„Verzilver het gouden jaar van GELIJK EN ONGELIJK VAN WIEGEL ENDEN UYL Hertog van Norfolk overleden van Dayan alle blaam gezuiverd VANDAAG EN MORGEN JAARLIJKSE COLLECTE Wat Storv doet.doet Storv goed. Turk verdacht van moordpoging Spanjaard vraagt aandacht voor proces binnenland buitenland MENTALITEIT KENTERING BOUW STEUN Na te koop bij uw bladenman en overal in de winkel. Israëlische onderzoekcommissie brengt rapport uit over oktoberoorlog van 1973 Heldenrol Verbeterd Bedreiging Uit evenwicht Generaal Sharon legde terecht bevelen van superieuren naast zich neer V oorbij papier oor uw pen Gouden ledikanten (3) Discriminatie ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 11 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Vandaag en mor gen zal overal in Nederland op straten en in kerken weer de jaarlijse collecte voor de Me dische Missie Actie (MEMI SA) worden gehouden- De MEMISA wil extra aandacht vragen voor deze collecte om dat de organisatie dit jaar haar 50-jarig jubileum viert. Het geboortejaar van MEMISA was 1925 en haar geboorte plaats Rotterdam. Tijdens een missietentoonstelling aldaar zagen drie scherpzinnige lie den. dat de missie een beden kelijk gat vertoonde dat hoog nodig moest worden opgevuld. Er was namelijk een groot te kort aan medische verzorging, zowel van de uitgezonden mis siekrachten zelf alsook van de bevolkingsgroepen waaronder deze zich bevonden. En zo groeide er langzaam maar ze ker een grootse organisatie dia zich speciaal inzette voor me dische hulpverlening bij de missiewerkzaamheden in de derde wereld. Momenteel is de MEMISA vertegenwoordigd in een groot aantal ontwikke lingslanden waar zij onnoeme lijk veel lechamelijk leed weet te voorkomen, bestrijden of verzachten. Onder het motto „Verzilver het gouden jaar van MEMISA" hebben de organisators van de collecte een lijst opgesteld waarop te zien is, wat er zoal met het binnenkomende geld kan worden gedaan. Voor een rijksdaalder kan al een hoe veelheid verband, gaas en pleisters naar de missielanden worden gestuurd, voor vijf gulden kan een kind dat aan de huidziekte framboesia lijdt, van zijn zweren afgeholpen worden, voor tien gulden drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk, voor vijftien gulden kunt u zorgen dat een ernstig zieke een de ken krijgt en voor vijfentwin tig gulden kan bij een lepra lijder de ziekte tot staan wor den gebracht. En dit zijn nog maar een paar voorbeelden. Er zijn nog tal van grote pro jecten die ook om financiering schreeuwen, zoals verbetering en uitbreiding van de werk zaamheden in kraamklinieken, poliklinieken en ziekenhuizen in Kameroen, Guatamala, Bu rundi, Centraal Afrika en Li banon en niet te vergeten de aanschaf van (vaak zeer dure) medicijnen voor een groot aantal, vaak in zeer gebrekki ge omstandigheden verkerende missieposten. U kunt uw geld ook per giro aan MEJMISA geven via nr. 59.50.75. t.n.v. MEMISA in Rot terdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oppositieleider Hans Wiegel heeft volstrekt gelijk als hij zegt, dat meer dan 200.000 -werklozen „verschrikkelijk" is. Hij heeft, politiek gezien, ook gelijk als hij er als de kippen bij is om het kabinet Den U yl daarover fors aan te vallen. De toenmalige oppositieleider Den Uyl deed dat ook als de werkloosheid weer eens een piek had be reikt. Het enige dat men Wiegel kan verwijten is, dat hjj zijn interpellatie over het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet wel wat ongunstig gekozen heeft. Immers, Iedereen weet dat het kabinet worstelt met een