Hulst in jaar flink gegroeid GOES VRAAGT GS SNELLE Aandrang op verhoging Scheldedijken DOORTREKKING DELTA WEG KERSTBOOMVERBRANDINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEVOLKING ZEEUWSCH-VLAANDEREN MET ONGEVEER 800 GESTEGEN Succes voor Athanatos Telefoon wachtlijst beloopt 3300 abonnees DUO WI.JNE EN SPONSELEE Boekje over dingen die verdwijnen 's-Heerenhoek Axel medische diensten De praktijk vam de huis artsen J. Kole, S. Wöstmann en H. Zwartelé •wordt tot maandagochtend 8.00 uur waargenomen door dokter J. Gel.dof, Korte weg 23 te Driewegen, tel. 01195- 275. Goes Dokter J. Deen, Vato- keslotlaan 30, tel. 4373. Hoek, Philippine en Sluiskil Dokter M. Jongsma, Juli an astraat 2 te Hoek, tel. 01154-1356, b.g.g. 1345. Hulst Dokter J. Nieste, Grote Bagijnestraat 18, tel. 3373. Kloetinge, Wemeldinge, Ka- peïIe-Biezelinge en Kalten- dijke Dokter Vreeswijk te Xapelle, tel. 01102-li290. Kloosterzande Dokter R. Buwalda, Cloosterstraait 72 te Kloosterzande, tel. 01148- 1277. Tot maandagmorgen 8."1 uur. Middelburg Dokter J. iDo- minicus, Dam 55, tel. 12830, b.g.g. 25555 (zaterdag) en dokter P. Schram, De Krammer 14, tel. 14664 (zondag). Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuren voor dringende gevallen van 12.30-13.00 en van 17.30- 18.00 uur. Reimerswaal Dokter P. Al le wijn te Kruiningen, tel 01130-1566 voor de dorpen Hansweert, Kruiningen en Yerseke. Dokter C. Donker te Krabbendijke, tel. 01134- 1544 voor de dorpen Krab bendijke en Rilland-Bath. Sas van Gent e.o. Dokter M. Dierick, Graaf Jansdijk A 185 te Westdonpe, tel 1255. Terneuzen Dokter R Bau- wens, Jae. v. Lennepstraat 87, tel. 01150-3768. Vlissingen Dokter E. Kant, tel. 3987 (tot zaterdag 24.00 uur) en dokter A. van de Griek, tel. 2950 (van zater dag 24.00 uur tot zondag 24.00 uur). Visites aanvra gen voor 10.00 uur. Spreek uren voor dringende geval len van 12.30-13.00 en van 17.30-18.00 uur. Wolphaartsdijk, 's-H. Arends- kerke en Heinkenszand Dokter H. van Maanen te Heinkenszand, tel. 01.106- 1234. Zaamslag Dokter W. Fraan- je, Plein 42 te Zaamslag, tel. 01153-1244. TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen Tandarts G. Vermeulen, Herengracht 13 te Terneuzen, teL 01150- 2004. Spreekuren zaterdag van 10.00-10.30 uur en van 18.00-18.30 uur, zondag van 12.00-12.30 uur. W.Z. Vlaanderen Tandarts A. v. Goor te Oostburg, tel. 01J.70-2077. Spreekuren za terdag en zondag van 12.00- 12.30 uur. Walcheren Tandarts G. Mil joen, Eemstraat 5 te O.-Sou- burg, tel. 01183-1530. Spreekuren zaterdag en zon dag van 11.00-12.00 uur Z. en N. Beveland Tandarts R. Hendriksen, Lepelstraat 6 te Yerseke, tel. 01131-1313. Spreekuren zaterdag en zon dag van 9.00-10.00 uur. DIERENARTSEN N. en Z. Beveland Dieren arts dr. M. Karelse te Heinkenszand, tel. 01106- 1290. Walcheren en deel N. Beveland Dierenarts J. Boftijzer te Middelburg, tel. 01180- 13118. Consult alleen na te lefonische afspraak. W. Z. Vlaanderen Dieren arts J. v. d. Vijver te Oost burg, tel. 61170-2103. APOTHEKEN Goes Goese apotheek, tel. 7104. Middelburg Apotheek A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. Terneuzen Apotheek Klaas- sen, Winkelcentrum Zuid polder, tel. 01150-2090. Op zondag open van 11.30-12.30 en van 17.30-18.30 uur. Ver der uitsluitend voor spoed gevallen. Vlissingen Apotheek J. Tan-Meyer. Scheldestraat 26, tel. 12025. WIJKVERPLEGING Aardenburg, Cadzand, Oost