ARTILLERIEDUEL TUSSEN LIBANON EN ISRAËL Zendtijdaanvraag van „Noordzee" afgewezen Callaghan naar ZoicJ-Afrika Opvang Surinaamse rijksgenoten op Schiphol eerste keer geen succes Liever straatdienst DERDE DAG IN SUCCESSIE LONDENS WARENHUIS BESTOLEN Volgens Den Uyl: Nimmer gesproken over gratiëring drie van Breda Eind januari eerste ronde overleg Nederland-Suriname HASJ INZIT VAN ONTVOERING PRIJS VOOR GOLDEN EARING commentaar Ziekte Breznjev mislukt binnenland buitenland Ogino overleden Verzet Politie vindt dood vrouw verdacht Van der Stoel: goodwill-missie Schurken buitten vrees voor IRA uit s 7 13 Zaterdag 4 januari 1975 DEN HAAG (ANP) Eind januari begint te Paramaribo de eerste ronde van het bilate rale overleg tusser Nederland en Suriname over de regelin gen met betrekking tot de ko mende onafhankelijkheid van Suriname. Dit heeft premier Den Uyl gisteren meegedeeld na afloop van de wekelijkse vergadering van de minister raad. Van Nederlandse zijde ne men aan deze eerste ronde deel de ministers De Gaay Fortman (Surinaamse en An tilliaanse zaken) en Pronk Ontwikkelingssamenwerking) en de staatssecretarissen Brinkhorst (Buitenlandse Za ken) en De Goede (Finan ciën). De eerste ronde duurt tot begin februari. Het is de bedoeling tijdens dit eerste overleg ook het ver dere schema van de bespre kingen vast te stellen, aldus premier Den Uyl. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn (CRM) heeft het verzoek van de Stichting RTV Noordzee om toewijzing van zendtijd als adspirantom- roep afgewezen. Hij meent, dat de stichting niet voldoet aan drie van de acht eisen, die in de omroepwet aan adspi- raintomroeporganisaties worden gesteld. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat de Stichting RTV Noordzee niet de 15.000 con tribuanten heeft, die nodig zijn voor de status van adspi- rant-omroep. Van de ruim 30.000 contribuanten van de stichting bleek 65 procent niet ingeschreven biij de Dienst. Omroepbijdrage, aldus minis ter Van Doorn. Het aantal con tribuanten, dat wel in het be urt is van een omroeokaart. sobiat hij tussen de 8600 en 9500 Minister Van Doorn heeft nog twee argumenten om de SCHIPHOL (ANP) Van te 35 Surinaamse gezinnen die gisteren met een lijnmachine van de KLM op Schiphol zijn aangekomen, heeft geen een gebruik gemaakt van de mo gelijkheid direct opgevangen te worden door het Centraal Bureau Uitvoering Vestigings beleid Rijksgenoten van het Ministerie van CRM. Het Cenitraal Bureau is gis teren begonnen met de opvang op Schiphol van rijksgenoten die blijvend naar Nederland komen. Hoewel de definitieve vorm van deze opvang nog onbekend is, kunnen de rijks genoten naiar het congrescen trum van het Christelijk Nati onaal Vakverbond in Putten, waar het Centraal Bureau ge durende acht daigen de eerste problemen tracht op te lossen en zorgt voor inschrijving voor aanvraag van RTV Noordzee cf te wijzen. De stichting is „ui. een oogpunt wan cultuur beleid onvoldoende gekwalifi- jeerd bevonden" en verder is de minister er niet van over tuigd, dat de stichting niet uit is on winst. Het bestuur van A" Stichting RTV Noordzee is zeer teleurgesteld NIIGATA. JAPAN (AFP) - In Niigata, in het noorden wan Japan, is op 92-jarige leeftijd overleden dr. Kyoesa- oe Ogino, een van de geeste lijke vaders van de methode van periodieke onthouding volgens be"3kenin.g van de on vruchtbare periode. De andere geestelijke vader van de nu als onbetrouwbaar en verou derd gevonden methode, was de in 1970 overleden Oosten rijkse arts. H. Knaus. sociale voorzieningen,' zieken fonds, eventueel kledingaan- vullingen verstrekt en een be gin maakt met het zoeken naai- een geschikte vestigings plaats. „Het verblijf in Putten is geheel vrijwillig. De Suri naamse rijksgenoten worden