aanvullende nota over de werkloosheid en dat die nota in februari verschijnt. Koud kunstje voor de minister-pre sident om tijdens het debat deze week in de Kamer voort durende naar die nota te verwij zen. Politieke winst viel er voor de WD dan ook niet te behalen- En dat zal voor Wie gel wel een tegenvaller zijn, want zijn hele optreden was er op gericht de christen-de mocratische regeringspartijen KVP en ARP achter zich te krijgen De rede, die KVP-leider Andriessen de avond voor het debat in Utrecht hield haid Wiegel gesterkt in de opvat ting, dat het geduid vam KVP en ARP nu ook op is. Maar zoals het vaker met christen democratische politici gebeurt, als het puntje hij heft paaltje komt, zwijgen die alio het graf. Waar overigens maar weer eens uit blijkt dat Wiegel sommige zaken toch wei erg onderschat. Zijn voorganger Den Uyl zou als oppositielei der daar niet zijn ingetrapt Het falen van Wiegel heeft misschien ook iets te maken met de heersende mentaliteit onder het morrende kiezers volk. Hoe slechter het met de economie gaat, hoe populairder de progressieve partijen schij nen te worden. Ais men ten minste op de opinie-peilingen afgaat. Nou kun je daar noodt helemaal zeker van zijn, maar het geeft toch wel een bepaal de richting aan: winst voor PvdA, PPR. Ook wel wat voor de VVD, maar het zou er voor de liberalen niet best uit zien als de partij in de oppositie zijnde de kiezersgunst zou verspelen. Het kabinet voelt, dat het de publieke opinie wel achter zich heeft en dat merk je dan meteen aan het beleid' veel nota's, weinig wetten. Vooral het werkgelegenheids beleid is veel te traag- Prak tisch niemand heeft gezien dat het zo snel de verkeerde kant co zou gaan. Natuurlijk, er waren al ja ren de gebruikelijke kreten van werkgevers als de win sten weer wat achteruit waren gegaan. Maar een duidelijke kentering op de arbeidsmarkt is eigenlijk door niemand voorspeld. Althans niet door de politici Wiegel maakt gebruik van het feit, dat heft kabinet niet met de juiste oplossing klaar zit. Overigens, de oplossing die Wiegel aandraagt is zo oud, dat je die nauwelijks nog se rieus kunt nemen. Want het is de bekende liberale oplossing voor alle economische kwaal tjes: veel belastingverlaging en meer armslag voor het be drijfsleven. GWbale en con- junctuiur-gerdchte maatregelen. -\En dat terwijl alle economi- èthe deskundigen de moeilijk- heiden als struktureel aanmer ken. Maar een andere maatre gel is er nqg niieft- Niet de belastingverlaging van Wiegel, maar ook niet de aanvullende verken van Boersma Niet de verlaging van de vennoot schapsbelasting, zoals de libe ralen willen, maar ook niet de forse verhoging van overheids uitgaven, waarbij de socialis ten zweren. Wat dan? Onze kennis van de arbeids markt is zo klein, dat we geen deugdelijke oplossing kunnen bedenken. Als Boersma roept, dat hij in zijn eentje de werk loosheid niet kan bestrijden, is dat zo. Als hij er aan toevoegt daft er eerst heel wat bestu deerd moet worden, dan heeft hij ook gelijk. Elk nieuw pak ket overheidsmaatregelen is ren tijdelijke verzachting van de wonde. Elke financiële in jectie in de economie verdooft de patiënt, maar om het te genezen, moet men de vaak structureel aanpakken. We moeten dus meer weten over hoe de arbeidsmarkt zidh ontwikkelft en waarom. Dat die arbeidsmarkt zich andera zou ontwikkelen was wel be kend. In de kern van de zaak gaat het om de factoren arbeild en kapitaal, waarvan de on derlinge verhouding de laatste tien jaar ingrijpend is veran derd, Met alle gevolgen voor de arbeidsmarkt: hoge loon kosten, die ondernemers dwin gen meer mensen door machi nes te gaan vervangen, waar door minder arbeidsplaatsen geschapen worden, hogere werkloosheid. Wel ontstaan door die automatisering weer nieuiwe arbeddsplaaftsen, maar daar zijn gewoon geen mensen voor, omdat de scholing op dat punt onvoldoende is. Een goed voorbeeld is de bouw: de na-oörlogse woning nood ia jarenlang een prestige object geweest van elk zich zalf respecterend kabinet: de een moest nog meer woningen «Jan de ander en vele malen werd het bouwbeleid schoks gewijs aangepast- Het aantal bouwvakkers kwam op een te hoog peil, gezien «ie toekomstige ontwik kelingen. Maar er werd ftoch stug doorgebouwd. Dit kabinet maakt daar een eind aan (op zich zelf terecht) maar ver geet gelijktijdig te zorgen voor een vernieuiwbouwbeleid. dat ingepast kon worden. Dus werkloze bouwvakkers om- aeholen Je kunt nu als regering na tuurlijk wel weer het aantal te bouwen woningen gaan op voeren, of nog meer autowe gen gaan aanleggen, maar daar los je strucftureel niets mee op. Ook niet met het geven van overheidssteun aan bedrijven die het moeilijk hebben en geen winst meer maken. Dat lijkt op kunstmatig in leven houden van niet meer levens vatbare bedrijven en bedrijfs takken. Iedereen heeft kritiek op wat en de regering en de op positie wil. Er lopen zoveel economische hoogleraren in ons land rond dliie heft allemaal zo goed schijnen te weten. Maar als je vraagt, hoe het «Jan precies moet, dan komen ze niet verder dan onduidelij ke kreten over verbetering van het ondernemingsklimaat en verlaging van do loonkos ten- Dat laatste kan natuurlijk niet meer, maar de loonkosten niet meer verder laften stijgen zou wel eens aanvaardbaar kunnen zijn Het zou het in vesteren weer wat aantrekke lijker maken en onze concur rentiepositie zou niet verder verslechteren. De overheid zou in zcr'n geval moeten zorgdra gen voor de sociale premies. Daarmee is men dan ook aan geland bij de vraag: hoe lang kan een vrije onidernemecsge- wijze produktie maatschappij zoals de onze een steeds hoger stijgende belasting- en sociale premiedruk verdragen? Het zou best wel eens kunnen zijn daft de huidige moeilijkheden een indicatie is, dat de econo mie er niet meer tegen kan Allemaal mooie theoriën nietwaar, maar de werkloze krijgt daardoor (nog) geen werk. Een bezinning door alle partijen ook de vakcentrales (misschien wel juist die vak centrales) is nodig. Aan de linkerzijde zal men zich ook moeten afvragen of alle pro gressieve wensen wel allemaal realiseerbaar zijn. Binnen het kabinet denkt men da-ar blijk baar ook niet eensgezind over, gezien het lange uitblijven van de noft-a van Boersma over de -werkgelegenheid en die over het inkomensbeleid. Trouwens, wat valt er straks nog aan inkomensbeleid te «toen, als er geen koek meer is om te verdelen? En in een wijder verband spelen zaken als de bewustwording van de derde wereld, de energievoor ziening op lange termijn en de instandhouding van het milieu zo'n belangrijke rol, dat het wat lachwekkend aan doeit te vernemen dat de minister van Socoale Zaken weer eens een paar honderdduizend gulden beschikbaar heeft gebeld voor de aanleg van een nog betere riolering in een of andere bui tenplaats. PIETER-JAN DEKKER DELFT (ANP) Vrijdag morgen is de 28-jarige Turk K.B. uit Delft voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag, verdacht van poging tot moord op een vrouw, bij wie hij vroeger als kostganger in huis is geweest. In de nacht van zaterdag 25 januari op zondag 26 februari drong K.B. de woning