer te doen is, dat de MFA de stuwende kracht en de waarborg van de Portugese revolutie moet zijn. Elke dag bereiken ons van al le kanten verzoeken om op een of ander gebied tussenbei de te komen. Zoveel vertrou wen hebben de mensen in ons". Hij zei ook dat de nieu- EINDHOVEN Er komt uit eindelijk toch een avonturen- speelplaats in het Henri Du- nantpark in Eindhoven waarop kinderen „experimenteel" kunnen spelen. Het plan heeft drie jaar in de ijskast gelegen omdat er geen jeugdleider voor dit project gefinancierd kon worden. Dit probleem is nu van de baan. De reeds bestaande openba re speelplaats in het park zal nu op korte termijn worden uitgebouwd met o.m. een hangbrug, een vrije bouw plaats, speelhuisjes, een kamp- wiurkuil en een kruiptunnel. Het idee voor de avonturen- speelplaats is afgekeken van "trecht waar enkele van deze speelplaatsen te vinden zijn. "P drukke dagen amuseren Per dag zo'n 200 kinderen zich ?P deze terreinen waar de Jeugd haar eigen fantasie vol op ruimte geven kan. we grondwet „de geest van het programma van de MFA niet zal mogen verraden. We zullen niet door de stembus verliezen wat het Portugese volk zich al verworven heeft". De socialistische partijleider en minister van buitenlandse zaken Mario Soares heeft zich in het socialistische blad „Re- publica" verweerd tegen de verwijten van kapitein Duarte Pinto Soares, een vooraan staand MFA-lid,. die sugge reerde dat maatregelen tegen Soares overwogen zouden kun nen worden omdat zijn her haalde waarschuwingen voor een burgeroorlog gelijk zouden staan aan „misdadige las ter". Volgens Soares bestaat in Portugal duidelijk een gezags- AMSTERDAM (ANP) Dr A. P. N. de Groot uit Hilversum, oud-inspecteur van de volksgezondheid, moet zijn uitlatingen aan het adres van de Vlaardingse huisarts C. Moerman, rectificeren. De vi ce-president van de rechtbank te Amsterdam, mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-Van Mar ie, heeft vrijdag na kort ge ding geoordeeld dat De Groots uitspraak „de heer Moerman in Vlaardingen, die kanker wil bestrijden door mensen dui- venvoer te laten eten" onjuist is en als een onrechtmatige daad moet worden aange' merkt Dr. De Groot zal deze uitla ting moeten rechtzetten op de voorpagina van het Haagse dagblad „Het Binnenhof', bin nen drie dagen na betekening van het vonnis op straffe van een dwangsom van 5.000 gul den Zijn uitspraak stond op 4 januari in een interview van die krant met hem over „kwakzalverij". De rechter heeft bepaald dat de rectifica tie zonodig op kosten van dr. De Groot geplaatst moet wor den. Het vonnis is bij voor raad uitvoerbaar: ongeacht of hij in hoger beroep gaat moet dr. De Groot de rectificatie plaatsen. (Van onze redactie buitenland) BEOGRAD De Neder landse vrachtwagenchauffeur, Geert K., is vrijdag in Belgra do gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd een ongeluk te hebben veroorzaakt waarbij een Joegoslavische chauffeur om het leven is gekomen en voor 140.000 gulden schade is aangericht. K. had juist getankt bij een benzinestation aan de rand van Belgrado en was aan het optrekken toen hij een seintje kreeg dat zijn lading brandba re vernis had vlaim gevat. Hij bracht de wagen tot stilstand op een helling, ging door de remmen heen en gleed vervol gens terug naar het benzine station. Een vrachtwagen en twee personenauto's werden geraakt door brandende containers vernis en gingen eveneens in vlammen op. De bestuurder van een der auto's kwaim hier bij om het leven. Behalve de auto's brandden enkele benzinepompen uit en liep het gebouw van het stati on aanzienlijke schade op. De ondergrondse tankinstallaties konden door snel ingrijpen worden behouden. crisis, verslechteren de ar beidsverhoudingen, heerst er een klimaat van onverdraag zaamheid