per bus naar het conferentie oord gebracht. Daar wordt door interviews gezocht naar de mogelijkheden die er voor deze Surinamers in ons land zijn. Na acht dagen kunnen zij worden ondergebracht in een van de contract-pensions, die verspreid in het gehele land zijn gehuurd. Vandaaruit wordt dan .de huisvesting ge' regeld", zo vertelde de direc teur van het Centraal Bureau, d-^ heer J. Breddels op de luchthaven na aankomst van de KLM-machine uit Parama ribo. CVan onze Haagse redactie) DEN HAAG De popgroep Golden Earring heeft gisteren tijdens een feestelijke bijeen komst in Den Haag uit handen van drs. N. Schmelzer (voor malige minister van buiten landse zaken en KVP-fractie- leider) de exportprijs (een zilveren trofee) van de stich ting Conamus ontvangen. De popgroep kreeg die prijs van wege het wereldwijd succes, niet alleen in de Europese lan den maar ook in de Verenigde Staten, waar onlangs een plaat met „Verboden Hoes" op de markt is gekomen. (Van onze correspondent). LONDEN Het warenhuis John Lewis aan Londens Ox ford Street werd gisteravond door handige bedriegers be roofd van meer dan 50.000 pond. De dieven exploiteerden de vrees voor bomaanslagen, die momenteel gekoesterd wordt in alle Londense waren huizen. Kort na sluitingstijd werd directeur Jim Matthews van John Lewis opgebeld door een onbekende man met een En gels accent, die zei: ,1k ben inspecteur Bassett van Scot land Yard. Straks vindt in Ox ford Street een vreedzame IRA-betoging plaats, maar u hoeft zich geen zorgen te ma- De bus die gisteren voor de aankomsthad gereed stond om eventuele gegadigden naar Putten te brengen hoefdie de reis eöhter niet te maken. Een van de functionarissen van het centraal bureau, die de rijks genoten tot Lissabon tegemoet was gereisd, om hen tijdens de vlucht naar Nederland al over de mogelijke opvang voor te Hdhten, had moeten consta teren, diat alle 35 gezinnen reeds afspraken haddein met in Nederland wonende familiele den en er de voorkeur aan gaven eerst met hen contact op te nemen. De mogelijkheid voor een acht-daags verblijf in Putten eestaat niet alleen voor aanko mende rijksgenoten. Ooik zij die al langere tijd in ons land verblijven, kunnen voor -deze opvamgsmogeliijlklheid in aan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De mede deling van de zijde van de Evangelische Kirche in West-Duitsiand, als zou van uit Den Haag te verstaan zijn gegeven dat gratiëring van de drie van Breda rond Kerstmis 1974 niet uitgeslo ten zijn, berust op niets". Premier Den Uyl zei dit gis teren naar aanleiding van het nieuwe verzoek van de Evangelische Kirche aan de Nederlandse regering om de drie Duitse oorlogsmisdadi gers. Kotalja, Aus der Funten en Fischer te gratië- ren. De minister-president zei daarbij dat sinds het op treden van zijn kabinet in de vergaderingen van de minis terraad nog nooit over de oorlogsmisdadigers is gespro ken. De Evangelische Kirche heeft al eerder gratieverzoe ken gedaan. Nu is het een gezamenlijke actie met het Noors comité van verzetslie den onder leiding van Bon newies Wentzel. Het verzoek is nu in de openbaarheid ge bracht, omdat de Evangeli sche Kirche teleurgesteld zou zijn over het uitblijven van gratie rond Kerstmis, die in bet vooruitzicht zou ziin ge steld aan kerkpreses Wilm, die namens de Evangelische Kirche belast is met de gees- teliike zorg voor de drie van Breda. De secretaris van de raad van kerken in Nederland, dr. ken, want de politie houdt een waakzaam oogje in het zeil". Twintig minuten later kreeg directeur Matthews een Ier aan de telefoon, die beweerde dat hij John Maldoon heette en leider was van de voorlopi ge IRA. „Om negen uur zullen in John Lewis twaalf brand bommen ontploffen", dreigde deze onbekende, „tenzij al het