Band r.k. kerk-jodendom sluit anti-semitisme uit IN ZI Australische premier gematigd progressief PANORAMA ZWARE GEVECHTEN Nederland wil vakantieschade inhalen RECHT Laatste uitslag Pieker- Poker Indiase minister na aanslag overleden VOORPROEFJE VAN MISS PANORAMA IfJC HOESSEIN: "PALESTINA, WAAR LIGT DAT?17 JONGE MEISJES OVER SEX. 1 GROTE TOUROPERATORS OPTIMISTISCH: Rimboe-Japanner is nu toch ziek Zwart loon doodgewone zaak Vietcong wint terrein Pornobier in Zweden binnenland buitenland RICHTLIJNEN VAN VATIC A AN Geen bes La nel Kritiek Verliezen Ondervraging Stonehouse begonnen Goiiidi Whitlam in Nederland EnnogveeS meer boeiends in de nieuwe Panorama Zaterdag 4 januari 1975 9 BREDA „Het overdondert ons een beetje. We hebben het aantal telefonistes moeten uit breiden en onze boekingsafde ling heeft alle hens aan dek om het schip boven water te houden -". Zo schetst directeur Jongens van NRV-Holiday de toeloop op de aanstaande zo mervakantie-arrangementen. Hij zoekt de oorzaak ervan in de sof die vele mensen verle den jaar hebben gehad toen ze door de oliecrisis overvallen te Iaat waren om hun vakantie bestemming veilig te stellen. Daar kwam dan nog het slech te weer bij, zodat er nu, een SAIGON (RTR) In tw geringstroepen beheerste st< Vietcongtroepen doen pogin ren, zo is gisteren in Saigon Het gaat om Phuoc Binh, pro- cie Phuoc Long en H Tuy. IN Londen is gisteren bekend gemaakt dat de post- en tele foontarieven in Groot-Britam- nië drastisch worden ver hoogd, nl. met een percentage tussen 25 en 40 procent. (Van onze redactie buitenland) De peetvader van het moderne Australië, de liberaal sir Ro bert Menzies, die er zestien jaar premier is geweest, had wein'g achting voor zijn poli tieke tegenstanders in het Labour-kamp. Niet zelden noemde hij ze „pipsqueaks" (schreeuwlelijkerds) en „egg-heads" (leeghoofden). Alleen Gough Whitlam, in Men- is' tijd tweede man in de Labour-fractie, respecteer de hij vanwege zijn intelli gentie en welsprekendheid. Menzies is inmiddels van het politieke toneel verdwenen en zijn partij, de liberale partij, is verscheurd door ge brek aan leiderschap en een duidelijk programma. Bij de verkiezingen van 1972 werden de liberalen verslagen en Labour, onder leiding van Gough Whitlair, kwam voor het eerst sinds 23 jaar "eer aan de macht. Whit lam liet door zijn eerste poli tieke daden blijken, dat zijn partij niet voor niets zoveel jaren in de oppositiebanken had geschreeuwd om ingrij pende veranderingen van de Australische politiek. Whitlam was nauwelijks premier of hij schafte de dienstplicht af, gaf opdracht de dienstweigeraars (Vietnam) vrij te laten, er kende China, Noord-Vietnam en Oost-Duitsland, sloot het "th desische consulaat in Syd ney, scl reef Nixon een brief - oo-ooten over ziin Vietnambe- leid en 'chafte de belasting cortrarentiva af. On het eerste gezicht een dol-ra,"icale politiek In feite echter is (en was) Whitlams politiek niet meer dan een hoognodige aanpassing aan de plaats van Australië on dp drempel van Azië, met verhevigde trek naar de zon kan worden geconstateerd. De optimistische kijk op het aanstaande reisseizoen is bij de tour-operators vrij alge meen, al laten ze zich niet allemaal zo uitbundig uit als de heer Jongens. Maar dieits collega Kramer van de Mag neet schat de toeneming in het aantal boekingen toch wel op twintig percent, gelijkelijk verdeeld over vlieg- en toer- wagenreizen. Hij vindt het op merkelijk dat niet alleen naar de