binnen van de vrouw, de 38-jarige weduwe G. H. Schroder - Mos- tert, uit Delft en probeerde haar met slagen om het leven te brengen. De vrouw over leefde de aanslag. De man heeft vrijdagmorgen tegen de politie gezegd dat hij niet weet wat er tussen één en vijf uur in de bewuste nacht met hem ós gebeurd. SH MÊittÊS _t!m h Si De hertog van Norfolk, primus inter pares onder de hertogen van Groot-Brittannië en „earl-marshal" (opper- ceremoniemecster) van het Britse koninklijke hof, is don derdagavond op 66-jarige leeftijd overleden, zo heeft zijn secretaris vrijdag bekendgemaakt. De hertog was een telg uit een van de oudste en roem rijkste geslachten van Engeland dat ook na de afscheuting van Hendrik de Achtste de rooms-katholieke kerk trouw bleef. IN het kader van het in 1963 tussen West-Duitsland en Frankrijk gesloten verdrag van vriendschap en samenwer king zullen bondskanselier Helmut Schmidt van West- Duitsland en president Giscard d'Estaing van Frankrijk maan dag weer in Parijs met elkaar confereren. IN de loop van de volgende week zal er in Salisbury waarschijnlijk een conferentie worden gehouden tussen pre mier Ian Smith van Rhodesië en leiders van de Afrikaanse Nationale Raad, de overkoepe lende organisatie van de Afri kaanse nationalistische groepe ringen in Rhodesië. (ADVERTENTIE) Alaaf. Met krakers als: Loe d'r ligt een lijster in de la, Hoera Retteketet, Friet met majonalse, De Samba Ballen Samba en nog vele, vele andere succesnummers. (Van onze correspondent) TEL AVTV Generaal Mos je Dayan, de oud-minister van defensie, is door de commissie Agraat van alle blaam voor de grote verzoen dagoorlog gezuiverd. Dit is de voornaamste indi recte conclusie van het af sluitende rapport dat de commissie Agranat buiten het oog van de pers en in de grootste geheimhouding aan premier Rabin in Jeruzalem heeft overhandigd. Veertig bladzijden van het rapport, dat diep ingaat op de militai re aspecten van de eerste drie oorlogsdagen in oktober 1973, werden gisteravond vrijgegeven. De commissie stelt opnieuw vast, dat de minister v ande- fensie in de Israëlische con ceptie niet kan worden be schouwd als een soort super commandant die invloed uit- oefend op de bevelvoering ten velde. De ministeriële verantwoordelijkheid voor het falen van het Israëlische missie tot de belangrijke slotsom dat de grote Israëli sche tegenaanval aan het Su ez-front op 8 oktober welis waar faalde, maar toch de Egyptische opmars stuitte en de basis legde voor de uit eindelijke ommekeer in de strijd langs dit front. Van belang is het voorts dat de commissie Agranat vast stelt, dat generaal Sharon in zijn recht stond toen hij tij dens de oorlog de bevelen van zijn superieuren naast zich neehrlegde. De commis sie Agranat meent dat dit onder bepaalde omstandighe den is geoorloofd. Deze con clusie vervolmaakt de hel denrol die generaal Sharom in de oorlog speelde en geeft glans aan zijn beslissing op eigen gezag het Suez-kanaal over te steken, een daad welke de oorlog een belang rijke wending ten gunste van Israël gaf. Menahim Begin, de leider van de Liekoet-oppositie sprak er gisteravond zijn gro te vreugde over uit dat gene raal Sharon volle«iig vrijuit gaat. Deze „politieke" gene- Dayan leger in de eerste oorlogsda gen rust dus niet op de schouders van generaal Mos je Dayan. Deze belangrijke conclusie opent de weg voor de terug keer van generaal Dayan in de politieke arena en zal on getwijfeld tot een wetsvoor stel leiden, waarbij de auto riteit van de minister van defensie t.o.v. de opperbevel hebber duidelijk