burg en Sluis Zr. Kluek te Sluis, tel. 01178-1640 Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Schoondijke en IJzendijke Zr. Burger, Pr. Irenestraat 5 te Schoon dijke, tel. 01173-367. Ellewoutsdijk e.o. Zr. M. Hoogenboom, Groene Kruis- gebouw te Ellewoutsdijk, tel. 01104-259. Goes Zr. T. Melis, tel. 3328. Hoek, Philippine en Sluiskil Zr. Villerius, Rozenlaan 5 te Hoek, tel. 01154-1495. Hulst en Hontenisse Zr. Verreecken, tel. 01142-344. Sas van Gent Zr. J. van 1.28, tel. 01158-1916. Wemeldinge, Kanelle-Biezelin- ge, Kloetinge, 's-H. Abtsker- ke, 's-Gravenpolder, Hoede- keuskerke en Baarland Zr. T. Driesprong, Kerk- hoekstraat 24 te 's-Graven- polder, tel. 01103-1435. Yerseke. Kruiningen, Hans- weert en eb ore Zr. W. Noordb-ek te Yerseke, tel. 01131-1488. Zcms'ag, Axel. Zuiddorpe, Overslag en Koewacht Zr. Y. Mollet, Boekweit- rtt".'-' Ar. te Zuiddorpe, tel. 01156-376. HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg Dokter F. Loose, Nieuw- straat 53 te Oostlburg, tel. 01170-2323. Axel Dokter Boor, tel. 1666, b.g.g. 01157-1451. Biervliet, Hoofdplaat en Uzen- dijke Dokter Chr. Kalk man, Burg. Maarleveldstraat 5 te Biervliet, tel. 01152- 345. Borssele en Nieuwdorp De praktijk van dokter Kiviet wordt waargenomen door dokter Sterrenburg te Nieuwdorp, tel. 01196- 12327. Breskens en Groede Dokter Hauer te Breskens, tel. 01172-1566. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande Dokter Beek te Zuidzande, tel. 01170-2424. Clinge, Koewacht en St.-Jan- steen Dokter Melchers, tel. 01146-327. Driewegen, Hoedekenskerke, 's-Heerenhoek en Ovezande (Van een onzer verslaggevers) Morres in sporthal Den Dul- KLOOSTEitZANUE In een door bedrij&volleybaiLolub laert georganiseerd totrnooi zijn drie teams van de jonge volleybalclub Athanatos uit Kloosterzande succesvol uit het strijdperk gekomen. Het eerste damesteam ein digde, samen met het eerste damesteam van Morres, op een gedeelde eerste plaats. Atha natos 2 eindigde op de derde plaats, terwijl Morres 2 als vierde eindigde. Een verras sing was het eerste „optreden" vam het enikele weken geleden opgerichte herenteam van Athanatos. Zij eindigden in hun poule op de tweede plaats. Na een spannende strijd wisten de Kloosterzan- deraaars hiet Hulsterse WC achter zich te laten. Wel moest c' - meerdere erkend worden in trimclub uit Kloosterzande. dat ongeslagen als winnaar uit de bus kwam. Al met al resultaten waar mee de nog jonge volleybal club uit Kloosterzande (opge richt maart 1974) erg blij mee was. Men kreeg zekerheid dat het spelpeil van de verschil lende teams een duidelijk stij gende lijn vertoont. Het eerste damesteam van Athanatos speelt intussen in de tweede klas van de Nevobo-competi- tie, hoewel men nog geen winstpunten heeft kunnen no teren. Het succes hier ligt ech ter eveneens in de opgaande •lijn van het spelpeil. Was het zo dat men in het begin van de competitie regelmatig ver loor met 3—0, de laatste we ken zijn er ai uitslagen van 3—1 en zelfs tweemaal van 32 gemaakt. Men heeft hier door op de standenlij st reeds twee punten. Athanatos telt momenteel 56 leden, te weten 18 meisjesaspiranten, 10 juni oren-meisjes, 10 dames en 18 heren. Wildschieting Op oude jaarsdag gaf de handboogvere niging „Vios" haar traditionele wildschieting op de liggende wippen. Niet minder dan 105 schutters namen hieraan