zon wordt gekeken, maar ook naar de prijzen. Vandaar dat een land als Italië, dat door de Zuidvietnamese re en woeden zware gevechten, n deze bolwerken te verove- kendgemaakt. belegerde hoofdstad van de ii Due, in de provincie Binh In Phuoc Binh worden straatgevechten geleverd- On der dekking van tanks braken Vietcongtroepen donderdag door de laatste verdedigings gordel van de stad. Ook in Hoai Due is de Viet- eong erin geslaagd de stad binnen te dringen- Zuidvietnamese officieren hebben de Vietcong om een bestand in Phuoc Binh ver zocht teneinde de burgerbevol king die gelegenheid tot evacu atie te geven. De Vietcong heeft dit verzoek echter van de hand gewezen. Phuoc Binh ligt 106 kilome ter ten noorden van Saigon. De staid is de enige die de regeringstroepen in de provin cie in handen hadden. Als de Vietconig erin slaagt Phuoc Binih te veroveren betekent dit, dat zij voor het eerst een pro vinciale hoofdstad in. hun bezit hebben en de gehele orovineie beheersen. Volgens het militaire hoofd kwartier in Saigon is de situa tie in Phuoc Binh kritiek. Nog geen duizend man regerings troepen hebben bevel gekre gen de stad tot elke prijs te behouden. Zij staan echter voor een overmacht van naar schatting vijfduizend man Vietcongtroepen. De vijf geschutsste Hingen die Phuoc Binh moesten ver dedigen zijn uitgeschakeld en men probeert nu met lucht aanvallen de tegenstanders in hiun opmars te stuiten. De ac ties worden echten- ernstig ge hinderd door slecht weer. Gough Whitlam woorden1 in dat deel van Azië, waar ook de Amerikaanse po litiek de laatste jaren sterk veranderd is. Wie Whitlam de laatstf ja ren gevolgd heeft, kan hem nauwelijks radicaal noemen Hij heeft hard gevochten te gen nkervleugel in zijn partij, die hij beschuldigde van communistische sympa thieën. Deze jarenlange strijd heeft hem in Australië het eti ket 1 a n „conservatief' be zorgd. Etikettering is vaak mislei dend en onduidelijk en dal reldt ook ten aanzien Gough Whitlam. Mensen, die hem goed kennen, typeren hem als een liberale humanist, die wars is van racisme (ook in Australië zelf) en onrecht vaardigheid. Hij is vaak ver geleken met gematigde pro gressieven als Hugh Gaitskell en Willy Brandt die binnen land tot weinig vernieuwn- gen in staal wa>-en (ook Whit lam kamrt met grote economi sche moeilijkheden in zijr land, waar de werkloosheic naoorlogse records dreigt t< hereiken), maar hun land ir het buitenland een goed< naam bezorgden Whitlam werd in 1916 ir relatief goedkoper is gewor den, zeer in trek is. NRV-Holiday en De Mag neet zijn het op hun beurt weer met hun collega Centouri eens dat er een toenemende belangstelling bestaat voor ac tieve vakantie-arrangementen. In dat oPzicht doet Ierland het erg goed, terwijl men bij De Magneet en NRV-Holiday vooral een sterke groei regi streert in rondreizen door Oost- Europa en op de Balkan. Bij FIT vindt men het nog te vroeg voor ver strekkende conclusies, maar ook daar ge looft men wel een gunstige trend ten opzichte van het vo- Votgens de autoriteiten in Saigon zitten momenteel circa 26.000 burgers in de stad op gesloten. Hun situatie wordt zorgwekkend geacht- In Saigon is toegegeven dat er bij de nieuwe strijd zware verliezen zijn geleden cn dat de regeringstroepen in de pro vincie Phuoc Long sinds 14 december aan gesneuvelden en ven-misten al meer dan 1.000 man haddein verloren- De oplossing van de Pieker- Poker in de krant van 28 de cember 1974 luidt als volgt: 1. Met dieven vangt men dieven. 