wordt gere geld. Het valt te verwachten, dat generaal Dayan over eni ge tijd weer een actieve rol in de Israëlische politiek za- gaan spelen en als zodanig een bedreiging kan vormen voor het kabinet Rabin. Premier Rabin onthield zich gisteravond angstvallig van commentaar op het rapport Agranat. De commissie Agra nat is na 156 zittingen en het horen van 90 getuigen tot de conclusie gekoemen dat het Sharon raai heeft daardoor zijn kaart in de Hsraëlische poli tiek aanzienlijk verbeterd en is met generaal Dayan in fei te de grote overwinning van het rapport Agranat Begin had harde woorden voor de regering van me vrouw Meir, die het land tij dens de grote verzoendagoor log leidde en z.i. verantwoor delijk is voor de historische ramp waarvoor de Joodse natie kwam te staan. Nu de militaire zaken zijn opgehel derd, de operatieve conclu sies getrokken rijn, blijft Is raël feitelijk met de vuile po litieke was uit de grote ver zoendagoorlog zitten. Rabin Israëlische leger in de eerste drie oorlogsdagen volledig door de Egyptisch-Syrische verrassingsaanval uit zijn evenwicht is gebracht. Slech te organisatie, het falen van de veldinlichtingendienst en van commandanten en ge brek aan discipline droegen volgens de commissie Agra nat in hoge mate bij tot de grootte van het verrassings effect op het Israëlische leger. Daarentegen komt de com- Generaal Peled, een van ïs- raëls' vooraanstaande militaire commentatoren, merkte don derdagavond op, dat het on denkbaar is dat aan het stra tegische concept dat tot de verrassing op grote verzoen dag leidde, volledig door de commissie Agranat voorbij wordt gegaan. De discussie zal dus wei voortduren en generaal Dayan kan zich, formeel gezien, voorlopig in zijn handen wrijven. UTRECHT (ANP) De Spaanse „Commissiones Obre- as", een verboden arbeidersor ganisatie tegen het fascistische bewind, heeft een vertegen woordiger naar Nederland ge stuurd om aandacht te vragen voor het proces dat eind fe bruari in hoger beroep wordt gehouden tegen 10 vakbonds leiders. In december 1973 zijn de mannen door het gerechtshof van de publieke orde in Ma drid veroordeeld tot gevange nisstraffen, variërend van 19 tot 12 jiaar. De enige beschul diging, afkomstig van de poli tieke politie, is dat zij een vergadering hebben gehouden van het comité van Nationale Coördinatie van de Commisio- nes Obreas. DE BINNENLANDSE Veilig heid Dienst (BVD) heeft ont kend ,dat een van de ambte naren heeft geprobeerd meer te weten te komen over de Marokkaanse vereniging Ami cale. Zoals wij gisteren mel den had de industriebond NKV eerder laten weten «iat een hoge functionaris van de BVD, na onthullingen van de bond over Amicale, heeft ge probeerd imeer informatie ero ver los te krijgen. Briavan voor dezo rubriafc met volladiga mam on adraa wordaa ondertekend. Bi) publikatie zullen dm vernteld worden. Slecht» bij hoge utt- xondering zal ven doze regel werden efgeweken. Neem en edree zijn dm M| de redactie bekend. Publikatie vett brie ven (verkort of onverkort) betekent ntaC oat do rodactle het In elle gevallen een» k me» Mmd, 14 ttteltHn» Gaarne enige apmethSrugen -aan het adres van de heer Roos te Otjsterkout. Ik heb de berkshten in „ons aller Stem", die er niet om liegen, evenals hij goed gelezen- AlHeeo ben ik minder goedgelovig. Van daar waarschijnlijk onze uit eenlopende concusies. Als de heer v.cL Louw behalve rijn aspiraties inderdaad twijfels heeft gehad is dat juist heft nare. Hij had die nooit moeten hebben. Als Rentegervemde Ei gen-dammen, zoals men ons wi doen geloven, de bewuste