deel. Uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: P. J. Traas van Vios uit 's-Heerenhoek, 1ste zijvogel, C. Traas van Vrije- Schutters uit 's-Heerenhoek, 2e zijvogel, J. Pompernolle van Vios uit 's-Heerenhoek, lste bovenkal, P. M. Timmer man van Vrije-Schutters uit 's-Heerenhoek, 2e bovenkal, A. v. d. Dries van Vrije-Schutters uit 's-Heerenhoek, lste onder- kal, J. v. d. Walle van Een dracht uit Vlissingen, 2e on- derkal, Jeroen Vette van Con cordia uit 's-Heerenhoek, lste klep, J. de Koeyer van Diana' uit Yerseke, 2e klep, Henk Koens van Spes-Nostra uit Ovezande, 3e klep, C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwaden- damme, 4e klep Wim de Jonge van ADLM uit Kwadendam- me, 5e klep, A. Clarys van ADLM uit Kwadendamme. De vliegende vogelprijzen waren voor P. Steketee van Diana uit Yerseke en C. Wouterse van Victoria uit Kwadendamme. De extra vogelprijs was voor P. Rijk van Vios uit 's-Heer enhoek. Meeste kleine vogels, A. Buteyn van Vios uit 's- Heerenhoek, zes vogels. Uit slag van de tweede wip. lste hoofdvogel Jac. v. d. Dries van Vios uit 's-Heerenhoek, 2e hoofdvogel, E. Engels van Eendracht uit Vlissingen, lste zijvogel, C. P. Timmerman van Vios uit 's-Heerenhoek, 2e zijvogel. P. Steketee van Dia na uit Yerseke, 3e zijvogel, C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 4e zijvoge! W. Geys Van Soranus uit Hein kenszand, lste kal: Alb. v. d. Dries van Vrije-Schutters uit 's-Heerenhoek, 2e kal, G. Geys van Soranus uit Heinkenszand, 3e kal C Boonman van Vrije- Schutters uit 's-Heerenhoek, 4e kal, P. de Jonge van Voor uitgang uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels, P. Rep- kens van Victoria uit Kwaden damme, vijf stuks. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Zeeuwsch-Vlaamse bevolking heeft in 1974 een toe name van ongeveer 800 personen gehad. Deze cijfers zijn te con cluderen uit de voorlopige gegevens van het bevolkingsverloop, die wij gisteren kregen van de verschillende gemeenten. Onder de Zeeuwsch-Vlaamse igemeenten twee uitschieters, een in positieve en een in negatieve zin. Zo steeg de be volking van Hulst in het afge lopen jaar met 396 tot een totaal van 17.059. Een enigs zins geflatteerd cijfer omdat vorig jaar de verhuizing van „De Sterre" vanuit Sluiskil naar Clinge plaatsvond. Een eenmalige toename van ruim 200 personen was het gevolg van deze verhuizing. De gemeente, die deze inwo ners naar Hulst zag vertrek ken Terneuzen kende niettemin ook een groei. De grootste Zeeuwsch-Vlaamse ge meente zag zijn inwonertal met 239 vermeerderen tot 33.210. In negatieve zin sprong Hontenisse eruit. Hier zag men waarschijnlijk met le de ogen het bevolkingsaan tal dalen tot 7894. Een ver schijnsel dat zich overigens afgelopen jaar al manifesteer de en zorgen baart. Het blijkt, zo werd ons gisteren gezegd, dat 80 procent van de jonge paartjes die in Hontenisse trouwen, zich vestigen in Hulst of Terneuzen. Het ge boortecijfer daalt hierdoor eveneens en kon in 1974 het sterftecijfer niet compense ren. (Van een onzer verslaggevers» GOES B. en W. van Goes hebben G.S. van Zeeland met klem verzocht te bevorderen dat de Deltaweg spoedig door getrokken zal u/orden naar de nieuwe Rijksweg 58 ten zuiden van Goes. Daarmee zou de huidige, dwars door het stede lijk gebied van Goes lopende rijksweg 258 van doorgaand verkeer worden ontlast. Te vens zou dit voor de gemeente een