2. A. 3. Zoals de ouden zon gen, piepen de jongen. De ap pel valt niet ver van de boom. Hij heeft een aardje naar zijn vaartje. 4. B. 5. A. 6. B. 7. B- D-F. Prijswinnaars: le prijs f 100, A. Dilven, Kerkrijk 10, Ma de. 2e prijs f 25, Mevr. Stevens-v Broeck, Mo lenstraat 57, Clinge (Zld) •3e prijs f 10, J. van Zantvliet. Da Costaflat 47, Roosendaal. De publikatie van de serie Pieker-Poker is met deze uit slag beëindigd. Kew, een voorstad van Mei- bourne, geboren. In de tweede wereldoorlog diende hij bij de luchtmacht in het zuidweste lijk deel van de Stille Oceaan en na de oorlog studeerde hij rechten. Whitlam, die zich nooit verontschuldigd heeft voor zijn afkomst uit de mid dengroepen (zijn vader was ook advocaat) moest carrière maken in de Labour-partij zonder de steun van de vak- bonde-.. Hij werd in 1952 in het Huis van Afgevaardigden ge kozen en m 1960 plaatsvei jn- gend partijleider. Bij de ver- Kiezinger van 1963 en 1966 moest de (verdeelde) Labour- partij veel stemmenverlies in- "asseren. Kort na de nederlaag van 1966 zag hij zich als nieuw gekozen partijleider ge plaatst voor de taak zijn partij tot een eenheid te smeden Dat h .te hem. In het parlement is de 1.93 meter lange. goed-gekiede Whitlam een indrukwekkende persoonlijkheid. Hij heeft de naam als enige de tactieken van ie briljante Menzies te evenaren. Hij is Monzies' gelij ke in welsprekendheid en het genadelos afstraffen van mensen die interrumperen of lastige vragen stellen Met Menzies heeft hij ook snelle geprikkeldheid en arrogantie gemeen. Gewoonlijk is Whitlam jovi aal. innemend en beschaafd in zijn ontreden, maar hij staat bekend om zijn sporadische bijtende uitbarstingen van on geduld. Zo werd hij eens in het parlement tot de orde geroe pen toen hij de minister van justitie uitmaakte voor „ver waande kwast" Bij een ande- e geleeenheid slingerde hij tijdens een verhit debat een rige jaar. Alle touroperators zijn het erover eens dat er steeds meer over voor- en na seizoen wordt gespreid. Is het nu zo dat men al van een „uitverkocht seizoen" kan spreken, zoals sommigen wil len doen geloven? Geenszins. Natuurlijk lopen de reizen die in de periode van de bouwvak- vacantie vallen harder dan de anderen en ook zijn de voor delige arrangementen eerder volgeboekt dan de dure. Wie nu per se op 12 juli naar Palma de Mallorca wil, zal hier en daar misschien „Dat gaat helaas niet meer" te ho- NIEUW DELHI (REUTER) De Indiase minister van spoorwegen, Lalit Narayn Mishra is gisteren overleden aan de verwondingen die hij donderdag opliep bij een bom ontploffing. Volgens het India se persbureau PTI stierf Mish ra tijdens een spoedoperatie, bij de explosie werden 22 mensen gewond, onder wie de broer van de minister, Jagan- nath Misjra, minister van landbouw in de Indiase deel staat Bihar. De ontploffing deed zich voor in de stad Samistiipoer, juist nadat Mishra een nieuwe spoorwegverbinding in ge bruik had gesteld. Korte tijd later volgde een ontploffing in het huis van een spoorweg- functionaris in Samastipoer, waarbij twee mensen gewond werden. De politie heeft in verband met de ontploffingen 20 arrestaties verricht. Minister Mishra is een om streden figuur in de Indiase politiek. De oppositie heeft hem ervan beschuldigd be trokken te zijn in een schan daal over hét verlenen van profijtelijke invoervergunnin gen, toen hij nog minister van buitenlandse handel was. Hij speelde ook een rol in politie ke