geld dat u vandaag verdiend heeft, op straat overhandigd wordt aan een van onze verte genwoordigers. Ala u gehoor zaamt, zullen wij aan de poli tie vertellen waar de bommen verborgen zijn". Matthews telefoneerde naar Scotland Yard en vroeg in specteur Bassett te spreken. De directeur van John Lewis kreeg echter te horen, dat in- merking bomen. Het congres - centrum van het GNV is hier sinds 1 januari voor beschik baar. Volgens de heer Bred dels zijn bij het centraal bu reau al enkele honderden aan vragen hiervoor binnengeko men Op de vraag hoeveel Su rinamers naar Nederland ko men om zich hier blijvend te vestigen en slechts afhankelijk zijn van hun hier wonende fa milieleden, bon de heer Bred dels geen exact anxwoord ge- "en „De Surinaamse regering U bezig aan de oprichting van een instituut migratie-vraag stukken. Als dat werkt zullen wij meer en betere gegevens hebben zoals ook over het aantal 1 Surinamers dat nog naar Nederland wil komen", aldus de heer Breddels die de aantal voor de komende tijd zelf schatte op 200 a 300 per week. van Libanon ervan beschul digd aanvallen van de PLO- strijders op Israël toe te staan. De Israëlische delegatie heeft in een brief enkele aanvallen opgesomd, die in Beiroet voor bereid zouden zijn. Israël neemt alle noodzakelijke maatregelen om zijn inwoners en bezoekers tegen moord aanslagen van Palestijnen te besehermen, aldus de brief. Fiolet, verklaarde gisteren, dat de Wereldraad in deze zaak geen enkele actie heeft ondernomen. Persberichten als zou dr. Philip Potter, de voorzitter van de Wereldraad de Nederlandse regering ver zocht, hebben om gratiëring voor de drie van Breda, ont kende dr. Fiolet. „Het zou legen de beginselen van de Wereldraad zijn een derge lijk verzoek te doen zonder instemming van de Raad van Kerken in Nederland. De Raad vaci Kerken beraadt zich wel voortdurend over de vraag of een gratieverzoek door de Wereldraad moet worden gedaan, maar het moderamen van de Raad van Kerken in Nederland beeft zich hierover nog niet uitge- snroken". Het bestuur van de Lande lijke Contactgroep Verzetsge- pensioneerden 1940-1945 heeft gisteren in een tele gram aan premier Den Uyl verklaard onverkort zijn be zwaren te handhaven tegen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die nog in Nederland gevangen zit ten. „Wij wijzen elke inmen ging op zogenaamde humani taire gronden door buiten landse groeperingen af", ai- dus het telegram waarmee de verzetsgepensioneerden reageren op de berichten over verzoeken uit het bui tenland om de „drie van Breda" vrij te laten. V specteur Bassett momenteel afwezig was. Korte tijd later werd Matthews weer opgebeld door de Engelsman die zich eerder op de avond geïntrodu ceerd had als inspecteur Bas sett van de Yard. Hij stelde de directeur van het waren huis gerust. „Wij weten wat er aan de hand is", zei de zogenaamde inspecteur. „Doet u maar wat u gevraagd wordt. Wij bevinden ons in de buurt en zullen de schurken wel in rekenen". Directeur Matthews verza melde meer dan 50.000 pond en gaf enkele bedienden op dracht die massa bankbiljetten naar een zijstraat van Oxford Street te dragen. Zoals afge sproken stond daar een man te wachten in een donkere over- AMSTERDAM (ANP) Wegens afpersing en weder rechtelijke vrijheidsberoving van een 19-jarig Amsterdams meisje zijn in Ouderkerk aan gehouden de Duitsers T. W. K. (19) en G.C.S. (20). beiden uit Stuttgart. De verdachten ontvoerden d vrouw donderdagmiddag in hun auto om via haar te pro beren de vierduizend gulden terug te krijgen, die K. vorige week in haar woning in Am- sterdiaim-Zuid zou hebben be taald voor een partij hasj, die echter niet werd geleverd. Volgens de politie werd het meisje tijdens haar onvrijwil lige rit geslagen en ernstig