direkte aansluiting inhou den op het rijks- en provinei- aal wegennet, iets dat voor de verdere ontwikkeling van Goes als woon- en werkgebied van essentiële betekenis wordt geacht. In de brief aan G.S. herin nert het Goese college aan de door G.S. op 7 november 1973 gedane toezegging de desbe treffende aansluiting te zullen bevorderen. Daaraan was de voorwaarde verbonden, dat de gemeente Goes op korte ter mijn zou overgaan tot de aan leg van een ontsluitingsweg tussen het Industrieterrein De Poel en Rijksweg 258. Om van de ene op de andere Rijksweg te komen, zou dan voorlopig van deze ontsluitingsweg ge bruik gemaakt kunnen wor den. B. en W herinneren er aan, dat zij destijds met dit voorstel hebben ingestemd Zij wijzen er echter op, dat deze gemeenteliike ontsluitinesweg intussen op ernstige bezwaren is gestuit bij Rijkswaterstaat. Deze Dienst is nl. van mening, dat aansluiting van de ontslui tingsweg op Rijksweg 258 on toelaatbaar is in de nabijheid van de twee reeds aanwezige aansluitingen t.w. de Deltaweg en de Ringbaan-west. Naar aanleiding van dit standpunt van Rijkswaterstaat schrijven B. en W. van Goes mede bereid te zijn aan een andere oplossing mee te wer ken. Deze houdt in het combi neren van de doortrekking van de Deltaweg en de aanleg van de gemeentelijke ontslui tingsweg. In die opzet zou de wijk Goes-zuid een volledige aansluiting moeten krijgen op het tussen de spoorlijn en rijksweg 58 aan te leggen ge deelte van de Deltaweg. B. en W. stellen hierbij wel als voorwaarde, dat deze weg spoedig wordt doorgetrokken. G S. worden erop gewezen, dat deze doortrekking gezien moet worden als een" logische afbouw van werken. Over de uitvoering daarvan is nl. reeds een principe-beslissing geno men bij de voorlopige vast stelling van het wegen- en waterlopenplan voor de ruil verkaveling De Poel Hein kenszand en bij de voorlopige toewijzing van kavels aan openbare lichamen voor dit doel. Het poffertjesfeest tijdens de kerstboomverbranding. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie te Axel zijn de volgende gevonden voor werpen binnengekomen: wiel- dopsierring van een auto, zwarte lederen heren porte monnee met inhoud, wieldop sleutel, zwarte handtas inhoud een paspoort t.n.v. A. Smul ders en een geldbedrag, rode valhelm „LIVE", autosleutels Fiat, bril met zilverachtig montuur, twee bankbiljetten, rekenl'niaal, rose damesbril in etui, witte paraplu, bruine sjaal, kinderkleertjes, oranje regenbroek, bruine sjaal, paar bruine herenschoenen, hond bruin-zwart-wit, doosje met zes ampullen, hond terriër, lipssleutel in rood etui, paar open witte damesschoenen, sleutels Ford, goudkleurig da meshorloge Omega, huissleutel bos, vijf sleutels, portemonnee met inhoud en opschrift groenvoorziening, portemonnee met inhoud, bankbiljet, fiets- sleutel,bruine lederen rok, sleutel aan hanger, bruine ''nipp,rtemonnee met inhoud, bruine kinder knipportemon- nee, zwarte hond bouvier, zwarte trui. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland zul len wer bij de minister van verkeer en waterstaat aandrin gen op het zo spoedig moge lijk op Deltahoogte brengen van de dijken rond de Wester- schelde, die daarvoor nog in aanmerking komen. Dit delen G.S. mee op vragen van de V.V.D.