troebelen in Bihar. In zijn kiesdistrict wais de laatste maanden een massabeweging actief die ontbinding eiste van het parlement van Bihar, dat corrupt zou zijn. De Australische pre mier, Gough Whitlam is gisteren voor een bezoek van vier dagen in ons land aangekomen. De premier, die als gevolg van de ramp, die de Au stralische stad Darwin kort geleden heeft ge troffen, zijn Europese reis heeft onderbroken, vervolgt deze reis thans met een bezoek aan Ne derland. Premier Whitlam is gisteravond op de lucht haven Schiphol, verwel komd door de Neder landse premier en me vrouw Den Uyl. De Au stralische premier wordt op zijn reis vergezeld door een aantal ambte naren en vertegenwoor digers van de pers, de radio en de t.v. glas water in het gezicht van de toenmalige minister van buitenlandse zaken Paul Has- luck. Niettemin is Whitlam een modern, professioneel politi cus, die zijn partij heeft ge moderniseerd en er in is ge slaagd ook de Australische midde groepen traditioneel liberale stemmers aan te spreken. Onder zijn leider schap zijn enkele socialistische sde'-neardies. zoals nationalisa tie van de industrie, uit het >r1Hvr - rumma verdwenen. Dat heef hem wel wat vijan den bii de iink»rvieugel be zorgd, maar ook aanhangers uit de liberale hoek. Whitlam is getrouwd met de boomlange Margaret Dovey en zij hebben vier kinderen. A. T. ren krijgen, maar dat is een verschijnsel dat zich elk jaar voordoet. Overigens: waar de Neder lander sinds de oliecrisis ook op bezuinigd mag hebben, ze ker niet op z'n vakantie. De heer Jongens was daar zelfs lyrisch over: „Bewonderens waardig hoe de Nederlanders de klaPpen toch hebben opge vangen". Ook de heer Kramer van De Magneet had reden tot voldoening. De vestigingen in West-Brabant en Zeeland, die pas een paar jaar oud zijn, doen het voortreffelijk en hebben hun aandeel in de reismarkt sterk vergroot. De Japanse ex-soldaat Ter- vo Nakamoera die zich dertig jaar lang, zonder ooit ziek te zijn geweest, in de rimboe verscholen heeft gehouden, is terug in de beschaafde wereld Trompt ziek geworden. Hij heeft malaria. VATICAANSTAD (ANP) De geestelijke en histori sche banden tussen de r.-k. kerk en jodendom veroordelen iedere vorm van anti-semitis- ■ne en discriminatie als strij dig met de geest van het christendom. De waardigheid van de menselijke persoon is overigens zelf reeds voldoende anti-semitisme en discrimina tie te veroordelen. Aldus de 7 Nakamoera werd op 17 de cember aangetroffen op het ei land Morotai ten v esten van West-Irian. Hij had toen 29 jaar ondergedoken gezeten, zonder te weten dat de tweede wereldoorlog was afgelopen en het keizerlijke Japanse leger was verslagen. pagina's tellende verklaring van de commissie voor de godsdienstige relaties der r.-k. kerk met het jodendom. De verklaring der commissie, welke paus Paulus 6 op 22 oktober 1974 oprichtte, werd doot kardinaal Willebrands als haar voorzitter cn pater P. M.- Contenson O.P. als secreta ris. De verklaring, welke giste ren in het Vaitioaan werd ge publiceerd, zegt een prakti sche uitwerking te willen ge ven aan de venklaring „Nostra Aetate" wan oktober 1065 van het Tweede Vaticaanse conci lie over de relaties der r.