bun galow zo ongleveer aan dhr. v-d. L. heeft willen opdringen, dan had hij «ynmiddelli-j-k moe ten zeggen: Koor eens, Meve mensen van Rotterdam, dit gaat te ver!" Of met wijlïen «!e heer Bamians: „Er zijn gren zen", Een huis dat 1% 2 mlln. guhien gaat loosten is niet verantwoord. Daar zou geen minuuft studie of narekenen voor nodig zijn geweest. Het gaat hier om gemeenschaps gelden. Belasting-geld, o-a. van ploeterende Meine zelfstand!» gen en laagstbetaalden. Het is gélukkig voor de FvidA dat het feest raiiet doorgaat. Als ik de heer den Uyl zo voor de tv gadesla denk ik dat die man- al zorgen -genoeg heeft Met Vondel zou men zeggen men ziet hem „onder lastigh ataetepack stëenen". Er is geen partij die diat ten overstaan van 200 000 werklozen kan verkopen. Alls de heer Boos mij als een soort kapitalist ziet vergist hij zidh deerlijk, vecht als een moderne Don Quichiotte tegen windmoüena en schiet ver naast de roos. Mochft hij Voor de Ink. Bel. in het tarief van de le schijf vallen, dam rijk ik hem gaarne de broederhand. Ja, zo is dat meneer R. te O. Dat ik zou behoren tot hen die een itv- kijfcende werkster of een tramconducteur op buitenland se reis zou minachten vind ik een bepaald onvriendelijke veronderstelling. Het zij U echter graag vergeven. „Tout savoir est teut oompremdrev n'est pas!"- Ik heb bovendien de gewoonten m'n medemen sen niet te beoordelen naar hun materiële welstand dadh naar hun geestelijke inhoud en innerlijke beschaving. Tenslot te: de mening «Jat voorstanders van nivellering of gelijk-ppdfe- lers de beste Christenen zou den zijn is nogatt oppervlakkig en miskent het wezen van het Christendom dait in de eeréte plaats bekering van het men senhart beoogt. Het is geen maatschappelijk stelsel, dkxh loopt wel dwars door elk zo danig stelsel en zal als het daartoe de vrijheid en «Je kans krijigt de verhoudingen ver zachten. KLUNDERT V. v.d. VALK Val spanning heb Jk de be richtgeving rond het carna valsliedje van Vader Abraham over de Arabieren gevolgd. Ik vind het onjuist diat het aange kondigde proces tegen Vader Abraham niet doorgaat. Het komt namelijk veelvuldig voor diat bepaalde bevolkingsgroe pen gediscrimineerd of in dds- erediet gebracht worden. Een juridische uitspraak zou een wapen daartegen kunnen zijn. De Nederlandse pers heeft bijv. de gewoonte om «ie in Nederland wonende Surin-a- mera, wanneer die in het nieuws komen, steeds negatief te doen overkomen. Voor beeld: Surinamer trekt mes of: Surinamer steekt landgen«»t neer. Waar het mij om gaat is dat ik mij afvraag: is dit al leen nieuws verspreiden of is dit ook een aversie af antipa thie tegen Surinamers in het algemeen kweken? In wezen komt; de plaat „WW" ook op hetzelfde neer als de plaat van Vader Abraham. Dit is discri minatie van de Surinamer tot» en-met, maar er kwam geen enkele pressie om de plaat uit de handel te nemen. Boe komt dat? Omdat de Surinamer geen oliekraan heeft die dicht gedraaid kan worden of omdat de Surinamers geen gijzelaars maken? Of gaaf men van het standpunt uit, dat de Neder landers de Surinamers zo geïndoctrineerd hebben, dat ze voor hen niets te vrezen hebben Een juridische uit spraak over de plaat van Va der Abraham zou een goed wapen kunnen zijn <wn da aard van het beestje te ont maskeren. Men zal in Neder- lan gewoon moeten leren le ven met de buitenlanders. Gaat men op dezelfde voet verder, dan ig de tijd rijp voor een tweede Hitler- Buóftenlan- ders zijn de prijs die men voor zijn welvaartsstaat maat betalen. .ak.1L BREDA, R. RETBG

de Stem | 1975 | | pagina 11