bedreigd. Onder druk daarvan gaf zij de Duitsers het tele foonnummer vian haar vriend die met de hasjhandelaar in relatie stond. Inmiddels wa ren zij im Ouderkerk terecht gekomen, waar K. uitstapte om de vriend te bellen. De vrouw maakte van de gelegen heid gebruik om op een besla gen ruit tfan de auto he woord „politie" te schrijven. Dit werd gezien door een voorbijganger, die vervolgens op het vlakbij gelagen politie bureau alarm sloeg. De ont voerders konden daarna snel worden ingerekend. LEEUWARDEN (ANP) Drogeham (Friesland) is politie onder verdachte omstan digheden dood op bed aange troffen. Familieleden die al enkele (lagen probeerden contact met haar te krijgen, waarschuwden ten einde raad de politie, die de vrouw vond. Een recher cheteam van tien man van de rijteploitie van Friesland is thans bezig met het onder zoek. Er zijn tot nu toe nog geen nadere bijzonderheden be kend. Het is ook niet bekend of er iets vermist is in- de woning van de vrouw. jas en voorzien van een zonne bril. Hij nam het losgeld in ontvangst en verdween in een taxi, die snel wegreed. Er gebeurde verder niets. Om halftien wist directeur Matthews nog steeds niet waar de z.g. brandbommen verbor gen waren. Hij belde Scotland Yard opnieuw Daar wist men uiteraard van niets. Matthews sloeg vandaag een belabberd figuur, „Ik heb het geld afge staan om ons pand te redden", zuchtte hij. „Als een dergelij ke situatie zich zou herhalen zou ik het misschien opnieuw doen. Bovendien hebben ze me volledig om de tuin geleid door de naam te gebruiken van die inspecteur Bassett. die werkelijk bestaat". v Lakeside City, Texas De 36-jarige CaroJyn Deen, politiechef in het Ameri kaanse Wichita Falls, heeft te kennen gegeven dat zij maar weer liever straat dienst doet. Zij zegt, dat ze beter kan schieten dan de meeste mannen. Het is ten slotte het jaar van de vrouw.... PEKING (ANP) Het be zoek van minister Van der Stoel aait de volksrepubliek China waarover elders meer in deze editie moet eigenlijk gezien worden als een goodwill-missie, zo ken schetste mr. Max Van der Stoel gisteravond in Peking zijn verblijf in China. „Men moet niet verwachten dat er concrete afspraken gemaakt zullen worden", zo voegde hii e aan toe. Minister Vain dier Stoel is in Peking, waar cte temperatuur vrijdagmiddag rond het vries punt was. ondergebracht in bet gastenhuis van de Chinese regering. PRETORIA (AP) Pre- mer John Vorster van Zuid- Afrika zal vandaag in Port Elizabeth een onderhoud hebben met de Britse minis ter van buitenlandse zaken James Catlaghan. Callaghan, die bezig is aan een rondreis langs een aantal Afrikaanse landen, is gisteren vanuit de Zamblaanse hoofd stad Loesaka in Gabarone, het regeringscentrum van Botswa na, aangekomen. Vorster en Callaghan zullen, naar ver wacht, spreken over de situa tie in Rhodesië en de pogingen om het blanke minderheidsre- gime en de zwarte meerder heid met elkaar te verzoe nen. De Rhodesisehe autoriteiten hebben donderdagavond belet dat een zes man sterke de.e- gatie van de Afrikaanse natio nale raad, het overkoepelend lichaam van de zwarte bevrij dingsbewegingen, naar Loesa ka vertrok voor een gesprek m- Callaghan. Als reden werd opgegeven dat twee de- egatieleden, Joshua Nkomo en ds. Ndabaningi Sithole, niet over de vereiste oaoieren zou den beschikken. Beiden zijn kortgeleden na lange gevange nisstraffen op vrije voeten ge steld. Het is nog niet duidelijk van wie het initiatief tot cr ontmoeting is uitgegaan, maar Callaghan is de hoogste functi onaris die Zuid-Afrika sinds Wat hebben we nu weer aan onze pet hangen? D'r zijn zo veel dingen waarvan 1975 hét jaar is, dat we door de bomen het bos al niet meer' kunnen zien. Noemen we even op: Het jaar van de Vrouw, het jaar van het