-k. kerk met de niet-christelijke godsdiensten. Zij houdit zich uitsluitend bezig met de reli gieuze aspecten wan het joden dom en spreekt zich niet uit over de politieke aspecten, zo als die concrete gestalte heb ben gekregen in de staat Is raël. In haar algemene inleiding merkt de verklaring op, diat het christendom uit het joden dom voortgekomen is en daar van bepaalde essentiële ele menten wan geloof en ere dienst heeft meegekregen. Toch is tussen joden en chris tenen de kloof zo diep gewor den, dat men elkaar niet meer kent Na twintig eeuwen, wel ls:dikwijls gekenmerkt wer den door wederzijdse onbe kendheid en herhaalde botsin gen, heeft de verklaring de dialoog tussen christenen en joden op garag gebracht. Kar dinaal Willebrands zegt thans dat de tijd gekomen lijkt voor concrete aanwijzingen. Want zo zegt hij de op gang gekomen dialoog is nog geen werkelijke dialoog. Waar er een gesprek op gang is gekomen, is dit meestal niet meer dan een monoloog. De kerk moet krachtens haar zen ding .Jezus Christus aan de we reld verkondigen, maar deze verkondiging mag bij de joden niet overkomen als een agres sie. Daarom moeten de katholieken aldus kard. Willebrands bij hun verkondiging uiterst rigoureus zijn in hun eerbied voor de godsdienstvrijheid. Zij moeten ook oog hebben voor <>3 moeilijkheden, die de jood ondervindt met het oog op het mysterie van het mens gewor den woord de christenen moe ten ook rekening houden met een wijd verspreid wantrou wen als gevolg van een be treurenswaardig verleden. Zij moeten daarom hun ver- antw'ooirdeliifcheid erkennen -'•i de practische consequenties voor de toekomst eruit trek ken. De verklaring bepleit broederlijke ontmoetingen tus sen christenen en joden, ook op wetenschaopeliik niveau. Hiervoor zullen een grote geestelijke openheid, afzien van eigen vooroordelen en tact nodig zijn. Deze ontmoetingen kunnen ook het karakter heb ben van gebed en meditatie. Kardinaal Willebrands denkt Hierbij met name aan samen werking ten behoeve van de gererhtivheid en de vrede in Iemand die slechts fluisterend durft te spreken over „zwart loon" is óf wereldvreemd óf hypocriet. Het is een gewoon verschijnsel geworden en is niet meer beperkt tot de zelf kant der maatschappij. Het is van algemene bekendheid dat praktisch iedere huishoudelij ke hulp, ieder klusje en iedere noodhulp hetzij in de winkel, hetzij bij het oogsten zwart wordt beloond. Zwart wil dan zeggen dat de ontvanger er geen inkomstenbelasting noch omzetbelasting over wenst te voldoen. De belastinginspec teur die hier geen rekening mee wenst te houden frus treert de dagelijkse gang van zaken en hindert het bedrijfs leven. En dat er nog steeds zo ziin Iaat de dezer dagen gepu bliceerde uitsuraak van het Gerechtshof (belostm-imtner) Arnhem d.d. 7 juni 1974 ons zien. Het ging daarbii om een bak ker annex kruidenier met een omzet van een kleine drie ton. Ziin vrouw met twee winkel- m°'S;es dreven de w5nke' hij s*nnd voor de oven. Een iive- riv gezin mag men wei zeggen. Op hoogtijdagen konden ze iie utcb di. mis iiuouiiuijf na den aan getiouwue viuuwen -p uie er ïeis uij wilden ver dienen en met voornemens waren terzake iets aan de fis cus af te staan, zij kwamen op cunuitie dat nun namen voor de fiscus vei oorgen zou den blijven. De banner hield zich aan zijn woord. Wel droeg nij terzane loonbelasting en sociale premies af. Waar schijnlijk of wel heel zeker voor eigen rekening. Wel wen- ite hij (uiteraard zou ik zeg gen) het uitbetaalde loon als onkosten in mindering van zi i fiscale jaarwinst te bren gen Het ging daarbij om een jaarbedrag van ruim 1000.-. De inspecteur weigerde de af- tren. Hij trok het zakelijk ka rakter van de uitgave in twij fel en daagde de bakker uit h tegendeel aannemelijk te ..