-statenleden mevrouw E. Maris-Koster uit Zaamslag en de heer Th. P. Cmbier uit Breskens over versterking van het dijkvak Paa'-Baalhoek. Beide statenleden merkten op dat de dijkgraaf van het waterschap Hulster Ambacht tijdens de algemene vergaue- ing van dat waterschap op 12 november 1974 heeft gezegd dat dijkverzwaring tussen Paal en Baalhoek dringend ge wenst is en stelden in dit verband G.S. de vraag: „On derschrijft het college de be zorgdheid, zoald die door de dijkgraaf naar voren is ge bracht"? Volgens G.S. is er wat het dijkvak Paal-Baalhoek betreft niet zo heel veel reden tot ongerustheid. G.S. geven na melijk het volgend antwoord: „Zoals reeds eerder dit jaar (de vragen zijn door G.S. >p 23 december 1974 beantwoord. Red.) op vragen van het toen malige statenlid G.J.J. de Waal is opgemerkt, is ons col lege van mening dat door het aanbrengen van tijdelijke voorzieningen in 1973 het be treffende dijkvak een sterkte heeft verkregen, die gelijk waardig is aan die van de overige Zeeuws-Vlaamse zee weringen oostelijk van Wals oorden. Voor een bijzondere bezorgdheid, speciaal voor dit dijkvak, is naar onze mening geen aanleiding. Wel zijn wij van mening dat alle nog niet verbeterde dijken van dit wa terschap -evenals van de an dere- te zwak zijn". Op de vraag van de beide statenleden of G.S. bereid zijn stappen te ondernemen om te bereiken dat het dijkvak Paal- Baalhoek zo snel mogelijk wordt versterkt, zeggen G.S. alles in het werk te stellen om de zeeweringen langs de Wes- terschelde zo snel mogelijk op Deltasterkte te brengen. Daar onder valt dan dus ook het ijkvak Paal-Baalboek. G S. komer, vervolgens dan met de toezegging over de hele dijk versterking langs de We3ter- schelde contact met de minis ter te zullen opnemen. Oostburg steeg met 41 inwo ners tot een gemeente met 18.320 burgers, Axel telde (dit alles overigens officieus omdat nog mutaties moeten worden verwerkt) 12.153 ingezetenen, een stijiging van 116 inwoners. Sas van Gent, de derde ka naalgemeente, bleef bij deze ontwikkeling niet achter en zag zijn burgerij vergroot met 193 inwoners zodat een aantal van 9452 kon worden be reikt. In Aardenburg bleek bij het opmaken van de balans per 31 december dat deze gemeente niet voor- en niet achteruit is gegaan. Het bevolkingscijfer bleef stabiel op 3864. Sluis tenslotte zag het aantal Sluis- senaars met 18 stijgen tot 3102. Een verrassende (Zeeuwse) ontwikkeling gaf de provinciehoofdstad Middel burg te zien. Daar steeg de bevolking het afgelopen jaar met maar liefst 1.179, zodat Middelburg op 1 januari 1975 35.950 inwoners telde. Kenne lijk vestigt men zich van bui tenaf liever in Middelburg dan in Vlissingen, want Zeelands grootste stad groeide met maar 96 inwoners tot een nieuw aantal van 42.354. Borsele zag zijn inwonertal dalen met 29 tot 15.845 en Goes tenslotte steeg met 244 naar 27.729. Kerstbomen verzamelen op de Scheldedijk bij Terneuzen. (Van onze correspondent) HULST „De Zeeuwsch- Vlaamse bezienswaardigheden kent ieder die de moeite wil nemen om een VVV-folder in te kijken. Maar er zijn nog zoveel dingen waar bijna nie mand aandacht aan besteedt en die verdwijnen om nooit meer terug te komen". Deze gedachte heeft de Hulster bio loog, de heer G- Sponselee, en de heer G. Wijne uit Terneu zen het plan doen opvatten om eens in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanden rond te kijken en een en ander in woord en beeld vast te leggen. Zij zijn nu bezig met een boekwerkje dat binnen niet al te lange