en neemt de ge weldpleging toe. Het algemeen gevolg van onzekerheid wordt nog versterkt door de econo mische recessie. Men mag de waarheid niet verzwijgen, ook al maken reactionairen dezelf de opmerkingen, aldus Soa res Soares heeft gisteren op het laatste moment zijn bezoek aan Bonn en Berlijn om „bin nenlandse politieke redenen" afgezegd. Op doorreis naar Berlijn voor een bijeenkomst van de socialistische internati onale zou Soares gisteren in Bonn een ontmoeting met zijn Duitse ambtgenoot Genscher gehad hebben. Sinds 1971 mag men volgens de wet op de inkomstenbelas- ting de onderhouds- en her- stelkosten van een eigen wo ning niet meer in mindering brengen. Jammer voor bezit ters van oude huizen, jammer voor liefhebbers van romanti sche boerderijtjes, jammer voor officiële onAerhoudsaanne- mers, jammer voor beroepsma tige tuiniers, jammer ten slot te voor het uiterlijk an onze woonbuurten met eigen hui zen. Om in de toekomst iedere dis cussie over al dan niet aftrek baarheid van kosten te voor komen heeft de wet namelijk met ingang van genoemd jaar een forfaitaire regeling inge voerdDat wil zeggen dat de wet voortaan zelf op globale wijze de netto-huurwaarde van de eigen-woning, die voor de inkomstenbelasting moet worden aangegeven, bepaalt- Deze netto-huurwaarde is af hankelijk van de verkoop waarde van het huisAlleen op laatstgenoemd punt kan er dus nog volop geruzied wor den met de inspecteur. Het geen dan ook gebeurt blijkens mijn verhaal onlangs in deze rubriek onder de titel „Wat is de waarde van uw service flat?" De wettelijke regeling waarop ik doel, is ingaande. 1 januari 1975 gewijzigd, en zoals ge bruikelijk niet in het voordeel van belastingplichtigen. Aan het slot van deze bijdrage pu- hliceren we de nieuwe bedra gen bij de huurwaarde. Ik 'iet al, doorschemeren dat deze forfaitaire regeling wei nig aantrekkelijk is voor be zitters van oude woningen die naar hun aard véél onderhoud en herstel eisen. Het is dan ook geen wonder dat er ge- zocht wordt naar een methode om er onderuit te komen. Zo was er onlangs een vader en een (getrouwde) zoon die graag ieder over een eigen woning zouden willen beschik ken. Ze hadden daartoe hun oog laten vallen op een dubbel villaatje, prachtig gelegen maar..-erg onderkomen- Het herstel zou in de duizenden lopen. Als de fiscus hierin niet tegemoet kwam, kon het plan wel vergeten worden. Ze leg den het daarom voor aan hun belastingconsulent. De man dacht diep na en kwam met de volgende solutie. De vader wilde in het rechtse huis wo nen, de zoon zou het linkse nemen. Welnu - aldus onze adviseur - dan koopt de vader het linkse en de zoon het rechtse. Ver volgens verhuurt de vader het door hem gekochte huis aan de zoon terwijl de zoon het door hem gekochte aan de va der verhuurtDe vader woont dan waar hij wonen wil, het zelfde geldt voor de zoon- De huurprijs van beide huizen ts gelijk zodat met gesloten beurs betaald kan worden. Be reikt is dat geen van twee over een eigen woning be schikt zodat de forfaitaire re geling buiten toepassing blijft en de herstelkosten. en de herstelkosten in minde ring kunnen worden gebracht. De belastingconsulent bleef hiermee binnen de wet en bin nen de bijbel die zegt dat geen dienaar twee heren kan dienen, in dit geval de fiscus en de cliënt. Maar met succes, zult u vragen. Hier is afwachten ge blazen. D'OUWE Indien de waarde in het economische verkeer van de woning Wordt de Doch niet nettohuurwaarde Meer dan meer dan gesteld op 15.000,— f 15.000,— 30.000,— 150,— f 30.000,— f 60.000,— 390,— 60.000,— f 90.000,— 780,— 90.000,— f 120.000,— 1.170, 120.000,— f 180.000,— f 1.560, 180.000,— f 240.000,— 2.340, 240.000,— 300.000,— f 3.120,— 300.000,— 360.000,— f 3.900.— 360.000,— f 4.680.—

de Stem | 1975 | | pagina 19