ïaken. Letterlijk hield hij de bakker voor dat alleen met het noemen van de namen van d noodhulpen de aard van de gedane betalingen plausibel was te maken. De bakker hield echter aan zijn belofte en zweeg als een graf. Wel liet hij het er niet bij en kwam in beroep bij het Arn hemse Gerechtshof, net Hof toonde meer wijsheid en respect voor het werneiijne leven aan de Inspecteur. Uit eigen wetenschap aluus over woog net is het ons bekend dat ud.u».ers en luuiueniers net op feestdagen oijzonder druk hebben en derhalve zijn aan gewezen op losse hulpen. Ook wees het Hof erop dat de boekhouding van onze bakker een zeer betrouwbare indruk maakte en dat er derhalve geen reden was te twijfelen aan de echtheid van de geïn crimineerde uitgave van 1000,-. En ten slotte bleek het Hoi niet zo wereldvreemd om niet te weten dat het wél noe men van de namen der nood hulpen tot het gevolg zou heb ben dat de bakker in de toe komst ernaar zou kunnen flui ten En zo kreeg de bakker gelijk. Gelukkig maar anders hadden we in de afgelopen kerstdagen ons krentenbrood wel kunnen vergeten. D'OUWE MELBOURNE (AP) Twee detectives van Scotland Yard zijn gisteren in Melbour ne aangekomen om de Britse parlementariër John Stonehouse te ondervragen. De 49-jarige Stonehouse heeft zich met zijn vrouw Barbera verscholen ge houden sinds hij door de Au- itralische autoriteiten werd vrijgelaten. Men overweegt Stonehouse een verblijf in Au stralië toe te staan. Stonehouse, een voormalige Labour-minister, verdween 20 november in Miami met ach terlating van zijn kleding en geld in zijn hotelkamer. Op kerstavond dook hij in Mel bourne op en werd gearres teerd Sindsdien zijn vragen gerezen over zijn financiën in Groot-Brittannië. Ook is geëist dat hij zijn zetel in het Lager huis zou opgeven. j (ADVERTENTIE) cJG wpveTft. De jury vond de liefste en fraaiste van alle meisjes die Dukkers fotografeerde. Ze heet Diana, is net geen Maagd, maar wèl een vroege Weegschaal. En ze vindt het jammer dat ze zo klein is, en haar boezem zo groot. Maar móói mensen, móói! In Rabat gaven de Arabische leiders de Palestijnen het recht, hun zaken zelf op te lossen. Volgens koning Hoessein van Jordanië is dat niet alleen een nederlaag voor hemzelf, maar ook het voorspel van een totale oorlog,een verschrikkelijke wereldramp. Oriana Fallaci sprak uitvoerig met koning Hoessein. Panorama vroeg vier meisjes van dertien tot zeventien jaar wat ze denken over abortus, ouders en sex. Heeft sex iets met liefde te maken? Sterker nog: is sex wel zo belangrijk? Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan f 14,30 per kwartaal 13 nrs.) Stuur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7147, Amsterdam. Postzegel hoeft niet. STOCKHOLM (UPI) Een Zweedse bier brouwerij heeft al thans vanuit reclame- technisch oogpunt eer ingelegd met verkoop van bier in blik waarop afbeeldingen van naakte vTouwen en schutting woorden voorkomen. Het zogeheten „porno- bier" wordt momenteel alleen geëxporteerd naar Denemarken, waar in de hoofdstad Kopenhagen in december alleen al tussen de Inonderdtwin- tig- en honderdzestig blikken werden ver kocht. „Wij hadden op zo'n aftrek voor porno bier niet gerekend", zei Ulf Spendrup, verkoop leider van Graengesbier in Graengesberg in Zweden. „Maar het is tenslotte niet ongewoon dat de bierdrinker het oog gaarne laat rusten op een welgeschapen vrouw terwijl hij zijn dorst lest".

de Stem | 1975 | | pagina 9