tijd bij Irukkerij Duerinck te Kioosterezande wordt ge drukt. Het boekje wil een over zicht geven van het onstaan van het Oost-Zeeuws-Vlaamse landschap, de mens die er be zit van neemt en het door grondgebruik, bewoning, be bouwing en beplanting om vormt. Hier en daar zijn er nog restanten te vinden van bijvoorbeeld gebruiksvoorwer pen, uit de tijd van groot- en zelfs overgrootouders. Veel aandacht wordt er in het 'ooekje ook besteed aan de symboliek diie vooral in boe renwoningen te vinden was in de vorm van bomen (vlier en lindeboom, meidoorn enz.) beelden en hekken. Verder de vroegere vrijetijdsbeste ding (voor zover de mensen toen over vrije tijd beschik ten), gewoonten en gebruiken, die verdwijnen en nooit meer terugkomen enz. De auteurs pretenderen geen volledigheid. Hoofdzaak is het signaleren en ervan. Zij stellen zich voor dat docr de verspreiding van het boekwerk de aandacht op al deze „kleinigheden" zal wor den gevestigd. Missohien kan dit mensen, die in of nabij '•un woning dergelijke zaken opmerken, aansporen om ze te bewaren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor het tele foondistrict Breda, omvattend Zeeland en West-Brabant, is het jaar 1974 gekenmerkt door een uitzonderlijk hoge vraag naar telefoonaansluitingen. De netto-vraag bereikte in het af gelopen jaar een recordhoogte van 17.300 waarvan een vraag van 7100 uitsluitend betrek king had op Zeeland. Als gevolg van de spectacu laire vraagontwikkeling (in het tweede halfjaar 1974 met maar liefst 46 procent t.o.v. het tweede h'alfjaar van 1973 wat Zeeland betreft) en het niet tijdig beschikbaar komen van apparatuur, waardoor in verschillende centrales ook in Zeeland een nummer tekort ontstond, gaf de wacht lijst een toename te zien van ruim 3500 en beliep einde 1974 ca. 10.000. Voor Zeeland was die toename 1400 en liep de wachtlijst op tot ca. 3300. Omdat voor de komende ja ren een vraagniveau van ca. 20.000 wordt verwacht, waar van voor Zeeland ongeveer 7500, zullen de planningen moeten worden aangepast. Met alle beschikbare middelen zal worden geprobeerd uitbreidin gen van de numnjercapaciteit te bevorderen teneinde de wachtlijst zoveel mogelijk bin nen de perken te houden. Eind 1974 beliep het totale aantal telefoonaansluitingen in het hele district ruim 164.000 waarvan 65.000 in Zeeland. In 1974 is het aantal open bare telefooncellen met 32 uit gebreid tot 374, waarvan 159 in Zeeland. Geconstateerd moet helaas worden dat van een op de 4 openbare telefoon cellen 4e apparatuur werd ver nield, tengevolge waarvan een totale schade van ca. honderd duizend gulden ontstond. De vernielingen vonden voor het overgrote deel plaats in West- Brabant. In Zeeland beliep de schade ca. f 5000,-. Tenslotte ondergingen ook in Zeeland centrale-gebohwen uitbreidin gen, nl. die van Middelburg en Koudekerke. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een groot aantal plaatsen In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gis teren stoffelijke restanten van de recente feestdagen op een hoojj gegooid en verbrand. Overal sleepten gisteren scholieren die van hun laatste dag vakantie genoten de kerstbomen naar de centrale vebbrandplaatsèn. In Biervliet ging de traditionele kerst boomverbranding gepaard met een poffertjesbaikfeest. Veertig tot vijftig jongelui lieten zich deze lekkernij goed smaden.

de Stem | 1975 | | pagina 6