Monument, het jaar van het Konijn (een Chinese affaire), maar het jaar tégen de Kernenergie, het Heilig Jaar. Waarop moeten wij eenvou dige zielen, die ook mmvr twee handen hebben, ons nu rich ten? Op de Vrouw, het Ko nijn, h Monument of de Kern energie? Dat is niet bij te slepen, noch jij te benen. Voor ons is het gewoon het Jaar 1975. Uit de Matla-agenda: „5 fe bruari is het 450 jaar geleden, dat tien- a twaalfduizend Duitse boeren uit protest te gen de zware lasten, welke hun door de adel, de clerus en de landvorsten werden opge legd, te Ulm in opstand kwa men (welke opstand in mei 1525 in de slag bij Framken- ha/asen werd onderdrukt), bij welke betoging de boeren een rode vlag meevoerden, hetgeen volgens het in 1939 versche nen boekwerk „Uistoire du Drapemi Rouge" van Maurice Dommamget de eerste maal zou zijn, dat de rode vlag werd gebruikt als revolutio nair symbool" Op 5 februari de vlag dus uit. De vragen blijven opkomen als paddestoelen, in een voch tig bosNu wil die Blanken burg weer weg bij Ajax. Die meneer Kraay richt wast aan daar. Of zou het verval van ijax gebeuren als dat van het Romeinse rijk. Langzaam maar zeker. En niet te stop pen. Een Britse badmeester, 1.85 meter lang en ruim 100 kilo zwaar, die het bij het stijgen van de voedselprijzen niet meer zag zitten, heeft besloten over te gaan tot het eten van gras. De 54-jarige Walter Corneli us uit Petersborough is overi gens een enthousiast herbi voor. „Ik eet er heel wat van per dagGras en klaver heb ben een enorme voedingswaar de en geven mijn spieren wat meer kracht". Als enige luxe permitteert hij ich wat melk bij zijn dage lijkse hoeveelheid van twee kilo gras. Boe. ■ir Smakelijk eten. Tot dinsdag en vergeet ons gezicht niet. MERIJN 1960 aandoet. In dat jaar bracht de toenmalige premier Harold MacMillan een be zoek. (ADVERTENTIE) UNIEBOEK - TOP - TIEN De tien meest gekochte boeken in december 1974 1. „Dagelijks leven in Bijbel- tijd" f 45, National Geographic Socie ty/De Haan) 2. Cornelius Ryan „Een brug te ver" 39,50 (Van Holkema Warendorf) 3. Rien Poortvliet „Hij was een van ons" 95,- (Van Holkema Warendorf) 4. Jean Dulieu „Paulus de Boskabouter TV-album" 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 5. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart" 10,90 (Van Holkema Warendorf) 6. Hubrecht Duijker „500 betaalbare wijnen" f 14,90 (Van Dishoeck) 7. T. .Bollen „Comtoiseklokken" 6,90 (Fibula-Van Dishoeck) 8 Hans Jürgen Hansen ,Hijs de zeilen" 37,50 (De Boer) 9 Dick Laan „Pinkeltje en de spannende avonturen rond de gouden beker" 6,50 (Van Holkema™&£ Warendorf) 10. Rien Poortvliet „De vossen hebben holen" 55 (Van Holkema Warendorf) Verkrijgbaar in elke boekhan del. 17 en ziekte van een staatsman wordt in de politiek niet zelden als camouflage gebruikt om echte problemen of conflic ten te verbergen. De Chinezen zijn er meesters in en de Rus sen hebben met deze tactiek ook meer dan eens succes gehad. In het geval Breznjev is het mislukt. De Russen hebben de wereld enkele dagen willen doen geloven, dat het uitstel van het bezoek van Breznjev aan Egypte te wijten was aan een ziekte, maar langzaam is naar buiten gekomen, dat de oor zaak in ieder geval méér gezocht moet worden in een diep gaand verschil van mening over de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen en over de manier, waarop de kans op een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten verkleind kan wor den. Achter Breznjev's weigering naar Egypte te gaan schuilt zo'n ingewikkeld politiek spel, dat de uitkomst bepalend kan zijn voor spanning of ontspanning in de gehele wereld. De ontwikkelingen op een rijtje: Egypte, sinds jaar en dag volgepompt met Russische wa pens en dus met handen en voeten gebonden aan Moskou, is na de oktober-oorlog van 1973, in meer westers vaarwater te recht gekomen. Cairo zag in, dat het via de stap-voor-stap- vredesonderhandelingen, geregisseerd door Henry Kissinger, meer land terugkreeg dan via een eventuele grote conferentie in Genève, waarvoor Rusland altijd geporteerd is geweest. Kis singers pendeldiplomatie leverde Egypte een stuk Sinai-woes- tijn op en de kans op teruggave door Israël van de gehele woestijn lijkt op papier niet ongunstig. President Sadat van Egypte is echter van mening dat het tempo van het Ameri. kaanse vredesstreven te traag is. Van deze traagheid veroorzaakt o.a. door de machtswis seling in Washington hebben de Russen handig gebruik ge maakt. Zij hebben zich opnieuw krachtig uitgesproken voor een hervatting van de Geneefse conferentie (waar Sadat en Kissinger tegen zijn omdat daar weinig of geen resultaten be reikt kunnen worden), waardoor Moskou weer een greep zou krijgen op de politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten. De Russische politieke leiders gokken erop, dat Sadat zo onge duldig met de Amerikanen zal worden, dat hij niet langer zonder Russische (wapen)hulp kan om zijn belofte aan het Egyptische volk (alle gebieden terug, die in de oorlog van 1967 verloren zijn gegaan) in te lossen. Als men voorts be denkt dat de andere Arabische landen (die heel veel geld heb ben om het arme Egypte te helpen) druk uitoefenen op Egypte om vooral geen overeenkomsten met Israël en Kissinger te sluiten, die het totale belang van de Arabieren niet dienen, dan is het duidelijk, dat Sadat in een klem is gemanoeuvreerd. Hij kan niet zonder Russische hulp (schuld aan Moskou ruim twintig miljard gulden), niet zonder de Arabische landen (schuld miljarden dollars) en niet zonder Kissinger (die de ge hele Sinai kan terugbezorgen). Of Sadat de komende weken Feisal van Saoedi-Arabië en de sjah van Perzië komen in Cairo op bezoek uit de klem gered kan worden is niet ze ker. Deze onzekerheid bepaalt op dit moment de explosieve situatie in het Midden-Oosten. zoiver geigaan te vragen om een spaedlbijeentamst van de ■laad. Israël op zijn beurt heeft gisteren in de VN de regering BEIROET (RTR, UPI) Libanon en Israël hebben gis teren over hun grens heen met artillerie op elkaar gescho ten, nadat een Israëlische patrouille tot Zuid-Libanon was doorgedrongen, zo heeft een Libanese militaire woord voerder in Beiroet bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder drongen de Israelis bij de stad Majiajen 100 meter op Libanees grondgeihied door. Dp Israëli's zouden zijn begonnen met het beschieten van Liba nees gebied tussen Majddijeh en Deirjat, waarop Libanon antwoordde. Het is de derde dag van treffen tussen Liba non en Israël na een onofficië le kerstpauze. Sinds woensdag zijn de Israëli's minstens drie keer de Libanese grens over gestoken om een aantal dorpen aan te vallen. Daarbij zouden vijf personen zijn gedood, on der wie een soldaat, én der- tie.i huizen zijn vernield. Israël heeft gisteren bekend gemaakt d'ait zijn troepen hun „politiële acties" op Libanees grondgebied voortzetten om infiltratie van Palestijnse com mando's voorkomen. Dit Israëlische preventieve optreden heeft de Libanese re gering volgens het Israëlische dagblad Ma'Airiv bewogen, zich te wenden tot de Vere nigde Staten, oim van hen pressie op Israël te vraigen voor het stopzetten van de ac ties. Libanon heeft er daarbij op gewezen dat het zelf de kracht mist om aan de Israëli sche terreuracties binnen zijn grenzen een halt toe te roe pen. Libanon heeft voiorts een klacht ingediend bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties over „herhaalde Israëli sche agressie" teigen Libanees grondgebied. Libanon is niet

de Stem | 1975 | | pagina 7